[neming IANTELS REGENMANTELS ex. ikbank Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ■o. 18489 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. 4 760 854.05 1OO *1. GABARDI NE LODEN TWEED GUMMI enz IARDINE EN ■ED 1MI ENZ. n/mann mann BERGAMBACHT, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Stad en Platteland. BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, EDING ƒ0.60. Op ren, Bui Dit nummer bestaat uit twee bladen. >000 HOORWEG. Niet Ingang sn zijn Uitsluitend bekende prima kwaliteiten I et de n&n- dnikwerk rt worden RU ZOON. UDA. Door vroegtijdige bestelling kunnen&wij deze, zoolang de voorraad strekt, aan bieden zonder verhooglng van woiprijzen en omzetbelasting. NIEUWE COLLECTIE IN: VE COLLECTIE IN: ên ‘vens /versi- ge het >t Ver- Jt. >•4 Hen iite 20, i U GOUDA dag wordt DA estelling kunnen wij roorraad-strekt, aan- >oging van woiprijzen Uitsluitend bekende [prima kwaliteiten I exTRA aanbieding loon van misschien nog geen dubbeltje per uur. Nu zou er van de zyde der landbouwers niet zooveel bezwaar tegen behoeven te be staan, met de huidige wereldmarktprijzen genoegen te nemen. Mits dan ook maar alles zich daarbij aanpaste. Dit wil echter zeggen, dat loonen en salarissen zouden moeten dalen tot ongeveer de helft van het peil van 1914. Ziehier in korte trekken ver klaard, waarom de landbouwsteun zeer goed te vereenigen is met daling van loonen en salarissen. Met den tegenwoordigen land bouwsteun wordt de toestand eerst gezond, indien de loonen en salarissen zijn gedaald tot het peil van 1914. Wil men den land bouwsteun doen vervallen, dan zullen de loonen en salarissen tot ongeveer de- helft van het vooroorlogsche peil moeten dalen. Wil men het huidige loon- en salarispeil be houden, dan moet de landbouw veel sterker gesteund worden. Alle omstandigheden zijn aanwezig, om in ons toch al zoo versplinterd volk, een feilen strijd te doen ontbranden tusschen stad en platteland, waarbij het recht onge twijfeld aan de zijde van het platteland is. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN; 14 regels ƒ2.25, elke regel meer de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. bod voor hen, in gemeentedienst, van het lidmaatschap van organisaties en vereeni- gingen door de Regeering aangewezen. Zulks geschiedt op grond van de beken de missive door den Minister van Binnen- landsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, tot Gedeputeerde Staten der provincies gericht. Middenstandscommissie van -den Vrijheidsbond. De Liberale Staatspartij De Vrijheids- i bond heeft ingesteld een Middenstandscom missie om aan het hoofdbestuur te advisee- ren omtrent datgene, wat in den midden stand leeft. Van deze commissie, welke on der voorzitterschap staat van den heer H. J. Peletier te Leeuwarden, lid van de Prov. 1 Staten van Friesland, maken voorts deel uit 1 de heeren L. de Groot, oud-wethouder der gemeente Rotterdam te Rotterdam; A. In- genool, lid van den Hoogen Raad van Ar beid te ’s-Gravenhage; J. J. Korff, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland te Am sterdam; Ed. G. Schürmann, voorzitter v. d. afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koop handel te Rotterdam en dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer te Amsterdam. De commissie kwam op 8 Januari voor het eerst in vergadering bijeen. OOST-INDIë. Het muiterij-proces. Straffen in hooger beroep. Het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-Indië wees vonnis in hooger beroep tegen de eerste groep muiters van de Zeven Provinciën. Het Hoog Militair Ge rechtshof legde de volgende straffen op: Kawilarang 18 jaar (conform den eisch). Tuhumena 12 jaar (conform den eisch). Manuputty 18 jaar (conform den eisch). Soedijana 16 jaar (eisch 18 jaar). Parimussa 6 jaar (eisch 8 jaar) Wahap 1> jaar (eisch 6 jaar). Sarif 10 jaar (conform den eisch). Posumah 10 jaar (conform den eisch). Ramelan 7 jaar (eisch 6 jaar). Soewarso 7 jaar (eisch 7 jaar). Ardani 8 jaar (conform den eisch). Saleh 9 jaar 'conform den eisch). Mlntje 18 jaar (conform den eisch). Hendrik 18 jaar (conform den eisch). Soehardjo 16 jaar (conform den eisch). Abdal Karim 8 jaar (eisch 9 jaar). Achmad 8 jaar (eisch 9 jaar). Partodïhardjo 6 jaar (eisch 8 jaar). Tatipikalawan 9 jaar (eisch 10 jaar). BEBAKKEN KUIT 15 cent per ons GEBAKKEN SPIERING 16 GROOTE GEBAKKEN BOKKING 7'/, cent per stuk P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. Machinaal dun gesneden NIEUWE SPEKROKKING 12 cent per ons, smaakt als Elft. Aymard en Dubarry opgesloten. Aymard en Dubarry, die gisteren naar Bayonne werden overgebracht, zyn aldaar gevangen gezet. Mevrouw Stawisky over den dood van haar man. In een onderhoud met een Amerikaansch persvertegenwoordiger verklaarde mevrouw Stawisky, dat zy er niet aan twijfelde, dat haar man zelfmoord gepleegd had. Hij had echter gered kunnen worden, wanneer niet te laat geneeskundige hulp was ontboden. BINNENLAND. Prof. Van Mourik Broekman wordt hoofdredacteur bij het Utrechtsch Dagblad. Met ingang van 1 April a.s. is prof. dr. M C. van Mourik Broekman, predikant bij de Ned: Herv. Gemeente te Breda en bijzonder hoogleeraar te Utrecht, be noemd tot hoofdredacteur van het „Utr. Dagblad" in de plaats van dr. P. H. Rit ter Jr. Prof Van Mourik Broekman zal in ver band met de aanvaarding dezer betrek- King als predikant te Breda aftreden. Na het vertrek van dr. Ritter op 1 Fe bruari a.s. treedt de heer W. Graadt van Roggen tijdelijk als hoofdredacteur op. Na 1 April berust de redactloneele lei ding bij prol Van Mourik Broekman als hoofdredacteur en bij den heer W. Graadt van Roggen. Prof. dr. M. C. van Mourik Broekman is in 1878 geboren. Hij werd in 1904 Jlerv predikant te Abbenbroek, en stond later achtereenvolgens te Gulpen, Borcul"*- (sinds 1916) te Breda, was hij bijzonder hoogleeraar aan de ui telt te Utrecht, en wel vanwei (vrijz.) Haagsch Genootschap dediging van den Chr. Godsdïeryi Dr Van Mourik Broekman behoort volgens het „Handelsblad” tot de meest gezaghebbenden onder de he- dendaagsche vrijzinnige theologen, die in tal van geschriften de resultaten zijner diepgaande studies heeft neerge legd. Daarlrï doet hij zich kennen als Dezer dagen heeft men jn de bladen kun nen lezen, dat door de Regeering is inge diend de begrooting van het landbouw crisisfonds. Dit laatste is een nieuw gesticht fonds, waarin alle heffingen terecht komen, die tot steun van den landbouw worden ge heven en waaruit die steun wordt betaald. Nu is het wel te voorzien, dat deze be grooting aanleiding zal geven tot belang rijke discussiën. Een voorproefje daarvan levert eene actie, die van de groote werk gevefs uitgaat tegen den steun aan den landbouw. De loonen moeten naar beneden, zeggen zij en terwijl dit alleen mogelijk {s, indien de kosten van het leven dalen,-gaat men door den steun aan den landbouw de prijzen der landbouwproducten verhoogen. Wie met den toestand niet bekend is, vindt deze redeneering heel aannemelijk. En toch is zij door en door fout. Dat men dit niet inziet, is een gevolg van het feit, dat het eene deel van het volk van den toe stand van het andere niets afweet. Met dit al verkeeren wij in deze moeilijke positie, dat, terwijl de boeren voor hunne producten ondanks den steun veel minder ontvangen dan voor den oorlog, de consu menten veel meer betalen dan in 1914. De oorzaak zit hier in de distributiekosten. Ter wijl voor den oorlog bij de melk b.v. de dis- tributiekosten 50 c/c bedroegen van wat boer ontving, bedragen die kosten thans 100 Werden de diensten van de melk inrichting op denzelfden voet beloond als die van de boeren, dan zouden wij voor de melk geen 12 a 13 cent behoeven te betalen, maar slechts ongeveer 9 cent. Nu verkeeren de boeren, die consumptiemelk leveren, nog in eene betrekkelijk gunstige positie, ver geleken met hen, wier melk verwerkt wordt tot boter. 'Zy ontvingen in het afgeloopen jaar pl.m. 4 cent per L. En de prijzen der andere landbouwproducten zyn dienovereen komstig. Dit is alles goed en wel, zeggen som migen, maar van dien steun moeten wij toch af. Het geheele leven loonen, sala rissen enz. moet zich aanpassen aan de pryzen op de wereldmarkt. Dit zou ook de juiste oplossing misschien zijn. Zy, die deze opvatting huldigen, geven zich echter geen rekenschap, wat er zou moeten plaats heb ben, om haar in vervulling te doen gaan. In dit verband willen wy even stilstaan by een goed gedocumenteerd artikel, dat dezer dagen voorkwam in het weekblad „De Boer derij De schrijver kwam daarin aan de hand van becijferingen, voorkomende in het onlangs gepubliceerde rapport der Staats- commissie-Ebels, tot de conclusie, dat, als de boeren genoegen moesten nemen met de pryzen k§n de wereldmarkt, de belooning van den landbouwarbeid niet hooger kon zijn dan 7 cent per uur. Daarbij was dan rekening gehouden met een bedrag aan pacht en rente, dat 14 bedroeg van dat van 1929, terwijl van ondernemersloon geen sprake was. En wij hebben aan de hand van het eindcijfer der begrooting van het land bouwcrisisfonds berekend, dat met den te-, genwoordigen steun en indien de grond geen pacht deed, geen hypotheekrente be taald werd en geen ondernemersloon genoten werd, zoodat de arbeid in den landbouw dus wegging met de geheele netto-opbrengst, die arbeid toch nog slechts met 24 cent per uur betaald kon worden. Nu zal men misschien vragen: hoe is het dan mogelyk, dat toch nog pacht en hypo theekrente betaald warden? Dit is zeer eenvoudig. Ongeveer slechts 1/3 van den landbouwarbeid wordt verricht door loon arbeiders. Deze zullen ongeveer gemiddeld 24 cent per uur ontvangen. 2/3 van den landbouwarbeid wordt echter verricht door den boer, zijne vrouw en zijne kinderen. En dpze werken 1216 uur per dag tegen een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKET 31, GOUDA, by onza agenten en kopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De Kamer en het schandaal-Stawisky. Voortzetting vati het debat De Fransche Kamer heeft gisteren het debat over het schandaal-Stawisky voort gezet. De publieke belangstelling was veel minder groot dan Donderdag. De ->itting had ook een veel rustiier verloop. In de eerste plaats kwam de soc. radi caal Lacourt aan het woord, die zyn vol doening uitsprak over de belofte van mi nister-president Chautemps om alle nood zakelijke maatregelen te doen nemen. De communist Camette -gebruikte zyn spreek tijd voor een aanval op de burgerlijke pers, die volgens hem door het ministerie van bin- nenlandsche zaken betaald wordt. Vervolgens sprak uit naani van de socia listen Deat, die eveneens voldaan was over de verklaring van Chautemps. Hij vroeg maatregelen welke de publieke opinie zou den kalmeeren en de republikeinsche instel lingen zullen redden. Deze spreker toenda geen enthousiasme voor een. parlementaire enquête. De regeering zal zelf de noodige maatregelen nemen, meende hij. Ook de ver klaringen van den afgetreden minister Da- lijnier achtte hij volkomen bevredigend. Ten slotte vroeg Deat, wie de geneeskundige verklaring heeft afgegeven, waardoor het Stawisky mogelijk is geweest, zijn zaak voor het gerecht steedsl uit te stellen. De rechterzijde stelde Vervolgens verda ging der debatten voor, maar dé be sloot hij stémfhftff*hnrTO?e voefrt re zetten. Er zyn drie moties ingediend, waaronder één van Herriot, waarin de Kamer haar ver trouwen in de regeering uitspreekt. De motie van vertrouwen is met 360 te gen 229 stemmen aangenomen. In den Senaat sprak Jeanneney eerst ae gebruikelijke openingsrede uit. Hy deed een beroep op het optimisme. Niets, zeide hij, laat twijfel toe aan de koelbloedigheid, hel gezond verstand en de zielskracht van Frankrijk en nog minder aan zijn moreele gezondheid. De wervelstorm van schandalen, die op Frankrijk neergestort is, heefc veel bedroe vends, maar zijn collectieve eerlijkheidszin is te zeker van zichzelf, dan dat individueele tekortkomingen er afbreuk aan zouden kun nen doen. Laat de justitie snel en onvermurwbaar zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De S. A. wordt gewapend. Uitreiking van dolken. Ingevolge een besluit van de opperste S. A.-lelding zullen S.A. en S.S. in dienst- kleeding een S. A.-dolk dragen naar het model van den met Kerstmis door den cref van den staf der S. A. aan de S. A. gegeven eeredolk. De uitreiking geschiedt vla de S. A.-eenheden, naar gelang van de afleveringen en tegen contante beta ling, door de S. A.-leiding. In den han del zal de dolk niet verkrijgbaar zijn. Scherprechter legt zijn functie neer. Gruwelijke tooneelen bij terecht stellingen in Duitschland. Sedert het nieuwe regime in Duitsch land zijn alleen reeds in Pruisen meer dan 50 terechtstellingen met de handbijl uitgevoerd. Als scherprechter fungeerde de te Maagdenburg wonende Gröppler, die de beulsfunctie als levensambt uit- pefent. Thans wordt medegedeeld dat Gröppler zijn functie neerlegt Bij de laatste terechtstelling, welke hij met de handbijl uitvoerde, de terechtstelling van drie jeugdige arbeiders, hebben zich gruwelijke tooneelen afgespeeld. Gröppler kreeg een zenuwstoring en verklaarde niet langer in staat te zijn de functie uit te oefenen. In zijn plaats is thans benoemd de paardenslachter Boll man Jr. uit Maagdenburg. FRANKRIJK. Ernstige stra^tonlusten in Parijs. Naar aanleiding van Stavisky. In Parijs is het Donderdagavond tot straatgevechten gekomen. De betoogers hadden verschillende malen getracht om aaneengesloten het Kamei gebouw en ook het ministerie van Arbeid binnen te dringen Andere groepen trokken des avonds joelend en zingend over de groo te boulevards, maar overal hield de po litie de overhand, ofschoon het nergens zonder botsingen verliep, óp den boule vard Raspail en den boulevard St Ger main ontstonden straatgevechten. De menigte bombardeerde de politie met flesschen, stoelen, tafelpooten, stukken hekwerk enz. De terrassen der café’s boden na herstel der, orde een treurigen aanbllk. Niet minder dan 700 arrestaties wer den verricht en honderden betoogers en politie-agenten werden min of meer ern- s’tlg gewond. Een verslaggever werd het slachtoffer van zijn beroep. Op het moment, dat hij de gebeurtenissen wilde noteeren, ge raakte hij midden in een schermutseling en werd onder den voet geloopen. Met ernstige verwondingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Alle gearresteerden zijn kort na mid dernacht, nadat hun identiteit was vast gesteld, weer op vrije voeten gezet. Ook in Lyon hadden, naar de bladen melden, straatgevechten en onlusten plaats. één, die de groote geestelijke vraagstuk ken wijsgeerig doordenkt en nauw ver band erkent tusschen theologie en psy chologie. Daarbij heeft zijn geest een zekeren pragmatischen inslag, gevolg wellicht van zijn langdurig verblijf in Amerika die, zonder te vervallen in het ietwat nuchtere pragmatisme dat de An gelsaksische denkers kenmerkt, hem toch altijd weer de aandacht doet vestigen op den louterenden invloed, die van geloof- en zedeleer. op leven en samenleving moet uitgaan. Zijn indrukken van het Amerikaan- sche cultuurleven gaf hij weer in het in 1914 verschenen boek „De Yankee in denken en doen". In de periode, dat het weekblad ,.De Hervorming” zich in het bijzonder op de cultuurvragen wierp, be hoorde Prof, v Mourik Broekman tot zijn redacteuren. Thans maakt hij deel uit van de redactie van het maandblad voor Moderne Religie en Humanitische cul tuur „De Smidse”, terwijl ook in de Bar- chem-bladen geregeld bijdragen van zijn hand verschijnen. Uit de laatste jaren dateeren zijn be langrijkste werken „Vrijzinnig Christe lijk Geloofsleven” en „De Vrijzinnige Godsidee". Vooral in laatstgenoemd boek geeft hij een zuiver-wetenschappelijke en tegelijk zeer eigene uitbeelding van de Gods-idee voor den modernen mensch Voorts verschenen van zijn hand kleine re geschriften als „Vrijzinnig Protestan tisme”, „De waarde der massa” en een psychologische analyse van het verschil tusschen moderne en orthodoxe gods- dienstprediklng. De financiën van de Gemeenten. Blijvend nader overleg tusschen Regeering en Ged. Staten. Basis van samenwerking geschapen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar wy reeds hebben gemeld, in zijn departement een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van Gedeputeerde -Sta ten der onderscheidene provincies ter be spreking van den algemeenen financieelen toestand, met name wat betreft de beoor- deeling van de Gemeentebegrootingen voor 1934. Naar wy vememerf is besproken het leg gen van een basis voor een b 1 y v e n d nader overleg tusschen de departementen van Financiën, Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken en de Colleges van Gedepu teerde Staten. Daartoe is een commissie ingesteld van hoofdambtenaren der genoemde departe menten, die zal samenwerken met vertegen woordigers van Gedeputeerde Staten, wan neer de begrooting van Gemeenten uit de betrokken provincie wordt bezien. Omtrent deze basis van samenwerking is overeen stemming verkregen. Het rapport Idenburg. Wat het zou behelzen. De Haagsche Post verneemt, dat de com missie Idenburg o.m. voorstelt, het beroeps- personeel der marine tot ongeveer de helft terug te brengen, het aantal officieren en hoogere officieren belangrijk te verminde ren, het corps mariniers op te heffen, de marine in Nederland geheel in Den Helder te concentreeren, zoodat de marinestations te Amsterdam en Vlissingen vervallen, ter wijl voorts de dislocatie der vloot met af schaffing van al het verouderd materieel, geheel gewijzigd zal worden. Maatregelen tegen revolutionaire ambtenaren in Amsterdam. Voorstellen van B. en W. te wachten. In verband met een aantal vragen ge steld door het Amsterdamsche raadslid Ter Haar aan B .en W. van de hoofdstad, ver neemt het Handelsblad, dat het college van B. en W. voornemens is, binnenkort aan den Raad voor te stellen de desbetreffende re glementen zóó te wijzigen, dat die in over eenstemming worden gebracht met het Rijksambtenarenreglement, d. w. z. een ver- (il)IIMHE COURANT. JLETTW >ch sLEmnj I

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1