dernemini 1! I let ren f935 alle >33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, N1EUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Vo. 18501 Dinsdag 16 Januari 1934 72» Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I 1934 I] 1 Het Mysterie Je- ■1 i i i J EEN KLEINTJE EEN KWARTJE --- prijzen zijn de j Aangezien de godsdienst de hoofdzaak is, dan FKU1LLKTON. HOOFDSTUK? IX. vroeg nnen van t in- zolle--' ;uwe, Che- KKERIJ MAN ZOON. GOUDA. slechts kunnen fluctueeren binnen een kader van 10 pet. Uit het bezit aar. gouU banken verwacht Roosevelt d-4 a 4.2 milliard dollar. aan goud van de federale een winst van an dc nental I Uit het Engelsch van BEN BOLT. m- en, at- i*. ?\Heb je ze eer het de uaa- Goed drukwerk moet worden zijn t( I wend je je in de eerste plaats tot den ker- keraad van de gemeente, waar je ouders en je grootouders .gedoopt zijn. Maar weet je dat steeds? Dus... eerst weer naar Neder- land schrijven, aan een ouderen broer of een zoo goed als stabiele koop- een lieve schoonzuster, die zich op familie vet naar inflatie, zaken specialiseert. Correspondeeren... tpt is van meening, dat de nomi- in den treure. Want meest worden je brie- welke de regeering door de de- n~ - --j~- valorisatie van den dollar zal maken, tus- Beter een leven vol teleurstelling een leven zonder ideaal. Ten slotte heeft Roosevelt er den nadruk op gelegd, dat hij streeft naar een gezonde valuta met eer - - - kracht en niet Roosevelt is .0 uivv..u.6| UUV UC I1UII11- nale winst, welke de regeering door de de- ven niet begrepen, of worden je zaken meegedeeld, waarnaar niet geïnformeerd kreet vlug opstond, terwijl hij iets in de hand hield. En Aleck s oogen sperden zich van ver bazing wijd open toen hij zag wat het was. jjHemel! riep hij, Southwell's boekje! en omstrekei ƒ0.25. Van 14 Het was belachelijk, ongelooflijk, maar hijK kon het niet van zich afzetten en terwijl de twee anderen dooi praatten, staarde hij maar steeds als betooverd naar het bureau. Hij was blij, toen de inspecteur eindelijk opstond om te ver trekken. Ik dank u zeer, kapitein Tracy, zei Lavers. Wat u mij verteld hebt, is heel interessant, maar Ik ben bang dat het ons niet veel zal helpen, ik denk dat het een heele toer zal zijn om den moorde naar van uw vriend uit te vinden. Het ziet er helaas wel naar uit, stemde Tracy toe en nadat de inspecteur verdwenen was. deed hij de deur dicht. Nu, Dick, hoe heb ik dat verhaal er af Verbaasd brak hij den zin af. Single- ton lag op zijn knieën voor het bureau en gooide haastig en slordig de boekert en papieren uit de la, blijkbaar zocht hij iets. Zeg, kerel, wat doe Weer bleef hij steken toen Dick met een onderdrukten, maar zegevierenden f tot dag wordt wordt. Bij den burgerlijken stand moet een uittreksel uit de geboorteregisters worden 1 gehaald. Dan komen de verklaringen van de kerkeraden en de kosterijen, die in de oude kerkarchieven moeten nazien, wan neer de desbetreffende lidmaten gedoopt resp.. als lidmaat geregistreerd zijn. Bij de meeste Nederlandsche kerkgenootschappen blijkt die registratie wel in orde te zijn. Het uitzoeken is echter een heele soesah. En komen dan eindelijk de paperassen, dan be staat nog de kans, dat niet het bewijs vai de graad van afstamming is geleverd. Ten slotte moet alles in Duitsche stadhuistaal worden vertaald, door het consulaat wor den gelegaliseerd, en dan is het ma^r te hopen, dat de papieren goed <bij elkaar blij ven en je schoonmoeders schoonmoeder za liger’ b.v. niet door de vergissing van een ambtenaar met een Grieksche Jodin ver wisseld wordt. Zonder stamboom ondervind je moeilijk heden op verschillend gebied... theoretisch althans, want ook de stamboombrei wordt •niet zoo heet gegeten als ze opgediend wordt, en we zouden niet graag alle Joden de kost willen geven, <^ie, om welke reden dan ook, met ariërs volkomen worden gelijk gesteld. En nu de practise!^ Hollanders, die van iederé conjunctuur weteh gebruik te maken. Bij het bevolkingsregister van verschillen de steden in Nederland o.a, in Amsterdam, zitten, aardige Batavieren, die U voor den ci vielen. prijs van tot vermoedelijk 2ó gulden toe Uw heele stamboom in orde maken. Ze stekken hem, ze mesten hem, be gieten hem, verpotten hem, ze snoeien on- noodige takken af, ze «orgen, dat hij goed in het blad staat, dat hij bloeit en dat hy vruchten draagt. Maar één ding doen ze niet: ter veredeling van d^ vrucht zuil* ze uw stamboom niet enten. Die stamboomkweekerij kon voor ver schillende ambtenaren van den burgerlijken stand in Nederland wel eens een aardige Tracy herkende het aanteekenboekje van zijn vriend. Ben Je er zeker van, Aleck? Dick Singleton. Zeker? Absoluut. Maak het maar eens open, dan zul je die lijst met bij namen met de er bijbehporende initialen zien. Singleton opende het boekje en sloeg vlug een paar bladen om. Op het derde blad zag hij een lijst met namen, klaar blijkelijk bijnamen en naast Verschei dene daarvan stond met groene inkt een hoofdlettef met een streepje er achter. Je hebt gelijk. z«- hij. Het is wat we zoeken. Natuurlijk! Maar hoe wist je dat het daar In die la zat? Dat wist Ik niet. Maar terwijl jij daar met Lavers zat te praten, kreeg ik opeens een Inval. Toen- ik gisteravond dat meisje in mijn kamer overviel, stond die la open. Daarom placht ik eerst dat zij lange vingers had, want ik wist zeker dat de la gesloten was toen ik wegging Ik had haar zelfs in maanden niet open gehad. Het meisje wist er ab soluut niets van, dat zag ik direct. Het feit dat de la in mijn afwezigheid ge- Roosevelt’s monetaire boodschap aan het congres. Een wetsontwerp voor inbeslagneming van al het goud ingediend. Revaluatie van den dollar tot hoogstens 60 pet. ^BHjken^bCTichteti uit Washington heeft President Roosevelt bij het Congres een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot het verleenen van machtiging aan de regeering, bezit te nemen van al het monetaire goud, dat Amerikaansch eigendom is. De betaling voor goud zal geschieden in goud-certifica- ten, die steeds zullen worden gegarandeerd door goud uit de Schatkist van een gewicht en een gehalte als van tijd tot tijd zal wor den vastgesteld. De president vroeg voorts auterisatie voor do stichting van een stabilisatiefonds tot een bedrag van 2 milliard dollars voor den han del in vreemde valuta, zoomede tot steun der regeeringsleeningen, voor het geval deze door speculanten aan de markt zouden wor den gebracht. Roosevelt is van meening, dat een reva luatie van den dollar op meer dan 60 pet. van de waarde, zooals deze tot nu toe was vastgesteld, niet in het algemeen belang zal zyn. Hy beveelt derhalve het Congres aan als uiterst toelaatbare grens voor de re valuatie vast te stellen 60 pet. Het zilver mag als factor in den wejfteld- handel niet worden verwaarloosd, doch pre sident Roosevelt doet te dien aanzien geen enkele aanbeveling, alvorens nader kennis te hebben gekregen van de Zilverovereen- komst van Londen en andere monetaire l -maatregelen. By de nieuwe wet ligt het niet in de be doeling terug te keeren tot de goudafgifte. Slechts indien de Vereenigde Staten een pas sieve handelsbalans zouden hebben, zou ver scheping van goudstaven plaats vinden. Men acht het evenwel niet waarschijnlijk, dat deze noodzakelijkheid zich zal voordoen. De bedoeling van de vaststelling van de .grens van revaluatie op 60 pet. is, het der bevolking duidelijkste maken, dat de reva luatie van den vroegeren gouddollar niet boven 60 pet en niet beneden 50 pet. zal plaats vinden. Hierdoor zou men verder be reiken, dat de prijzen jn het binnenland zullen worden gestabiliseerd en dat het pu bliek zich een juist beeld zal kunnen vormen negen het leven zijn gekomen. Een groot aan tal gebouwen is verwoest. Voortdurend komen nieuwe ernstige berichten binnen over de groote aard- 1 I beving, welke Maandagmiddag groote gebieden in Brltsch-Indie heeft getels- terd. De geweldige aardschok heeft on- I geveer drie minuten geduurd inboorlln- I gen beweren nog nimmer zoo’n langdu- Wat is er nu weer, Aiec Waar zijn je sleutels? allebei? Als antwoord haalde Singleton zijn sleutelbos voor den dag en hield dien omhoog. Ja, allebei. En ik heb één van de mijne en de andere hij wees naar de deur zit in jouw slot. Groote goedheid! Met verschrikte oogen staarde Single- ton naar de deur, terwijl Tracy uitriep: Alweer dat meisje! Zij moet dien sleutelbos van Southwell in handen ge kregen hebben; hoe kan ze anders in jouw kamer gekomen zijn? Singleton voelde dat de vraag logisch was doch vocht tegen den argwaan die bij hem opkwam. Dat mag de hemel weten, 't Gaat mijn begrip te boven, maar ik sta er met mijn leven voor in, dat zij met den moord niets te maken heeft. Tracy ging er niet verder op door, doch stak zijn hand uit. Geef mij dat boekje eens, Dick, ik wil het eens inzien Tracy sloeg snel enkele -bladen om tot hij de naamlijst gevonden had. Heele- maal onderaan stond de schuilnaam waarnaar hij zocht; hij las dien’hardop. Bébè, beginletter B. En, voegde hij er zacht aan toe. die zakdoek... Och. loop heen met die zakdoek! riep Singleton geërgerd, ’t Is absoluut onmogelijk, dat meisje kan geen mis daad doen. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT rige beving te hebben meegemaakt. Het aantal dooden is nog niet te overzien 'aangezien de berichten uit de afgelegen streken slechts langzaam binnenkomen. Dé aangerichte schade is evenwel aan zienlijk. Te Calcutta zelf is een groote paniek uitgebroken. toen de eerste schok werd waargenomen. De arbeiders en bedien den snelden uit hun werkplaatsen en kantoren de straat op pm zich In veilig heid te brengen. Bij het wilde gedrang zijn honderden personen gewond. De menschen verzamelden zich in dè par ken en op de pleinen. Sterke polltie- afdeellngen moesten de orde handha ven. De telefoon- en telegraaflijnen zijn gedeeltelijk gestoord. Tal van bouwwer ken. o.m. de torens der Katholieke kerk en het gerechtsgebouw werden bescha digd De zitting in de zaak tegen den ter rorist Majoemdar moest worden ge schorst. Pas toen de beving voorbij was. werd de zitting hervat, waarna het dood vonnis werd bekrachtigd. Ook het gebouw der Imperial Bank en het hoofdpostkantoor zijn ernstig be schadigd. Tot de dooden behooren de vrouw en kinderen van den Engelse hen directeur der spoorwegwerkplaatsen en de vrouw van den plaatselijken officier van ge zondheid. A Te Tra vancour In het Zuiden zijn twee 1 vrouwen door vallend gesteente gedood. Ook te Benares, Lucknow en in ver schillende steden in de vereenigde pro vincies zijn hulzen ingestort. Té Bombay zijn slechts lichte trillin gen waargenomen. Ten gevolge van de hevige aardbeving «Cawanpoer óuü hulzen ingestort, terwij^upo andere hulzen ernstig wer den beschadigd. Te Calcutta zijn verscheidene gevan genen uit de gevangenis ontsnapt tijdens de paniek, welke door de beving werd verwekt Zij sprongen over de traliehek ken. doch slechts één is er in geslaagd in vrijheid te blijven. VEREENIGDE STATEN. Een legaat van wijlen Dwight Morrow aan de Universiteit van Mexico. De vroegere ambassadeur der Ver. Staten in Mexico, wylen Dwight Morrow, de Hm! Wat had zij hier dan te ma ken na middernacht nog wel en met een sleutel die niet van haar was en in een kamer waar het slachtoffer van den moord vlak boven lag. Hoe kan ik dat weten? Maar nog eens, ik verwed er mijn leven onder, dat zij onschuldig is. Tracy haalde de schouders. Nu, goed dan, je zult gelijk hebben, anders komen we niet verder. Maar bekijk de zaak nu eens objectief. Het staat, dunkt mij, vast, dat éen van allen, die op deze lijst voorkomen, Charley Southwell ver moord heeft en de eerste vraag is nu, wie dat boekje In je la verstopt heeft ifcuthwW zelf of Iemand anders dat (Reisje bijvoorbeeld, toen ze je hoorde aankomen? Neen, zeg ik Je! Kalm aanik stel dat alleen tegen over het vermoeden dat Southwell het verstopt heeft. - Maar waarom zou hij dat gedaan hebben? Waarom is hij vermoord? Alleen om dat boekje! Die hem vermoord heeft heeft ook het huis1 doorzocht en zijn zakken. En waar heeft die naar gezocht? Naar niets anders dan naar dit prul lige boekje. Ze hebben het niet gevon den omdat Southwell, wetende dat ze hem op de «hielen zaten, zoo voórzichtig is geweest het ergens weg te stoppen waar ze het nooit zouden zoeken. Het is de eenige aannemelijke verklaring als je niet wilt aannemen dat het meisje... (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIEPRIJS: Uit Go?da en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel m|er ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meel 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONlftlN MED^pEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina! 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentign kunnen worden ingezonden door tvsschenkomst van soliede Boek handelaren, a,dvertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Burthu zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. is, groeit niet in Boskoop of Naarden dn Vwoplrpriiön 5— hpf. Sticht. Het is m ---o- bijverdienste worden! Hermann Bahr, t De puitsche dichter en schrijver Hermann Bahr is gisteren na een langdurige ziekte qp 71-jarigen leeftijd te München overleden Hermann Bahr was op 19 Juli 1863 te Linz in Oostenrijk geboren. Na gestudeerd te hebben te Weenen, Gratz en Berlijn, werd hy redacteur van het Neues Wiener I Tageblatt en van de Oesterreichische Volks- zeitung. Aanvankelijk aanhanger van de na turalistische school, wendde hij zich in 1890 daarvan af (1891: Die Ueberwindung des ïk zooeven opeens als bij ingeving de overtuiging dat Southwell’s boekje hier in moest zijn. Hoe ik daartoe kwam weet ik niet, waarschijnlijk omdat ik met alle geweld een verklaring van die openstaande lade zocht. Hoe het ook zij; lachte Tracy, het was een prachtinval. Maar hoe is het erin gekomen?. Dat meisje Onzin! Zet het nu toch in 's he- :rféisnaam uit je hoofd dat dat meisje iets met dien moord heeft uit te staan, tenminste in directen zin. Ik ben er van overtuigd, dat zij in elk opzicht het slachtoffer van allerlei omstandigheden is. Nooit heeft zij dat boekje er in ge legd En die vent, die Southwell over hoop gestoken heeft, heeft het ook niet gedaan, dat is zeker. Daar volgt dus uit dat Southwell zelf. Waarachtig! Tracy's oogen lichtten op in plotse ling begrijpen. Natuurlijk, hij heeft het zelf ge daan! Zoo moet het zijn' Hij was nogal nieuwsgierig naar Je, vroeg me allerlei van je en ik vertelde hem dat wij zulke goeote vrienden waren. Ik weet nog dat ik gekscherend tegen hem gezegd heb,, dat hij gemakkelijk bij je kon inbreken, omdat wij gelijke sleutels hadden en... weer onderbrak de kapitein zichzelf en terwijl hij strak naar de deur keek, kwam er een eigenaardige verandering in zijn gezicht. schen 3400 en 4200 millioen dollar zacl !>e- orageai. Het wetsontwerp, dat de monetaire voor stellen van Roosevelt bevat, bepaalt, be halve den afstand van de regeering van al het goud in de Ver. Staten en de terugtrek king van al het goud uit de circulatie en het opgeven van het aanmunten van goud, dat de minister van Financiën gemachtigd is, met toestemming van den President, gelijk welk bedrag aa n goud in de Ver. St. of het buitenland aan te koopen. De minister van Financiën kan ook Amerikaansch en buiten- landsch goud verkoopen, om den wisselkoers te stabiliseeren. Hij mag chèques en andere effecten koopen, verkoopen of disconteeren. Verklaring van Roosevelt aan de pers. In een toelichting van zijn boodschap aan de journalisten heeft Roosevelt gezegd, dat hy hoopte eindelijk te komen tot een per manente stabilisatie van den dollar ten aan zien van het pond sterling en den frank. On- dertusschen zal hij een bepaalde en perma nente devaluatie van den dollar nastreven. Hy herhaalde, dat zÜn oogmerk is om de koopkracht van den dollar terug te brengen tot het gemiddelde peil, dat de schulden van het land hebben bereikt. BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Betere tijden voor Nederlandsche boomkweekers. (Van onzen correspondent.). Verblydt U zich niet met een doode musch, Nederlandsche boomkweekers het is helaas maar een grapje. Want de boom, waar op het oogenblik groote vraag naar i of op de kweekery^n in het Sticht. Het is de stamboom, waarvan de cultuur echter ook diverse Nederlandsche deskundigen geen windeieren legt. j Hier in Duitschland moeten wy nu voor talrijke zaken ons arierschap bewijzen, Hoe --uwv FU- komtnu een Hollander, die evenals zyn bhek zich een juist beeld zal kunnen vormen vrouw steeds in Nederland gewoond hepft van zyn financieelen toestand, De waarde en uit Nederlandsche ouders stamt, aan het van den dollar zal dus in de toekomst nqg adres van den stamboomkweeker, die hem een aardig stekje kan leveren?. leverd, o.a.. over het oeuvre van Zola, Taine, Ibsen, Strindberg, Maeterlinck, Baudelaire, Verlaine, e.a. Van zijn tooneel werken noemen wij: Die neuen Menschen (1888), Die Mutter (1891), Das Konzert (1900),» Ringelspiel (1907); van zyn romans: Die Korah (1918) en van zyn essays: Studiën zur Kritiek der Moderne (1897), Dialog vom Tragischen (1903), Ex- pressionismus (1914), Tagebuchsaufzeich- nungen (1909^1917) en Selfbstbiltnis (1923). Een krant, die 325 jaar bestaat. Dezer dagen viert de Münchener ALend- zeitung haar 325-jarig bestaan. Zij :s oudste Duitsche krant. A ENGELAND. Prins George naar Zuid-Afrika. Prins George, 's Konings vierde zoon, vertrekt Vrijdag- naar Zuid-Afrika. Dit is de eerste reis van den prins als officieel vertegenwoordiger des Konings. Als wij de Sunday Express mogen gelooven, maakt de prins een goede kans om, als hij deze zen ding er goed afbrengtt benoemd te worden tot gouverneur-generaal van de Unie van Zuid-Afrika. En nughalen wy woordelyk aan: „De prins, ter voorbereiding van zijn eerste officieele reis (kis ’s Konings ver tegenwoordiger is bezig „Taal” te leeren, het Nederlandsch dialect, dat gesproken t wordt hl Zuid-Afrika." De prins zal op zyn reis naar de Kaap taalboekjes bestudeeren. Tot zijn bagage behoort een draagbaar radiotoestel en een reeks gramofoonplaten van hot jazz, waar de prins bijzonder veel van houdt. Op ’s prinsen programma staat een bestijging van den Tafelberg in gezel schap van generaal Smuts. BRITSCH-INDIë. Hevige aardbeving. Talrijke huizen en gebouwen ingestort. Een aantal dooden. Groote schade aangericht. In geheel Britsch-Indiè is gisteren een sterke- aardbeving waargenomen. Nadat het zich in den beginne had laten aan- sden, alsof geen slachtolièrs te betreuren waren, werd later gemeld, dat te Jamal- poer (Oostelijk deel van Indie het sta tion ten gevolge van de aardbeving was ingestort. Eenige personen zijn om het leven gekomen. De aardbeving heelt haar haard in de provincie Bihar, ten N.W. van Calcutta. I Te Patna aan de Ganges zijn acht per sonen gedood, terwijl in de stad Gaya (provincie Binar) negen personen om uuatvaii ui (ioui. Naturalismus) en ging over tot ’t symbolis- I me en d’e neo-romantiek. In die periode j schreef hy een reeks romans over het geestelijk leven te Weenen. Tjjdens den oorlog kwam een nieuwe ken tering; Bahr ontwikkelde zich in religieuze i richting (De Roman Himmelfahrt getuigt er van), Bahr heeft ook veel critisch werk ge opend moest zijn? maakte mij natuurlijk buitengewoon nieuwsgierig. En nu kreeg ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onz'a agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745.. Postrekening 48400. (idlIMHE COURANT.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1