1 5 I rale” mpen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. WO. 18506 Maandag 22 Januari 1934 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het Mysterie. on Laatst, enk as|es EEN KLEINTJE EEN KWARTJE 72* Jaargang *-»*-■* MWOIXW1 VVWLilVAIY, UZIAOI IVlJkjIl 1, 1’4 UU1VL/1VUVX4 X y lUVUlVVn* PLAATS en de luchtmacht. ƒ1.29 0.49 Gouda FEUILLETON. nam Turfmarkt 59. (Wordt vervolgd). JKIILEERINQ WE BB, 143 ontbreekt het zeker niet aan geheimzin nigheid, meende Shottellus De politie schijnt volslagen in het duister te tasten, antwoordde Singleton onverschillig. De politie? Shottellus haalde de schouders op, Wat kan men daarvan verwachten? Voor de crlmineele recher che )s verstand noodlg, een vlugge geest en snelle intuïtie en weer haalde hu de schouders op minachtend lachend, die hebben ze niet! Singleton zei niets en Shottellus ver volgde: Ik heb altijd bijzonder veel belang stelling gevoeld voor het geheimzinnige in ernstige misdaden; het prikkelt mij. Ik neb wel eens met het plan rondgeloo- pen om voor mijn eigen genoegen een detective-bureau te beginnen, om die aime in-den-bllnde-tastende politie een handje te helpen, zooals de detectives in de romans doen. Ik weet zeker dat, als ik in uw plaats was, Ik geen rust zou hebben, vóór ik het geheim van dien dooden man, dien u gisteravond gevon den hebt, had opgelost. Toen hij met spreken ophield, richtte hij zijn scherpen blik op den jongenman. Er was in zijn oogen lets van verwach ting, vond Singleton; er lag een uitdruk king in het fijne gezicht die tot ver trouwelijkheid noodde Doch Singleton gaf hem dit vertrouwen niet. >or Heer en Rookers! Sigaren voor 1 kwartje 1 ons Crisistabak voor kwaliteit wordt geheel 4 •AMPEN ALITEIT. zaak. Ja, het was werkelijk heel poover stemde Singleton toe. Zeker Te poover, meneer Singleton. Daar moet toch wel iets meer zijn dan de politie heeft losgelaten bijvoor beeld iets dat bij de papieren van den vermoorde gevonden Is en dat aanwij zing geeft over opeens viel hij zichzelf in de redeIk hoorde dat u het eerst de misdaad heeft ontdekt, u bent in de woning van den vermoorde binnen ge weest, u hebt alles gezien vóórdat de po litie er was vertelt u mij eens, was er niets waaruit men kon afleiden wat er achter de misdaad zat? Bij aeze vraag waren de lichtblauwe oogen op Singleton gericht met ’n strak- ken, doordringenden blik. Hij antwoord de onverschillig: Neen, ik heb niets gezien Alles lag overhoop, de papieren van den man waren door elkaar gewor pen; maar beroofd was hij niet. Hij had nog een juweelen ring aan zijn vinger, zijn geld Plotseling gooide de mlllionalr het over een anderen boeg. Hij viel Dick In de rede en vroeg, met een scherpe klank in zijn stem: Toen ik u hier trof zat u met juf frouw Berrington te praten en ik zag dat lady Agatha u een kwartier geleden aan haar voorstelde. Zegt u eens eerlijk, was dat werkelijk den eersten keer dat u haar ontmoette? zijn natuurlyk heftig gekant tegen elk plan, drift of wraak of roofzucht. Daarom ge bruikte ik het woord gevaar. Degeen, die dezen moord begaan heeft, zou, vóór ze hem in handen krijgen, In staat zijn weer een moord te begaan Om zoo Iemand op de hielen te zitten zou al het opwindende hebben van een tijgerjacht te voet, zonder inlandschen jager. Hebt u wel eens op tijgers gejaagd, vroeg Singleton Ja En op allerlei ander groot wild. Maar ik worcf te oud voor zulke inspan nende genoegens en vind nu op andere manier opwekking en emoties. Eén daar van is nu bijvoorbeeld het uitpluizen van de raadselachtige geschiedenis die gisteravond op de flat van uw vriend Tracy gebeurd is, door uit alles wat Ik ervan hoor en lees mijn eigen gevolg trekkingen te maken. Het is een verruk kelijke afleiding als de oude dag begint te komen Ik kan de ambtenaren van Scotland Yard gewoon benijden. Voor hen is het leven nooit saai, maar als zij wat zij weten voor anderen verbergen, dan kunnen zij het leven van him mede- menschen saai maken. Wat bedoelt u? vroeg Singleton. Dat zal Ik u uitleggen. Bij die zit ting van vanmorgen is er feitelijk niets anders aan het licht gekomen dan dat een man, in leven officier bij den Ge heimen Inlichtingendienst, Is doodge stoken In een woning waar hij tljdelijk verblijf hield. Geen enkele aanwijzing cmtrent de vermoedelijke drijfveer tot de daad: niets dat tot sleutel zou kun nen dienen bij het uitpluizen van de Uit het Engelsch van BEN BOLT. ƒ0.34 ize prima ONDER- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Strenge straffen. In Frankfort' a. M. is dezer dagen voor het eerst het nieuwe artikel 421 van het Wetboek voor Strafrecht toegepast. Een herbergier verkocht leverworst en wel eigen fabrikaat. Het bleek, dat het product be dorven was. Er werd nu een onderzoek ter plaatse ingesteld, en men constateerde, dat de worst gemaakt werd in een waschkeuken waar ook de wasch werd gedaan. Een kuip, die Zaterdags dienst deed als voetenwasch- kom, was Maandag leverworstreservoir. Be klaagde werd tot 8 maanden gevangenis veroordeeld, terwijl hem bovendien op grond van het nieuwe artikel 421 W. v. S. de bevoegdheid ontnomen is, ooit weer als herbergier werkzaam te zijn. Een S.S.-man in Berlijn, die zjjn huis heer, een Amerikaansche Jood, eenigszin1' hardhandig „de waarheid had gezegd”, zoo- dat d£ze zich onde-. dokters behandeling moest begeven, werd door den snelrechter tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld; <ie snelrechter gaf als zijn meening te ken nen, dat een S.S.-man een voorbeeld moest *^ijn. J, Gouwe 55, Gouda. ’t groot en klein. De Du.uxhe Regeering heeft haar ant woord op het Fransche memoranda aan den Franschen ambassadeur ter hand ge- &t< 'd. 1 et is in tegemoetkomenden toon gehou den en houdt zoodoende rekening met de door-beide zijden gewenschte overeenstem ming. Zyn strekking is de voortzetting cn dL teneindebrenging der begonnen bespre kingen. Conversatielessen Rijwerken leerlingen B. SLIM, sraar Duitsch M. 0. dipl. handelscorresp. .AT 46 - GOUDA >pers, den boekhandel en de postkantoren, gelijks geopend van 9—6 uur. Administratie 220 VOiM et) 64 ct per stak tte jonge, belegen en radig tegen billijken ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad «er kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. 'Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef.**-^ Interc. 2745. Postrekening 48400. richten, schijnt de nota niet te reppen van het ontmantelde gebied aan den Rijn. Naar Sauerwein verneemt, spreekt Duitschland niet over non-agressie-verdragen, waar Hit ler met den Franschen ambassadeur te Berlijn over begonnen was. Hij beschouwt de kwestie van de wapenen als de eenig urgente. Regelingen over de veiligheid kun nen z-i- wachten. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, zoo wordt uit Londen gemeld, verneemt, dat de Duitsche regeering na dere inlichtingen heeft gevraagd omtrent vier punten van de Fransche aide-memoire:, le. voor hoe lang zal Duitschland het recht ontzegd blijven om kanonnen van vijftien c.m. en tanks beneden zestien ton alsmede verkenningsvliegtuigen te bezit ten? 2e. welke Nazi-formaties wenscht Frankrijk eventueel te doen medetellen bij de totale sterkte van de gewijzigde Ryks- weer 3e. wat zyn aantal, soort en geografi sche positie van de strijdkrachten welke Frankrijk wenscht te houden, af gezien van zijn binnenlandsch leger, voor den dienst in zyn Noord-Afrikaansche en andere overzee- sche bezittingen? 4e. zal de voorgestelde vermindering met 50 pet van de Fransche luchtstrijd krachten tot vernieling van de machines leiden óf slechts tot buitendienststelling en is het aanbod afhankelijk van de instelling van een internationale luchtmacht? De Voelkische Beobachter schrijft: De 'Franschen zijn op het standpunt van 14 Oc tober blijven staan of hebben zich daar slechts weinig van verwijderd. Zij hebben ons een onteerenden proeftijd toegewezen. Verdedigingswapenen worden ons toege- staan alsook verhooging van de sterkte van het leger. Daarover behoeft dus principieel niet meer getwist te worden. Als principieel punt van geschil blijft de vraag over, op welk tijdstip Duitschland zijn bescheiden eischen van veiligheid ver vuld zal zien. Het is van beteekenis, dat Frankrijk de Duitsche Rijksweer eerst zonder de noodige wapenen tot een militieleger georganiseerd wil zien, om ons dan op een nog volkomen vaag tijdstip de noodige verledigingswape- nen toe te staan. Het is absoluut onmoge lijk, dat ter wille van zulke eischen de Duitsche veiligheid onzeker blijft. De ryks- regeering heeft natuurlijk hét liefst een ontwapening van de anderen tot ons ni veau. De verantwoordelijkheid ligt niet bij ons, maar bjj de anderen. Och, dat laat Ik maar aan Scotland i Yard over die zijn er voor, zei hij on- verschilllg. I Lokt het u dan niet aan? vroeg de ander lachend. Prikkelt zoo Iets geheim zinnigs u niet? Verlangt u niet naar de sensatie van het gevaar dat dergelijke onderzoekingen meebrengen? Singleton keek den ouden heer ver wonderd aan. Gevaar? herhaalde hij. Wat zou daar voor gevaar aan verbon den zijn? Shottellus haalde opnieuw zijn schou ders op. U denkt toch niet dat de moord in Belvoir Mansions een gewone misdaad Is? Aan sommige dingen merkt men dat dit geval heelemaal bulten de categorie van misdaden staat Als ama teur heb ik de zaak nauwkeurig nage gaan, voorzoover die althans in de kran ten staat. Ik heb zelfs een van mijn se cretarissen naar het Inquest gestuurd om aanteekenlngen voor me te maken. Die man met den bril, riep Single- ton verrast uit. De levendige oogen van den mlllionalr straalden. O, heeft u hem opgemerkt? U zag hem later met me in het Medlci- Restaurant. Hij had maar heel weinig nlepws te vertellen, want de politie hield zich zeer gereserveerd; ze hebben weinig gezegd waar een amateur iets aan had, maar juist dat zwijgen Is veelbeteeke- nend. Dit en dan nog wat de bladen ever Charles Southwell hebben uitge vonden, geeft mij de overtuiging dat deze moord veel meer te beteekenen heeft dan gewone geweldpleging uit Uitstel der Ontwapeningsconferentie. De Volksstemming in het Saargebied gaat door in 1935. De Volkenbondsraad is Zaterdag in ver gadering bijeengekomen en heeft zich aller eerst bezig gehouden met de kwestie van Mantsjoekwo in vefband met de bestrijding van de verdoovende mjldelen. Daarna las Aioisi zyn ontwerp-rapport vo/r over het voornaamste onderwerp van dd agenda, de voorbereiding van de volkssterrnning in het Saargebied. Het rapport herinnert aan de bepalingen van het Verdrag vaA Versailles en wyst op het groote belang en Jy den om vang der in deze op te lossen problemen. De Vol ken bondsraad, volkomen bewukt van de plichten en verantwoordelijkheden, die het Verdrag van Versailles hem oplegt met betrekking tot de volksstemming, die het volgende jaar moet plaats vinden, acht het noodig thans reeds de noodige voorberei dende maatregelen te treffen. Het is ech ter niet mogelyk thaiis reeds in een dis cussie over deze maatregelen te treden. De beste wijze om een zorgvullige voorberei ding der volksstemming te verWkeren is, dat de Raadscommissie van drie leden (Aioisi, de Madariaga en de Argentijnsche gedelegeerde Cantilho) in de Raadszitting van Mei preciese voorstellen hieromtrent zal indienen. Desgewenscht kunnen zij de hulp van technische deskundigen voor de uitwerking van bepaalde punten inroepen. Dit uiterst bondige rapport eindigt met de volgende resolutie^ die eenstemmig door aen Volkenbondsraad is aangenomen. De tekst van de aangenomen resolut’e De Volkenbondsraq£ keurt de conclusie van het rapport; goedTbètuigt zyn wil om alle op Item rustende verplichtingen be treffende de voorbereiding en uitvoering der volksstemming in het Saargebied in 1935 te vervullen, zoodat de vrijheid, het geheim en de oprechtheid der stemmen ver zekerd zullen zyn en noodigt zijn commissie van drie leden uit met het oog op het in Mei uit te brengen rapport: le. de maatregelen te bestudeeren, die tot doel hebben door alle geschikte midde len de regelmatigheid der volksstemming te verzekeren; 2e. in het bijzonder in overweging te ne men de studie van de geschikte middelen cm de bevolking te beschermen tegen iede- ren druk en tegen de uitvoering van drei gementen, die de oprechtheid der stemming zouden kunnen beïnvloeden; 3e. de eventueele aanbevelingen der re- geeringscommissie over het Saargebied in het belang van de handhaving van de orde gedurende de periode der volksstemming te bestudeeren. In een tweede resolutie verleent de Raad een crediet van hoogstens 20.000 franken voor de onkosten, verbonden aan de raad pleging van de deskundigen door de Raads commissie van drie. in ieder geval niet, gaf hij toe terwijl hij een clgaret opstak. I Neen, een geheimzinnige misdaad Is nooit saai en hier In Belvoir Mansions j Het Duitsche antwoord. Berlyn wil van geen „proeftijd” weten en eischt volledige rechtsgelijkheid. Het vraaet nadere mededeelingen over de zware wapenen, de weerformaties de koloniale troepen VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT - 19 U wilt wel een oogenblikje met een ouden man als ik praten, nietwaar kapi tein Singleton? vroeg hij glimlachend Ik weet eigenlijk niet waarom ik hier vanavond gekomen ben. Dansen is niets voor oude menschen. Kapitein Singleton nam eveneens Plaats, terwijl hij scherp oplette. Zijn gezicht stond vriendelijk. Ik houd zelf ook niet van die groote partijen van Agatha, zei hij vroolijk. En Ik krijg het nier benauwd; er is me te vool politiek In de lucht Dat verwondert me niets antwoord de de mlllionalr. Politiek is alleen goed voor oudere menschen en waarom mooie vrouwen er. ilinke jonge mannen zich ermee bemoeien is mij altijd een raadsel, pe Jeugd kan beter ontspanning zoeken in het leven zelf ende liefde. Hij lach te en haalde een cigarettenkoker te voor schijn, hield dien den ander voor en j lachte nog eens. U zult zich de laatste vierentwintig uur zeker niet verveeld hebben, kapitein Singleton. Dick Singleton knikte. Saai was het Nazi’s tegen monarchie. Nieuwe aanvallen. Wederom heeft een der nationaal-socia- listisrhe leiders, n.1. de plaatselyke voor man te Keulen, Grohé, een scherpen aanval gedaan op de voorstanders van herstel van de monarchie. Op een vergadering van den Hohenzollertibond is onlangs betoogd, dat een restauratie der Hohenzollem „het hoog ste doel was van den leider Hitler”. Daai- tegen is Grohé nu opgekomen in een rede, waarin hy verklaarde, dat de verspreiding .van dergelyke uitingen niet geduld kan win den. Hitler heeft nooit gezegd, dat hy de monarchie wilde herstellen. Hy heeft daar entegen verklaard, dat de quaestie „mo narchie of republiek” niet behoefde te wor den besproken. De leider van het Duitsche volk, aldus Grohé, is Adolf Hitler. Zyn op volging zal beslist worden volgens begin selen, welke hy zelf zal vaststellen. Naar verluidt heeft ook de minister van landbouw Darré zich critiek veroorloofd op de houding der verschillende keizerlijke heerschers. Deze plotselinge aanvallen van nationaal- socialistische zijde op de monarchisten en m het algemeen op de reactie, worden tot- geschreven aan den wensch om, nu men de arbeidersklasse naar zyn hand heeft gezet, af te rekenen met elke verdere oppositie. De onverwachte actie tegen de monar chisten staat, naar de „Times”-correspon- dent meldt, waarschijnlijk in verband met de quaestie van de rykshervorming en de daartegen gevoerd wordende oppositie. De- I genen toch, die op een restauratie hopen, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.20. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 by'slag op den prijs. Liefdadigheids-ad verten tiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. GÜIIISIIIE (4) l RAM. Berlijn tegen eiken proeftijd. Verdere bezwaren geformuleerd. Het memoranda dat zeer consciëntieus is uitgewerkt bevat zeer uitvoerige by zonder heden over de houding van de ryksregee- xing tegenover de Fransche voorstellen. Het Duitsche antwoord houdt zich over het al gemeen binnen het kader van de tot dus verre gevoerde Fransch-Duitsche besprekin gen. Men heeft er van Duitsche zijde boven uien met nadruk op gewezen, dat de voort zetting van deze besprekingen in weder- zydsch belang gewichtig is. Eén punt van het Fransche memorandum heeft echter van Duitsche zyde principieele bezwaren gewekt. Al is ook in dit memorandum het woord „proeftyd” -niet meer aanwezig, nochtans weet men, dat Frankrijk daaraan vasthoudt. Van Duitsche zyde verklaart <nien in dit verband, dat alles, wat naar een dergelijken proeftyd zweemt, een discrimi- neering vormt en een beleediging van zyn eer is. Men is van Duitsche zyde van op- vatting, dat de ontwapening niet in twee phases ten uitvoer kan worden gelegd. Een ander Duitsch bezwaar geldt de effectieve sterkte van het toekomstige Duitsche leger. Men legt er den nadruk op, dat 200.000 man niet voldoende zyn om de veiligheid van Duitschland te waarborgen. Onder deze omstandigheden ,is het tegenwoordige be roepsleger met zyn gering effectief nog meer waard. Het nieuwe Duitsche leger moet bovendien over alle wapenen be schikken, die erkend zyn als verdedigings wapenen. Het schynt, dat de rykskanselier toegestemd heeft in de controle over de mi litair lijkende organisaties, verondersteld dat deze controle eveneens op alle derge- lijke organisaties in dè andere landen wordt toegepast. Wat ten slotte de kwestie der luchtstrydkrachten betreft, houdt men aan Duitsche zyde de verlaging van de Fran- sché luchtstrydkrachten met 50% voor on voldoende, resp. zonder beteekenis, wanneer Duitschland „ver geenerlei luchtvloot kan beschikken. Bovendien wenscht men aan Duitsche zyde een verklaring over wat er geschieden zal met de 50% vliegtuigen, die men wil afschaffen. In tegenstelling met de aanvankelijke be- Alleen het goede houdt stand, en wat niet deugt, verdwijnt door zijn nietig heid. strekkende tot opheffing der verschillende landsgrenzen, waarmede de dynastieke be langen zoo nauw betrokken zijn. Nieuwe aanklacht tegen Hirtsiefer. Tegen oud-minist4r dr. Hirtsiefer, die on-, langs te Bochum wegens verduistering tot zet maanden gevangenisstraf was veroor deeld, heeft het O. M. te Berlijn een nieuwe aanklacht ingediend. Het betreft schier on gelooflijke wantoestanden in het voormalige Pruisische minisetrie van volkswelzijn en een daarmee verbonden ryksbureau voor vacantiekolonies. Ook tegen een aantal hooggeplaatste ambtenaren zyn aanklachten ingediend. De beschuldigden zouden gewel dige bedragen voor reiskosten hebben ge declareerd alsook voor het verkrijgen var. een eeredoctoraat van Hirtsiefer. Rijks president von Hindenburg ziek. Ongerustheid in politieke krijngen. Naar eers thans bekend wordt, is Rjjks- president Von Hindenburg ziek. Op de helft van de -vorige week werd reeds gemeld, dat hij wegens een verkoudheid niemand kon ontvangen, doch thans word* gemeld, dat hy lijnende is aan een slijmvlieaonlsteking op dc luchtpijpen. Hoewel Zondagochtend ae toestand van den president van dien aard wai dat geen dir:et levensgevaar bestond, maakt rhen zich in politieke kringen in verband met den hoogen leeftijd van den rijkspresident toch ongerust. Rijkspresident Von Hinden burg is thans 88 jaar. Arrestatie wegens landverraad. Een Duitscher zou voor Frankrijk gespionneerd hebben. De Berlynsche politie heeft een zekft»rn ?chm'tt gearresteerd^ die beschu.ligd wordt, in het Saargebied Fransche propa ganda te hebben bedreven. De politie deelt mede, dat by een huiszoeking veel bezwa rend materiaal is gevonden. O.a. werd een s< .’rijven van Schmitt aan een Fransch ma- jaar gevonden, alsmede brieven aan de re- geeringscommissie, waarin Schmitt in Saarbruecken is geweest, waarheen de Fransche majoor hem zou hebben uitgenoo- digd. Hij zal wegens landverraad vervolgd worden. Bovendien is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen den vroegeren politie commissaris Eppinger uit Berlyn, waarvan

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1