IMI ER mien NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 18503 7 BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. graven Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen lNT tliï: oop iwjjk rdrecht inhuizen rcapelle dinxveen TE MIDDEL LN HET BUREAU 45 Het Mysterie. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dnnderda» 25 Januan den AARD te Washington. <iuim gezogen heeft, omdat dg communist schepen en vier kruisers, 18.180.000 zijn KI ILLETOS RBRANDING HOOFDSTUK XIV (Wordt vervolgd). De Amerikaancche vloot. De vrees voor verwikkelingen in het Verre Oosten. Japan als vredes apostel. Ken pleidooi van Saito, den nieuwbenoemden Japanschen gezant op alle plaatsen waar Iets verstopt kon bijn, met het stille, snelle, zekere tasten van iemand, die dit vak verstaat. Er naderden strompelende voetstap pen. Hij hoorde het duidelijk. Een dron ken stem galmde een ordinair straat liedje. Toen fluisterde de man weer Gauw, gauw! Het is er niet, antwoordde de vrou- westem. weet je ’t zeker? Mijn kop er af. Kom dan maar. bleef stil achterover liggen. Vlug voelde de rappe hand in de en kele zakken van zijn rokcostuum: toen hoorde hij de vrouw zeggen: Er is niets. Voel nog eens! Zijn ondergoed! fluisterde een heesche mannenstem. Gauw er komt iemand aan! De hand streek licht over zijn lichaam soliede Boek- r de plaatsing igsmiddel 1 Jutph 1,15 bij Utrecht boni voor Niemeijer's bekend» kwalifeite- c a d e a u x. De re^en was voorbij, maar in het schijnsel van het electrische licht glom FS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. De druk op Singleton’s oogen en mond hield eensklaps op, het zware gewicht was van zijn beenen afgenomen, en zijn oogen open doende, hoorde hij het ge luld van wegsnellende voeten, dat zich met dat der strompelende stappen en het gelal van den dronkenlap vermeng de. Met moeite richtte hij zich op en wilde om zich heen kijken, maar hij kon niets zien. De drukking op zijn oogap pels was zóó sterk geweest, dat hij in het begin verblind was, zoodat nij niets zag dan lichte kringen die hem als vurige cirkels voor de oogen draaiden: het was alsof hij duizend vurige slippen zag, ter wijl hij een ondragelijke pijn achter de oogen had Het voetgeschuifel van den galmen den dronkaard was bijna vlak bij hem, doch hij kon den man niet zien en plot seling bang wordend, dat zijn oogen ern stig letsel hadden gekregen, ging hij met den rug tegen den muur staan om den man te laten voorbijgaan. Toen deze daarna voorbij gewaggeld was. hield, tot Slngleton’s groote ver lichting. het gedraai van de cirkels op, de vurige stippen verdwenen en maak ten plaats voor duisternis en toen hij merkte dat hij weer zien kon, nam hij de leege straat nauwkeurig op. Terwijl hij zijn kleeren in orde bracht, viel zijn oog op een ineengedeukten hoed, die in den goot lag: hij raapte hem op en be gon te lachen. Dat had niet veel gescheeld, mom pelde hij. Als Tracy er geen voorgevoel van gehad had hoofde van hun positie even bedenkelyk als het verzinnen, zoodat hy tegen alle drie be- Kiaaguen dezelide straf wilde eiscnen. iviumer verklaarde dat hij 4 jaar te velde hau doorgebracht, gewond was en als luite nant den dienst had verlaten. Beklaagde was steeds een tegenstander van de Marxis ten geweest, maar na de machtsaanvaarding van de N.S.D.A.P. had bekl. zich van iedere politieke uiting onthouden. Wat de aanklacht zelf betreft hield bekl. staande dat de geruchten, die hij inderdaad verder had verspreid hem in zyn kwaliteit van zielverzorger door gewezen communis ten waren toe vertrouwd. In zeer intiemen kung nad bekl. toen verklaard, dat de ver bittering der communisten begrypelyk was, ais wat men hem had meegedeeld, waar was. Bekl. had zyn kapelaans met uitdruk kelijk verboden over de aangelegenheid te spreken, maar dit als vanzelfsprekend be- scnouwd. De by de huiszoeking gevonden roode kaarten van den Kooden Hulpdienst waren afkomstig van communisten, die tot de kerk teruggekeerd waren. De beide anaere beklaagden, de kapelaans Thaler en Soliacher geven het objectieve relaas der feiten toe, maar zy hebben deze dingen slechts verder verteld als illustratie van de stemming, die onder de communis ten heerschte. boilacher betreurt, dat hy door zyn kletspraatjes zyn beide collega’s in ongelegenheid heelt gebracht. De rechtbank wees het volgende vonnis: De beklaagden dr. iviuhler, Thaler en Sol iacher zyn scnuldig aan overtreding van par. 3 der verordening van den Kykspresi- dent van 21 Maart 1933. Dr. Muhler wordt veroordeeld tot vier maanden gevangenis- strai, kapelaan Thaler tot dne maanden ge vangenisstraf en Soliacher tot vyf maanden gevangenisstraf, allen met veroordeeling uot betaling der kosten. De verjaardag van Hitlers benoeming. Decreet van den Rijksbisschop. De Rijksbisschop heeft, naar de Evangeli sche persdienst medeueeit, aan de kerxbe- sturen in de landen de volgende verordening gezonden „Op 30 Januari 1934 is het de verjaardag van de benoeming van onzen leider tot kan selier van het Duitsche ryk. Dit danxoaar- heid jegens God gedenkt het Duitsche volk op dien dag zeer bizonuer de reduende daad van Adolf Hitler. Ik wek derhalve op dat op Dinsdag 30 Januari 1934 in de kerken avondgodsdienstoefeningen plaats vinden, welke in overeenstemming zyn met de be- teekenis van dezen dag. (w'.g.) Ludwig Mueller, Rijksbisschop.” ENGELAND. De invoerrechten ontdoken. Nederlander te Londen gearresteerd en na borgtocht vrijgelaten. Gedurende een zakenbezoek aan Londen Uit het Engelsch van BEN BOLT. dat deze de valsche geruchten uit zijn eigen duim gezogen heeft, omdat dg communist dien hy als zegsman had aangegeven, voor den rechter had verklaard dat hy Stads- farrer Muhler nooit zulke inlichtingen had verstrekt. De officier achtte het verspreiden van valsche geruchten door geestelijken uit is aldaar gearresteerd de Nederlandsche pa ttern onmogelijk was om te schreeuwen. Een duim en wijsvinger drukten drei gend en zwaar zijn oogen dicht. Lig stil of... Er was iemand op zijn beenen gaan zitten waardoor hij niet kon schoppen; doch hij had nog een arm vrij en on danks de niet geheel uitgesproken be dreiging die echter aan ontzettende dui delijkheid niets te wenschen overliet, bleef hij doorworstelen, toen hij opeens bespeurde, dat zijn kleeren door een zachte hand vlug werden doorzocht. den vrede in het Verre Oosten., welke een fundamenteele factor is voor de handhaving van den wereldvrede. Mantsjoekwo ontwikkelt zich op een zeer bevredigende wijze, waarvan eens de gehee'.e wereld de vruchten zal plukken. Ook daar is het Japansche optreden slechts gericht geweest op het handhaven van de stabili teit in de verhoudingen, zoowel economisch als politiek. Wanneer Japan en Amerika als goede vrienden tezamen optreden, zal de vrede i» den Pacific verzekerd zijn. uitgetrokken voor marinevliegtuigen, waar- I van Japan de eenige mogelijkheid was, wel- Vfl- 6131.099 voor de aanschaffing van I 1“ - J u;— - i I ke voor dat land bestond. Misschien, zoo voegde de heer Saito eraan toe, heeft Japan wel het meeste gedaan in het belang van van 6.131.000 nieuwe toestellen. Het ontwerp-Vinson voorziet in een cre- Zwijk of zeg iets, wat beter is dan zwijgen. Voorwaarden en VOOR LIJRVER ivrage kosteloos Jouwe 73 Gouds Interessant is het in verband hiermede kennis te nemen van een pleidooi voor den vrede van den nieuwbenoemden Japanschen gezant te Washington. De heer Saito, de Japansehe gezant te 's-Gravenhage, die tot ambassadeur te Washington is benoemd qn Maandag a.s. ons land zal verlaten, heeft in een interview met het Corr. Bur. zyn meening gezegd over enkele vraagstukken der Japansche buitenlandsche politiek. Kort na myn aankomst hier te lande, al dus de gezant, heeft de Japansche regeering het besluit genomen den Volkenbond te ver laten, naar aanleiding van het verschil van meening, dat zich openbaarde in verband met de Mandsjoerysche quaestie. Toen heeft men zich in vele landen ernstige zorgen ge maakt over de voornemens van Japan. Thans kan men zien in hoeverre die zorgen gerechtvaardigd waren. Wij hebben ons wel van den Volkenbond teruggetrokxen, maar met omdat wy weigerden met de overige landen in vrede en vriendschap te leven, in tegendeel. Japan wenscht oprecht den we reldvrede te dienen in hfet bélang der ge- heele menschheid. Een bewys hiervan is dat toen Japan op 27 Maart j.l. het besluit genomen had den Bond te verlaten, op 19 April een Verdrag van vriendschap en ar bitrage tusschen Japan en Nederland ge sloten is. Vervolgens kwam het gesprek op de ver houding tusschen Japan en de Vereenigde Staten. De vraag werd den gezant gesteld, liOHISUlE COURANT. pierhandelaar J. R. van R. uit Amsterdam beschuldigd van het feit, betrokken te zyn bij een poging tot het frauduleus ontduiken van invoerrechten op 26 balen papier. Van de zijde der justitie werd verklaard dat de zaak in onderzoek is en dat vermoe- delyk nog feiten aan het licht zullen komen die tot andere beschuldigingen zulten leiden. De Lord Mayor gaf er daarop de voorkeur aan, de zaak te verdagen. Tegen een borgstelling van duizend pond werd Van R- in vrijheid gesteld en werd hy weer in het bezit van zyn paspoort gesteld, nadat hij de belofte had gegeven naar En geland te zullen terugkeeren om de noo- dige inlichtingen te verstrekken by de be handeling van de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. FRANKRIJK. Alexandre komt weer vrij! Zonderlinge wets-kronkel. Naar de „Echo de Parismeidt zal de rechter van instructie Georges Alexandre, die oplichting pleegde door middel van zyn voorschotbank voor ambtenaren, weer op vrye voeten moeten laten. In den raad van bestuur van zyn bank zaten namelyk hooge dignitarissen van het Legioen van Eer, waardoor de zaan auto matisch voor het hof van beroep zal komen. Wanneer de rechter van instructie hun daadwerkelyke deelneming aan de teniaste gelegde feiten zal heooen vastgesteld zal Alexandre moeten worden vrygeiaten. De rechter van instructie zal zyn dossier moe ten afstaan aan de eerste kamer van het hof van beroep en de wet is aldus, dat g^en enkel gerechtelyk organisme dan de ver dachten kan detineeren. Alexandre zaï moe ten worden vrygeiaten zonder eenige cautie en niemand zal hem kunnen aaunuuuen. Twee jaar geleden is er een wetsontwerp ingediend om hierin verandering te brengen maar de Kamer heeft blykoaar geen tyd gehad zich er mee bezig te houden. diet van 616.250.009 voor den aanbouw van 120 oorlogsschepen. Het eerste bedrag dat beschikbaar zal wordep gesteld is groot 28.747.244 dollar. Het ontwerp moet nu nog door den Senaat behandeld worden. Het Witte Huis weigerde gisteren ant woord te geven op de vraag of de Ameri- kaansche oorlogsvloot zal worden uitgebreid tot het maximum, dat volgens het Londen- sche vlootverdrag is toegestaan. De alge mee ne stemming schijnt evenwel vóór een algemeene uitbreiding der vloot te zyn. In marinekringen wenscht men daarenbo ven een uitbreiding der luchtstrijdkrachten om de nieuwe kruisers te kunnen uitrusten met vliegtuigen. Het Huis van afgevaardigden, dat tot nu toe meestal afwijzend heeft gestaan tegen over de wenschen der admiraliteit, schijnt thans te willen toestemmen in het reeds in de commissie aangenomen wetsontwerp aangaande de uitbreiding der oorlogsvloot. De dagelyksche berichten der Amerikaan- sche pers, die melding maken van een toe nemende spanning tusschen Rusland en Ja pan, wijzen steeds duidelijker op de betee- kenis van een sterke oorlogsvloot Eenige bladen verwachten reeds met het voorjaar het uitbreken van een oorlog in het Verre Oosten. Onder deze omstandighe den is ook het congres van meening, dat de positie der Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan moet worden beschermd door een sterke vloot De uitbreiding der vloot wordt vooral daarom noodzakelyk genoemd, omdat Ja pan, althans volgens deze bladen, de in 1936 expireerende vlootverdragen van Washing ton en Londen in den huidigen vorm niet zou willen vernieuwen, doch vlootpariteit eischt met de Vereenigde Staten en Enge land. Deze pariteitseisch wordt in de Ame- r.kaansche pers algemeen beschouwd als een bewijs voor Japansche aanvalsplannen. In dit verband is van belang, dat presi dent Roosevelt en ambassadeur Bullitt nog onlangs hebben gewezen op den krachtigen wensch naar vrede der Sovjetregeering. Intusschen meldt een later bericht dat de marinebegrooting door het Huis van Afgevaardigden is aanvaard, na dat de kamercommissie voor marine zaken de poging had opgegeven het ontwerp- Vinson aan de begrooting te hechten. Het ontwerp is daarop afzonderlijk behandeld pn eveneens goedgekgdrd. De marinebegrooting voorziet in Uitgaven tot een bedrag van 284.747.000. Hiervan ---- - zyn 33.619.334 bestemd voor nieuwe oor- Japan verkeerd was. Maar daar staat toch logs schepen, waaronder vliegtuigmoeder- tegenover, dat by steeds grootere groepen schepen en vier kruisers, 18.180.000 zyn l het besef levendig wordt, dat het optreden I I 23 - Je hebt gelijk! zei Tracy Maar geef mij dan dat boekje van Southwell dan berg ik het in de brandkast van de Club. I Want nu die kerels het niet bij ons In hulshebben gevonden en weten dat ik het ook niet heb, denken ze natuurlijk dat jij het hebt. Hij lachte vroolijk. *Als jij dus ook een klap op je hoofd mocht krijgen is net beter dat ze bot vangen. Dat was Singleton met hem eens; hij naaide net boekje te voorschijn en gaf net aan zijn vriend. Ik kom hier niet terug. Als ik van Agatha kom, ga Ik dadelijk door naar huis Best. Dan blijf ik op tot Je er bent. Maar hou 'n oogje in ’t zeil, wartt ploer- tendooders vallen niet mee, als Je ermee in aanraking komt, dat weet ik nu ook bij ondervinding. En lachend wuifde hij tot afscheid. of hy niet vreesde dat hy in Amerika wei- nig waardeering zou vinden voor het Japan- sc he standpunt Hierop antwoordde de heer Saito, dat dc waardeering voor het Japansche standpunt afhankelijk is van de mate van begrip, wel ke het Amerikaansche volk toont te bezit ten voor het geheele complex van vraag stukken, rakende het VAre Oosten. Inder daad zyn er personen in Amerika, die deze vraagstukken niet in het juiste licht zien. Zy zyn van meening, dat het optreden van BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Oostenryksche stap te Berlijn. Verschillende buitenlandsche bladen heb ben in de laatste dagen herhaaldelijk ge meld, dat de Oostenryksche regeerig zich tot den Volkenbondsraad heeft gewend om daar de Duitsch-Oostenrijksche verhouding ter sprake te btengen. In verband daarmede moet er allereerst op worden gewezen, dat de Oostenryksche gevolmachtigde te Genève zelf verklaart by zyn laatste bezoek aan den secretaris gene raal van den Volkenbond andere dan zuiver Oostenryksche kwesties ter sprake te heb ben gebracht. Juist is, dat de Oostenryksche gezant in opuracht van zyn regeering een démarche heeft gedaan op het ministerie van Buiten landsche Zaken en eenige bezwaren heeft ingébracht tegen het doen gelden van in vloed van zekere Ryks-Duitsche kringen op de nationaal-socialistisch® beweging in Oos tenrijk, er daarbij op wijlende, dat Oosten rijk zich tot den Volkenbond zal wenden, in uien geen rekening zou worden gehouden met deze bezwaren. De gedetailleerde beweringen worden thans te Berlijn bestudeerd en zullen, naar reeds thans kan worden gezegd, op grond van het resultaat van dit onderzoek binnen den zoo kortst mogelijken tijd met 'nadruk worden weerlegd. Het proces tegen 3 Katholieke geestelijken te München. Uit München meldt het D.N.B., dat -de officier tegen 3 katholieke geestelijken, die L'-rchuldigd wazen van he^ verspreiden van valsche geruchten, een gevangenisstraf van 8 maanden heeft gtëischt. De officier achtte de aanklacht bewezen, behalve tegen kapelaan Soliacher, die slechts schuldig is aan het verder versprei den van valsche geruchten. Nopens den voornaamsten beklaagde domheer dr. Muh- lor trachtte het O. M. aannemelijk te maken de straat nog van het water, toen Dick Singleton uit het gebouw van de Club kwam en naar een taxi uitkeek. Maar i hij zag er geen, omdat die, welke er ge- woonlijk statlonneerden, thans wegens i de gletbui door de voetgangers waren ingepikt. Te ongeduldig om te wachten ging hij te voet, en daar hij in gedach ten verdiept was, sloeg hij er geen acnt op dat een vrouw hem voorbij liep die bij het helle licht dat uit een der deuren van de Club naar bulten stroomde, zijn gezicht nauwkeurig opnam. Spoedig kwam hij aan een punt, waar Meteen begreep hij wat er gebeurde en een tamelijk slecht verlichte straat op Horcr«»« de hoofdstraat uitmondde, en juist toen hij van het trottoir stapte, hoorde hij een vrouwenstem die om hulp schreeuw de: zich onwillekeurig omkeerende zag hij een vrouw, door twee mannen ach tervolgd, op hem toeijlen. In de handen van een der mannen zag hij een blin kend voorwerp, een mes naar hij ver- moedde. en dadelijk snelde hij toe, om drukte en kneep hier en daar en zocht tusschenbelde te komen. x Toen de vluchtende vrouw bij hem was, greep ze zijn arm, en riep naar adem snakkend: O. meneer, help! help! Het volgende oogenbllk, voordat hij zijn arm kon loswringen, wierpen de twee kerels zich op hem en ofschoon hij dadelijk met de linkerhand van zich af sloeg, hielden zij hem stevig vast en gooiden hem op den grond, waardoor ook de vrouw kwam te vallen. Er werd eèn zware hand op zijn mond gelegd, waardoor hij half verstikt werd en het BINNENLAND. Onderwijzers- bijverdiensten. Een crisis-verscmjnsel. Verzekerings-agent mag een onderwijzer zijn. Art. 97 der Wet op het lager onderwijs 19^'' bepaalt, dat op de vergoeding, aie het Rijk aan de besturen van bijzonde re scholen geeft voor jaarwedden en wedden van hoofden en onderwijzers, de jaarwedde of wedde in mindering wordt gebracht van den onderwijzer die: a. handel of nering drijft, of eenig be roep, behalve het geven van onderwijs, uitoefent; b. ambten of bedieningen bekleedt, voor zoover deze niet zijn van kerkelij- ken of daarmee gelijk te stellen aard, of gedoogt, dat te zijnen huize handel of nering gedreven oi eenig beroep, behalve het geven van onderwijs, ultgeoefend Hij zweeg en sloeg de hoofdstraat weer in, onderwijl zijn zakken betastend. Zijn portefeuille was weg, evenals zijn hor loge en zijn gouden sigarettenkoker, maar hij wist, dat ze deze dingen alleen maar hadden weggenomen om hem te misleiden. De lieden die hem beroofd hadden, hadden naar het notitieboekje gezocht, dat hij in Tracy’s hoede had gelaten. Wat ook de ondeugden van zijn en Tra cy’s vijanden mochten zijn, men kon ze niet van traagheid beschuldigen. In gedachten verdiept kwam hij aan de overzijde van Green Park en voor een der hulzen bespeurde hij In het donker den flauw afgeteekenden vorm van een auto, die aan den kant van het trottoir stond. Er stapten twee personen uit, een dame en een heer, doch hij was zóó met zijn eigen gedachten bezig, dat hij deze mensenen niet eens zou hebben opge merkt, als zij niet rakelings langs hem heen gegaan waren, zoodat hij even was blijven staan om de dame te laten pas- seeren. Terwijl hij dit deed, keerde hij zich half om, en even zag hij een strak-bleek gezicht het gezicht van het meisje waaraan hij voortdurend dacht. En zóó verbaasd was hij bij deze geheel onver wachte ontmoeting dat hij uitriep: Miss Berrington! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondi oer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorgiiw x Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. - Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Teléf. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regils ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2^ó elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en rwiden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van s handelaren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname_verzekerd te zyn. J 3»r-r<- nn t REEUWIJK WADDINXVEEN e publiciteit. =^j ÏOUDA - iFSTAND iverteeren in onze k dorp de bewoners dacht wilt brengen

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1