Oe Modeiwasscberij 6rtif fiiriswif binnenland. Qf de rede instaat en geestdrift wekt, 50-35 20 Niet duurde..maar beter laatst!: éehIMK'. Beurs van Amsterdam. de en waaraan ongeveer 175 passagiers ten offer vielen. De overlevenden verhalen dat het schip en de lichter, die werd gesleept, met katoen eh talk waren geladen, en bovendien stamp vol waren met passagiers. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen. De passagiers" en de bemanning wierpen zich in het ijskoude water, waarin zy spoe dig omltwamen. Vier-en-dertig overlevenden, die op de commandobrug waren gevlucht, werden door een Chineesch schip gered. ENGELAND. Baden Powell's toestand baart zorg. De toestand van Lord Baden Powell, de Chief Scout, die onlangs twee operaties heeft ondergaan, wekt eenige Ongerustheid. BELGlë. Geheimzinnige verdwijning van Duitsch zeeman. ovii Door nazi's opgelicht? De g(4)ppnzinnige verdwijning van een Duitscbeqzeeman, die Zaterdag afgemon sterd was van het stoomschip Gerolstein en Zondag met kameraden uit was geweest, uoch Maandag ondanks een gemaakte af spraak. verdwenen bleeks heeft de gemoede ren te Antwerpen in een zekere beroering gebracht. De man was n.l. een strijdbare communist, die te Bremen thuis behoorde en wegens een politiek misdrijf ter dood veroordeeld was. Daarom was hy naar Bel gië uitgeweken, waar hij als een politieke vluchteling werd beschouwd. Men spreekt het vermoeden uit, dat de man door Hit- leiriaansche heipers is ontvoerd en aan boord van een Duitsch schip is gebracht. Het gerucht doet de ronde, dat leden van het consulaat herhaaldelijk op de uitleve ring van den betrokken persoon hebben aangedrongen en toen hier geen gevolg aan werd gegeven, zich zouden hebben uit gelaten, dat zy zelf dan wel de noodige maatregelen zouden treffen. Verzekerd wordt, dat de burgemeester van Antwerpen als hoofd der politie terstond naar aan leiding van deze zaak een telefonisch on derhoud met den consul-generaal heeft ge had, dat echter geen resultaat opleverde. V. D. geeft de volgende lezing van het geval: Justitie en politie stellen hier ter stede een uitgebreid onderzoek in wegens een nogal iQpzi^nbarende verdwijning van een Duitschen zeeman, zekeren Walter Krull, i>4 jaar oud, die hier Zaterdag met het Duitsche stoomschip Gerolstein was aange komen Maandag werd de bemanning afge monsterd op het Duitsche consulaat. K. was in gezelschap van nog drie schepelin gen naar het consulaat gegaan. Deze drie personen wérden afgeteekend, K. werd even terzijde gesteld. Men verliet het con sulaat, doch bleef voor het gebouw op K. staan wachten. K. kwam echter niet meer naar buiten. K. stond bekend als een anti- nazigezind persoon en men vermoedt, dat hy door nazi's is opgelicht. De metgezellen van K. hebben in ieder geval een en ander aan de justitie medegedeeld, die thans een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek in stelt, voorloopig echter nog zonder resul taat. Op het Duitsche consulaat beweert men, dat K. het gebouw heeft verlaten. De Duitsche zeeman te Rotterdam. Hy is te voet de grens over gegaan. Een later V. D.-bericht meldt, dat een scheepsmast thans van K. een brief heeft ontvangen uit Rotterdam, waarin K. mede deelt, dat toen hy op het Duitsche consulaat ter zyde werd gesteld hy besloten had te vluchten omdat hy vreesde te worden vast gehouden. Buitien het consulaat gekomen is hij te voet van Antwerpen naar Nederland ge gaan. VEREENIGDE STATEN. Een Rubens voor driehonderdduizend rollar. Gisteren werd te New-Rork uit de nalaV tenschap yan den Zweedschen luciferkouipg Ivar Kreuger het schilderij Bacchamfle'an Rubens voor 300.000 dollar geveild, liet werd gekocht door den fabrikant John Ri chardson uit Philadelphia, die 300.000 dol lar in baar geld op tafel neertelde, hot schilderij .onder den arm en er, zonder het te laten verpakken, mee verdween. Sluitend maken van de Gemeente- begrootingen. Geen batige saldi van vorige dienstjaren benutten. Belangrijke principieele beslissing van de Kroon. In het „Staatsblad" is afgekondigd een Koninklijk Besluit, waarbij het beroep van den Raad der gemeente Winschoten, inzake de door Gedeputeerde Staten van Groningen niet goedgekeurde gemeentebegroting voor... 1933, ongegrond is verklaard. Hiermede is een belangrijke principieele beslissing door de Kroon genomen, welke tevens als'richtsnoer kan dienen voor andere gemeent§rf[Velke in dezelfde omstandighe den vebkeMn als Winschoten. Deze gemeente had, om de begrooting voor 1933 sluitend te maken, de winsten van de bedrijven, geraamd voor 1933, opgeno men onder de gewone ontvangsten van de begrooting voor dat jaar. Echter waren de winsten van die bedrijven over 1931 (tegen den opzet der begrooting van dat jaar) in den gewonen dienst 1931 gevloeid, waar door deze dienst nog een batig slot van 28.333.86 had opgeleverd. Met dit bedrag, als batig saldo, had men de begrooting Volgens Gedeputeerden van Groningen was „een dergelijke handelwijze in strijd met een gezonde financieele politiek". Ged. hadden ook bezwaar tegen het benutten van de bedrijfswinsten ten behoeve van den ge wonen dienst, en schreven voor, dat de ge raamde 'ontvangsten der begrooting voor 1933 moesten worden verminderd met de bedrijfswinsten over 1931 en met de raming van het batig saldo van het electrisch net over 1933, en wel in totaal met 60.921.26, waarby eventueel nog gevoegd moesten worden de, voor 1933 geraamde winsten van gasfabriek en waterleidingbedrijf. „Dit be drag zal door bezuiniging en door belas- tingverhooging moeten worden gevonden", schreven Ged. aan Winschoten's gemeente bestuur. - De Raad van genremde gemeente kon z»ch met dit voorstel niet vereenigen en men ging in beroep bij de Kroon. De afdeeling voor de geschillen van het bestuur van den Raad van State plaatste zich op het standpunt, dat de begrooting voor 1933 niet sluitend was gemaakt met de winsten der bedrijven over 1931, doch met het voordeelig slot van de rekening 1931, zijnde de resultante van het totaal van alle ontvangsten en alle uitgaven der gemeente. Maar bovendien strookte aldus dit col lege het verantwoorden op den gewonen dienst der begrooting, van het voordeelig slot van een vroeger dienstjaar, in het al gemeen met een behoorlijk gemeentelyk fi nancieel beleid. In dit geval achtte de Kaad van 5»tate geen voldoende aanleiding voor den Gemeenteraad, om van deze gedragslyn af te wijken. Tenslotte was genoemd college van oor deel, dat de financieele toestand der bedrij ven in Winschoten, toeliet dat de bedryis- wmsten, voor 1933 geraamd op 34.033.22, als gewone ontvangsten beschouwd werden. Weliswaar vorderen de tegenwoordige tijdsomstandigheden een voorzichtig finan cieel beleid, doch zij geven geen aanleiding, iu afwijking van de voorschritten voor het samenstellen der gemeenterekening, een deel van het batig slot der rekening over 1931, voor de toekomst te reserveeren. Om de begrooting sluitend te maken door ver hooging van belastingen, zooals Ged. had den verlangd, achtte de Raad van State niet gewenscht. Op grond van een en ander gaf laatstge noemd college in overweging, het besluit van Ged. te vernietigen en de begrooting van Winschoten voor 1083 alsnog goed te keuren. Minister De Wilde van tegenover- gestelde meening. Met bovenstaand advies kon de Minister van Binnenlandsche Zaken zich niet vereeni gen, al moest hij erkennen, dat de overwe gingen, waarop Ged. Staten hunne goedkeu ring aan de begrooting hadden onthouden, op zichzelf beschouwd, niet krachtig genoeg waren, om daarop het beroep tegen het be sluit af te wijzen. Echter verdedigde Mi nister De Wilde de stelling, dat een ge meente, waarvan met stelligheid is te ver wachten, dat in volgende jaren de verhou ding tuSschen inkomsten en uitgaven on gunstiger zal zijn dan in het heden, thans rc-eds met het oog daarop, voor die toekomst de noodige maatregelen behoorde te nemen. In zij'ne missive aan de Koningin d.d. 23 De cember j.l. schreef Minister De Wilde dan ook: „Het zou naar mijn oordeel in stryd zijn met de eischen van een gezond financieel gemeentebeleid, wanneer de gemeenten in deze bijzondere tijdsomstandigheden en hoogst onzekere toekomst, alvorens tot het aanspreken van reserves en van overschot ten van vorige jaren over te gaan, niet alle redely ke middelen zouden aanwenden om een reëel overwicht in het budget te ver krijgen." Wat betreft de voorschriften voor het op- m/ttten der rekening van de gemeente, meen- J&e de Minister, dat die slechts beschouwd 'moesten worden als maatregel van orde en dat die zich niet verzetten tégen het reser veeren van een batig saldo voor later. Het batige beginsaldo mocht op de be grooting 1933 alleen in zooverre voorkomen, als het noodzakelijk zou blijken, nadat alle maatregelen tot opvoering' van de inkom sten en bezuiniging op de uitgaven, welke daarvoor naar redelijkheid in aanmerking kwamen, genomen zouden zijn. Wat aangaat het benutten, van de win sten der gemeentebedrijven, over 1933, voor het sluitend maken van de/begrooting voor dat jaar, nam zoowel Minste De Wilde als de Raad van State het/standpunt in, dat daartegen geen bezwaar behoefde te be staan. Op grond van een en ander adviseerde dd Minister aan H. M. de Koningin, het be- roep van dene Raad van Winschoten onont- vankelyk te verklaren, met welk advies de Koningin zich. blijkens het Koninklijk Be- I sluit in den aankef vermeld, heeft kunnen vereenigen. Minister Deckers aan boord van de j „Hertog Hendrik". I Tevredenheid over den geest van het Marinepersoneel. hangt heel veel af van het beheerschen der stem. De hedendaagsche redenaar neemt instinctmatig Wybert. het optreden - en de De Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, die Van zijn buitenlandsche reis in Den Haag is teruggekeerd, heelt hedenochtend zijn werkzaamheden op het Departement hervat. De minister was>bereid in een gesprek I met een der redacteuren van het, Ned. Uorr. Bur. eenig/indrukken van zijn reis I mede tejk&Ten. Naar men weet heelt de minster een gedeelte van de oefen- 1 reis van Mr. M. pantserschip „Hertog Hendrik" medegemaskt, met het doel de 1 oefeningen der bemanning te kunnen volgen De minister is aan boord geble ven tot Valencia en is vandaar via Ma drid en Parijs naar Nederland terugge keerd. De Hertog Hendrik heeft de reis voortgezet naar Palermo, Venetië en Tripons en keert vandaar terug naar Nieuweólep. Daar zal het schip 29 Maart aankomen. De oelenlngen, welke ditmaal gemaakt werden, hadaen nog een merkwaardig heid en wel deze, dat voor het eerst adelborsten van hec eerste studiejaar er aan deelnamen. Vroeger begon men daarmee in het derde studiejaar. Thans heeft men echter besloten de practische oefeningen voor adelborsten reeds vroe ger te doen aanvangen. De Hertog. Hendrik is geen modern schip. Het is reeds ruim 3U jaar geleden,, dat bet schip te water gelaten weru >n net spreeKt wei vanzeu, dat ae siitineid clan ook niet bizonder groot is. „Dit heb- Den wy onaei vonaen in de Golf van oiseaye zoo vertelde de Minister, „toen wy Slecht weer handen en bijna niet op konden schieten. Dat de elementen niet met ons waren, was zeer te betreuren, want daarom kwam er van de oefenin gen ook niet veel terecht. Toch ben ik oiy, dat ik dezen tocht neb meegemaakt, Want als Minister van Defensie is het noodzakelijk dat men in aanraking blijft met den geest van de bemanning En daartoe heeit men bij een verbiiji aan boord een mooie gelegenheid Als ik mijn indrukken aan boord samenvat, zou ik zeggen: Wat den geest der bemanning betreit, is er veel gewonnen. Ook de toe- wljdlng van de officieren eik kader is goed. Daarbij is bet mij opgifalien met Hoeveel sympathie en ijver ailen aan boord zich aan hun taak geven.' Er is bij de bemanning fninder schroomvallig heid om het vertrouwen van hun chef te winnen en hun superieuren op hun oeurt in vertrouwen te nemen. Er wor den weer zaken tusschen kader en be manning besproken, welke niet onmid dellijk met den dienst verband houden. Dit is niet alleen mijn persoonlijke in druk, doch deze werd bevestigd door ge sprekken met verschillende officieren en onderofiicieren In Valencia is Minister Deckers van boord gegaan. Hij heeft daar eenige be leefdheidsbezoeken afgelegl en is vervol gens naar Madrid gereisd Voor zijn ver blijf in Spanje had de Spaansche regee ring de attentie gehad den Minister een officier der marine als adjudant toe te voegen, in Madrid heeft hij zijn opwach ting gemaakt bij den President der Re publiek en heeft aangezeten aan een dejeuner met den Minister van Buiten landsche Zaken en Marine. Onze Minis ter heeft den volgenden dag een aantal Spaansche autoriteiten aan een diner genoodigd. Nadat dr. Deckers in Madrid nog verschillende inrichtingen der Ma rine had bezichtigd, is hij per auto naar de SpaanschFransche grens gereisd Vandaar ging hij naar Parijs, waar hij begroet werd door onzen gezant. Eenige uren heeft de Minister in de Nederland- sche legatie vertoefd en is toen doorge reisd naar Den Haag. Het gesprek besluitende, zeide ae Mi nister: „Deze reis Leeft mij opnieuw be wezen, dat onze Marine een waardevol instrument is, waarvan de samenstellen de deelen elk ten volle voor hun taak zijn berekend Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij Jaarlijksche algemeene vergadering. Gisteren is te Utrecht de Jaarlijksche algemeene vergadering van de Hervorm de (Gereformeerde) Staatspartij gehou den, welke druk bezocht was. Ds. H. E Gravemeyer, partijvoorzitter, wees er bij de opening op, hoe in dezen tijd van verbrokkeling en versplintering de tegenstellingen verscherpt worden. Hierbij willen wij, zeide spr steeds reke ning houden met Gods Woord. Waar in het Evangelie gesproken wordt over het Koningschap van Cristas, dan hebben wij de eenheid van het staatkundig leven ook daar te zoeken. Volgens het jaarverslag van den se cretaris is het aantal afdeeiingen der partij met 16 vermeerderd. De voorzitter ds. Gravemeyer en de bestuursleden ds. WIJleker, en de beeren Michon en Alblas, die periodiek" aftra den, werden herkozen. Kede ds. G. A. Lingbeek. Ds C. A. Lingbeek heeft vervolgens gesproken over: „De Hervormde (Gere formeerde) Staatspartij en het fascis me" Hij wees er op, dat ook in ons land gedurende de laatste jaren de revolu tionaire partijen krachtiger zijn gewor den. De gezagshandhaving is volgens spr. vaak slap geweèst. Dat hiertegen over een krachtige hand optreedt is een zeer aanlokkelijke gedachte. Ook van den partijstrijd, zoo meent men, kan het fascisme ons bevrijden. De eenheidsstaat is een aantrekkelijk denkbeeld. Naast deze lichtzijden van het fascisme staan evenwel ook schaduwzijden Men denke aan de gelijkschakeling van de kerken, met alle radeelen van dien. In Duitsch- land is een nationaal Christendom in gevoerd. Spr zeide met de fascisten in te stem men, wanneer zij zeggen, dat zij voor orde en gezag zijn en de revolutionaire partijen willen bedwingen. Maar het is geen reden om zich met het fascisme te vereenigen. De fascistische staatsidee noemde spr. heidensch, van Romein- schen oorsprong, afkomstig van de Ro meinen, die het Christendom niet ken den En de revolutie bestrijdt, men niet met een revolutie, maar naar het woord van Groen, met het Evangelie. Wanneer God zich van het tascisme bedienen wil om eer. dam op te werpen tegen de re volutionaire richtingen, dan zuilen wij Hem dankbaar zijn, maar aan het fas cisme medewerken kunnen wij niet. Ten koste van haar beginselen, zeide spr., mag de H.ü.s. niet trachten om macht te verkrijgen Wat er ook gebeurt het woord Gods blijft. Die zich daaraan houden, kunnen alleen ten zegen zijn van hun volk en hun land. Heffing der couponbelasting. Inwerkingtreding 25 Februari a.s. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad no. 16, houdende het besluit van den 19den Januari j.l. tot vaststelling van het tijdstip, waarop de wet van 29 December 1933 tot, heffing van een couponbelasting in werking treedt. Dit tijdstip is vastgesteld op 25 Februari Zand voort door de Regeering gestraft. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft bericht van de regeering gekregen, dat het ryk over het tijdvak van 23 November 1932 tot en met 16 September 1933 geen subsi die zal geven voor de steulfregeling. Dit beteekent een schade voor de gemeentekas die op om en nabij de 16.000 kan worden geraamd. De Tel. meldt hieromtrent: „De aanleiding tot dezen ingrijpenden maatregel zou, naar wy vernemen, gelegen zyn in de verregaande slordigheid, waar mede de wethouder voor sociale aangele genheden de rijksregeling in de steunver- leening heeft uitgevoerd. De regeering heeft gemeend dit eens duidelijk bekend te Zooals reeds bekend is, heeft een com missie van drie raadsleden eenigen tyd ge leden onderhandelingen gevoerd met de re geering over den gang van zaken, dat de re geering aan een verzoek van de commissiën om niet in te grijpen, niet heeft willen vol doen. Dezelfde commissie is thans nog bezig te onderzoeken op welke wijze de schuldige of schuldigen moet (en) worden gestraft. De onregelmatigheden zouden ontdekt zyn, nadat de gemeenteraad, eenigen tijd geleden een nieuwen ambtenaar naar de be trokken afdeeling had benoemd? Deze kwam geheel frisch voor de zaak te staan en ont dekte al spoedig, dat er iets niet in drde moest zijn. De hoofdzaak zou echter zijn, dat de wet houder onjuiste opgaven heeft gedaan van de salarissen die de voor steun in aanmer king komende werkeloozen zouden ont vangen. Het staat niet vast, dat dit opzet telijk is gedaan. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men te, goeder trouw is. Sommige personen zouden evenwel niet on belangrijk door den wethouder zijn bevoor deeld. Relaties moeten hier een rol by heb ben gespeeld. De staten, waarop die notities moeten voorkomen, zijn echter spoorloos Een stelselmatige actie tot het in oni wikkeling brengen van Nieuw-Guinea. Het Nederlandsche gedeelte van Nieuw- Gulnea, ter grootte van ruim twaalf maal het Rijk in Europa, is tot dusver in ontwikkeling belangrijk achter geble ven bij andere deelen van Nederlandsch Indie. Een aantal belangstellenden, van oor deel, dat ook in dit deel van zijn Over zeesche gebieden, Nederland een groote Nationale taak te volbrengen heeft, heelt zich vereenigd tot een comité,, het Nieuw-Guinea Comité, dat zich ten doel stelt het bevorderen van de ontwikke ling van Nederlandsch Nieuw-Guinea. Het tracht dit doel te bereiken door het bestudeeren van middelen, die de ontwikkeling van Nieuw-Guinea kunnen stimuleeren, het wekken van de belang stelling voor dit deel van Nederlandsch- Indië in zoo breed mogelijkën kring en het voorbrengen bi] de autoriteiten v*n de uitkomsten van Ingestelde onderrr.- klngen en de bevordering van stelselma tige expioiratie op het gebied van bevoi- kingsgesteidheid, land- en boschbouw, ln samenwerking voor zooveel mogelijk met van particuliere zijde voorgenomen mijl. - bouwkundige verkenningen, tenelnae te geraken tot een ontginning van de na tuurlijke hulpbronnen en de opheffing van land en volk tot een hooger oeco- nomisch peil, ln overeenstemming met de beste tradities die ons bestuur over Nederlandsch-Indië hebben gekenmerkt. Het comité bestaat uit de volgende leden Mr. D. Fock, minister van staat, oul- gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, Den Haag, voorzitter; Ch J. I. M. Welter, vooi sitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch- Indië, Den Haag, ondèr-voorzitter; Ir. P. M. van Bosse, m tr„ directeur der Oost-Borneo-Maatschappij, Den Haag; Ir. J. van den Broek, m. ir., directeur der Billiton Maatschappij, Den Haag; G. H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam Engros: Fa. RENEMAN v. d. HEIJDEN. W. A Engelbrecht, idem te Rotter dam; Ir. L J. M. Feber, lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal, Den Haag; Prof. ir. H. F. Grondijs, m. irhoog leeraar aan de afdeeling Mijnbouwkunde aer Technische Hoogeschool te Delft, Den Haag; Dr E Heldring, directeur der Kon. Ned. Stoom boot-Mij. Amsterdam A. C. H. Horstman, directeur der Ne derlandsche Petroleum Maatschappijen, Den Haag; Ir. P. Hövig, m. iroud hoofd van den mijnbouw in Nederlandsch-Indië, Den Haag Prof dr. ir. J. A. A. Mekel, m. ir. hoog leeraar aan de afdeeling Mijnbouwkunde der Technische Hoogeschool te Delft; Ir. P. J Jansen, m. ir. adviseur 'fa. Erdmann SielCken, te Wassenaar. Ba tavia; A. A. Pauw, directeur van de Neder landsche Handel-Maatschappij te Am sterdam, Haarlem; A. Plesman, directeur van de Konink- hlke Nederlandsche Luchtvaart-Maat schappij, Den Haag; Jhr. H K. B. Rendorp, directeur der Koninkl Nederlandsch-Indische Lucht- vaai t-MaatschappJJ, Amsterdam L H. W. van Sandick, oud-lid vart den Raad van Indië, Den Haag; C. J Snijders, generaal b.d te Hilver sum; N. van Zalinge, oud-president-direc teur van de Koninklijke Paketvaart- Maatschappij, Den Haag; Dr. W C. Klein, m ir. bestuurslid van het Molukken-InsUtuut, (tevens secre tarie v. h. comité), Den Haag, Giro no. Ml 10. Nederlandsche Aannemers Bond. Een feestelijke bijeenkomst in L'Europe te Amsterdam. Gisteren heeft de Nederlandsche Aan nemers Bond in hotel L'Europe te Am sterdam op feestelijke wijze het feit her dacht ,dat thans de heeren lr W. M. F. Thijssen en A. J. de Gaan Jr., resp. als voorzitter en als penningmeester u- jaar deel uitmaken van het bestuur. Nadat de heeren in intiemen kring in vergadering van het hoofdbestuur op hartelijke wijze gehuldigd waren, vergezeld gaande van het aanbieden van lraaie geschenken, heeft in een rijkelijk en feestelijk versierde zaal een druk be zochte receptie plaats gehad, waar ver tegenwoordigers uit geheel het land hun geiukwenschen zijn kohier, aanbieden. O.m. is daar het woord gevoerd door den heer H. L J. Kreté, die namens de afdeeling 's-Hertogenbosch de beide ju- bileerende bestuursleden gehuldigd heeft. Ir. W. M. T. Thijssen dankte, mede namens zijn Jublleerend mede-bestuurs lid, voor alles, hun dien dag geboden en betuigde zijn groote erkentelijkheid daarvoor Daarna is men nog tot laat in den middag gezellig bijeen gebleven. De Leidsche waterleiding. Gevaar voor uitdroging? ln de gistei en gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Leiden heeft het lid mr Donders gewezen op het ge vaar voor uitdroging van Leiden's wa terleiding. Volgens hem is het bedrijf thans tot de uiterste grens belast, zoo dat uitbreiding zeer urgent moet wor den geacht Evenals in de residentie is geschied, dient men naar een nieuwe winplaats uit te zien. Aan B en W zal een rapport terzake van deze kwestie worden uitgebracht. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Concert door de No tenkrakers; 6.— Gramofoon; 6.15 Concert door het V.A.R.A-.-Orkest; 7.Socialisme en wereldbeschouwing. „Wat kapitalisme en socialisme zyn": Ideologisch beschouwd door Hilda Verwey—Jonker; 7.20 Vervolg Con cert; V:P.R.O. 8.— Spreker Dr. H. Wolff 8.30 Concert; 9.— Cursus; 9.30 Concert; 10.Nieuwsberichten; 10.15 Voordracht uit eigen werk door Willem Hessels; 10.45 Gra mofoon; V.A.R.A. 11:— Orgelspel. Huizen; K.R.O. 5.306 Jos. Boshouwer over „Kleinveeteelt op de boerderij"; 6— 6.20* Concert K:R.O.-Boys; 6.206.40 L. Versprónck over „Reisindrukken over Oberammergau"; 6.40—7 Vervolg Concert; 7-157.35 E. J. Ludding over „De roos in het kader der reukwerkfaferikatie"; 7M— 7.60 Gramofoon; 7.50—8.15 S. Bottenheini over „Het 50-jarig bestaan der Wagner- vereeniging"; 8.15—8.35 Concert door John Kristal en zyn Ensemble; 8.30—8.35 Nieuws berichten; 8.35—„9 Vervolg Concert; 9—9.50 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9.50—10.05 Dr. A. J. M. Wanders over „Zwerftochten langs den sterrenhemel"; 10.05—10.15 Pia no-solo; 10.15—10.30 Vervolg Concert? 10.30—10.35 Nieuwsberichten; 10.35—11 Vervolg Concert; 11—11.30 Concert door John Kristal en zyn Ensemble; 11.30—12 Graryofoon, RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Januari. Hoogste stand 779.5 te Weenen. Laagste stand 738.4 te Janmayen. Verwachting: Matige, later tijdelijk afnemende zuid-westelijke tot zuidelijke wind. Nevelig tot half bewolkt. Welnlf of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt, tot lichte dool. GEMENGDE BE RICHTEN. Naar 't einde 'der telefoonstoring Optimistische klanken, nn tS Januari zullen alle abonne's be „oorden het IJ weer zijn aangesloten. in het in Amsterdam aan de Spui straat gelegen gebouw van de Centrale 4 der gemeente telefoon, waarin de brand n 22 Dec. 1.1. tot ongerief van veie dul- yenden hooldstedelingen de splitsings- tamer in een puinhoop herschiep, heb ben de wethouder voor de Bedrijven, de neer Jac Rustige en de directeur van het telefoonbedrijf, ir. G. C. Snijders de oers ontvangen tot het verstrekken van net laatste nieuws over den geweldigen arbeid tot herstel der gestoorde verbin- ln zijn uiteenzetting kon de heer Snij ders gelukkig optimistische klanken doen hooren wat betreft de spoedige liquida tie van de telefoonstoring. De constructie van den hoofdverdee ler kwam op Zondag 21 Januari j.l. ge reed zoodat Maandag d.a.v. kon begon nen 'worden met rangeeren en soldeeren van de draden in dien hoofdverdeeler. Teneinde de aansluitingen van de Noord- en van de Y-centrale weer in bedriji te kunnen stellen, moeten eerst de verbindingen van eerstgenoemde cen trale met den Rijkstelefoondienst en met de andere centralen ln orde worden gemaakt. Parallel aan die werkzaamheden wer den de draden yan de nog gestoorde Centrumabonné's in den hoofdverdeeler aangebracht, zoodat uitgezonderd een honderdtal, dat nog niet kan spreken, omdat de stroom voeding van de tele- toonventrale Noord nog ontbreekt alle nummers, welke met „drie' beginnen, weer kunnen teiefoneeren. Binnen ea- kele dagen is ook dit honderdtal ln orde. De verbindingen met de andere, cen tralen komen waarschijnlijk op 28 Jan. as. gereed. Dan zuilen alle abonné's ten Noorden van het Y, d.w.z. de nummers, welke met „zes" beginnen, weer gelijk tijdig zijn aangesloten. De Noord-abonnc's. Daarna kunnen de Noord-abonne's groepsgewijze het ligt in de bedoeling om per etmaal duizend „4-nummers aan te sluiten worden ingeschakeld. Vermoedelijk zullen de nummers, begin nende met 49, in den nacht van 29 op 30 Januari wéér in orde zijn, den daarop volgenden nacht de nummers, beginnen de met 48 enz. Ir. Snijders heeft na deze conferentie alle in de gelegenheid gesteld, enkele oogenblikken te vertoeven in de split singskamer en de kabelkamer der Cen trale, waar het technisch personeel on der leiding van opzichters en ingenieurs onvermoeid aan den arbeid is ten gerie ve van een zoo spoedig mogelijk herstel der gestoorde verbindingen. In de splitsingskamer is, op de rekken na, die na den brand nog te gebruiken waren, een geheel nieuwe hoofdverdee ler geconstrueerd. Waar de bouw van een hoofdverdeeler van een dergelijken omvang normaal een jaar duurt en, naar verwacht wordt, het, gansche her stelproces zes d zeven weken ln beslag zal nemen, valt het te begrijpen, welke een prestatie lp deze kleine ruimten, waar de menschen dicht op elkaar ar beiden, is verricht. Zoo zijn er niet min der dan 2UO.OOO soldeercontacten ge maakt. Dr. Ringer's „eeuwige lucifer". Eenige maanden geleden meldden wij, dat Nederland de primeur zou krijgen van den „eeuwige lucifer", de uitvinding van dr. Ringer uit Weenen, waartegen destijds niemand minder dan wijlen Ivar Kreuger heftig geageerd heeft, uit vrees dat zijn groote belangen bij de lucifers industrie in het gedrang zouden raken. Het lag ln de bedoeling, het product van dr Ringer's langdurige proefnemin gen tegen het einde van 1933 overal ln ons land verkrijgbaar te doen zijn. Dit is echter niet gebeurd en als gevolg daar van had bij zeer velen de meening post gevat dat er van de exploitatie van deze vinding niets meer zou komen. Dit blijkt echter allerminst het geval te zijn. De duurzame ontbrandingsstift waarvan bier sprake is, zal Maandag a.s. op Je Nederlandsche markt verschijnen De recordmail van de Pelikaan. Iedereen zal zich de cijlers nog herin neren: met 508 K G. post, ruim 100.00J Nieuwjaarsbrieven, kwam de Pelikaan utt den Oost naar Amsterdam. Welk een record-drukte het toestel daarmee den Indischen postkantoren bezorgde, heeft de K.L.M. eerst thans vernomen uit een brief, afkomstig van de K.N.I.L.M. te Weltevreden. Wij citeeren daaruit: „De 15.000 vel briefpapier en envelop pen, die wij voor de Pelikaan lieten druk ken, waren binnen 48 uur uitgegeven. Het liep letterlijk storm en het regende mondelinge, telefonische, schriftelijke en zelfs telegrafische aanvragen van overal vandaan. Het hoofdpostkantoor opende drie extra loketten en wij kon- den slechts met behulp van ons geheele personeel het papier dlstrlbueeren en de speciale zegels verkoopen. In den jaacht van 22 op 23 December hebben wij'toen inderhaast nog 5000 vel en enveloppen laten bijdrukken en 3500 vel Zilvermeeuw Papier, dat wij nog hadden, laten over drukken. Ook deze voorraad was in morgen uitgeput. Zaterdag 23 konden wij op sommige momenten het Publiek nauwelijks in ons hoofdkantoor bergen Wij hebben honderden aanvra gers moeten teleurstellen, niet alleen in Batavia, doch ook ln andere plaatsen. Als wij de enorme belangstelling hadden gekregen. Zelfs tot eenige uren voor het vertrek bieel de stroom van aanvragen om papier en postzegels aanhouden. Een handige bridgetelier. Verspreid door het Carlton Hotel te Amsterdam. Hebt ge uw contract aan de Bridge tafel gemaakt? Hebt gij overgeslagen, zijt gij dovm gegaan? Zijt gij gedou bleerd of hebt gij geredoubleerd? En wilt gij onmiddellijk precies weten, on- ieilbaar, en zonder te berekenen, hoe veel punten gij voor U-zelf en voor uw tegenpartij moet noteeren? Vraag dan bij het Carlton Hotel den fraalen, in aliuminium uitge voerden, bridgetelier aan, welke U het aantal te noteeren punten automatisch opgeeft; een aller- handigst toestelletje, dat in den zak kan worden gedragen. Erfenis van 8.5 millioen. Luchtpost uit Batavia bracht de blijde Hfet geval speelt in 1850 en zal dus aan costuums iets charmants te zien geven. Dat zal in ongeveer eind Maart zyn. Ook komt een klassieke operett® van Heinrich Zeiler „Der Vogelhündler". met geheel nieuwe ensceneering. Deze week treedt in het theater op de Ftansche chansonnière Damia. Zy heeft een zeer goede reputatie. Verder ben ik in on derhandeling met Elizabeth Bergner, die, zooals u weet, thans in Londen speelt en die hier indertijd al zooveel succes gehad heeft. Maria Eis, hier ook een goede bekende, wil komen met het Wiener Hofburgtheater, ook kunnen we waarschijnlijk Ka the Dorsch \erwachten, en Hans Albers. Ook zullen velen zich stellig met genoe gen herinneren de voorstellingen van het Itöliaasche marionetten-theater „Di Piccoli" en met evenveel pleizier vernemen, dat deze in April hier weer vertooningen komen geven. De Berlynachfe corr. van het Handelsblau 1 meldt' in zy» blad dat volgensde Berlynsche bladen een Duitsche planter, die in Soera- baja overleden is, aan de familie van zijn jeugdvriendin 8.450.000.— heeft ver maakt. De brief, waarin deze be schikking vermeld stond, werd per luchtpost uit Batavia bij de naaste familieleden van de reeds geruimen tyd overleden jeugd- vriendin bezorgd. Haar vijf nog in leven zijnde kinderen hebben zich thans in ver- binding gesteld met de Nederlandsche re- 1 geering, Zy wonen te Berlijn, in een der armste wijkeni Hiun omstandigheden zijn niet rooskleurig, eenige van hen zyn werk- loos. „Juffrouw Baker" in Haarlems Raad. Mereele bezwaren tegen het verhuren van een zaal door de gemeente. Dc revue-ster Josephine Baker heeft gistermiddag haar lang verbeide intrede gedaan in den gemeenteraad van Haar lem, dank zij de vragen van het c.-h. raadslid Johan Visser Hij stelde B. en W. de vragen of het hun bekend was, dat onlangs in de Gemeentelijke Con certzaal „een nagenoeg geheel ontkleede danseres" was opgetreden en zoo ja, of B. en W. dan niet van meening zijn dat aergelijke voorstellingen in de toekomst niet meer in een gemeente-gebouw ge tolereerd kunnen worden. Na zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede, die gewag maakte van het afnemend aantal werkloozen en de toeneming van de bevolking heeft burgemeester C Maarschalk namens het college geant woord, dat hem na informatie was ge bleken, dat het optreden van deze dan seres in andere plaatsen nergens aanlei ding had gegeven tot eenige klacht. Hiermede was de .heer Visser echter niet tevreden; het leek hem allerminst een futiliteit om even over te lachen. „Dat de overheid voor het zedelijk deel ook een taak heeft te vervullen ls juist", meende de heer Van Dam (v.d.). Maar men meet niet aanvoeren als mo tief tot het weigeren van de zaal, dat deze Juffrouw Baker de overheid omver zou werpen evenals de door de regee ring verboden organisaties. Dit gevaar dreigt van haar kant vooralsnog niet. Bovendien kan, volgens spr., een dan seres óók prikkelend werken louter en alleen door de wijze van dansen, des- 1 noods ln een veel meer summierlijke I (egn woord van den heer v. Dam) klee- I ding dan mejuffrouw Baker pleegt te dragen. De vertooning was in geen enkel 1 opzicht aanstoot gevend Trouwens hoe kan de heer Visser er over oordeelen?, hij is er heelemaal niet geweest, j De communist üversteegen noemde den vragensteller een uitgever van priK keilectuur; dit dansen is echter volgens hem een decadente afspiegeling van wat de dans der volkeren beoogt te zijn. „Ik heb ln Nijmegen Josephine zien dansen en behalve ik waren er ook veel professoren van de universiteit aanwe- zlg, menschen van standing, die het heelemaal niet erg vonden", betoogde de 1 heer Relnalda (s.d.). „Ik wil mijn woorden wel iets wijzigen en zeggen, dat het publiek gedeeltelijk lichtzinnig is geweest, zeide de heer Vis ser. 1 Wethouder Gerritsen (s.-d.) achtte I het onmogelijk om voor elk bijzonder I geval van zaalverhuur eerst het college van B. en W. te laten raadplegen. Deze voorstelling was zuiver kunst; namens de eerbare vrouwen ln de zaal protes- teerde spr tegen de uitlatingen var. den I heer visser die over het geval zelf I niet kan oordeelen. De heer Visser: „Daar heb je 't weer. 1 Als ik er wél bij was geweest, hadden zij natuurlijk gezegd: „Je hebt er toch maar pleizier ln gehad". Ik kan toch niet overal tegelijk zijn, en moet ook wel eens atgaan op betrouwbare verslag gevers. Ik hoop dat de zaal voor zoo Iets niet meer zal worden verhuurd" (Telegraaf KUNST. clale papier hadden gehad, had de Peli kaan stellig nog een ïo.uoo brieven meer Hugo Helm's plannen. Elisabeth Bergner, Kathe Dorsch, Hang Albers en Maria Eis komen te gast. Nieuwe operette» bij Hirsch. I Hugo Helm, de directeur van de Princesse- Schouwburg in den Haag deelde aan een j vertegenwoordiger van „de Telegraaf" mede, j dat het in. de bedoeling lig^ in de a.s, zomermaanden de schouwburg te verbou wen, waardoor er 180 goedkoopere zitplaat- bjj zullen komen. Verder komt er een we foyer. Hugo Helm vertelde verder dat in studie i* by Fntz Hirsch een vervolg op het „Drei- maderlhaus", door dr. Lafitte samengesteld uit nagelaten werken van Schubert „Liebe blüht auf allen Wegert". STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Jan. 1934. De rechtspositie van het gemeentepersoneel. Gemeenschappelijk overleg van de besturen van gemeenten tusschen 25.000 en 40.000 inwoners. Op initiatief van het gemeentebestuur van Almelo heeft in het Raadhuis te Amers foort een vergadering plaats gevonden «an vertegenwoordigers van gemeenten met 25.000 tot 40.000 inwoners, zulks ter bespre king van de vraag of het mogelijk is voor die gemeenten een gemeenschappelijke re- geiing te treffen ten aanzien van de rechts positie van het gemeentepersoneel. Ter vergadering waren vertegenwoordigd de gemeentebesturen van Almelo, Bussum, Deventer, Ede, Gouda, Haarlemmermeer, Hengelo (O.), Lonneker, Vlaardingen en Agenda. 26 Jan. 8% uur ,3et Schaakbord" Bovenzaal Ledenverg. G. W. Vereeniging. 27 Jan 8 uur Zaal Kunstmin. Uitvoering „Krachtsport". 31 Jan. 8% uur Rem. Kerk. Ledenvergade ring. 31 Jan. 2% u. Hotel „de Zalm". Ledenver gadering Ver. v. Huisvrouwen afd. Gouda. UIT DEN OMTREK. Van de gemeenten Helmond en Zeist wa" ren uerichten van verhindering tot bijwo ning van de vergadering ingekomen. De vergadering stond onder leiding van mr. N. Stchterman, burgemeester van Almelo. Beslo ten werd om zich ten aanzien van het voor melde onderwerp in den meest ruimen zin te iaten voorlichten door de commissi van voorbereiding, welke commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de gemeenten Almelo, Bussum, Ede, Zaandam en Helmond, die alsnog door de besturen dezer gemeen ten moeten worden Concert Gem. Zangver. „Excelsior". De Gemengde Zangvereeniging „Excel sior" geeft op 31 Jan. a.s. met medewerking der Orkestvereeniging „Symphonia" en den violist Boris Lensky, een concert in „Con cordia". Opdracht van werk. Heden wer^l aan het N.V. Ingenieurs bureau „Eksteen" te Gouda den bouw opge dragen van een complete ontij zerings-, ont- manganings- en snelfilter-installatie voor de Waterleiding te Tial. Ook «oor woilon oo goklourdo goodoron Schaakclub „Meseemaker". De bekende schaakmeester Kmoch f op bezoek. Gisteravond had onder groote belangstel- ling de simultaanseance plaats gegeven duor den bekenden schaakmeester Kmoch uit Weenen. Na door den Voorzitter ver- welkomd te zyn en ook door den Burge- meester, die deze seance met zyn tegen- wuordigheid vereerde, te zijn toegesproken, 1 werd met het spel een aanvang gemaakt. Aan niet minder dan 45 borden hadden de t deelnemers(sters) plaats genomen. Na een half uur spelens viel het eerste slachtoffer, spoedig gevolgd door meerdere. Om by éénén was de seance afgejoopen. 37 partijen werden door den heef Kmoch gewonnen ter- j wyl de volgende heeren het genoegen moch- I ten smaken een winstpunt te noteeren: Ph. 1 J Burgwal, L. Joosten en T. P. Oomens; remise maakten: R. L. Koelman, G. de Bruin, 1 Ds. J. F, Roth, I. C. Kamer en B. IJssel-* ftyn. Na afloop dankte de Voorzitter in een geestige speech den heer Kmoch voor den leerzamen avond en werd hem als souvenir eenige artikelen, waaraan Gouda zijn naam in het buitenland daI1fkt, aangeboden. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormyliger Raad van Arbeid te Gouda deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 Januari 1934 werden toegekend 2406 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 355.511.32; 5503 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 828.568.1363 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 224.835.17; 697 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 109.736.73 Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd verleend in 3500 gevallen, observatie had plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid teza men: Tot op 1 Januari 1934 werden toegekend 43437 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 6.165.180.18; 104763 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 15.780.075.48 25600 weduWenrenten tot een totaal jaarbedrag van 4.180.287.26; 13853 weezenrenten tot een totaal jaarbe drag van 2.156.747.69. Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd verleend in 49111 gevallen, observatie had plaats in 1211 gevallen. BUbKUUP. Omzetbelasting. A.s. Donderdag 1 Februari zal de heer W. M. de Vos, voorz. van de Boskoopsche Middenstandsvereeniging voor de leden der vereeniging in hotel „Neufeen inleiding houden over omzetbelasting. 40-jarige herdenking Zieken vereeniging^ „Zelf-Hulp". In hotel Neuf heeft de jaarvergadering plaats gehad" van de zieken vereeniging „Zelf-Hulp", terwijl tevens op eenvoudige en sobere wijze de herdenking plaats' had \an het 40-jarig bestaan dezer zoo nuttige instelling, ln de vergadering die tamely k goed bezocht was, bevonden zich ook een 4-tal heeren, die aan de oprichting der ver- et niging hebben medegewerkt. Ook was aanwezig het bestuur van den Provincialen Bond. De voorzitter, de heer Benschop, opende dt vergadering en sprak woorden van blijd schap over de goede bezetting van de zaal. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld, waarna volg de het verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat de kas er momenteel nog goed voor staat. Hierna bracht de secretaris verslag uit over het 40-jarig tijdperk, waarin de ver eeniging zich heeft weten te handhaven. Na een verslag van den afgevaardigde van den Pi'ov. Bond en de herkiezing'der aftredende bestuursleden, werd nog geruimen tijd ge zellig gepraat en menige oude herinne ring opgehaald. goudekak. De nieuwe schoolarts. De nieuwbenoemde schoolarts voor deze gemeente zal a.s. Zaterdagmiddag in haar nieuwe functie worden geïnstalleerd. UnionSportclub I. Union speelt a.s. Zondagmiddag een wed strijd tegen Sportclub I. Daar de eerste ont moeting met gelyk spel eindigde, wordt met belangstelling de uitslag van dezen stryd t» gemoet gezien. N1EUWEKKERK a. d. IJSSEL. 91 sollicitanten. Voor de betrekking van onderwijzer aan de School met den Bybel by het dorp heb ben zich 9l sollicitanten aangemeld. Bevolking. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Jan. 3862. ln het jaar 1933 is de bevolking met 23 personen toegenomen. Kinderkoor „Nieuw Leven". Het kinderkoor „Nieuw Leven" heeft on' der leiding van den directeur Guataaf de Vries in de zaal Honkoop opgevoerd de operette „De Woudkoningin". Daarna zyn -eenige liedjes gezongen. Alles was keurig verzorgd, zoodat het talrijke publiek weer veel heeft genoten. Met een dankbaar ap plaus werd daarvan blyk gegeven. Benoemingen. Voor het jaar 1934 is tot voorzitter van de Commissie tot Wering van Schoolver. zuim gekozen de heer F. in 't Hout en tot secretaris de heer C. M. Christiaanse. Si'UKl KIN WKDOliOJDKIN WIELRENNEN. Goudsche Rennersclub „Excelsior". Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver eeniging een trainingsrit over Moordrecht- Nieuwerkerk, een afstand van 14 K.M. Dit traject m"oet door de A-klasse 5 maal, B- klasse 4 maal en Junoren 2 maal gereden worden. De start vindt om 9% uur by sta tion Moordrecht plaats. ATHLETIEK. De veldloop in Dordrecht. Voor de a.s. Zondag in Dordrecht te hou den veldloopen van de 2JI.A.B. bestaat vanuit Gouda, zooals gewoonlijk, een ge ringe belangstelling. Naar wy vernemen hebben tot op heden van Achilles alleen H. Wildschut en D. Hey ingeschreven. FILMNIEUWS. „De Jantjes" in de cutting-room. De première van deze rolprent is spoedig te wachten. Nn de opnamen van de eerate Neder landsche amusementsfilm „De Jantjes ten einde zijn, resteert nog het belang rijke werk om de film definitief samen te stellen Regisseur Jaap Speyer is thans, gehol pen door zijn technische stal, bezig ln de „cutting-room' Onze nog zoo jonge Hoiandsche industrie heeft hiervoor nog geen eigen woord. Men kan in dit ver band moeilijk van snijkamer spreken In de „cutting-room" wordt de eerste oltlcleele cople vervaardigd. De regis seur en de productie-leider Leo Meyer monteeren de scenes in de gewenschte volgorde, kiezen de bests opnamen uit, laten de beeld-overgangen „uitvloeien" kortojn, zij leggen de laatste hand aan al het kostbare materiaal, dat in de af geloopen maanden op het celluloid is vastgelegd in de Cinetone-studio's te Amsterdam door do Hollandia Film Maatschappij Naar wij vernemen, zal de montage spoedig gereed komen, zoodat de pre mière van de film eerstdaags te wach ten ls. De muziek van „De Jantjes". Het groote filmwerk, dat door het bios coopbedrijf in spanning wordt verwacht, ebben aan de pittige liedjes, die ikiuis Davids en Margie Mor ns vervaardigden. De muziex d1 ae geheele nun speelt een zeer grocte 101 en, zooals ons meae- geaeeia werd, is ook cut gedeelte van het nimwerk bijzonder geslaagd. met alleen ae neajes van, Louis Davids uocn ook werd nog andere muzieK aan ue nim toegevoegd, welke Jonn BrooK- nouse Mc. earthy componeerde, terwijl ae bekende revue-acteur Rido de Lie- aerteksten schreef De muzikale synchronisatie van de film, d.w.z. de illustratie van die, scènes, weiKer sreer door de muziek geïllustreerd wordt, geschiedde eveneens door John Brooknouse, terwijl de leiding van net orchest was opgearagen aan Max Tak. Magda Janseens naar de film. Naar wy vernemen heeft Magda Janssens een contract afgesloten met den Vlaamschen filmondernemer, den heer Jean van der Hey- dert, te Brussel en wel om de hoofdrol te vertolken in de eerste Vlaamsche geluids film, „De Witte", een bewerking van het veel gelezen, gelyknamige boek van den Vlaamschen schrijver dr. Ernest Claes, dat reeds zijn 29en druk mocht beleveri. Het werk is ook in Duitsche vertaling verschenen onder den naam „Flackskopf". MeVr. Magda Janssens zal de rol van de moeder van „De Witte" spelen. De natuur- opnemingen van dit filmwerk zullen alle in Vlaanderen geschieden en de studio-opne ming te Berlyn door de Ufa. LANDBOUW. Uitvoer Deensctie boter. Oorzaxen der prijsdaling. Alhoewel de Deenscne uiivoerpryzen voor boter een weinig zyn gestegen, wordt ae toestand m vakkringen, aldus net „Beniner lagebiatt", nog steeds ais uuitengewoon ernstig beschouwd. Nu op net oogenbiik om seizoenredenen de pro auctie weaer begint te stijgen, zal een nieuwe catastrophe van de markt kun nen worden verwacht, indien niet ln den tusschentijd maatregelen zijn genomen cm deze catastrophe te verminderen. Men begint thans de oorzaken van Ue prijsdalingen te begrijpen. Terwijl men algemeen vermoedde, dat het kunstma tig hooghouden van den Deenschen binnenlandschen prijs voor boter tot versterking van het verbruik van mar garine aanleiding heeft gegeven, blijkt thans ,dat de margarineproductie ln De cember J.l. lager was dan in December 19ó2. ln de laatste weken schijnt de land bouwbevolking op groote schaal tot het slachten van varkens te zijn overgegaan en hierdoor een versterkt verbruik van varkensvet ten koste van het boterver- bruik te hebben veroorzaaJrt. Door de beperking van den uitvoer van varkens naar Engeland ls het slachten voor eigen gebruik natuurlijk toegenomen. Men verwacht, dat een regeling zal worden getroffen tusschen het zuivelbedrijf en de exporteurs, met het doel den boter- prijs te steunen, daar anders zeer ern stige gevolgen voor het gansche Deen- sche bedrijfsleven zouden te duchten zijn. UKAADLOOZE DIKNSl. De „Duif" in 97 minuten gevlogen van ParijB naar Amsterdam. AMSTERDAM, 26 Jan. Naar wy verne men is hedenmorgen het K.L.M. vliegtuig de „Duif", bestuurd door den heer van Veenen- dq,al.in 97 minuten van Parys naar Amster dam gevlogen. De gewone vliegduur Parijs Amsterdam is ongeveer 2 uur en 1 kwartier. De Kwartel op Schiphol aangekomen. Hedenmorgen is het postvliegtuig de Kwartel te iu.63 op Schiphol aangeko men i WISSELKOERSEN. 25 Jan. 26 Jan. Officieel. Londen 7.^2 ,7.80% Berlyn 58.80 58.90 Parys Ö*?8 9.78% Brussel 34.68 34.69 Zwitserland 48.20 48.21 W eenen •-r— Kopenhagen 34.95 34.85 Stockholm 40.35 40.35 Oslo 39.30 39.25 New-York 1.57% 1.57% Niet-officiel. Madrid 19.55 20. Milaan 13.05 13.98 Praag 7.38% 7.38% Prolongatie 1%. Beursoverzicht. De Amsterdamsohe beurs was heden on geanimeerd, in verband met de onzekerheid omtrent de Amerikaanse he goudwet. De erscherpte tegenstelling in de Europeesche politiek en verhouding, tusschen Enge land en Duitschland na het onbevredigende verloop der crediteurenvergadering in Ber lyn, oefende op de beurs een nadeeligen in vloed uit. In aansluiting hieraan waren Duitsche obligaties aangeboden', en lager. oungleening daalde 1%. Gedurende de of- ficieele beurstyd was de stemming ter beur ze verdeeld. Groote omzetten vonden plaats in Shell Union, ook de overige Amerikaan- sche olie-aandeelen alsmede Kon. Olie no teerden hooger. Tabakken liepen eenigszins terug, evenals H.V.A.'s. Rubbers werden hooger afgedaan onder invloed van de vaste houding van het product. Va|i de Ind. fond sen lager, Aku's en Unilevers gedrukt, Phi lips liepen een Ideinigheid op. Scheepvaar ten waren verwaarloosd. De Ned. beleg- gingsmarkt was prijshoudend. Ned. Ind. dol- larleeningen zoomede die van Rotterdam bleven op peiL

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2