I Een offer aan Icarus. Mannen die de wereld beheerschen. Droomen, een onbewuste hersenwerk!ng. H0NIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Het voorkomen van een ruwe huid. Tegen belooning terug te bezorgen, W etenswaardigheden. op de hoogte ia, weet dat de staat nen aan de bewegingen speelt een on- voor zijn ambtenaren zeer goed zorgt, maar dat zij er zich overigens niets aan gelegen laat liggen wie bulten l\et3 staatsverband naar Indië gaat om daar aan de Koloniale taak mee te werken. Dit is een groote fout geweest, die reeds vaak ernstige gevolgen' heeft gehad, want heel wat, dat hier niet deugde of onbekwaam wps, kon daar nog wel emplooi vinden. 'Dat had anders kun nen zijn en moeten zijn en het zou onge twijfeld in het belang van Indië en Neder land beide zijn geweest als een dergelijke regeling voor allen die naar Indië gingen, had bestaan. HAGEN A Alt. Inplaats van aan Neptunus! Lucht- en Zeeziekte openbaart zich op vele wijzen. Van de vroegste tijden at' hebben de menschen te iydfen geluid van zee ziekte en toch is de aard van deze kwaal nooit geheel'verklaard, ook niei in onzen tyd, nu de luchtziekte dei vliegtuigpassagiers erbij is gekomen Feitelijk komen beide „ziekten" op hetzelide neer, al zyn sommige men- schen iets gevoeliger voor zeeziekte, anderen daarentegen voor lucht ziekte. De middelen, waarbij een be paald persoon baat heeft gevonden aan boord van een schip, zullen hem echter ook helpen tijdens een luc! i- reis. Geen middel is er echter tot dusverre in geslaagd om de mensch heid radicaal van deze kwaal te be vrijden. Hoe staat het nu met name de zee ziekte, die het langst bekend is ge weest? Zij wordt in de hand gewerkt door verschilende bijkomstige oorza ken. Zenuwachtige raenschen hebben er meer van te lijden dan anderen, vrouwen 'meer dan mannen. Vele menschen worden reeds zeeziek door de lucht van een schip of door angs voor de gevaren, die zij ondanks a'le zien. Menigeen begint bovendien zijn ïeis in een onevenwichtigen gemoeds toestand, doordat het afscheid van familie en vaderland hem heeft aan gegrepen, en is daardoor gevoeliger voor zeeziekte, dan hij anders zou zijn. Hoe groot de invloed der sug gestie kan zijn, blijkt uit het voor beeld van de mensdien, die reeds zee ziek worden, zoodra zij aan boord stappen <?n de lichte deiging voelen, che in vele havens wordt aangetrof fen. Zeeziekte is verdér als regel iets, - waarvan men op den -duur geen last meer heeft. Ook deze regèf heeft zijn uitzondering. Er zijn zeelieden, die bij elke storm opnieuw zeeziek worden, die zelfs om deze reden van beroep moeten veranderen, Een zeeheld ais Nelson was bij het begin van elke zee reis steeds opnieuw enkele dagen zee ziek. Er zijn dus groote individueele verschillen. Toch kan men niets an ders zeggen, of zeeziekte en even goed luchtziekte is een algemeene kwaal van de menschheid en zood a de bewegingen van schip of vliegtu'g een bepaalde grens overschrijden, wordt een groot percentage van de menschen ziek. Zooals bekend is kan een schip slingeren (van bakboord naar stuur boord en omgekeerd) of stampe.i van voorsteven naar achtersteven en om gekeerd). Bij onstuimig weer maakt het beide bewegingen tegelijkertijd en het is vooral deze combinatie van slingeren en stampen, waar de meeste menschen niet tegen kunnen. Hei merkwaardigste is, dat ook voor zee ziekte zeer gevoelige menschen die eigenaardige beweging zonder onaan gename gevolgen kunnen hebben, zoo lang het bij een enkele keer blijft. Het is de regelmatige herhaling van de be weging, die onaangenaam wordt en de menschen ziek maakt. Sommigen her stellen niet, voordat^et schip weer rustiger ligt en alleeh-étampt of slin gert anderen raken ^fiter aan de ge combineerde bewegingjgewoon en her stellen, terwijl zij no^ aanhoudt. Er zyn ook menschen die de geheele reis zeeziek blyven. Zulke bezwaren gel den voor een luchtreis niet, doordat zij korter duurt en ook de onlustige bewegingen van het vliegtuig gewoon lijk slechts kort aanhouden, gewen- beduidende rol aan boord van een vliegtuig; daar komt het ei meer op aan, dat de passagier door zijn wils kracht zijn zenuwen beheerscht en het luchtziek worden geheel tracht te voorkomen. Op den scheepspassagier heelt hij tegen, dat hy niet kan gaa'i liggen. .Aan boord van een schip kan nu 11 het zeeziek worden voorkomen door tydig te gaan liggen en wel achterover met het hoofd op de matras of hoogs Lc*.s op een plat kussentje. Nog beter is een hangmat; deze beweegt feitelyk in het geheel niet, doch sluit ook een gewoon raken aan de beweging van het schip uit. Aan den anderen kant worden er ook menschen onwel van het kijken naar de golven; hiervan.' heeft de luchtreiziger geen last. Hij kan gemakkelijker dian de scheepsrei- ziger vergeten, dat het vliegtuig be weegt, want het vergelijken van scnip of vliegtuig met den horizon is vaak genoeg om de „ziekte" te veroorza ken. Een van de beste middelen, om luchtziekte te voorkomen, is aflei ding. Door de gedachten met iets an ders bezig te houden, schakelt men alle bijkomende factoren uit, terwyl het lichaam zich geleidelijk gewent aan de bewegingen. Het is niet voor niets, dat de meeste middelen tegen zee- en luchtziekte kalmeerende- en slaapmiddelen zyn. Het doel is, de reactie van het zenuwgestel op de bewegingen tegen te gaan. Zulke mid delen geven inderdaad verlichting en worden door sommige luchtvaart maatschappijen zelfs voor hun passa giers verkrijgbaar gesteld. Zy kun nen echter niet beschouwd worden als een oplossing van de kwestie'der zee- of luchtziekte. Stalin ziet toe hoe het Hitler-experiment gelukt. Overeenkomst tusschen de moderne dictatoriale regeeringen. Roosevelt, Mussolini, Hitler en Stalin varen in hetzelfde schuitje... door GEORGE BERNARD SHAW t* Het ontbreekt Hitler aan biologisch en ethnologisch inzicht. Hij denkt, dat Duitsch- land een volk van onvermengd ras noodig beeft, doch daarin heeft hq ongelijk. Men aiet slechts naar de Engelschen, een volk, waarin zeer verschillende ras bestanddelen met elkaar zijn vermengd. Dat is ook wen- schelqk; elke bioloog zal U kunnen zeggen, dat toevoer van nieuw bloed noodzakelijk ia om te voorkomen, dat een ras degene reert. Dit kan men zien aan diezelfde En gelschen, wanneer zij onder elkaar trouwen, bijv. aan de Engèlsche aristocratie. Deze heeft inderdaad door systematische inteelt één ibepaald type voortgebracht, dat wereld bekend is. 't Is een knap type, volmaakt van charme, volmaakt in optreden, men zou het met een mooie Barzoi kunnen vergeleken. Deze honden zijn lief, gracieus, doch abso luut niet intelligent uitgesproken types vindt men ook hier en daar op het Engelsche platteland, wanneer de bewoners van een na eeuw onder elkaar trouwen en iemand, die vijf mijl verderop woont, als ideling beschouwen. Zjj zijn ras zuiver, doch ik vrees, dat zij over het alge minderwaardig zijn vergeleken met de anderen. Daarom maakt Hitier op het oogenblik een fout met het verjagen van de Joden. Ik zou in zijn plaats eiken Jood in Duitseh- land laten blijven, mits hij niet met een Jodin trouwde. Mijn bezwaar tegen de Duitsche Joden is niet, dat zij Joodsch zijn, doch te Duitsch. Hitier verliest door zijn handelwijze een goede bloedstam met intel ligentie, beschaving en scherpzinnigheid. Laten we thans een blik slaan op Musso lini, een dictator, die eenmaal een democraat was. Hij wilde, dat er iets gedaan werd. Hij wist, dat zijn plannen goed waren, doch de democratie belette de uitvoering ervan. Daarom ruimde hij haar uit den weg. Hij bemerkte, dat er te veel menschen in zijn kabinet zaten. Ze waren, elk afzonderlijk in staat om dingen te doen, die hij van hen verlangde, daarom nam hij hun hun ambt af en deed het werk zelf. Wordt er een fout gemaakt, dan weet hij, dat hij er zelf verantwoordelijk voor is. (Bovendien kan hq, hij de fout bemerkt, er tijdig mee dommen van land, dat niet zijn eigendom is, want de winst zou den eigenaar van het land ten deel vallen. En deze toestand be staat tegenwoordig in Engeland. In Italië is onder Mussolini zooiets ondenkbaar. De corporaties ontginnen de delfstoffen van het land. En welk bezwaar is ertegen, dat zij slechts aan één man verantwoording schul dig zijn? Verder moeten wij bedenken, dat alles, wat Mussolini tot stand heeft ge bracht, aan Italië in zijn geheel ten goede komt en niet slechts aan één klasse, bijv. de Italiaansche grondbezitters. Wanneer wij in Engeland den corporatie- ven eigendom willen instellen en tegen Ram say MacDonald zeiden: „Het. land behoort aan de gemeenschap, evengoed als de lucht, en zijn delfstoffen moeten worden ontgon nen worden door de betrokken corporatie", dan zou hij antwoorden: „Beste vriend, daar kan niets van inkomen; wy heb be* een con- stitutioneele regeering". Zoo zou de zaak op de lange baan worden gescnoven. Kan men het dan Mussolini kwalyk nemen, dat hy de zaken in zyn eigen handen heeft ge nomen Een andere interessante figuur is Stalin. Hy is misschien evenzeer een dictator als Mussolini, doch hy stelt op dien titel geen prijs. Wellicht moeten wij hem ook niet zoo zeer met Mussolini vergelijken als wel met de Paus, in zooverre dat hy door de com munistische party wordt gekozen op soort gelijke wijze als de Paus door de Kardinalen wordt gekozen. De organisatie van d® com munistische partij in Rusland vertoont me nige overeenkomst met die van de Christe lijke kerk in de eerste eeuwen onzer jaar telling. Beide bewegingen zijn gegroeid uit een klein aantal trouwe volgelingen, die er hun vrijen tijd aan wijdden en anderen over haalden om er zich eveneens bij aan te slui ten. De leiders (In de kerk de priester) kozen onderling een hoogen geplaatsten lei der, zoo ontstond een zelfgekozen, van onderen af opgeboywden hiërarchie. Zooals een Paus in den loop van zyW leven vele malen tot een hooger ambt wordt verheven, Voordat hy aan het hoofd der Zijn droomen bedrog? Door Dra. G. B. DORTINGER. Sedert de oudste tijden is het woord bekend: „Zoo mooi als oen droom!" D»t kan niets beteekenen en dat kan allè^ beteekenen. Reeds by de aller oudste volken was men van meening, dat droomen een bepaalde beteekenis hadden. Een Amerikaansche verza melaar zocht alle boeken bijeen, die over droomen handelden en meende met een aantal van 2800 stuks alle werken in zijn bezit te hebben. Toen kwam hij in aanraking met een mu sicus van zigeuner-oorsprong te Bu dapest, die 700 boeken over droometï bezat. Geen dier boeken had de Ame rikaan nog ooit gezien. Daaruit blykt wel hoe talrijk de werken zyn, die zich met droomen onledig hielden. De mensch brengt gemiddeld een derde deel van zijn leven slapend door. Gedurende den tyd aan slapen gewijd, kan hij heel wat af droomen. Men droomt van schooljaren, van den oorlog, van zijn beroep, van gevaar, van den dood, van geluk, van liefde, van reizen, kortom van alle mogelijke dingen en gebeurtenissen. De droom bewijst, dat de menschelyke ziel, soms tydens het slapen van het mensche- lyk lichaam bezig is iets te doen. Al leen gaat de droom niet uit van het nuchtere menschelyke verstand,- dat de mensch bezit in wakenden toe stand. De droom vindt evenwel zyn oor- gezond worden. Hier is de wensd steeds de vader van de gedachte, ii dit geval van het droomen. Men pleegt te droomen, wat men gaarne wenschen, dat werkelijk ging gebeu ren. Maar gebeurt nu ook hetgeen ge. droomd is, dan bewijst dit nu nog al lerminst, dat de droom een voorteek® is, dat later werd bewaarheid! Neen, dan is de droom niets anders dan een RECHT OVEREIND IN BED. Nachtenlang niet anders dan hoestei. „Meer dan 4 jaar lijdende te zijn is 1« dat met geen pen te beschrijven Is. Gee lucht, kortademigheid en bijna geen nacl slapen, zoo bracht lk mijn. leven doe 's Nachts zat ik dikwijls recht overeln in bed van benauwdheid, was rillerig, ha last van koude handen en voeten. Doe mijn vrienden werd ik opmerkzaam ge maakt op Abdijsiroop. Nadat ik een flesc van deze bijzondere siroop had gebruik kwam het slijm los en na 4 flesschen bruikt te hebben, voel lk mij weer bete dan ooit, terwijl ik thans nog steeds dijsiroop in huls heb en regelmatig ge bruik en mij er best bij vind". Zoo schrei ons de Heer Joh. de L. te Sch., wien orlgineele brief voor elk ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengesteUi Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk slijm' oplossend, verzachtend, hoeststillwd;' verruimt Uw ademhaling en tast Uw ht in de grondoorzaak aan, vermijdt ettei slijmvorming en ontsteking. Door Abdi siroop te nemen hebt Gil iets bijzondei voor borst en keel en op lederen leefty kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Thar per flesch ƒ1.—, U.50 en ƒ2.75. Aloi verkrijgbaar. product van hetgeen men later in het leven door ernstig willen en streven heeft weten te bereiken. Geheel andere droomen zfln de Mussolini verlangde een corporatieven staat. Van elke industrie maakte hy een ccrperatieve organisatie en gaandewèg ver vingen deze corporaties het parlement Daardoor is thans iedereen in Italië er beter toe, Mussolini streeft ernaar, dat de corporaties hun eigen landeryen, mijnen, fabrieken enz. bezitten en dat is juist ge zien. Niemand ontgint de natuurlijke rflk- kerk komt te staan, zoo is Stalin ook traps gewijs omhooggeklommen en elke trap be- teekende een critiseh onderzoek van alle kanten. In Engeland brengen de kiezers hun stem uit op een man, van wien zy slechts enkel® beloften hebben vernomen; tegelij kertijd brengen andere kiezers hun stem uit op een man, van wien zij evenmin iets anders weten, dan dat bij van plan is, het werk van den eerstgenoemden candidaat en diens party tegen te werken. In Rusland wordt niemand voor een lei dende positie gekozen als zyn po litieke bekwaamheid niet duidelijk zijn politieke bekwaamheid niet duidelyk gebleken iB. Als er een gegronde aanmer king op hem wordt gemaakt, al is het door tien eenvoudigste, dan kan hy zich wel uit de verkiezing terugtrekken. En is hfj ge kozen, dan moet al spoedig aan het licht komen, dat men in hem de juiste persoon heeft gevonden, is dit het geval, dan wordt hij spoedig in de gelegenheid gesteld om nog hooger op te klimmen en is dit niet hei- geval, dan is zyn val zeker. Al die beproevingen heeft Stalin met succes doorstaan. Van Hitier kan hetzelfde gezegd worden, doch Trotzky bereikte den top niet. Hy wilde een internationaal so cialisme en dat is m.i. ondenkbaar, zoolang het socialisme niet eerst in elk land afzon derlijk georganiseerd en vast gefundeerd is. Ook Engeland zal moeten besluiten om na- tionaal-socialistisch te worden, voordat men erin kan slagen, het onder te brengen in een internationale federatie van socialisti sche stations. Ook Stalin staat op dit stand punt; hy zal niet streven naar een bolsje wistische wereld, zoolang het communisme niet stevig verankerd is in Rusland zelf. Stalin is in de eerste plaats een nationalist en in de tweede plaats een internationalist, doch onder alle omstandigheden een oppor tunist. H(j wacht bovendien af, waarop de experimenten van Mussolini, Hitler, Roose velt zullen uitloopen. Wy kunnen Roosevelt in één adem noe men met die andere dictators. Er wordt veel critiek op hem uitgeoefend, doch hy tracht tenminste tot adem te komen. Is dit mogelijk mefc/ïy'n demonstratie, „democratie", dan zooveel te beter. Ik vrees echter, dat Roosevelt in moeiiykheden komt met zyn boeren. Déze vormen altijd een be lemmering, om tot daden te komen. Enge land heeft zich van zyn boeren onafhanke lijk gemaakt, dóór alle levensmiddelen uit het buitenland ih' te voeren. Stalin is even onafhankelijk van zyn boeren geworden door de instelling van collectieve landbouw bedrijven. De jonge landbouwers worden niet op het land gelaten, doch naar speci ale scholen gezonden, waar men hun de voordeelen van het collectieve landbouwbe drijf onder het oog brengt. Zoo ontstaat er een nieuwe generatie van landbouwers met nieuwe ideeën, die de oude generatie spoe dig geheel zal kunnen verdringen. Om op Engeland terug te komen: wy moeten Sir Oswald Mosley niet uitlachen. Wy moeten bedenken, dat hy thans in de zelfde positie verkeert als Hitier enkele jaren geleden. Mosley maakt slechts één fout, n.l. dat hy zich teveel richt naar Italië en Duitschland. Hy is myn persoonlijke vriend en ik raad hem aan, zyn nieuwe fascisti sche beweging door en door Engelach te houden. Dan heeft by een mooie kans op succes. (Nadruk verboden) sprong in het zinnelijke waarneem bare, zoodat blindgeborenen b.v. nooit van zien droomen. Evenmin droomen doofgeborenen ooit van iets hoor baars. Een droomlooze slaap is even ge zond als een slaap vol droomen. Vaak hoort men verkondigen, dat droomen een bewys zyn van overprikkeling. Waar is wel, dat zenuwachtige men schen véél droomen, daarentegen kal me menschen weinig of niet droomen. Wie de dagelyksche indrukken niet kan verwerken tydens het wakker fcyn, zal meer droomen dan wien dit wel gelukt. Vaak slaagt men erin, tydens het droomen moeilijke problemen op te lossen, die men overdag niet kan ver werken.' Dat dikwijls by het droomen het logische verband ontbreekt is waar, maar bewijst niets. Is het des nachts koud, dan kan men b.v. droo men van een voorval op het ys. Is het des nachts warm, dan zal men droo men van een gebeurtenis by het leven op het strand. Dikwyls hoort men beweren, dat droomen een soort voorspelling zyn, welke een bepaald gebied bevatten. Eens teekende een elfjarig jongetje een huis tegen een berg, vlak bij een groot water, waarover het kind dien nacht gedroomd had. De moeder be waarde de teekening. Toen het kind een man van 45 jaar was geworden, liet hij zich een huis bouwen tegen een berghelling, vlak by een meer. De later teruggevonden teekening stem de precies overeen met het 34 jaar later gebouwde huis. Het ideaal van het elfjarige kind had de 45-jarige men nu blijkbaar verwezenlijkt! Toch zyn de meeste droom-theo- riën niets waard., Wie droomt van vuur gaat niet dood. Wie droomt van ratten, verliest zyn kapitaal niet. Wie droomt van regen, wordt niet ri}k. Wie droomt van in een diepte vallen, wordt niet ziek. Zóó eenvoudig zyn droomen nu weer niet. Droomen zyn gemeenlijk strikt persoonlijk, d. w. z. volkomen afhankelijk van den per soon, die droomt. Volgens de nieuwe opvattingen over het droomen is de sterkste droom de droom over hetgeen men wenscht dat zal gebeuren. Een vrouw, die lief heeft, droomt van een huwelijk. Een man met geldzorgen, droomt vai^ een lot in de loterij. Een zieke droomt van angstdroomen. Zoo kajn b.v. een dief droomen van betrapt wórden en straf oploopen, een bankier van failliet gaan, een leugenachtig kind van slaag krijgen. Want al die menschen hebben angst dat hetgeen zy vreezen ook eens wer kelijk zal plaats vinden. Wie droomt van zyn schooljaren van zyn ouderlijk huis, van den we reldoorlog, heeft geen angstdroom» gehad, doch de herinneringen in wak ker zijnden toestand komen de; nachts, gedurende het slaper, weei opzetten eh zijn dan duidelijker, om dat er geen afleiding bestaat van het gewone dagelyksche leven. Wafsteeds levendig blijft, is het zoogenaamde onderbewustzijn. Op onverklaarbare wijze komt des nachts iets te voorschijn, wat men al 'anjf had vergeten, maar dat in het onder bewustzijn is blyven voortleven, tot- dat het in een droom weer tot ons bewustzijn is gekomen. Maar daarom zyn droomen nog al lerminst bedrog! Hoe verzorgen wy het beste onze nagels? In de koude wintermaanden moet men in het bijzonder op de gelaats- huid acht geven, daar deze buitenge woon aan weer en wind is blootge steld. Indien het eenigszins mogelijk is, moet men bij sterken wind of koud weer niet uitgaan, zonder het gelaat in te wrijven met een laagje crème en poeder. Komt men weer thuis, dan veegt men het gelaat af met een dotje watten, wasch het daarna met lauw water en goede zeep, spoelt dan met koud water flink na; en wrijft dan de dagcrême in de huid met de ving& toppen. Verwaarloost men deze zorging, die slechts weinig tijd tfj moeite kost, dan mag men zich ni< verwonderen, indien de huid rood «J ruw wordt, en de noodige soepelli verliest. Men blijft er slechts jeugdig goed uitzien, indien men de noodi# zorg aan het gelaat blijft besteden dat is toch iedere vrouw wel een klelB offer waard, nietwaar? Vooral de deelen om de oogen ten ook hun aandeel in de huidig sage hebben, doch, waar het ge zelf matige druk kan hebben, moF de vingertoppen dit deel slechte u tig beroeren. Pen viertal toiletten zooals zij thans gedragen worden aan de Cóte d'Azur en in het a.s. voorjaar als nieuwste snufjes zullen gelden. Minder flatteus staan de samenge groeide wenkbrauwen, en het is zelfs een schoonheidsgebrek. Men kan het teveel op een eenvoudige wyze laten epileer en, tenzij men zich van een of ander middel wil bedienen, dat over tollige haren verwijderd, hier moet men echter voorzichtig zyn en slechts datgene kiezen, waarvan de verkoo- per met zekerheid kan verklaren, dat de samenstelling absoluut onschade lijk is. Het epileeren, hetgeen met een pin cet geschiedt en het beste altyd door deskundigen gedaan wordt, moet op gezette tijden herhaald worden. Gevoelige voeten moeten dagelijks in lauw water (zeepsop) gebaad wor den, daarna flink afdrogen en met het afgesneden vlak van een citroen inwrijven, ook masseeren met olijf olie is uitstekend. Men voorkomt daardoor dat men een harde eeltzool onder de voeten krijgt. Is men door het zomerzonnetje ver brand geworden, zoodat storende plekken in hijjs en gelaat opkomen, dan wrijft men deze eveneens met citroensap in, waardoor zy verdwij nen. Daarna moet men de huid even wel met zoet amandelolie inwrijven, opdat zy door de inwerking van het scherpe citroensap niet te strak wprdt. Onze nagels moeten ook goed ver zorgd worden, daar zij het cachet van onze hand aangeven. In de eerste plaats moet men probeeren er 'een goede vorm aan te krijgen, maar wij moeten er tevens rekening medo hou den, welk beroep wy uitoefenen. B.v. voor een typiste zyn lange, puntige nagels niet mooi, zy zal toch zelve wel ondervinden, dat deze door het voort durende tikken op de machine afbre ken. Geheel recht behoeven echter deze ook niet te zyn, men ken er ge rust een kleine ronding aan geven. Iets waartegen men niet genoeg kan waarschuwen is: het snijden van nagels met een zakmes, zelfs knippen mag men slechts in het uiterste geval. Men moet de nagels geregeld onder houden met een nagel-vijl en hier mede de ^gewenschte ronding aan geven. De riem mag nimmer op de nagel vastgroeien, na het wasschen moet men de huid aan den onderkant van „de nagels met een handdoek even naar boven toe opduwen, terwijl men met een daartoe bestemd instrument je de huid tevens voorzichtig bewerkt. door JAMES WHITE. Myra Lance bezat drie honden. Een prachtige hazewindhond, een pekineesje en Jim. Jim was de nachtmerrie van het huis Lance. Haar moeder trok haar neus op, als ze Myra met hem zag en vader haalde zijn schouders op, sinds lang gewend aan de grillen van zijn dochter. Want Jim was leuk, ondeugend en levendig. Hij miste al de gratie van een hazewindhond en de aangeboren aristocratie van een pekinees. Hij beet in alles wat in zijn nabijheid kwam, hij at bij voorkeur schoenen en stukken van japonstoffen en been bekleedsels, hij kroop vuil en vies van den regen, waarin hij het liefst liep, in bedden en sprong tegen def tige bezoekters op en blafte op onge legen momenten en speelde het kort om toch niet klaar, de gunst van Myra te verliezen. Menig aanbidder zou héél wat ge geven hebben, om Jim's geheim te ontraadsele^ Wat had Myra, de ver wende, schatrijke, mooie Myra be zield, om dien armen hond mede naar huis te nemen? Wat bezielde haar dat ze hem hield en zichmet hem op de straat vertoonde? Ras zat in dat dier niet, en was bovendien een schrik voor iedereen en het eenige goede wat hij bezat was, dat hij Myra aanbad. Hij kon haar aanzien met oogen, scheel van aanbidding, hy kreeg ze nuwtoevallen als ze te lang zonder hem uitging, hij was razend jaloersch op de twee andere honden en hij sprong een bekend diplomaat naar den keel, toen hij meende dat' deze ,,zyn vrouw", kwaad wilde doen. Wat was het, dat haar zoo aantrok? Myra dacht er zelf wel eens over en als ze dan Jim aankeek, gleed een schaduw van melancholie over haar gelaat! Zij, het verwende, eenige kind, aangebeden en vertroeteld, voelde zich eensklaps eenzaam worden. Dan was alsof alles weggleed, al die luxe, het luxe leventje, die mondaine ken nissen, die keurige aanbidders en zelfs haar tehuis. Die werkelijkheid was alleen Jim. Met zijn ruige vacht en zijn drukke bewegingen, zijn trou we oogen en zijn ontembare natuur, zijn levendigheid. Mijn hemel, hóe werkelijk was hy naast die twee luxe honden. En toen, toen verdween Jim! Myra zette het heele huis op stel ten, schreide, beschuldigde iedereen, de bedienden, haar vader, haar moe der, plaatste annonces, maakte de politie gek, en leek ontroostbaar. Een van haar vurigste aanbidders begon de stad te doorkruisen, in de hoop „dat mormel" te vinden. Het was Ro bert Montgomery, die van allen de meeste kans had bij Myra. Hy zocht een week lang en het geluk was hem gunstig. Op zekeren dag ondekte hij Jim. En Jim ontdekte hem. Jim had altijd iets tegen hem gehad. Er kwam een jongeman en maakte Jim los van Robert's broekpijp. Die was weliswaar geruïneerd, doch Ro bert dacht aan'de belooning, die mis schien voor hem was weggelegd als hij terugkwam bij haar met Jim. Hij zeide: Die hond is van juffrouw Lance. De jongeman, die Jim had trokken van Robert, maakte den hond vast aan een lijn en zei: Neen, die is van mij. Er ontspon zich een heftig twist gesprek. Hoor eens, jongeman, zei Ro bert, van uit de hoogte neerziend op de eenigszins gehavende kleeding van den dnder, ik begrijp wel waar je heen wilt. De belooning, die ze uit loofde is natuurlijk voor jou, maar ik moet dien hond hebben en anders haal ik de politie. Je kunt omvallen, zei de jonge man, wie geeft jou het recht mij te tutoyeeren, paskwil? En hij stapte weg. Robert rende hem na en riep een politieagent te hulp. Die vond het raadzaam, dat ze beiden mqe naar het bureau gingen. - Die hond is van mij, begon de jongeman nu opnieuw. Die hond is tan juffrouw Lance, zei Robert. Men belde My» op, en deze kwam aansnellen. Jim sprong tegen haar op, een delirium tan liefde. U hebt hem gestolen, verweet zy den ander. Heelemaal niet, u schijnt hem een tyd in bruikleen te hebben gehad, dat is het. Jim is myn eigendom, dat kunnen alle mogelijke' menschen be weren, Hy is weggeraakt en daar ik alleen zyn naam, niet zyn adres op de halsbAnd had staan, kreeg ik hem niet terug. Maar hy liep vanzelf weer naar ine toe. Ik koop hem van U, zei Myra. -r Jim is niet te koop, was het koele antwoord. Jim keek naar Myra en dan naar zyn baas en aarzelde zichtbaar. Hy is liever bij my, zei Myra triom fantelijk. De jongeman streelde den hond, hy krijgt by u misschien beter te eten, zei hy, rfiaar hy zal weer naar mij terug keeren. Myra begon te schreien. De inspec teur wist geen oplossing. Robert trachtte Myra te troosten. De jonge man vertrok met zijn hond. Twee weken later"kwam de butler zeggen, dat er een heer was nffet Jim en haar wilde spreken. Myra rende naar beneden. Zy vónd den jongeman en Jim, die haar bijna van geluk opat. Deze hond heeft heimwee naar U, en bovendien kan ik niet meer goed voor hem zorgen. Wilt u hem hou den? Ze keek hem aan. O, ik dank u wel... laat me u... Geld neem ik niet aan, zei hy. Ze aarzelde. Wilt u hem dan mis schien nu en dan eens zien? Nu verhelderde zijn gezicht en het viel haar op, hoe aantrekkelijk hy dan was. Het was jong, doch al getee- kend door het leven, een heel ander gezichtdan dat ze gewoon was in haar leventje. Graag, zei hy. Dus bleef Jim. En na een maand kwam zyn vroegere baas. Hy heette Norman Black en was werkloos inge nieur. k Zooveel kreeg Myra uit hem den volgenden keer. Samen dronken ze thee. De daarop volgende week gingen ze samen wandelen en namen natuurlijk Jim mee. Toen begreep Myra, wat haar zoo had aangetrokken in Jim. Het leven de, het werkelijke. Dat, wat ontbrak in haar eigen leven, aan de mannen om haar heen, al de gepolijste gent- temen, die van het rauwe leven niets wisten, met hun keurige pakken en hun keurige zielen. Hier was een man, een mensch. 6 Iemand die wist wat armoede was en wist wat strijd was, iemand aan wien alles echt was. Op een dag schreef Norman: „Ik vertrek naar Engelsch-Indië, er is daar kans." Meer niet. Hij schreef na een tijdje, dat hy het werk had ge kregen, en zy antwoordde dat Jim en zy hem het beste wenschten. Drie jaar later, terwyl ze wandel de in het park, was Jim eensklaps verdwenen. Ze zocht en riep en kwam geheel ontdaan thuis. Doch toen ze een uur had zitten schreien, kwam men haar zeggen, dat iemand Jim te ruggebracht had. Hy wilde haar spreken. Jim at haar wederom bijna op van liefde en in de hall ston$ degSen, die hem had teruggebracht. Norman, zei Myra. Hy hield haar handen vast, ja ik heb vacantie. Het gaat «goed. Waarom schreef je niet meer? Ik was telkens bang, dat ik je zou vragen te komen. En dat mocht nog niet. Maar nu ben ik zelf terug gekomen. Ik breng Jim mee, die me zag loopen. Wij beiden probeerden joy, eerst te vinden en toen besloot ik War naar je huis te gaan. Ik ver wacht een hooge belooning. Ajax— Bodegra- SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETRAL. Programma voor Zondag 28 Januari. K. N. V. B AFDEELING I. le klasse: Feljenoord—VSV HFC 3e klasse D: Holland—Zeist; ven—Baarn. 4e klasse F: Amersf Boys—Kampong Woerden—PVC. AFDEELING II. ie klasse: DFCKFC. 2e klasse A: QuickHVV; VIOS— Olympia 2e klasse B. Neptunus—ODS; Fortuna DCL. 3e klasse A: Laakkwartier—Schoten HillegomUVS. Se klasse C: de Musschen—Transvalia; DHS—Coal. 4e klasse D: MoordrechtLekxerkerk; Schoonhoven—Gouderak. Res. 2e klasse A: BMT 2BEC 2; Felj enoord 3Quick 2. Res. 2e klasse B: St. Hooger 2—DFC 2; RFC 2—Xerxes 3; Unitas 2Excelsior 3, Res. 3fe klasse A: ADO 3LFC 2; HDV 2Bodegraven 2. Res. 3e klasse D SVV 3—OLIVIO 2; DCV 2GSV 2; Neptunus 3—ON A 2; Overmaas 2—RDM 2. Junlores-competitieVOCFeljenoord Neptunus—St. Hooger; Gouda—SW. AFDEELING Hl. le klasse: Ênsch. BoysVitesse; Hen- gelo-TubantiaPEC—AGOW; Go Ahead Wagenlngen; Heracles—Enschedé. AFDEELING IV. le klasse: Bleijerhelde—MW; Willem II—Middelburg; NOAD—BW; NAC— PSV: EindhovenLONGA. G. V B. le klasse: Gouda 3—Bosk. Boys 2, li uur; Zwervers 1—Gouda 4; Dilettant l— Moercapelle 1; O.N.A. 3Bosk. Boys l; Olympia 3—Nieuwerkerk 1. 2e klasse: Olympia 4—Gouda 5, 11 uur; Ha&strecht 2—Woerden 2; G.S.V. 3— Moordrecht 2; Schoonhoven 2—Oudewa ter l. 12 uur; Waddinxveen 2—O.N.A. 4, 12 uur. 2e klasse B: O.N.A. s—Schoonhoven 3, 11 uur; G.S.V. 4^-Dilettant 2, 11 uur; Gouderak 2—Ammerstol 1; Stolwijk 1— Lekker kerk 2; Bergambacht 1Zwer vers 2. 3e klasse A: Nleuwerjcerk 2Moerca pelle 2; Zwervers 3—Groeneweg 1, 12 uur Gouderak 3—Bosk. Boys 3, 12 uur. 3e klasse B: Haastrecht 3—Schoonho ven 5, 12 uur; Groot-Ammers 1—Lekker- kerk 3: Ammerstol 2—Oudewater 2. Om 'den Nederlandschen Voetbalbeker. 2e ronde. W addinxveenRFC. Het programma van Zondag. Alleen de achterblijvers in het gelid. Zondag zullen alleen de achterblijvers iri het gelid moeten treden. Zoowel van de tweede bekerronde als van de com petitie zijn er nog enkele wedstrijden te spelen, zoodat deze het programma moe ten vormen van Zondag. Olympia gaat op bezoek bij V.I.O S. en de Hagenaars zullen ongetwijfeld alles op alles zetten om zich door een over winning uit hun mftvler aangename po- i dit zal gelukken, warten voor moe- ichter gewenscht dan vorige week. hun geluk bui- Men krijgt luchtdicht verkurkte flesschen, indien men de kurken eem- gentjjd in de olie legt, daarna op de flesch. f Om de aarde van bloempotten meer lucht te geven en het zuur worden ervan te voorkomen, mengt men er turfmolm doorheen. De aarde blijft tevens vochtiger, terwijl de wortels krachtiger, worden en de planten er gezond uit zullen zjen. sitie te werken. Of hu daar zulle» onze rood-s ten zorgen. Het zijn dat ze beter i Ook de reserves ga: ten Gouda zoeken. De G.S.V.'ers binden de strijd aan mefD.C.V. 2. twee gelijk waardige ploegen dus, waarvan de uit slag wel op eep draw zal uitloopen. Van de O.N.A.-reserves mag verwacht wor den dat zij met Neptunus 3 geen moeite zullen hebben. De Gouda-junlores genieten de eer Zondag ln Gouda het rijk alleen te heb- bem, daar zij de eenige Goudsche K.N. V.B.-ploeg ls die thuis speelt. GEMENGD NIEUWS. Sarrasani komt. Een karavaan van 4U0 man personeel en 3bt) dieren. De onkosten bedragen f 4300 per dag. De heer Hans Stosch Sarrasani heeft voor de zooveelste maal onze grenzen overschreden en verraste de Hollandsche douanen door het feit, dat hij als een antiek vorist de wereld doorreist, verge zeld van olifanten, leeuwen, beren en een garde van 400 mannen en vrouwen, die uit allerlei zonderlinge volkeren zijn samengeraapt. Ongeveer 350 dieren en 400 man per soneel reizen constant met de onderne ming mee. De eerste plaats onder de viervoeters bekleeden de paarden, mo menteel lb 2stuks van alle mogelijke ras sen Hongaarsche, Argentijnsche (mee gebracht van een reis door Zuld-Ame- rika), Oost-Pruisische, Abessynlsche paarden. Dan muilezels en muildieren, Indische waterbuffels, enorm-gehoornde Wattaes- sle-runderen, een tiental kameelen en dromedarissen, de een- en tweebulters dus, een dozijn zebra's, 19 olifanten waar van er een het recordgewicht van 3i50 K.G. haalt. Aan roofdieren bezit Sarrasani 29 leeu wen, 17 tijgers, 6 Ijsberen en 2 der hoogst* gevaarlijke bruine beren Oedipus, het pijlpaard, dat over een eigen warmwa ter-zwembassin beschikt, reist al 20 jaar met zijn baas mee, weegt nu 1500 K G. en kost -c.a. I8.000—zijn waarde ligt daaraan, .dat hij het eenige afgerichte handmakke nijlpaard is. Het voederen van deze talrijke dieren komt Sarrasani op 600 a 700 per dag van de 4500. onkosten, die de Instandhouding van zijn bedrijf hem dagelijks kost. Do ver scheurende dieren vragen om anderhalf paard per dag, terwijl het kwantum dat de 19 olifanten verorberen zich wel gis sen laat.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 4