ersii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo, 18520 Woensdag 7 Februari 1834 SCHRIFTEN laatsing aan. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN - Telef. 2745. zangrijk: JCTEN IT Het Mysterie. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ‘I, enz. EEN KLE] EEN KWART Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 72* Jaargang BOSKOOP, GOUDERAK, als in buitenland. w L/u^ Uv/MlJUHtZi £dX y OvuJavDI y mvVL/IuIV/bIY, 11ZiZb0 11VUV11 1, niwivi^ y iïmw I Bij den muur FEUILLETON. (Wordt vervolgd). 4 belang van onze e bemiddeling ge- water zacht te malt soda. rlanders Maggi's then te Jutphjae bij Utree' chtingen en dient etaalt de tarieven tarin U via onze eert zonder eenige Uit het Engelsch van BEN BOLT. De opwinding in Frankrijk. Een vertrouwensvotum voor het nieuwe kabinet. Korte en kernachtige regeeringsverklaring. Ernstige ongeregeldheden. de Ka- verdedigd. htauto’s aanzienlijke Voor het van de betoo- jnag denken. Doch er is nog een andere mogelijkheid. Was het haar bekend, dat die misdaad zou worden gepleegd? Is ze er heen gegaan in de hoop die te ver ijdelen en nu dit haar niet is gelukt doordat zij te laat is gekomen, doet zij nu misschien al wat zij kan om den schuldige tegen de politie te bescher men? Hij wachtte als op antwoord, merkte de bekommerde uitdrukking op Single- ton’s gezicht op en haalde toen zijn schouders op. Vragen! riep hij uit, met een luchtig lachje. Steeds maar vragen en geen ant woord Het doen en laten van miss Ne- rlca is een ondoorgrondelijk raadsel en ik ben er heel zeker van dat de sleutel van dat geheim ligt in iets dat South- well bezat - het een of ander geheim, waarin anderen dan hijzelf waren be trokken. Hoe komt het, dat u daar zoo zeker van is. meneer Shottelius, vroeg Tracy levendig. Door allerlei omstandigheden. Een moord gebeurt gewoonlijk niet zonder vin aiuua nvg wu wan de Place de la Concorde geheel ontruimd. I reden. Dikwijls gebeurt het uit roofzucht. En, hoewel de heele boel van Southwell was óverhoop gehaald, is er toch niets van waarde weggenomen. Maar wat voor den eenen mensch geen waarde heeft, kan dit voor een ander wel hebben. Er was misschien iets dat voor dengenen die Charles Southwell vermoord heeft, on eindig meer waarde had dan geld zooals ik zei een geheim. Heeft uw vriend niet met u over iets van dien aard ge sproken kapitein Tracy9 O. jawel. Hij heeft me wel eens een gek verhaal opgedischt over een bende die hem op de hielen zat, en waarvan hij eenige namen had opgeschreven In een dun notitieboekje. Och zpo! Heeft hij u dgt boekje ook laten zien? Shottelius leunde voorover in zijn stoel en zijn gezicht droeg alle teekenen van zeer levendige belangstel ling Ja. het was een ding met een blauw omslag, het leek net een waschboekje of zoo'n boekje waar de melkboer in op- schrijft wat hij van je krijgt. De manier waarop Tracy dit alles ver telde was allerlnnemenst open en sim pel. zijn vriend keek hem met heimelij ke bewondering aan en trachtte te pei len wat de bedoeling was van al deze onthullingen, terwijl de oogen van den millionair letterlijk dansten van opge wondenheid. Ja. ja! riep hij in spanning. --Ga door, kapitein Tracy, ik ben heel nieuws gierig. e O. lachte Tracy, zoo kolossaal vedl PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT nde voor 2’/2-i liter) water. Geef ieder eraan toe zulks overbodil >enoodigde hoel met een beef» in tot een del ch geen klontje: ievinden. f wasch” steeds e //ater bereiden. H nog zeer goed ben :hen van bont g reinigingsdoeleinj en meer terrein. De menigte drong lang zaam op naar den Seine oever om door te trekken naar het parlementsgebouw. Hier was de toegang krachtig afgezet. Op verschillende plaatsen was het reeds tot hevige botsingen gekomen, waarbij verschei dene personen, ook' vrouwen, zijn gewond- Het rumoer was ontvettend, Ook bij 't stad huis stond een detachement politie. Er zyn 20 manschappenwagens, ieder met 50 leden van de mobiele garde, die voorzien zyn van stalen helmen, bovendien 1000 man politie, zoomede republikeirische garde te paard. Intusschen werd de zitting in groote op gewondenheid voortgezet. Léon Blum ver klaarde namens zyn fractie dat hij voor ver daging zou stemmen. Het is rn de Kamer zeer rumoerig. Terwijl Franklin Bouillon zijn interpella tie toelicht ontstaatfweer een helsch lawaai. Op de banken der rechterzijde wordt geroe pen: Daladier heeft bevel gegeven te schie ten. De zitting wordt dan opnieuw onderbro ken. DUITSCHLAND. Winterhilfe... en nog iets. Een club te Hamm gaf dezer dagen een gemaskerd bal. Een verkooper van loten van de loterij der Winterhilfe kwam daAr loten te koop aanbieden. Een directeur van een bank en een advocaat verboden dit, daar zij het ongewenscht achtten de festiviteit te storen door 't verkoopen van loten. Een poging tot bemiddeling van den eersten burgemeester bleef zonder resultaat, waar op deze verklaarde uit de club te treden en de aanwezige partijgenooten opriep onmid- dellyk het bal te verlaten. Gisteravond is voor het clubgebouw een protestdemonstra tie gehouden, waarby de kringleider der N. S.B.O. zich in scherpe woorden keerde te gen de sociale reactionnairen, die de volks gemeenschap nog niet begrepen hadden. Aan het slot van zijn toespraak maakte hij een schrijven bekend, waarin werd mede gedeeld, dat de bankdirecteur en de advo caat in Schutzhaft zijn genomen. heb ik niet meer te vertellen. Voor zijn dood had Southwell me een briefje naar mijn Club gestuurd Dat kreeg ik pas gistermiddag in handen. Hij schreef mij dat. voor het geval er wat mocht gebeu ren. hij het boekje en nog een ander stuk in Singleton’s woning had verstopt. Juist toen ik dien brief gelezen had. zag ik dien kerel, dien „Duif", en ging hem achterna tot Limehouse, waar ik dien slag op het hoofd kreeg en ik meteen den brief van Southwell kwijtraakte. Toen ik weer thuiskwam, optdekte ik dat Singleton’s kamers doorzocht waren door een pseudo Scotland Yard-man en van het boekje en de papieren waarover Southwell had geschreven was geen spoor te vinden Even wachtte hij en voegde er ttoen bedaard aan toe: Die fielt „De Duif” had. geloof ik. persoonlijk erg veel belang bij die lijst. Hoe weet u dat? De vraag klonk als een knal van een pistool De .eigenaardige oogen van Shot telius vlamden. Hij zat in elkaar gedoken als een wild beest, gereed zijn prooi te bespringen: doch Tracy’s houding bleef buitengewoon bedaard en onverschillig. O. doodeenvoudig, meneer Shotte lius. Ongeveer een week geleden liet die goeie Southwell me een lijst met namen zien in dat boekje van hem. en hij zei, dat het een troep van de ergste schur ken was die er op de heele wereld te vinden zijn was tijdverspilling. Ik ben heel weinig van haar te weten gekomen. Die bekoor- j lijke jongedame is of heel gesloten of heel onschuldig. Even wachtte hij, en daarna, nog steeds glimlachend, wendde hij zich in het bijzonder tot Tracy. U weet zeker niet of Charles South- well met iemand bekend was die haar misschien als boodschapper heeft willen gebruiken? Tracy schudde zijn hoofd. Hoe zou ik dat weten? Southwell was een gesloten man. U ook, nietwaar kapitein Singleton? Neen. Maar er is iemand, die door het jonge meisje In bescherming genomen wordt, daar ben ik van overtuigd mis schien iemand met wien ze in stilte ver loofd is! Singleton sprong op en wilde iets zeg gen. Maar Shottelius hief zijn hand op en zei: Kalm aan. Laat mij dit verder uit werken. Het is duidelijk^at er een bij zondere reden was, waarom juffrouw Berrington eergisteravond in Belvoir het stadhuis zijn ryden Soor. On- laatste wanhopige poging om aan de be- toogers den weg naar de Kamer te versper ren. Zij zag zich gedwongen van de vuur wapenen gebruik te maken. Kort voor 8 uur 's avonds ontaardde het tumult in een waar vuurgevecht, waarbij honderden schoten gelost werden. Afgevaardigden en voetgangers vluchtten achter de groote ijzeren hekken van het Ka- rpergebouw, die dadelijk gesloten werden. Vele nieuwsgierigen vluchtten in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Het geheele plein van het Kamergebouw zag er uit als een slagveld. De betoogers trokken met scheermessen, steenen en knup pels op de politie af. Het aantal gewonden is vooral aan de zijde der politie zeer groot. Men spreekt ook van dooden, ofschoon het gerucht nog niet bevestigd is. Om kwart voor twaalf heeft Daladier voor de pers de volgende verklaring af ge legd: „De oproep tot rust en koelbloedig heid, welke de regeering' vanmorgen vroeg ir de pers heeft uitgevaardigd, is door de voormalige oud-strijders gevolgd, die gewei gerd hebben zich by beroepsopruiers aan te sluiten. Daarentegen hebben bepaalde pa- i triotische vereenigingen steeds weer naar opstand gestreefd en naar een gewelddadi- gen strijd tegen het republikeinsche regiem en zyn met messen en revolvers tegen de regeering opgetreden. De republikeinsche garde en de bereden garde zijn overvallen. Aan den kant van de verdedigers van de orde zyn talrijke beambten gewond. Door de identificatie van de gearresteerde betoogers is het bewijs geleverd, dat het een gewapende aanslag op de veilig- -tett-nnr den Hiaat gold. Dank zij de rust en koelbloedigheid van de bewaarders van de orde zyn deze aan vallen afgeslagen en de onruststichters heb ben hun doel niet bereikt. Terstond zyn de noodige maatregelen genomen om iedere nieuwe poging te fnuiken. De regeering is zich haren plicht tegenover het land, de orde en de vryheid bewust. Zy is besloten met alle middelen die de wet haar toekent, de veiligheid van de bevolking en de onaf hankelijkheid van het republikeinsche re gime te verzekeren”. Hij rekent voor de ondersteuning by al deze takken op de medewerking van het Fransche volk, dat er verre van is voor de aanspraken van een minderheid te buigen en vastbesloten is vol te houden aan zijn vrije instellingen. Het aantal slachtofers. Te middernacht werd officieel opgege ven, dat «r drie dooden en tweehonderd ge wonden onder de betoogers en tachtig ge wonden onder de politie waren. Waarschijn lijk is het aantal doeden echter hooger. De toestand tegen middernacht. Om 11.45, aldus nog een telegram, was 33 Even zweeg hij weer, en met een bree- den glimlach en honingzoete stem ver volgde hij: zelfs niet haar zakdoekje Dick Singleton voelde bij de toespeling in de laatste woorden weer een vlaag van woede opkomen en stond op het punt zijn gastheer vierkant de waarheid te zeggen, maar daarin werd hij verhln - derd door Tracy, die op onschuldig spot tenden toon Inviel: En al was dit zoo, dan zou Dick dat toch niet gezien hebben. Een man die een dame op een weg kan voorbij loo- pen zonder haar te zien, valt eerder over zulke kleine dingen dan dat hij ze ziet If< juffrouw Berrington al vertrokken? Voor het antwoord kwam, was er een kort oogenbllk stilte. Maar toch niet zoo kort, of Singleton had er uit opgemaakt dat Shottelius het met zichzelf niet eens was. welk antwoord hij moest geven. Ja, twintig minuten geleden. U moet haar op den heuvel zijn tegen ge komen. ik had haar verzocht hier te komen O, dat weet Ik, viel Singleton kortaf BUITENLANDSCH NIEUWS. Ernstige onlusten te Parijs. De politie moet de betoogers met de vuur wapens verdrijven. Vele gewonden, misschien ook dooden. Gisteravond is het in Parys tot bloedige botsingen gekomen. Op de Place de la Con corde hebben de betoogers een autobus in brand gestoken, de ruiten werden ingesla gen en de scherven met werptoestellen naar de politie geslingerd. Aan beide zyden wa ren er tal van gewonden. Verscheiden leden der republikeinsche garde werden met ern stige hoofdwonden, door steek-, of andere wapens toegebracht, naar de hulpposten ge bracht. Ook tal van paarden werden ge wond. Op de Champs Elysées richtten de betoo gers, behoorende tot de Vereeniging van oud-strijders, barricades op van banken en hekken. Zij hadden wgpktuigen meegebracht om het asfalt op te IjreBen. De stations van den) ondergrondschen spoorweg by de Kamer afgesloten en de treint geveer in het midden der brug deed zij een Mansions geweest is. Wat was die reden? Een gewoon rendez vous, daar Is geen sprake van Iemand die dat mooie jonge Daladier opnieuw in de meer derheid. De Kamer heeft met 322 tegen 204 stem men haar vertrouwen uitgesproken in de regeering-Daladier. Om half negen P. Tijd werd begonnen met de stemming over uit stel der behandeling van alle interpellaties. De regeering had bij dit voorstel opnieuw de kwestie van vertrouwen gesteld. Zij bleef opnieuw in de meerderheid en wel met 360 tegen 220 stemmen. De Kamer is verdaagt tot Donderdag. De Fransche Kamer heeft gisteren in een zitting waarin het zeer rumoerig toeging met een meerderheid van 83 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in het nieuwe kabinet. Er heerschte een nerveuse spanning toen de regeering-Daladier zich aan het parle ment voorstelde. Toen de regeering de zit tingszaal binnenkwam werd zy door de af gevaardigden der linkerzijde toegejuicht, terwyl afgevaardigden der rechterzijde op merkingen maakten. Minister-president Daladier betrad direct het spreekgestoelte en las de regeerings verklaring voor. Hierbij werd hij herhaal- delyk van rechts geïnterrumpeerd, terwyl de linkerzijde dan met bijval antwoordde. Enkele malen moest Daladier zyn redevoe ring even onderbreken, éénmaal was het rumoer zelfs zoo groot, dat de president der Kamer zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen nog voordat de premier zyn ver klaring had afgelegd. Na de hervatting der zitting kon de mi nister-president zijn redevoering beëindigen. De socialisten hebben in hun heden ge houden fractiezitting besloten vóór de re geering-Daladier te stemmen. Zij hebben alle door hen ingediende interpellaties te ruggenomen. Léon Blum zal slechts de hou ding van zyn groep vóór de stemming uit eenzetten. Voor de regeling van de orde op straat zyn extra-maatregelen genomen. Niemand mag zich'tn de beurt-van hot K»marg«iouw ophouden, tenzij hij in het bezit is van toe gangsbewijzen voor de Kamer. Nadat de regeeringsverklaring in .de Ka mer was voorgelezen maakte de president van de Kamer bekend, welke interpellaties waren ingediend. De minister-president verklaarde accoord te gaan met de directe behandeling der in terpellaties van Dommange, Ybarnegaray en Franklin Bouillon, zoomede met die van de communisten, terwyl hy de verdaging eischte van alle andere interpellaties. Aan dit voorstel verbond Daladier de kwestie van vertrouwen. De Kamerpresident kondigde hierop aan, dat een voorstel was ingediend ter zake van hoofdelyke stemming. Aangezien hy even wel de door dit voorstel vereischte handtee- keningen niet kon lezen, moest de zitting even worden onderbroken. Na de hervatting der zitting verklaarde Bouisson, dat het voorstel reglementair is en om vier uur begon de stemming, welke ongeveer 45 minuten in beslag nam. Nog nimmer is een regeeringsverklaring onder zulke onrustige omstandigheden voor gelezen als die van Daladier vanmiddag. Ons verlangen zy een ryzen, niet een dalen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.Z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. iets niet denken. Maar wat was dan wel de reden? Deed ze het voor iemand an- ders, met een boodschap misschien? Dat is mogelijk. Of ging ze er heen voor I Maar neen! Wij alle drie, u en. ik, kun- I nen die overweging geheel en al verwer- r van den tuin de Tuileneer. brandden uitgerukte boomen. Het ligt over al vol^van alle mogelijke puin, lantaarnpa len, uitgerukte boomen, weggetrokken ban ken, enz. Alle toegangswegen naar dc Ka mer worden door politie-agenten De bruggenhoofden zijn met vrachtauto gebarricadeerd, waarachter een e ordedienst wordt onderhouden, oögenblik schijnt het geweld gingen af te nemen. RUSLAND. Zinowjev heeft diep berouw. Hij vraagt de pautij om vergeving. In de te Reval gehouden zitting van het partijcongres te Moskou legde Zinowjev, de voormalige voorzitter der Communistische internationale, naar wordt gemeld een «ver klaring van berouw" af, waarin hy de partij vraagt hem zijn fouten te vergeven. Van nu af aan zou hij weer voor de partij werken met dezelfde energie, waarmee hij de oppositie heeft opgebouwd, die hy met al zyn kracht wil vernietigen, daar hij er kent, dat elke, oppositie een groot gevaar beteekent voor het bestaan van den socfalis- tischen staat en hij wilde de party het be wijs leveren van zijn trouw aan haar leider Stalin. Eenige afgevaardigden hebben geroepen: „Vive Chiappe", terwyl de socialisten en communisetn zijn arrestatie eischten. De regeering-Daladier in de meerderheid. De Kamer heeft vervolgens de door den minister-president Daladier aan het voor stel tot verdaging van alle interpellaties, behalve die van Dommange, Ybarnegaray, Franklin Bouillon en de communisten (Ver bonden de kwestie van vertrouwen goedge keurd met 283 tegen 196 stemmen. Nadat het resultaat der stemming over de kwestie van vertrouwen was bekend ge maakt, de juiste cijfers blijken te zijn 300 tegen 217, werd de zitting van de Kamer hervat. Na de redevoeringen van eenige afgevaar digden legde Daladier den nadruk op zijn vast besluit het regiem te beschermen te gen demonstraties. Hij twijfelt er aan of deze betoogingen van zekere oud-strijders werkelyk in overeenstemming zijn met den wensch van hen, die den oorlog hebben mee gemaakt. Van de gearresteerden zijn de meesten geboren na 1900. „Ik wil niet, aldus Daladier, dat in Frankrijk een vierde macht opkomt in den vorm van straatbetoogingen". Tenslotte stelde hy een korte onderbre king der zitting voor, opdat de fracties het eens zouden kunnen worden over hun spre kers. Dit voorstel verwekte een groot ka baal, zoodat de Kamerpresident met moeite de orde kon herstellen. Uittmg tunóaaw” Toen vervolgens afgevaardigde Henri Haye persisteerde bij zijn voorstel hoofde lijk te stemmen over de toelating van zijn interpellatie, doch Daladier ter vermijding van overbodig tijdverlies voorstelde de be handeling van alle interpellaties te verda gen brak een ontzettend rumoer uit. Tardieu betrad hierop het spreekgestoelte, doch hij kon niet aan het woord komen. Den president bleef niets anders over dan de zitting opnieuw te schorsen. Na een korte pauze werd de zitting voort gezet. Tardieu protesteerde tegen de door den minister-president voorgestelde verdaging van alle interpellaties. Hij werd tijdens zyn toelichting voortdurend geïnterrumpeerd. Hierop werd overgegaan tot stemming over het voorstel te verdagen. De minister president had opnieuw de kwestie van ver trouwen gesteld. De demonstratie» te Parijs. De demostraties op de Place de la Con corde, op de Champs Elysées in de buurt van de Madeleine namen een voortdurend ernstiger karakter aan. Hoewel er zeer veel politie op de been was, won de menigte meer I in. Hij durfde Tracy niet aanzien. Shot telius had gelogen en hij. Singleton, was I bang om te laten merken dat hij dit wist En uit vrees dat zijn vriend zich j meisje ook maar even kent, kan aan zoo- zou blootgeven, ratelde hij door. - U heeft vanmorgen naar het huis van lady Arthwaite getelefoneerd. U heeft haar zeker hier laten komen om haar over die ellendige zaak in Belvoir Mansions te ondervragen? Goed geraden, jongeman! Maar het pen, wat ook de politie van haar bezoek was t.iirivprsnlllinp Ik ben heel weiniE maE denken. Doch er is nne ppn andprp GOIIIMHE COIRAXT.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1