ÏFSl! I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No, 18521 Donderdag 8 Februari 1834 72* Jaargang SCHRIFTEN aatsing aan. GOUDERAK, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen - Telef. 2745. feuilleton. 1.® PEN 'Het Mysterie. bestaat leng-oed ?BRANDING oorwaarden en OOR LIJIVER crage kosteloos iuwe 73 Gouda :rsil op water BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, »ls in buitenland. uuivixun n vuiw, L»k/LS£AXIW1 CtllD UOH Uvl UUUVtJivnn, unnui iv^vxix, -- BUITENLANDSCH NIEUWS. vertegenwoordiger van de Het valt dus niet te verwonderen dat, bij als iter zacht te maken I spreekt, die zaait, wie hoort, die HOOFDSTUK XXI. hij' meer. Iers gi‘s Wie maait. Uit het Engelsch van hen BOLT. zedelijke gevoelens en het staatsbelang niet worden aangetast. Buitendien vor derde de partij een positief Christendom op u geweven stoffen, i die r.og droegen. Jutphoo» bij Utr» Advertentiebureau» en or ircau^-zyn ingekomen, tenei ?htingen en dient taalt de .tarieven arin U via onze ert zonder eenige VEREENIGDE STATEN. Een Nederlandsch Amerikaansche van 108 jaar overleden. Te Gary (Indiana) is op 108-jarigen leeftijd na een kortstondige ziekte Mary Reisch gestorven Zij was de oudste in woonster van Indian. In 1825 was zij met haar ouders uit Nederland naar Amerika gekomen. Haar geheugen was tot net laatste oogenblik goed en zij vertelde vaak hoe zij Lin coln had hooren spreken voor afschaf fing der slavernij Oud-President Dommergue kabinetsformateur. Kameiontbindinu en vorming van een kabinet van nationale eenheid. belang van onze bemiddeling ge- Nog voor zijn aftreden als president was beweging in Duitschland aan de buiten- landsche pers een beschouwing, waarin hij zegt, dat de gansche Katholieke we reld met bevrediging, voor enkele maan den. heeft vernomen het tusschen den paus en het Duitsche Rijk atgesloten concordaat. Onderteekend werd deze kerkvrede. van Duitsche zijde, door den vice-kanselier Von Papen, terwijl de on- derdeelen der regeling waren toever trouwd aan den Beier dr. Rudolf Butt- Viviani en eind Augustus minister van kolo niën, hetgeen hij ook bleef in het mnnsterie- Briand. In 1917, nadat hij als minister was afgetreden, werd hy met een speciale mis sie naar Rusland belast. Op 13 Juni 1924 werd Doumergue, na den val van Millerand, tot president der Derde Republiek gekozen welke functie hij tot 1931 bekleedde. in 1894 had hij Sadi Carnot zien vermoorden en op 7 Mei 1932 werd zijn i opvolgerPaul Doumer doodgeschoten. Dou- I mergue zelf heeft echter een rustigen ambts- I termyn gehad, al viel zyn presidium in een moeilijke periode van internationale politie- I ke beroering en economischén nood. Doumergue stamt af van een oude Huge- breuk te doen aan de leer en aan het gezag der Katholieke kerk. Bijgestaan door den heer Von Papen, heeft rljkskanselier Hitler, terstond na de aanvaarding van het bewind, met alle macht er naar gestreefd den Duit- schen Katholieken in dit opzicht gerust stelling en zekerheid te verschaffen en hij is erin geslaagd de onafhankelijk heid van hun geloof te vrijwaren en hun tevens gelijke rechten binnen het Rijk toe te kennen ten overstaan van hun Protestantsche medeburgers. Terwijl deze laatste nog op zoek zijn naar de best mogelijke eenheidsorganisatie, in den schoot van den staat, der Protestantsche geloofsbelijdenissen, biedt de Katholieke kerk in Duitschland het heerlijk schouw spel van een souverelne eensgezindheid, van een prachtig en trlomfeerend zelf bewustzijn Het lot der Bulgaren. Nog steeds onzeker. Maandag hebben Dimitroffs moeder en zuster, en de verloofde van Taneff een on derhoud gehad met een hoofdambtenaar der geheime politie, die verklaarde dat de drie vrijgesproken Bulgaren, nu zij uit Leipzig naar Berlijn waren overgebracht, daar in hechtenis werden gehouden, wat naar hij vermoedde nog wel „eenigen tjjd” zou du ren. De verwanten der Bulgaarsche gevange nen mogen hen voortaan tweemaal per week, op Dinsdag en Vrijdag, bezoeken. Omtrent hun vrijlating kon niets worden medege deeld. De drie Bulgaren zitten in de hoofdge vangenis van Berlijn gevangen; Torgler in de gevangenis van Plötzensee, in het N.W. van Berlijn. Gaston Doumergue, de oud-president der Fransche Republiek, die zich thans op aan dringen van president Lebrun bereid heeft verklaard een kabinet te vormen en die zich te Toumefeuille bij Toulouse bevond, is reeds te Parys aangekomen. Hy had juist vandaag voor een plezierreis naai Egypte willen vertrekken. Bekend is geworden, dat de presi dent Lebrun de voorwaarde door oud- I resident Doumergue gesteld, aanvaard heeft, en dat laatstgenoemde thans zal trachten een ministerie van nationale eenheid te vormen, waarin zooveel mogelijk oud-minister-presidenten zullen zitten en dat aanblyven zal tot dat de nieuwe verkie zingen die hy binnen de zes weken wil laten houden afgeloopen zijn en de nieuwe Kamer bijeenkomt. 'del kwijnt, de buitenlandsche politiek is van belang hoeveel andere problemen zijn er nog op te lossen. Maar het parlement schijnt er zich niet om te bekommeren. klaar moet zijn .laten we zeggen om zes uur U moet blijven. U kunt doen alsof u thuis bent terwijl ik met mijn secre taris zit te werken. Ik ben bang dat het een beetje laat in den tijd Is voor den tuin, maar We kunnen wel een beetje rondwan delen. lachte Tracy, en dan rennen we maar wat door die stekelbrem, dan krij gen we honger. Zooals u wilt. U doet maar precies of u thjils bent. Als u iets noodig hebt, belt u maar.en als u uitgaat, denk er dan aan .dat ik u om zes uur terug ver wacht Hij stond van zijn stoel op. maakte eeri gebaar van verontschuldiging en verliet de kamer door de deur, die Sin gleton had opgemerkt. Ik denk dat u gelijk hebt, zei hij becfóard, en het krassende was weer uit zijn stem geweken. Daarom zou ik wel vijf maal zooveel voor dat boekje van uw vriend over hebben. Tracy floot zachtjes. U moet toch verbazend gebrand die zaak zijn, meneer Shottellus, dat er zooveel geld... De millioenair viel hem lachend in de rede. Ik kan mij de weelde veroorloo- ven veel geld voor mijn liefhebberijen uit te geven. Verder heeft u me zeker niets te vertellen vroeg hij. Neen, verder weet ik niets produceerden de commissies, maar kunnen de ministers hun departementen nauwelijks meer beheeren. De schandalen dienden slechts een onder- De staking van de kellners te New-York. Te New York zijn de kellners in de groote hotels, alsmede de koks en ander personeel aan het staken. Het centrum van den strijd is het onlangs heropende Waldorf Astoria-hotel. In verband met deze actie Is gisteren voor de deuren van de Waldorf Astoria gevochten tus schen politie en stakers, welke laatste vergezeld waren door vrouwen, kinderen en sympathiseerders. Er werd flink ge slagen en er zijn heel wat ruiten inge gooid Volgens de leiders der staking doen er Wat een oude schelm, die Shotte- lius, begon hij. Zoo’n leugenaar, zei Singleton, met onderdrukten woede. Hoe vind Je het, dat hij zei dat Nerlca voor twintig mi nuten was weggegaan, terwij we toch wisten Hij Is een broertje van Ananias! lichte Tracy. De vraag is nu. is het meis je nog hier? Dat moet wel. Ik heb aldoor den weg naar het hek in ”t oog gehoudenr Als zij weggegaan was, terwijl we in die ksfmer waren, had ik haar moeten zien. Zou je denken? En wat zeg je daar dan van? zei Tracy, wijzend naar een begrinten rijweg, waardoor men het huls aan den achterkant kon naderen. Ze kan wel langs die weg vertrokken zijn, of hij begon eensklaps te lachen, misschien is onze gastheer wel van plan haar aan het diner met ons samen te brengen. Wie weet? Die kerel is tot alles in staat, en dan die brutaliteit! Daarom deed ..ik maar zoo’n beetje on- noozel en vertelde hem zooveel. Het geeft immers toch niet om anders te doen. Als onze verdenking juist is, weet hij immers toch alles van dien brief van Southwell en van dat boekje en van dat papier; het eenige'wat ik hem aan het -- - J verstand heb moeten brengen, was dat dig en heel eind van het huis jerwij- I wij dat boekje niet hadden Hij schijnt er ingevlogen te zljn denk je 00k niet Dick? Ja, maar Singleton hield op en keek in de richting van hetjiuis (Wordt vervolgd). i om een volkomen eer- kiezen voor de een kabinet van nationale een- mevrouw Graves. De plechtigheid had alle stalte in het Elysée plaats en toen E mergue de teugels van het bewind had over- •genemen vestigden de heer en nz.yrouw Doumergue zich op hun buiten te Tourne- feuille by Toulouse. Toen de financièele schandalen het ka- 1 binet Chautemps tot aftreden dwongen deed president Lebrun een om een 1 gue I j na stapten zij een paar minuten lang over het terras heen en weer, praatten over den tuin en spraken bewonderend .over den voorgevel van het huis, wat Ihun meteen in de gelegenheid stelde, al les nauwkeurig op te nemen. Even latei liepen zij op zij van het huis en daar bleven ze weer stilstaan iom het terrein te verkennen Shottellus, [die met zijn gebruinden secretaris aan leen schrijfbureau aan het raam zat, zag ihen en wuifde vroolijk met zijn hand. Ze gingen verder en waren al heel spoe- le’iderschaC Jeugd in'Oostehrijk de gevaarlijke tee- kenen gadegeslagen eener neiging naar afzondering van het Oostenrijksche Ka tholicisme tegenover de Roomsche kerk. e-•- Het-valt dus niet te verwonderen dat, bij „Paris-Soir” had toegestaan en waarin de het overnemen van de macht, een der fwerkende waseb- maal kort koken - n een hagelwitte wasch eds alléén, zonder of zeeppoeder. En ing het aangeeft t beetje koud ider k onten). derd, in een rozentuin, waar zij zeker {wisten dat zij heelemaal alleen waren. Daar bleef Tracy stilstaan, schijnbaar j om het naambordje aan een stamroos te lezen, waaraan nog enkele late rozen I bloeiden. woordig, voor dji hmethode toe te olkomen gespaard hard wrijven en noten familie en is de eerste protestantsche president van Frankrijk geweest. Doumergue in het huwelijk getreden n#t 1 1 in Dou- mann, bestuurder bij het ministerie van i binnenlandsche zaken te Berlijn. 1 Heel de middeleeuwen door duurde de strijd tusschen de pausen en de Duitsche keizers. De hervorming van Luther ver scheurde in de Duitsche landen de een heid van geloof en luidde een langdurig tijdperk in van haat en strijd. Zelfs Bis marck nog bond den zoogenaamden GOIIISCIIE COURANT. Shottellus knikte. Wat u me daar allemaal verteld hebt is heel interessant. Ik moet mijn onderzoekingen i£ de richting van die voort, schijnbaar volkomen openhartig: Weet u, meneer Shottellus, ik hechtte niet veel waarde aan dat veitfiaal van Southwell eigenlijk dacht ik, dat hij niet heelemaal snik was, maar er schijnt toch meer van waar te zijn dan ik dacht. Ja! De stem van den heer Shotte llus klonk krassend. Over de identi teit van dien man dien -e- Steinmetz heet hij zoo niet heeft Southwejl zeker niets gezegd? Geen Steek! antwoordde Tracy spij tig. Ik zou er duizend pond voor over hebben als ik wist waar ik hem kon vin den: want ik durf er een eed op doen, dat hij achter den moord van Southwell zit. Shottellus knikte -beroep op Doumergue „„s - -- een kabinet same. te stellen. Doumer- „Kulturkampt" aan. waartegen het Dult- weigerde echter met de motiveering dat sche Katholicisme zich met goed gevolg verWej.en Het streven der Duitsche Katholieken naor volkomen gelijkheid in rechte en in feite en naar volslagen onafhanke lijkheid in geloofzaken werd eindelijk met succes bekroond door het initiatief van den nieuwen rijkskanselier Adolf Hitler. Zelf uit een Katholieke familie I in het Zuiden gesproten, had hij in zijn Gaston Doumergue werd op 1 Augustus 1863 te Aigues-Vives in het departement Gard geboren, waar zyn vader een eenvou dig wijnbouwer was. Hy is dus thans ruim 70 jaar. Nadat hij zyn studie in de rechten te Pa rijs beëindigd had, trad hij in 1885 tot de balie toe in Nimes. Daar bleek, dat hij- zeer voelde voor de magistratuur en hij vroeg en verkreeg overplaatsing bij de rechterlijke macht in Cochin-China. Na een korte stage in Algerië keerde hij in 1893 naar Parys terug. In hetzelfde jaar werd hy door de radicaal-socialistische partij naar de Kamer afgevaardigd. Hij was toen dertig jaar oad. De politiek had hem toen voorgoed in haar grëep; hy onderscheidde zich door zyn groo te werkkracht en bezonken oordeel, hetgeen Combes, die speciaal zyn competentie in ko loniale zaken waardeerde, er toe leidde hem by de vorming van zyn ministerie in 1902 met de portefeuille van koloniën te be lasten. In tal van kabinetten had Doumergue achtereenvolgens zitting: in het kabinet- Sarrien, in het kabinet-Clemenceau, waarin hy eerst de portefeuille van handel, daarna ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken, (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel méér ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den pry’s. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Burcauyzyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De orders der kopstukken van rechts en rood in Frankrijk aan hun volgelingen, om op den dag, dat minister-president Daladier zijn regeeringsverklaring zou afleggen, met groote betoogende scharen de straten te vullen, hebben tot noodlottige botsingen geleid tusschen de handhavers van het ge zag en de door agitators opgezweepte me nigten. Tal van bijzonderheden over de felle sV.aatgevechten heeft men reeds kunnen lezen. De gevechten namen zoo’n fel en na- drukkelijk karakter aan, dat men zich niet aan pverdryving schuldig maakt, wanneer men spreekt van verschijnselen, die inhae- rent zijn aan een burgeroorlog. Trouwens: het groote aantal slachtoffers dat is geval len het gezamenlijk aantal dooden en gewonden loopt in de honderden getuigt van een oplaaien der politieke hartstoch ten, die met eiken zin voor orde, tucht en legaliteit spotten. Dat het er te Parijs heet zou toegaan tegen het oogenblik, dat Daladier zou ver schijnen voor de Kamer, samengesteld uit afgevaardigden, die voor een deel de re cente onthulling der financieele schanda len en het ontslag van den politieprefect Chiappe wilden exploiteeren voor partij politieke doeleinden, die tegen de demo cratie, althans tegen de linksche groepen, waren gericht^ had de regeering tijdig voor zien, zoodat zij een groote politiemacht op de been had gebracht, die het in den aan vang nauwelijks kon bolwerken tegen de oproerige scharen, doch die er tenslotte met groote moeite in slaagde de in een slagveld veranderde straten, waar naar icvolutietrant barricades waren opgericht, schoon te vegen. Uit den aard der zaak kon men verwachten, nu de regeering er ditmaal, zy het met groote inspanning, nog in is geslaagd, het oproer te dempen, dat zjj krachtige maatregelen zou nemen om zooveel mogelijk een herhaling der erger lijke incidenten te voorkomen. Het is anders geloopen. Plotseling is het bericht gekomen dat Daladier het ontslag W het kabinet aan den President van de Republiek had aangeboden. Toen was er geen aanleiding meer voor nieuwe betogin gen. Men dacht zich reeds dë mogelijkheid in dat Chiappe, de prefect van politie, op zijn post zou worden hersteld, en vooral de mededeeling dat aan den oud-president Doumergue verzocht zou worden een nieuwe Regeering te vormen, deed de rust weer- keeren. Gacn schallende spreekkooren meer die ononderbroken juichten „Vive Chiappe geen gevechten meer van beteekenis, overal was ontspanning ingetreden en men juichte over het heengaan van Daladitr en zijn kabinetsleden. die van onderwijs beheerde, in het kabinet- Briand, enz. Toen in December 1913 het mi- nisterie-Barthou was gevallen, droeg presi dent Poincaré hem de vorming van een ka binet op, waarin hij de portefeuille van bui- tenlandsche zaken voor zyn rekening nam, welke hij ook onder zyn opvolger tijdelijk beheerde. Zyn premierschap viel in een on- rustigen tyd. Calmette, de hoofdredacteur van de .^Figaro", werd in die dagen door mevrouw Caillaux doodgeschoten en de we reldoorlog wierp zyn schaduwen reeds voor uit. Even voor het uitbreken daarvan viel het ministerie Doumergue en op 1 Augus tus 1914 werd Gaston Doumergue minister van buitenlandsche zaken in het kabinet- Eén maar, zei Tracy op een toon alsof hij het jammer vond dat hij geen 1 verdere inlichtingen kon geven. Een i zekere Steinmetz, die moest zoo iets als 1 de baas van ”t spul zijn. Toen ging hij twee mannen die u genoemd heeft, voort zetten. Dat moet beslist tot het een of 1 ander resultaat voeren. Hij hield op toen i de klok, die op den schoorsteenmantel 1 stond, begon te slaan. Al vier uur! liep hij. En. ik moet nog een brief schrij ven voor de Indische mail. U wilt mij zeker wel een pcosje excuseeren, heeren? Natuurlijk, meneer Shottellus. zei Singleton, en anders gaan we maar weg. 1 -- Neen, neen! Geen sprake van. Ik I wil u niet naar de stad laten teruggaan zonder dat u iets gebruikt heeft. Ik zal dien j^nt van tet huis, bleef Singleton opdracht geven dat het diner wat eerder j staan om een sigaret op te steken, daar- ABONNEMENTiSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per wéék 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopehd van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. zijn leeftijd hem niet meer in staat stelde een zoo zware taak op zich te nemen. Door een beroep op Doumergue te doen gaf Lebrun uiting aan jftkwe^ch buien de partijen staande en lijkt persoonlijkheid uit te leiding van heid. Lebrun verkeerde in de meening, dat Dou mergue geneigd zou zijn het R—-r eener nieuwe regeering op zich te nemen naar aanleiding van het interview, dat Dou mergue aan een -o-- oud-president betoogde dat het grootste eerste ZOrgen van Hitler is geweest te kwaad van het oogenblik is, dat het parle- i geraken tot den godsdienstvrede, nientair regime zich in een verkeerde rich- i noodzakelijke voorlooper tot den binnen- ting beweegt Vroeger werkten, studeerden, landschen politieken vrede. In artikel - - - thans 24c van het program der natlonaal-so- ciallstische partij staat te lezen, dat het nieuwe Duitschland in beginsel de rulm- i ste gewetensvrijheid in zake godsdienst - wn handhaven, op voorwaarde dat de breking van den arbeid te vormen. Vroeger reserveerde men len Vrydag voor buitenge- i wone aangelegenheden: gedurende de ove- l rige dagen werkte men. Het land zal spoe- m tegenstelling tot de belijdenis met de dig niet meer begrijpen wat de Kamerleden hppen, practische naastenliefde z zonder eigenlijk doen. De werkloosheid neemt toe, onderscheid van geloofsbelijdenis.'Bij het de graancrisis treft den landbouw, de han- woord „positief christendom" schrokken ->-j-x -> i—vele angstvallige gemoederen, dl’ daarin I de aankondiging meenden te moeten lezen van een nieuwe haeresie. Welis waar is de weergalooze overwinning van het nationaal-socialisme in Duitschland de uiting van een nieuw „geloof”, maar dit In zuiver politieken vaderlandschen zin, zonder ook maar In het minst af- Nauwelijks was de deur dicht of Tracy legde waarschuwend een vinger op zijn lippen. Ik geloof dat ik maar eens een ont dekkingstocht in de tuinen ga maken, Dick. Ga jé mee? Ja, dat kon ik wel eens doen. Dan gaan we nu dadelijk. Kom maar. Ze verlieten samen de kamer, namen hun petten, gingen door de vestibule en daarna -de voordeur uit. Buiten gekomen, met het volle gezicht op alle ramen aan DUITSCHLAND. Het Duitsche concordaat met den Paus. „De R.K. kerk in Duitschland biedt het heerlijk schouwspel van een souvereine eensgezindheid en van een prachtig zelfbewustzijn." De Duitsche rijks-vice-kanselier Franz von Papen, zendt over het Duitsche con- I cordaat met den paus en de geestelijke mergue zelf heeft echter een rustigen ambts- I 34 "De Duif” was er ook bij, en doordat 1 er nog een kleine aanwijzing bij gaf, oen ik er achter gekomen dat :,De Duif" iemand is, die St. Pierre heet, die in den oorlog voor Frankrijk vllegdiensten ver-- ï6 en van wien iedereen dacht dat hij dood was nadat hij op den avond den 'K aPenstUstandsdag een vreese- •ijk wreede misdaad had begaan En aat is de reden waarom ik hem gisteren, toen ik hem uit mijn eigen Club zag tornen, achterna ging en tot dank voor jnijn moeite dien slag op mijn hoofd kreeg. De spanning week uit het gezicht van den heer Shottellus Ik geloof dat het niet veel gescheeld heeft of het -was nog veel erger met u afgeloopen. kapitein Tracy, zei hij vrien delijk. Ja, hij had me wel heelemaal om zeep kunnen helpen. Maar zeg een8, kaPlteIn, u zegt dat u die lijst met namen gezien hééft, weet d ook nog andere namen die erop ston den. behalve „De Duif”?

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1