iouda L Mm’ en pap let iekbank ien— 1935 nlle ÏUWEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Vrijdag 8 Februari 1834 72»Jaargang Mo. 18522 BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ;cht lizen lelie xveen k JDA, STAND .1954 feuilleton. MIDDEL 100'1. )0— Het Mysterie. Een boeiende rede van Dr. Colijn. ME POLO. meer ƒ0.50. Op gereduceerden iven tD s BUITENLANDSCH NIEUWS. van den spion te ontdekken. Dicht bij de Daar dat boschje. Jij neemt dien mand en Tracy lachte. 1.760 854 05 R. HOORWEG. (Wordt vervolgd). -haar herkende, slaakte hij een luiden teeren in onze rp de bewoners it wilt brengen IET BUREAU gen was te voorschijn kwam, maakte op nieuw zijn argwaan gaande. We worden bespied, Aleck, zei hij zacht. Zoo? fluisterde Tracy terug. Waar is tie spion? Achter het struikgewas daar. In zag hem wegduiken. Ik zou er wel iets voor voelen om er heen te gaan en hem weer op te jagen, want het is misschien wel Het lijkt dan of we werkelijk een flinke wandeling maken. een den FRANKRIJK. De rust in Parijs keert weer. In het kabinet zullen een aantal per sonen 'worden opgenomen die niet in directe relatie tot het parlement staan. Doumergue, die bij zijn aankomst Ce Parijs aan het station Quai d’Orsay door een groote menigte werd toegejuicht en reeds te ruim 10 uur zijn opwachting maakte aan het Elysée, waar hij door president Lebrun verwacht werd, weiger- kreet. "Nerlca! Nerica! De auto was reeds meters voorbij toen soliede >r de pl van opname verzekerd te zijn, de bij het verlaten van het Elysée de pers eenige mededeeling te doen. Korten tijd later werd echter officieel bekend gemaakt, dat de oud-president der Re publiek de hem gegeven opdracht tot vorming van een kabinet definitief had aanvaard. 10 TABLETTEN 50cts 20TABIETTEN BAXTER in IEN in: Het tweetal stormde zoo hard den weg af dat, als er iemand achter de boschjes verscholen had gezeten, ze dien overrom- Uit het Engelsch van BEN BOLT. ie Boek- plaatsing ABONNEMENTSPRIJS: oer kwartaal 2.90, per week 22 cent. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, Abonnementen worden dagelijks aang by onza agenten en loopers, den boekhandel en de Onze bureaux zijn dagelijks geopend Interc. 2745. Postrekening 48400. De vooruitzichten. Omtrent de vooruitzichten van Dou mergue is voorloopig nog weinig bekend. Met des te grooter spanning verwacht men derhalve andere bijzonderheden. Men acht het zonder twijfel, dat de pre sident der Republiek Doumergue buiten gewone volmachten heeft gegeven, die veel verder gaan dan de bevoegdheden der vorige minister-presidenten, omdat dit een der eerste voorwaarden was, waaarop Doumergue de opdracht heeft aanvaard. Aan een vertegenwoordiger van de „Intransigeant” deelde Doumer gue op weg van Toulouse naar Parijs mede, dat hij niet van plan was naast zijn minister-presidentschap nog een ander ministerie waar te nemen. Hij zou minister-president zonder portefeuille blijven. Doumergue onderhandelt. De heer Gaston Doumergue heeft Don derdagmiddag een aantal vooraanstaan de politici ontvangen. Als mogelijke candidaten voor het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken wor den genoemd Herriot, Caillaux en Tar- dieu. Caillaux zou eventueel ook in aan merking komen voor financiën. De radi cale afgevaardigde Paganon zou de mi nisteries van Economische Zaken over nemen. Voorts zou Flandin tot het ka binet toetreden, waarvan Pierre Laval de portefeuille van Binnenlandsche Za ken zou krijgen, terwijl in dezelfde krin gen als toekomstig minister van Oorlog wordt genoemd maarschalk Pétain. Omtrent het onderhoud van Lebrun met Doumergue wordt het volgende of- ficieele bericht gepubliceerd: De president der republiek heeft Dou mergue direct na diens aankomst te Pa rijs ontvangen. Hij heeft hem er harte lijk dank voor gezegd, dat hij zijn ver blijf te Tournefeuille heeft onderbroken en zich bereid heeft verklaard zijn hooge moreele aanzien, opnieuw in dienst van het vaderland te stellen. De beide presi denten hebben den toestand besproken na de gebeurtenissen van den laatsten tijd Gaston Doumergue heeft de taak het nieuwe kabinet te vormen, op zich genomen. Vermoedens omtrent het ministerie. Terwijl de onderhandelingen van Dou mergue nog niet geëindigd zijn, verluidt in politieke kringen, dat de formateur minstens vier personen in zijn kabinet wil opnemen, die niet in directe relatie tot het parlement staan. Als toekomstig minister van oorlog wordt genoemd maarschalk Pétain, als minister luchtvaart generaal Vuilleiydn, die on langs met 28 vliegtuigen een vlucht over FS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. 'o,r met Zondagsblad ƒ3.80. igenomen aan ons- Bureau: MARKT 31, GOUDA chandel en de postkantoren. van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef. JEUWIJK - IDDINXVEEN ibliciteit. be schuilplaats is leeg! Ben Je er zeker van dat je niet gedroomd hebt, Dick? Als antwoord wees Singleton over het land naar een open plek dfe het «wat ver der gelegen bosch doormidden deelde en waar de gestalte van een man Juist uit voor honderd voet of meer van den weg - de struiken te voorschijn kwam Daar heb je hem nu toch! avxu „vva Maar hij schijnt er niet veel werk achter de struiken waardoor hij verbor- I van te maken ons van nabij te bespie- den, zei Tracy. Ik zou zeggen... Hij bracht zijn opmerking niet ten einde, want belden hoorden plotseling het zachte gesnor van een motor en zich omkeerende konden ze nog juist een luxe auto zien, die hen passeerde. De wagen reed snel. De chauffeur schonk geen aandacht aan de twee mannen, en de eenige passagier die er in zat zag hen niet omdat haar oogen gesloten waren, goed om te weten hoe de kerel er uit j Maar Singleton zag haar en toen hij ziet -haar herkende, slaakte hij een luiden Hik ambtenaren een vermaning gezonden niet voor den Nationaal-Socialistischen Bond te bedanken en dit geschiedde in een vorm, welke hoogst beleedigend was voor de re- geering, die dit niet op zich kon laten zit ten. Bij interruptie verklaarde nu de heer De Savornin Lohman (c.h.), die van eenige sympathie voor den N.S.B. blijk had ge geven, van ongelijk overtuigd te zijn en met den minister mede te gaan. Dat de S. D. A. P. nog bij de regeering in de gratie is, behalve dan by defensie, dankt zij aan de omstandigheid, dat de re geering geen fascistische methodes wil vol gen, den rechtsstaat wil handhaven. Maar als het eenmaal noodig mocht zijn, dan zal zij slaan en raai slaan! Zoekend en tastend. Wat den algemeenen toestand aangaat, er vinden zeer belangryke, structureele ver schuivingen plaats in het economisch we reldbeeld. Dit heeft zich vooral geaccen tueerd op het gebied van de bodemcultuur. Daardoor hebben vele landen hun invoer be perkt, met als gevolg een zeer sterke ver mindering van het algemeen goederenver keer in de wereld. Onze scheepvaart heeft er de nadeelen van ondervonden. In het algemeen is de re geering genoopt, zich meer en meer in te laten met de orde van het bedrijfsleven. Dit kan niet anders dan -zoekend en tastend. Daarom is er geen aanleiding tot klachten over incidenteele veranderingen. Sterk is men afhankelijk van wat het buitenland doet. Wat het buitenland afneemt aan boter en groenten, heeft invloed op onze zuivel industrie en onzen tuinbouw. Het gaat met de onderhandelingen vaak zóó, dat men vandaag denkt dat alles mis lukt, en dat men morgen iets bereikt, dat een volkomen' verandering van den toestand tot stand brengt. In elk geval moet Nederland kunnen blyven uitvoeren. Want wy moeten kunnen blyven vervoeren, omdat wy hier geen grondstoffen hebben. Ons stelsel moet soe pel blyven, want wy moeten den nieuw ge schapen toestand zonder al te veel moeite kunnen opgeven, als het wereldbeeld gewij zigd is. Waarschijnlijk zal de ordenende overheidshand in dat nieuwe beeld niet ge heel gemist kunnen worden. waarschijnlijk dat het meisje de kreet kon hebben gehoord. In leder geval stop te de wagen niet, ook keek de chauffeur niet om. De auto reed voort tot dicht bij de plek waar de man dien Singleton en zijn vriend hadden gezien, stond. Daar minderde de wagen plotseling vaart, hij stopte, het portier werd van binnen ge opend en de wachtende man stapte in. Daarna schoot de auto weer vooruit en was spoedig achter een rij boomen uit het gezicht verdwenen. Was dat juffrouw Berrington? vroeg Tracy. Ja! Dus die kerel wilde ons niet be- spieden. Hij wachtte op het meisje en zij verwachtte hem ongeveer hier. Dat lijkt wel zoo, zei Singleton, j zichtbaar ongerust. Wie zou die man zijn? Het is dui delijk dat hij zich voor ons wilde verber- I gen Ik heb er geen flauw vermoeden van. antwoordde Singleton langzaam. Maar voor één ding ben ik dankbaar, en dat is dat Nerica dat huis uit is. Als er straks, als we terug zijn, iets gebeurt, kunnen we handelen zonder dat we bang behoeven te zijn dat zij er dadelijk last door krijgt Want om je de waarheid te zeggen, begin ik nu genoeg van dien me neer Shottelius te krijgen en ik zou de zaak nu wel een beetje harder aan wll- wil zyn taak volbrengen in hartelijke sa men .verhing met de Staten-Generaal; het is zuiver nationaal kabinet en onze volks vrijheden wil het beschermen tegen den waan van den dag, de stijgende anti-par- lementalrc stroomingen. ln de eerste plaats moet elk conflict tusschen Regeering en Parlement, worden vermeden en de Staten- Generaal mogen niet uit het oog verliezen, dat de Regeering by het doen van eenig voorstel de zaken ernstiger heeft overwo gen dan aan de kritiek mogelyk is, zoodat bescheidenheid aan deze laatste mag wor den aanbevolen. Het kabinet is homogeen, doordat ieder der leden zich heeft voorge nomen byzondere vraagstukken, welke hem nauw aan het hart liggen, tydelyk ter zy’de te schuiven. Voor sommigen is dit voor waar een zwaar offer! Wat de naam van het kabinet betreft, de officieele naam van Crisis-kabinet is voldoende kwalificatie. Maar men mag het ook gerust een f,natio naal kabinet” heeten. Zelfs aanvaardt hy de kwalificatie „kabinet vap de burgerlijke concentratie”, al mag daarmede niet ge zegd worden, dat het vijandig staat; tegen over de arbeiders. De sociaal-democratie is by de kabinetsformatie niet buitengesloten, was niet bereid de Verantwoordelijkheid van het regeeren te aanvaarden. Het kabinet zal met de uiterste kracht i zyn taak vervullen, maar aan voorspellin gen waagt hy zich niet, vertrouwende op de Voorzienigheid.’ Inzake het beleid van het kabinet zyn heel wat punten bespro ken. In het kort onderwierp spreker ze aan een nadere beschouwing. In de eerste plaats weigerde hij de medewerking der Regeering aan een opzettelijke devaluatie van den gulden. Dat zou ons een economische en monetaire chaos brengen. Wat de eenzijdi ge ontwapening aangaat, deze blijft thans buiten geding. Niettemin moet naar min der uitgaven voor onze defensie worden gestreefd. Daaromtrent zal ons het rapport-Iden- burg adviseeren, dat thans ter perse ligt. Het rapport heeft aan de verwachtingen voldaan, maar de regeering zal nu te over wegen hebben, onder meer de voorstellén tot vervanging van het beroepspersoneel by de vredesorganisatie door vrijwilligers. Dat zal ongetwijfeld bezuiniging geven, maar natuurlyk^ niet onmiddellyk. Tegen over den heer Mendels verdedigde de mi nister de circulaires betreffende de ge- I meentebesturen. Zy zyn niet ’n stryd met I de Grondwet en enkel van beteekenis voor geen wit brood en heeft, gedoe met mee. Ik voel er wel wat voor pm dat huis v»n dien anderen weg ?.f te bekijken, waar je langs dezen laan schijnt te kun nen komen. Bovendien misschien wor- -- den we wel van het huls uit^ begluurd, den scherp uit, zonder echter iets van HpE mirt Nan nf wp wprirpiiiir ppn fiinirp den spion te ontdekken. Dicht bij de i bewuste boschjes gekomen, klonk Single- Ze liepen in de rienting van den be- i ton’s bevel: grinten rijweg, en terwijl ze met vlugge, I veerkrachtige passen zich naar het hek kant en ik dezen. Klaar? Vooruit', begaven, kwamen ze een tuinman en een jongen voorbij, die hen beiden met de j vrijmoedigheid van boerenmenschen 1 ---- aankeken. Bij het hek gekomen zagen peld moesten hebben. Er was echter nle- ze dat dit toegang gaf tot een weg, die liep over een stuk meent, bedekt stekel brem, waar tusschen hier en daar bra men, droge varens en uitgebloelde hel. Juist toen ze bulten het hek traden ent het woeste, uitgestrekte stuk land be keken. zag Singleton een man dis achter eenige hooge bremstruiken sloop, onge- I af. Hij had den man maar even gezien, doch het feit dat deze niet weer van Gill IISII1E (01 RAM. len pakken Tracy lachte Dat is altijd «het beste! Aanvallen is je ware verdediging. Als hij ons de kans geeft, gaan we hem na het eten te lijf en Wachten af wat er verder gebeurt. Ik denk hij strekte een zijner armen uit, als om zijn spieren te beproeven en lachte weer. Ja, ik geloof werkelijk dat ik naar een kloppartijtje verlang. O, merkte Singleton op, een vecht partij wordt het niet. Op die manier vecht Shottelius niet. Het wordt esn strijd van Intellect tegen intellect met een verraderlijk einde Dat is zijn ma nier of we moeten ons volkomen in den man vergissen. We vergissen ons niet, antwoordde zijn vriend. De man is een beschaafde en ontwikkelde schurk en zoo hard als staal. Hij is meer een Borgia dan een vechtersbaas en Ik zal een beetje oppas sen met drinken vanavond. Ik houd na tuurlijk van denzelfden drank als Shot telius zelf. Je denkt toch niet... Zeker denk ik dat. Niemand weet, dat we hier zijn. En de man, die Charley Southwell heeft laten doodsteken, zal het met ons ook zoo nauw niet nemen als hij denkt dat we hem in den weg staan Hij haalde zijn horloge voor den dag ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regïls ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den pry’s. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25 elke regel mee de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei prys. Groote letters en n.nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te de gemeentebesturen, die nog steeds den ernst van den toestand miskennen. Ook de gewijzigde Ambtenarenwet kan nuttig wak doen doordat de regeering onmiddel lijk toezicht kan houden op de gestie der gemeentebesturen. De sociale toestanden hebben het noo dig gemaakt, dat de regeering regelend en ordenend ingrijpt in het bedrijfsleven, maar een vast plan is daarby onmogelyk te volgt n, enkel een algemeene lijn, waar bij g*'en der takken van volkswelva*. rt over het hoofd wordt gezien. De regeering heeft verklaard, tegen de werkloosheid te zullen optreden na de saneering onzer fi nanciën. Welnu, dat oogenblik is thans gekomen; we gaan 60 millioen leenen en zullen als relief works ter hand nemen naast de drooglegging van den Noord-Wes- telyken polder van de Zuiderzee, versnel de verbetering van de Maas, verbetering van havens en kanalen enz. Speciaal is daarby aan Amsterdam, en Rotterdam ge dacht met het oog op de groote werklooi- heid aldaar. De werken zullen onderno men wei óen, wanneer gebleken zal zyn, dat men genoegen zal nemen met lager loon dan net thans gebruikelijke contract loon. Intusschen zullen we niet van de werkloosheid bevrijd worden zoolang niet het normale bedrijf weer rouleert en daar toe moeten ondernemers zoowel als ar beiders medewerken. Gezagshandhaving is primaire eisc'i -voor het kabinet, doch dan is het noodig cok naar de oorzaken van de daden van ongehoorzaamheid als de muiterij op „De Zeven Provinciën” te zoeken. Voor belangrijk deel is het^ beginsel van klassenstryd een der oorzaken van den slechten geest. De S.D.A.P. kent het be grip van gehoorzaamheid niet meer en dat is een gevaar voor haar en anderen. Ze veroordeelt pas revolutionaire »daden als... ze blyken mislukt te zyn. Voorbeel den hiervan levert ons de geschiedenis der laatste jaren. Dientengevolge is de S. D. A. P. geen betrouwbare bondgenoot voor het gezag. In verband hiermede besprak de minister het nationaal-socialisme, een ge volg van de geestelijke crisis van onzen tyd. Het is een reactie op de verslapping van ons nationaal gevoel en op het dom gebral der communisten. Maar de methodes en be ginselen van het nationaal-socialisme maken het tót een gevaar voor den staat.. Voor de afwijzende houding van de regeering ge waagde spr, van twee positieve feiten. In de eerste plaats "heeft een officier van de burgerwacht in verband mét het optre den der regeering wegens zyn fascistische overtuiging ontslag van de burgerwacht willen nemen, doch de nationaal-socialis- tische leider verbood hem dit, hy moest zich liever maar laten schrappen. Dit was een daad van ongehoorzaamheid, gelyk de christelijk-historische „Nederlander” zeer juist heeft uiteengezet. Later is aan de Ze slenterden den weg langs, op hun van dien anderen weg af te bekijken, gemak, als mefischen die geen ander doel hebben, dar. een wandelingetje te maken, maar ondertusschen keken bel- hij de naam riep en het was heel on- 35 Aleck, zei hij in spanning, ik maak me doodongerust over Nerica! Je hebt toch gehoord, hoe ze praatte tegen dien schoft ik ben er zeker van dat ze nog in dit. huls is en ln groot gevaar ver keert. Ik weet niet wat Ik doen moet. Je kunt nu nog niets doen, ant woordde zijn \riend. En het zou dwaas heid zijn, Dick, om iets te doen voor wij de heele waarheid weten. Zijn gezicht kreeg een nadenkende uitdrukking en mj vervolgde: ik gelóóf niet dat we ons zoo gauw ongerust behoeven te ma- ken. Gesteld dat Shottelius wer«elljk oegene is, waarvoor we hem houdeneen Oioot Is hij niet. Hij weet heel goed dat men hier dadelijk op Rowant End zou komen zoeken als het meisje vermist werd. Want wij weten dat zij hier ge weest is, lady Arthwaite kan het weten, net personeel weet het O, daar schiet me iets te binnen, viel Singleton hem In de rede en zijn oon klonk een beetje opgelucht. Nerlca had een chauffeur bij zich M°o1Dan zal haar op Rowant End niets gebeuren. Daar kun Je op aan. Kom Toen gistermiddag de Eerste Kamer tot Dinsdag a.s. huiswaarts keerde, waren de algemeene beraadslagingen over de Rijksbe- grooting afgeloopen. Maar het was een be langwekkende dag geweest, welke men had doorleefd. Men had van den minister-pre sident Dr. Colyn, een byna twee en een half uur in beslag nemende rede mogen aanhooren en geen der luisteraars zal zich daarby verveeld hebben: de heer Colyn is een geboren spreker en wat hij zegt is in teressant. Twee sprekers waren den staatsman voor afgegaan: Dr. Wibaut (s.d.a.p.), en prof. Anema (a.r.). Eerstgenoemde betoogde in hoofdzaak de wenschelykheid om de belas ting van de winsten der naamlooze ven nootschappen niet te heffen van de uitge keerde doch van de gemaakte winst. Hy raamde de opbrengst van dezen vorm van heffing op eenige tientallen van millioenen, terwyl nu buiten de belasting blyft al wat van de winst niet aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd doch gereserveerd voor verschillende doeleinden. Prof. Anema verweet in het by zonder den sociaal-democraten gemis aan vaderlands liefde. Wijders sprekende over wyziging van onze Staatsorde zette hy uiteen, dat zijn party principieel niet gekant is tegen de corporatieve gedachte, maar er den tijd niet rijp voor acht. Bovendien is geen wij ziging noodig en aan grondwetsherziening beslaat op dit oogenblik volstrekt nog geen behoefte. Zyn verzekering, dat zyn partij de Regeering krachtig wil steunen, klonk wat overbodig. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan den minister-president, Dr. Colyn om de verschillende sprekers te beantwoorden. De heer Colyn liet zijn rede over drie hoofd punten loopen: lo. het optreden en de sa menstelling van het kabinet; 2o. het karak ter van het kabinet en 3o. het beleid van het kabinet. Wat het eerste punt aangaat, «ette de spreker uiteen, dat het met het oog op den financieelen en economischen toestand des lands ongeraden scheen zich bij de fractie van een nieuw kabinet te be perken iet een paar partyen doch wel er oreedef basis voor te zoeken. Dit klemde te meer na de houding van de sociaal-de mocraten en de uitert linksebe groepen in verband met de gebeurtenissen met de (^even Provinciën”. Maar juist daardoor is het karakter van net kabinet in hoofdzaken bepaald. Het op verschillende groepen steunende kabinet Die bruin. Optreden en samenstelling karakter en beleid van het kabinet. Een ieening van 60 millioen. 4— Drooglegging van de Noord-Westelyke polder van de Zuiderzee, verbetering van de Maas, verbetering van havens en kanalen.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1