Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ex ^EN: en MSI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT,4 BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, t^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. 18523 72"Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen II EERSTE BLAD. I IJZEN ht reen ;n )A— tand sen lie MIDDEL BON 3 (geldig tot Vrijdag 16 Februari). wel te» Het Mysterie. II "Zaterdag! 10’Februari 1834 Brieven wit de Hofstad VERDRAAGZAAMHEID. Veilige en Economische belegging van Uw Kas- en Spaargelden. P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. F" Ai ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en Dit nummer bestaat uit twee bladen. 'RIJZEN 4 2.62 K. dachten hij ook omtrent zijn gasten FEUILLETON Pardon meneer, zei hij een IRANDING i kon wekken. Shottellus was. welke ge- onden aan t tegen de voorwaar- tot Uwen Merkwaardig! Sommige lieden vervelen zichzelf nooit. Alleen maar een ander. T BUREAU llus stak zijn hand uit. U neemt me niet kwalijk, zei hij Is menschelijk. Mag Ik weten. Mlgnault! was het met groote ge vatheid gegeven lachende antwoord van soliede Boek- ir de plaatsing zijn. ren in onte de bewoners wilt brengen Tegen inlevering van deze advertentie GEZOUTEN ZALM en toch niet zout, overheerlijk en zuiver van smaak. Machinaal dun uitgesneden vandeWam ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal ƒ2.90, per Uit het Engelsch van BEN BOLT. 36 We hebben nog meer dan een uur tijd. Kom mee! Laten we wat loopen om eetlust te krijgen. We krijger daarstraks een hoogst-lnteressant diner, of ik ben een boom als Ik me vergis! Vlug stapte hij het land in en ze be gonnen hun wandeling over de meent. i I J WIJK - DINXVEEN citeit. 25 - i. 10.- niet mee lastig vallen Daar heeft de man van deze tip ~een schuld aan. Als iemand schuld heeft dat de gezelligheid van dit dinertje een oogenblik verstoord wordt, ben ik het Want ik heb tegen de concierge van «ll'vkkó “ic-v.tjcó is geshire, waarover we het straks hadden, komen, waarover hij met lichte ironie even belangrijk vinden.^ sp?ak. En zoo verliep de maaltijd, totdat I zij aan het wild kwamen, een prachtig en zoo laat telegrammen voor me mochten komen, hij ze hierheen moest VvwoFk V»41 wil rrözlnnwj Shottellus glimlachte en liet het on- n.l. het Egyptische. Voor dat doel is een speciale avond georganiseerd, waarvan dc opbrengst voor het goede doel is. Het doel heiligt in deze de middelen en men mag ten opzichte van deze niet al te kritisch zyn. Wel mogen wy de opmerking maken, dat in dit geval de kunst die aan het publiek werd gegeven, wel op iets hooger niveau had kunnen staan. Met een enkele uitzondering was het programma verre van artistiek ver zorgd. Maar enfin, dat daargelaten, juichen wy het toe dat men tracht dit museum te be houden en wy steunen nog wel eens gaarne den algemeenen oproep om medewerking in deze aangelegenheid. Ondanks de slechte tyden mag een zaak als deze niet verwaar loosd worden. Er is nu wel alle kans dat de beide musea gered worden en daarmede kunnen wy tevreden zyn. Belangryke gebeurtenissen zyn er hoe langer hoe minder; het lykt wel eens alsoï het gansche leven zich gaat consolideeren op het lage niveau waarop alles is afge zakt. Het neemt niet weg, dat de algemeene situatie er niet beter op wordt, maar nog allerwege afbrokkeling moet worden gecon stateerd. Dezer dagen is bijvoorbeeld een der oudste modehuizen in faillissement ge gaan. En zoo verdwijnt in stilte het eene vóór, het andere na, totdat er misschien zooveel is verdwenen, dat de rest kan blij ven bestaan. Er is niets dat eenig uitzicht op verbetering of herstel biedt, van vleug jes zelfs valt hier niets te constateeren. En dus sjokken wy gedwee verder. HAGENAAR. Ik houd van bedienden die doen wat hun gezegd wordt. Het is een teeken irwaarden en )R LIJIVER ge kosteloos re 73 Gouda VERMOGENS- EN INKOMSTENBELASTINGEN. Verbetering, per volmacht, van te lage aan giften der laatste drie jaren. L. O. RUTTEN, Belastingadviseur, Crabethstraat 48, Gouda, Telefoon 2202. Singleton nam buiten zlchzeii van verbazing het telegram aan en vroeg zich af, wie ter wereld kon weten, dat (lOlUSHIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te gleton las den inhoud nog ééns over, die aanmerkelijk verscnilde van de lezing, welke hij gegeven had: ,,Pas op voor Mr. Shott. NI”. Daarop frommelde hij het papier tot een prop, mikte en wierp dezen juist in liet vuur Ik hoop dat Jackson zich door dat telegram niet laat misleiden, nu hij het gelezen heeft, 't Is waar, dat Mlgnault een groote kans heeft als Douque hem berijdt, maar iemand die onvoorzichtig Is kan er met zulke tips leelljk Inloopen. Ik zou niet graag willen, dat hij hier door geld verloor, Tracy. Tracy lachte. - Telefoneer hem dan om zich aan I.ive Wire te houden, als hij geen strop wil hebben Zijn woorden werden onderbroken doordat buiten de deur een luid protes teerende stem klonk. Shottellus’ voor hoofd trok in een dieper, rimpel en zijn oogen schoten vuur. Een seconde later hoorden alle drie, terwijl zij strak naar de deur zaten te staren, een stem die zenuwachtig uitriep: Uit den weg. gek, ik wil De deur vloog open en er kwam een jonge man de kamer binnen slingeren, dien door een bediende bij den arm werd vastgehouden Zijn oogen hadden een koortsachtlgen gloed als van een drin ker, zijn mager ongezond ultzlend ge- Het Museum-Scheurleer. Nu het gemeentebestuur van onze stac het muziek-museum van Scheurleer heeft aangekocht, wordt door het comité dat zich indertijd voor het behoud van de musea heeft ingesteld, met dubbele ijver voortge werkt om het andere museum te behouden, Tracy, terwijl hij het telegram weer aan zijn v rlend terugga! Mijn eigen idee is Live Wire. Shottellus knikte glimlachend en Sin- Juist die laatste opvatting wijst er al op, dat de basis van verdraagzaamheid nooit kan zyn een zekere onverschilligheid of goedigheid. Er moet aan ten grondslag lig gen de overtuiging, dat anderen dezelfde rechten hebben •als wy, een erkenning dus van den naaste als de gelykwaardige. Juist door die overtuiging wordt de verdraag zaamheid van een negatieve kracht, een kracht, die maar laat gaan, een positieve. Maar zy zal dat toch nooit in volkomen volheid kunnen zyn, wanneer zy niet teven:, naast een erkenning van anderer recht ook een begrip van anderer recht inhoudt, een inzicht, dat anderen anders zyn dan wy en daarom ook anders zullen voelen en denken en op het leven reageeren, een erkenning van de onvermijdelijkheid van verschillen en een erkenning van de betrekkelyke waar de- dier verschillen, een erkenning tenslotte, dat, zoo voor ons zelven de juistheid onzer gevoelens en gedachten vast staan, anderen met hetzelfde recht vaststellen, dat hun ge voelens en meeningen voor hen op dezelfde wyze vaststaan. Dit geldt niet alleen van de groote poli tieke, wysgeerige of godsdienstige vraag stukken, maar overal in het leven. We moe ten toch eens afleeren in anderen, die met ons van gevoelen en inzicht verschillen en anders handelen dan wy juist oordeelen, slechte motieven of onverstand te veronder stellen. Alle dingen hebben vele kanten en d', kant, die wij zien bepaalt ons oordeel. Maar juist omdat er zoovele kanten aan alle dingen zyn en er gewoonlyk maar één kant naar ons toegekeerd is, waarnaar we onze meening vormen, moeten we erkennen, dat anderen, die vaji een andere plaats hetzelfde bckyken, maar een anderen kant ervan zien, ook een andere gedachte daaromtrent moe ten hebben. Wanneer we dat begrijpen, dan zyn we aan de verdraagzaamheid toe. Het is tenslotte ook hier weer moge lijkheid om buiten zich zelf te kunnen tre den, die de verdraagzaamheid bepaalt. En deze mogelijkheid, die een kracht is van den ruimer levenden mensch, bepaalt ook onze verhouding tot onze medemenschen. Allien wie los kan komen van zich zelven endre den buiten den engen kring van eigen leven, kan ten volle het gebod vervullen zyn naaste lief te hebben als zich zelven. Maar voor hem is dan ook de verdraagzaamheid een vanzelfsprekendheid. Is het dan niet juist, dat onze tegenwoordige geestelijke inzin king ten spijt aan deze blijvende waarden de toekomst behoort? Singleton's gezicht en met een eigenaardig lachje reikte hij het zijn vriend toe Iets van leven en dood, zei u daar- gelijke troebelen in Soedan, om ten slot- net, meneer Shottellus Er schijnen men te van daar weer losjes op de jongste schen te zijn die een tip over Cambrid- polltieke onderwerpen en nieuwtjes te geshire, waarover we het straks hadden, MCCXV. De te veel gebouwde huizen. Als je door de woonstraten wandelt, valt het op hoe buitengewoon groot het aantal bordjes is van te huur gestelde woningen. Wel nooit nog na 1914 zal dit aantal zgó geveest zijn. Het lykt wel of de hellt det Hagenaars noiï pian is te gaan verhuizen. De huiseigenaren schijnen daarvan toch geschrokken te zyn, want telkens hoor je dat zy, ongevraagd zelfs, komen mededee- len, dat zy de huur verlagen. Ze hopen daarmede te voorkomen dat de bewoners vertrekken. Het aantal te veel gebouwde huizen is zóó groot, dat deze niet verhuurd konden worden en dat men daarvan de hu ren aanzienlijk heeft moeten verlagen. Nog altijd hielden de eigenaren van de oudere woningen deze op prijs, maar daaraan is mi een eind gekomen. Wat wy al vaak hebben voorspeld begint nu te komen, n.l. de de bacle in de huisjes-melkery. Qat moment moest komen als de eigenaren niet bereid bleken geleidelijk tot verlaging over te gaan. Nu moest het wel met groote schok ken en zoozeer is men ervan overtuigd, dat dit nog veel verder zal 'gaan, dat men nu reeds nog iets lager huur aanbiedt als men per contract voor eenige jaren ïh^nvaardt. Over het algemeen waren de vóór 1914 gebouwde huizen op het .dubbele van den toen geldende huur gekomen en op dat be drag handhaafde men het, daarby gesteund door de toevallige omstandigheid dat het type der nieuwe woningen niet in den smaak viel. Maar nu is het blaadje omgekeerd. We hebben een kleine wandeling gemaakt door de straten van Duinoord en in een half uur tyd hebben wy 150 huurbordjes geteld. Het is dus wel erg dit jaar en gezien den onver- minderden ijver waarmede op tal van plaat sen in de stad wordt gebouwd, zal het het volgend jaar nog erger zijn. Het laat zich aanzien dat de huren moeten dalen tot on geveer 1% maal het bedrag dat voor 1914 aan de huur van de toen reeds bestaande huizen werd betaald, misschien zelfs nog daar beneden. Voor de duurdere perceelen zal de pry's zeker nog verder dalen, want deze zyn heelemaal niet in trek. Als die be- spottelyke personeele belasting het vraag- p gg stuk niet noodeloos ingewikkelder maakte dan het al is, zou het misschien anders zyn. Iedere vijf en twintig gulden huurverlaging beteekent ook nog zeven gulden minder be lasting en da,t is ook mee te nemen. Voor de gemeente kan dat ook nog een tegen valler worden. Er zijn hier ongeveer 140 duizend woningen en als die alle in huur gaan dalen, kan dat voor de personeele be lasting een geduchte tegenvaller worden. Dan had men ook maar eens moeten be grijpen dat woninghuur een dwaze grond slag is voor belasting, omdat er geen vast verband bestaat tusschen inkomen en wo ninghuur. Toen de huren stegen lachte de fiscus in zijn vuistje; nu zal hy ook ge laten de stroppen moeten aanvaarden, al zal hy wel raad weten om die te verhalen op de huurders. Wat er van al die bakbeesten van huizen terecht moet komen, die nu door de tijds omstandigheden leeg zyn geraakt Er staan er in het villapark Zorgvliet eenige die al een paar jaar onbewoond zyn en waarvoor geen liefhebbers komen opdagen, ^oor an dere doeleinden, als winkels of magazynen, zijn ze niet geschikt, omdat de plaats voor woning passend is en dus blijft er niets over dan geduldig wachten. In een enkele ervan word^ telkens weer boedelverkooping gehouden, het bekende euvel waarop wy een vorige maal wezen. In de oude stad zijn de meeste groote huizen wel voor andere bestemmingen ge schikt te maken. Kantoren en café’s, win kels en showrooms zyn er al vele in de patricische huizen van Voorhout en Vijver berg ondergebracht. Helaas gaat dat proces als het eenmaal begonnen is zeer snel voort, want de categorie personen die daar alsnog zou kunnen wonen, neemt de vlucht als zij als buurman een dier bedrijven krygen. Op dergelijke nabuurschap is men natuurlijk niet gesteld. 14J —1. terwijl hij het opende, zat zijn gastheer mocht koesteren, volkomen op zijn ge- 1 hem met listige oogen te beloeren, wat mak: een vriendelijk, beschaafd, goed Tracy niet on^8ing__ ontwikkeld man van de wereld, die met l belangstelling sprak over zaken die men- Het woord heeft in onzen tyd voor talloos velen geen al te besten klank. De groote bewegingep en stroomingen, die vooral op dc jeugd invloed hebben, maar ook ver bui ten dit terrein haar aanhangers winnen, gaan in een richting, die aan verdraagzaam heid vrywel tegenovergesteld is. Men is fel en beschouwt verdraagzaamheid ongeveer als lauwheid, als het bewijs van gebrek aan geestelijk leven en krachtig bewustzijn. Niets is natuurlijk minder waar. Juist de onverdraagzaamheid legt een geestelijke armoede bloot en openbaart een tekort aan zelfbewustzijn en zelfstandig denken. Maar de heerschende stroomingen en de richting, waarin ook buiten die stroomingen ons geestelyk leven zich beweegt, laten nu een maal haar invloed op alle waardeeringen gelden en brengen verdraagzaamheid in een zoo slechten reuk, dat het zyn nut kan heb ben de juistheid van dergelyke waardeerin gen wat nader te bekyken. Men behoeft zich over de tegenwoordige geestelijke stroomingen niet al te ongerust te maken. Het kan toch niet anders of ge zond verstand, ruim inzicht en welwillend heid tegenover onze naasten moeten het op den duur winnen. En dan moet als vanzelf ook de verdraagzaamheid weer de juiste plaats krijgen en in het verkeer met onze medemenschen weer de leidende kracht wor den. Want de basis van verdraagzaamheid zyn niet anders als de drie genoemde eigen schappen. En de onverdraagzaamheid, die thans tot deugd verheven wordt in tal van lagen en kringen en die zelfs zoo ver gaat, dat men anderen meent te moeten dwingen tot een aan het onze congruente oordeel, is in eerste instantie het gevolg van de al gemeene bewustzijnsverenging, die zich vanaf den oorlog nog altyd in ons leven openbaart. Verdraagzaamheid is het verdragen, het kunnen en willen verdragen van anderen van het anders geaarde. Maar men denkt daarbjj gewoonlijk aan het verdragen van I anderer levensopenbaringen in daderwoor den en gedachten, ofschoon die anders zyn dan de onze en dan wij ze juist vinden. Bo vendien breidt men het begrip gewoonlyk ook in andere richting uit, doordat men dit alles niet slechts verdraagt, duldt, maar er ook een zeker recht aan laat wedervaren. I ucjiaui 10 vaan ivvo vu.i uwm - Doch de man hield hem het blad niet sturen, en d^^ft^hij nu gedaan 1 voor - - beetje derwerp varen met de woorden i verlegen, het telegram is geadresseerd 1 Ik houd van bedienden dle^ aan kapitein Singleton. hu» I Singleton nam buiten zichzen van 1 dat geschikt voor hun taak zijn. i Daarop wendde hij zich snel tot Tracy xwn ai ww vei awx. die het telegram zat te bekijken En hij op ..Rowant End" was. Aan de ver- de tip, kapitein Tracy? Nieuwsgierigheid baasde uitdrukking van zijn gezicht had een kind kunnen zien, dat hij hoege- 1 naamd geen telegram had verwacht, en De mlllionair glimlachte Blijkbaar denkt de man van deze opgemaakte fazant, die de kunst van tip er ook zoo over, anders zou hij er u den kok eer aan deed Terwijl dit gerecht genuttigd werd, werd er aan de deur geklopt en trad een i pen bediende binnen met een blaadje waar- I op een bruingele enveloppe lag. Shotte- UCU want Xlk UVM W, .M.X* Belvoir Mansions gezegd, dat als er tot zich beleefd verontschuldigd maar een 700 telegram Is vaak iets van leven en dood Toen hij het dunne papiertje open- vouwde en de weinige woorden las die schen uit goede kringen interesseeren, er op stonden, week de verwondering zooals zeldzame wijnsoorten over de I van i—•- kansen van een bekend jockey die een i bekend zwart paard zou berijden bij de I wedrennen in Cambridgeshire; over mo- 1 HOOFDSTUK XXII. Het bleek dat het diner in meer dan eén opzicht interessant was, en een van de bijzondere dingen die cr gebeurde, kwam heel onverwacht. Het was geen uitgebreid menu,doch de schotels waren uitstekend en licht de heer Shottellus was een man van smaak en een uitste kend gastheer. De wijn was die uit den kelder van een fijnproever, „Clicquot '911 dry”, en daar de heer Shottellus er zelf van gebruikte, deed ook Tracy, die zijn vriend even veelbeteekenend had aangezien, het edele nat eer aan Sin- gleton sloeg den gastheer zonder dat J deze het merkte, nauwkeurig gade, maar hij bespeurde niets dat eenig argwaan Spaarbank 3 GEMEENTE Giro-, Stortings-) en Ophaaldienst) GOUWE 2 - GOUDA. van 18 voor 12 cent per ons 25 16 bij elke hoeveelheid. GEKOOKTE PALING, ZALM, enz. ZIE ONZE ETALAGES! zicht zag er verwilderd uit; hij snakte naar adem, zijn mond bewoog, hij tracht te te spreken, maar kon geen geluld voortbrengen. Shottellus stond op van zijn stoel, in zijn oogen was een angst aanjagende uitdrukking. Wat beteekent dit? Wat is dit voor een onbehoorlijk gedrag, begon hij op een toon, zoo koud en hard als Singleton nog nooit in zijn- leven iemand had hoo- ren spreken; maar plotseling brak de spreker af. daar Tracy verbaasd van zijn stoel was opgesprongen en ontzet ulv- rlep: Mijn God! Tony Berrington! Tony, hoe ben je Verder kwam hij niet. De binnendrin ger staarde hem gedurende één tel met schuwe oogen aan, toen kwam er een uitdrukking van grooten angst op zijn verwilderd gezicht, hij hief zijn handen in wanhoop omhoog draaide zich met ongelooflijke snelheid om en vluchtte de kamer uit Achter hem aan! Dick, schreeuwde 1 Tracy. Dat is Bébé, of ik laat me Hij holde bijna vlak achter den vluch teling aan. Maar toen deze de deur uit ging, sloeg hij die met kracht achter zich dicht, zoodat Tracy met een smak tegen de paneelen terecht kwam. Wan kelend deed hij een stap achterwaarts, herstelde zich vlug en rukte de deur open, doch ondertusschen hoorden ze een lulden slag van de buitendeur. n begrepen dat de man in het besener mend duister van den nacht was entko- men. (Wordt vervolgd). per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad -- -,.-!■ week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bqreaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. w

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1