?IEK «SCHIP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 12 Februhri 1834 8o. I8S24 72»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen vondntimmer der 4 Week- Het Mysterie. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE ENHUIS is, Weekblad ctra betaling or uitbetaling. LSGEBOUW en, met de daarin nes voor zoover on- temming; groot 814 ruik bij den heer A. RKFABRIEK Reeuwjjk louda: IEHUIS Kranenburg JOUDA, m Kranenbur» OÜDA, al op Gouda: BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GÖUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I Redactie Telef. hoogte te bereiken Zoo got VAGEN, FEUILLETON. 37 HOOFDSTUK XXIII leboel van dat jongmensch te weten. (Wordt vervolgd). i i i i vóór de plaatsing zü”- Uit het Engelsch van BEN BOLT. Wat heeft hij gedaan? vroeg Sing leton kort Tk heb liever dat u dit aan zijn zus- PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT ve O.Z. 1, met annex Goed is het voor den mensch een juk te dragen in zijn jeugd. ter hield zijn mond en de millionair was genoodzaakt een directe vraag tot hem te richten Bent u zoo goed bekend met An thony Berrington, kapitein Tracy? Vroeger heb ik hem wel eeni gekend. Hij was tijdens den ‘o^l FRANKRIJK. Zeven gelukkigen winnen den hoofdprijs van de Nationale Loterij. By de zesde trekking van de Nationale Lotery zijn zeven menschen, waaronder dachten. Het was mogelijk, dat er een groote kern van waarheid was in de woorden van Shottelius. Als Nerica iets af Wist van het doen en laten van haar broer en het haar bekend was geweest, K ZACHT BANKET, s. per half pond. i Gooi, Wydstraat 7. het schild voerde, dan lag daarin de ver klaring van haar aanwezigheid in Bel voir Mansions op dier noodlottigen avond Dar. was ze daarheen gegaan of cm Southwell te waarschuwen, of om haar broer van de misdaad terug te hou den. Hoe zij op de hoogte gekomen was an de zaak die haar naar Belvoir Man sions gevoerd had, daarvan had hij niet het minste vermoeden, maar hij was er zeker van dat dit de verklaring moest zijn van het feit dat Nerica onschuldig in deze tragische geschiedenis betrok ken geworden was. Nog vervuld van al deze 'gedachten die hem bliksemsnel door het hoofd gingen, hoorde hij dat ;en Kano wenschen te g vragen inlichtingen i at 8. Triplex. SLAAPKAMER m. erk. op netten stano. 140 Bur. v. d. blad. Ja, onder dien naam is hij bij zijn boezemvrienden bekend. Shottelius haalde de schouders op. Wat een eigenaardige naam voor een ietwat liederlijke jongeman. Ik ben benieuwd of uw vriend Southwell hem UitneembaM Pi*- toebehooren. Te be- t. Josephstraat 61. i den pi te regel idministratie en Zoogoed als nieuwe t aueiH, 8.r T< kenbergstraat '94’ Reeds Zaterdag is de nieuwe Regeeripg bijeengekomen. Volgens het daarover gepu bliceerde communiqué is den minister van justitie opdracht verstrekt, ervoor te wa ken, dat het juridisch onderzoek der schan dalen snel en met de strengste rechtvaardig heid geschiedt. De regeering sprak zich in principe uit voor de instelling van een par lementaire enquëte-commissie. De minister van buitenlandsche zaken Barthou bracht rapport uit over de buiten landsche politiek. De kabinetsraad besloot den president der republiek een verorde ning voor te leggen, waardoor de minister van justitie wordt belast met de zorg voor de aan gelegenheden betreffende Elzas- Lotharingen. Barthou en de ^minister van handel Lamoureu hebben den kabinetsraad zijn Dus juffrouw Berrington is zijn zus ter? vroeg Singleton streng Me dunkt dat hoeft u niet te vra- azün, pakhuizen enz, en Vest 77, zoomede 756 M2. In eigen ge- 2r C. E. Antheunis, l, dat verhuurd is maand. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regils ƒ1.30, elke regel meer /0.z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en r«uden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags J* aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname_verzekerd te ter gdedkeuring maatregelen voorgelegd, die de regeering denkt te nemen in ant woord op de Engelsche extra tarieven op Fransche waren. De minister 'van finan ciën, Germain Martin, bracht uitvoerig rap port uit over den financieelen toestand en over de maatregelen, die de regeering zal voorstellen, in verband met de staatsbe- grooting. De volgende kabinetsraad zal vandaag, de ministerraad Dinsdag bijeenkomen. n 1931 met 2 laad- konroef; vooronder, P.K. (inhoud 500 inventaris. bezichtigen in de o. de fabriek „Goe- vaarden op den be un 20 Maart a.s. ngen geeft de No- IMEU BI LEERDE SLAAPKAMER, behoevende juffrouw, «zicht, mod. woning. 141, Bur. v. d. blad. Dick Singleton volgde zij» vriend naar de buitendeur; toen ze deze hadden be reikt, bleven ze eenige oogenblikken staan luisteren en staarden voor zich uit in den nacht. Bij het vallen van de duisternis was een dikke mist over het land gaan liggen, ze konden geen hand voor oogen zien en noorden geen ander geluid dan het druppelen uit de boomen rondom. Na een paar minuten verbrak Singleton de stilte: Hij Is weg. We vinden hem hier nooit. Neen! Maar nu weten we iets waar over we met onzen gastheer een appel tje te schillen hebben. Kom mee en houd je pistool gereed. Ze gingen weer terug naar de eetka mer en vonden daar Mr. Shottelius, die juist een spreekbuis neerlegde, welke naast een antiek bureau hing. Zijn knap gezicht was strak als een masker en toen hij sprak klonk zijn stem koud en onge- emottoneerd. schuur a. d. Weth. ’latteweg, in de o?, beid der Reeuwijk. »t 1100 M2. In eigen jer C. v. d. Kley. aanvaarden op den psommen 28 Maart gen de laatste drie en op de verkoop- 12 en 2 tot 4 uur. rkrygbaar zijn. ;ities, welke gratis op FEBRUARI 1934, cht, in Hotel „DE trkt te Gouda ERKOOPEN: Te huur: rg. MartenasiBK61 en La Reylaan. e La Reijlaan 12. 12 FEBRUARI 1934 EBRUARI d.a.v. es avonds half acht ,LM” a. d. Markt te erkoopen voor mislukkingen mag men niet bang zyn. Hef leven zeif moet weer de inhoud van de film worden. Het publiek staat niet vreemd tegenover een kunst, die weergeeft wat er in het volk leeft. En het publiek heeft men noodig, omdat een film minstens moet ren- deeren. Levert een film een overschot op, üan kan dat gebruikt worden voor experi menten. Goebbels bestreed de bewering, dat de Nationaal-Sociahsten de bedoeling hadden de film volgens het program der Nationaal- Socialisten dogmatisch te beïnvloeden of te gebruiken voor de,. Nationaal-Socialistische politiek. Het Nationaal-Socialisme is een wereldbeschouwing, die op alle gebieden var het leven tot uiting komt en ook in de kunst tot uiting zal moeten komen. Goebbels deelde ten slotte mede, dat bij dc binnenkort te voltrekken groote wijzigin gen in de heffing der Rijksbelastingen de vermakelijkheidsbelasting voor de film- waarschijnlyk geheel afgeschaft zal worden. Het lot der Bulgaren. Slechtere behandeling. De Times-correspondent in Beriyn meldt, dat de Bulgaarsche tolk Dunovski, die de moeder van Dimjtroff steeds heeft bijge staan, gisteravond op bevel der regeering Beriyn heeft verlaten. De regeering heeft dit bevel gegeven wegens propaganda door Dunovski in de buitenlandsche bladen ge maakt, ten Behoeve van de Bulgaren. Hy zoj onware dingen hebben verteld, hetgeen Dunovski ontkent. De geheime politie heeft te kennen gege ten dat als de propaganda niet gestaakt wordt, de familie der gevangenen, ook het land zal moeten verlaten. Volgens Dunovski is de toestand der Bul garen, sedert zij in Beriyn zijn, er veel slechter op geworden. Zij zyn van elkaar gescheiden, en zitten opgesloten in cellen gelegen in de kelderverdieping van het ge bouw der geheime politie. Deze cellen zijn zoo donker, dat lezen byna niet mogelijk is, en na donker geheel ónmogelijk, omdat er geen verlichting in is. m zoekt kennii- ict beslist geforta- senstaande dame or i. k. Eenig gebrex tar. Br. onder lett. E. it blad. Het nieuwe Fransche ministerie, door Dcuniergue aangeduid als een regeering van godsvrede, kaimeering en lechtvaardig- heid zal Donderdag voor de Kamer ver- binyMD- Waïineer men de orthodoxe socialisten, die achter Leon Blum staan, buiten be schouwing laat, kan men in zekeren zin ook spreken van een nationaal kabinet, doai politiek van de meest uiteenloopende rich ting er deel van uitmaken. la dit verband dienen onmiddellijk de namen te worden genoemd van eenerzyds b.v. Tardieu en Alarm, anderzijds die van Herriot en Mar- quet. Laatstgenoemde, de nieuwe minister van arbeid, is de oud-minister en burge meester van Bordeaux. Aanvankelijk had men verwacht, dat Ybarne^aray als repre sentant der fédération répubiieaine een rechtsche groep, waartoe ook Poincaré be hoort in de regeering zou worden opge- - nomen, doch hy is buiten het kabinet ge bleven; in zyn plaats is getreden zijn par tijgenoot Louis Marin. Kort samengevat kun men zeggen, dat de linksche en recht- sche groepen vrywel door een gelijk aantal mannen in het kabinet-van-twintig zyn vertegenwoordigd. Immers: dit bestaat uit één neo-socialist (Marquet), vyf radicaal- socialisten (Herriot, Berthod, William Ber- tiand, Queuille eji Lamoureux), twee leden der gauche radicale (links-centrum)Mal larmé en Germain Martin, twee républi- cain» de gauche (centrum): Flaudin en Piétri, één centre répubiieaine (rechts-cen trum): Tardieu, één fédération répubiieaine (rechts): Louis Marin, twee gauche demo- cratique (links): Chéion en Sarraut, één union démocratique (centrum): Barthou Maatschalk Pétain Denain en Laval wor den aangeduid als partijloozen, terwijl de premier, Doumergue, vroeger als senator tot de partij van Sarraut en Chéron heeft behoort. Tenslotte dient Rivollet nog ge noemd te werden als vertegenwoordiger der oud-frontstryders, die den laatsten tyd vooral bij de straatrelletjes, een belangrijke rol hebben gespeeld en aan wie, door het opnemen van één hunnen, althans eenige voldoening is geschonken. Ook het nieuwe „nationale’’ kabinet zal uit den aard der zaak naar zijn daden worden beoordeeld, maar reeds thans is het onloochenbaar, dat de wy’ze, waarop Doumergue zyn medewerkers heeft geko- 1 zen, heeft bijgedragen tot kalmeering der opgewonden gemoederen. Over het alge. nieen worden dan ook geen nieuwe straat gevechten meer verwacht, tenzij de com munisten, zooals Vrijdagavond is geschied, weer uit den band mochten springen. Na U heeft dus dien dolzinnigen kerel niet meer kunnen inhalen? Neen, zei Singleton. Het mist sterk, het was onmogelijk hem achterna te gaan Mist het? Dat maakt alles nog in- J gewikkelder. Maar ik hoop dat we dien Idioten jongen vinden, dat is van groot belang. Ik. heb juist orders gegeven dat het land moet worden afgezocht. Singleton hoorde in zijn ooren nog den naam klinken waarmee zijn vriend den vluchteling genoemd had en daar door was hem over de gebeurtenissen van de Een katholiek kerkelyk blad in beslag genomen. De National-Zeitung te Essen meldt,'dat het, katholieke kerkelyke blad te Essen- Karnap èoor de politie in beslag is geno men. De verantwoordelijke geestelijke heeft een scherpe waarschuwing gekregen. Overigens is de zaak nog in behandeling bij de staatspolitie te Dusseldorp. Oorzaak van alles was een artikel over de jeugdbewe ging- zuster of een var. ons drieën. Dick Singleton antwoordde niet; in zijn geest verdrongen zich allerlei ge- onder dien naam kende? Tracy keek den millionair recht In de oogen en antwoordde: In het Fransch. ja, Bébé. broer te O, zeker de een of andere bijnaam? verder doorbordi .ES gevraagd voor .je, één lesuur P«r gedipt onderw. Br. is" onder lett. D Bur ad. kruideniers, een melkhandelaar, een ver pleegster, een bediende en zyn twee zwa gers, in het bezit gekomen van de prys vim 5 millioen iranc. Een prys van 1 millioèn fia-nc komt aan een inwoner van Mulhausen, een Kellner. Een andere gelukkige is een eigenaar van een cafe te Macon, die met zijn Kinderen en vrienden op zyn lot 500.000 franc won. Een dergelijke prys heeft ook een handwerksman te Autun. De onvindbare winner van den grooten prijs bij de 'vyfde trekking van de loterij, een gepensionneexde -werkman by de spoor wegen, is cindelyk opgespoord. Hy woont in een van de voorsteden van Ryssei, maar het heeft lang geduurd voor men hem er toe kon brengen toe te geven, dat hij het lot fc. zyn bezit had. Het nieuwe Fransche Ministerie. Een nationaal kabinet. Instelling van een parlementaire enquête-commissie. tuurlyk bestaat nog de mogelijkheid, dat zich vandaag opnieuw ernstige incidenten zullen voordoen, daar dan een etmaal lang het werk zal worden neergelegd. De laat ste berichten behelzen echter, dat de socia listische kopstukken aan hun volgelingen nadrukkelyk de order hebben gegeven zich van straatdemonstraties te onthouden en zich ook overigens op een niet-uitdagende v.yze te gedragen. Men mag dan ook aan nemen, dat te Parys en in de proviheie de rust geleidelyk zal terugkeeren, nu een groot aantal knappe mannen zich rondom Doumergue hebben geschaard. Een bemoe digend verschijnsel is vooral het feit, dat Tardieu en Herriot, die beiden mimsetrs zonder portefeuille zijn geworden en tus- schen wier politieke opvattingen een he melsbreed verschil bestaat, niettemin bei den hebben willen bydragen tot verwerke lijking van het denkbeeld van den Gods vrede. Aandacht trekt ook de benoeming van den vroegeren opperbevelhebber van ’t Fransche leger, maarschalk Pétain, tot minister van oorlog. Hy is een vermaard soldaat, die echter niet aan politiek doet, hetgeen een waarborg kan zyn, dat be paalde partyen hem niet v00r haar poli- tieken wagen zullen spannen. Resumee- rend kan men zeggen, dat terwijl van de groote reeks vlug op elkaar volgende ka binetten, die aan 't ministerie-Doumergue voorafgingen, bijna steeds dezelfde mannen deel uitmaakten, zy het, dat de portefeuil les af en toe werden verwisseld, op de mi- nisterlyst van Doumergue ook een belang rijk aantal nieuwe namen voorkomen. Deze „bloedverversching” wordt algemeen toegejuicht en vele «Franschen verwachten, dat het twintigtal zich ■niet door de par tijen op sleeptouw zal laten nemen en al- leofi zal denken aan Frankrijks welzyn. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een toespraak van Dr. Goebbels tot de werkenden in het filmbedrijf. in de Kroll-Opera heeft de Ryksminister voor de propaganda Zaterdagavond een toe spraak gehouden tot de werkenden in het fiimbedryf. Goebbels verklaarde, dat de in zinking van den laatsten tijd te boven is ge komen. Het Nationaal-Socialisme wenscht ook de kunstenaars achter zijn vaandels en ia erin geslaagd het vertrouwen der kun stenaars te winnen. Het bedrijf stond tot 1933 onder de verkeerde leiding van het ka pitaal, was gedesorganiseerd en los van de groote bewegingen in het volk. Bovendien was het geheel gebaseerd op het maken van winst, zoodat er geen idealisme in de film kunst was en geld slechts gegeven werd voor Kitsch, terwijl voor ware kunst geen offers over waren. Ook werd er niet meer geëxperimenteerd en ging men zich te bui ten aan militaire- en operettefilms. Het ge volg was, dat de eerlijke kunstenaars zich van de film afwendden. Evenals tenslotte het Duitsche publiekidat idealisme, karak ter en heldenmófed ^rlarig’dé.-Toen de na- tionaal-socialisten de macht overnamen, zaten de regisseurs in leege ateliers, zy had den g®en geld, geen publiek en geen stof meer. Het Nationaal-Socialisme heeft den stryd hiertegen aangebonden. De organisa ties moeste-n nieuw worden opgebouwd. Be lemmeringen moesten uit den weg worden geruimd en de Joden moesten worden uit geschakeld. Dat mag hier en daar misschien eens tra gisch zyn geweest, doch daardoor mag men zich niet laten ontroeren, want in de afge- loopen veertien jaar kwamen zooveel trage dies voor, die toen echter niet de Joden, maar de Duitschers betroffen. Voor menig jong talent was nu de weg vrij gemaakt De ateliers vulden zich met nieuw leven en aangezien men niet kon verwachten, dat het particuliere kapitaal zich nog voor de film zou interesseeren, kwam de staat met sub sidies en met controle op de kapitaalmarkt. Er kwam ook een artistieke opleving waar door vele kunstenaars in de filmstudio’., te rugkeerden en het publiek weer naar de films'kwam zien. Wat de te verfilmen stof betreft, stuit men ook thans nog op moeilijkheden, doch Dan weet u ook niet van zijn deba cle. Dat was juist toen de oorlog was af- geloopen; dat jongmensch, dat hier juist het huis uit liep, loopt iedeir oogenblik gevaar als deserteur gevangen genomen te worden' I dat deze laatste tegen Southwell iets in Och kom, meneer Shottelius, viel j Tracy hem ruw in de rede. Vindt u dat zoo ongelooflijk, kapi- j tein Tracy? Misschien vindt u het niet meer zoo ongelooflijk als ik u vertel dat j hij is gevlucht om uit handen van de I politie te blijven in verband met een misdaad waarvoor hij jarenlang dwang- laatste drie dagen eenig licht op i arbeid zou hebben gekregen als hij ge- gegaan, maar daar hij nu de heele waar- t bleven was om de aanklacht af te wach- heid wilde weten, vroeg hij kortaf: j ten Waarom is dat van zooveel belang? Shottelius glimlachte vriendelijk. Vraagt u dat liever aan uw vriend, I kapitein Singleton, die schijnt een hee- ter vraagt, antwoordde Shottelius langs den neus weg. U mocht eens denken dat uwi «cu uuum (mgcu, uiiuiue mj uai Hij keek Tracy vragend aan Deze ech- j mijn mededeelingen niet betrouwbaar Shottelius het woord weer tot zijn vriend ir hield zijn mond en de millionair was zijn richtte. Dus juffrouw Berrington is zijn zus- Kapitein Tracy, hoe noemde u dien 1 i ter? vroeg Singleton streng cngelukkigen jongeman ook weer? Hoor- I Me dunkt dat hoeft u niet te vra- de ik niet, dat u zelde „Baby”? pen. Juist in verband met deze familie- lelatie is juffrouw Berrington Jiier van- Hog bij daag bü- mij geweest. Ze maakt zich be- over dit nog al wilde mensch, dat I I sedert zijn verdwijning in zeer twijfel- 1 achtig gezelschap is geraakt cn mis- 1 -schien zelfs van die geschiedenis in Bel- I I voir Mansions meer af weet dan zijn vijf of zes jaren niets meer van hem ge- hoc.rd of gezien. 60UDSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administrati Interc. 2745. Postrekening 48400. RUSLAND. Nieuwe stratosfeertocht. Naar het „Berl. Tbl.” meldt, wordt iu Moskou ondanks de catastrofe van de „Si rius” een meuwe stratosfeervlucht voorbe reid. De ballon is reeds in aanbouw in de groote Moskousche vliegtuigfabriek. Men zal by den bouw profijt trekken van alle er varingen, welke by de jongste catastrofe zijn opgedaan. In de eerste plaats zal in de gondel een automatische radiozender worden gemon teerd, -welke, voorzien zal worden van een parachute. Door dit automatisch werkend toestel zal het ten allen tijde mogelyk zijn, van de aarde af door radiopeilingen de nauwkeurige standplaats van den ballon te bepalen. Verder zullen drie groote parachu tes aan de gondel worden bevestigd, opdat de bemanneng, indien dit noodig mocht zyn, hiervan gebruik zal kunnen maken. Bijzon dere zorg wordt besteed aan de verbinding tusschen gondel en ballon. De nieuwe stratosfeervlucht zal onder leiding van den bekenden Russischen stra- tosfeervlieger, prof. Prokofieff( plaats vin den. Prqkofieff hoopt een van ruim 30.000 meter. De volgende opstyging zal geschieden in het, midden van Maart. Het is nog al een krasse veronder stelling dat zij elkaar ooit zouden heb ben ontmoet, vind ik, zei Tracy ontwij kend. A Zoo, denkt u dat? was het ant woord. Nu, dan kunt u van mij de ver zekering krijgen dat dit wel het geval is, en dat de heer Tony Berrington waar schijnlijk de man is die uw vriend South- well hei laatst levend gezien heeft. Na deze veelbeteekenende verklaring heerschte er in de kamer een oogenblik diepe stilte, maar toen barste Singleton los: Groote God! wilt u zeggen dat Beste vriend, viel Shottelius hem snel in de rede, het Is niet noodig een vreesdijk geheim naar alle kanten uit te schreeuwen. Als de muren geen ooren hebben de dienstboden hebben ze wel Maar nu zal ik u vertellen voor welke moeilijkheid ik sta Door een zekere mededeeling die ik dezen middag ont- ving J Van juffrouw Berrington? Waarom zouden die onschuldige jonge dame In zoo duistere zaak sle pen? Zij loopt al /Toot gevaar dat men haai zal noodzakap om tegen haar eigen getuigen. Als de autoriteiten lyren op de zaak van dat zakdoekje en te weten komen van wie dat Is, dan zult u zien, in welk een moei- lijk parket zij komt. Ik heb haar van middag aangeraden om voor een tijdje naar buiten te gaan, of nog liever naar het buitenland. M. O. geeft Engel- l Bywerken leert, en r. ƒ1.— per uui C Bur. v. d. blad. dgszins senuiiu. mj wus ujuens ueii uariug üij oaag I den vllegdienst. Tk heb hem een of twee- zorgd maal ontmoet. Hm! Dan heeft u misschien gehoord van zijn verdwijning, zullen we maar zeggen? Neen, antwoordde Tracy. Ik heb in

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1