Ssi t leekbank No, 18527 Donderdag 15 Februari 1934 72* Jaargang bergambacht, berkenwoude, bodegraven Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ^garandeerde, I in Guldens ti AmstirdiRi. f 1.760.85405 ICTEN 100'1.1. Het Mysterie. lï i ii I lil' lil I geknd. Frankrijk en Eng, N1EUWEKKEKK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. t (lOIBSIHE COURANT noemde dollar-leenin* laten versterken. rlonders Maggi's het span aan zijn lot ovex zoodat het kon gaan waarheen het wilde. Met eenige moeite kregen ze daarna soliede Boek- r de plaatsing iervoren omachreven ie leden van de VER- (STERDAM, de VER- ROTTERDAM en den EL IN DE PROVIN. ze des Zaterdags, ten F 100.—. ie: P. R. HOORWEG' Uit het Engelsch van BEN BOLT. VOOR GOED EN GOEDKOOP DRUKWERK IS HET BESTE ADRES A. BRINKMAN Zn. MARKT 31 - GOUDA TELEFOON 2745 - K- van Indische dolfa vorden berekend naar cheid wordt gemaakt eeningen. tar de bekendmakfuf iar zijn bij de N. V. am. inieter vaa KoMg IN. FinauHn. Verdragen door Frankrijk houders van schuld igen heid gegeven om fen van de conversie- in bezit zijnde dollar- van Staat, Minister Een handelsoorlog- tusschen beide landen, opgezegd. I De opstand in Oostenrijk. Ontbinding van vakbonden. Eerste doodvonnis voltrokken. De regee ring heeft aile militaire krachten te Weenen samengetrokken. we weten nu waartoe Shottelius in staat is. Die geschiedenis met dien wagen, die met gedoofde lampen dwars over den weg stond en dien kereld, dien we heb- hun tocht naar Watllngton. Daar dit lager gelegen was, was ,de mist er zeer VN KOLONUM, gR lende bekend: ontwerp van wet tot sie-Leenin?wet 1931 en overgegaan tot d> 40 i Neen, viel Singleton in. Dan zouden we hem juist in de kaart spelen als hij ons werkelijk een tijdlang buiten gevecht wil stellen. Want er staat strenge straf op als je een voetganger, dien jc hebt aangereden, laat liggen en zoo maar doorrijdt. Hij is glad genoeg om dat ook te weten en die kerel, die weggeloopen is, zou eenvoudig een verklaring onder eede afleggen, het nummer van onze auto opgeven, en morgenvroeg kregen we in Belvoir Mansions een politieagent met bevelschrift op ons dak. En het zou niets helpen, al verzekerden wij ook on der eede dat de wagen opzettelijk dwars over den weg getrokken, was om ons on zen nek te laten breken. We zouden geen mensch zoover krijgen dat hij het ge loofde. We moeten dezen man als een ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringl 15 reg-ilfi ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 beslag op den» prijs. Liëfdadigheids-advertentiën de Helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden medëdeelmgen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en Ruiden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van s handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. T WOENSDAG 14 wordt bij de uitgifte 1 (gegarandeerd door f 2.50 (TWEE GUL OK DE LOOPENDt EN TEGEN DIEN op Southwell rekende. Warempel Ja! Daar had ik nooit aan gedacht. Hij schrok zich dood toen je hem ben aangereden, zijn nog maar een voor- herkende. Wat het ook is waardoor Shot- t „,„i tellus hem in zijn macht heeft, hij heeft iemand nobdig, die hem helpt. Hij zag er uit als iemand die totaal kapot was. Wie wjet hoe blij hij is als iemand hem uit de klauwen van dien schurk haalt. Als hij aan onze zijde staat nu, dan kon den we de zaak gemakkelijk tot een op lossing brengen Je vergeet Shottelius, Dick! Voor zoover ik hem nu ken, zal hij daar op Rowant End niet stil zitten, terwijl wij een net om hem heen spannen Dat is vanavond al gebleken En als hij ook maar even vermoedt dat wij vat op Ber- rington krijgen, nu, dan geloof ik dat die jonge man er geweest is. We moeten hem dadelijk zien te pakken te krijgen, antwoordde Single- ton. Als we weer In de stad terug zijn, ga ik naar lady Arthwalte en zal ik met zijn' zuster praten. Zij zal zijn adres wel weten. En als dat adres nu eens Rowant End is. wat me heel waarschijnlijk toe BUITENLANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. De salarissen van consuls en gezanten. Armoede door de depreciatie van den Dollar.' De depreciatie van den dollar heeft een bittere nood en droevige toestanden onder de in het buitenland werkzaam zijnde amb- we ons met u in verbinding stellen als we er iets van hooren. Tracy ging het bureau binnen en gaf daar de noodige Inlichtingen. Vijf minu - ten later kwam hij weer te voorschijn, en toen hij van den sergeant afscheid nam, zei deze: Een vreemd geval. Het heeft er veel «van, alsof de man, dien u omvergereden hebt, liever niet heeft dat de aandacht er op valt, dat hij hier in den omtrek geweest is. Ik geloof niet dat u van dit geval nog verder iets zult hooren, hee- ren tenaren van de Vereenigde Staten gebracht. Onderstaatssecretaris Carr beschreef, zoo meldt de „United Press", voor de begroo- tingscommissie van het Huis van afgevaar digden den toestand van deze lieden, om op deze wijze een ipmpensatie-fonds ter hoogte van millioen te stichten, teneinde de sa larissen van het diplomatieke en consulaire personeel op peil te houden. Ofschoon hij er op wees, dat de salarissen der diplomaten, tegelyk met die der andere ambtenaren, leeds onder de regeering van president Hoo ver 15 pct. waren gekort, waarbij nu nog de devaluatie van ongeveer 41 pet. komt, bleven de afgevaardigden zich hardnekkig tegen het voorstel van Carr verzetten. Cart las o.a. een brief van den gezant te Madrid voor, waarin stond, dat deze van zijn eigen salaris, dat reeds met 41 pet. verminderd was, een portier en een nachtwaker moest betalen. De gezant in Teheran schreef, dat hij zijn kinderen wegens geldgebrek van schoul had moeten nemen, en alle secretaris sen woonden nu bij hem in huis, om door een gemeenschappelijk huishouden de kosten hiervan zoo laag mogelijk te maken. De gezant in Triest klaagde, dat er voer de koffie geen room meer gebruikt kon wor den, dat er zelfs op de sigaretten zeer be zuinigd moest worden, en dat hy, wegens gebrek aan de vereischte kleedüxg, zelfs geen uitnoodigingen van de plaatselijke autoriteiten kon aannemen. Een in Enge land werkzaam zijnde attaché verklaarde, dar zyn vrouw alle huiselijke bezigheden zelf moest verrichten; andere buitenlandsche waren gedwongen hun gezin naar Amerika terug te zenden om van hun salaris rond te komen. Als hethart niet langer klopt. Een mooie uitvinding, als het bericht geen bedenksel fe. Dr. Albert S. Hyman, van het ,,Beth David Hospital” te New-York, heeft voor medici te Philadelphia een demonstratie ge houden met een door hem uitgevonden elec- trische naald, welke in staat is den hart klop in vele gevallen weer op te wekken, waarvoor gewoonlyk het geneeskrachtige adrenalm wordt gebruikt. In veertig van honderd gevallen zou de proef succes heb ben, verzekerde dr. Hyman. Een zwakke stroom is voldoende voor het serum en bij voorzichtige toediening kan de hartslag weer worden opgewekt. Met het instrument, dat „Hymanotor” ge noemd wordt naar den uitvinder, worden op groote schaal proeven genomen door een expeditie, welke onder auspiciën van de universiteit van Califomië naar de Galapagos-archipel is vertrokken, waar in boorlingen vaak het slachtoffer worden van slangenbeten of beten van schorpioenen. Dr. Hyman gelooft, dat deze slachtoffers weer zullen opleven, wanneer de hartslag weer tot haar normale werking kan wor- gearresieeru, i Tluodor Koerner, twee leden van den bondsraad, 5 wethouders, eenige gemeente- ra asleden f de magistratuur, de voorzitter van eind gekomen zijn en zelf de deur heb- ben opengemaakt. Het lijkt ten minste zoo, stemde i de auto weer op den weg en vervolgden Singleton toe. 'De kwestie is nu, wat we verder nog moeten doen? Het beste is dat een van u belden dicht, zoodat zij, nog eens den weg had- even in het bureau gaat en uwe namen j den gevraagd, bijna kruipend het politie- en adressen opgeeft dan kunnen bureau bereikten. Er kwam juist een poli tie-sergeant uit; Tracy hield hem aan. Sergeant, we hebben door den mist op den weg bij de meent een man omver gereden. Het is nogal erg aangekomen en we hebben hem meegebracht Is hier een ziekenhuis waar we hem kunnen heen brengen voor we meer inlichtingen geven? Waar is de man? vroeg de politie beambte. In de Tracy draaide zijn hoofd om naar het achtergedeelte van den wa rneer dan 50 sociaal-democratische leiders ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. droegen hem in de auto eh legden hem op de achterbank. Daarop draaide Tra cy de koppen van de paarden in de rich- j «••ting' van Rowant End, bracht ze een eindje verder op den weg en na de, lam- j pen, die voor en achter aan de wagen proefje! Wat zou inspecteur Lavers wel zeggeft als we ’t hem vertelden’’ Hij zou ons niet gelooven, zei Sin gleton met overtuiging. En het is nergens goed voor hem iets te vertellen. Als we hem zeiden wel ke verdenkingen we tegen Shottelius hebben, zou hij denken dat we allebei gek waren. v Ja, dat zou me niets verwonderen. Eerst moeten we zorgen, dat we nog veel meer gegevens hebben, voor we Lavers er in betrekken. Meneer Shottelius staat I als te achtenswaardlg bekend dan dat Iemand ook'maar iets gelooven zou van zoo’n sprookje uit dè Duizend-en-een- nacht als wij van hem te vertellen heb ben. - Daarin ligt zijn kracht. Iemand, van wien iedereen verwacht dat zijn naam bij de eerstvolgende gelegenheid onder j de nieuwbenoemde pairs zal voorkomen, j staat boven alle verdenking Als we naar Scotland Yard gingen met dit verhaal, krachtiger gescherming tegen den Engel- sohen invoer. Deze werd hun tenslotte toe gestaan in den vorm van 15 procent valu- tatoeslag op de invoerrechten. Reeds dit feit had in Engeland een hevige ontstem ming gewekt en ertoe geleid, dat vertoogen tot de regeering werden gericht. Toen daar op nog de vermindering der contingenten met 75 procent volgde, ontstond een alge- meene verontwaardiging, temeer aange zien Engeland zich erop kon geroepen, dat Frankryk het in 1932 een handhaving der destyds vastgestelde quanta voor een pe riode van drie jaar bad toegezegd. Frankrijk, dat om politieke redenen het liefst een geschil met Engeland zou willen vermijden, heeft zich wel-is-waar gehaast den toeslag van 15 procent weer te laten vallen en ten aanzien van enkele contin genten den vroegeren omvang te herstel len, maar sommige textielfabrikanten dron gen zoozeer aan op handhaving der ver mindering, dat de Fransche regeering voor dezen aandrang eindelijk zwichtte. De vermindering der loonen in de ka toennijverheid te Rijssel wordt voor een groot deel dan ook als een manoeuvre be schouwd, door de industrieeien op touw ge zet, om de regeering aan de hand van dit loonconflict te bewijzen, hoe ernstig de noodtoestand is, waarin zij verkeeren en hoe noodig het derhalve is, dat de Fran sche regeering hun krachtdadiger dan tot dusver steun verleent. Engeland laai zich echter door een en ander niet uit het veld slaan en heeft reeds besloten twin tig procent extra-rechten op bepaalde, door Frankryk in te voeren, waren te heffen. Duitschland nam reeds overeenkomstige maatregelen. Zoodoende ziet de regeering- Doumergue zich reeds terstond voor groo te economische moeilijkheden geplaatst, die nog ernstiger zullen worden, als andere stdten het voorbeeld van Londen en Ber lijn volgen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bondskanselary heden de ontbinding heeft verordend van in totaal 36 sociaal-demo- ct attache organisaties. Hieronder bevinden zich de centrale organisaties der sociaal democratische party, de moderne vakbon den, de centrale erganisatie dezer vakbon den, het by het I,V.V. aangesloten Oosten rij ksche Vakverbond, en verschillende ar beiders- sportverenigingen, reisvereemgin- gen, ontwikkelingsorganisaties enz. In het district Meidling zyn’ de regee- nngatroepen. tot pen aanval overgegaan op het gemeentehuis, waarin de Schutzbund zich verschanste.. Twee uur lang werd het gebouwencomplex met machinegeweren on der vuur genomen. Tenslotte werd een pantser-auto in gebruik genomen om de be schieting te voltooien. Alvorens de beschie ting begon, w«BMn vrouwen en kinderen jn de gelegenheid gesteld het complex te ver laten. Het vuur werd door de Scnutzbunders uit alle vensters krachtig beantwoord. De stryd was in den ‘namiddag nog aan den gang. t Van regeeringezyde wordt medegedeeld, da- de regeering te Linz, Bruck aan de Mur Kapfenberg, Steyr en Wiener Neustadt meester van den toestand is. I Te Leoben isjten standgerecht ingesteld en ook in het Burgenland is het standrecht al ge kon digd. Zooals wy güteren reeds meldden is het eerste doodvohms rèeds voltrokken. Vliegtuigen boven Weenen. Te Meidling wordt de stryd voortgezet. De aanval der regeeringstroepen richt zich tegen verschillende gebouwen, o.m. de Tsje- de zuiveringsactie van langen duur zal zijn. In de strijdgebieden Ottakring, Meidling en Simmering wordt hier en daar nog gevoch ten. De „zuivering’' in den sector Florids- dorf is nog niet ten einde. Zij zal heden ochtend worden hervat. Men is voornemens het geheele gebied thans in breeden omtrek door troepen te laten afzetten en dan de definitieve „zuivering” te laten voltrekken door de artillerie. Woensdag heeft de regeering alle mili taire krachten* waarover zy de beschik king heeft, verder te Weenen samengetrok ken. Het verluidt evenwel, dat de leden van den Schutzbund zich opnieuw verzamelen. Zij hebben in den loop van den dag een aantal hardnekkig verdedigde stellingen moeten prysgeven. Van 11 arbeiderstehui- zen, die waren gebarricadeerd, is de witte vlag geheschen. Er zouden alleen in Weenen meer dan 1100 dooden zyn. Regeering is den toestand meester. Een officieel# mededeeling bevat het be- r.cht, dat de regeering in Linz, Bruck an der Mur, Kipfenberg, Steyr en Wiener Neustadt meester van de situatie is. In al deze plaatsen hfcrscht thans rust. De zuive ringsactie op h«t Weensche gevechtsterrein nioet vanmiddaê nog voltooid zijn. Een ultimatum. Bondskanselier Dollfuss heeft gisteravond voor de radio tweemaal langzaam de vol gende mededeefing van de regeering voor gelezen: „Wie zich van nu, Woensdagavond 11 uur af, van elke onwettige of vyandige houding e.-“ -o-- -*- onthoudt en zich hedenmorgen tusschen 7 en ^chische school van de „minderheidsvereeni- I ]2 UUr by de organen van de uitvoerende ging Komonsky". I niacht aanmeldt, kan, met uitzondering van Te Floridsdorf worden thans alle gebou- de verantwoordelijke leiders, op vergiffenis Urion „on Qnhntv. 1 rekenen> yan 12 uur af bestaat er voor nie mand, onder geen enkele omstandigheid, meer pardon." Versterking der Oostenrijksche grenswachten. Tenemde de ontvluchting van Schutzbun- zichtigen. Hun werd ..evenwel door de po- ders naar Tsjecho Slowakije te voorkomen heeft de Oostenryksche regeering de grens- behak’e burgemeester Seitz zyn thans posten aan de Tsjecho- Slowaaksche grens meer dan 50 sociaal-democratische leiders 1 ]ate" gearresteerd, o.m. Dr. Karl Renner, voorts Ti., Vnomar tujPo leden van den en burgemeesters, directeuren I v an de magistratuur, de voorzitter van 11 de sociaal-democratische partyorganisatie, I Frey. I Woensdag in den loop van den dag is een zekere ontspanning in den toestand ge treden. Evenwel rekent men algemeen, dat is open gemaakt; vanzelf open sprongen Is onmogelijk. De sergeant liep om den wagen heen Als het maar dicht geweest Is. - 't Was dicht, verzekerejt Tracy. pen, uie vuur en uuntci aan uc wagen Dan kan de man ook niet zoo be- hingen, te hebben aangestoken, liet hij zeerd zijn als u dacht. Hij moet over- --1^—4- clnrl naUnmon 9>iin on lolf dp riplir hph- Zooais men weet, heeft de Fransche re- gtering te Londen een nota laten overhan digen, waarin zy te kennen geeft, dat zij van 12 Febr. middernacht af, het tydstip, waarop de Engelsche represaillemaatrege len van kracht worden, de Fransch-Engel- sche handels- en scheepvpartovereenkomst van 26 Januari 1826 en de Engelsche han dels- en scheepvaartovereenkomst van 28 Febr. 1882 beschouwt als te zyn opgezegd. Daax de opzeggingstermijn drie maanden bedraagt, zal feitelyk pas op 12 Mei a.s. een vcrdragslooze toestand zijn ingetreden. De Engelsch-Fransche economische oorlog schynt nu niet meer te kunnen wórden vermeden, nadat de Engelsche eischen in zake een grooter invoerquantum van Fran sche zyde van de hand zyn gewezen. On- dertusschen heeft men te Parys zich be reid verklaard onderhandelingen over een nieuw verdrag aan te knoopen. In economisch opzicht ligt Frankrijk dus niet alleen overhoop met Duitschland, maar ook met Engeland, dat geen genoegen wil de nemen met de nieuwe maatregelen, die voortvloeiden uit de Fransche contingentee- nngspolitiek, welke meebracht, dat de vroegere contingenten met 75 procent wer den verminderd, teneinde te bereiken, dat andere staten ’Frankrijk concessies zouden toéstaan, waarop laatstgenoemd land weer bereid zou zyn de vermindering met 75 pro cent voor een, zij ’t bescheiden^ deel onge daan te maken. Blzonder veel geluk heeft Frankryk met deze politieke niet gehad. Het heeft bijna alle landen dermate voor het hóófd gestoo- ten, dat nagenoeg overal ernstige ontstem ming is gewekt. De Vereenigde Staten dreigden met zoo krachtige contra-maat- regelen, dat Frankrijk zich zeer spoedig ge noodzaakt zag de oude contingenten te her stellen. Bij Denemarken was het dreige ment, dat d'e Fransche textielinvoer zou worden „gewurgd”, voldoende om hetzelf de te bereiken. Met Duitschland is het reeds tot een openlijken handelsoorlog ge komen. Wat Zwitserland betreft, heeft men dezen door een in allerijl getroffen voorloo- 'pige regeling tydelyk nog kunnen ver mijden. Ook Italië heeft reeds laten door- Mhemeren, dat vastbesloten is afweer- maatregelen te nemen. De onderhandelingen met Engeland zijn tot dusver zooals de Köln. Ztg. dat uit- drokt „recht dramatisch” verloopen: hier ging het vooral zooals trouwens ook het(, geval was by Duitschland om den textielmvoer. De Fransche textielindustriee ien, vooral de katoenindustrieelen, hebben reeds sinds de waardevermindering v&n het pond voortdurend aangedrongen op een De wereld is vol bloemen, slechts enkelen gelukt het, ze over te planten in eigen tuin. FVTTTT T PTnv wen doorzocht. De leden van den Schutz bund i rekken zich terug naar Kagram. Zij wisselen schoten met hun achtervolgers. De militaire' attachés van Tsjecho-Slowa- kye en Joego-Slavië wilden zich naar het gebied van den stryd begeven om dit te be- litie verzocht zulks niet te doen. We verlangen er ook niets naar, lachte Tracy. Goeden ayond sergeant Goeden avond, heeren. En even later kroop de wagen weer door den mist. gen en riep verwonderd: Allemachtig! De kerel is er van door! De sergeant keek ook in den wagen en zei. Het portier aan den anderen kant staat open. Hij zal er toch niet uit gevallen zijn? Dat kan niet, zei Sihgleton beslist. Het portier heeft een patentslultlng. Het onbekende naar Wltlington brengen en we moeten zeggen dat we hem door den xnist ondersteboven gereden hebben Als we alles open en eerlijk doen, ons legltl- nxeeren bij de politie en zoo, heeft Shot telius niets te vertellen, en als de vent niet doodgaat, wed ik dat we er niets meer van hooren. Ze tilden den bewusteloozen man op, HOOFDSTUK XXV. Ziezoo, merkte Tracy vroolijk op, het Is nu meexjens geworden, Dick, en zouden ze lacnen en zeggen dat we aan „ajxell-Shock" leden. (f Wat pen je nu van plan tè doen? Zien Tony Berrington te vinden. Hij is de man die ons het best kan helpen, als hij ten minste spreken wil. Het leek nie niet toe, dat de houding tusschen Shottelius hem bijzonder hartelijk was; misschien was hij zelfs wel de man waar derweg Het instapnen, ik wed dat da4 Tony was, en hij f ging niet met haar naar de stad terug. Ik denk dat zij hem het een of ander van Shottelius heeft verteld, en dat hij toen terug kwam om rekenschap te vragen (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1