rsiJ ikbank No, 18581 Dinsdag 20 Februari 1834 72* Jaargang bergambacht, berkenwoude, bodegraven Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen MM I EN ergplaatssn JE PRIJZEN. RVAART. OO'1.1. Het Mysterie. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, De dood van Koning Albert Bezuiniging op de weermacht Het ontwerp van de Commissie-ldenburg Een bezuiniging van 14 millioen 760 854 05 HOORWEG. enz. ige üni en, Bui Het geheim van Kohing stad het po- van wesentlijk goed is, mist FEUILLETON. HOOFDSTUK XXVII. lacht te makeoi (Wordt vervolgd) t heid. Het is een geluk by oen ongeluk, dat de radicale vleugel van de sociaal-democra- siast maecenas getoond Hij kocht niet en steunde niet blindelings omdat het een paar dagen zou vertoeven. Het was ongeveer.9 uur toen het défilé ten einde liep em de ontroerende menigte uit el kaar kon gaan Het Belgische Hof heeft een rouw Aan genomen tot 17 Augustus 1934. Vrijdag en soliede Boek- )r de plaatsing jrihL, aanbevelend, GOUDA. N o, Oegstgeest nstede. ulphiat bij UtracM ringstijd door een verstandig en enthou- van den aanvoerder van de sociaal-demo- Uit het Engelsch van BEN BOLT m. Albert's populari- des tie, die reeds lang bolsjewistisch gezind was, reeds lang het innerlijk verband met de socialistische menigte heeft verloren. Het bewys daarvan is, dat van de 6.700.000 Oostenrijkers en de 1.500.000 sociaal-demo- craten volgens de inlichtingen der regeering, slechts 20.000 man aan den opstand hebben deelgenomen. De bondskanselier herdacht daarop de ge vallen dienaren van den staat, waarby de journalisten zich aansloten. Ten slotte zei Dollfuss: ,,De afgelooper. week is de droevigste van mijn leven ge feest. Wy moesten flink doortasten, want met halfslachtigheid zou de ramp nog erge- zyn geworden. Wy hebben tot dusver 239 dooden en 658 zwaargewonden te betreuren, van wie 114 dooden en 319 zwaargewonden aan de zyde van het gezag. Habicht steit Dollfuss een ultimatum. In een radiorede heeft de leider der Oos- te-nryksche N.S.D.A.P. *Habicht, Dollfuss een hernieuwd aanbod tot samenwerking ge daan. Dollfhss krijgt een week tijd zich te beraden. Daarna begint de nazi-actie op nieuw. RUTTENT. A NDSCH NIEUWS OOSTENRIJK. Een persconferentie bij Dollfuss. Onthullingen vair Karwinski. Zaterdagavond is er epn s^nsationeele pers conferentie gehouden by Bondskanselier Dollfuss, waarop dr. Karwinski, de staats secretaris van politiewezen, het volgende meedeelde „Volgens de gegevens, welke zich thans in handen der regeering bevinden, heeft het sociaal-democratische congres reeds in Oc tober onder den druk van zyn radicalen vleugel toebereidselen getroffen tot een mobilisatie van zijn gewapende krachten en tot een algemeene- staking. Toen de regee ring in het laatst van October begon met haar eerste huiszoekingen naar wapens, die veel moeite kostten, kwam zij geweldige hoeveelheden op het spoor van een tot dus ver onbekende ontplofbare stof van zoo'n krachtige uitwerking, dat men er heele wy- ken mee in de lucht kan laten vliegen. Dr. Karwinski toonde den journalisten iets van deze stof. Op 16 Februari is te Linz de kopy van een brief gevonden, gedateerd 1 Februari, voor 2'/a-3 water. Geen r eraan toe- overbodig jdigde hoe- een beetje >t een dun een klontjes den. :h" steeds een bereiden. Hel :eer goed benut van bont goed ingsdoeleinden. scho wapenvoorraden gereed lagen voor een act e, welke onveranderlyk en in ieder geval Maandagnacht moest worden uitgevoerd. De tijdige aanhouding van de socialistische aanvoerders heeft gemaakt, dat de concen trische soelaaL-democratische plannen van i.anval niet mafer konden worden uitgevoerd. Dollfuss aan het woord. Na Karwinski sprak Dollfuss, die bleek zag en zichtbaar ontdaan was. Hy zeide o.a. dat een dergelyke ramp onvermijdelyk moest komen. Nergens heeft men het volk zulke groote democratische rechten gegeven als m Oostenrijk, maar de radicale vleugel van de sociaaldemocraten had daaraan niet genoeg, doch «reefde de dictatuur van het proletariaat na- Dit streven is eerst open lijk verkondigd door dr. Otto Bauer op het congres van de party te Linz in 1926. Sinds dien hebben de sociaal-democraten het aan hun ophitsing en democratie te wijten, dat het volks zulks niet meer dragen wilde en het geloof in de sociaal-democratie verloor. De ramp brak los op een tijdstip, waarop Oostenrijk streed voor zyn onafhankelijk- JOIJ® HE (MRA VL, doodsklokken in den toren van de 8t. Goedelekerk aan het luiden en zette de stoet zijn weg voort naar het Koninklijk paleis waar het lijk van den Konlng door de regeering in ontvangst werd ge nomen Weer droegen twee groepen on- deroftlcleren van het regiment grena diers de lijkkist naar binnen tot in de troonzaal .waar het stoffelijk overschot hedenochtend zou worden tentoonge steld. In den donkeren avond ving nu op het uitgestrekte Paleizenplein het défilé aan van de oudstrijdersverenlgingen met hun honderden vaandels en vele delegaties uit de provincie gekomen. De meeste oudstrijders droegen hun oorlogsteeken op de borst Ook de oorlogsverminkten trokken mede voorbij het paleis, waar i d- Konlng nu voor de laatste maal nog sports, «w hU een beker sou uitreiken, oon non»- dnrron Finn vortnouon Unf nme Toen bekend werd dat hij. door een mo- j tordefect, tdet zou komen, toonde het geheele puMttek een diepe en oprechte teleursteUlME i Dit geval^feegent dé situatie volko men de Konlng was in alle omstandig heden des levens» door en door oprecht i En hij ontmoette daarom overal oprecht- heid Konlng Albert was het type van den eerlijken, rechtschapen werkman, van den man die zijn vak-van-Konlng met opgewektheid en een volmaakte TOM# 4rmw uWÉBferidp Wet Vertrouwen in zijn onpartijdigheid en zijn recht vaardigheid was dan ook onbeperkt. Emile Vandervelde heeft eens een zin ‘geschreven, die méér zegt dan lange lof redenen „Wanneer we een Republiek waren, zou Koning Albert er president van moeten zijn.” cratie aldaar, waarin deze- meedeelde, dat in heel Opper-Oostenryk de sociaal-democrati- mak zitten. Haar gastheer nam aan den anderen kant van den open haard plaats Hij sprak echter niet en na een kleine stilte zei het meisje kortaf: Mijnheer Shottellus, ik wacht. De man lachte zacht. U gaat recht op het doel af, lieve julftrouw Berrington! Maar waarop wacht u? Door deze bruuske vraag was Nerica niet weinig uit het veld geslagen. Ik wacht op wat u me te zeggen hebt. Shottellus glimlachte. u wilt graag weten waarom ik u vanmorgen zoo opeens uitgenoodigd heb om hier te komen? Zooals u zeker wel uit mijn kleine wenk aan de telefoon begrepen zult hebben, staat de reden van die uitnoodlging in verband met uw broer en. vervolgde hij na een oogen- bllk. die zeer geheimzinnige zaak in Bel voir Mansions. Bij deze woorden werd het meisje doodsbleek; haar oogen. die strak op den millionair gevestigd waren, werden groot van vrees. Ze herinnerde zich wat, naar Dick Singleton haar verteld had, deze man wist; daarbij kwam het gevoel van wantrouwen dat zijzelf altijd tegen hem gekoesterd had. Waarom yaarom brengt u Tony in verband met met vroeg ze. Omdat ik geloof dat die twee onaf scheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Juffrouw Berrington, ik wensch dat u niets voor mij verzwijgt In uw eigen belang en in het belang van uw broer Ik weet veel meer dan u denkt, ik weet van uw broers ongeluk, ik weet hoe groot het gevaar is. waarin hij verkeert; en ik. weet dat hij u naar Belvoir Man sions gestuurd Heelt op den avond, dat die Southwell vermoord is. u weet dat hij mij gestuurd heeft. begon ze stamelend. Ja! Zijn stem klonk nog vriendelijk maar in zijn vreemde oogen was een flikkering van ongeduld. U zult dit niet ontkennen, naar ik hoop. Ik vraag u nog eens: zeg mij de waarheid. Ik meen het goed met u en ook met uw broer; geloof mij. ik kan veel meer helpen dan u denkt 44 Ait haar ook maar een haar op hoolG durft krenken, mompelde Ulck dreigend. De uitdrukking van zijn Bezicht liet geen twijfel over wat de man «on verwachten, die haar leed zou dur ven doen Indrukwekkende overbrenging van het stoffelijk overschot van Laeken naai het Kon. Paleis te Brussel. Een onafzienbare menschenmenigte voor het kasteel te Laeken. Albert’s populariteit. de capitulanten de overgang in burgerlijken dienst na huft militairen diensttijd wettelijk wordt gewaarborgd en indien aansluiting wordt gezocht bij de opleiding tot onder officier yan dienstplichtigen; dezen zouden dan, na voltooide opleiding, nog 4 tot 6 jaar als (ongehuwd sergeant- (wachtmeestr-. Courier-) eapituUmt blijven - een jaarwedde van 750 tot 850 (waar van, na de.verplichte bydrage voor voeding, huisvesting en kleeding, een zakgeld van ongeveer 5.tot 7.per week beschik baar blijft). Verlenging van den eerste- ocfeningstyd tot één jaar voor die catego rieën van dienstplichtige onderofficieren, die thans korter dienen, acht de commissie in dit stelsel noodzakelyk. Van de rond 2500 thans dienende beroeps onderofficieren zouden geleidelijk 1600 door capitulanten kunnen worden vervangen; de overige 900 beroepsonde^fficieren zouden in de toekomst uit de capitulanten kunnen voortkomen, a. Voor de jaarlijks benoodigde 320 'capitu lanten zullen uiteindelijk 320 maal 35 is 11.200 plaatsingen in overheids- en semi- overheidsbetrekkingen beschikbaar moeten zyn. Het opdragen van de opleiding van de dienstplichtigen aan het dienstplichtig ka der gedurende zyn eerste-oefeningstyd ver toont tegenover het door de commissie voor gestaan capitulantenstelsel zoodanige na- deelen, -dat de commissie dien jnaatregel niet kan aanbevelen. Daartegenover kent zy aan het capitulantenstelsel zoodanige voor- deelen toe, dat zy invoering daarvan wel aanbeveelt. D^ daarvan te verwachten be zuiniging, met inbegrip van de verminde ring van den pensioenlast, zal 3.83 mil lioen 's jaars bedragen. Opheffing van het vooroefenings- instituut (V.O.). Het naast elkaar handhaven van twee op leidingsinstituten (leger en V.O.), die beide infanteriesoldaten vormen, kan niet econo misch zyn. Bovendien heeft het V.O. onvol- U kunt helpen? Zij zweeg .terwijl vrees, twijfel en een vage hoop in haar hart om den voor rang streden. Ja! Ik kan u helpen zooals niemand anders. Maar dan moet u oprecht tegen mij zijn. U moet mij vertrouwen. Wilt u mij vertellen waarom u dien avond naar Belvoir Mansions is gegaan? Een oogenblik aarzelde zij terwijl haar allerlei gedachten bliksemsnel door het hoofd schoten. Waarom zou ze het eigen lijk niet vertellen? Deze man wist dat zij op het tooneel van den misdaad was geweest. Haar koruhet geen kwaad doen en Tony kon het misschien helpen als zij de waarheid sprak. Even keek ze naar hem. De ongeduldige flikkering was weer uit de eigenaardige oogen verdwe nen. Deze hadden nu een vriendelijke uitdrukking die vertrouwen atdwong. op het knappe gezicht van 'den man was iets als medelijden Ze voelde een nei ging opkomen om hem haar vertrouwen te schenken en aan de opwelling gehoor gevend, zei ze: gezegd dat het met haar broer in ver band stond. Als u dezen kant uit wilt gaan, juf frouw. zei het meisje dat haar op Ro- want End opendeed. Meneer Shottellus verwacht u. Het meisje bracht haar door de vesti bule naar een kamer met een dubbele deur en diende haar aan; even later zag Nerica den millionair die haar vriende lijk glimlachend tegemoet trad. O. mijn beste juffrouw Berrington, zei hij met zijn klankrijke stem en angst aan jagende vriendelijkheid, u heeft geen tijd verloren laten gaan U hebt zeker het snelheidsmaximum overschreden toen u hierheen reed Ze gaf geen antwoord, haar blauwe oogen keken snel de kamer rond. Daarop vroeg zij: Waar is Tony? U had gezegd dat hij hier was en dat ik hem zien zou. Alles op zijn tijd, miss Berrington Eerst moeten wij een poosje met elkaar praten. Gaat u in dezen stoel Zitten; dan kunt u uw voeten warmen: we kunnen veel prettiger praten als wé op ons ge- Zaterdag zal deze rouw echter voor twee dagen worden opgeheven, als de nieuwe Koning, wordt beëedigd Zaterdag zullen koning Leopold Hl en de koningin Astrid officieel contact nemen met de Belgische bevolking en onder meer een plechtige rit door de stad makei Het geheim van teit. Geliefd in alle kringen volks. De correspondent te Brussel van Vad. schreef gisteren o.a.: Het geheim van koning Albert’s pularltelt van goed allooi berustte op zijn vermogen om met Heden van aller lei slag en van Iedere conditie op een voet van gelijkheid te verkeeren Hij had een aanpassingsvermogen, dat hem in staat stelde zich oogenbllkkelljk in iedere situatie in te denken en hij bezat daarbij een uitgebreide en goedge- tundeerde kennis zoodat hij een conver satie op ieder gebied kon onderhouden Toen hij verleden jaar het jaarlijksche diner van „La Reine des Deux Mondes" te Parijs 'presideerde, waren alle aan wezigen verbaasd over zijn belezenheid en zijn zuiver oordeel. Inderdaad, de Koning kende de Fransche en de Neder- landsche litteratuur door en door en geen boek van een der Vlaamsche jon geren kwam er van de pers of hij las het kort na het verschijnen. Op deze voor keur voor kunst en letteren zal zijn In tieme vriendschap met Herman Teir- linck wel niet vreemd geweest zijn. De schrijver van het onvergetelijke en onvergelijkelijke relaas van Mijnheer Serjanszoons sierlijk leven verkeerde reeds lange jaren in 's konings naaste omgeving. Sedert een jaar of twee ech ter had hij een aangewezen'techt tegen over die van den Koning. die telkens bij hem binnenliep. Hierin gesteund door zijn gade- heeft koning Albert zich zijn ganschen regee- Gisteravond is het stoffelijk overschot van konlng Albert met militaire eer van het kasteel te Laeken naar het Konink lijk paleis te Brussel overgebracht. Deze overbrenging was een indruk wekkende gebeurtenis Heel de scheen ultgeloopen om den droeven stoet le zien, vooral voor het kasteel te Laeken was een onafzienbare menschen menigte samengekomen Precies te halfzeven begon de klok van de St. Goedele te luiden en de andere kerkklokken overal In de stad vielen in. De lijkkist in de Belgische driekleur gehuld, werd door twee groepen onder officieren van het regllhent grenadiers, bij .het licht van toortsen die fantasti sche schaduwen wierpen, in het statige slotpark naar buiten gedragen De èscor- teerende troepen, bestaande uit drie escadrons bereden gidsen, met de regi- mentsvlag en een peleton bereden mare chaussee presenteerden het geweer Er werd echter geen trompet of -hoornge schal gehoord Nauwelijks had de lijk kist het slot verlaten of de artlllerie- salvo’s dreunden door de lucht. Zij ble ven elkaar van minuut tot minuut op volgen tot omstreeks half negen, toen de stoet het paleis te Brussel bereikte. Voorop in den stoet reden twee esca drons cavalerie, onmiddellijk daarop volgde het kanon-afluit. waarop de lllk- klst was geplaatst Zes zwarte artillerie - paarden trokken het affuit voort Prins Leopold, prins Karei, alsmede talrijke hofdlgnitarisSen en ordonnans-oftlcieren van den Koning volgden het ÏIjk te voet Links en rechts van het affuit reden cavaleristen, leder een branden toorts dragend Zoo vervolgde de indrukwek kende optocht zijn weg. eerst langs de breéde laan naast het park van het slot, daarna voorbij de kerk te Laeken waar de Konlngen van Belgie hun laatste rustplaats hebben en ook Albert zal wor den bijgezet. Verder ging het over de bjug van het Brusselsche zeekanaal en door de Paleizenstraat, de Koninklijke 8t. Mafla-straat en de Koninklijke straat naar het graf van den Onbekenden Sol daat aan den voet van de Congreszull. die aan de revolutie van 1830 herinnert en met het standbeeld van koning Leo pold I is bekroond Vlak voor het graf bleef het affuit een minuut lang rusten. Deze symbolische groet door den-dooden Koning. den rid derlijken veldheer, aan den onbekenden strijder gebracht, was ongemeen ont roerend. Hoewel duizenden nieuwsgieri gen. vertegenwoordigers van Fransche. Italiaansche en Engelsche oudstrijders- vereenigingen. Belgische en buitenland- Sche Journalisten en fotografen zich rondom het Congresplein verdrongen, bleef een minuut de doódsche' stilte op de massa wegen, pe duisternis, de vlam1 boven het soldatengraf, het dansend licht van de toortsen alles droeg hier bij tot het scheppen van een nimmer méér te vergeten moment. Vele vrouwen en ook talrijke mannen weenden Maar wel dra weerklonken wêer commando’s, bromde het kanon. In de verte gingen de 't Geen wesentlijk goed is, mist nooit met den tijd daarvoor erkend te worden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring 15 regels ƒ1.30, elke regel meer /O.z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóój aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de. postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Zooals men weet is door de Regeering in gesteld 'n commissie waarvan als voorzitter optreedt oud-Minister Idenburg, beoogend de Regeering voorstellen te doen met be trekking tot een bezuiniging op de weer macht. De opdracht der commissie luidde: «err fe ontwerpen van de weermacht in Nederland en in Ned.-Indië, welke met handhaving van haar tegen woordige doelstelling leiden kan tot aan zienlijke besparingen zoowel op de Ryksbe- grooting als op die van Nederlandsch-Indië; b. een nieuwe regeling te ontwerpen voor de administratieve verdeeling der kos ten van de maritieme weermiddelen tusschen de begrootingen van Nederland en van Ne- derlandsch-Indië. Het rapport van deze commissie-ldenburg is thans verschenen. Het stelt de Regeering o.a. voor over te gaan tot invoering van een capitulantenstelsel voor onderoffidieren; op heffing van het vooroefeningsinstituut; wij ziging in de opleiding der beroepsofficieren; een commissoriaal onderzoek omtrent de Kon. Mil. Academie; verdere inkrimping van de vredesorganisatie en c.q. van de oor- logsorganisatie. Voor de marine worden twee plannen voorgesteld; vermindering van de zeegaan de vloot met één kruiser en één jager, dus terugbrenging tot 2 kruisers, 7 jagers en 17 onderzee booten, of tot 2 kruisers, 4 jager® en 12 onderzeebooten. Ten aanzien van het Indische leger: in voering van een capitulantenstelsel, geleide lijke vervanging van de veldpolitie op Java door infanterie-afdeelingen; inkrimpingen van de legerorganisatie en verdere bezuinig gingen. De bezuinigingen bedragen voor de Ryks- begrooting totaal 14 millioen en voor de Indische begroeting 12 millioen gulden. Wat betreft de invoering van een capitulantenstelsel voor onderofficieren, de commissie acht dit uitvoerbaar, mits voor nu eenmaal zijn plicht was. hij hielp met liefde en verstand omdat hij werke lijk van kunst en kunstenaars hield en omdat hij capabel was tot een eigen oor deel en een persoonlijken smaak. Schrijvers, die men moeilijk van vleie rij kan betichten als Emile Verhaeren en Karei van de Woestijne, hebben meer dan eens van hun oprechte bewondering voor 's Konings gaven en particuliere ’hoedanigheden blijk gegeven. En als men de schilders hoort, voor wie hij model stond, dan raken zij niet uitge praat over zijn beminneiyken, kame- raadschappelljken toon en over zijn zeer juiste opmerkingen over het werk Maar dezelfde man. die met Paul Va lery dineerde en philosopheerde, voelde zich evenzeer op zijn gemak tusschen de arbeiders en de kleine burgers van zijn volk Hij sprak ais het moest plat Brus- selsch met een zeel authentiek accent, I Hetgeen hem dadelijk de harten van alle Brusselaars deed winnen. Vooral In sportmllleu’s was hij thuis en werd hij altijd met gejuich ontvangen* Toen het noodlottig ongeluk hem trof was de Ko ning juist op weg naar het Palals des Het was op een boodschap van Shot tellus geweest dat Nerica die onverwach te reis naar Rowant End had gemaakt, ye toon waarop hij door de telefoon tot fcad 8esproken was dringend, ge biedend bijna dreigend geweest Hij had

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1