I jjl JN i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Bestelorders No* 18533 72* Jaargang I Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen OMZETBELASTING A TAND HIDDEL Het Mysterie. Drukkerij -* A. BRINKMAN ZOON, MARKT 31 - GOUDA - TEL. 2745. Donderdag 22 Februari 1834 gihilsuieohiiim. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. nenlandsche Zaken Pierlot en de gene- □iigciauu v** leger-af dee- vertegenwoordigers. dan rrairnlorH ranrip IrnninO' in fi Pél vertegenwoordigen door zijn neef, de FEUILLETON. 4 RLÉM I t dan wèi - steeds ss leven' t BUREAU WIJK - iINXVEEN iteit. en in onze le bewoners dit brengen een ge- 4. Boog blijft de In voorl Onze bureai Interc. 2745. 1 Uit het Engelsch van BEN BOLT. de route, die de rouwstoet zal volger, bijeen. die vergezeld is o.a. door Lord Allenby en admiraal Sir Roger Keyes, kroonprins' van 1 Zweedschen kroonprins Gustaaf Adolf, alsmede prins Karei van Zweden. H. M. de Koningin der Nederlanden is vertegenwoordigd door haar gemaal, Z K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die vergezeld wordt door vice-admiraal Pambonnet, Baron van Hardenbroek tot Hardenbroek en Jhr. Laman Trip, ter wijl ook de Nederlandsche gezant zich bij hem heeft aangesloten. Prins Hendrik, die de admiraalsuni- form droeg, liep in den stoet naast de prins van Wales en de Deensche prinsen. De lijkbaar. Voorafgegaan door een beredeïi offi cier, die het bevelhebberslint des. Ko- nings draagt, volgt dan de lijkbaar, met w De kist is geplaatst op een kanonaffuit van het 14e tot hij den wagen zag aankomen, doch de telefonische oproep, waarop hij on geduldig wachtte, bleef nog steeds uit. Inmiddels ging de deur open en trad Tracy binnen. Wat nieuws, ouwe jongen? vroeg deze, vol deelneming toen hij het afge tobde, moedelooze gezicht van zijn vriend zag. Neen, nog niets! Ik ben... De woorden werden afgebroken door het belletje van de telefoon. Het was de butler van lady Arthwaite, en nu hoorde hij het bericht waarop hij wachtte. Charles Is zoo juist tot bewustzijn gekomen, meneer. Hij is misselijk en loom maar heelemaal helder. Als u hem wilt zien, meneer, denk ik... Ik ben er in vijf minuten. Dank je wel. Ik kom onmiddellijk. Ik ga naar lady Arthwaite, Aleck, zei hij haastig tegen Tracy. De chauf feur is juist bijgekomen. Misschien hoor ik nu wat er gebeurd is. Ik ga mee, zei Tracy dadelijk. Tien minuten later stonden ze aan het de uit drie leden, in het zwart gekleed en met alle oorlogsonderscheidingen op de borst, bestaande 5 I de Belgische kleuren bedekt. - _-r- - - -- geplaatst op een kanonaffuit - Gudule werd afgevuurd, en even later artillerie-regiment, getrokken door zes zette de stqet zich langzaam In beweging zwarte paarden. De rouwlinten worden koortsachtigen angst om het meisje dat hij liefhad, terwijl hij voortdurend zijn kamer op en neer liep. Allerlei krank zinnige gedachten kwamen bij hem op in de stille uren van den nacht. Hij wil de op staande voet naar Rowant End, Shot tellus wekken en hem in zijn eigen huls met het pistool op de borst dwingen om hem de waarheid te zeggen en Ne- rica weer vrij te laten. Doch terwijl hij reeds naar de deur wilde gaan, kwam een nieuw plan bij hem op, dat hij nu weer voor het beste hield. Het kon best zijn dat Nerica hee- lemaai niet op Rowant End was. Mis schien was zij vlak bij in Londen, mis schien in het huis van Shottelius, of in dat huis er naast, waar hij met dien donkeren man was heengegaan, dien hij vanavond met zijn wagen had omver- gereden. Dan weer dacht hij dat het meisje misschien ergens zat tusschen Londen en Watllngton, een afstand van onge-’ veer veertig mijl. De Londensche kant kwam het meest in aanmerking, want Charles kon die heele veertig mijl niet Z-Wdiic paaiuvi. ifcapaiuicu auun I reed en onder-offlcieren van verschlllen- de wapens de kist op de affuit tilden. Op hetzelfde oogenblik rolde het eerste schot van het salvo van 101 kanonscho- ten, dat tijdens den tocht naar de St. bultenlandsche staatshoofden met hun gevolg, terwijl een deel van de leden van het diplomatieke corps eveneens in het Paleis bijeenkwam, een ander deel, de hooggeplaatste functionarissen der lega- ties en ambassades, zich rechtstreeks naar de St. Gudule begeven Inmiddels hadden zich binnen de af zetting de verschillende troepen, die deel van de rouwstoet zouden uitmakfn, n volgorde opgesteld, gereed om nun plaats in te nemen. Het was ongeveer half elf toen, nadat eenige hooge geestelijken de laatste ce remoniën hadden verricht, de met zes zwarte paarden bespannen affuit voor- en Redactie Telef. koning van Afgnanistan, door zijn buitengewoon gevolmachtigde te Parijs, prins Shah Wall Khan, koning Carol van Roemenië door zijn broer prins Ni- colaas, In wiens gevolg zich o.a. oud- Minister Angelescu bevindt; de groot hertogin van Luxemburg door prins Felix van Bourbon, de koning van Denemar ken door prins Axel van Denemarken,' de koning van Egypte door den Egyptl- schen gezant te Parijs en de Japansche hebben gechauffeurd als men hem reeds in het begin van de reis bedwelmd had. Maar tegelijkertijd bedacht hij dat op welk punt van den weg de ontvoering ook had plaatsgevonden, Nerica op dit oogenblik wel al op reis kon zijn naar het andere eind van Engeland. Het zou doelloos zijn op een of twee plaatsen naar het meisje te zoeken! Hij zag zich zelf al, in den blinde zoekende, het heele land door, terwijl Nerica wegkwijnde omdat niemand haar te hulp kwam. Uren en uren verliepen en hij raakte in een soort verdooving. Doodmoe liet hij zich in een stoel neervallen en uitge put door de vele en hevige emoties, viel hij in gen onrustigen slaap waaruit hij telkens angstig opschrikte. Hij ontwaak te toen de grauwe morgenschemering door de ramen viel. Hij ging naar de badkamer en nadat hij een koud bad ge nomen had en zich had geschoren, belde hij Jackson en Het zich vlug een ontbijt brengen. Hij dwong zich om iets te eten, belde de garage op waar zijn wagen stond en zei dat deze dadelijk moest voorkomen. Hij wachtte voor het raam 46 Door de stilzwijgendheid van den man laakte zij weer verdiept in haar eigen gedachten. Ze dacht aan.Dlck Singleton. Wat hij op Rowant End moest doen, kon met firmanaam ingedrukt, los zoowel als in bloc-vorm, worden* vlug en tot billijken prijs geleverd door ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. iux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Postrekening 48400. Voor het Paleis. Reeds zeer vroeg hadden zich duizen den langs den weg geschaard die de rouwstoet zou volgen, en vooral langs de korte route van het Paleis naar de St. Gudule is het zwart van de menschen. De politie heeft voor zeer strenge afzet- gezorgd, maar de eigenlijke afzetting wordt gevormd door verschillende troepen-afdeelingen, uie van het Paleis naar de St. Gudule en vandaar langs den geheelen weg naar Laeken geschaard staan, één gesloten cordon vormend. Reeds lang voor zeven uur begonnen de offlcieele delegaties der oud-strijders, die voor den aanvang der eigenlijke be grafenisplechtigheid den Koning de laat ste eer zouden mogen bewijzen door langs de baar te defileeren, zich op te stellen, te beginnen vanaf de Place du Trone langs de Boulevard du Régent en bijna de geheele Boulevard de Waterloo. Van elke oud-strijdersorganlsatle zal aanstonds een uit drie man bestaande delegatie in den rouwstoet meeloopen, maar het aantal oud-strijders dat zich opstelt om aan het défilé deel te nemen, kan gevoegelijk op 20.000 worden geschat. In diepe stilte worden de gelederen ge vormd en wachten de duizenden tot het oogenblik, waarop de stoet zich in be weging zal zetten. Tegen half acht werd het stoffelijk overschot van den Koning, dat tot dan toe in de chapelle ardente ten Palelze had gerust, naar bulten gedragen en in de kist opgebaard voor het Paleis. Een eerewacht schaarde zich om de kist, aan weerskanten waarvan eenige flambou wen brandden, en toen werd op de Place du Trone het teeken gegeven, dat de stoet van oud-strijders zich in beweging kon zetten om een laatste blik te wer pen op hun vroegere aanvoerder en Ko ning. Zwijgend trekken zij voorbij, eerst de vertegenwoordigsters der moeders en oorlogswezen, dan de rijtuigen der zwaarst verminkten en daarachter de minder ernstige invalieden van den Bond van Oorlogs-invaliden. Achter de Nationale Oud-Strijdersbond komen de officieren en dan de oud-strijders van den User, de dragers van het Ijzeren Kruis, verschillende groepen en regimen- i ten van oud-frontstrijders, oud-oorlogs- gevangenen, politieke veroordeelden enz. Het voorbijtrekken der oud-strijders duurt bijna 2) uur. Van elke groep be geeft zich de vaandeldrager met twee gedelegeerden, alle drie in het zwart ge kleed en getooid met alle verworven eereteekens, naar de straat tegenover het Koninklijk Paleis, waar deze vaan- deldelegaties opnieuw worden opgesteld om aanstonds hun plaats in de rouw stoet in te nemen. Het vertrek van het Paleis. Tegen tien uur verzamelden de Minis ters, de leden van den Staatsraad, de leden van de beide Kamers, de generaals en de ieger-oversten zich in het Paleis, waar tegen kwart over tien kroonprins Leopold zich bij hen voegde om hen tv begroeten. Hier verzamelden zich ook de Inmiddels ontbonden regimenten. Her innerende het rouwfloers niet aan het droeve doel van de aanwezigheid van deze vaandels, het zou een kleurrijk schouwspel zijn. De vlaggen worden ge dragen in gelederen van acht, en elk vaandel wordt begeleid door een onder officier van het regiment, die naast de stoet loopt. Dan volgt de geestelijkheid. De kardi- ziaal aartsbisschop Van Roey, begeleid door de bisschoppen en zijn assistenten, nnaer. wie mgr. Marinis, deken van ae kerk van St. Gudule, en de veertien pas toors van de stad Brussel. van luitenant-kolonel Wiley. De Brltsche vloot is vertegenwoordigd door een af- deeling van honderd matrozen, die ach ter de dragonders voortschrijden. Het Fransche leger Is vertegenwoordigd door een afdeeling artillerie van het 6e leger corps, een atdeeling ruiterij van het ie regiment en vier afdeelingen Infanterie J stoet van het 9e linle-regiment met vaandel bert’s^choonzoon, de prins van Plemont, en muziekkapel. lijk elke sentimentaliteit vreemd is. En deze stilte vol van geluiden wordt als het ware geaccentueerd door de regel matige, sombere dreun der kanonscho ten, die uit de verte aanrollen. De rouwstoet. De stoet werqgeopend door een pele ton bereden gendarmerie, gevolgd door de muziekkapel der bereden gidsen. Dan komt de opperbevelhebber der Belgische troepen, generaal Van Emelen met zijn staf, en hierachter de bultenlandsche I leger-delegaties. Drie landen hebben delegaties van het I leger gezonden, n.l. Italië, Engeland en Frankrijk. De Italiaansche 1 ling opent de rij. Zij worden gevolgd 1 door een afdeeling van 7 officieren en die ^jn vader, den koning van Italië Achter de Fransche troepen heeft men I vertegenwoordigd, de prins van Wales, de uit drie leden, in het zwart gekleed -HT4,,o"hu en met alle oorlogsonderscheidingen op 1 - de borst, bestaande vaandeldelegaties I Olaf van Noorwegen, en de zoon van oud-strijders, die na het défilé der j den Zweedschen kroonprins oud-strijders tegenover het Paleis bij het Wachthuis waren opgesteld, hun plaats in de stoet aangewezen. Hun vaandels zijn alle met rouwfloers omhangen. Dan volgen de delegaties van het Bel gische leger zelf? Elke legereenheid is vertegenwoordigd door den corps-com- mandant, een officier van elke lagere rang, een onder-Iuitenant, een sergeant, een korporaal en een soldaat, zoodat van elk corps elke rang vertegenwoordigd is. Achter deze delegaties schrijden alle of ficieren van den generalen staf en hier achter de vaandels van alle Belgische regimenten, zoowel de bestaande als de Keizer door den Japanschen ambassa deur te Londen. ’,De Duitsche Rijkspresident Von Hin denburg had als buitengewoon ambas sadeur den oud-gezant van Duitschland te Brussel, Von Keiler gezonden, terwijl de overigen lande,Aén staatshoofden zich lieten vertegenwoordigen door hun gezanten te Brussel, die in dit geval niet bij her diplomatieke corps, maar bij de vreemde staatshoofden liepen. De staatshoofden werden gevolgd door de leden van het diplomatieke corps en hierop volgde de Belgische Ministerraad, de Minister van Staat, de hooge rechter lijke ambtenaren, de verschillende rech terlijke colleges vertegenwoordigend, de leden van den Mijnraad en van den Ko lonialen Raad, de militaire attaché's, de hoogere leger-officieren, de gouverneurs der Belgische provincies en delegaties van de Provinciale Raden, de hooge ambtenaren, het gemeentebestuur van Brussel en daarachter deputaties van andere gemeenteraden. Hierop volgden de vertegenwoordigers der geestelijkheid van alle gezindten, delegaties van alle Belgische Academies en Universitelten, het consulaire corps en tenslotte een ontelbare reeks van de legaties van vereenigingen en corpora ties op allerlei gebied, ook uit het bui tenland, die zich bij de plechtigheid lie ten vertegenwoordigen. De onafzienbare stoet werd gesloten door twee afdeelingen van het eerste gidsenregiment, twee afdeelingen van het 6e en 14e artillerie-regiment en een peleton bereden gendarmerie De escor- teerende troepen zijn gekleed In veldte- nue en marcheeren in rijen van twaalf. De tromfhels, die niet geroerd worden, zijn evenals de vaandels, omfloerst. De plechtigheid in de St. Gudule. De stoet volgt den weg langs de Rue Royale, die vanaf het plein voor het Pa leis is afgezet door een cordon Ardennen- jagers met baret en grenadiers. De rest van de route naar de St. Gudule, langs de Rue des Colonies en de Rue de Chan- sellerie is, evenals het plein, afgezet door rkarabinlers. In dichte drommen staan Van de andere gekroonde staatshoof- de menschen achter de afzetting, die op dfen heeft de koning van Siam zich laten het plein van de St. Gudule is versterkt Ho door hekken langs de trottoirs te plaat- bed van den chauffeur, die er heel slecht i uitzag, maar toch in staat was om te spreken. Van hetgeen <ebeurd was kon hij zich slechts nog heel vaag het een en ander herinneren. Ik kan u niet zeggen wat er gebeur de, meneer, vertelde hij. Het eene oogen blik was ik nog zoo lekker als kip, en het volgende zag ik Jets wits vlak voor mij en ik had een gevoel of ik stikte. Het was alsof mijn oogen een minuut lang verblind werden en ik weet nog dat ze brandden als vuur. Ik dacht dat ik een soort toeval kreeg en was bang dat juffrouw Nerica iets zou overkomen, als ik dooneed; daarom liet ik den wagen stoppen. Daarna schijn ik een tijdlang buiten westen geweest te zijn. Waar was je toei>? vroeg Singleton snel. We waren Juist over het Grand Junction Canal aan den anderen kant van Uxbridge gekomen, toen het gebeur de. Maar, meneer, de wagen is niet re gelrecht naar de stad gekomen. Zoo! Hoe weet je dat? (Wordt vervolgd). zij niet gissen, maar zij was er nu zeker van dat de man die haar lief had in ge vaar verkeerde. En als hij den ware aard van Shottelius niet kende was dat ge vaar wel heel groot. Zij moest iets doen om hem te waarschuwen, maar wat? Terwijl ze het stadje High Wycombe bin nen reden, kreeg ze een ingeving. Een telegram! HOOFDSTUK XXVIII. Den nacht volgende op Nerica ’s ver dwijning bracht Dick Singleton door in Koning Albert had voor goed het Paleis vastgehouden door den president van te Brussel verlaten en ving zijn laatste den Senaat, Digneffe, den president van tocht door de Belgische hoofdstad aan. dc Kamer, Poncele, minister-president -Oraa{ (je Broqueville, den Minister van Justitie Janson, den Minister van Bln- I 1r.n-r.n 1 Plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen Koning Albert I. Een grootsche plechtigheid te Brussel Reeds in de zeer vroege ochtenduren toonde de Belgische hoofdstad een onge woon beeld; in alle richtingen trekken menschen door de stad, in ongeordende drommen of in gesloten gelederen, met nog in de hoezen verborgen of reeds uit gedragen, met rouwfloers omhulde vaan dels. Er heerscht geroezemoes van stem men, er is af qn aanrijden van taxi’s en particuliere auto’s, autobussen uit alle 1 tingsmaatregelen deelen van België maar ook van over de Nederlandsche en de Fransche grens zoeken naar geschikte en door de politie aangewezen parkeer-gelegenheid, maar al deze drukte, al dit vertier is dof en mat, zonder het rumoerige, zonder de uitbundigheid, die de prettige gemoede lijkheid van onze Zuidelijke buren ken merkt.,- Op de boulevards zijn alle groote ma gazijnen en verreweg de meeste winkels gesloten, althans tot één uur in den na middag. Van huis tot huis verkonden de halfstok geheschen en omfloerste vlag gen, dat België rouwt om zijn gestorven vorst. Het mocht dan, nadat de eerste verpletterende tijding even alle leven in dit land had lamgeslagen, in de achter ons liggende drie dagen even lijken als of het leven weer zijn gang ging op de groote boulevards, in de drukke zaken centra vandaag ziet men, hoezeer deze gebeurtenis zijn stempel heeft ge drukt op alle leven,in België, op het ge heele maatschappelijke gebeuren. Reeds vanmorgen vroeg begon het, als men tenminste geen rekening houdt met de vele duizenden, die reeds gisteren en de dagen daarvoor in Brussel zijn aan gekomen om in het Koninklijk Paleis te déflleeren langs het stoffelijk overschot van den Koning, in een stoet, die tot gisteren zwijgend en onafgebroken voort stroomde, dag en nacht, zich scharende in de vele straten lange, onafzienbare rij, die voetje voor voetje voortschuifelt, de hekken van het Paleis binnen, de voorportalen door en langs de breede marmeren trappen door de in schemer licht gehulde chapelle ardente, waar de Koning in generaals-unlform rust, weer naar buiten. Vanmorgen van vijf uur af voerden de vele extra-treinen, die voor deze ge legenheid een verlaagd tarief heffen, de duizenden uit alle hoeken, van het land aan. Voortdurend komen nieuwe men- schenmassa’s uit het Garde du Nord, het i Gare de Midi, het station Léopoldsville. Langs den Mechelschen, den Namen- schen, den Waterlooschen Steenweg ko men in schier onafgebroken file de auto’s en autobussen binnen, en de politie, bij gestaan door de gendarmerie, heeft han den vol werk om het verkeer in goede banen te leiden. Herkenbaar aan hun onderscheidingen en helaas al te vaak aan hun vermin kingen zijn de oud-strijders, die bijna allen een doel hebben, waarheen zij zich haasten. Bijna alle Vereenigingen en Broederschappen der verschillende voor malige oorlogsregimenten komen op ver schillende. voor elke broederschap van tevoren In dagbladen en per radio aan- gekondigde plaatsen, meestal in de buurt van het Koninklijk Paleis of ergens nabij Het leven is geen stroom van zalig heden ,maar een keten van plichten. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Qouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 reg-sls ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regel$ ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag óp den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25 elke regel1 meer ƒ0,50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden befekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moetpn daags vóór de plaatsing aap het Burcau_zijn ingekomen, teneinde_yan opname verzekerd te 2jjn. Er heerschte langs den weg een schier ademlooze stilte, slechts verbroken door het stappen der paarden, het geschuifel der voetstappen en tusschen de menigte raals Biebuyck en De Ceunlnc,k. Het af- hier en daar het snikken van een vrouw, fult was omgeven door de leden van het dikwijls ook van een man, wiens uiter- 1 Militaire Huis van den Koning en links mi, ^11,0 nOnfimOnfniitQH vrnomd io Wn en rechts door een haag van soldaten, bestaande uit eeh afdeeling van het 13e regiment Grenadiers, die het geweer aan de riem droegen. Onmidtfellijk achter de lijkbaar werd het lievelingspaard van koning Albert aan den teugel geleld. Dan volgden de leden der Koninklijke familie, in de eerste plaats prins Leopold en prins Karei, Graaf van Vlaanderen, de overige familieleden en de leden van het Burgérlijk Huls van den Konfrig. De bultenlandsche staatshoofden. Sommigen in uniform, velen ook In civiel gekleed, schrijden achter de baar de bultenlandsche staatshoofden of hm i. Er is een regee- rende koning in de stoet, n.l. koning Boris vantBulgarije. die vergezeld wordt loo manschappen van het Brltsche Inns- j door prins Cyril, den Bulgaarschen ge- killing-Dragonderreglment onder bevel zant te Parijs en eenige leden van zijn initonont-irninnai wiiov no Rrit.fi4»hA gevolg. Het tweede aanwezige staats hoofd is de president der Fransche Re publiek, Lebrun, die vergezeld is door den Franschen minister-president Dou- mergue. Minister Barthou, maarschalk en eenige leden van zijn gevolg. jomstlge regeerende vorsten in den lijn in de eerste plaats koning Al-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1