eekbank len NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Wo. 18534 Vrijdag 23 Februari 1834 72*Jaargang L bergambacht, berkenwoude, bodegraven, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen cht «veen van k ven JDA 'STAND had I f 1,760 854 06 CTEN izen >elle 1 MIDDEL 1OO'|. P. R. hoorweg. FT L 4 J: tl>i Het Mysterie. -IPS BETfiAV rbranding De plechtige troonsbestijging Koning Leopold 111 van België. ID tallooze I BUITENLANDSCH NIEUWS. dagen <1L FEUILLETON. ‘1 I anders taggi's teeren in onze >rp de bewoners ht wilt brengen HET BUREAU Neen, meneer. Ken je juffrouw Nerlca’s broer? - Jawel meneer. Ik heb hem in lang niet gezien; maar ik kan er een eed op doen, dat hij het niet was! 't Was een of andere buitenlander geloof ik, een don kere, sterke kerel met glinsterende zwar te oogen en een gepomadeerd snorretje. Saint Plerre mijn kop eF af, schreeuwde Tracy. Denk je, Aleck? Vast en zeker. Er kwam even een harde trek op het gezicht van Dick Singleton. Even was hij stil, toen vroeg hij: Hoe heb je het toch klaar gespeeld den wagen weer naar de stad te bren gen? Dat heb ik zelf niet gedaan, meneer. Ik kan me daar niets anders van her inneren dan dat ik op het hoogste bunt van den weg was met de hand aan het stuur: het was erf er stoomhamers in mijn hoofd beukten; de straat en alles draalde met me rond als een draaimo len. Ze moeten me daar gebracht heb ben, en toen ik merkte, dat de wagen Dic£ stapte uit de auto en Tracy keek toen hij de stoep opging en aan- 100.—. b: Kenden Britsch Uit het Engelsch van BEN BOLT zijn V&XO 'VVIDyUCU, UC BlUlIUOiagCl'l voor het geluk van het vaderland Met deze woorden besloot koning Leo pold zijn rede. De toespraak van den Koning werd telkenmale’door enthousiast applaus on derbroken. terwijl ze aan het eind beslo ten werd met daverende hulde aan den nieuwen Vorst en de nieuwe Vorstin. JAPAN. Vliegtuigen vergaan. Vijf dooden in Japan. Naar uit Seoel (Korea) wordt gemeld, is bij een tocht van een uit 17 toestellen bestaand eskader van de Japansche ma rine, dat van Omoera' (Kioesjoe) nhar i^Ieyo (KoreaPop weg was, een ernstig mgeluk gebeurd. Tijdens de mist is één Ier toestellen tegen een rots gevlogen en ^verpletterd. Van de bemanning, welke uit zes marlne-offlcieren bestond, wer den vijf gedood en één ernstig gewond Volgens berichten uit Londen is giste ren'van het Isle of Wight bericht ont vangen, dat het wrak van een vliegtuig door een Britsch stoomschip op ongeveer zeven mijlen ten Z‘. van St Catherine’s Point was waargenomen. Het bestond uit een zllvergrijzen vleugel met een breeden rooden cirkel op een vleugel met de mërkteekens C. D. boven 57. Het Mi nisterie voor Luchtvaart kon gisteravond geen mededeelingen verstrekken omtrent het wrak. Geen enkele Britsche militaire Vliegmachine wordt als vermist opge geven Op Croydon werd verklaard, dat alle burgervliegtuigen gisteren present waren. De autoriteiten op Croydon niet zeggen of het wrak van een toestel was uit de mededeelingen van den chauffeur niet veel wijzer was geworden. Het eenl- ge punt, dat van belang was. betrof den man, dien Tracy en hijzelf in den wagen hadden 'zien stappen. Singleton keerde met zijn vriend weer naar de auto terug Zijn gezicht stond strak. Tracy vroeg niets, maar vermoed de wat Singleton van plan was en keek vol belangstelling waar zij reden. Toen de auto weer stopte glimlachte hij even. Hier woont Shottelius zeker? Ja. Wat ga Je doen? Iets vragen. stuk en Hij wees op de groote beteekenis reed, wist ik, dat ik Zoo goed en kwaad het ging moest zien juffrouw Nerlca thuis .te brengen voordat ik weer van me zelf raakte, en dat probeerde ik toen, meneer. Ik wist niet, dat zij niet in, den wagen zat: ik wist ook niet dat ik hier was, totdat ik een boosje geleden wak ker werd en me erg beroerd voélde en de butler me vertelde wat er gebeurd was. Kun Je Je werkelijk niets herinne ren wat er in dien tusschentijd gebeurd is? Om Godswil, man, denk eens goed na. De chauffeur schudde het hoofd. f 't Helpt niets, meneer. Ik heb het al den heelen tijd geprobeerd. Van het oogepbllk dat ik dat gevoel van verstik king kreeg totdat ik merkte dat ik aan het stuur zat, weet ik totaal niets. Maar er is een kleinigheid die ik u graag eens wil laten zien, meneer Onder het spreken had hij zijn mouw omhooggeschoven en hij wees naar een kleine prikje in zijn pols Dat zag Ik daarnet, meneer. Ik weet wat het is. Ja, ik ook. Het is een litteeken van een Injectlespuitje. Maar op die manier Dick s hem mi belde. Nu? vroeg hij, toen Dick terug was Shottelius is niet hier Dat had ik ook wel gedacht* En hij wordt ook niet verwacht, want het huis wordt gesloten tot nader order aan de zorg van huisbe waarders toevertrouwd. Zou die mededeeling betrouwbaar zijn? Zeker De knecht met wlen ik ge sproken heb. is woedend omdat hij zon der behoorlijke opzegging Ineens met een maand loon wordt weggestuurd Dan lijkt het wel. of Shottelius zich voor een tijdje uit de voeten maakt. Ja. maar ik ga vóór dien tijd naar hem toe. Ik ga dadelijk naar Rowant End. Geen mensch anders dan hij heeft Nerlca laten ontvoeren en ik zal hem dwingen haar weer los te laten. Het zal heel moeilijk zijn, piek ’t Kan me niet schelen, antwoord de Singleton vastbesloten. (Wordt vervolgd). van W1 kanonschoten aan. dat de Ko ning vertrokken was. Wederom verdrong zich een groote menigte achter de afzetting, die ditmaal voornamelijk gevormd werd door de te Brussel in garnizoen liggende troepen van verschillende wapens Voorbij het Jules de Troozpleln over de brug van het kanaal gaat het rechtsaf, langs den Antwerpschen Steenweg en de Rue de Laeken naar het centrum van de sta«J. Vooral op de Place Brouckére is de drukte groot Evenals langs de meeste andere gedeelten van de route is geen raam on bezet en hebben vele toeschouwers ook een plaatsje op de daken gevonden Door de Rue Bossé-aux-Loups, de Place de la Monnale, de Rue Cardinal Mercier, de Hofberg en de Place Royale komt de stoet, vla de Rue Royale, in de Wetstraat waar de menigte achter de afzetting al buitengewoon groot is om de aankomst van den vorst te zien. De zittingzaal van de Kamer heeft verschillende veranderingen moeten on dergaan voor deze plechtigheid, tenein de allen genoodigden, waaronder behal ve alle leden van het Kabinet, den Staatsraad, Senaat en Kamer, vele bul- tenlandsche vertegenwoordigers, de leden van het corps diplomatique, de hooge geestelijkheid en vertegenwoordigers der VRIJDAG t/m uanh^rVe^” in dfilmt iRNER BAXTER 5 UUR TE LEVE» ag 2 uur MATINEE espreken op den dag ■■stellingen 12—2 uur Voorwaarden en VOOR LIJIVEI nvrete koiHlooi ■ouwe 73 Goud» foto's van hen werden gepubliceerd, geze ten rond een tafel in eert goed verlichte cel, kranten lezende en sigaren rookende. Doch deze behandeling werd spoedig ver anderd. Hun lot werd harder. Zjj werden overgebracht van Leipzig naar Berlijn en opgesloten in afzonderlijke cellen, voor zoo ver kan worden vastgesteld in het gebouw van het hoofdkwartier der geheime politie. Zy zjjn thans aanvaard als onderdanen van sovjet-Rusland, dat formeel hun in vrijheidstelling heeft gevraagd. Hun tegen woordige harde toestand moet een slechten invloed op hun gezondheid hebben, welke, volgens de moeder van Dimitrof, wie nog wordt toegestaan geregelde bezoeken te brengen, reeds is gebroken. De vreeselijke veronderstelling is nauwelijks te onder drukken, dat hun alleen zal worden toege staan te vertrekken als gebroken mannen. Een vertegenwoordiger van de Daily Mail heeft Hitler eens gevraagd: Bedoelt gij, dat deze drie mannen (de drie Bulga ren) zullen worden vrijgelaten en uit Duitschland zullen worden uitgewezen?” „Zeer zeker”, was het antwoord van den kanselier. Het is juist, dat drie dagen later op de zelfde vraag een verschillend antwoord werd gegeven door generaal Goering, er kan niet de minste twijfel over bestaan, dat elke dag vertraging de algemeene reactie tegen Duitschland verhoogt en dat eers' de moed en daarna de vervolging van Di mitrof de bewondering en de sympathie van duizenden, wien het communism1 overigens een afschuwelijke belijdenis is, heeft afgedwongen. Zijn behandeling heeft inderdaad juist de tegenovergestelde uit- Verkujg gehad als men dacht. De reputa tie van hêl communisme is gestegen en de goede naarn van Duitschland heeft ge leden. In de meeste der moeilijke politieke vraagstukken van het oogenblik is het voornaamste beletsel voor een wederzijdsch begrijpen de twyfel of Duitschand kan of moet worden behandeld op denzelfden grondslag als andere landen. Nergens is de Duitsche eisch voor gelijke rechten meer gesteund dan in de kolommen van de Times. 'EUWIJK - VDDINXVEEN ibliciteit. "iü Ue beëediging in het Parlement 47 Door het benzinereservoir en den ujd waarop ik volgens den butler hier ben aangekomen Ik had In High Wy combe benzine bijgevuld .onderwijl ging Juffrouw Nerlca even naar het postkan toor. en zooals James zegt, was het re servoir toen ik aankwam alweer leeg en dat kon onmogelijk voor dien afstand, ik ben hier ook uren te laat aangeko men - Wie denk je dat het gedaan heeft? Het moet die man geweest zijn dien juffrouw Nerlca In den wagen gelaten heeft, toen we van Rowant End kwamen. Kende je dien man? bij de leden van de Kamer, naar zijn plaats geleid, waar hij een kort woord met de Koningin wisselt alvorens plaats te nemen. De Eedsaflegging en Toespraak van den Koning. De jonge Koning heeft daarop eerst In het Fransch daarop In het Vlaamsch de eed van trouw afgelegd, waarna luide toejuichingen weerklonken. Vervolgens heeft koning Leopold even eens eerst In het Fransch vervolgens In het Vlaamsch alle aanwezigen toegespro ken met een ‘rede waarin hij o a zelde Terwijl Ik nog treurende ben om den dood van mijn vader, die zich zoo innig verbonden voelde met de natie, kom ik tot u. Ik ben me bewust van de zware taak die Ik op me neem en de plichten daaraan verbonden, en hoop in alles het voorbeeld van mijn drie voorgangers te volgen, om voor mijn volk te arbeiden I zooals zij dit steeds gedaan hebben, hun j traditie te volgen en mij te stellen ten j dienst van de natie. Het was de dagelijksche zorg van mijn vader en de eer van zijn leven de plich ten na te komen welke voortvloeiden uit de samenwerking met zijn volk Hem wil Ik geheel volgen, naar zijn voorbeeld leven. De Jonge Koning betuigde vervolgens aan de natie zijn diep gevoelde erkente - lijkheid voor de hulde die zij aan z^,.. betreurden vader heeft gebracht, ook namens zijn moeder voor het medeleven met de elndelooze droefheid die over haar Is gekomen. Uit het buitenland kwamen brieven van rouwbeklag. Uit .den grpnd van^pijp hart dank Ik allen die met ons meevoelden in de smart die over óns gekomen is. De tegenwoor dlgheid van zoovele vorstelijke personen uit verschillende landen hebben wij zeer op prijs gesteld In 't bijzonder trof ons bij de uitvaart de afvaardigingen van de dappere leden van de weermacht van Frankrijk en Engeland, die bij ons de herinnering heeft gewekt aan de wapen feiten en de onvergetelijke dagen van roem en smart De gestorven Koning had zijn wapenbroeders vaderlijk lief. Ik zelf heb onder hen geleefd en ik hoop dezelfde hartelijke genegenheid weer te vinden. Na gewezen te hebben op de beproe vingen die het Belgische volk gedurende vele jaren heeft doorstaan, wees Hij op de noodzakelijkheid van aanpassing bij de huidige tijdsomstandigheden. Hii verklaarde overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid tot bevestiging van den maatschappelijken vrede en dat al les moet worden gedaan tot verwezen lijking van dezen vrede, de bevrediging van aller belangen en de verzoening van aller harten. Bijzonder zwaar Is in den crisistijd de taak van de Regeering ge worden. Wij beleven op Internationaal gebied de rampen van den economischen oorlog. Dienaangaande heeft de over leden Vorst bij meer dan één gelegen heid het dreigende gevaar gezien en uiting gegeven aan zijn angst. Met alle macht wil Ik mijn steun verleenen aan elke poging om den arbeid den handel en de nijverheid doelmatig te dienen en den toestand te verbeteren, die zoo zwaar de middenstand en de arbeiders treft Vervolgens herinnerde Leopold III er aan dat hij zich gedurende de laatste Jaren hoofdzakelijk heeft toegelegd op daarvan voor het land. Hij bracht hulde aan het geniale inzicht van den Vorst die den Congo tot ontwikkeling heeft gebracht, welke bijgedragen heeft tot de grootheid van het vaderland. Hieraan zal Hij zijn aandacht wijden. De geestelijke en zedelijke krachten bevorderen de ontwikkeling van het volk. De groote geestdrift, die herhaal delijk tot uiting is gekomen voor de stichting van een nationaal fonds’ voor wetenschappelijk onderzoek is het gevolg van het schoone initiatief van mijn vader. Ik zal in deze de voetsporen, van mijn vader volgen Het behoud van de nationale onafhan kelijkheid en de onschendbaarheid van het grondgebied is onafscheidelijk ver bonden aan de eenheid van de natie De eendracht en de saamhoorlgheid, die op deze dagentot uiting zijn gekomen, moeten voortduren. Ons land zal niet nalaten mede te werken tot het bevesti gen van den vrede, die door toenadering tusschen alle volken gehandhaafd en be vestigd moet worden. Alle offers zullen moeten worden gebracht tot verdediging van onze vrijheid en onze goederen Aan deze taak zal Ik mij wijden. I Aan België hen Ik diep verknocht. De Koningin denkt er precies zoo over als ik Onze kinderen zullen opgevoed wor den in dezelfde onwankelbare belijdenis Moge de Goddelijke Voorzienlngheld ons brengen voorspoed, de grondslagen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400 andere autoriteiten, plaats te kunnen bieden. De banken van het presidium zijn weggeruimd teneinde de troonzetels en de zetels der Koninklijke gasten te kunnen plaatsen. Ook de volgorde der overige banken is gewijzigd om plaats te unnen bieden aan alle genoodigden. De zaal Is versierd met de Belgische nationale kleuren en bovtn de troon van den Koning hangt het Ko ninklijke schild. De lugleuning van des Konings troon zetel draagt met gouden letters het devies van het Belgische Koninklijk Huis en van het Belgische wapen. „L'Unlon fait la Force”. Begeleid door een afdeeling cavallerle arriveerden koningin Astnd en de ko- nlngin-^veduwe Elizabeth kort voor koning Leopold per rijtuig, vla de Rue Royale en de Wetstraat, voor het Parle mentsgebouw, waar de eerewacht Is be trokken door soldaten van het 8e llnle- reglment. Aan den Ingang worden zij be groet door een commissie van ontvangst, bestaande uit senatoren Dlerckx, D'Ursel, Matagne en pater Rutten. Langs den linkerkant van de zaal, voorbij de leden vai) den Senaat, werden de beide Konin ginnen naar de voor hen bestemde troonzetels geleld. Koningin Astrid was vergezeld van haar twee kinderen prinses Josephine Charlotte en prins Boudewljn Even later kondigde tromgeroffel de |komst van den Koning aan De wacht brengt hem het eere-saluut, waarna hij het Parlementsgebouw binnentreedt, be groet door een tweede commissie van ontvangst, bestaande uit de senatoren Armand Huysmans. Ingenbleeck, Segers, Van Overbergh, Berryer. Waucquez, v.. Vlnck en Volckaert De Koning wordt j de bestudeerlng van het koloniale vraag- langs den rechterkant van de zaal, voor- s1 J ENGELAND. De gevangenhouding van Dimitrof. i en poging der Duitsche regeering om hem een gebroken man te maken? Felle kritiek van een Engelsch blad. De Times bespreekt de gevangenhouding van Dimitrof en zijn metgezellen in de cel len van de geheime politie te Berlijn. Bin- pen enkf :e dagen aldus het blad za’. het een jaai geleden zijn, sinds Dimitrof werd gearresteerd, onder beschuldiging v.m brandstichting jn den ryksdag. Op het oogenblik. dat deze sensationeele daad van biandslichting werd gepleegd, bevond dek™ Bulgaarsche communist zich in een in het zuiden van Duitschland. Desniette^Kj( min weid hij, met zijn metgezellen, Popof^^( en Tanef, gearresteerd, geketend en gedu rende zeven maanden in de gevangenis ge worpen. Tenslotte moest hy terechtstaan. Er was geen spoor van bewijs van zjjn medeplichtigheid. Hy en zyn beide land- genooten en de Duitsche communistische leider Torgler, die onder dezelfde beschul diging terecht stond, werden allen vrijge sproken. Duitsche rechtvaardigheid scheen zich tehebben gehandhaafd. Elke vriend van Duitschland verheugde zich erover, dat under het nazi-systeem de gewone men schel jjke rechten konden worden gehand haafd tegenover politieken druk. Zij werden spoedig teleurgesteld. De vrij gesproken communisten werden gevangen gehouden. Gedurende eenigen tijd sche nen de omstadigheden van hun gevan genschap betrekkelijk goed. Zij werden ge regeld bezocht door hun familieleden en ADVERTENTIEPRIJS:TJit Gouda en omstreken (behoorende tot Hen bezorgkring) 1—5 regsls ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 7o bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en r*.nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kupnen worden ingezonden door rosschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekoinen, teneinde van opname verzekerd te zyn. ÜOlDStlIE COURANT. Een -oiuui ucxi ouuev. Toen de Koning het groote hek van het Park uitreed, kondigde een nieuw salvo Het geweten heeft altijd recht, om dat het niet spreekt als het geen recht heeft. Nauwelijks zijn de indrukken van de aangrijpende begraienisplecntigheid van gisteren eenigszins bezonken oi een nieu we plechtigheid eischt de belangstelling voor zich op. Nog treurt men om het ver lies van den beminden koning Albert oi reeds moet "Zijn opvolger in zijn ambt bevestigd worden En de droeienis om den Vader neemt niet weg, dat in het Belgische volk een gevoel van vreugde leeft om het feit, dat men ervan over tuigd Is. in den nieuwen troonopvolger een vorst te zullen krijgen, die zijn vader waardig is, die vele karakterj/ekkgja met zijn vader gemeen heeft dfe reeds als Kroonprins, evenals gemalin en zijn kinderen, de liefde van het Belgische volk heelt gewonnen, zoodat men met vertrouwen de regeering in zjjn handen legt. Dit gevoel van toegenegenheid is heden wel op duidelijke wijze tot uiting geko men. Weliswaar geldt In dit geval, nu het een zoozeer geliefd vorst als koning Albert en een zoo tragische dood betreft, niet In zijn volle beteekenis het oude ,Le Roi est mort, vive le Roi”, maar niettemin is vandaag en morgen de rouw die het Belgische Hof tot in Augustus zal houden, opgeheven Wederom bood de hooidstad vanmor gen een levendige aanblik. De drukte was echter niet zoo groot als gistere*^.. .hooge rechterlijke colleges, alsmede vele want velen zijn uit verschillende deelen van het land gekomen slechts ter bij woning van de begrafenisplechtigheid en zijn, evenals het grootste gedeelte van de tallooze oud-strijders, die gisteren hier waren, gisteravond en In den na middag weer vertrokken. Niettemin was de drukte in de stad groot, want de nieuwe koning legde, evenals zijn vader op 23 December 1909, een groot deel van den weg naar het Parlement door de binnenstad af. Reeds vanmorgen te o uur gat een sal vo van 101 kanonschoten te kennen, dat de nieuwe Koning zijn Intrede In de hoofdstad zou doen. Korten tijd later bevonden verschillende hooggeplaatste autoriteiten, voornamelijk hooge militai ren en alle leden van den Generalen Staf, zich bij het kasteel Belle Vue, waar de Koning vertoefde, terwijl koningin Astrld den nacht in het paleis te Brussel had doorgebracht ter vermijding van de lange rijtoer van Laeken naar Brussel In verband met haar toestand. Want het Is In België reeds een publiek geheim, dat in het gezin van den jongen Koning binnenkort een blijde gebeurtenis tege moet kan worden gezien Te kwart over negen verscheen Leo pold, begeleid door eenlge officieren van zijn gevolg, voor den ingang van het kasteel Alvorens zijn paard te bestijgen onderhield hij zich met den Brusselschen burgemeester Max. die met een deputa tie van leden van het gemeentebestuur’ van Brussel aanwezig was teneinde den Koning welkom te heeten Hlerha be steeg de Koning zijn paard en gevolgd door de officieren van den Generalen Staf begon hij zijn tocht naar Brussel Een corps cavallerle sloot den stoet. hebben ze je niet bedwelmd. Dat weet Ik wel. Er werd een glazen capsule met een heel vluchtige stof on der mijn neus geslagen, geloof Ik. Dat witte ding, dat Je zag. Is dan misschien een zakdoek geweest, waarin het glas werd stukgedrukt. Dan zal het spuitje hebben moeten dienen om me later weer tot me zelf te brengen. Dat kan wel. vond Dick Singleton ook. Hij moest zichzelf bekennen dat hij I

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1