NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ex 18535 Zaterdag 24 Februari 1934 72*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het Mysterie. OPENBAKt SAMENKOMST BON 5 (Geldig tot 2 Maart). P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. Brieven uit de Botstad. BERKENWOÜDE. BODEXÏRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, bergambacht, tylEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. K. HAGENAAR. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXIX itUtan to >red. te Leiden ais rechtzinnig van Kerk en Vrede bei Uit het Engelsch van BEN BOLT. Dit nummer bestaat uit twee Naden. EERSTE BLAD. ook worden uitgevoerd, en toen zij, reeds lang weer Jn hun woning teruggekeerd, aan het einde van een lange discussie waren gekomen, was Dick wanhopig. We kunnen niets beginnen, zei hij. We zijn schaakmat gezet, of een geluk kig toeval moest helpen. Maak je geen illusies over een ge lukkig toeval, het kan best een ongelux- kig toeval zijn, waardoor we ze weer op het spoor komen. Of denk je misschien dat ze ons nu met rust zullen laten? Southwell was ten doode opgeschreven omdat hij te veel wist, en omdat wij te veel weten, zullen er tegen ons ook dras tische maatregelen genomen worden. Nu laat die schurk dan maar komen hoe eerder hoe liever, want voordat we weten waar Shottelius uithangt, of tegen een van zijn trawanten aanloopen, kun nen we niets doen. Dat is zoo, beaamde zijn vriend. Als hij werkelijk naar het buitenland gegaan is kunnen we dat misschien nazien in de passagelljsten van de schepen en met één ding kun je je troosten, Dick, en dat is, dat zoo'n bekend persoon als Shot telius onmogelijk miss Berrington kan meenemen tegen haar wil. Zulk soort dingen kunnen op een schip dat uit een Engelsche haven uitvaart, niet gebeu ren. Neen! Maar je vergeet was. Hij heeft een eigen stoomjacht een drijvend paleis zooals de kranten het noemen. Ik heb ei onlangs een afbeelding van gezien in een geïllustreerd blad. (Wordt vervolgd). KERK EN VREDE Afd. Gouda en Omstreken. DONDERDAG 1 MAART 8 UUR in de Herv. Kerk a. d. Peperstraat, ired. te R'dam. vid der wereld Ds. A. RUTGERS, N. H. prt Onderwerp „De wyshei< en de wijsheid Gods." Dr. J. RIEMENS, N. H. pi Onderwerp „Waarom ik als rechtzinnig predikant lid van Kerk en Vrede ben." Entree 10 cent. Werkloozen vrij. Kaartverkoop Boekhandel VAN BURK, Kleiweg en Boekh. BIJLSMA, L. Tiendeweg. heel onaanwijsbaar, de dood van andere minder in het openbare licht tredende men- schen hebben, al is het niet altijd direct dan langs tal van omwegen. Maar wat hier van het sterven geldt, kan evengoed gezegd worden van iedere verandering van eenige beteekenis en soms zelfs van schijnbaar ge ringe beteekenis, die aan de dingen een ander aspect geeft. En deze veranderingen komen telkens ongedacht en buiten den wil van. iemand onzer gewoonlijk, plotseling en voorzoover wij kunnen zien buiten verband met ander gebeuren of menschelijk doen en laten. Dat schept de groote onzekerheid, die ons leven in het diepst van zijn wezen beheerscht. Wij kunnen onze plannen op bouwen, de lijnen trekken waarlangs wy onj leven willen richten, regelingen treffen en aan uitvoeringen beginnen. Maar een onverwachte gebeurtenis, die komt wy we- Niemand is verplicht om groot of geleerd, maar wel om rechtschapen te zijn. Tegen inlevering van deze advertentie onze SCHOTSCHE MAATJES HARING, malsch, vet en niet zout, geheel schoon, zonder graat, voor fijnproevers van 8 voor 5 CENT, bij elke hoeveelheid. ELKEN DAG VERSCHE GARNALEN VERKRIJGBAAR. niet te spreken, of je moet geweld ge bruiken. Weet je wat we doen moesten? Het huls laten bewaken. Het is zelfs mo gelijk dat miss Berrington daar is, of schoon ik het niet heel waarschijnlijk vind. Maar als we met hem In aanraking kunnen komen, kan dat wel zijn nut hebben. Zijn nut! Als ik hem tref, worg ik hem als hij mij de waarheid niet zegt, bulderde Singleton terwijl zij Instapten. Een poosje zat Tracy in gedachten zachtjes te fluiten; daarop zei hij. Tony Berrington wil je zeker met opofferen? - Nadenken, ouwe jongen, antwoord- - m__ I. I». «t. MCCXVII. De nieuwe gemeente-secretaris. We hebben een nieuwen gemeente-secre taris maar zonder strubbeling is die niet gekomen. De gemeenteraad heeft buiten de voordracht van het dagelyksch bestuur om één der hoogere ambtenaren aan het stad huis benoemd, WW B. en W. twee buiten dit heiligdom levende personen had aanbe volen. Het heeft geen zin in de verborgenheden van deze gebeurtenis te grasduinen; er is een geheime raadsvergadering over gehou den, al was veel in deze historie meer dan een geheim voor enkelen. Het was hier weer een verschijnsel, dat zich juist in de bureau cratie maar al te dikwyls vóór doet: de aan gewezen persoon voor de vervulling van een ambt kent men” te goed en men voelt dan altyd scherper datgene wat in hem minder bekoort dan wat in hem van byzon- dere beteekenis is. Men zoekt dan naaiden idealen man, die in alle opzichten zSl be koren; men wil het onwisse betere boven het wisse goede verkiezen. Niets is moeilyker dan wat men in het algemeen personeelskeuze pleegt te noemen. Naarmate het aantal personen waaruit men kan kiezen ruimer wordt, wordt de keuze moeilyker en wordt de beslissing hache lijker. In het overcompleet aan aanbod op ieder gebied ligt een groot gevaar; er wordt door alle gegadigden met geweldig élan ge streden; alle vuurmonden worden in wer king gesteld en zij die de keuze moeten doen, staan aan hevige aanvallen van alle zyden bloot. Iedere sollicitant zoekt naar Waarheen? Weet u dat? vroeg Sin gleton verder Neen meneer, ergens in het buiten land. En het huls wordt voor langen tijd gesloten, meneer. De man was de openhartigheid zelf. Zoowel Singleton als Tracy waren over tuigd, dat hij de waarheid sprak, en ter wijl zij haastig weer weggingen riep de laatste uit: Gevlogen! Ja, kreunde Singleton. In Gods naam, Aleck, wat moeten we doen? GOUkSIH E COURANT. „kanalen" die tot de binnenkamer leidt van de benoemers en alles wordt in het werk gesteld om ze te „bewerken”. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat ten slotte de keuze vreemd uitvalt. Niet zelden is het gebeurd dat geen eenstemmig heid viel te verkrijgen en dat weer de be faamde derde er met de kluif vandoor ging. Wat wel het systeem zou moeten zyn dat by een dergelyke keuzebepaling moet wor den gevolgd, is niet gemakkelyk aan te ge ven, vooral niet als het om belangryke pos ten gaat. Voor de ondergeschikte geeft mis schien de psychotechniek uitkomst, al dient deze met eenige voorzichtigheid te worden aanvaard. Voor een buitenstaander is de nieuwe wetenschap wel eens min of meer hocus-pocus, al zal dat in werkelijkheid misschien minder zóó zyn. Er kwam eens by ons een jong meisje, dat eindexamen gymnasium had afgelegd, maar niet kon beslissen in welke richting zy verder zou gaan studeeren. Zy kwam op de gedachte zich te laten „testen” en de uitspraak was dat zy journaliste moest wor den. In verband met die uitspraak wendde zy zich tot ons. Met groote belangstelling hebben wy toen kennis genomen van de op haar verrichte testproeven. Klaar was het ons niet en nieuwsgierig als een journalist nu eenmaal is, wendden wy ons tot den- gene die deze „test" had gedaan, om te vragen of hij ons wilde meedeelen welke eischen hy stelde voor het beroep van jour nalist. Voor ons was het interessant dit te weten en meer waard dan de vraag hoe hij uit zijn „test" zyn conclusie trok. We hebben helaas op onze vragen geen bescheid gekregen. Ook niet eens afwyzend antwoord. Maar genoeg over dit onderwerp; wy hadden het over onzen nieuwen gemeente secretaris, die buiten de voordracht om is benoemd. Laat ons alleen hopen, dat de keuze goed is. Zyn voorganger is indertijd by loting gekozen, omdat by de laatste stemming hy evenveel stemmen had als zyn concurrent. En het lot heeft toen een goede keuze gedaan. Wy hopen dus, dat dit weer het geval zal zyn. "Een stad als de onze heeft een groot aan tal hoogere ambtenaren een wie een deel der bestuurstaak is opgedragen. Maar al te dikwyls zyn zy de eigenlyke leiders van een diensttak, ook ai heet de wethouder dit ten niet van waar noch waarom, kan dit alles in een enkel oogenblik omver werpen. En van al onzen arbeid, al ons streven, al onze moeiten is geen enkel resultaat over gebleven. En toch wel een enkel resultaat, waarop we gewoonlyk geen acht slaan. Dat is het resultaat naar binnen toe, de uitwer king, die deze arbeid, dit streven op ons innerlyk leven en gewoonlyk ook wel op ons uiteriyk leven, al is het dan in andere rich ting en in anderen vorm dan we het ons voorgesteld hadden, gehad hebben. Is dit laatste niet in staat althans iets weg te nemen van de moedeloosheid, die ons bij het bedenken van dit alles overmeestert. Want het kan niet anders, deze buiten gewone beteekenis van het onverwachte op geen enkele wijze vooruit te ziene gebeuren, dat ontstaat buiten onzen wil en den merk baren wil van wien ook om, dat ons over valt zonder dat we begrypen hoe en waar om, moet ook den moedigsten en volhar- dendsten wel vaak tot moedeloosheid stem men en onmachtig tot verderen arbeid doen neerzitten. Wanneer we moeten vaststellen dat wij het niet zyn, niet onze arbeid en niet ons streven, dat ons leven bepaalt, maar dat dit alles beheerscht wordt door een on zekerheid, die wij niet begrypen, dat het onverwachte, dat plotseling alles anders kan maken, den grooten invloed op ons leven oefent, dan is men licht geneigd het maar te laten loopen. Vooral in onzen, tyd is het gevaar daarvoor groot. Wy leven in een tyd van algemeene on zekerheid, dat ons leven en ons werken ver lamt. Wy wéten niet, kunnen zelfs nauwe lijks veronderstellen, zooals we dat in nor male tyden kunnen, wat morgen gebeuren zal. Dat geeft aan het onverwachte nog grooter beteekenis. En zoo licht zyn we ge neigd by de pakken te blijven neerzitten of lichtzinnig ons te vergenoegen met het leven van den dag en ook het ergste als onaf wendbaar over ons te laten komen zonder een poging van afweer. Deze gevaarlijke levenshouding past ons juist in dezen tyd, nu zoovele en zoo groote gevaren dreigen, allerminst. Wy kunnen de overwegende beteekenis van het onverwachte en van al dat, waar over wy geen macht of zeggenschap heb ben, niet wegcyferen. Wie van ons in dit gebeuren een Godsbestiering kunnen zien, zullen zich zeker het gelukkigst in deze on zekerheid schikken. Maar ook afgezien van het geloof, dat een Hoogere Macht ons leven richt, al begrypen we de bedoelingen van die macht niet altyd, kunnen we toch liet den wagen en liep vlug op het huis af. Tracy wachtte een oogenblik en liep hem toen achterna met een plan, dat hij snel gevormd had. Hij zag dat zijn vriend aanschelde en zelf sloop hij door de boschjes naar den achterkant van het huls. Al gauw had hij gevonden wat hij zocht de garage: een vrij groot ge bouw waarin drie of vier auto's konden worden gestald. Er stond geen enkele wagen gereed; hij onderzocht het slot op de dubbele deur. Het was dicht. Naar den zijkant van den garage gaande, keek hij door een raam. Behalve een paar fietsen in een rek, stond er geen enkel voertuig. Daarp rende hij terug, juist toen zich boven het druppelen van den regen uit een gebiedend rrrlng van de schel liet hooren. Hij vermoedde dat Singleton den eersten keer niet open was gedaan en was niet verwonderd toen hij dezen nog voor den eikenhouten deur zag staan. trappelend van ongeduld. Doch juist toen hij naar hem toe wilde gaan om hem iets toe te roepen, hoorde hij hoe een grendel krassend werd terug geschoven toen nog een tweedb; daarna ging de deur open en hij hóórde zijn vriend vragen: Meneer Shottelius thuis? Neen meneer, hij is vanmorgen vroeg weggegaan. Tracy kwam haastig naderbij om te zien wie het was. Het was de tuinman dien zij den vorlgen dag aan den ach terkant vvan het huis hadden gezien en die, daarvan was hij overtuigd, was wat hij leek. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. altijd ons dit voorlouden, dat in de eerste plaats, dat het onverwachte ook het ver- hlydende kan zyn fen 'helpende en uitkomst gevende en niet altijd het droevige en on heil brengende, maar vooral ook dat ons werken en ons streven toch altijd voor ons leven resultaat zal hebben, al is het dan een ander resultaat dan we verwachten en al zal dan dit resultaat zich wellicht op andere wyze openbaren. Want dit is toch ook de beteekenis van den verstrekkenden invloed van het onverwachte, dat wy niet weten wat de uitwerking van het gebeuren op ons en anderer leven zal zijn en dat zoo vaak wat wy voor een ramp hielden, een uitkomst zal blyken te zyn, dat wy wel niet ons leven in onze macht hebben, maar dat dit misschien ook jnaar heel goed ia, en dat er toch wellicht een macht is, die ons leidt soms waar we niet willen, maar daar waar het voor ons het beste is. 48 Goed zoo! Dan maar naar Rowant End. Ik kan dan als bewakingstroep dienst doen en ik beloof je dat je op me kunt rekenen! Voor ze de stad uit waren begon het te regenen. Bij Beaconsfield viel er een fijne motregen, die door alles heendrong en waardoor zij koud werden tot op het gebeente. Toen ze in Watlington aan kwamen was de motregen nog dichter geworden en op den open weg leek het ze in een wolk reden Zij Kwamen voorbij de plaats waar ze den vorlgen avonq bijna een ongeluk hadden gekre gen en na eenogen tijd dook het hek van Rowant End uit de motregen op. Het viel tracy op dat het huis er eenzaam en verlaten uitzag. Er was slechts een schoorsteen die rookte en aan de geheele voorzijde van het huis waren de gordij nen dichtgetrokken. Opeens kreeg hij e overtuiging dat hun haastige reis in en regen vergeefsch was geweest. HU is weg! zei hij, ol hu doet alsof b*ngwton gaf geen antwoord. Hij ver- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. te zyn. Natuurlijk heeft het nu en dan een goede zyde, dat de leiding in dezelfde hand blyft by alle wisseling van wethouders, waarop allerlei dwaze en pietluttige poli tiek invloed heeft, maar het heeft ook wel eens een schaduwzyde, omdat in den regel wethouders ondeskundig zyn en dus „dry- ven” op hun hoofdambtenaar, die van die omstandigheid het noodige gebruik weet te maken. Het worden dan van die dictators in groot of klein formaat en naast het goede van een dergelyke functie komt er ook wel eens iets minder goeds uit te voor schijn. Een bezwaar is het altyd dat ze officieel achter de schermen blijven en in het open baar moeilijk te critiseeren zyn, omdat hun daden gedekt worden door de wethouders of het college van B. en W. Trouwens dat is een der lastige punten in de bureaucratie dat men nooit den waren schuldige te pak- ken krygt als men er op uitgaat dien te zoeken, maar wel een „fictie", de fictie dienst ,afdeeling enz. Wie wel eens pogin gen aanwendde om te weten te komen wie nu toch eigenlijk de „uitvinder" van een beslissing is geweest, komt onverrichter- zake terug. Hem vindt men niet, want zyn advies gaat schuil in een rapport, dat om trent de bronnen dier adviezen geen uit sluitsel geeft. Alles gaat schuil achter de col- lectiestaat van „het” bureau oï „de” dienst en de verantwoordelijkheid draagt niemand persoonlijk. In de theorie heeft wel een persoon die te dragen, maar omdat men heel goed weet dat dit een fictie is, acht men die persoon toch niet inwerkelyk als de „dader". Wat bedoel je? Denk eens aan inspecteur Lavers. Als we dien de heele geschiedenis ver telden, zou die alles in het werk stellen om Tony in handen te krijgen en als die eenmaal gepakt was, zou Shottelius tr geen belang meer bij hebben zijn zuster vast te houden En denk je dan dat Nerica me dan nog zou aankïjken? Ik had ook niet gedacht dat je daarin zou toestemmen. Ik vond het echter nocdig je te wijzen op een vlugge manier waarop het meisje uit dien val verlost zou kunnen worden. Dus moeten we Tony Berrington even goed redden als zijn zuster, aangenomen dat dit mo gelijk is en we moeten de manier en de middelen bespreken om Shottelius op het spoor te komen Die bespreking leidde echter tot niets. Het was gemakkelijk genoeg allerlei plannen te maken, maar die moesten Het onverwachte. De plotselinge tragische dood van den Belgischen koning, die over de geheele we reld zoowel door het tragische van het on geluk, dat dezen vorst het leven kostte, als door de algemeene’ populariteit, die koning Albert tot ver buiten zyn land genoot, een buitengewonen indruk heeft gemaakt, be paalt als onwillekeurig ons aller gedachten gemakkelyk by de geheimzinnige onzeker heid, die ons leven omringt en al het aard- sche kenmerkt. Het is niet enkel Van dat leven, dat elk oogenblik kan worden afge sneden, maar de onzekerheid oiA van alles in dat leven, dat ons met zoo ontstellende duidelijkheid telkens weer moet treffen en ons zoo vaak in verslagen hulpeloosheid doet neerzitten, wanneer de beslissende be teekenis, die deze onzekerheid, dit onver wachte gebeuren, dat we op geen enkele wyze konden voorzien, ons duidelyk wordt en ons onze onmacht tot regeling van het leven bewust maakt. Wy weten niet, of deze plotselinge dood van invloed zal zyn op het leven van het Belgische volk, noch minder welke die invloed zou kunnen zyn. Maar dit begrypen we toch, vooral wanneer we denken aan een mogelijk, sterven van mannen als Mussolini of Hitler, dat soms de onverwachte dood van een mensch een uitwerking kan hebben die zich ver buiten den kring van eigen leven over het leven van volken en werelddeelen uitstrekt. En een dergelyke invloed kan ook, ofschoon minder duidelyk na te speuren en soms ge- de Tracy. Shottelius is niet hier, dat is zeker, er is geen enkele wagen bij het huls, hetgeen er op wijst dat hij gevlo gen is. Het beste is naar de stad terug te gaan en te probeeren met een paar van dat tuig in aanraking te komen. Drie kennen wij er nu al Saint Plerre, dien secretaris met den bril en dien don keren vent, dien we gisteravond hebben aangereden en die er wel zoo beroerd aan toe zal zijn dat ze hem vanmorgen naar een ziekenhuis gebracht moeten hebben. Als we nu maar een van die drie op het spoor kunnen komen. Die kerel die we gekraakt hebben woont in de stad vlak naast Shottelius. En Shottelius betaalt de huur na tuurlijk! Maar je hoeft niet aan de voor deur netjes aan te bellen en hem te spre ken te vragen, want dat geeft toch niets. HIJ is niet thuis, of hij is op jacht of ze maken Ie iets anders wijs. Je krijgt hem

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1