ïrsi! eekbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I8S»I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen r TEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 72* Jaargang Donderdag 15 Maart 1934 100'1. b'kinrichting, JERVAART best aai engfoed geweven stoffen die r.og droegen. Het Mysterie. BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Het Midden-Europeesche vraagstuk. f I 760 864 06 R. HOORWEG. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en de steden. Frankrijk is nog steeds sedtrt bir William Jowitt, die voor de filmmaat- het einde van den oorlof bezorgd vcor sehappy optrad, zeide, dat de prinses zich zijn veiligheid Men moet er evenwel ook ’.te Parys bevond en naar het heette geer rekening mede houden, dat Dultschland i geld had. I dezelfde gevoelens, in anderen vorm uit- 1 Sir Patrick Hastings, voor de prinses op gedrukt. kan hebben. Frankrijk is er zoo 1 tredend, zeide vernomen te hebben, dat de N (Wordt vervolgd.) ■ggggBgMMBggS? inden □ggi's i Bergplaatsen LAGE PRIJZEN. /oordig. voor dii imethode toe ilkomeo gespaard bard wrijven en 100.—. reden bezwaar kon hebben. De film had veel geld gekost en de maatschappij wilde haar nu in een onschuldigen vorm vertoonen. Een andere rechter deed opmerken, dat soliede Boek- >r de plaatsing opname verzekerd te zyn. IA. Telef. 2497. Zeer billijke prijzen. Zendt proef wasch. al of niet beleedigend was voor de prinses. Waarop Jowitt meedeelde, dat alles uit de DEN aiden, Oegstgeest leenistede. fd aanbevelend. GOUDA. i te Jutphoo* bij U|re i gfcns 1 kerel, I lüh IV Uit het Engelsch van BEN BOLT Dultschland en Italië tijdens zijn recen te reis over het Europeesche continent. Niettemin wilde Eden over zekere in- drukken spreken, welke hij tijdens zijn reis heeft opgedaan. Deze mededeellngen droegen evenwel geenszins een officieel karakter. Men moet de werkelijke feiten onder oogen zien, zelfs, wanneer zij wat onaan genaam zijn. De vertraging der Ontwapeningscon ferentie is niet het gevolg van het feit, dat de deskundigen het niet eens kon den worden over het aantal tanks, het kaliber van geschut e.d.. maar veeleer van het feit, dat de staten der wereld niet voldoende vertrouwen en niet vol doende moed betoonden. gedrukt, kan hebben. Frankrijk is er zoo van overtuigd geen offensieve bedoelin gen tegen welken anderen staat ook te hebben, dat het nauwelijks kan geloo- ven, dat een ander land, hetwelk geen overeenkomstige wapening Is toegestaan, zich niet volkomen veilig voelt als buur van Frankrijk. Het bevolkingsprobleem evenals de para-militaire opleiding in Dultschland vervullen Frankrijk met vrees. Een andere beweegreden van de tredend, zeide vernomen te hebben, dat de film naar Londen terug werd gebracht. Vol- gedaagden zou er thans een versie van de film zyn gemaakt, die niet onder het verbod viel. Een der leden van het hof zeide, dat dit thans niet kon beslissen of de nieuwe versie WIME (OIRAXT. fiim gecoupeerd was, waartegen men met Franschen wordt door Epgeland gedeeld. Ook Engeland hécht grdote bëteekenis aan het collectieve systeem van vrede, dat sedert den oorlog Is opgebouwd en dat den Volkenbond als ulterlijk waar merk heeft. 1 Op de vraag wat dan gedaan zou moe ten worden, om het internationale ver trouwen te herstellen en de kloove tus schen Dultschland en Frankrijk te over bruggen. kan men antwoorden, dat de toestand weliswaar bizondere zorg baart, doch niet wanhopig is. Iedere maand in het verleden is de op te lossen taak moellijker geworden. Wij moeten twee doelstellingen verwe zenlijken. aangezien wij anders niet vol doende’bijdragen tot het herstel van het vertrouwen in Europa: (1) Er moet een overeenkomst worden tot stand gebracht, met een ideale con- i ventle, welke een zekere ontwapening in houdt, welke rekening houdt met de werkelijkheid van het heden, om het kort te zeggen een conventie op de basis van ons recente memorandum: (2) Getracht moet worden het volledige aanzien van den Volkenbond te herstel len, dat deze slechts kan genieten door het actieve lidmaatschap van alle groote mogendheden van West-Europa. nemen. Je kunt er een enthousiast ver- na een uitstapje naar Chartres dicht by het station van Montparnasse in een café zaten, het Medhurst den farmer eenige minuten alleen. Hy kwam terug met een portefeuille, 'die hy, naar hy zei, gevonden had, en die oevatte eenige uitknipsels uit. Amerikaan- sche kranten, een paar foto’s, een geheime code en het adres van den eigenaar, een zeker Thomson, financieel magnaat, wonen de in een hotel te Parijs. De farmer, als een eerlyk mensch, telefoneerde naar Thomson, en begaf zich met zyn vriend, den vinder, naar het hotel, waar de portefeuille door den eigenaar dankbaar in ontvangst werd genomen. Zyn dankbaarheid ging zelfs zoo wer, dat hy, by wyze van dankbetuiging, den farmer en zyn metgezel aanbood mee te doen in een groote financieele zaak, die hy weldra ging ondernemen. Dit voorstel viel by den farmer zeer in den smaak, en, ofschoon hij van de geheele handelstrans- actie niet veel begreep, werd een nieuwe bijeenkomst gearrangeerd. Na eenige ge sprekken stemde de Engelsche farmer er in toe zich voor 800.000 franc bij de zaak te interesseeren. I In gezelschap van Thomson begaf hy zich naar een der groote Parysche banken, waar dtze naar hy zei, een rekening had, maar heel toevallig ontmoetten zy in de hall van de bank weer een anderen vriend, en zoo kwam er van het onderzoeken van deze re kening niet veel. Den volgenden dag ont moetten de twee zakenlieden, de farmer en zijn toevallige vriend elkaar op de effecten beurs, waar de farmer aan Thomson een enveloppe met 800 biljetten van 1000 franc gaf. In ruil daarvoor ontving hy een chèque van 1.780.240 franc op de „International Exchange Co.". IMer merkte hij pas dat deze bank niet bestond, en dat de chèque waardeloos was. de maatschappy ook vroeger dacht, dat de 1 beurs, geen werkende wasch- naal kort koken - een hagelwitte wasch ds alléén, zonder af zeeppoeder. En ug het aangeefti rsil op water beetje koud der k'onten) zou willen begrijpen, zou men er naar moeten streven de gezichtspunten der bewoners van Parijs, zoo goed als die van de bewoners van Berlijn te begrij pen Hij wil daarom probeeren te zien met de oogen der bewoners van deze bel de steden. Frankrijk is nog steeds sedert vorm onschuldig was. Jowitt zeide nog, dat het onmogelyk was prinses Natasja weg te laten, daar zy voort durend in de film voorkwam, maar dat alle passages, waaruit kon worden afgeleid dat 1 zy ongeoorloofde betrekkingen met Raspoe- tin onderhield, weggelaten waren. Zooals gezegd vond het hof geen aanlei- d:ng het verbod op te schorten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad nor kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. I bladen met het opschrift „Heldhaftige I redding" en die sentimenteele jongeling van een verslaggever vindt dat ze me de Omdat je die tasch gestolen hebt? Daarom deed Ik het niet, en de pers weet het nog niet en de politie evenmin. Die tasch viel van haar arm toen ik haar hielp om haar uit een brandénde wagon te tillen. Ik nam het ding op, stak het in mijn zak, en dacht er niet meer aan. Nog goed dat ik het gedaan heb. want een poos later, toen het weer tot me doordrong, waarvoor ik eigenlijk In dien trein was gegaan, maakte ik hem open, en toen vond ik tusschen een paar bank biljetten twee dingen die me buitenge woon interesseerden. Het eene was een minnebrief van Tony Berrington Groote goedheid! Ja, ik dacht wel dat Je paf zoudt staan. Ik wist ook niet wat ik zag’ In leder geval, wat Tony ook zijn mag. hij heeft een goeden smaak. En het tweede ding? Alleen maar een spoorkaartje eerste klas naar een klein plaatsje In Galloway in het graafschap Klrckcutbright. Hier heb Je het' Dat schoone oord heet Kirkquzeon.. Daar moest het edele paar tje dus blijkbaar heen. Waar zijn ze nu? Weet ik het? De vent is misschien wel dood. Hij was Juist bezig te probee ren om me uit den trein te gooien toen de botsing plaats had, maar hij kwam er BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Ontwapeningsdebatten in het Lagerhuis. „Engeland heeft als natie veel meer op het spel te zetten dan eenige andere. staat ter wereld”, zegt Eden. Aanzien van den Volkenbond moet worden hersteld. Lord groot zegelbewaarder kapitein Anthony Eden heeit in het Lagerhuis namens de regeering verklaard, dat het op het huidige oogenblik zeer onge- wenscht is rapport uit te brengen over de antwoorden, welke hij heeft ontvan gen van de regeerlngen van Frankrijk, Omdat we daar vanmorgen met z’n beiden mee naar Schotland moeten vile- slag van lezen in een van de ochtend- gen. Naar Schotland? Ja. naar een afgelegen nest in Gal loway; daar zullen we waarschijnlijk de Albert-medaille moeten geven... bende van Shottelius vinden. Allemachtig! In Godsnaam, 1 vertel me toch gauw alles. Wat heb ik een beroerden tijd gehad sedert Je weg bent Dat kan ik je aanzien, vond Tracy. En ik heb een hoop beleefd. Toen ik gis teren van Euston vertrok, was ik op het spoor van dien langen kerel die we in Christmas Common omvergereden heb ben Dat dacht ik al voordat je tweede telegram kwam Tracy knikte Ik zag hem In een taxi toen ik naar de Lloyds reed en ben er toen dadelijk achteraan gegaan. Het schijnt dat die aanrijding nog al erg aangekomen ,s, want hij liep met twee stokken, maar hij is om de weerlicht nog niet onscha delijk, want later vocht hij als een tijger. Maar laat Ik niet op de dingen vooruit loopen. Hij had een jonge vrouw bij zich met prachtige oogen.. O, die heb Ik al eens gezien. Dat is die vrouw die dien middag in Medici bij Shottelius en zijn secretaris zat en die dat geheimzinnig» briefje liet brengen. Gisteravond bij dat spoorwegongeluk heb ik haar gered* anders was ze levend verbrand. En ik heb van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar tasch mee te Natuurlyk had hy sinds het onderhoud op v—'—J van zyn drie vrienden meer teruggezien. Het eenige wat de farmer nog doen kon was een klacht indienen, wat hij dan ook deed. Prins Sixtus van Bourbon overleden. Prins Sixtus van Bourbon Parma is Woensdagmiddag even na drie uur te Parijs op 47-jarigen leeftijd overleden. Prins Slxtus Is bekend geworden aour de politieke rol, welke hij tijdens den oorlog heeft gespeeld, toen zijn zwager Karei den troon der Habsburgers had bestegen. Reeds in 1916 werd Slxtus, die bij het begin van den oorlog vergeefs had ge probeerd in het Fransche en Engelsche leger te worden opgenomen, door zijn moeder, de hertogin van Parma naar Weenen gezonden, om den keizer te be wegen den strijd te staken. Hem over handigde de keizer d.d. 31 Maart 1917 den ..Sixtus-brief” om deze verder te geven aan de Fransche regeering, waarin de opvolger van Franz Joseph „voor het ge val Dultschland verstandige vredesvoor waarden zou afwijzen" afzonderlijken dén hoofdcommissaris gesproken of die weet nog niet hoe hij de zaak moet In pikken. In leder geval hebben we nu een voorsprong en dus kans om het heele geval zelf te behandelen. Als we maar eerst op weg zijn, zijn we binnen zes uur in het graafschap en voordat het avond is weten we waar de bende zit. Het zal nog een heele toer zijn om er precies achter te komen waar ze zitten. I— Waarom? viel Singleton in. Dat sta tion dat op het kaartje staat moet toch dicht bij hun plaats van samenkomst liggen en daar zullen we zeker wel het een of ander te weten kunnen komen. Shottelius Is geen man dien ze over het hoofd zien en als die donkere vrouw, die Jij gered hebt, daar ook nog heen gaat, dan hebben ze haar ook wel opgemerkt, want die trekt nogal de aan dacht. Ja. daar heb je wel gelijk in. stemde Tracy lachend toe. Maar we hebben nu lahg genoeg gepraat. Hoe eerder we in de „Lowlands’ zijn hoe beter; maar ik moet noodlg een bad nemen en me sche ren en dan moet ik een reuzenontbijt hebben. Het schijnt dat Je er ergen hon- get van krijgt als je voor held speelt Opgewekt ging hij de deur uit. Een ontmoeting tusschen Mussolini, Goemboes en Dollfuss. De economische en politieke kant van deze samenkomst. belangstelïing, die Italië voor Oostenrijk en Hongarije koestert, met een imperialistisch streven of i wat nog erger zou zyn annexatiezucht niets te maken heeft. Óm de juistheid van deze opvatting aan te toonen, wyst men er te Rome op, dat tot het te sluiten pact naderhand eveneens andere staten zullen kunnen toetreden. Deze mede deling kan ertoe bijdragen, dat de staten der Kleine Entente een landengroep, die op haar beurt weer wordt geprotegeerd door Frankryk gerust worden gesteld. Zelfs schynt het, dat van Oostenryksche zijde reeds een poging is gedaan om mettertijd de staten der Kleine Entente bij het econo misch pact, dat te Rome wordt voorbereid, te betrekken, hetgeen weer voor Parys aan leiding moet zijn geweest er in de hoofd steden van Tsjecho-Slowakye, Roemenië en Joego-Slavië op aan te dringen niet ter stond afwijzend te staan tegenover de Oostenryksche stappen. Het initiatief van Mussolini, dat schynt te zullen leiden tot economische regionale verdragen, die voor uitbreiding vatbaar zijn, aangezien gelijk gezinde staten niet buiten de deur worden gehouden, moet dan ook als zeer belangrijk worden beschouwd, daar stellig de kansen op ernstige politieke wryvingen zoo niet uitgesloten zyn, dan toch aanmerkelijk worden verkleind, wan neer de pogingen tot economische pacifi catie van het Midden-Europeesche gebied met welslagen worden bekroond. Via eco nomische verdragen wil Mussolini geraken tot een opbloei van het bedrijfsleven in de door crisis geteisterde kleine Midden-Euro peesche staten, waardoor de kans op sociale rust tevens grooter wordt en mogelijkheden worden geschapen voor verhooging van 't welvaartspeil, hetgeen de zwakke staten er eerder van zal weerhouden zich in de armen te werpen van grooter landen en zoodoende hun onafhankelijkheid te ver spelen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 by’slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeellngen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van Ongetwijfeld mag het Donauprobleem, of nog nauwkeuriger uitgedrukt: het Midden- Europeesche vraagstuk, gerekend worden tot de meeste „brandende" kwesties in ons werelddeel, waarvan de juiste oplossing een belangrijke factor is voor den vrede. Het U. D. herinnert er aan hoe het vooral Mus solini is geweest, die naar deze aangelegen heid steeds zyn groote belangstelling heeft laten uitgaan, hetgeen ongeveer een half jaar geleden reeds bleek, toen het Italiaan- sche memorandum betreffende het Donau- gebied werd opgesteld. De strekking van dit memorandum was de economische een heid der Donaustaten, die verbroken was door de vredesverdragen, welke Oostenrijk en Hongarije van elkaar scheidden en de beide staten in territoriaal opzicht mutileer den, opnieuw tot stand te brengen. Men herinnert zich ook, dat nadien tusschen de staatslieden van Italië, Hongarye en Oos tenrijk zónder ophouden van gedachten is gewisseld. In den loop der talryke bespre kingen i» de grondslag gelegd vo,or een nauw economisch samengaan tusschen de betrokken landen. Thans bevinden zich de Hongaarsche premier, Goemboes, en zyn Oostenryksche ambtgenoot Dollfusp die bondskanselier wordt genoemd zich op nieuw te Rome, waar zy reeds voeling heb ben gezocht met den duce. In Frankryk, de landen der Kleine En tente en nog enkele andere staten, heeft men tegenover de besprekingen, waaraan Mussolini blijkbaar zeer veel is gelegen, n, steeds een beetje wantrouwend gestaan, 1 duar men vreesde, dat de duce het er op aan zou sturen in de Donaustaten ten behoeve van zyn land zich een stevige politieke machtspositie te verzekeren. Ongetwijfeld heeft de kwestie ook een politieken kant; in Italië is men ervan doordrongen, dat alleen wanneer Oosten- rijk en Hongarye in economisch opzicht weer stevig op de beenen staan en daardoor I minder afhankelijk worden van buitenland se mogendheden, hun zelfstandigheid "hnder kans heeft aangetast te worden door vreemden. Niet *n de laatste plaats denkt men daarby aan Duitschland, dat gaarne den Anschluss zag verwerkelykt. Noch Frankryk, noch de Kleine Entente zal °°it gedoogen, dat de aansluiting van Oos tenrijk by Duitschland waarvan de tegen woordige regeering te Weenen trouwens teven8 een tegenstandster is een feit yorit. Hetzelfde standpunt neemt men bovendien te Rome in, waar men er niet voor voelt door een Duitsch-Oostenryksche Politieke vereeniging Italië binnen het al te •echtstreeksche machtsbereik van Beriyn te brengen. Rome heeft steeds laten uitkomen, dat de Een onsje tact is weer waard dan Honderd pond paedagogie. FEUILLETON, iter zacht te maken: da FRANKRIJK. Een Engelschman opgelicht. Drie gauwdieven weten hem 800.000 franc te ontfutselen. Een r\jke Engelsche farmer uit Njoro, in de Britsche Kenia-kolonie, had Afrika ver laten om een reis in Europa te maken. Reeds toen hy in Mombasa aan land ging, droomde hy van Parys, dat hy van plan was te gaan bezoeken en waar hy dan ook in derdaad eenige dagen geleden aankwam. i Hy maakte kennis met een vreemdeling, die zich Medhurst noemde en al spoedig werd hun verhouding zeer vriendschappe- I lijk. Op een avond, toen de beide kennissen het slechtst af. Hij zag er uit als een lijk toen we hem er uit gesjouwd hadden. De vrouw heb ik nog gezocht, maar ze was verdwenen en ik vermoed dat ze hu er gens In den trein zit en In Kirkgunzeon uitstapt. Daarom laat ik de „bus" In orde maken. Dan zijn we er gauwer, en je weet wel, Dick, waar het aas ligt, komen de gieren op af. Ergens in Galloway, tus schen de Nith en de Dee, daar zullen we miss Berrington vinden. Nu heb ik eens een goeden inval gehad; en een heel goeden ook. Je zult zien, het komt uit. Daar ergens zit miss Berrington opgeslo ten. Het Is een prachtige streek om iemand te verstoppen. Shottelius had haar toch ook niet goed mee naar Zuid- Afrika kunnen meenenmen HIJ is heelemaal niet met de boot mee! Allemachtig! Is 't waar? Ja, dat berichtje diende alleen om ens zand in de oogen te strooien. Na dat telegram van Je heb Ik het uitgevonden. Dan Is hij daar ook ergens in het graafschap, riep Tracy opgewonden. Heel waarschijnlijk. Maar nu moet ik je nog iets anders vertellen. Aleck. Wij weten de zaak nu niet meer alleen. Hoe zoo? Is er dan iets gebeurd? Singleton vertelde hem van zijn ge sprek van den vorigen avond met in specteur Lavers. En heb je nog lets van Lavers ge hoord? vroeg Tracy dadelijk, nadat Dick met zijn verhaal klaar was Nog niets Dan heeft hij zeker nog niet met Goed of slecht, ik weet het niet pre- Jle8„ Denkelijk goed. Waar zijn sigaret ten. Dank je. Ga nu maar zitten, dan al *k je alles in 't kort vertellen, want e moeten dadelijk weg Maar wacht even, eerst moet Ik nog voor Iets an- aers zorgen. HV ging naar de telefoon en gaf een fi,nu’?er op dat Singleton zeer verbaas- Jaarna hoorde hij zijn vriend in- v.Jct!es ®everi, die hem deden branden nieuwsgierigheid. u? 8Preek ik met Simmonds? Ja? Luifr- biJ°e<d Wat doen moet- Je moet ten! n orde maken en de tank met «enöne vullen. Alles moet kant er klaar binnen twee uur te vliegen. Be- aan Best! Dan laat ik alles verder hoeft ni ?Ver Wat zeg Je? Nee> nee’ niet mee. Er gaat een vriend \an nu ft?SuMaar ik 1)61 nu af want lk ga BKyten Tot aeM’ omuS?8 den ^oorn op en toen hij zich -SLbarsttf Singleton uit: mot in j te^t*¥it dat, Aleck? waarvoor TrJ! ?e "b®’’ gebruiken? Tacy lacbte opgewonden. ENGELAND. Het verloop van het Raspoetin-proces. Prinseg Yoeggoepoff krijgt 5000 Pond Sterling. Op verzoek van de Metro-Goldwyn-Mayer- Pictures heeft het hof van beroep te Londen Maandag een opschorting van de uitvoering toegestaan tot aan de behandeling in hoo- co ger beroep van de verojordeeling der fimi- ze 1 maatschappy tot het betalen van een sena- devergoeding van 25.000 pond sterling Aan prins^B Irina Alexandrovna Yoessoepkff ei i wegens „smaadschrift" in verband met «e 115 film „Raspoetin". j Het hof gelastte evenwel, dat de maat-\ g‘ I schappy binnen zeven dagen 20.000 pond by Wanneer men de motieven hiervoor I 1 h°f moest ,<leP»"“ren en eveneens binnen -- zeven dagen 5000 pond moest betalen aan de prinses, welke bedragen moeten worden teruggegeven als het beroep ontvankelyk I wordt verklaard. Het hof weigerde evenwel 1 het verbod tot het vertoonen van de film op te schorten. Sir William Jowitt, die voor de filmmaat-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1