2'^00 \pr KILO-KAASJES GEEF G EEN RAPPEN EURT "'Wl/SIMOP J.C. DEN BOER Wz GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 17 MAART 1934 TWEEDE BLAD DE PRIJZEN VERLAAGD Brandbeveiliging ten Plattelande. Gouda centrum voor de geheele omgeving van 29 gemeenten. Schouderham 14 ct. p. ons Blaasham 20 ct. p. ons Beste ham 26 ct. p. ons Binnenland. Volvette 53 cent per stuk Hoenderpark EIEREN Uitkomst bij GRIEP Hotst-Grfcp -Bronchltls-AsUima WW, GROENENDAAL 13, Telef. 2012. GOUDA. ifwmÊP* %fJ' mm -afsta* 't Ia nor maar korten tyd geleden dat het met de brandbeveiliging ten plattelande heel treurig was gesteld. Een enkele spui: met materiaal, dat vaak wanneer het dienst moest doen, allesbehalve deugdelijk bleek, een bediening, die er niet op was inge steld om, wat by brand een allereerste eisch is vlug te kunnen uitrukken en hulp te ver- ïeénen, zoo was jarenlang in vele kleinere gemeenten de toestand. In de latere jaren i» daarin een groote verbetering gekomen. In de grootere provinciale gemeenten, waar de brandweer eveneens veel te wen- schen overliet, is deze vrijwel algemeen ge reorganiseerd en heeft het oude materiaal plaats gemaakt voor de moderne auto-spuit, ladderwagens van moderne constructie en allerlei nieuw materieel, benevens een nieuw systeem van alarmeering, waardoor een ge oefende brandweer in staat is vrijwel on middellijk ter plaatse van den brand te ver schijnen en het vuur zoo snel aan te tasten dat het als regel geen gelegenheid krijgt zich verder te verbreiden. Ook in kleinere gemeenten met veel industrie is men tot aanschaffing van groot modern materiaal overgegaan, terwijl in vele andere de brand spuit plaats heeft gemaakt \joor de motor- sDuit, hier en daar met auto-tractie. zijn weer Deze belangrijke verbetering op het ge bied der brandbeveiliging heeft echter sterk de. Behoefte doen gevoelen aan een nauw contact tusschen de verschillende gemeenten ten plattelande met de groptere gemeenten, die :n het centrum daarvan zijn gelegen, om in geval van een ernstigen brand, wan neer de eigen hulpmiddelen ontoereikend z|jn, elkander de helpende hand te kunnen bieden. De Provinciale Zuid-Hollandschi Biandweerbond, die in deze provincie op het geb'ed van de reorganisatie van de brandweren reeds veel goeds heeft verricht, heeft hiervoor samenwerking gezocht met de rideeling Zuid-Holland van de Vereeni? ging van Nederlandsche gemeenten teneinde ir. gemeenschappelijk overleg te komen tot een uniforme onderlinge hulpverleening. Een speciale commissie is daarvoor inge steld welke zich de medewerking heeft ver zekerd van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland, dat in deze commissie door een ambtenaar van de Provinciale Griffi* wordt vertegenwoordigd. Deze commissif ijs terstond aan het werk getogen en heeft reeds zoodunige voorbereidingen getroffen dat liet te verwachten is dat binnen korten tijd die onderlinge hulpverleening een feit zal zijn. Teneinde tot een zoo goed mogelijke rege ling te geraken is het noodzakelijk gebleken de provincie jn verschillende brandweerkrin gen te verdeelen. Zoo is er ook een kring Gouda gevormd, waarvan Gouda de cen trum-gemeente is. Tot dezen kring behoo- mri de gemeenten Woerden, Rietveld, Bar- woutswaarder, Bodegraven, Waarder, Lange Ruige Weide, Papekop, Reeuwyk, Zwam- merdam, Boskoop, Waddinxveen, Moerca- PeUe, Benthuizen,*) Zevenhuizen,**) Moor drecht, Gouderak, Haastrecht, Hekendorp. i Ouuewater, Vlist, Stolwijk, Schoonhoven, Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Ouderkerk a. d. IJssel, Lekkerkerk, Krim pen a. d. Lek en Krimpen a. d. IJssel. Deze gemeenten worden in gemeenschap pelijk overleg verdeeld in gemeenten A en B, hetgeen beteekent dat de A-gemeenten beschikken over een autospuit, dan wel een motorspuit met autotractie, terwijl de B- gemeenten eenvoudiger brandweermateriaa hebben. Het ligt nu in de bedoeling dat de tot den kring behoorende gemeenten ge meenschappelijk de noodige regelingen tref fen voor onderlinge hulpverleening, door uniformiiteit te brengen in materiaal en be diening, titulatuur voor de leiding en de bedieningsmanschappen, alsook in het alar- meeringssysteem. De brandweer in de cen trale gemeente en de gemeenten A, die over een autospuit of een motorspuit beschikken, zullen volgens de plannen, gehouden zijn. op telefonische eerste aanvrage om hulp aan den burgemeester hunner gemeente, welke aanvrage door den burgemeester eener hulpvragende gemeente B of diens gemachtigde wordt gedaan, terstond tot hulpverleening uit te rukken, behoudens in het geval dat e'r brand is of brandgevaar dreigt in hun eigen gemeente, of als reeds elders hulp wordt verleend en in 't algemeen in geval van overmacht, hetwelk natuurlijk ook kan voorkomen. Het is duidelyk dat de brandweer die buiten zyn eigen gebied hulp verleent, on der de leiding blyft van zijn eigen comman- cant, die zich ter beschikking stel^ van de leiding der hulpvragende gemeente. De kos ten aan de hulpverleening verbonden, wor- aen naar vaste maatstaven .welke in ge meenschappelijk overleg worden vastgesteld, van geregeld, teneinde te voorkomen dat °ver de berekening daarvan meeningsverschil of quaestie kan ontstaan. Hoewel Het wel tot de vrome wensehen zal behoorën dat de verschillende thans ontworpen regelingen, welke aan de goed keuring der betrokken gemeentebesturen moeten worde.- onderworpen, afdoende zul len blijken, mag toch gerust worden gezegd dat, indien de verschillende gemeentebestu ren en de brandweren ter plaatse hunne volle medewerking aan de uitvoering zullen verieenen, en dat zal ongetwijfeld het geval zijn, ernstige groote branden, welke in den aanvang te stiuten zouden zijn geweest, in dien over meer en beter materiaal zoy kun nen zijn beschikt, dan niet meer kunnen voorkomen. Dat is van zeer groote betee- kenis. We mogen hiervoor op Gouda wijzen, waar de goed ingerichte brandweer onder ambitieuse hiding en met zyn uitnemend» bediening ooor snel en kordaat ingryper nog steeds er in geslaagd is bij brand groot onheil te keeren. Benthuizen behoort pok gedeeltelijk tot den kring Leiden. Zevenhuizen behoort ook gedeeltelijk tot den kring Rotterdam. Kwijtschelding van vier ton. Eerste Kamer gaat accbord. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot kwijtschel ding aan de te Batavia gevestigde handels vennootschap „Firma Volker, Aannemers" van een (bedrag van 400.000.wegen* huur van aan het land toebehoorend tin- Baggermateriaal, werd van verschillende zijden instemming daarmede betuigd. Enkele leden verklaarden, dat zy hoe wel in het algemeen bezwaar hebbende te gen kwijtscheldingen als er thans weder eene wordt voorgesteld, zich in het onder havige geval daartegen niet zouden ver zetten, naardien de ontworpen regeling het gevolg is van een compromis. De brief dienaangaande van den Minister, onder dag- teekening van 6 Januari 1.1. aan den voor zitter van de Tweede Kamer gezonden, had hen overtuigd van de wenschelykheid, te aanvaarden hetgeen deze wetsvoordracht behelst. De Koningin-Moeder ongesteld. Lijdende aan bronchitis. Naar het Corr. Bur. verneemt is H. M. de Koningin-Moeder tengevolge van onge steldheid, veroorzaakt door bronchitis, de laatste paar dagen bedlegerig eji onder medische behandeling. De Koningin en de Prinses zyn van het Loo naar den Haag teruggekeerd. Het accoord met Frankrijk. De Nederlandsche invoercontingenten weer hersteld. Ontwerp heden geparafeerd. Na afloop der conferentie, die gisteren tusschen de Nederlandsche delegatie en ae Fransche deskundigen heeft plaats 8<?had. is. volgens de Telegraaf, aan de Pers een communiqué overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de besprekin gen hebben geleld tot de opstelling van éen regeling in zake de uitwisseling der invoercontingenten. Volgens dit accoord. dat* binnen heb kader valt der reeds door Frankrijk ge sloten overeenkomsten, sinds dit land la overgegaan tot de politiek, om over een j deel der contingenten ondei handelingen te voeren, herstelt Frankrijk, ten aan- zien van Nederland, de voorheen gelden- de invoer-confcingenten, waartegenover de Fransche uitvoercontingenten naar Nederland op het peil van die van 1G33- worden gehandhaafd. De monetaire en economische stablli- 1 telt van Nederland heeft het Frankrijk mogelijk gemaakt, aan dit accoord. het- I welk stilzwijgend verlengbaar is, een. zeker duurzaam karakter te geven. G. H. Koopman, t I Oprichter van de Nederlandsche Opera. Donderdagavond is te Amsterdam, na een I korte ongesteldheid, 48 jaar oud, overleden de heer G. H. Koopman, directeur van de i N.V. „De Amstefdamsche Groote Schouw- burg", oprichter en oud-directeur van dp „Nederlandsche Opera", later van de „Na- j tïónale Opera". Wijziging op tariefgebied. De Regeering vraagt groote be voegdheden, j Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp, strekkende tot instel ling. afschaffing, verhooging of verla ging van invoerrecht op korten termijn. Het beoogt de Kroon de bevoegdheid te geven onverwijld door de omstandighe den gebodeh wijzigingen op tariefgebied voorloopig vast te stellen en in werking te brengen Monopoliseerlng van den Invoer. Van tuinbouwproducten en aard- Binnepkort zal een K. B. afgekondigd worden, waarbij de uitvoer van fruit, warmoezerijgewassen en aardappelen ge monopoliseerd wordt. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 Maart 1934. Tholen en Van Lier's Revue. Schouwburg-Bioscoop. lnplaats van de gebruikelijke film deze week in de Schouwbuvg,Bioscoop een ge heel afwykend programma. Dank zy de groote activiteit van de directie is het ge lukt de nieuwste revue van Tholen en Van Lier „Tijd is geld" reeds deze week in Gou da te doen vertoonen. Dat dit op prijs werd gesteld bewees gisteravond de voile zaal en het enthousiaste publiek, dat telkens weer byval betuigde met de onderscheidene tafe reelen van de revue. In totaal waren er dat niet minder dan 28, welgeteld. Naar ons ge voelen was de mooiste daarvan stellig die waarin Herman Tholen, begeleid door Al- bert van Lier dat lied zingt van ,,Myn eigen mooi landeenvoudig, frisch en pakkend. Dat was een hoogtepunt, dat trouwens wel verdiend succes oogstte. Van de revu^ valt overigens weinig anders dan goeds te ver tellen. Alleen heeft de leiding zich niet be paald gedragen zooals de titel deed ver wachten. De Schotsche zuinigheid, zoo aardig uitgebeeld in het tafereel van de verloren dochter, was niet betracht in de samenstelling en verzorging van de revue en dat tyd geld is hebben de toeschouwers niet bepaald ervaren, want ook op dat Punt was men niet zuinig en het publiek is hee; wat langer bezig gehouden dan het mocht verwachten. De revue mist het protserige, waardoor revue's zoo vaak zyn gekenmerkt, zich uitend in pompeuse kleeding en meer fan tastische dan mooie décors. Hier was alles eenvoudig en smaakvol, vaak ook geestig. De décors waren goed verzorgd en de toilet jes van het vrouwelijk gedeelte der artisten de mannen zyn in dit opzicht meer be scheiden van aard waren fraai en vol afwisseling. Het ballet van de 8 Academy- girls heeft zich dapper geweerd en veel bijgedragen ^ot het succes van den avond! Dries Kryn had uitbundig succes in het ta fereel van den passagier, die met evenveel geduld als goedmoedigheid op de komst van de tram staat te wachten. Het aardige liedje „Hij komt wel, hij komt niet" sloeg in! Zang was er ook van Ja1" Roem, Lizz Valesco en Jo Rem en natuuriyk van Tho len en Van Lier. Dan zijn de beide laatsten toch wel op hun best, samen op het tooneel de een aan, de andöfMtóór cum ga van 't jaar niet naar Zwitserland" was een liedje dat zooveel succes oogstte, dat de geheele zaal het vreugdevol meezong. 't Is onmogelijk alle tafereelen afzonder lijk recht te doen wedervaren en alle mede werkende artisten afzonderlijk te vermel den. Alleen mag misschien nog even ge wezen worden op de aardige tafereelen „V minuten in Spanje", ,,Ik weet wat van je" en „Maruschka", waarby telkens ook de danseresjes ten volle en in alle opzichten voor hun taak berekend bleken! Alles tesamen dus een revue, waarmee de artisten veel succes verdienen en die aan het publiek een prettigen avond van be schaafde kleinkunst en verfijnd amusement verschaft! Tholen en Van Lier, tot weer ziens! Deze revue loopt, zooals bekend eiken avond, tot en met Maandag Thalia-Theater ..Zooals gij mij begeert" naar het tooneelstuk van Luiqi Pirandello. .Zooals gij mij begeert" is de nieuwe Greta Garbo-iilm van de Metro Goldwijn Mayer, gebaseerd op het tooneelstuk van Luiql Pirandello ..Com tu me vroi". Het gegeven vindt zijn ontstaan In een ge beurtenis, die zich na den oorlog in Italië heeft afgespeeld. Het is bekend hoe ieder Italiaan heeft meegeleefd in de zaak Canella—Bruneri en hoe men jaren lang dit proces met spanning heeft gevolgd Het essentieele van deze rechtzaak vindt men terug in ..Zooals gij mij begeert" met dit verschil, dat de hoofdpersoon hier een vrouw Is. En het is goed gezien dat in de verfilming van het boek deze rol werd toevertrouwd aan Greta Garbo, een rol die een groot dramatisch uitbeel dingsvermogen vereischt. Het ls voorjaar 1925. Gescheiden door de Donau ligt de stad Budapest, de stad van -de vurige zlgeunermuziek. Het ls reeds laat in den avond, in een der ca barets klinkt een stem, een cabaret!ète zingt. rEeii donker rauw geluld tracht over alles heen te komen. Het is Zara de woorden die zij uitstoot zijn geen woorden meer, het zijn klanken, een leed van jaren ontsnapt aan haar lippen. Het lied is uit en Zara trekt zich terug In haar kleedkamer, vergetelheid zoekende in vroolijkheld en champagne met en kele van haar vrienden. Zij neemt hen mee naar het huls van Karei Salter, den romanschrijver, In wiens huis zij woont. Hier is het dat laat in den nacht een vreemde bezoeker komt. die zegt in Zara ■de vrouw te herkennen die hij reeds tien jaren zoekt' Gravin Verelli, de vrouw wan zijn vriend, die tijdens den oorlog «door soldaten is meegevoerd. De vrouw ■die jaren in een hel heeft geleefd, Jn aan lager wal is geraakt, besluit na lang aarzelen naar den Graaf terilg te kee- Ten. maar zij herkent hem «iet en is lang niet zeker dat ze de gezochte is. Zijn lief de ontroert haar en vindt \yeerklank pij haar. zoodat ze besluit de vrouw te wor den. zooals hij die begeert. Dan komt er opnieuw twijfel, wanneer een andere vrouw ten tooneele wordt gebraent, die sedert tien jaren als krankzinnige ver pleegd wordt en die zich slechts twee woorden herinnert, de naam van de gra vin. Hier is de typische Pirandello-sfeer, waarin de onzekerheid heerscht over de identiteit van een persoon met dien die pen ondergrond, waarin de auteur de vraag stelt naar de identiteit van onzen eigen aard. ons eigen wezen. Is één on zer, na tien jaren, nog dezelfde die hij voordien was? En is de nieuw geboren liefde niet belangrijker dan de uiterlijke identiteitsvraag? Greta Garbo speelde, of beter gezegd is de vrouw met al de expressieve kracht van haar persoonlijkheid Melwyn Dou glas was zeer goed in de rol van Bruno Graaf Verelli. Erich von Stroheim was een krachtfiguur in de rolkan Salter, de laatste vriend van de gravin voor haar terugkeer. Alles tezamen een voor treffelijke film. met magnefieke natuui opnamen in het schoone Italië. Het voorprogramma ls boeiend en af- wiselend. Réuuiebioscoop. Anny Ondra in „Hel verliefde Hotel". Anny Ondra en Carel Lamac, haar regisseur en leider, vinden telkens weer opnieuw middelen en wegen om beider talent recfok te doen wedervaren. En wanneer zlf Ti*»'1 keus bepalen op een groote 4 cent gewone 3 cent middel 27 voor 1. 17 voor 0.50 10 voor 0.25 Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit Is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwijt raken, die bezwan- Serd- is met millioenen ziektekiemen, ij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwijnt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bij: £2 fzn steer, maar vol verveling, het andere arm uitgeleefd, verlaten, maar vol poëzie, was een toon voor vele mogelijkheden. Wat een teleurstelling voor de blonde Anny die dacht dat het groote hotel deel van de nalatenschap die haar ten deel was gevallen, uitmaakte, inderdaad was de erfenis het kleine hotelletje. Maar wat wist zij ervan te maken! Het was koste lijk, vol zotte situaties, maar zoo amu sant dat iedereen zich amuseert. Amuseeren doet men zich natuurlijk ook om Szöke Szakall in de film-schets .•.De verloren Motorengel" Hij heeft n.l. bet ongeluk om bij een motorritje (in het geheim natuurlijk) de vrouw van zijn directeur te verliezen. Als hij de minder aangename tijding dan aan zijn chef gaat vertellen denkt deze dat hij hem de tijding komt brengen van het zoekraken van zijn motorpet, waardoor een allergekste situatie ontstaat. Een uitgebreid voorprogramma, even zoo vol humor; een muzikale teekenfilm voltooit het geheel. Het Wasschen wordt een genot. Als U de prachtige en praktische wasch- tafel van Van Loon laat plaatsen, wordt het wasschen een genot. Ons nieuw model heeft marmeren opstand en spiegel in verchroomde uitvoering en de prijs is slechts ƒ23. M. W. G. M. VAN LOON, Dubbelebuurt 15 - Telef. 2972, GOUDA. scenano dan is men er zeker van een blijspel vol humor en vroolijkheld te zul len aanschouwen Anny Ondra heeft al tijd iets oorspronkelijks, zij heeft een zeer komisch talent en is daarbij aller liefst. Het idee om twee hotels, allebei „Atlantlk" gedoopt, tegen elkaar uit te spelen, het eene modern, vol mondaine Het Sportfondsenbad. De helft van het benoodigde aantal spaarders reeds byeen. Toen de optimistische voorzitter van het Comité van Actie voor het Goudsche Sport fondsenbad op de eerste propaganda-ver- gadering in „Kunstmin" durfde beweren: „het staat voor my als een paal boven wa ter, dat in Gouda een Sportfondsenbad zaï verrijzen", hebben velen ongetwijfeld by zichzelf gedacht: „wij hopen dat de heer den Boer gelyk krygt, maar gelooven doen wij het vooralsnog niet." Inmiddels zyn wy enkele maanden ver der en verscheidene Gouwenaars, enthou siaste zwemliefhebbers, zullen zich afvra gen: „hoe zit het toch? Wy hooren en zien niets meer van het Comité." Het valt in derdaad niet te ontkenrten, dat er den laat sten tyd weinig over het Goudsche Sport- fondsenbad is geschreven, doch zoo ergens, dan geld hier: geen- tyding, goede tyding. In het voorlaatste nummer van „Het Sportfondsenblad" stond over Gouda ver meld: :„Deze jonge afdeeling groeit gesta dig; er zit muziek in". Dit was alles, goed geteld slechts negen woorden, maar negen woorden die met elkander heel vpei zeggen. Werkelyk, Gouda groeit gestadig en het optimisme van den heer den B^er is inmid dels op talrijke anderen overgeslagen. Er komt hier een Sportfondsenbad en al staat de eerste paal nog niet boven water, dat deze binnen afzienbare» tyo zal worden ge heid, begint zelfs de meest verstokte anti zwemmer te gelooven. Het Comité liet een poosje weinig van zich weten; daaruit mag evenwel niet wor den afgeleid, dat het weinig heeft gedaan. Er wordt regelmatig, in een rustig tempo gewerkt en, wat het meest belangryke is, met verheugend resultaat. Driehonderd spaarders moeten zich in totaal doen insehryven wil in Gouda een bad tot stand kunnen komen. Driehonderd zuchtte-menigeeh, toen dit cyfer in den aan vang der actie werd genoemd. Driehonderd, waar komen zy vandaan? Dat zuchten is intusschen vrijwel opgehouden, want het loopt uitstekend met de aanwerving vnn spaarders. De Gouwenaars willen een bad en zy zullen het krijgen wanneer aller medewerking en sympathie votir het streven blyven zooals tot dusver het geval was. Uit het vorenstaande blijkt, dat de Goud sche Sportfondsenbeweging zich prachtig ontwikkelt, doch er zyn misschien personen die concreter gegevens wensehen. Zy ver langen naast de beweringen ook bewyzen' en deze worden natuuriyk gaane geleverd. Het Comité heeft geen geheimen te verber gen en het bericht daarom met voldoening en blydschap, dat op dit oogenblik reeds bijna 150 spaar-aandeelen zijn geplaatst. Vyftig procent van het aantal benoodig-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 3