I Rouw in Binnen- en Buitenland «o. 18688 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen van Het Mysterie. REGENMANTELS De plechtige bijzetting van het stoffelijk hulsel Koningin Emma vindt Dinsdag a.s. plaats. Défilé van deputaties langs het stoffelijk overschot. Herdenkingsplechtigheden. Woenadag 81 Maart 1834 72* Jaargang VEN> BOSKOOP, gouderak, HAASTRECHT, moordrecht, moercapelle, bijslag FEUILLETON. HOOF DSTUK XLII. VOOR DAMES EN KINDEREN an H. M. iders om- deeld dat “r zouden vernemen ïle huizen tgestoken. iet .extra- Uit het Engelsch van BEN BOLT. Deze rede is door de ministers, die allen (behalve minister Kalff, die ongesteld is) aanwezig waren, en de Kamerleden staande aangehoord. Besloten werd de Kon. Boodschap te,be antwoorden met een Adres van Rouwbe klag. OVERLIJDEN H. M. DE KONINGIN- MOEDER. Met een moedeloos gebaar wierp hij J zijn eigen wapen op het vloerkleed. ioliede Boek je plaatsing isdagoch- t. Daarna vat, maar s is door ales ver- zenders bedrijven Gouda, 21 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd: GAARLANDT. Bahlmann ENORME VERSCHEIDENHEID zweken trouw, onder gansch verschillende omstandigheden en verhoudingen Zich ge heel aan de op Haar rustende, dikwijls uiterst moeilijke taak gegeven. Inmiddels door persoonlijk medeleven en betrachte mildheid allerwegen veel leed verzachtende. Zulks was weelde voor Haar hart. De Natie, die Koningin Emma zoo me nigmaal hulde en liefde bood, zal Haar nimmer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en, onder het regiment onzer Koninginne, het volk van Nederland nabij niet Zijne alleen troos tende genade. ’dbestuur »n heden iverlyden He bios- Plechtige herdenkingen. Voor het Paleis in het Voorhout in den Haag staat nog altijd een groote menigte. De stroom van personen, die door het tee- kenen van de condoleantieregisters van hun deelneming doen blijken, houdt aan. In de verdere stad is het, in verband met het stilstaan van de vermakelijkheden, onge woon stil. Alleen oök voor hët*PifieIs th het Koord einde houdt zich voortdurend een talrijke menigte op. De Koninklijke familie heeft gisteren een langdurig bezoek gebracht aan het Paleis in het Voorhout. Prins Hendrik heeft in den laten namid dag het Paleis van de Koningin-Moeder ver laten. Korten tijd daarna vertrokken ook de Vorst van Waldeck en de Koningin, la ter Prinses Juliana en de Vorstin von Er- bach-Schönbach, die gistermorgen in de residentie arriveerde. Aan het sterfhuis worden nog voortdu rend bloemstukken bezorgd. De Koningin «n de Prinses hebben gis teravond omstreeks tien uur nog een kprt bezoek aan het Paleis in het Lange Voör- hout gebracht. De officieele mededeling. Een buitengewone Staatscourant bevat de volgende kehnisgeving van het overlijden van de Koningin-Moeder: liet heeft God behaagd Myn beminde Motder na een kort ziekbed tot Zich te roe) en. Zij is hedenmorgen zacht ingeslapen. Hit is met diepe droefheid dat Ik daar van rennis geef. Ik -en overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en in het ver lies d;.t Haar overlijden voor het gansche volk, zoo hier als overzee beteekent ü-'Jr jvenhage, den 20 Maart 1934. WILHELMINA. ''lom m kon doen, hoorde hij 4n het donker een stemhn Draai de ‘fchten op, Gérard I De vogel zit in de knip. Hij hoorde hoe de schakelaar werd omgedraaid Er knipte nu een electri- sche lamp aan. waaronder een scherm van ballast hing en bij dit zachte licht zag hij Shottelius, die in een hoek van de kamer in een stoel zat, het bekende J vriendelijke lachje op de lippen; drie andere mannen, ieder met een pistool in de hand, dat ze op hem gericht had den, keken hem uit verschillende hoeken van het vertrek spottend aan. Leg uw pistool maar neer, kapitein, zei Shottelius bedaard. U heeft niet de minste kans (iOlilN JI E OH M \T. 69 Voorzichtig doortastend, voelde hij een rand van gras die langs de heesters liep en nadat hij zijn pistool in de hand had genomen, liep hij zacht en voorzichtig over het gras voorwaarts, totdat hij vlak blJ het huis stond Door de beneden ramen zag hij geen licht; het schijnsel dat hij gezien had, kwam door een ven ster van boven. Hij staarde naar dat venster, maar door den mist kon hij niets anders zien dan den omtrek van het raam. Opeens hoorde hij in den druipenden tuin een zacht geluid alsof zachtjes zich iets be woog. Hij hield zich doodstil, hield den adem in en luisterde gespannen. Het ge luld herhaalde zich niet en hij geloofde nun, dat het door eeri vogel of een of ander klein nachtdier was veroorzaakt; daarop hoorde hij door een raam, met luiken gesloten, heel duidelijk een hooge «tem. die riep T- Maar mademoiselle Berrington, zij zal toch met ons meegaan? Tot in het diepst van zijn ziel was hij ontroerd; met jagende polsen en wild Iminee Frank Thomas heeft verschillende smalen voor het Hof gepredikt. Ook Berlijn rouwt. k Onmiddellyk na het bekend worden van |het overlyden van H. M, de Kojiingin-Moe- jder werden op het Ryksministerie van Bui; Itenlandsche Zaken, op de Rykskanselarij Sen op het Rijksdaggebouw de dienstvlaggen Shalfstok geheschen. De Ryksminister van 'Buitenlandsche Zaken, Freiherr von Neu- •ath, heeft den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. de Graeff, le deelneming der Ryksregeering betuigd, iooals reeds' gemeld, bezocht staatssecre- ;aris dr. Meisner den Nederlandschen ge- :ant, Graaf van Limburg Stirum om hem le persoonlijke betuiging van deelneming ian den Rykspresident over te brengen. )ok de chef van het protocol legde een con- loleantiebezoek op het Nederlandsche ge- antschap af, namens den Ryksminister van luitenlandsche Zaken. De Consulaire afdeelingen der Hamburg- che regeering hebben uit naam van den lenaat en van Majoor von Funcke, in op- Iracht van den Ryksstadhouder, den Ne- lerlandschen Consul-Generaal haar leed vezen betuigd. Opdracht uit Zuid-Afrika. De regeering van de Unie van Zuid-Afrika heeft haar gezant te 's-Gravenhage op dracht gegeven, om; namens de Unie-regee- ring, haar innige deelneming over het ont zettende verlies van H. M. de Koningin, zoowel als van het volk van Nederland, aan H. M. over te brengen. Uit Oslo wordt geseind, dat het Noor- sche Hof voor twee weken rouw zal aan nemen. Ingaande heden zal het Engelsche hof gedurende een week den rouw aannemen. Bondskanselier Dollfuss richtte een tele gram tot minister Colijn. De Bondspresident van Oostenrijk zond aan Koningin Wilhelmina een telegram van rouwbeklag. De Nederlandsche kolonie te Washington was diep getroffen door het bericht. De gezant zat aan het dine/'der Internationale Bloemententoonstelling. Z.Exc. heeft on middellyk voor alle festiviteiten, bedaiïkt. Singleton wist het, maar toch keek hij snel door het raam, vanwaar hem ook al een ring van staal tegenblonk, de Zwitsersche deelneming. Met groot leedwezen heeft men ook in vele kringen in Zwitserland,, waar H. M. herhaalde malen enkele weken heeft door gebracht, de droeve tijding vernomen. Het „Journal de Genève” gaf gisteravond een uitvoerige levensbeschrijving van de Konin gin-Moeder, waarin o.a. wordt gezegd: „Van Haar moeilyke taak als regentes heeft Zij zich met een autoriteit, intelli gentie, gemakkelijkheid en welgevalligheid gekweten, die Haar den bijnaam van de beminnelijke Emma hebben bezorgd.” Tenslotte herinnert het „Journal de Ge nève” er met trots aan, dat het Oranjehuis in zijn wapenschild het wapen van de gra ven van Genève gevoegd heeft. De Konin gin-Moeder had voor Genève een bijzondere genegenheid en de bekende Geneefsche do- wat hij zou doen. Eindelijk had hij een besluit geriomen. Hij wachtte nog enkele minuten ter wijl hij scherp luisterde en trachtte in v mond van eer revolver, het zwarte duister van den kamer iets 1rvr.vAAe. hl! De Burgemeester der gemeente Gouda vervult den droeven plicht, op verzoek van Zyne Excellentie den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in deze Provincie, namens Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, de bevolking van Gouda mede te deelen, dat op 20 Maart j.l. Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder is overleden. Hij houdt zich overtuigd van den grooten weemoed, waarmede deze droeve tijding ook in deze stad is ontvangen; de Gemeenteraad heeft bereids namens de ingezetenen Hare Majesteit de Koningin, en het Ko ninklijk Huis van zijn innige deelne ming doen blijken. Op heden en op den dag voor de begrafenis vastgesteld, zullen de kerkklokken van Gouda driemaal daags en wel van 8 tot 9 uur v.m., van 12 tot 1 uur en van 4 tot 5 uur n.m., ter nagedachtenis aan de be minde Doode worden geluid. Tot en met 22 Maart a.s., alsmede op den begrafenisdag, zullen geen tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden plaats vinden. Ondergeteekende neemt overigens aan, dat ook de bevolking van Gouda, diep doordrongen van het“groatë leed dat Volk en Vorstenhuis Jieeft getroffen, zich van alle luidruchtig heid, van welken aard ook, in deze droeve dagen zal onthouden. In de mist en de steeds grooter wor dende duisternis stapte- Tracy heen en weer totdat het heelemaal donker was geworden. In de groote verlatenljeid om hem heen drongen geen andere klanken tot herfi door dan af en toe het gekrijsch van een vogel, het geblaat van de scha- ’.pen en het verwijderde geluid van de ■’zee. Hij kon zich niet ver van de twee dekker verwijderen, anders zou hij dien in de duisternis misschen niet weer vinden. Hij vond den mist geducht koud hoe donkerder het werd, hoe vlugger hij dus begon heen en weer te stappen en terwijl hil zich .in gedachten bezighield met hetgeen zijn vriend op dit oogenblik misschien kon wedervaren, begon hij er aan te twijfelen of het mogelijk zou zijn in dezen mist en duisternis veilig terug te vliegen. Een uur verliep, het was het langste uur wat hii ooit beleefd had en nadat nog bijna een uur verstreken was. begon hij zich ongerust te maken. Dick hart al lang terug kunnen zijn. Was hem on Cralgdarrock iets overkomen, of was bil plechtigheid te Delft. De K.R.O. heeft, voor haar uitzending een hoekkamer der Dépendance van Hotel des Indeg aan het Voorhout gehuurd voor Dins dag a.s. De Radio-Raad deelt thans echter méde, dat dit bericht onjuist is. Mededeeling en of zoo ja op welke wyze de reportage zal plaats vinden, zal nader namens de Regee ring worden bekendgemaakt. Aneta meldt: De Phohi-zenders voor Indië, zullen, even als de Nederlandsche omroepzenders, de programma’s afstemmen op den rouw waar in ons volk gedompeld is. De Eerste Kam®r bijeen. In gisteravond gehouden vergadering der Eerste Kamer is wylen Koningin Emma herdacht. Mr. W. L. Baron De Vos van Steenwijk hield daarby de volgende rede: Rede van den Voorzitter. Het heeft Gode almachtig in Zyne aanbid delijke wysheid en liefde behaagd voor Zich te roepen Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia"Trlhses van Waldeck en Pyrmont, Weduwe van Wylen Zyne Ma jesteit Willem III Koning der Nederlanden. Voor de Majesteit van dit doen onzes Gods buigen wy ons diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag Vorstenhuis en volk toegebracht, welke bei de in ontroerenden rouw dompelt. Gaat by dit zoo groot en droevig verlies het medegevoel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel in de allereerste plaats uit naar Hare Majesteit de Koningin, aan Wie plotseling een teeder liefhebbende Moeder, Leidsvrouw en Raadgeefster van Hare jeugd, is ontvallen; met de Dynastie treurt Nederland over het heengaan van een Vrouwe, aan Wie het onnoemelijk veel heeft te danken. Gedurende meerok ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal" ƒ2.20, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per ween 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Van den Ex-Keizer. Op Huize Doorn waaiden gistermorgen reeds vroeg, in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder de vlaggen halfstok. De vleugel-adjudant van den ex- Keizer Majoor v|ri Ilsemann is naar Den Haag gegaan orzr een krans namens den ex-Keizer in hef Paleis neer te leggen en tevens de h-artelyke deelneming te betuigen van de ex-keizerlyke familie met het zware verlies, dat het Koninklijk Huis en het Ne derlandsche volk getroffen heeft. duisternis, hij spitste zijn ooren. Hij had te lang de ellende in Vlaanderen mee gemaakt cm niet te weten wat zoo’n draad kon beteekenen en onbeweeglijk stond hij af te wachten of zijn struike ling ook alarm in het huls ten gevolge had gehad. Maar hij hoorde geen ander geluid dan het lekken van de boomen in den tuin en het somber gebulder der zee Na dat hij vijf minuten gewacht had zonder dat er iets verdachts gebeurde, vervolgde hij zijn ontdekkingstocht, doch liep nu buitengewoon voorzichtig om niet weer I over een stuk ijzerdraad te struikelen. Toen deed zich' opeens zulk een bui tenkansje aan hem voor, dat hij dadelijk achterdocht kreeg, want het was te mooi. Hij kwani aan een raam waarvoor geen luik was en dat bovendien openstonH; hij had er gemakkeilijk kunnen inklim men want het was laag bij den grohd. Was dit een vooraf beraamd plan? Een hinderlaag/waarin ze hem wilden lok ken? Of was het alleen maar de schuld van een onattente dienstbode, die er morgenochtend een uitbrander voor zou krijgen? Met deze laatste overweging stelde hij zichzelf gerust. Shottelius en zijn bende kunnen immers niet weten dat ik hier ben, rede neerde hij. Ze konden met geen moge lijkheid weten dat ik hier vanavond zou komen, al vermoeden ze waarschijnlijk dat hun plaats van samenkomst ontdekt is. Onafgebroken staarde hij in de on doordringbare duisternis aan den bin nenkant van het venster, overleggend 1 te onderscheiden; toen gordde hij zich aan tot de daad. j Zachtjes sloeg hij zijn eene been over de lage vensterbank; daarna volgde het andere en een paar seconden later zat hij aan den binnenkant van het raam, met de beenen boven den grond. Hij liet zich naar beneden glijden en kwam op een zacht vloerkleed terecht. Hij richtte zich op en luisterde weer Opeens klonk een lach uit der. donkeren tuin, bijna vlak achter hem en op hetzelfde oogen blik werd het raam achter hem dicht geslagen. Dadelijk greep hij zijn pistool en draaide zich om, doch voordat hij iets Gedurende meerman 55 jaren heeft de hooge overledene, in klaar besef van Hare roeping, eerst als Gemalinne van onzen laatsten Oranjevorst, Wiens levensavond Zij heeft mogen verhelderen, later, toen Haar de Regeeringstaak toe viel, als Ko ningin-Regentes, en ten slotte als Konin gin-Moeder Nederland onschatbare dien sten bewezen. Een met Haar nieuwe Vaderland. Zich van meet af één gevoelende met Haar nieuw Vaderland heeft Zij, met onbe kloppend hart wachtte hij wat het ant woord zou zijn. Toen dit kwam, ving hij slechts een onduidelijk gemompel op, maar dat deerde hem weinig. Hij wist nu wat hij weten moest. Nerica was hier, in dit eenzame huis, maar op hetzelfde oogenblik dat hij hiervan de zekerheid kreeg, had hij weer reden voor nieuwe vrees. Blijkbaar werd door de.mannen, die Linnen waren, gesproken over hun ver trek van Cralgdarrock. Hoe spoedig zij var. plan waren weg te gaan, daarvan had hij geen idee, maar als ze Nerica meenamen... Alleen de mogelijkheid daarvan gaf hem den moed haar redding alleen te ondernen en; hij durfde geen tijd verlie zen door eerst nog naar Aleck terug te gaan. Hij s’oop dichter naar het huis en Inspected de. terwijl hij er omheen liep, nauwkeurig ieder venster. Aan den kant. vanwaar het licht kwam, waren alle door luiken gesloten: ook de breede deur was dicht. Toen hil de^ hoek omging, bleef zijn voet achter iets haken, waardoor hij struikelde Gelukkig v’’l hjjtop het gras, zoodat het niet veel gtiUid maakte, maar hetplstool schoot hem uit de hand: hij ging op zijn knieën op het natte gras liggen om het. tastend over den grond, weer op te rapen. Juist toen hij het vond, raakte hij met de hand nog iets anders aaij, tyet ding waarover hij gestruikeld wad. Het was niets andors dan een stuk metaaldraad. In een wip stond hij over eind; zijn oogen tuurden strak in de. eenvoudig in de duisternis verdwaald? (Wordt vervolgd). De plechtige bijzetting. Naar thans wordt gemeld zal de plechti ge bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder plaats vin den op Dinsdag 27 Maart a.s. De begrafe nis zal geschieden vanuit het Paleis aan het Voorhovt. De route die de stoet zal volgen en het uur van vertrek van het paleis zal vandaag w/ontaj, astgesteld. Overwogen wordt deputaties van vereeni- gingen in de gelegenheid te stellen langs het stoffelyk overschot van de Koningin- Moeder te defileeren. Het verhidde dat, wanneer die gelegen heid zal worden geboden, er kans bestaat dat de lijkbaar zou worden opgesteld in de deur van het Paleis aan het Lange Voor hout, te midden van de vele bloemen er kransen die uit alle streken van ons land «aar het Palei; zyn gezonden, niet alleen door officieele instanties en vereenigingen, maar ook door particulieren. Het publiek zou dan langs het Paleis mo gen defileeren. D,- paaltjes zouden verwij derd worden. Het radiovers'ag van de plechtigheid. Op den <Jag van d< begrafenis van H. M. Üf- Koningin-Moeder zal, zooals wy bereids konden melden, de radio het verslag van een ooggetuige doorgeven. Naar verluidde zal dit geschieden ‘door de omroepers van den K(atnolieken) R(adio) Ó(mroep) en Je A(lgemeene V(ereeniging) R(adio) O(mroep). De eer ste zou de uitvaart uit de Residentie voor de microfoon beschrijven; de Avro-omroe- per verslag uitbrengen van het voorbijtrek ken van den stoet te Rijswijk en van de Het goede willen is nog lang niet 'dtijd het goede doen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en d®i bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer 0.50l Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór di aan het Bureau gijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1