BAND publiek verkoopen: Openbars verknoping I '5 Saltl de long -Gouda GARANTIE" BERTELS, Zeugestr. 44, Gouda Twee Wooohuizen TTENTIE ELK LOT EEN PRIJS Do Goudsche Fruithandel BLOEMBOL LENTRIP Frans van Vliet H. J. VONK Orient- Henna VERMOEID?? Éen Regentendagboek uit de 18e eeuw. ill „Ik geef U zegt het BLUE BAND-meisje HQNIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor I0cl Vraagt onze Record Rolfilm 26' 8 opnamen 50 ct. Zie etalage REÜNIE - GOUDA Suzanna In hel bad Dad'/jr gezocht AUTOBEKLEEDING EN REPARATIEWERK C. A. BENNIS - Bo^en 8 - GOUDA. Het is een onbetwist baar feit, Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. Ijzerhandel P. ROND Pz. - Gouda. De Gebouwen met grond Een perceel BOUWGROND HET HUIS HET HUIS NY. P. J. Endenburg's Zeilmakerij en Scheepstuigerij Bezoekt onze stand op de Ria tentoonstelling van 17 t.m. 22 April a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegen" te Gouda. Ï>E MOOIST DENKBARE RIT, door, langs en boven bollenvelden, op DONDERDAG 19 en ZONDAG^22 APRIL, met Pullman cars van GEBRS. V AN GOG. VERTREK TELKENS 1 UUR VAN T STADHUIS. Plaatsbespreken vroegtijdig a 2.p. p. Wj M. Telefonisch aangesloten no 2869 Mej. H. M vari Vliet SmaaRvolle fHeeèing t&gen JSagan prijs J2aag in prijs Hierbij deelen wij mede dat vanaf heden geen omzetbelasting meer op de Fijne Vleeschwaren berekend wordt. Kleiweg 43-45 Tel. 2267 prijzen vanaf I 19.50 Tapijt- Bedden- en Meubelmagazijnen _ALI STEUR... I Permanent Wave Moscovische gebakjes Kleine Cakejes Gebr. Kamphuisen N.Y. Overvette Crème Zeep 8ALJ0 SCHtERMtSJtS Zhdno-T""*/M J. J. C. LANGERAAR, andere omliggeriüe plaatsen in hün winkels wordt gekocht. Voor een kleine stad is in dit opzicht de nabyheid van een groote stad een funest ding, vooral wanneer de ver binding tusschen beide gemeenten zoo goed mogelijk is gemaakt en de verleiding om in de groote stad te komen des te guooter is. Voor het verkeer is Delft altyd eeif hin derpaal geweest, met al zijn bruggetjes en smalle wegen. Nu echter is dit gedeeltelijk al veranderd sedert de groote weg den Haag—Rotterdam er is. Alleen .ontbreekt daaraan nog het verbindingsstuk dat geheel buiten Delft om ligt. Als dat gereed is, ligt het oude stadje geheel en al in een hoek, dien niemand meer behoeft te passeeren. Waarschijnlijk zal er dan nog minder naar omgekeken worden dan tot nu toe het geval was. Toch is een bezoek aan dit stadje wel de moeite waard. Het is er heusch al iets druk ker dan in den tyd toen de dichter en pre dikant P. A .de Genestet er woonde, die ver haalt hoe op een goeien dag een verdwaalde haas rustig door de straten van Delft wan delde. Veel vertier is er niet en ook in dit opzicht is de nabijheid van den Haag niet bevorderlijk voor het gezelligheids-, kunst en cultureel leven. Menigeen die in Delft woont is vlugger in het centrum van den H^aag dan een vèrafwonend Hagenaar in de buitenwijk. Er is nog maar één obstakel in den ver bindingsweg, n.l. de welbekende Hoornbrug die alle verkeer moet passeeren. Dat die brug niet breed is, is niet zoo erg, maar dat die herhaaldelijk voor de scheepvaart ge opend moet worden, waardoor het verkeer opstopt, is wel erg. De puzzle om daarin te voorzien is nog niet opgelost. Of over die oplossing al zwaar gepeinsd wordt, is ons niet bekend; dat het op den duur niet zoo kan blijven, is duidelijk, maar het zal niet gemakkelijk zijn er een uitweg voor te vin den. Wie eens van den Haag naar Delft rijdt, hetzij per auto hetzij per tram, moet eens opletten of hij kan uitvinden waar de grens tusschen den Haag en Rijswijk ligt. Ivnaf) wie dat i^tvindt! Maar niettegenstaande dat heeft men toch bezwaren tegen samen voeging dier gemeenten. Op den duur zal dit echter onvermijdelijk zijn en dan zullen er heel wat meer moeilijkheden te overwin nen zijn dan nu nog het geval is. HAGENAAR. ,,26 Juny 1784 Cahier (Vergadering „van de vier burgemeesters) „Blanke doet rapport de pale in ordre „op de. markt zyn Blanken was de „toesiender", de toen malige directeur van gemeentewerken, aan wien de afzetting van de markt voor de „wapenschouw" was opgedragen. „Exstensie (Notulen) van de betaling „uytschot (verschotten) adjudant v „Gendere „NB aantekening gedaan V d Hoeve „heeft zich met de nevenstaande reso- „lutie (besluit) niet geconformeert (ver- „eenigd), maar direct tegensprooken en „reserveert (behoudt zich voor) by deer- „ste occasie (gelegenheid) syn schrifte- „lyke aantekening in te leveren Zoo „(zoowel) int Camerboek Cassaboek van „Hn Burgemeesteren als fabricagie Re kening De „onder-adjudant" van Genderen had drie rekeningen gepresenteerd „weegens gedaene verschotten gedaan tot schoon- maeken en repareeren van de Stads gewee- ren sedert den 2 October 1783 tot den 11 December daar aanvplgende". Op 22 Juni 1784 hadden de burgemeesters besloten, dat „twee en vyftig guldens, tien stuyvers" uit de burgemeesterskas zou worden betaald en dat „een en tagtig guldens, tien stuy vers" iten laste van de „fabricagie" zou worden gebracht. Op 26 Juni daaraanvol gende werden de notulen van dit besluit goedgekeurd. De prinsgezinde burgemees ter van der Hoeve kon het echter niet over zich verkrijgen, goed te keuren, dat aan den patriottenhoofdman v*n Genderen der-, gelijke groote bedragen werden uitgekeerd, ook al had deze ze eerlijk verdiend. Hy stemde tegen de goedkeuring van de notulen en gaf te kennen, dat hij zijn met redenen omkleed verzet niet alleen in het kamerboek, maar ook in het „Cassaboek van Heeren Burgemeesteren" en naast de rekening en verantwoording van de „fa- „brykmeesteren" zou laten opnemen. „28 Juny Magistraat dempto de Moor de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar VERSCH GEKARND cents per pondspakje „Collonel versoek dat twitte vendel de „voorrang mag hebbe volgens krygs ge- „bruyk (zoo die Heeren zeyde) voort „Roode Blauwe en Oranje Vendel: Met „Meerderheid van Stemme zulx geaccor- „deert toegestaan) „Exstentie (notulen) hier van geap- „probeert goedgekeu rd Volgens het kamerboek, waarin deze ma gistraatszitting staat genotuleerd, had de kolonel „aan t'Collegie van de Magistraat gecommuniceerd (medegedeeld), dat de Krygsraad, zynde ge-informeerd (er van op de hoogte gesteld), dat, en by de Militai ren en elders by de Schutteryen, altoos het Witte Vaendel het eerste in rang werd ge houden, gevolgelyk (dientengevolge) had geresolveerd (besloten) het Witte Vaendel de rang te geeven". De krijgsraad verzocht nu aan de magistraat dit besluit goed te keuren en tevens goed te vjnden, „dat by de extraditie (het uitreiken) der nieuwe Vaendels aan de respective Compagnien der Schuttery, eerst het witte Vaendel aan de compagnie van de markt, en vervolgens het Roode aan de Oosthaven, het Blaauwe aan de West-haven, en het Oranje aan de com pagnie van de Gouwe zal worden gegeeven". De magistraat willigde al deze verzoeken in en keurde dadelyk de notulen goed, die onmiddellijk van de desbetreffende beslui ten werden gemaakt. De magistraat vergaderde zoo graag, dat zij zelfs aan de „wapenschouw" nog een vergadering liet voorafgaan. Dadelijk na deze vergadering had de „revu" plaats „Niet weer na de revu boven gekomen „en hier van is een verbaal gemaakt, „waartoe geweze word Na afloop van de wapenschouwing be steeg van der Hoeve niet meer de trappen van het stadhuis; zijn taak was blijkbaar voor dien dag afgeloopen. De magistraat droeg echter nog wel zorg, dat de „revu" werd vereeuwigd. Het proces-verbaal, dat om onverklaar bare redenen in hetjUkeur- en ordonnantie boek" in plaats van in het „Stadsregister" is opgenomen, luidt aldus: „De Respective Leeden van de Magi-' straat, benevens derzelve twee Secretaris sen Smorgens ten tien Uuren op het Stad- huy's vergadert zynde, wierd aan hun Ed: Gr Achtbns van weegens den heer Collonel der Schutterye deser Stad, Francois van Harencarspel Decker, kennis gegeeven, dat de Vier Compagnien Schutters op de Markt, ter plaatse by Vooftge Resolutie van de Magistraet daar toq*gedespicieert (aange wezen), in order (oÉe van pargde) waren geschaart, en tot déJ geordohneèrcfe (bevo len) Wapenschouwing gereed stonden. Een weijnig na Elf Uuren nadat de Vier Nieuwe Vaendels en Vyf koperen 'Trommen, door Verschydene Vaderlandlievende Da mes dezer Stad bekostigd, en aan de Ma gistraet ten dienste der Schutterye geof- foreert (aangeboden), door de Stadsbodens voor het front der Schutterije Waren neder- gelegt, begaf sigh het Collegie van de Ma gistraat, met derzelver twee Secretarissen, uyt de Raadkamer Vant' Stadshuijs, de trap aan de Linkerzyde afgaande naar het Mark- pley'n en plaatste zigh volgens rang op Eene kleyne afstand van de voorste Vaen dels en Trommen, Staande de Schutterye met gepresenteert geweer hun Ed gr Acht- barens op te wagten Vervolgens Wierden de voorszegde Nieu we Vaendels en trommen door der. Heer Mr Cornelis Joan de Lange, Vryheer van Wyngaerden en Ruugbroek, Raad en Oud- Scheepen dezer Stad, als tot de Overgifte der voornoemde Nieuwe Vaendels en Trom men door bovengenoemde Dames Dona trices (schenksters) gecommitteert (gemach tigd), uyt derzelver naam aan de Heeren Van de Magistraat, ter dienste der Schut terye aangeboden, doende gemelde Heer de Lange by die gelèegenheyd een gepaste aanspraak aan hun Ed Gr Achtbarens. Deese plegtigheyd geschiede op de vol gende Wijse; de Nieuwe Vaendels, welken in derzei ven Couverts (hoezen) kruy slings over de Nieuwe kopere Trommen gelegt waren, wierden Een voor Een, op Order van den Heer de Lange van Wijngaarden door een Stadsboden ontbloot en los gerolt, waer na zyn WelEdele eerst het Witte; daar na het rode, Vervolgens het blaauwe, en laatstelyk het Orange Vaendel van den bode overgenomen hebbende, dezelven een voor een overhandigde aan den WelEdele Gestr Heer Bailluw Mr Cornelis Nicolaas Plemper van Bree, en dezelve weeder aan den Heer Collonel, die [na dat zijn Wel Edele de Heeren Capiteynen en Vaendrigs der Vier Compagnien, ieder gedekt door Een Sergeant zijner Compagnie voor het front by gezegde Vaendels en Trommen, regt over de Leeden Van de Magistraat haa doen avanceeren (laten vóórkomen)] de zelven op gelyke wyse Extradeerde (uit reikte) aan de Vier Capiteynen; te Weeten het Witte Vaendel aan Mr Jan Couperus, Capiteyn in de Compagnie van de Markt, het rode Vaendel aan Mr Huybert Griffioen, Capiteyn in de Compagnie van de Oost haven, het Blaauwe Vaendel aan Mr Jaco bus Blaauw, Capiteyn in de Compagnie Van de Westhaven, en het Orange Vaendel aan Mr Adriaan Van der Does Capiteyn in de Compagnie van de Gouwe Waer op de Vaendrigs van de Vier Com pagnien elk naar rang de Oude Vaendels aan derzelver respective Capiteynen, deese Weeder aan den Collonel en den Collonel aan den Heer Bailluw hebbende geextra- deert (uitgereikt), en door zyn WedEd Gestr aan een der Stadsbodens zynde ter hand gesteld, om op het Stadhuys gebragt te Worden, hebben de bovengemelde Capi teynen de Nieuwe Vaendels aan de Vaen drigs van hunne respective Compagnien overgegeeven: Welke plegtigheyd verrigt en de Vier Capiteynen neevens hunne Vaen drigs naar hunne respective Compagnien terug gemarcheert zynde, heeft de Heer Collonel de Vyf Tamboers met hunne trom men doen Naderen, dezelven gelast de Vyf Oude Trommen voor de Leeden Van de Ma gistraat ter needer te leggen, en de Vyf Nieuwe in de plaats te ontfangen, waarna aan de bodens is geordonneert (gelast) de Oude trommen op het Stadhuys te brengen. De Tamboers met de Nieuwe kopere trommen naar hunne plaatsen zynde ge- marcheert heeft den Heer Bailluw naamens het Collegie van de Magistraat aan de Hoofd en Onderofficieren en derzelver on derhorige Schutters eene zeer Energique en op de tegenswoordige Omstandigheeden be- trekkelyke (betrekking hebbende) Aan spraak gedgan met betuyging van het Vol- koomenste genoegen van hun Ed Gr Acht barens over de uytneemende vorderingen door de Schutterye in den Wapenhandel Gemaakt, hetgeen door den Heer Collonel uyt naam van t'ganjsche Corps, met een Compliment ter materie (zake) dienende is beantwoord geworden. Dit alles in de beste order zijnde Verrigt, hebben hun Ed Gr Achtbarens, na dat al vorens den Heer Collonel zigh aan de reg- ter Vleugel van de Compagnie van de Markt had geplaats, en aldaar hun Ed Gr Acht barens gesalueert, de revue (inspectie) ver- geseldt van den Heer Collonel [die zigh na het Salut by hun Ed Gr Achtbarens had vervoegt (aangesloten)] over het gantsche Corps Schutters gedaan, gaande met onge dekte hoofden door alle de respective ge- leederen, Van de Regter Vleugel af en zoo voorby het Front van de Schutterye, welke in het passeeren hun geweer presenteerden, terwyl de Officieren met Sponton (degen) en Vaendel Salueerden, de Trom geroert, en Een Veldmusyck gespeelt wierdt. De Magistraat met derzelver twee Secre tarissen zigh Vervolgens op de Star, Vlak voor het Stadhuys Vervoegt hebbende, ont- fongen aldaar het Salut van de afmar- cheerende Vier Compagnien Schutters; het Welk geschiet Zynde, hebben hun Ed Gr Achtbarens zigh Vandaar Weeder op de zelve wyse naar het Stadhuys begeeven, en is daar meede deese Solemniteydt (plech tigheid), tot Volkomen genoegen zoo van de Regeering als van de Burgerye geejn- digt. Eduard Yetermaik over: ova\ i EEN NIEUW NATIONAAL HELDENDRAMA. „De Helden van Noya^^ Zembla",„ door LILY VAN O YEN. Het Nederiandsche Tooneel heelt zoo nu en dan wel eens een historisch figuur op de planken zien verschijnen, doch een groot succes was dit nim mer. Het publiek bleef er altijd vreemd tegenover staan. Daarom was de ver schijning van Eduard Vetei'man's „Vader des Vaderlands", nu ongeveer een jaar geleden, zoo'n groote verras sing. De historische figuren, die 111 dit spel ten tooneele werden gebracht, leefden als menschen van vleesch en Moed en spraken, tot ons» Veterman heeft beproefd onze lite ratuur met een Nationaal helden drama te verrijken in het voornemen, die te laten volgen door een gansche vc-ks van Nationale Heldenspelen, ln hoofdzaak gebouwd uit stof, die aan onze rijk gevarieerde en toch zoo wei nig benutte volkshistorie is ontleend. Maar aanleiding van het bericht, dat dezer dagen de première van „No va Zembla", het tweede heldendrama, i zou gaan, ben ik met den auteur gaan praten. In het liefelijke dorpje Veur, ver van de stadsdrukte, zaten wij op het balcon van de bibliotheek, met een ver uitzicht over de weilanden en I bloeiende kassen en draaiende molehs aan den horizon. U beschouwt dus Uw eerste po ging, om het publiek een Nationaal heldendrama aan te bieden, als ge slaagd? De auteur glimlachte. Er zyn nu bijna honderd vijf en twintig voorstellingen van gegeven, en dat in een tyd als deze. Ik heb vele voorstellingen persoonlijk mee gemaakt en kyk eens... Wij stonden op. In een kleine wand kast lagen penningen, medailles, lau wertakken, gedenkbordjes en andere souvenirs. Dit is myn veertiende stuk. zei Veterman zacht. Ik heb al heel wat premières en jubileum-voorstellingen achter den rug, maar zooiets had ik nog nooit beleefd. Naar schatting hebben ongeveer honderdduizend menschen het stuk gezien. Als dezj l poging niet geslaagd mag heeten, wat j noemt men dan geslaagd? Wij gingen weer naar het balcon terug. De zon schitterde op de daken der broeikassen. En dus bent U maar definitief in zee gegaan met Uw plannen? Ja, letterlyk in zee, lachte Ve terman. Nova Zembla" is het helden drama van de echte Oud-Hollandsche zeevaarders, zooals zy vroeger leef den... en zooals zy er nog steeds zyn. geziendenk U eens in hoe het op dat kleine scheepje gesteld was, waarmee Barents zyn beroemde tocht naar het Noorden maakte, die op een overwin tering uitliep. Er was nauwelijks plaats voor de zeventien mannen, die dicht opeen gepakt sliepen. De durf en ondernemingsgeest van dat volk is by'na onbegrijpelijk; zoo'n pooltocht zonder conserven, zonder radio en zonder de tallooze vernuftigheden, waarmede de moderne poolvaarders zyn uitgerust. Denk U ook eens in: De Hollandsche zeeman is eigenlijk I die terugtocht in twee roeibootji het zuiverst bewaarde Oud-Holland sche volkstype. Op mijn laatste reis naar Zuid-Afrika heb ik ze nog eens goed kunnen gadeslaan, en U weet niet, wat heerlijk het is eenige weken door te brengen in gezelschap van die sterke, open karakters, los van conventie, op de oneindige water woestijn. Maar $r is een groot vér- schil tusschen de zeevaart van toen en nu en per slot van rekening reizen wij zelfs op de kleinste booten nog in een behoorlijk hotel. Maar denkt U eens in, hoe dat er vroeger heeft uit- Nova Zembla door de Poolzee naar de Russische kust. Hebt U veel voorstudies voor dit onderwerp moeten maken Ja, dat spreekt. Wanneer men een figuur in een stuk laat optreden, is men niet verantwoord, alleen maar af te gaan op het beeld dat onze fan tasie er vafi schetst. Men moet dat beeld fundeeren op historische gege vens. Ik heb ontzettend veel oudere en nieuwere literatuur moeten door werken, maar het meest heb ik gehad aan de voorwerpen, die in het Rtfks- De „wapenschouw" van den 28en Juni in, stemde in groote trekken overeen ml parade van onzen tyd. Evenals tegenwL? dig nog, waren de troepen eerst in Z' van parade" opgesteld. Hoewei het in 1 ..verbaal" riet la vermeld, gtagen Inde» „verbaal" na tot de „orde van inspectie" „orde" werden ze geïnspecteerd' ook nu nosr. sloot Ho dl8 ook nu nog, sloot de treepeneomma.3 z.ch daarbij bij den inspecteur, i„ dit "3 de magistraat, aan. De plechtigheid JJ, de ten slotte met een troependidiïi Bij dit défilé stond „de Magistraat w derzelver twee Secretarissen op de Vlak voor het Stadhuys". Met die stï zijn blijkbaar bedoeld de kleine streel'.', de voorzyde, uiteenloopen. kleine sternen mui. die ook nu nor »terTOrn%v Zooals uit het bovenstaande bliikt de Goudsche schutterij, die zoowst sterkte, had van een bataljon, in het bsrit van vier vaandels gesteld. Dit was non Z heel volgens de opvattingen, dia reeds het begin van de 17e eeuw golden Bil d huurtroepen bestonden toen al afde'elinsJ die mèt hun hopman of kapitein, In hm geheel in dienst werden genomen. Die ai deelingen hadden elk hun vaandel. Naar hun vaandels droegen zij den naam van ïel dels". De naam „vendel" is later veranderd in „compagnie". Vandaar, dat de Goudsch» schuttery, die uit vier compagnieën bestond; steeds vier vaandels ryk was! Toen In "latere tijdperken by het staande leger, de ic,| menten uit drie, vier of vyf bataljons warén samengesteld, werden de compagniesvaan. dels afgeschaft en behield elk bataljon m vaandel. Nog later werd het aantal vaan. dels per regiment verminderd. Het Duitsche leger heeft nog een tijd gekend, dat er bij elk regiment twee vaandels waren. Ten. slotte behield elk regiment een vaandel. Dit is de toestand, die by ons leger bestaat Daarnaast heeft elk bataljon een „fanion", dat min of meer als een vaandeltje is te' beschouwen. In ons Indische leger daaren tegen zijn de bataljonsvaandels hlyven be- staan, ook, nadat vóór ongeveer tien jaar, hij dit leger het regimentsverband is inge- voerd. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. museum liggen uitgestald, voorwer pen, die een zestig jaar geleden op Nova Zembla teruggevonden zijn en dus inderdaad aan myn helden heb ben toebehoord. Als kind reeds heb ben verschillende dingen daarvan eefi diepen indruk op my gemaakt, maar nu...? U kunt zich niet voorstellen, hoe inspireerend zoo'n houten stokje, zoo'n vork, zoo'n schaaf of zoo'n ge zangboek werktdie voorwerpen zijn levende bronnen van inspiratie voor mij. Daar ligt b.v. een fluit. Donk u eens in, wat die fluit voor die mannen beteekende in de maandenlange pool nacht ,toen zij opgesloten zaten in hun hut, bevriezend van de koude, terwijl zij toch bovenop het vuur kropen. Zoo'n fluit in 'een vitrine geeft een heel relaas van de melancholie, maar ook van de levenskracht daar op Nova Zembla. Want dat is het bewonde renswaardige; de mannen van Ba rents hebben zich voorbeeldig gedra gen, by'na zonder morren, in tegen stelling met de bemanning van het andere schip, waarover De Rijp hei bevel voerde, maar dat halverwege naar Holland terugkeerde. Dit bewijst ook, wat een vaderlijk gezag Barents gelden liet. Want laat ik dat even met nadruk opmerken: het is volkomen fout om van Heemskerck en Barents te spreken. Heemskerck was wel is waar de schipper, maar Barents wa3 de wetenschappelijke leider van de gansche expeditie. Alleen om Barents te ontlasten van de dagelyksche be slommeringen had men Heemskerck tot schipper benoemd. Terecht heeft Professor Fruin er op gewezen, dat de latere glorie van Heemskerck, die admiraal in staatsdienst en een groot vermogend man werd, de verdiensten van Barents een beetje naar den ach tergrond heeft gedrongen. Dat heb ik hersteld. Inderdaad was Barents fa natiek bezield door het denkbeeld langs Nova Zembla om een doortocht naar China en Indië te vinden; Heemskerck heeft slechts een ver dienstelijk aandeel in de laatste po ging daartoe gehad. Wy spraken nog lang over het stuk dat door het Groot Nederlandsch Tooneel wordt opgevoerd en over Jo andere stukken, die nog op staan. Veterman Vertelde, dathi) „1813" bijna voltooid had en reeds uitzag naar nieuwe ontwerpen. n Vanaf VRIJDAG t/m MAANDAG (4 DAGEN) er MAGDA SCHNEIDER HERMANN thimig Tweede Hoofdfilm"Ü2I CARL. LUDWIG DIEHL in: Toegang boven 18 jaar. WOENSDAG 2 UUR MATINEE VOOR IEDEREN LEEFTIJD. zoo JUIST ONTVANGEN een groote partij ONGEREGELDE MANUFACTUREN, o.a.: SpoMhamdan, Nachthemden, Directoire* Sportkousen, Ondergoederen ens, welke wjj ver beneden fabrieksprijs zullen verkoopen. Haast U, want er zijn verscheidene SPOTKOOPJES onder. MANUFACTUREN - VAKKLEEDING - BABYGOEDEREN. Bij Het Gelukskantoop „Het Hoefijzer" vin C. Lafeber Tel. 2825 - STOOFSTEEG 8—10 - GOUDA - Tel, 2825 Vraagt inlichtingen of prospectus. 32 trekkingen per jaar. Staatsgarantie WAT KAN .MEN WINNEN? 3 x 70000 fjuldan in contanten kunt gij winnen voor een geringe uitgave van 3 gld. per maand Openbare controle voor alle koopers. Waarom doet iedereen met ons zoo gaarne zaken? Omdat men zonder risico kans heeft fortuin te makenIn 1933 werden 2 millioen door Hollanders gewonnen. WACHT NIET! STELT NIET UIT! Maar vraagt zoo spoedig mogelijk sohriftelijik of mondeling inlichtingen bij: Het Gelukskantoor „HET HOEFIJZER" van C. LAFEBER. Stoofsteeg 8—10 Telef. 2825 Gouda. Trekkingen 1520 April, enz., enz., enz. dat door de tijdsomstandigheden in byna alle handelszaken het aanbod grooter is dan de vraag. Ook de Banken vanLeening in de groote steden beleenen dagelijks veel meer goederen, als hetgeen wederom gelost of verkocht kan worden, en zitten met de meest waardevolle voorwerpen overvol. Om het pandbedryf niet stop te zetten, zyn in ver schillende plaatsen gelegenheden opengesteld, de overvolle voorraden GOUDEN en ZILVEREN voorwerpen tegen de meest voordeelige prijzen te verkoopen. Deze voor werpen, meest van moderne uitvoering, worden als nieuw opgemaakt in den handel gebracht. De prijzen, welke meer dan de helft minder zyn dan hetgeen ge m den winkel zoudt betalen, worden met geenerlei onkosten belast en zyn dagelyks te bezichtigen van 2 tot 6 uur in „PENSION", ERASMUSSTRAAT 1, behalve Zaterdag en Zondag. De aanwezige voorwerpen bestaan uit een fraaie collectie Gouden en Zilveren Uur werken, Ancre horloges, Dames- en Heeren Polshorloges, Gouden en Zilveren vest- kettingen, Colliers, Armbanden, Juweelen, Ringen en Dasspelden, Gouden Ringen, waaronder Trouw- en Verlovingsringen, Fantasie Ringen, Sierspelden, Zilveren Cigarettenkokers, Etui's met tafelzilver, en andere voorwerpen, fitf" Aan de ons bekende soiide adressen worden gaarne op aanvraag goederen op zicht gezonden. Alle by ons gekochte voorwerpen, hoe goedkoop ook, moeten volkomen voldoen, anders kan men binnen drie dagen na den koop de voorwerpen teruggeven en ruilen. Het daarvoor betaalde bedrag wordt alsdan ten volle verrekend. Voorts belasten wy ons met koopen, verkoopen en ruilen van Goud en Zilver. „PENSION", Erasmusstraat 1, bij de Veerpont. BLAUWE DRUIVEN VERSCHE AARDBEIEN KAAPSCHE PRUIMEN tafelperen TAFELAPPELEN MANDARIJNEN SINAASAPPELEN CITROENEN BANANEN TOMATEN NIEUWE VIJGEN STUDENTENHAVER VRUCHTEN IN GLAS EN BLIK DIVERSE SOORTEN NOTEN te GOUDA, zal op MAANDAG, 16 APRIL 1934, des avonds om 8 uur, in het Hotel „DE ZALM", aan de Markt, aldaar, ten verzoeke van de erven van den Heer A. J. van Vliet, gelegen tusschen de Karnemelksloot en de Johan den Haenstraat, te Gou da, als volgt:* Perceel I. strekkende 24 Meter langs de Jo han den Haenstraat en ter diepte van 25 Meter. Perceel II. Karnemelksloot 108 met daarvoor en achter gelegen grond. Perceel III. Karnemelksloot 106 met daarvoor, opzy en achter gelegen grond. In eigen gebruik. In perceelen en combinaties. Perceelen IV, V en VI. DrtlE HUIZEN aan de Vest nos. 34, 36 en 38 te Gouda. Elk verhuurd voor 1.80 per week. Bezichtiging der perceelen I, II en III op 13, 14 en 16 April van 1012 uur (zich te vervoegen Karnemelk sloot 106)de overige perceelen vol gens plaatselijk gebruik. Betaling en aanvaarding 15 Mei 1934zullende het perceel Karnemelk sloot 106 uiterlijk 15 Juni 1934 zijn ontruimd. Nadere inlichtin&en ten kantore van den notaris, Oosthaven no. 39. BLIKGROENTEN tegen scherp concurreerende prijzen. Firma Wart. Rietveld. LANGE TIENDEWEG 27 TELEF. 33 VEERSTAL 16-18 - GOUDA - TELEF. 2565—2467. haven 124. Gouda. NOtarls G. Vos te WADDINXVEEN, zal op MAANDAG, 16 APRIL 1934, des n.m. 71/2 uur precies in Café „HET SCHAAKBORD" aan den Kleiweg te Gouda, by inzet en toeslag verkoopen krachtens art. 1223 B. W. aan de Vierde Kade nos. 120 en 122, nabij den Graaf Florisweg te Gouda; kad. sectie A nos. 4916 en 4917, te zamen groot 1.42 are. Te veilen in 2 perc. en in combi natie. Betaling: 28 Mei 1934. Aanvaarding bij de betaling. Lasten van 1 Januari 1934 af. Verhuurd bii de week, elk voor Te bezichtigen volgens plaatselijk gebruik. onder Gediplomeerd Kraamverzorgster, GRAAF FLORISWEG 55, GOUDA. Dit is de^roep, die bij bet pussen van onze modellen uitgaat. Want wat wij brengen is elegant, modieus, van prima coupe en ajwerking èn Al ome MANTELS, MANTEL- COSTUMES, JAPONNEN, COM PLETS, ULO USES, em, dragen het etiket Daw is JkteeeviGoéd^StryiH- VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING lnlichtingenbladen, Tarieven en Voorwaarden en inlichtingen omtrent het FONDS VOOR LIJKVER BRANDING op schriftelijke aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij de afd.-secretaresse. Gouwe 73 Gouda Kleiweg 27 - 37 Korte Tlendeweg 17 6 cent per stuk SHAMPOOING wasclit en verft het haar. 60 cent per pakje. „DE VERGULDE HAND" 16 ct. Groot stuk 25 cent. OOSTHAVEN 29 _jt TELEF. 3364. 5 cent5 cent5 cent. Goed nieuws voor Heeren Rookers! Wij ge.en U 11 Sipnen .oor 1 kwartje en 7 Sigaren met 1 ons Crisistabak voor I kwartje. Voor kwaliteit wordt geheel ingestaan. Alleen bü R. VEERMAN Turfmarkt 5(J. Jjgo IS GOEDKOOPEH %nnbconen TUkken 3 ons Zi j. Cng. Drop ticnianr nAZeiNOöl OOAdtt* lfM.1t,* Wie/w CUJtrh. tont EXTP UECL,AANBIEDING CritNE mintr a r A one C*9c/. Van ToUeet I 9r "l pon!/ 2%:J. CHOCOLATERIE Lifk> Hoog»traat 17 Gouda overwerkt door de schoonmaak? Begint onmiddellijk met SANATOGEN, versterkt ook Uü Vanaf 1-per bus!11 Gedipl. Drogist.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2