STELLING Persil Concerte FICIEEU 'ENIN( NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOIJDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. U» 18577 Dinsdag 17 April 1934 n 7 uur 73" Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen >ezoeken 'n cadeai -EENHOUTS oer-komisch reportwi EEN KLEINTJE EEN KWARTJE rs Engeland en de verhooging der militaire begroetingen in Duitschland. iline, Hawaiian. e moet 1ZMTU2. I Wolven in schaapsvacht. nnengoed nand geweven Persil op water beetje koud wnder k’ontrn' - Groote demonstratie reporten nail UVM u. UO -J v. 13AUOUUV- lijn in antwoord op vragen betreffende scherven, het trainen van afdeelingen in In dezen. De voorzitter van de commissie voor BUITENLANDSCHNIEUWS. legd.’ men, Het Belgische deel van de Maginot- FEUILLETON. HOOFDSTUK XI. De geheimzinnige passagier. veerd. de nieuwe eigenaar er waarachtige ie- (Wordt vervolgd.) zacht te ibr<»k«n At toe Internat. het schadeloos maken van gifgassen, uit breiding van het brandbl’uschsysteem. het trainen van bijzondere afdeelingen voor waarschuwing .technische repara ties en andere dergelijke zaken. langstelling voor heeft. Het had anders kunnen zijn Dus je raadt mij aan zoodra het mogelijk is de Hall te betrekken? Als je ten volle van het landgoed wilt genieten, zou het zeer zeker beter zijn In je eigen huls te wonen, vooral als het zoo mooi is als Gresford Hall. Je vader is er erg op gesteld, dat Sir Percy als huurder blijft En of, hernam zij schalks. Maar je vroeg mijn raad. Dus jij zoudt In mijn plaats zelf in het huls gaan wonen en de huur laten leopen? Dat geloof Ik wel, haar glimlach had iets weemoedigs. Maar Ik geloof dat mijn raad niet practlsch is. Jammer dat je erom geviaagd hebt. Neen, wierp hij tegen, Ik ben er heel blij om. Je behoeft het niet aan vader over te vertellen. Neen, neen. Ik weet, dat jouw belangen hem zeer ter harte gaan, ging zij voort, en dat hij je naar beste weten raad geeft. Maar zakelijk advies en romantiek gaan niet samen, toch Is het leven zonder dat laatste nuchter en droog. Maar de Hall Is wel romantisch, merkte hij op Wat groot om alleen te bewonen. Je behoeft toch niet altijd alleen te blijven, antwoordde zij. Het zal je wel niet aan kennissen ontbreken. Iets in haar toon bracht hem ertoe te hten zou willen aanvallen, zou niet al leen het Belgisch vestingsysteem tegen over zich zien, doch eveneens twee met de modernste verdedigingsmiddelen uit- derlandsche Front, heeft afgelegd aan een vertegenwoordiger van de Polltische Korrespondenz. De overeenkomst al dus Stepan is niet slechts van prln- clpleele beteekenis voor den verderen gang van zaken In het Vaderlandsche ruiterlijk ten antwoord: Dat Is zoo, kapitein, maar laat het onder ons blij ven. Heb ik de plank mis als ik aanneem dat U zich daar ook voor interesseert? Dat Us toevallig zoo gekomen, ant woordde Wilson met eenlge reserve. Na ia! water hek soda PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR IN GEWACHT ran soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. d een •je >r kinderen onder 5, ’s avonds 0.50, sn half geld. Nieuwe vracen in het Lagerhuis. Het Duitsche antwoord gepubliceerd. De ontwapeningsconferentie. nog geregeld worden. Intusschen zijn reeds eenlge belangrijke resultaten be reikt. Engeland eischt van Frankrijk geen ontwapening meer en het gaat op het oogenbllk klaarblijkelijk niet meer om een bewapenlngsbeperklng. maar om Op een ochtend, kort na hunne ont moeting, wandelde Mr. Myrtle den „Dra kenkop” binnen en vroeg naar kapitein Wilson. Ik dacht zoo, zei Myrtle, ik kom eens aanloopen om een praatje te ma ken. Het !s op de Hall nogal veryelénd en van het gezelschaup krijg je na een poosje je bekomst. Wilson knikte. Dat kan ik me voor stellen U is hier, zooals ik veronderstel, voor die juweelen-geschiedenls. Myrtle was verbaasd eenigszlns van zijn stuk gebracht Niettemin gaf hij Het conservatieve Lagerhuislld Booth- by heeft gisteren opnieuw in het Lager hui? de vraag gesteld aan minister Simon of hij' eenige nadere inlichting kan ver strekken nopens de verhooging der Dult- schq militaire uitgaven en of de Britsche regeering voornemens is in deze aange legenheid eenige actie te ondernemen. Minister Simon bevestigde in zijn ant woord, dat de Duitsche regeering heeft geantwoord op de vraag, welke door den Britschen ambassadeur te Berlijn is ge steld. Hij voegde hieraan toe, dat de Duitsche regeering informaties over deze kwestie heeft gegeven in den vorm van een nota. Deze nota die de Duitsche minister van buitenlandsche zaken gericht heeft aan den Britschen ambassadeur te Ber de verhooglngen van de Duitsche begroe tingen voor vloot, ièger en luchtmacht, is daarop door den ministeh van bui tenlandsche zaken, Sir John Simon in het Lagerhuis bekend gemaakt De nota houdt in, dat de verhooging der begrooting voor het leger met 172 millioen tot een bedrag van 654.6 mll- lloen R.M., noodzakelijk is voor voorbe- leldingen, welke in den loop van het be- grootingsjaar zullen moeten plaats vin den ten behoeve van de omzetting van de rijksweer in een milltieleger met kor ten diensttijd. Het opnemen van deze semrfien op de begrooting voor dit doel vloeit voort uit den staat van onderhan- dellngen met betrekking tot de ontwa- peningskwestle. De uitgaven voor vloot- doeleinden zijn geraamd op 236 millioen RM. Deze verhoogde uitgaven de ver hooging bedraagt 50 millioen zijn ver oorzaakt door de gestegen kosten van systematische vernieuwing van reeds lang verouderde eenheden van de Duit- sche vloot, waarvan de vervanging, deels op grond van veiligheid voor de beman ningen, niet langer kan worden uitge steld. De begrooting van het ministerie van luchtvaart kan niet beschouwd wor den als een bewapeningsbegrooting. Zij bestaat uit een begrooting voor lucht vervoer en een begrooting voor lucht verdediging De geraamde uitgaven voor luchtvervoer bedragen 160 millioen te genover 7? millioen in vorige jaren. Deze verhooging vindt haar ontstaan in de vervanging van verouderd vliegtulgmate- - PER MAAND, Alle n 3 VERSTREKT. van 7—9 uur in Bovenza BELGIë. Een versterkte muur door Europa. Een pantseriorten-linie aan de Fransche Oostgrens. Aansluiting van een Belgische linie. De beroemde Maglfiót-linie, de gepant- serde muur, die de Oostgrens van Frank rijk béschermd, zal nu’door Beiglë tot aan de zeekust worden voortgezet. Het volgend jaar, aldus de „United Press’ zal een onoverwinnelijke, met stukken geschut bezette muur van beton en staal, die van de Noordzee bijna tot de Mid-- dellandsche Zee loopt slechts de korte FranschZwitsersche grens blijft onbe zet West-Europa van Oost-Europa scheiden Geheel België wordt in deze fortificatie-keten betrokken en de meest onneembare stelling vormen, want ach ter de verlengde Maglnot-llnie liggen de sterke Belgische vestingen en aan de PUBLIEK. 5 EN VAN 7—H (ju troepen, rijwieicompagniën met machl- negeweer-afdeelingen moeten bij onver wacht alarm deze verdedlgingsstellingen versterken. De Belgische grensversterkingslinle komt bij Metz en Longwy samën met de Fransche. waar zij uiteen valt in twee deelen: de voorste gordel bestaat uit af zonderlijke forten, de daarachter liggen de uit een samenhangende versterking van staal en beton, die ononderbroken doorloopt van de Maas tot aan de Schel de, en waar reusachtige stukken geschut staan, die het grootste deel van Holland beheerschen. Twee legercorpsen met het j ~-'-J-- -x>. Front en voor de vernieuwingsgedachce in Oostenrijk, maar zij is in de eerste plaats de grondslag en de voorwaarde voor Percy op de Hall te laten blijven en er niet in te trekken alvorens alles goed marcheert. Wat denk jij ervan? Ik? Zij wendde haar gezicht naar hem toe, dat door de plotselinge leven dige uitdrukking buitengewoon aantrek kelijk was. Als je mijn raad van be teekenis vindt... Natuurlijk. Anders zou je het mij ook niet ge vraagd hebben. Nu, goed, mijn ad des is heel eenvoudig. Döe waar je het meest lust in hebt Het spreekt vanzelf, dat ik graag den besten weg zou volgen. Voor je zelf of voor het landgoed. Het komt mij voor, dat dit op het zelfde neerkomt. Dat zou ongetwijfeld zoo moeten zijn. Maar het zou kunnen dat je je ëlgen genoegens boven de belangen van het landgoed stelde en het denkbeeld om je daar nu al te vestigen je niet erg aan trekt. Voel Je er niets voor om eerst een tijdje in Londen te wonen? Ik moet niets van de groote stad hebben Neen, ik geef verre den voorkeur aan het buitenleven. Tk geloof dat je gelijk hebt, zij ze op beslisten toon. Als het je eigendom is, verschaft een buitenplaats als deze je veel meer genot en afleiding dan het leven in de stad met haar stoffige druk te zou doen. Het is voor mij, die Gresford haar heele leven gekend en liefgehad heeft een heerlijk Iets te bemerken, dat 1 x, nionmo AtffpnHar er waarachtige be- Een vaste overtuiging wijkt niet voor bedreigingen. sverse neigiscne vesuuigen en aan ue Rransch—Belgische grens is een tweede Fransche versterkingsllnie in aanbouw I Een vijand, die Frankrijk door België richtingbepaltng in verband met vliegen in den winter en des nachts voor de lange-afstandslijnen, benevens voor de ontwikkeling van het overzeesche lucht transport en wetenschappelijk onderzoek op het gebied van luchttransport in het algemeen. De begrooting voor luchtbe scherming bedraagt 50 millioen R.M. Op de begrooting van het vorige Jaar was slechts 1.3 millioen R.M. voor dit doel op genomen, aangezien de organisatie van de luchtverdediging in dien tijd nog slechts in haar eerste stadium verkeerde. De pas tot ontwikkeling gekomen orga nisatie bedoelt de bescherming van de I burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De werkzaamheid dezer organisatie be- staat in het inrichten van kelders, die gevrijwaard zijn tegen gas en granaat- zeggen. Ik heb er al meer dan genoeg. Ons? Er was iets bitters in de ma nier. waarop zij dit zelde. Ons kan je niet uit den weg gaan; wij zijn bloedver wanten, neef Richard. Marion, riep hij, zacht verwijtend. Ik hoop, dat wij ook door een vriend schapsband verbonden zijn. Ik hoop het ook, antwoordde zij, ter wijl ze. naar het scheen in een opwel ling. haar hand uitstrekte. Hij nam deze in de zijne, aarzelde een oogenblik en bracht haar toen, zonder dat zij een poging deed dit te verhinde ren, aan zijn lippen, daartoe wellicht aangemoedigd door de omstandigheid, dat ze haar hand wel wat bijzonder hoog had gehouden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 eent, met Zondagsblad oer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. modernste technische materiaal, ook voor de artillerie, moeten deze linie be zet houden. Daarenboven zijn in Luxem- burg nog bijzondere maatregelen geno- voor de schepping van den autoritair men, die samenhangen met de bergver- geleiden staat. Achter Dollfuss en Star- hemberg zal in het vervolg het greote gesloten front staan dergenen, die in onvooiwaardelijke navolging van Doll- fuss den door hem opgebouwden Chris- telijken standenstaat belijden. Het Va derlandsche Front zal na de inlijving van het Weerfront uit drie deelen be staan: het weerfront, de organisatie naar beroepsstanden en de organisatie naar gebieden. De Chrlsten-sociallstische Reichpost verneemt, dat bondskanselier Dollfuss met het oog op de overeenkomsten tus schen burgerwacht en Vaderlandsuh Front het voornemen heeft starhemberg als zijn plaatsvervanger in het bestuur van het Vaderlandsche Front, een func tie in de regeering aan te bieden. ROEMENIë. Het complot te Boekarest. De leider was een vertrouweling van koning Carol. De namen der samenzweerders, 11 offi cieren en 13 ambtenaren, die te Boekarest zijn gearresteerd in verband met een complot tegen koning Carol en mme Lu- pescu, zijn gepubliceerd. Onder de ge arresteerde militairen zijn luitenant-ko- lonel Victor Precup, majoor Basllius Ni- coara. de kapiteins Plesarin, Mesarosu, Nicolaas Nicoara, voorts 3 luitenants en 3 onderluitenants en nog eenige ser geants. Zij zullen tegen het einde van de vol gende week voor ‘den krijgsraad terecht staan. Van welingelichte zijde wordt verno- dat de leider, luitenant-kolonel Victor Precup, die van meening was, dat hij onrechtvaardig was behandeld, door koning Carol, dien hij in 1930 naar Roe menië terug had gebracht, aan eenige zijner vrienden verzocht had zich bij hem aan te sluiten, om een poging „e doen, koning Carol te arresteeren en de dictatuur in Roemenië in te stellen. Dit had Zaterdag vóór Paschen moe ten plaats hebben op het oogenbllk, dat de koning zich voor de godsdienstoefe ning naar de kathedraal begaf. Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY. U Nadruk verboden. .Terwijl zij langzaam en zwijgend langs net met bladeren bedekte pad voortgln- 8en’ keek hij zijn gezellin belangstellend aan, trachtend hare gedachten te raden. Een standbeeld zou echter niet ondoor- CTondelijker geweest kunnen zijn. Haar Wlaat stond strak en koud. Haar hou- ning was anders dan toen de wandeling negonnen werd, gedwongen en gereser- - Eindelijk, toen het stilzwijgen rukkend begon te worden, hernam zij gesprek. t 7~ Als ik bang was, dat je misschien t de conclusie zou komen dat we je «raag kwijt zouden zijn hoewel je ons ik S toch te goed zult kennen zou mJ vragen wat je plannen zijn, ik «een ten opzichte van de Hall JT°eg dlt langs haar neds weg. heb nog Been plannén gemaakt, dat k Zdde hlJ ronduIt De kwestie is, he zoo aangenaam op de Gran- I mii emaakt Wordt> dat het nog niet bij denh°^gekomen 18 aan de toekomst te Ken Je vader raadt mij sterk aan Sir een begrenzing van de bestaande bewa peningen. De officieuze Temps is het met dit standpunt niet heelemaal eens. In een beschouwing over de laatste verklarin gen van Mussolini spreekt het blad ook over de ontwapeningsvoorstellen van Italië en legt er daarbij den nadruk op, dat het plan van Mussolini niet in over eenstemming kan worden gebracht met de eigenlijke taak van de conferentie van Genève. Deze taak bestaat er in de bewapeningen binnen het.kader van ar tikel 8 van het Volkenbondspact te be perken en verminderen. Om de Itallaan- sche voorstellen onder het oog te kun nen zien, zouden de grondslagen van de ontwapeningsconferentie in overeenstem mlng met alle belanghebbende landen veranderd moeten worden. Zoo ver is men echter nog niet. Overigens Juicht het blad de uiteenzettingen van Musso lini toe, volgens welke Italië bereid is zeer vér gaande waarborgen op zich te nemen. Daar men weet, dat Italië de be sluiten der Engelsch» regeering steeds opmerkzaam volgt, kan men aannemen, dat de nadruk, waarmede Mussolini ge sproken heeft over de kwestie der garan ties, zijn ontstaan vindt in de inlichtin gen. waarover men te Rome beschikt ten aanzien van de oïficleele Engelsche ofl- vatting in dezen. buitenlandsche zaken van den senaat, 1 Bérenger, behandelt in de Alliance Eco- nomlque et Financière de ontwapenings- kwestïe en stelt daarbij vast, dat de Ge- neefsche conferentie het recht verloren heeft zich ontwapeningsconferentie te noemen. Deze benaming is belachelijk gewordenop het oogenbllk, waarop Duitschland begonnen is zich te bewa penen en zijn legerbegrooting te vervier voudigen. Dedè belachelijkheid heeft het bureau der conferentie wel gemerkt en derhalve ook het eenig verstandige be sluit genomen zich te verdagen allereerst tot einde April en daarna waarschijnlijk tot Mei. Op dat moment zal Engeland misschien de definitieve richtlijnen van zijn nieuwe politiek in de ontwapenlngs- kwestle hebben opgesteld en zijn nieuw standpunt tegenover Europa bekend ge maakt hebben Waarschijnlijk heeft de niet toegevende houding van den Fran- schen senaat sterk bijgedragen tot dezen ommekeer De kwestie is thans slechts waar deze ommekeer ophoudt. Op het oogenblik worden tusschen Frankrijk en Engeland besprekingen gevoerd. De bei de meest précaire punten, n.l. de erken ning van de Duitsche bewapening door Frankrijk en de wijze van garanties, die daal van de particuliere Duitsche lucht- J Engeland op zich wil nemen, moeten transportmaatschappij „Lufthansa”, die -,J gelijk dit in andere landen het geval is, regeeringksubsldies krijgt voor uitgaven, die noodig zijn voor verhoogde veiligheid in de lucht en voor de installatie van systemen van verlichting en draadlooze mijn komst hier hoorde ik er pas van. Myrtle keek ongeloovig Hoe is dat mogelijk? Ik dacht dat alle partijen het voor zich hielden. Wilson glimlachte ondoorgrondelijk - Waarde heer Myrtle, bracht hij welwil lend in het midden, is het niet onze taak, in het donker te zien? Aan gezien het niet noodig was op deze vraag antwoord te geven, vroeg Myrtle op zijn beurt U is dus niet bij de ju- weelenzaak geïnteresseerd, kapitein? Zooals ik reeds zei alleen uit de verte. De kwestie is want ik wil er geen doekjes om winden dat majoor Flordon een oude wapenbroeder van mij is. Ik liep hem hier dezer dagen tegen bet lijf en toen vertelde hij mij een en ander Juist, antwoordde Myrtle op een toon, waaruit op te maken viel dat hij niet wist of hij de verklaring gelooven moest of niet. En houdt u zich ermee bezig? Zoo’n beetje, was het kalme ant woord Ik geef alleen mijn oogen de kost, of liever gaf, totdat ik wist dat de zaak aan uwe bekwame handen was toever trouwd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezurgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ^.Z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30> Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en r-aden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst v handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te eders die cog droeflt8- er. egenwoordig. vo°r waschmethode toe aed volkomen gesp#™ noet hard wrijven ea arden. ie zelfwerkende waseb' ■t eenmaal kort aoenen een hagelwitte kende wasch. jr steeds alléén, zonder i zeep of zeeppoeder. W nwijzing het aangek dedigingen in Belgisch-Luxemburg. Eeni ge honderden versterkte blokhuizen moeten strategische punten beschermen en in Bastogne en Vielsalm worden ver sterkte kazernes opgericht voor het on derbrengen van een gemakkelijk ver plaatsbare corps, die bestaat uit wielrij- ders-compagniën en verschillende ver plaatsbare batterijen. Een eskader ge pantserde vliegtuigen wordt bij dit corps gevoegd Verder zullen, evenals vroeger, de kanalen een belangrijke rol in de ver- dedigingsorganlsatie spelen. Er worden voorzorgsmaatregelen genomen, dat hun watermassa’s binnen een minuut de laag gelegen landstreken in het Noorden kun- l nen overstroomen en uitgestrekte gebie- den voor paarden en automobielen onbe gaanbaar maken. OOSTENRIJK. Burgerwacht en Vaderlandsche Front vereenigd. Wordt Starhemberg minister? Zondagavond is te Weenen de volgen de officleele bekendmaking verschenen: „Een uitvoerige bespreking tusschen bondskanselier Dollfuss en Starhemberg, den bondsaanvoerder van de burger wacht, heeft geleld tot het leggen van een grondslag voor de vereenlging en de samensmelting van alle vaderlandsche groepen in het kader van het Vaderland sche Front. Dit zal ook tot uiting komen in de eerstvolgende organisatiemaatre- gelen, die reeds in détails zijn vastge legd.” Deze mededeeling bevestigt de reeds eerder in naam ondernomen opneming van de burgerwacht in het Vaderland sche Front onder leiding van Dollfuss. In regeeringSKringen acht men deze over eenkomst van zeer groote beteekenis, hetgeen blijkt uit de verklaringen, die geruste fortiticatie-gordels. dr Stepan, de bondsleider van het Va- Het Belgische deel van de Maginot- J linie zal speciaal met de zwaarste artil lerie worden uitgerust. Vele honderden met beton beschermde machinegeweren nesten worden in de Ardennen npgericht en langs de grens in garnizoen liggende

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1