^oms’toekiEN ien JSwerkS’, oto®KkDoudKÏ®/reÈuwk’ IV :ht veen en JTAND zen die MIDDEL EEN KLEINTJE EEN KWARTJE - 73®Jaargang 1 BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. SEIZOEN. Wolven in schaapsvacht. - Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ABONNEMENTSPRIJS: k kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geachiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. BUITENLANDSCH NIEUWS. gerezen L A C Hl VOOR die daar voor de lagere klaasen dér Beter een leven vol teleurstelling dan een •even zonder ideaal. FEUILLETON. HOOFDSTUK XII Een handelaar in imitaties. V1 alsof,^ wijzersoplelding zooveel mogelijk te be- 'perk-en tot de grens, waarbij zij met de FT BUREAU eren in ome de bewoners wilt brengen mergue’s regeering, verzekerd? de minis ter, dat de regeering eensgezind is op het gebied der buitenlandscbe politiek. Frankrijk wenscht den vrede, het ver langt geen territoriale veroveringen maar is vast besloten zich te verdedigen. Door zekere ontwapeningsvoorstellen te bestrijden, zelde Barthou, meen ik een goede zaak te verdedigen Wij kun nen aan de Dultschers niet toestaan, zich te wapenen, want wie geeft ons de zekerheid, dat de andere staten, welke krachtens de verdragen ontwapend zijn, niet dezelfde eischen zullen stellen? Terugkomend op de Poolsch—Fransche PLAATS OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT UWIJK - JDINXVEEN liciteit. IA Tusschen zijn brieven op de ontbijt tafel had kapitein Wilson een schrijven van Sir Percy Brayshaw gevonden, met een hartelijke ultnoodiging om eenlge dagen op de Hall te komen doorbrengen. Na het ontbijt schreef hij terug, dat hij heel gaarne zou komen en juist was hij dat de gulheid van Parijs een uitermate zelfzuchtig karakter droeg. Men besefte, dat het geld, hetwelk Frankrijk speciaal voor militaire doeleinden verschafte, wel-is-waar ook Polen en de Kleine En tente ten goede kwam, maar toch in de Minister Barthou te Warschau. Tegen herbewapening van Duit srhland Er zijn innerlijkheden tusschen Polen en Frankrijk. als een aanspraak op controle van de I Chineesche buitenlandsche politiek, is in liet Lagerhuis ter sprake gebracht In zijn antwoord vatte Sir John Simon Raydon keek hem met sympathie aan. Neen, antwoordde bij, ik ben over tuigd dat u er geen schuld aan heeft. Voor Richard kon vragen, waarom hij een veelbeteëkenden nadrnk op bet per soonlijk voornaamwoord legde, had Ar cher zich bij hen gevoegd. verhouding, verzekerde Barthou, dat de Fransch—Poolsche vriendschap onge schonden blijft, reden waarom liet nood zakelijk is duidelijk en openhartig te spreken bij de onderhandeltngen te War schau. „Frankrijk is niet voornemens Polen in zijn politiek te binden. Ik zou mij ge- 1 lukkig achten indien het PoolschDuit- .sche non-agressie verdrag, dat in over leg met Frankrijk gesloten is, bijdraagt tot versterking van den vrede. Dit ver drag heeft in geen geval Inbreuk ge maakt op het Fransch—Poolsche bond genootschap, dat onwrikbaar blijft”. Wat het verdrag tusschen Warschau en Polen betreft, toen het In 1921 tusschen Warschau en Parijs werd gesloten, namen de contracteerende partijen op zich steeds onderling van gedachten te zullen wisselen ten aanzien van vraag stukken der bultenlandsche staatkunde, wannes* deze aangelegenheden belde staten aangingen of betrekking hadden op de regeling der internationale rela- j ties, was de toestand geheel anders dan ttians. Niet was toen nog maar enkele jaren geleden, dat er een einde was ge'komen I aan den wereldoorlog, die de landkaart 1 euwüksche Plassen! ind wachten U! school voor gewoon lager onderwijs zal worden gevormd, heelt hij in beginsel aanvaard. Ter wille van de bezuiniging heeft hij echter in het wetsontwerp die opleiding niet ondergebracht in aizon derlijke scholen, maar ze in de kweek school geïncorporeerd. Een vijfjarige Kweekschool behoeft niet meer te kosten dan de tot dusver bestaande vierjarige en zeker niet, wan neer aan die vierjarige kweekschool het verlengstuk der B-aldeeling (hoofdakte- cursus) verbonden is. De bedoeling im mers is, dat de opleiding in het vierde en vijfde leerjaar der vijfjarige kweekschool voor niet meer dan de helft uit theoreti sche lessen zal bestaan. De overige tijd is bestemd voor oefening in de practijk van het les geven en eigen vrije studie. Meer lokaliteit dan de vierjarige oplei ding eischt de vijfjarige dus niet, en evenmin uitbreiding van het totaal aan tal lesuren. Een factor, die wel van beteekenis is voor de kosten, is de aanvaarding van de financieele gelijkstelling van de bij zondere met de Rijkskweekscholen. Zeker zou de verwezenlijking van dit reeds in 1920 ook voor de onderwijzersopleiding in de wet uitgedrukte beginsel juist in den tegenwoordigen tijd een onoverkomelijk bezwaar opleveren ware het niet, dat een ook om andere redenen dan bezuiniging noodige inkrimping van het aantal op- leihingsinrichtingen ten zeerste noodig is. Die inkrimping, waarin het wetsont werp eveneens beoogt te voorzien, zal de toepassing van de paciflcatiegedachte ook op dit gebied mogelijk maken. Aan de regeling betreffende de kweek schoolopleiding is toegevoegd die van de akte-examens en de omschrijving van de bevoegdheid, welke aan de akten van be kwaamheid verbonden zal zijn, omdat deze onderwerpen ten nauwste met de opleiding samenhangen. De bedoeling is dus geweest ,het geheele samenstel dezer bepalingen uit de L. O.-wet te lichten en naar de Kweekschoolwet over te bren gen. volkomen veranderde. De vredesverdra gen gaven het aanzijn aan nieuwe sta ten of brachten mede, dat sommige lan den een territoriale uitbreiding onder gingen. Do centrale mogendheden moes ten genoegen nemen met gebledsverlies en zich neerleggen bij vredesverdragen, die hen in militair opzicht vrijwel macn- teloos maakten. Frankrijk verleende, om Duitschland en de andere centrale mo gendheden nog kleiner te krijgen en zoo mogelijk er voorgoed onder te houden, aan Polen en de staten der Kleine En tente moieelen en stoffelijken steun. Stoffelijke steun is een ander voord voor geld Voor dit geleende geld kochten Po len, Tsjecho-Slowakije, Joego slavië en Roemenië kanonnen, geweren, munitie en verder wapentuig. Duitschland werd zoodoende omringd door tot de tanden t gewapende staten. Dit gaf Frankrijk een 1 den neergeschoten.* behagelijk en prettig gevoel. - Er kwam echter geleidelijkweg een kink in den kabel. In Polen en de andere sta- Raydon droogjes. Ik zie niet in waarom mijn nicht het zou hebben doen voorkomen, alsof zij van hem hield, zei Richard op een toon van niet begrijpen Of waarom... Raydon viel hem in de rede. Het is een teer onderwerp torn te bespreken met een bloedverwant. \Mogenlijk zag het meisje dat zijl zich vèyglst, had of is zij Uk aanraking gekomen met iemand, die beter in haar kraam te pas kwam. Maar het is erg hard voor zoo’n besten en ron den kerel als Frank Desbrook. Waren zij verloofd? Ja Het is nooit publiek geworden, maar het was toch een engagement. ZIJ hadden zich omgekeerd en wandel den in gedrukt stilzwijgen naar het huis terug Archer Cardon kwam te voor- BINNENLAND. Dr. Colijn’s tweeledige taak. ’s Morgens Koldniën, ’s middags Econ. Zaken. De minister-president dr. Colijn heeft zijn ambtswerkzaamheden als minister van Koloniën en als minister ad-interim van Economische Zaken thans zoodanig geregeld, dat hij ’s ochtends aan het de partement van Koloniën en 's middags aan het departement van Economische Zaken werkzaam is. Belastingbetalers organiseeren zich. Op 22 April is te Amsterdam opgericht de Nederlandsche vereeniging van belas tingbetalers gevestigd te Utrecht. Het doel der vereeniging is, de bevordering, in de meest uitgebreide beteekenis van het woord, van de rechten en belangen der belasting-betalers Tot bestuursleden werden gekozen Mr Dr W J C A Nijgh te Helle voet- sluis, voorztter; H. J. D. van Hoorn te Utrecht, secretaris-penningmeester; Ing. M. E. Jonker, Amsterdam; C L. D. von Münching, Amsterdam; A. Perquin, Am sterdam; Mr. P. J. F, H. van de Rivière, Baarn, en A. H Stierman, Rotterdam. tasch in de hand en een overjas over den arm. In de drukte van den binnenko menden trein leek het heel gewoon dat Wilson de tegenwoordigheid van den man, met wien. hij slechts vluchtig be kend was, niet opmerkte. Cardon stapte in een ledige eerste klas coupé, terwijl Wilson doorliep en plaats nam in een van de voorste wagens De kaartjes wer den nagezien en de twee uur onafgebn - ken rit naar Londen ving aan, met Car don veilig en wel ’n den trein. Toen men Paddington bereikte, was Wilson een van de eerste passagiers, die uitstapte en hij wandelde op zijn gemak over het perron, als met de bedoeling de beste taxi uit te pikken. Evenals bij de vorige gelegenheid, toen inspecteur Myrtle met denzelfden trein ■zegetocht begonnen ■wegen het fri8sche 3 ^heren de blanke we bruisende water onore roep van den Plassen en bouwen *P hun nest in het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN14 regels ƒ2.25 elke regel méér ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen bij contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en r-nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst v handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags an het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te van soliede Boek i vóór de plaatsing a zijn. De Fransche Minister van Bultenland sche Zaken, Barthou, die momenteel een bezoek brengt aan Polen, Is Zondag in Warschau aangekomen, gistermorgen heeft ae Poolsche minister-president Jendrjewze minister Barthou ontvangen vervolgens is Barthou ontvangen door den president der Poolsche Republiek. Hoewel aanvankelijk niets bekend werd over den inhoud der besprekingen heeft Barthou in den loop van den dag tegenover de pers een verklaring afge legd, waarin hij de houding van Frank rijk tegenover de ontwapeningsconferen tie toelichtte. Hij sprak de overtuiging uit, dat hij de zaak van den wereldvrede dient door te weigeren de herbewapening van Duitschland te wettigen. Mijn bezoek aan Polen, zeide Barthou, dat een antwoord is op het bezoek van Beek aan Parijs, is een hulde aan de Poolsche natie, één der grootste in Euro pa. Barthou herinnerde aan de banden, die hem met Polen verbinden als parle mentair rapporteur over het Verdrag van Versailles en onderteekenaar van het Fransch-Poolsch verband van 1921, even als zijn bewondering voor Pilsudski, dien hij bij een bezoek aan de vliegvelden in Frankrijk heeft vergezeld. w Na het succes te hebben uiteengezet wv_ der blnnenlandsche politiek van Dou- I eerste plaats Frankrijks veiligheid moest vergrooten Bovendien behandelde Frank rijk hen meermalen als tin vroeger tijden een leenheer zijn leenxnechten Vooral toen het vlermogendhedenverdrag tot stand kwam, hetwelk in Europa prac tisch Polen en zooveel andere staten uit schakelde bij het nemen der groote poli tieke beslissingen, nam in het zelfbe wuste Polen de ontstemming zeer toe. Naderhand is dit verdrag een vrij slap tractaatje geworden en ook bezwoer men de Polen de zaak niet zoo erg op te vat ten. cmdat zij onder gieen beding het kind van de rekening.zojiden worden en er zonder hen geen decisies van groote draagwijdte zouden worden genomen, doch dit alles vermocht de verstoordheid niet weg te nemen. Trouwens: reeds voor de totstandkoming van ’t viermogend- hedenpact was Frankrijks optreden van alen aard, dat er voor Warschau alle aanleiding was kregel te worden. Al deze feiten en omstandigheden te zamen hebben er tenslotte toe geleld, dat Polen, zonder met Frankrijk op abrupte wijze te breken, niettemin besloot het stuur om te gooien. Een- zeer sprekend bewijs van deze koerswijziging is n.l. de overeenkomst, die Polen op 26 Januari jl. met Duitschland sloot en nog wel met het Duitschland van Hitler. Het heeft den schijn dat dit laatste wel de juiste oorzaak is van de reis van minister Barthou, die blijkbaar ten doel heeft weer te herstellen wat is stuk ge maakt De 72-jarige, in zijn vak vergrijsde po liticus, zal na Warschau, Praag en wel licht ook Boekarest bezoeken, teneinde ook daar de politieke toestand te bespre ken, voornamelijk om te verhinderen dat de banden welke Frankrijk met Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië verbin den en die door allerlei moeilijkheden wat minder vast dreigen te worden ge heel los zouden geraken Zijn metgezel keek hem oplettend door zijn kleine, vroolijke oogen aan. Ik dacht, dat u dat wel wist of ge- raden had Het botert; niet erg tusschen hem en juffrouw Marion.\ Richard voeldof zij het ookvaag, waar hij op doelde 4- Is het een liefdesge schiedenis? v Die was et’ antwoordde Raydon min 1 of meer grimmig. Het zal nu wel uit zijn, die arme kerel! Nu gaat mij een licht op, zei Ri chard flauwtjes. Ik dacht aan de lunch al dat er iets bijzonders was Geeft zij niet om hem? Raydon haalde de schouders op. rer wel zij deed tenminste Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 20 Nadruk verboden. Hoe het met hem staat? Of hij rijk of arm is. Waar heeft hij •n het eerste geval zijn geld vandaan? Er was namelijk een tijd, en niet eens zoo heel lang geleden, dat men er moeilijk aan kon twijfelen of hij arm was. Het gaat mij echter niet aan waar hij zijn leerkrachten bij bet lager onderwijs in is. De beperking van de onderwijzersoplei ding behoort zoo mogelijk met een ver betering van die opleiding gepaard te gaan. Zelfs indien daardoor een klein gedeelte van de door de bepèrklng te verwachten besparing moest worden op- geo/ferd, zou dit geraden zijn. Het is echter de vraag, of een verbetering op de wijze als de minister zich voor stelt, op zich zelf beschouwd en als baar kos ten worden omgeslagen over alle onder wijzers, die zij afleveren zal, de opleiding aanwijsbaar duurder dan de tegenwoor dige zal maken. De vraag der reorganisatie wordt dus feitelijk deze, hoe, uitgaande van de grondgedachten der wet van 1920 en te kening houdende met het feit, dat de driejarige school voor voortgezet onder wijs als grondslag der onderwijzersoplei ding verder moet worden uitgebouwd. Bij het thans ingediende wetsontwerp is de minister dus uitgegaan van hetgeen in Titel VI der L. O.-wet is neer geschre ven. Reeds dadelijk moet hij er echter op wijzen, dat hij ten aanzien van een enkel hoofdpunt van die regeling is afgewe ken. Met de gedachte, dat de nieuwe on derwijzersakte ook de bevoegdheid zou moeten omvatten om aan een school voor gewoon lager onderwijs, onderwijs ce geven in de speciale vakken lichamelijke oefening, Fransch, Dultsch, Engelsch, wiskunde cn handenarbeid, en aan een school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken lichamelijke oefening, wis kunde en handenarbeid, is naar zijn meening te hoog gegrepen. Overigens beeft hij de beginselen van Titel VI tot de zijne gemaakt. Ook de „opleidingsschool” en de onderwijzerts, Nieuwe opleiding van onderwijzers. De omvang wordt beperkt. Wetsontwerp ingediend, uitgaande van titel VI der. L. O.-wet. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het lager on derwijs en van de bevoegdheid, verbon den aan de akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het getal onderwijzers, hetwelk de ge zamenlijke opleidingsinrichtingen kun nen afleveren, is belangrijk veel grooter dan met het oog op de voor afzienbare tijden te benaderen behoefte in overeen stemming zal zijn. Het staat dus in feite vast, dat deze opleidingsinrichtingen, voor vele van haar leerlingen eenvoudig algemeen vormende scholen zullen zijn, met welker einddiploma zij elders dan bij het onderwijs een toekomst trachten te vinden. Voor zoover dus deze algemee- ne vorming elders op voldoende wijze en voor minder kosten kan worden bereikt, i is inkrimping van de onderwijzersoplei ding toelaatbaar en in het algemeen be lang. Onder deze omstandigheden is er alle - T aanleiding den omvang van de onder- litiek vaji Japan in het Verre Oosten, to hO_ welke nier algemeen is geïnterpreteerd ongeveer te bepalen behoefte aan nieuwe Ml Inrrar nnriorwik in j overeenstemming de zes interpellaties samen en deelde mede, dat hij den tekst der vertaling der mededeeling van den woordvoerder van het Japansche ministerie van Buiten - landsche Zaken aan de Japansche pers in het officieele rapport zal publiceeren. Voorts verklaarde Simon. „Deze verkla ring schijnt te zijn ingegeven door de bezorgdheid voor zekere gevaren voor den vi ede, voor goede betrekkingen tus schen China en Japan of voor de on schendbaarheid van Chine, welke zouden kunnen voortvloeien uit zekere hande lingen van andere mogendheden in Chi na. Geen dezer gevaren behoeft te wor- den gevreesd ten gevolge van de politiek der Britsche regeering, welke feitelijk ten doel heeft ze te vermijden. Aan den anderen kant zijn het karakter der ver klaring en zekere bizonderheden, zooals bijv, het refereeren aan bezwaren tegen financieele steun aan China van dien aard, dat ik het noodig heb geoordeeld mij met de Japansche regeering in ver binding te stellen om het standpunt der Britsche regeering duidelijk uiteen te zeten.” Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31 GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren dagel“,k’J„e“pe"d v“" 9-° Administratie en Redactie Telef. [nterc. 2745. Postrekening 48400. innen in deze heer- t'iik geïllustreerde 'CHEYGROND gegevens voor den luriiefhebber en den VEREENIGDE STATEN. Het schuldenvraagstuk in een nieuw stadium? Volgens den correspondent te Was hington van de „New York American”, stellen de Europeesclïe debiteuren in feite aan president ROosevelt een ulti matum, door mede te deelen, dat zij zul len weigeren Amerika commercieele i voordeelen toe te staan, zoolang er geen accoord tot stand is gekomen over de vermindering van de oorlogsschulden. Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië zouden deze kwestie, volgens genoemden correspondent, te berde brengen in nlet- tormeele diplomatieke besprekingen. Dillinger opnieuw ontsnapt. I De uit de gevangenis ontsnapte mis- dadiger John Dillinger werd in dén staat Wisconsin, waar men zijn spoor had ge vonden, door een afdeeling van 27 man achtervolgd Er ontstond een vuurge- vecht, waarbij drie politiebeambten wer- niUinger wist op nieuw te ontsnappee Het gevaar be staat, dat hij opnieuw een bende zal vor- --„v. i men. ten begon men op den duur In te zien, I ENGELAND. Vragen in het Lagerhuis Met betrekking tot Japan. De Japansche uiteenzetting over de po- 1 vaji Japan in het Verre Oosten, bezig zijn brief te sluiten, toen ni] Ar cher Cardon voorbij zag rijderf in de rich ting van het station Wilson keek op zijn horloge en binnen vijf minuten was hij ook op weg naar het station, waar hij net aankwam toen de Londensche Ex press werd gesignaleerd. Op 't perron liep Archer Cardon met een kleine rels- schljn en ging hen, met de hand wui vend, tegemoet Richard voelde dat hij nog van de gelegenheid gebruik moest maken om te zeggen, wat hem op het hart lag Ik hoop, meneer Raydon, dat u niet denkt dat ik aan deze onaangename ge schiedenis schuld heb. de reis, spoorlooscverdwenen te zijn. Een totaal ander soort man stapte uit het compartement, waar hii te Gilchester ingestapt was en dat overigens onbezet was geweest Hij had kunnen doorgaan voor een tweede-rangs zakenman uit de provincie (Wordt vervolgd) WHMwp hand was. Dat geloof Ik graag, antwoordde Keen kwade kerel. Als er hier meer van dat slag waren zouden de zaken er be^ voor staan. Ik kan niets jcWaads van cher zeggen Het spijt mij alleen dien armen kerel, dien Desbrook x- w| Desbrooks? herhaalde RIch&rd vol verbazing Wat heeft dié ermeef te ma ken? Wat Is er met hem? I de bons gegeven Een ^fdlen armen stakker. W eenïgeo tijd Kam RichartL - Daar weet filets van Il\had er geen van dat er zodiets aan de

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1