BINNENLAND. Crisiswetten en haar lasten. Onderlinge Garantie-Vereenging. Men schrijft aan het Handelsblad Voor het oedrijfsleven beteekenen de verschillende crisiswetten en niet minder de omzet-belastingwet verzwaring van administratieve en men denke hierbij in het bijzonder aan de omzetbelasting wet ook van linancleele lasten. In wei kgeverskringen leeft de behoefte om deze moeilijk|heden door onderlinge sa menwerking zooveel mogelijk te beper ken. Inzonderheid is dit het geval terzake van de verplichting tot het depóneeren van waarborgsommen of het geven van borgstelling, waarvoor de werkgever zich ziel geplaatst. Bekend is, dat deze waar borgsommen vrij aanzienlijk zijn voor hen, die gebruik malcen van de bevoegd heid om in het genot te worden gesteld van crediet voor de omzetbelasting. Een aantal industrieelen en handela ren heeft zich thans herinnerd, hoe in de oorlogsjaren door de „Industrieele Cre ed etbank*. aangesloten bij „Centraal Be- heer", door onderlinge samenwerking de tc-en gevraagde borgstelling tegenover de N. O. T. werd geregeld en zich naar dat voorbeeld vereenigd in een „Garantie- Vereeniging voor Handel en Nijverheid" Deze organisatie, die eveneens bij Cen traal Beheer is aangesloten, besloot in haar laatste "vergadering vier groepen te vormen en wel: voor de groot-industrie; den algerr.eenen goederenhandel de zui vel-industrie en de fabrikanten van en handelaren in voedings- en genotmidde len. De heer dr F. E. Posthuma, presi dent-directeur van „Centraal Beheer" gaf een uiteenzetting van de werkwijze der nieuwe organisatie, welker taak wel voor epn belangrijk detel zal bc-staan in het onderling stellen van garantie ten aanzien van de omzetbelastingwet. Voor de vier genoemde groepen werden in het bestuur der vereeniging gekozen de heeren L. C. M. Smulders, directeur der N.V. Utrechtsche Machinefabriek o.d. Frans Smulders te Utrecht; mr. E. H. Bisschop Boele, secretaris der directie van de Oranje-Nassau Mijnen te Heer- l^i1 N. Calisch, directeur der N.V De Vries van Buuren Co. te Amsterdam; L Meijer, directeur van de N.V. De Bijen korf te Amsterdam; C. Veerdig, directeur van de N.V. Het Koelhuis te Zutphen; A. C. Couve, directeur der N.V. „Hollandia" te Vlaardingen; H. ten Haven, procura tiehouder der Unilever N.V. te Rotter dam; H. W. Tieleman (Firma Tieleman en Dros te Leiden). Tot voorzitter, onder-voorzitter en se cretaris werden aangewezen resp de hee ren I. N. Calisch, L. Meijer en H ten Ha ven; de heer Calisch gaf den wer.sch te kennen, zijn functie slechts te bekleeden totdat de heer Ed. Gerzon, die reeds eer der tot voorzitter van het bestuur was gekozen," na een gehoopt volledig herstel weder in staat zal zijn, het presidium opnieuw te aanvaarden. In kringen van handel en industrie blijkt voor de nieuwe organisatie groote belangstelling te bestaan. Vergadering van den Bond van Boekdrukkerijen. Dinsdag vergaderde te Utrecht de Fe deratie der Werkgevers-organisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, onder voorzit terschap van den heer 8. 8. Korthuis. In zijn openingswoord besprak de voor zitter de practijk en perspectieven van de in 1933 opgerichte grafische bedrijfs- commissle, die bij de toelating van nieu we ondernemingen een onderzoek instelt naar de financieele, administratieve en commercieele capaciteiten van den can- didaat-patroon. Verder memoreerde hij, 'dat de boekdrukkersorganisatie dit na- Jaar haar 5-jarig bestaan feestelijk zal herdenken, onder meer door de interna tionale grafische tentoonstelling „Grato" en een internationaal boekdrukkerscon gres. Het hoofdpunt van de agenda vormde het voorstel van het algemeen hoofdbestuur om -v desgevraagd mede te werken aan de instelling van een bë- drijfsraad voor de typografie en het ras- terdieptjrukbedrij f Na een inleiding van den economi- schen adviseur der federaties, mr» P. Borst, en uitvoerige discussies werd on der tegenstemmen van een niet onbe langrijke minderheid besloten het voor stel van het algemeen hoofdbestuur aan te nemen. De heer Korthuis werd tot voorzitter der federatie herkozen De roode tulp als uiting van staatkundig streven. Te Zaandag heeft op 1 Mei, de politie proces-verbaal opgemaakt tegen drie personen, onder wie de voorzitter van de sociaal-democratische raadsfractie, den heer P Plooyer, wegens het voeren van een roode tulp als uiting van een staat kundig streven in den optocht van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. Tegen den laatste is bovendien proces-verbaal opgemaakt wegens het voeren van de vlag van den ambtenarenbond, wijl in die vlag h«t rood den boventoon heeft en ook die vlag wordt beschouwd als een uiting van het staatkundig streven. Ontslagen reserve-officieren op grond van hun lidmaatschap van de N.S.B. Het Ambtenarengerecht heeft gisteren zitting gehouden voor militaire ambte narenzaken en behandelde o m. 'n klacht van jhr. a. H. v. d. Does, directeur (ener leveneverzekering-maatschappij te Arnhem, reserve-eerste-luitenant der ar tillerie inzake zijn eervol ontslag op grond van art. 36 ten tweede der Wet op het reserve-persqpeel der landmacht, volgens hetwelk eefa officlër ontslagen k,an worden na hft eindigen van den termttn. gedurentje welken hij ter be schikking is Het eervol ontslag had plaats gehad in verband met een leger order 1933, volgens welke het aan mili tairen verboden is steun te verleenen aan vereeniglngen op fasclstischen grondslag. Van de zijde van den klager, die werd bijgestaan door mr. J. W UDoornbos uit Arnhem, werd betoogd, dat hij op grond van genoemd artikel niet had mo gen worden ontslagen, maar dat dit eventueel had moeten geschieden vol gens art. 36 ten 6e (ongeschiktheid of on bekwaamheid cm bij" het reserve-perso neel te dienen). De klager merkte nog op, dat hij "ais burger verplicht is, het land te dienen, volgens zijn staatkundig beginsel en dat de legerorder alleen kan betreffen dienstdoende militairen. Als burger valt hij niet onder de militaire krijgstucht. Werd hij onder de wapenen geroepen, dan zou hij onmiddellijk ge hoorzamen. Van de zijde van den minister van De fensie, die vertegenwoordigd werd door den heer L. C. Rietveld, hoofdcommies, werd betoogd, dat art. 36 ten 6e voor dit ontslag niet noodlg is en dat het ambte narengerecht reeds in de zaak Siegers heeft uitgemaakt, dat wanneer de ter mijn van 5 jaren verstreken is, geduren de wélke de reserve-officier verbonden wordt, beide partijen bevoegd zijn, de dienstverhouding te verbreken. Het Ambtenarengerecht zal uitspraak doen op 23 Mei. Een dergelijke zaak is daarna behan deld ten aanzien van dr. T J. F. Mattaar leeraar aan de Hocgere Textielschool te Enschedé, die zelf het woord voerde en o m. nog zelde, dat hij in de couranten gelezen had, dat hij eervol ontslagen was en 14 dagen later de officieele bevestiging ontving, waaruit nog niet viel op te ma ken, wat de grond voor het ontslag was. Deze heeft hij eerst, vernomen uit de contra-memorie van den imnister van Defensie. Voorts betoogde hij, dat hij op het mo ment van het ontslag geen lid meer was van de N.S.B. Verder meende hij, dat hij niet had mogen worden ontslagen omdat art. 36 teh 3e een dergelijk ontslag niet mogelijk maakt tenzij na 20 dienstjaren, waarvan spr. er achttien heeft gediend. Ook in deze zaak is de uitspraak be paald op 23 Mei. TWEEDE KAMER. Bescherming openbare orde. Minister van Schaik verdedigt het wetsontwerp. Na de verwerping in de Kamer van de verschillende moties Kupers en het voorstel van den heer Vos om zijn initia- lnei ontwerp inzake de Winkelsluitings wet op de agenda te zetten, heeft minis ter Van Schaik gelegenheid gekregen zijn wetsontwerp tot aanvulling van het straiwetboek met bepalingen tot be scherming van de openbare orde verder te verdedigen. Hij zette uiteen dat het voor het staatsbestel en het openbaar gezag, on vermijdelijk is, dat er voor gewaakt wordt, dat dit aan de openbare minach ting wordt prijsgegeven Dikwijls leest men van dingen, welké in een openbare vergadering worden gezegd, welke niet ongestraft mogen gelaten worden. De spr. las als voorbëeld voor een deel van een courantenverslag, waarin op heftige wijze werd gesproken over straffen tegen De Kadt en Sneevliet uitgesproken. In den tegenwoordigen tijd zijn velen voor dergelijke uitlatingen van opruienden aard toegankelijk en het is gewenscht snel en krachtig daartegen op te treden, ten einde erger te voorkomen De regee ring moet zich daarbij niet laten ver strikken in valsche vrijheidsbegrippen, Den heer De Visser vroeg hij, of men in Rusland zou toelaten, dat er zoo min achtend werd gesproken over het uitvoe rend comité der U.S.S.R. of over de Com munisten. De actie tegen dit voorstel herinnert aan de actie tegen het uniformverbod, dat intusschen in de practijk blijkt zeer goed te werken Voor gezonden humor en carricatuur blijft gelegenheid genoeg mits zij geen opruiend karakter dragen. Bezorrgers van couranten en colporteurs loopen geen gevaar, zoolang zij zich niet bewust zijn opruiende ge schriften te verspreiden Niet anders is het gesteld met de boekhandelaars. Ver slaggevers en overzichtschrijvers vallen buiten de wet wanneer zij zich er van onthouden opruiende commentaren in hun geschrijf te mengen en zulks be wust doen. ET zal zich weieens een geval van twijfel voordoen, doch het oordeel daarover laat hij met vertrouwen aan de rechterlijke macht over. De vraag, of onder de uitdrukking „openbaar gezag" ook het openbaar ge zag in Oost- en West-Indië moet begre pen worden, beantwoordde de minister bevestigend. Zoodra onverhoopt een von nis mocht wordeh geveld, dat tegen deze zienswijze Ingaat, gelijk dat in 1928 in zake de Indonesische studenten uitge sproken, wilde de minister de zaak nader onder de oogen zien ten einde met een wetswijziging te komen Minachtende ophitsingen tegen het Joodse he deel der bevolking moeten zeer zeker strafbaar worden gesteld. Preventieve hechtenis zal slechts zel den kunnen worden toegepast. Maar zeker komen daarvoor in aanmerking zij, die avond aan avond zich schuldig ma ken aan beleediging van het openbaar gezag, terwöjl het middel ook bij recldie- ve zal worden toegepast. Betrekkelijk uitvoerig is hierop nog van gedachten gewisseld over het artikel, waarbij de mogelijkheid wordt openge steld om den verdachte van overtreding van art. I3?a (beleediging van het open baar gezag) in preventieve hechtenis te zetten. De heer De Visser (comm kwam op grond van eigen ervarmg In verzet tegen het geheele Instituut der preven tieve hechtenis. Hem volgden de heeren Van der Reide (s.d.) en Sneevliet (r.s.). De heer Boon (11b.) verklaarde zich tegen deze uitbreiding der preventieve hech tenis. De maatregel wordt toch maar al te veel zonder dringende noodzaak toe gepast. De heer Goseling (r.k.) meende, dat nu op opruiing de maatregel kan worden in practijk gebracht, het logiscn is ook bij dit strafbare feit preventieve hechtenis mogelijk te maken. Waarop de minister een uiteenzetting gaf, dat pre ventieve hechtenis inderdaad een harde maatregel kan zijn, maar in sommige gevallen onvermijdelijk mag heeten. Over willekeur bij de toepassing er van kon men volgens hem niet klagen. Na repliek van den heer De Visser werd het artikel aangenomen met 40 tegen 31 stemmen, waarbij de Liberalen zich bij de tegen stemmers schaarden. De wet is hierop goedgekeurd met 47 tegen 24 stemmen. De Kamer heeft vervolgens zwijgend hare goedkeuring geschonken aan een reeks van ontwerpen en conclusies waar onder de verhooging van het bedrag van onderstand aan noodlijdende gemeenten en de deelneming in het kapitaal van de Limburgsche Maatschappij voor Gasdis tributie. GEMENGDE BERICHTEN. Pijnenburg getrouwd. Enorme belangstelling voor de plechtigheid. De populaire wielrijder, Jan Pijnen burg, is te Tilburg in het huwelijk ge treden met mej. Mimi Bierens. Zelden is er in Tilburg zooveel volk op de been geweest als Dinsdag. Toen om negen uur des morgens de bruidsstoet bij het stadhuis op het Marktplein aankwam stond het er zwart van de menschen en talrijke persfoto grafen en filmoperateurs waren present om de plechtigheid van de aankomst van den bruidegom en zijn bruid te vereeuwi gen. Ook naderhand bij het begin en het einde der plechtige Huwelijks-mis, die om tien uur in de parochiekerk van St. Jozef (Heuvel) werd opgedragen, was de belangstelling van de zijde van het pu bliek waarlijk ontzagwekkend groot En even overweldigend was de belangstel ling van het publiek, toen na afloop der H. Mis de bruidsstoet op het nabijgelegen Piusplein aankwam, waar bruidegom en bruid over een looper naar de ouderilijke woning der bruid schreden. Van 12 tot 2 uur werd in „Oud Hol land" een buitengewoon drukbezochte receptie gehouden. I In den loop van den namiddag werden het bruidspaar nog enkele serenades ge bracht. Vasten als middel om gezond te blijven. De 65-jarige mevrouw Sarah Whitman in New-York, heeft gedurende 45 dagen gevast, wat voor naar leeftijd een record beteekent. Mevrouw Whitman heeft in de afgeloopen achttien jaar steeds van tijd tot tijd gevast De langste termijn waarin zij vrijwillig geen voedsel tot zich nam, was ln 1919. Zij wilde toen zichzelf van asthma genezen -en nam daartoe in 35 dagen geen voedsel tot zich. Dierlijk voedsel gebruikt mevrouw Whitman nooit; zelfs geen eieren. Als zij vast, drinkt zij alleen koud water. Dit neemt zij ook wanneer zij zich niet lekker gaat gevoelen. De vrouw heeft zeven kinderen gehad. Achttien Jaar geleden woog zij 180 pond. Haar gezondheidstoestand was toen zeer slecht. Nu weegt zij Iets meer dan honderd pond en zij gevoelt zich ln staat een wandeltocht door Californië te ma ken. Volgens haar verliezen de menschen als zij vasten, gemiddeld een pond per dag aan gewicht; zij verloor evenwel slechts 13 pond aap gewicht In 45 dagen Gedurende haar vasten was haar ge zondheidstoestand uitstekend. De men- schelijke machine is éen wonderlijk ding en mevrouw Whitman gelooft, dat zij bij een goede behandeling zeker honderd Jaar kan worden. Naar Italië për extratrein. Met de Nederlandsche Reisvereeniging als supporter van het Nederl. elftal. Ter gelegenheid 'ran de komende voet balwedstrijden in Italië om het wereld kampioenschap voetballen, heeft de Ne derlandsche Reisvereeniglng een extra- trein 2e en 3e kl. georganiseerd. De orga nisatie is zóó, dat men kan deelnemen aan den treinrit alleen, of aan de zeer goedkoope en attractieve gezelschapsrels. Dat een lage reissom ep prima verzor ging hier tot een uitstekend geheel kon den worden gecombineerd, Is vooral toe te schrijven aan de zeer talrijke relaties, welke de N.R.V. met vérvoer- en hotel ondernemingen onderhoudt. De reistechnische leiding is in handen van de heeren J. Panman en J. G. Beurs, terwijl ais voetbal-technisch leider de heer A. v. Welzenes zal optreden. Door bovenstaande regeling zullen honderden in staat worden gesteld de zoo belangrijke wedstrijden bij te wonen en door hun enthousiasme ons national a elftal een goeden steun zijn. Buitendien worden de deelnemers adfi deze reis in de gelegenheid gesteld voor weinig geld een der mooiste streken van Zuid-Zwitserland—Italië te bezoeken, nl. het prachtige meer van Lugano. Een idealer combinatie is nauwelijks denkbaar. Zeer belangrijk is verder nog, dat voor deze speciale gelegenheid de deelnemers aan de reis der N.R.V. op Bewijs van Ne derlanderschap zullen kunnen reizen, wat voor velen een aanmerkelijke kosten besparing zal beteekenen. Onze lezers, die nadere bijzonderheden over dezen extratrein willen weten, ver wijzen wij naar het Centraal Bureau der N.R.V., Laan van Meerdervoort 53-d., Den Haag. STADSNIEUWS. GOUDA, 3 Mei 1934. Het Circus Amar. Na drie goede voorstellingen weer vertrokken. Het Circus Amar heeft gisterenmiddag en gisterenavond wederom succesvoile voor stellingen gegeven, welke beide keeren door een groot aantal bezoekers zyn bijgewoond, Uit het veelvuldig en daverend applaus is vel gebleken dat de uitvoering van het over weldigend programma alle bezoekers veel genoegen heeft verschaft. Thans is Amar weer vertrokken. Op het oogenblik dat deze courant verschijnt staat het circus te Haarlem al gereed daar «Je be zoekers te ontvangen. De prachtige organisatie van dit circus heeft den opbouw en de afbraak van de in richting in een minimalen tijdsduur moge lyk gemaakt. In dit opzicht heeft de Amar- directie een record behaald. Nadat *41- dens het tweede gedeelte der voorstelling de dieren, welke niet meer in de manege behoefden t© verschijnen, waren weggevoerd om in de spoorwagens te worden geplaatst, ia men na het ein<5 der voorstelling onmid dellijk met de afbraak van de feroote tent en de stallen begonnen. In voorbeeldige orde werd door het gansche personeel met man en macht gewerkt, waardoor het' mogelijk was dat reeds te half één in den nacht de vier masten konden worden gestreken. Een half uur later was van het circus op de Markt niets meer te ontdekken en waren alle wa gens op het stationsemplacement, waar ze op den extra trein werden gezet, die het Circus Amar naar zijn nieuwe standplaats Haarlem moest voeren. Na zes dagen verblijf in Haarlem trekt het circus weer verder, totdat de tournée door Nederland is geëindigd. Dan gqat het weer zuidwaarts om na enkele jaren weer te keeren. Als het jaargetijde hèt gewenscht maakt gaat het circus warmer klimaat op zoeken dan wel in een vast circusgebouw in een der wereldsteden voorstellingen gevën. Circusmenschen van allerlei ras en taal zijn overal thuis, waar zij meenen voldoende be langstelling voor hun werk te kunnen vin den. Vergadering van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliers. vristerenavonu 8 uur had in Ue bovenzaal van ,^riet SciiaaKborU een vergauermg piaats van den i\ed. Bona van bcnoenina- ktrspatroons en bchoenwinKeuersvercem- gingen, waar ais spreker optrad ue heer W. Donker, voorzitter van bovengenoemde» bond. Spr. hau als onderwerp gekozen „De positie van de georgamseerue en de onge organiseerde schoenmakerspatroons en -win keliers in de Centrale HjLjS. Deze bond, die ai eenige tientallen jaren bestaat en zich ten doei stelt de belangen te behartigen van huiden, leder, schoenen en aanverwante branches, heeft sinds 1918 moehyke jaren gehad. Den laatsten tij4 is ongeveer alles geor ganiseerd. Va-n de 304 groote bedrijven in Nederland zijn er 393 georganiseerd en door de z.gji. bindende maatregelen wordt ge tracht dat er na verloop van tijd geen enkele ongeorganiseerde ledervervaardiger of be werker meer is. De geheele bond, waarvoor op verzoek van den Minister van Economi sche Zaken, Prof. H. A. Koog te Tilburg, heeft verklaard als contact-commissaris op te treden, stelt zich op een strikt neutraal standpunt. Ondanks veel tegenwerking en laster heeft deze bond zich steeds staande weten te houden, hetgeen de bijna geheel bezette zaal ook wel bewees. Bovendien, het bestuur van de Centrale word^ steeds scherp gecon troleerd. De bond tracht zoo omzichtig mogelijk te werk te gaan om niet over te gaan tot öntydige maatregelen. Het bestuur stelt zich onverbiddelijk op het standpunt, dat het nog liever het werk, tot op heden ge wrocht vernietigd, dan dat het zich zou laten verleiden tot het nemen van ontijdige maatregelen. De verschillende kleine bedrijven zooals reparatiebedrijf, hoewel deze zeer gehan dicapt worden door de groote machinale re paratie-inrichtingen en de houding van de kieinere winkeliers, hebben de volle aan dacht van dë Centrale. Wat betreft de mmimumprysregeling is het bestuur het er nog niet geheel over eens. Dit als standpunt en uiteenzetting van dtze Centrale. Spr. zette daarna uiteen in welk licht de georganiseerden en ongeorganiseerden staan. Tusschen beide categoriën bestadt een principieel verschil. De georganiseerden zyn steeds van de gedachte uitgegaan een opbouwende lijn te volgen. Zy hebben zi<tfi tot doel gesteld hun werk te verrichten, zóó, dat de uitvoerders zichzelf en hun gezin steeds in hun onderhoud konden voorzien. De ongeorganiseerden trachten dit te doen door middel van een dalende lijn, n.l. de concurrentie aanwakkeren. Het noodzake lijk gevolg hiervan ia steeds de bestaans mogelijkheden beperken. De Centrale werd daarom opgericht om in dezen chaos orde te scheppen en wel door de reeds bovengenoemde „bindende beslui ten". Voor verschillende branches zijn deze besluiten al in werking getreden. Aan de vastgestelde regeling van minimumprijs wordt ook streng de hand gehouden. Bij met nakomen hiervan worden zware straf fen toegediend. Voor de schoenmakers zal deze regeling ook weldra volgen. De prijzen moeten zich natuurlijk aanpassen by 'een goede calculatie en staan onder toezicht van het bestuur van de Centrale, waaraan toe gevoegd is een rijksgedelegeerde. Spr. wek te tot slot allen op zich spoedig aan te slui ten, daar zy anders in grqote moeilijkheden zouden kunnen komen. Van de gelegenheid vragen te stellen werd een goed gebruik gemaakt. De spreker beantwoordde de verscMllendTTrag^T^ I deló'k, waarna de vergadering geaiota I werd. Geen ry wielen meer overzetten (met het TurfsingeLpontje. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda maken bekend, dat met in' gang van Maandag 14 Mei a.s., door het pontveer over de Turf singel gracht geen rijwielen meer zullen worden overgezet. Een uitzondering zal worden gemaakt voor de volgende particulieren: doktoren geestelijken, verpleegsters en leden van E H.B.O. in dienst. Aanbesteding. Gistermiddag is te Alkmaar aanbesteed het ophoogen en gedeeltelijk rioleeren en bestraten van een terrein ten Z.W. van den Beigerweg ter oppervlakte van pl.m. 92.700 M2. met het verbreeden en uitdiepen van de z.g.n. Kromme sloot. Ingeschreven werd door 21 firma's, a. met 100 pet., b. met 80 pet. Alkmaarsche werklieden. Laagste in- schrijfster was de aaraiemersmaatschappy Brongersma te Gouda met resp. 152.980 en 146.250. Rusland en het Evangelie. Zendingsavond van Pastor Fetler in de Kleine Kerk Peperstraat. In verband met de Zendingsavonden, die V rydag 4, Zaterdag 5 en Zondag (j Mei, om 8 uur ra de Kleine Kerk in de Peperstraat alhier zullen worden gehouden, deelen wjj het volgende mede. Pastor W. Fetler, voormalig predikant van de 11. Dom Evangelia, te Petrograd, die veroordeeld werd naar Siberië en uit Rus land verbannen, hoopt achtereenvolgens te behandelen: op Vrydag „Rusland, het land van Godsdienstige geheimenissen", op Za terdag: „Hoe een Russische Gravin het hof van den Czaar vaarwel zei", en op Zondag avond zal deze reeks besloten worden met de zeer belangrijke voordracht: „De ge schiedenis van mijn Zendingsarbeid, ge vangenneming, veroordeeling -naar Siberië, en Gods wondere uitredding". Ds. Fetler, onvermoeid energiek Zendings directeur, heeft een veel bewogen leven achter zich. Als jongeling vertrok hjj van Riga, dat toen. nog deel uitmaakte van het Russische Czarenryk, naar Londen, om daar tot evangelist te worden opgeleid. Enkele jaren later keerde hij naar Rus land terug en begon den evangelisatie-arbeid in de hoofdstad Petersburg. Door de uit vaardiging van het Tolerantie-edict was het mogelyk gewbrden het Evangelie in Rus land te verkondigen, juist toen Ds. Fetler zyn studie in Engeland had beëindigd. Niet alleen in Petersburg, maar ook in Moskou, Riga en elders werden Evangelisatieposten gesticht. Een centrum vormde echter Pe tersburg, waar de jonge predikant al spoe dig een kerk mocht zien verrijzen, het „Huis des Evangelies", die 2000 zitplaatsen telde. Enkele jaren geleden werd deze kerk door de Sovjet-regeering in beslag geno men, om er een Arbeiders Clubgebouw van te maken. In het begin van 1914 werd een einde ge-., maakt aan Ds. Fetler's persoonlijk werk in Rusland, daar hij verbannen werd naar Si berië. Het vonnis werd echter veranderd in buitenlandsche, vrye verbanning. Het is moeilijk in kort bestek te gewagen van al den arbeid, die Ds. Fetler sindsdien mocht ondernemen. Tijdens den oorlog werd een groote actie op touw gezet om het Evangelie te verkondigen onder Russische krijgsgevangenen in Duitschland en Oosten rijk. Ds. Fetler bracht zelf enkele jaren in Amerika door, waar in Philadelphia .een Bijbelschool werd gesticht voor de daar wonende Russen. In 1920 keerde Ds. Fetler met zijn en een groep evangelisten naar Europa te rug. Met kracht werd Evangelisatiewerk en philantropisch werk ter hand genomen in 1) Rusland, 2) de Randstaten Polen en Letland en 3) onder Russische emigranten. Ds. Fetler bracht in 1932 in het belang van het Genootschap voor Zending onder de Russen geruimen tyd in Amerika door. Zijn, machtig getuigenis over het werk in Oost- Europa trok duizenden hoorders. Ds Fetler sprak op zijn vele reizen voor Kozakken, Eskimo's, Roodhuiden en negers- Avond aan avond boeide h\j een groote schare moderne Amerikanen. Het zal Ds. Fetler, die Russisch, Ixsblisch, Engelsch en Duitsch spreekt en dus ln Ne derland vertaald zal worden, ook ln Gouda niet aan belangstelling ontbreken. Kerk en Vrede. Is Luchtbescherming aanvaardbaar? Over het onderwerp „Luchtbescherming nield de afd. Gouda van bovengenoemde ver eeniging gisterenavond in „Het Blauwe Kruis" alhier, een z.g.n. praat-avond voor leden en belangstellenden. *ri zyn openingswoord wees de voorzitter. W. de Voogd v. d. Straaten, er op dat net van groot belang ia over dit momentee zeer actueele onderwerp van gedachten wisselen, daarin bijgestaan door deskundige voorlichting, waartoe ir. K. J. Hondius ui Rotterdam was overgekomen. Onder de vrjj talryke aanwezigen m®r ten wy o.m. op de heer J. A. Donker, oco burgemeester. Ir. Hondius, het woord verkrijgend. de kwestie der luchtbescherming 0 jec...k en serieus van twee kanten bezien, name U zakelijk en principieel. Zakelijk: Hiervoor ia bet vereiKi dat men zich zoo nauwkeurig mogely* P de hoogte stelt van het karakter toekomatige oorlog. In de militaire tuur, wijzen vooraanstaande militairen verschillende landen er voortdurend op. de toekomstige oorlog zich in hoofdzaak richten op de burgerbevolking, in tegens üng met vroegere oorlogen, waarin de litairen van de in oorlog zy'nde staten, 8 elkander vochten. In de toekomstige 00 In da. het A men zich veel meer werpen op het ach- rlsnd met zyn weerlooze' burgers, in plaats Tan op militaire deelen als: leger, vloot, 10Nar 8Pr-'s meening, zal een land dat het btwapen als strijdmiddel aarfvaardt, on- erkomeniijk zich gereed moeten maken oV aanval, ala een technische noodwen digheid, wil het niet vooraf zelf worden ..ngevallen. De heer Hondius citeert generaal Groves, in zijn werk „Achter het rookscherm", Z de conclusie komt, dat de eenige verde nking tegen de oorlog in de lucht is: zélf luchtbombardementen houden. Komend tot de J-,uchtbescherming, toont h\j aan de hand van gegevens van ilitaire deskundigen aan, dat luchtbescher- ™in_| juiat vanuit militair oogpunt bezien, «bosluut onmogelijk is! Maar behalve on mogelijk, noemt spr. de gevolgen van een luchtoorlog vreeselyk, omdqt aangeno men dat het tóch mogelyk zou zyn om te beschermen men na afloop van een lucht bal, terugkeert in een chaotische toe- gtand. Behalve dat spr. het gasmasker immoreel vindt, is het practisch van geen waarde, omdat gasmaskers niet tegen Alle beken de gassen bestand zyn, om nog te zwygen vkn de talryke onbekende gassen en bet gebruik van meerdere gassen tezamen. jn het tijdschrift „Luchtgevaar" van de Vereeniging voor Studie over Luchtbescher ming, vindt men uitvoerige beschrijvingen, o.s. ten opzichte van bescherming door mid del van schuilplaatsen, waarin geconsta teerd wordt, dat het mogelyk is, in een huis, net betrekkelijk eenvoudige middelen be scherming te verkrijgen. Spr. heeft aan de hand van gegevens van militairen, door een bekwaam architect laten berekenen, wat een dergelijke bescherming van een gewoon burgerhuis zou kosten. Met weglating van de kleine benoodigdheden, kost dan alleen de allernoodzakelijkste bescherming als afsluiten van ramen, deuren, brandvrij ma ken van zolder, enz. minstens 490.-1 Voor de bevolking, die in deze tyd van eco nomische crisis toch reeds zulke zware las ten heeft te dragen, dus ondenkbaar. Principieel: Vanuit dit standpunt heeft de heer Hondius ernstige bezwaren tegen luchtbescherming. Wanneer men de bescherming tegen aanvallen uit de lucht in haar volle consequenties aanvaardt, dan geeft men toe, dat de overheid de plicht heeft deze maatregelen te treffen. Spr. ziet hierin het brengen van de burgerbeyojkmg in de oorlogsvoorbereiding. Bescherming brengt een gevoel van veiligheid, wat spr. misplaatst acht. Men durft de toekomstige oorlog in zyn volle omvang niet te schilde ren, omdat die ondenkbaar verschrikkelijk tal zijn. Het is overste Sillevis bang te moe de, als hjj constateert, dat men in militaire kringen deze gevaren meestal onderschat. Wanneer in tijd van oorlog de soldaten ïouden weten, dat de mogelijkheid heel groot i» dat zy zelf er het best kunnen af komen, omdat de toekomstige oorlog zich niet afspeelt aan de grenzen, maar in het achterland, waarbij het geheele land tot het front wordt gemaakt, waardoor de bevol king, i.c. hun vrouwen en kinderen aan den dood zouden zyn prijsgegeven, dan zou dienstweigering op groote schaal geenszins ondenkbaar zijn. En daarom is luchtbe scherming een tegen-middel, dat de gedach te moet wekken, dat de achtergelaten vrou wen en kinderen beschermd zyn. Moreel stuit het spr. tegen de borst dat Mn de luchtbescherming zoo veel wordt ver dient en grootscheepsche propaganda er voor wordt gemaakt door de bewapenings- industrie, die sedert den laatsten tyd dit meuwe object als bijzonder winstgevend wt. Hy wijst op de propaganda van groote fabrieken voor gasmaskers, enz., o.a. de Draegerwerke te Lübëck, het Auer Gesell- schaft te Berlyn, enz. De eerste onderne ming hqrft tal van luchtbeschermings-oefe- iragen g&houden in Nederland, daarna in België, Zweden, Denemarken en andere lan den. de Luchtbeschermingsmaatregelen, gevoelen we ons aldus spr. ingescha keld in het militaire apparaat. Niet de le gers strijden tegen elkander, maar de volke- ren- Het eene volk moet zich paraat houden tegen het andere om straks elkander te kun- "en vernietigen en te beschermen. Hoewel de heer Hondius de bescherming kgen luchtaanvallen principieel verwerpe- W scht ën practisch, technisch onmoge- P, meent hij toch, dat, wanneer een oor- °g mocht uitbreken hy va-n bestaande be- Mhermingsmaatregelen gebruik zou maken, ®°k al is hy overtuigd van de feitelijke on- ®8riijkheid tot bescherming. zeer interessante lezing, ontspon 2 geanimeerde gedachtenwisseling, Jaarna de voorzitter met een woord van aan den spreker, de vergadering sloot. Gevonden voorwerpen. Op eiken werkdag des voormiddags van 1012 uur en des namiddags van 35 uur te"P'diüebureau alhier inlichtingen komen omtrent de navolgende aldaar geponeerde gevonden voorwerpen: iverse sleutels, een zakmes, een Engelsch J®. een ceintuur, een kindertaschje. i.001"*8 zUn te bevragen: een sleutel, Post- bonH u' Westhaven; een zakmes, idem; een 7j0d8chappentasch, A. v. Loon, Westhaven H sff60 k"*' Edelman, Weth. Venteweg p- V een heerenrywiel, Wed. de Graaf, Gr. lOHsweg 40; een fluit, K. v. Hoorn, N. Bi een parapluie, C. Brink, Gr. van TienH 6' 601 re^enjaa, J. Matse, Moordr. de jy eg 2; 6611 teseh met schriften, G. v. A in0116' Venteweg H 34; een muts, Kade 26; een portemonnaie, M. met band, W. Perdyk, Weth. Ventewee H 45; een broche, L. Terryke, Nooth. v. Goor- straat 26; een schopltasch met boeken, P. v. d. Berg, Gr. v. Bloisstr. 23; een ceintuur, U. v. Erkel, Baanstr. 17; een rozenkrans, Schoonderwoerd, Lysterbesstr. 7; een papiertje met geld, J. Aret, Vierde Kade 8; een dameshandschoen, S. Hoogendoorn, Wil- helminas'r. 18a; ee„ bril, W, M. Groenen dijk, Kleiweg,tr. 15; een bril, C. Wnlfraat, Middelantati'. 18. Ais verleren is aangegeven: een gouden halskettinkje met 2 roode steentjes, een portemonnaie inh. 10.-, een gouden broche met pareltjes, een velg met binnen- en buitenband Ford. Omtrent eenige gevonden rijwietbelas- tingplaatjes zijn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te B£L OP 2084 voor het als nieuw opmaken van alle soorten GORDIJNEN en FIJNE KLEEDJES. jModeiwasschery fa. J. H. VAN STRAATEN. Filmnieuws. Thalia-Theatei. liet Thalia-Theater zal vanaf morgen avond tot en met Dinsdag vertoo-nen Han- neie s Hemelvaart, een vertüming van Ger- hart Rauptmann s bekende boek. De film is een Aaia-productie en werd vervaardigd onder regie van Thea von Hiarbow, die den laatsten tyd groote bekendheid verwierf. Het droomerige figuurtje van Hannele wordt i-n de film gespeeld door Inge Land- gut, een jeugdig iilmsterretje. De andere hoofdrollen worden vertolkt door Theodoor Loos, Rudolf Klein Kogge en Kathe Haack. Zooals velen zich wellicht zullen herinne ren heeft destyds Tilly Lus als de kleine Hannele in Hauptinann s stuk een van haar voornaamste successen geboekt. Woensdag en Donderdag wordt een ge heel nieuw programma vertoond met als hoofdfilm „het spookschip". In de hoofdrol speelt Harry Piel. Het is een film vol sen satie. Schouw burg-Bioscoop. De directie van de Schouwburg-Bioscoop brengt volgens belofte nog eens weer de Hoilandsche film „De Jantjes". Ook thans zal het publiek wel weer in grooten getale komen om onze Hoilandsche acteurs en actrices te zien en om te genieten van Johan Kaart'a scheele gezicht en het uit stekende spel van Kaart, Fientje de la Mar en alle anderen. Ook thans zal het publiek weer geniéten en de lach door de zaal weer eenstemming te brengen met het rykssala- mpeil en de overige daarvoor in het rap- portiSchouteh aangegeven normen. Het is in het belang van het personeel zelve, dat de nog te hooge salarissegelingen zoó spoedig mogelyk tot dit ryikspeil c.a. worden teruggebracht. Hoe eerder zulks plaats heeft, hoe kleiner de kan8 en hoe verder verschoven 'het tydütip wordt, dat onverhoopt de economische omstandigheden en de -noodzakelijke aanpassing aan wat het vrye bedryf op den duur zal kunnen beta len, in het algemeen belang nog verder gaande verlagingen zullen noodig maken." Burgerlijke Stand. GEBOREN: 29 April: Aaltje, d. van I. Lenos en J. Knoop, Boelekade 112. 30 April: Margaretha Johanna Antonia, d van G. A. Belo-nje en M. J. A. -Houtkamp, L. Tiendeweg 96. 1 Mei: Hendrik Karei, z. van D. Roel en W. Sinemus, Reeuwyk. GETROUWD: 2 Mei: J. Baas en G. Boot. J. A. A. van Ewyk en J. J. Voorkamp. A. L. A. Bron en A. M. Koot. G. L. Belt en A. J. van Vliet. G. J. Boere en D. A. van der Louw: G. van Heteren en W. 'Boer. W. E. Vahrenhorst en J. F. Steen beek. A. Commijs en A. J. S. A. de Graaf. D. van Dam en C. Hoggendoorn. J. Binnendijk en C. J. van Herp. OVERLEDEN: 2 Mei: Christiaan Binnen dijk, 72 j. bij den rechter-commissaris Mr. A. J. Marx te Rotterdam ingediend. In een onderhoud dat de Telegraaf met commissaris Alberti -naar aanleiding van zijn rapport had deelde hy mede, dat dan dc hand van de door hem gevonden stille getuigen, vaststaat, dat Ebbinge Wubben zich door zelfmoord van het leven heeft beroofd. Dr. E. C. van Rijssel, prosector bacterioloog te Rotterdam, die de sectie op het lijk heeft verricht, deelt mijn conclu- Mr. J. W. de Ruiter vroeg vrijspraak. Uitspraak 16 dezer. MARKTBERICHTEN. In het voorprogramma draait een zeer grappige Micky Mouse film. „De Jantjes" draaien ditmaal tot en met Donderdag. Zondag en op Hemelvaartsdag des mor gens om half elf zal als laatste populair wetenschappelijke film in dit seizoen ver toond worden „Bali het land der Goden", een verfilming-van het achoone eiland Bali. RéunieuBioscoop. In de Réu-nie-Bioscoop draait vanaf mor genavond een zeer merkwaardige film „Paniek in den Dierentuin"* een Fox Film met Gene Raymond, Loretta Young en Wally Albright in de hoofdrollen. De film'speelt in de dierentuin te Buda pest. Regisseur is Rowland v. Lee, een regis seur van groote vermaardheid. Hy weet het kleinste detail van de film tot volle waarde uit te buiten. Eenige van zyn vorige successen waren: „Dr. Fu Manchu" en „The Wolf of Wall Street". Voor meerdere bijzonderheden raadplege men de betreffende advertenties in dit num mer. Huldiging van het Hoofd der Groen van Prinstererschool. De heer P. M. Both, hoofd der Groen van Prinstererschool, was op 1 Mei veertig jaar werkzaam bij het Christelijk onderwijs. «Bij na al dien tyd is hy verbonden geweest aan de school in de Groenendaal, eerst als onder wijzer en de laatste 20 jaar als hoofd. Op eenvoudige wyze vond in intiemen kring een hartelijke huldiging plaats. Na mens personeel en leerlingen heeft een der onderwijzers het jubileerende hoofd toege sproken en daarbij gewezen op de bijzondere beteekenis van den dag voor den jubilaris en zijn gezin, voor de school en voor de kin deren. Talrijke bloemstukken, geschenken en an dere blijken van belangstelling en waardee ring mocht de heer Both ontvangen. Salarissen toetsen aan Rijkspeil. Rondschrijven van minister De Wilde aan gemeenten en andere publiekrechtelijke Tot en met Zaterdag 5 Mei portrettentoon stelling in het Leeszaalgebouw. Geopend 10—12, 2—6, 7—16 uur. 3 Mei 814 uur Concordia R.K. Vredesbono afd. Gouda Propaganda-avond. 7 Mei 9—16 uur Gebouw Kamer van Koop handel. Verkiezing van een voor do Ka mer van Koophandel en Fabrieken afd. Kleinbedryf. 5 Mei buitercefenog 3.H.B.O. Veemarkt, 4 uur. 8 Mei, 11 uur. Ter Gouw. Verg. Broeder schap van Gemeente-ontvangers in Ne- derland. P Mei geb. Daniël 8 uur cursus E.H.B.O. leider Dr. C. v. Elk. (Dames). 9 Mei, 8 uur. Goudsche Ver. van Genees-, Heel- en Verlosk. Hulp. Jaarverg. in het Schaakbord. 9 Mei, 10 u. Rest. Elfhoeven, Reeuwijk. Voortzetting verg. Broederschap van Ge meenteontvangers. 16 Mei geb. Daniël 8 uur cursus E.H.B.O. leider Dr. C. v. Elk. 23 Mei geb. Daniël 8 uur cursus E.H,B.O Dr. J. Bik. Apotheken De apotheken -van den heer E. Grendel, Lange Tiendeweg 9 en Prins Hendrik straat 15, zijn tot en met Vrijdag 4 Mei benevens den daarop volgenden nacht, des avonds na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). PIT »BN OMTREK. HAASTRECHT. Verzakt, Doordat de bestuurder bö het passeeren van ëen andere auto te ver uithaalde, ver zakte Dinsdagmorgen een vrachtauto' in den kant van den Vlisterdyk; de wagen moest met behulp van den kraanwagen van garage Eegdeman op den weg getrokken worden, waardoor het verkeer geruimen tyd over tien West-Vlisterdyk gestremd was. Op de vraag hoe de heer Alberti dacht over de overtuiging van den burgemeester van Reeuwyk en anderen, die misdrijf ver moeden gaf de commissaris te kennen, dat hy langs die overtuigingen heenliep zon der er eenige nota van te nemen. Overtui gingen zeggen mij in deze niets, zoo ver volgde hy, stille getuigen daarentegen alles. De zaak Reeuwijk is voor mij geenszins ge heimzinnig en de zelfmoord geen psycholo gisch raadsel. RECHTZAKEN. Rotterd. Rechtbank. Kaasbesluit In een zaak van M. A. W. de G., 33 Jaar kaaskoopman te Stompwijk, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens overtreding van het Kaasbesluit verdachte had een partij ondeugdelijkekaas ln den handel gebracht was veroordeeld tot 60 boete, subsidiair 12 dagen hechtenis, heelt het O. M., mr. J. C. V. Meischke, nadat de keurmeester A. H. Wilshaus als getuige a charge en de voorzitter van de Nederlandsche vereenjglng van kaashan delaren, A. H van der Most d. décharge was gehoord, is door de Rotterd. Recht bank bevestiging van het vonnis geëischt. De verdediger mr. C. Jonker, uit Gou da, betoogde dat in de eerste plaats kaas met rotte plekken niet ondeugdelijk is, omdat ze na uitsnijding dier plekken, als grondstof kan worden gebruikt voor korstlooze kaas (en slechts in dien vorm voor direct gebruik wordt verkocht). Hier ging het slechjs om d?n verkoop voor handelaren. Uitspraak 15 Mei. De gevolgen van een verhit voetbalgevecht. Twee spelers vervolgd wegens By de gemeentepolitie zyn inlichtingen tc bekomen omtrent een gevonden sleutel bos. Polder Beneden-Haastrecht. Stemgerechtigde ingelanden van den pol der Beneden-Haastrecht zfln bijeengeroepen tegen Maandag 14 Mei a.s.t voormiddags 10 uur in het koffiehuis van den heer T. D. Both, alhier, ter behandeling van de reke ning 1983, de begrooting 1934, het verzoek van den heer A. de Groot om eervol ont slag als secretaris-penningmeester, en waarvoor het bestuur voordraagt de heeren 1. G. B. Gabry; 2. W. Brouwer de Koning. Es, J. v". A Heijdenstr. 19; 2 sleutels in Ruiten, Tollensstr. 70; een mond- rmonica, J. Zuidveld, Bockenbergstr. 30; g- MiuTsjiu, 'UULACHUCXJjBbl. „V, -,- tok, H, Stoppelenburg, Drapier- '2; een domesrij'wiel, G. Hensen v. Gouwe 196; een portemonnaie, K. voorde, N, Haven 168; een autowtel Herziening op korten termijn. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende rondschrijven gericht aan de gemeentebesturen: „De voortschrijding van het onvermijde lijk aanpassingsproces der loonen in het par ticuliere bedrijfsleven aan de door de crisis gewijzigde omstandigheden, maakt het noodzakelijk, dat de salarisregelingen van gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, welke nog steeds boven het rijks- peil eenerzijds, boven den plaatselijken loon en levensstandaard anderzijds, met den meesten spoed daarmede in overeenstem ming worden gebracht. Aangezien de systematische toetsing de zer regelingen, overeenkomstig conclusie 28 van het rapport-Schouten, uiteraard tgdroo- vend is en voorkomen dient te worden, dat door nog bestaande te hooge overherdsloo- nen vorenbedoelde natuurlijke aanpassmg- het bedrijfsleven wordt belemmerd. heiden van de resultaten O..C, „.„...--che toetsing, de gemeente besturen reeds in het algemeen met aan drang verzoeken, om zoover de salansrege ling van het gemeentepersonee.1, na de reeds eventueel genomen maatregelen, nog aan den hoogen tarnt te achten is. deze opkor ten termijn te herzien en ln over- van moge ik, dezer sys Het aantal sollicitanten naar de betrek kingen van secretaris van Haastrecht en Ylist bedraagt 101. SCHOONHOVEN. Jubileum in de zilverindustrie. Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de firma H. Hooykaas heeft het administratieve en technische personeel de familie Hooykaas gisteren een oorkonde aangeboden in een zwaren kunstig uitge- voerden zilveren beker. De laatste is in de werkplaatsen ontworpen en vervaardigd. In den middag hebben velen gebruik ge maakt van de receptie om den heer W. Hooytyas geluk te komen wenschen en ge schenken aan te bieden. De historische ten toonstelling van al de zilvermodellen in den loop der jaren door de firma Hooykaas in den handel gebracht ging byna geheel schuil achter de talryke bloemstukken, uit alle dee- 'len van het land gezonden. De Federatie van Handelaren in Gouden en Zilveren Wer ken, Bond yan Edelmetaalvereenigingen, de Nijverheidsvereeniging te Schoonhoven, het college van burgemeester en wethouders, de Ryks Waarborg en verschillende corpora ties waren vertegenwoordigd en verschillen de sprekers hebben den heer Hooytyas ge huldigd. REEUWIJK. Het drama te Reeuwyk. Geen misdrijf, meent de. deskundige. De rechtskundige, commissaris Alberti te Maassluis, die gelijk men weet, de kleeren, de platen ijzer,-de riemen, waarmede deze platen ijzer aan het lichaam van den in de Reeuwyksche plassen verdronken gevonden leerlingen van de M.T.S. te Haarlem, den 24-jarigen Ebbinge Wubben, heeft onder- &cht en die ook verschillende brieven Van en aan het slachtoffer in zyn onderzoek heeft betrokken, heeft gisteren zijn rapport Op 8 October J.l. heeft zich te Zeven huizen een naargeestig voetbaldrama af gespeeld. Tijdens een officieelen wed strijd tusschen het eerste elftal van Di lettant, Zevenhuizen, en van Moercapelle deden zich kort na de rust ongeregeld heden voor. Een speler van Dilettant, A. G., misdroeg zich, door een speler van Moercapelle, zekeren K tegen den grond te schop pen en kort daaröp verwekte zijn optre den nieuwe ergernis. Er werd geschopt en gescholden, de aanvoerders der beide partijen desavoueerden den scheidsrech ter, het publiek drong het veld binnen en de wedstrijd kon niet worden uitge speeld. De Goudsche Voetbalbond heeft aan genomen, dat de Dilettant-speler G. de oorzaak ls geweest. G. werd voor eenige maanden geschorst. Maar ook de speler K. J. C., van Moercapèlle; werd geschorst, want aangenomen werd, dat hij, na door G. op qnfaire wijze te zijn aangevallen, evenzeer heeft getrapt, niet tegen den bal, maar tegen het zitvlak van G. Voorts' werd de Moercapelsche consul van den Bond geschorst en tenslotte kreeg de Moercapelsche club 5 boete en als extra straf het verbod om den eerstvolgenden wedstrijd ondier aanwe zigheid van publiek te spelen. G. heeft zich bij den politierechter te Rotterdam te verantwoorden gehad we gens mishandeling van C. Hij zou, zonder dat de bal ln de buurt was, achter C. „omgedraaid" hebben en hem zoodanig tegen de knie hebben getrapt, dat C. zich moest laten verbinden. Tevoren zou hij den ander. K., nog hebben geschopt, maar dat was geen rechtzaak geworden. C. had zich niet onbetuigd gelaten, maar G. alleen was strafrechterlijk te vervolgen en hij werd, niettegenstaande hij ontkende, de eerste te zijn geweest, veroordeeld tot 15 boete. Er waren ge noeg getuigen gehoord, die bevestigen konden, dat G. het eerst had geschopt. Bij de behandeling voor het Gerechts hof te 's-Gravenhage waren twee mede spelers als getuigen décharge voorge bracht. Het waren de 25-Jarige machine bankwerker L. P. V., uit Nieuw Lekker- land en de 24-jarige los-werkman C. J. van N., uit IJsselmonde. Niettegenstaande de president van het Hof en de advocaat-generaal hen er uit drukkelijk op gewezen hadden, dat er een verschil is tusschen iets niet te heb ben zien gebeuren en te hebben gezien, dat iets niet gebeurde, hielden beide Jon gelui tegenover de andere getuigen vol, dat G beslist 'niet had getrapt. C. moest de blessure aan zijn knie op een andere manier hebben opgeloopen. De advocaat-generaal had toen vervol ging wegens meineed uitgelokt. Daarom stonden de beide Jongelui nu voor de Rotterdamsche rechtbank te recht. De president gaf uiting aan zijn teleur stelling, dat het zoover moest komen. Waar „sport" al niet toe kan leiden. Sport kan prachtig zijn, als er maar snrake is *an sportiviteit, maar iets als dit, is weerzinwekkend Was G. met zijn f 15 boete maar niet ln hooger beroep gegaan! Mr Loke deed eenige getuigen hooren en stelde toen vast, dat het ten laste ge leede bewezen kon worden geacht. De jongelui hebben zich weliswaar nog nooit aan een strafbaar feit schuldig gemaakt, maar meineed is een misdrijf, waarmee de rechtbank staat of valt. Dar rom eisch- te spr. een jaar gevangenisstraf tegen Veemarkt Gouda. 3 Mei Aangevoerd in totaal 2161 stuks, waarvan 96 slachtvarkens. Vette van 1617 ct. per pond levend met 2 pet. korting. Londensche van 12—13 ct. p. p. levend met 2 pet. korting. 549 magere varkens prijzen van f 1624 per stuk. 1032 biggen pr. van 7—9 p. st. Geldersche van 10—13 p. st. 11 runderen pr. van f 175225 p. st 284 nuchtere kalveren pr. van 36 p. st. 5 schapen geen not. 170 lammeren pr van 6—8 p st. 13 bokken en gelten pr. van 25 p. st. 14 crisis- runderen Handel redelijk. 3 Mei. 269 partijen kaas. Prijzen ie kw. m. r.m. van 17—21, 2e kw. m. r.m. van f 1416. Handel matig 721 ponden boter. Goeboter van 0.65 0.70 per pond. Weiboter van 0.550.65 per pond. Handel vlug. 171.500 stuks eieren. Kipeieren van 1.90 —2.20, eendeieren van 2.40—2.50, per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling G.A. (C.Z.H.E.) 2 Mei. Aangevoerd 193.200 kipeieren. Prijzen: 56-58 K.G. 1.70—J.80, 58-60 K.G. 1.90—2.00, 60-62 KG. 2.00—2.10, 62-64 K.G. f 2.10—2.40; bruine 1.90—6.00; klei ne 1.60—1.70, alles per 100 stuks. Aangevoerd 5000 eendeieren. Prijzen: f 2.10—2.60 per 100 stuks. Ganzen 4—7 ct., Kalkoen 5—6 ct. Graanmarkt Goudla. 3 Mei Tarwe 5-^.50, rogge 5.75 —6, gerst 5.75—6.25, haver 6.25—6.75, erwten f 8—9, bruine boonen 8.5010, per 10C KG. Coöp. Groentenveiling voor Gouda en Omstr. 2 Mei. Spinazie fc—4 70, postelein f 14 50—18.50, per 100 kg.; peulen f 0.75 per kg.; Bloemkool 6—20, kiopsla 1.80 —5.30, komkommers f 10—16, per 100 st.; rabarber f 1—2.20, peen 4.50—19, selde rij 0.60—1.50, radijs 0.5O—1.30, prei l 2.10/ per 100 bos; aardbeien 50—'*2 cent per pond. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 41 cent per K.G. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De officieele opening van de poppententoonstelling wordt uitgezonden. De opening van de poppententoonstel ling ten bate van de T.B.C.-bestrijding in Nederland en Indië zal op Dinsdag avond 8 Mei a.s. in de Gothische Zaal te 's- Gravenhage te uur door de A.V.R.O. (301.5 M.) worden uitgezonden. Zooals reeds gemeld, zal de Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr Slotemaker de Bruine, daarbij een rede houden waarna Prinses Juliana de tentoonstel ling geopend zal verklaren. Minister Marchant over het sptllingsvraagstuk. DEN HAAG, 3 Mei. Maandag 7 Mei a.s. zal de Minister van Onderwijs, Mr. Mar chant, van 7.25 tot 8 uur spreken voor de beide Nederl. Omroepzenders over het Spellingsvraagstuk. De wielerwedstrijden te Parijs. De Ned. Wielren Unie heeft het voorne men eenige amateurs wielrijders af te vaar digen naar de Grand Prix de Paris, sprint- wedstrijden, als voorbereiding en oefening voor de a.s. wereldkampioenschappen. Rpiir« van Amsterdam. 2 Mei. 3 Mei Officieel. Londen 7.51 J 7.534 Berlijn 58.13 58.12 Parijs 9.741 9.744 BruSSel 34.48 34.484 Zwitserland 47.88 47.881 Kopenhagen 33.60 33.674 Stockholm 38.80 38.85 Oslo 37.80 37.85 New-York 1.47^ 1.47 Niet-officieel. Madrid 20.20 20.224 Milaan 12.574 4 12.574 Praag 6.16 6.15 Beursoverzicht. Evenals gisteren gaven Rubberaande^- len op de Amsterdamsche fondsenmarkt heden den toon aan. De stemming voor deze fondsen bleef gunstig, ondanks de kleine prijsdaling van het product, dat evenwel in den loop van den dag nage noeg geheel werd ingehaald. De omzet ten in rubber fondsen waren omvangrijk, die door de groote vraag evengroote winst nemingen boekten. Amsterdam rubbers liepen tot 116 op waarna de koers weer tot op het vorig slot terug liep Verschil lend^ minder courante soorten gaven koerswinsten te zien, al waren deze niet zoo groot als gisteren Kon. trokken aan maar een gedeelte van het avans ging weer verloren. Het verluidt dat over 1933 weer een dividend van 6 pet. zal worden uitgekeerd. Het is evenwel niet na te gaan welke waarde aan de geruchten moet worden toegekend Unilevers prijs houdend Philips iets lager. Aku's ge drukt. Tabakken gaven koerswinsten tot 5 pet. te zien. H.V.A.'s liepen 2 pet op. j Scheepvaart Unie hadden een klein I koersverlies te incasseeren. Duitsche obli- gaties zwakker in verband met de on- gunstige berichten omtrent de transfer besprekingen. Nederl. Staatsfondsen iets i hooger. RADIO-TELEGRAFÏSCH weerbericht 3 Mei. Verwachting: Zwakke tot matige oo i- telijke tot noordelijke wind Zwaar oe- wolkt tot betrokkenen. R-egen of onweers buien. Weinig verandering in tempera-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2