1 MS sekbank ex. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 l0.|fl8598| 73*Jaargang tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Bon16 f 1.823.268.44 I ft 1O1° DE EI5CH I5V00D ELK HUISGEZIN DE SLEUR ERUIT PADION ERIN P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. X Wolven in schaapsvacht. bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, MOERCAPELLE, EERSTE BLAD. Brieven ait de Hofstad. I MTTrxr,»-. ‘-’'■'i'UUJin AuXlDV0IY WI VjrW L/CjIvAIY, IIA Aö 1 IvIbVrl 1 f 1’1 UUIllHlDi ri 11’1\7Lj1VV 7AI 1 enz. meer dan waarover FEUILLETON. R. HOORWEG. Zeer kiesche en onaangename zaak iets dergelijks te moeten veronderstellen. On gelukkigerwijze echter kunnen wij de we hebben hier twee afzonderlijke geval len, waarin op geheimzinnige manier echte steenen door namaak verwisseld plaatsruimte. vóór de plaatsing zijn. 100.—. I het onzekere, was het zakelijke antwoord. Maar de mogelijkheden wijzen dien kant uit, gezien het feit, dat de dame, die de steenen heeft verloren ditmaal kost bare smaragden, Sir Percy pas geleden al gast in dit huls heeft vertoefd. Ik be doel mevrouw Appleshaw. uiio aucu, v gviivcjc Iiuiaiiuiiueil - VUI1U1 mijzelf als gastheer tot de boodschap - doel mevrouw Appleshaw. J nar» u» oio Dat Is toch niet waar? Brayshaw’s stem drukte de grootste bezorgdheid uit. Ja zeker. Meneer en mevrouw Appleshaw hebben hier de voorlaatste week gelo geerd. Het is ongelooflijk, die prachtige smaragden, die wij allen zoo bewonder den. Maar heusch, meneer Myrtle, ik wil u natuurlijk niet de wet voorschrijven - ik uit slechts mijn bescheiden mee- ning vindt u het wel geheel billijk of redelijk te veronderstellen, dat die dief stal bij mogelijkheid hier in huls kan hebben plaats gehad? Myrtle haalde de schouders op en trük onwillig de lippen samen. Dat is de moeilijkheid. Sir Percy, - - - - j voor ons een is ons de baas. Hij bleef wachten met een onbewege lijk dreigend gelaat, ongevoelig voor de koele Novembermist, die langzamerhand dikker werd. Nu en dan bracht hij zijn paard dichter bij het hek, als om hen niet uit het oog te verhezen. Ik zou wel eens willen weten tot hoe ver Brayshaw me de waarheid vertelde omtrent dien Franschman, mompelde hij tusschen de tanden. Ik vertrouw het niet hal daar is hij. De gestalte van een man te voet was voor een oogenblik zichtbaar, toen hij uit de'mist opdook en, met vluggen stap het hek binnenwandelde. Hij laat er geen gras over groeien. Cardon lachte zachtjes en wendde zijn paard huiswaarts. We‘ hebben een buitengewonen rit gehad, kind, sprak hij, toen hij de gezel lige zitkamer van de Orange binnentrad, waar Marion, met de theetafel bij het vuur geschoven, zat te lezen Schande dat je niet mee was. O, alles in aanmerking genomen, heb ik er geen spijt van, antwoordde Ma rion, terwijl zij haar boek neerlegde en thee inschonk. Was Richard er bij? Ja; als geleide van Sibyl Brayshaw. Hij kan niet veel anders doen; maar het is jammer. Er gleed een harde uitdrukking over het gelaat van het meisje Sibyl is op haar voordeeligst op het jachtveld, merkte ze. op, met den vreug- deloozen lach van iemand, die een neder laag geleden heeft. Dat ben ik niet! woordde Myrtle met een ernstige uit drukking ob het gelaat. Ik heb gemeend te moeten terugkomen tengevolge van een bericht, dat wij op Scotland Yard ontvangen hebben, dat er weer een dief- j zijn, en beide keeren had de bestolen stal d.w.z. een vervanging van juwee- partij juist een bezoek aan dit huis ge len door valsche steenen heeft plaats gehad. Toch zeker niet hier? riep Brayshaw uit. Omtrent dat punt zijn we nog in gevormde wereldmarktprijzen meer bestaan. En in de tweede plaats, dat de sociale op vattingen aanpassing vrywel onmogelyk maken. Wy zijn daarmede nu reeds sedert 1920 bezig en met welk resultaat? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bö onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. duidt dat u eindelijk een spoor gevonden heeft. Dat nu juist niet, Sir Percy, ant- I - nnrririo Mvrt.ie mot ppn ernstipp nit- 1 mogelijkheid niet ontkennen. Kijk eens, WO HoKHov» Line twoo n/aAM^n-lUlrn rrn.ml Tegen inlevering van dezen BON onze overheerlijke machinaal dun gesneden GEROOKTE ZALM van 50 voor 40 cent pei ons (alleen met Bon). HOLLANDSCHE en SCHOTSCHE HARING. GEROOKTE PALING - GESTOOMDE MAKREI.LEN 'l u {Zaterdag 12 Mei 1934 eerste advies zou zijn: Koop geen prulboe ken! Zorg dat die van de markt moeten ver dwijnen’ en ge bewijst daarmede het wer kelijk goede boek een dienst. Goede boeken, die waarde hebben en houden zijn er weini ge en hun levensstrijd wordt verzwaard door de concurrentie van de prulboeken. Het aantal inwoners. Onze stad is de 470 duizend zielen gepas seerd. Reeds op 1 Maart was dit het geval en we zullen dit jaar dus wel de 475 duizend halen. Noemenswaardige veranderipg i-n den groei der bevolking is er niet. Het geboorte cijfer neemt iets af, maar heel weinig; nog altijd vestigt zich hier iedere maand een groot aantal personen en vertrekt eveneens een niet onaanzienlijk getal. In de maand Februari bedroeg de totale aanwas der be volking toch nog 2488 personen. Lichtelijk humoristisch is het dat er 551 woningen in die maand gereed kwamen. Men behoeft dus niet te vragen hoevele er wel leeg staan. Trouwens na 1 Mei overtuigt een wandeling door de straten aanstonds daarvan. Men moet teruggaan tot vóór 1914 ötfi dat groote aantal te vinden. De eerste Mei is hier ook nog min of meer algemeene ver huisdag en dus geeft deze maand het beste beeld van den toestand. Waar die wanver houding op uit moet loopen is niet te zeg gen. Rekent men één huis op iedere vier personen dan zouden er op dit oogenblik 11.100 woningen leegstaan, een hoeveelheid die voldoende zou zyn om den aanwas der bevolking over vier a vyf jaar op te vangen. En reeds meldt de statistiek, dat 5000 woningen ir. aanbouw zijn. Be den kei ijk wordt het ook voor de ge- penjongen aan toe als verdacht heb ben te beschouwen, ’t Is zoo. meneer Myrtle want de detective had een ge baar van protest gemaakt en ik kan u wel vertellen dat ik het heel diep voel. We moeten nu in allen ernst aan ’t werk om dat vervloekte geheim op te lossen en dat wel zonder aanziens des persoons; u moet ons allen precies op dezelfde ma nier behandelen om deze kwestie op te helderen. Eén ding is zeker: in het ver volg zal ik mijn gasten waarschuwen om hun kostbare juweelen thuis te laten als ze hier komen. 1 Dat zou aan te bevelen zijn, stemde Myrtle droogjes toe (Wordt vervolgd). j bracht. Wij zijn bijna onweerstaanbaar geneigd daaruit af te lelden, dat er hier ergens op het goed een ervaren juwee- lendief verblijf, houdt. Brayshaw liep de kamer op en neer. Natuurlijk, dat is een onvermijde lijke gevolgtrekking, gaf hij ernstig toe. En mij lijkt ’t zoo ernstig, voegde hij er verbitterd en vernederd aan toe, dat wij ons allen, ’t gehéele huishouden vahaf Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY. Nadruk verboden. Brayshaw maakte een gebaar met de nand. Bah’. Er is geen buit voor de aasgieren. Wij jij en ik hebben slechts bescheiden middelen, die ons niet veroorloven er de zakken van anderen !?ee te spekken. Dat moet onze gedrags- “JR zijn, ik hoop, dat, als mijnheer de oaron iets van plan is, hij het niet te lang uitstelt. Hoe eer hij het nuttelooze i van zijn poging inziet, en het Kanaal weer tusschen hem en ons stelt, hoe beter net voor ons Is Au revolt tot vanavond acht uur en daarna! Archer Cardon reed een eindje door, meld dan de teugels in en wachtte, een waakzaam oog op het inrijhek gericht, uat in de toenemende mist nog net zicht baar was. RihP dat °°senblik kwamen Richard en yl uit de duisternis te voorschijn en «oegen de laan In. Daar ^aat Marion’s kans, mompelde «7C., r Ik ’t niet, tenzij ze zich *n dé kaart heeft laten kijken Toch kun nen we het misschien nog voor elkaar «Wen, maar ik betwijfel het. Brayshaw ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze'agenten en moeten daags aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te (iOIIIMHE COURANT. T, enz. Liberale herorienteering. Op de dezer dagen te Nymegen gehouden algemeene vergadering van den Vrijheids bond heeft Dr. Bierema, de leider der libe rale Kamerfractie, eene rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wy leven, zoo zeide de spreker, in een tijd van „Umwertung aller Werte” en zoo zou het niet verwonderlijk zyn, indien ook onze liberale zienswijze herziening mocht behoeven. Toch is dit z. i. geenszins het geval ,noch op economisch noch op geeste lijk en staatkundig gebied. Naar aanleiding van deze passage Schrijft men ons van liberale zyde het volgende: Wy zouden deze uitspraak van Dr. Bie rema niet gaarne onderschrijven. Het libe ralisme moge geene nieuwe orienteering noodig hebben, de liberalen hebben dit o.i. wel. Zy hanteeren het liberalisme verkeerd. Zooals de zaken thans staan, is er een voort durend conflict tusschen twee liberale ge dachten: de vrijhandel en de persoonlijke bestaansverantwoordelykheid. En tusschen deze twee nu legt de heer Bierema het ver band o. i. verkeerd. Naar zijne meening zullen ten slotte onze prijzen zich moeten aanpassen aan de pryzen op de wereld markt. Deze aanpassing laat zich echter niet forceeren. Vandaar de noodzakelijkheid van steunmaatregelen. In die steunmaat regelen liggen volgens den spreker echter voetangels en klemmen. Er dient tegen gewaakt te worden, dat het verantwoorde lijkheidsgevoel van de menschen afstompt en dat de bestaansverantwoordelykheid vah het individu wordt afgewenteld op den staat. Wy zyn het geheel eens met wat de heer Bierema opmerkt omtrent het besef der persoonlij ke bestaansverantwoordelykheid Hier ligt oj. het meest waardevolle begin- sel van het liberalisme op economisch ge bied. Het wil ons echter voorkomen, dat dit beginsel ten offer wordt gebracht aan de liberale opvattingen inzake den vrijhandel. Deze opvattingen hebben o.i. hun tyd over leefd. Wy staan in dezen geheel op het standpunt van den Engelschen liberaal Dloyd George. De heer Bierema ziet evenals vele libe ralen nog altyd uit naar aanpassing van 0118 binnenlandsch prijsniveau aan de prij zen der wereldmarkt. Zy vergeten echter twee dingen. In de eerste plaats dat er geen wereldmarkt en ook geen op redelijke basis Schat in de beurs is prachtig Schat in het hoofd is krachtig; Schat in het hart, waarachtig. zes cent lees je een boék, dat drie of vier gulden kost. Wat gebeurt er met een boek, dat men gekocht en gelezen heeft? Het wordt in do kast gezet en het blijft in de kast; van herlezen is geen sprake want er is altijd nieuwe lectuur genoeg, zoodat men zyn toevlucht niet behoeft te nemen tot een reeds gelezen boek. In het verslag van de Kamer van Koop handel voor Den Haag, dat dezer dagen ver scheen, vonden wij dan ook een mededeeling over den gang bij den boekhandel in 1933 die allesbehalve opwekkend was. Er wordt steeds minder gekocht en vooral de duurdere boeken gaan, niet meer weg. Maak een eigen bibliotheek, zóó lazen wij in de etalages van de boekwinkels. De men schen denken er niet meer over om dit te doen want ZÜ vinden het dood kapitaal. Na eenigen tyd is alles waardeloos geworden, hetgeen wel hier uit blykt dat op de boeken stalletjes het boek voor zooveel stuivers te koop is als het guldens heeft gekost. Het gaat met den boekenhandel als met het tooneel: de plaats die het in het cultuur leven inneemt heeft zich gewijzigd. Wat de biosccoop voor het tooneel is dat zyn de krant en de leesbibliotheek voor het boek geworden. En tooneel en boek komen in deze fout oveyeen, dat er te veel van ge geven wordt. Het kwade en minder goede verstikt het goede en het betere. Wil men dus een op lossing zoeken, dan is in de eerste plaats beperking dringend noodig. Maar dat is de groote puzzle iedereen maar eens nadenken moet. Ons Dit nummer bestaat uit twee bladen. i Naar onze meening loopt het streven om alles by de wereldmarktprijzen aan te pas sen op niets anders uit dan dat duizenden en duizenden van hun moeilyk verworven bcz.it worden beroofd. Wij denken hier aan de landbouwers in de eerste plaats, maar ook aan de huiseigenaren in de steden.' Laten wy het toch eerlijk bekennen. Prijs dalingen, zooals wij die sedert 1929 hebben zien plaats hebben, zyn een doodsteek voor de individueele bestaansverantwoordelyk heid. Deze laat niet toe, dat door prys- schommelingen de een van het zy'ne wordt beroofd ten bate van den ander. Intusschen wordt die bestaansverantwoor delykheid ook in gevaar gebracht door de ingewikkelde maatregelen met daaraan ver bonden controle, waartoe men vervalt om te ontkomen aan het veel doelmatiger sy steem van hooge invoerrechten en vrylating overigens van den handel. Zeggenschap en verantwoordelykheid zyn o.i. niet te scheiden. Als de overheid den ondernemer de zeggenschap over zyn be drijf ontneemt, kan die ondernemer ook niet meer de verantwoordelykheid dragen. Zy moet dan worden gelegd op de schou ders van de overheid. Al deze ellende nu kan o.i. grootendeels worden voorkomen, als men maar radicaal wil breken met de internationale vryhan- delsgedachte. Onze sociale actie gaat uit naar stabilisatie der Fóonen. Daartegen over staat de opvatting der vryhandelaren, dat de loonen zich moeten aanpassen aan de prijsveranderingen op de wereldmarkt. De vraag is nu maar, wie het sterkst is. De sociale actie met hare opvatting inzake het loon, of de liberalen met hunne aan- passingstheorie. En op deze vraag is het antwoord niet twyfelachtig. De aanpassing wordt niet bereikt, maar de liberalen be werken met hun streven daarnaar alleen, dat naast de liberale vrijhandelsgedachte ook de gedachte der individueele bestaans verantwoordelykheid wordt vernietigd. Wil men. deze laatste redden, dan is een vast pryspeil noodig. Dit valt alleen natio naal te bereiken. Men offert dan wel den internationalen vryhandel op, maar be houdt een veel belangrijker stuk van den vryhandel, n.l. dien tusschen de burgers onderling, de bedryfsvryheid. Deze wordt thans opgeofferd om het vry'e verkeer over de grenzen, in schiju althans, te redden. Verder behoeft het heffen van invoerrech- ten het internationale) ruilverkeer niet in l den weg te staan. Dit neemt toch voort- durend meer den vorm aan van bilaterale overeenkomsten, waarvoor het heffen van invoerrechten geen bezwaar is. Alles wel beschouwd zfjn wij met den heer Bierema van meeting, dat het libera lisme er veel toe kan .bijdragen, de maat schappij weer in goedibanen te leiden. De liberalen dienen zich £aarvoor echter zoo wel op het terrein dq* theorie als op dat der toepassing te herötiënteeren. MCCXXVUI. Geen speelbank in Scheveningen. Het staat nu wel vabt, dat Scheveningen dit jaar geen speel bankje meer zal hebben. De attractie van verledfen jaar kam nur ein- mal und komint nicht wieder. De hooge hee- ren hebben uitgemaaka dat bet spel hasard was en men ziet daarin iets demoralisee- rends. Het zij zoo. Er js altijd een streven om te veredelen al bespeurt men niet altyd resultaat. Als alles wat zoo veredelend werkt inderdaad maar voor een procent de uitwerking had die men er graag aan toe kent, dan moest de h^ele wereld uitsluitend uit edele mannen en vróuwen bestaan. Alles wordt als veredelend aangedaan. Onlangs hoorden wy door de ridio de ver edelende werking pryzen van de postduiven sport! Kerk, litteratuur, muziek, sport, alles wordt aangeprezen als veredelend. We zaten nu weer in de boekenweek en iedere boekhandelaar heeft zich uitgesloofd om het geachte publiek te vertellen, dat lezen zoo veredelend werkt. Er wordt ont- zaggely-k veel gelezen; ’s Zaterdagmiddags staan de menschen bij de leesbibliotheek tot op den stoep om boeken terug te brengen en nieuwe lectuur te halen. Er zyn tal van leesportefeuilles en men kan zyn lectuur aan huis gebracht en teruggehaald krygen. Wat een onafgebroken veredelende werking moet er wel op die lezers uitgaan. Merkt ge er iets van Milliardeu guldens zijn in Nederland al aan het onderwijs uitgegeven. Waar is de veredelende uitwerking De boekenweek. Om nog eens iets te schrijven over die boekenweek, want dat is voor vandaag ons thema, zou de algemeene propaganda voor het boek veel effect sorteeren? De etalages zyn heel fraai maar het gfoote bezwaar blijft nog maar steeds de hooge prijs der boeken. We hebben er al eerder op gewezen hoe enorm het verschil in prijs is die betaaid wordt voor het lezen en die betaald moet worden voor 'het bezit van een boek. Voor Niemand slaat een beter figuur dan jij, verklaarde Archer kalm. Hoe 't ook zij, zei Marion, ik heb geen zin om openlijk met Sibyl te wed ijveren. Vanavond krijg je Je kans, Marion. Misschien, antwoordde ze, met een licht schouderophalen. Wil je nog een kop thee? Neen, dank Je. Ik moet me gaan ver- kleeden. Ik ben doorweekt van die zware mist. Marion nam haar boek weer op en nes telde zich achter in haar stoel als om verder te lezen. Maar toen de deur ach- ter haar vader dichtviel, wierp ze het boek neer en leunde voorover met het gezicht In belde handen. En zoo bleef ze meer dan een half uur bijna onbewege lijk zitten, tot ze door de binnenkomst van een dienstmeisje, dat het theeblad kwam weghalen, tot de werkelijkheid werd teruggebracht. Toen Sir Percy, na bij de stallen te zijn afgestegen, omliep naar 'de voordeur, werd hij opgewacht door den butler, die hem vertelde, dat „Mr. Martin” in de bibliotheek wachtte om hem te spreken. O best. Chalwin, ik zal hem meteen ontvangen Hoe lang is hij al hier? Mr. Martin is ongeveer om drie uur gekomen. Sir Percy Brayshaw begaf zich onmiddellijk naar de bibliotheek, waar hij Myrtle bezig vond de courant te lezen. Weer terug, meneer Myrtle? Hij groette den detective op de hem eigen luidruchtige manier. Ut hoop dat dat be- 1 antwoordde hij En het Is

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1