eekbank I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 18600 2 I 8ë3 268.44 NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen F 1- adine SEIZOEN I Dinsdag 15 Mei 1984 73* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAI’ELLE, 1O1 °|0 EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Wolven in schaapsvacht. R. HOORWEG. irtrrTTirt?r>t/rntz ATTnnnTFnn- UU0UWI uvuuijnrtiï, Iinnoiivuvui, m w>*»^**i-*v>*> I EGEL 50 CENT 4.389 9.133 7.227 13.930 BUITENLANDSCH fflEUWS. Kerenski-schulden 7 FEUILLETON. ’tocht begonnen fen het frissche, heren de blanke bruisende water, e roep van den sen en bouwen mn nest in het Een mensch zonder geduld is als een lamp zonder olie. 'In len boekhandel en de postkantoren. I yan gg uur Administratie en Redactie Telef. n in deze heer geïllustreerde IEYGROND evens voor den efhebber en den de R. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.90, per weel ijksche Plassen' I wachten UI ureueii De baron maakte eên gebaar van pro- j test. Mijn beste oud-collega, uw toon mag Ik het zeggen? is onnoodig be- leedigend. Ik ben niet van plan voor te stellen u het geheim, in welk gevaar u zich bevindt te verkoopen. Dit gevaar Is niet denkbeeldig het is ernstig en mijn voorstel Is niet om u geld af te per sen dat veronderstelt u toch, mon aml maar om mijn assistentie aan te bie den hoe u het kunt afweren. Naar de uitdrukking in Brayshaw’s oogen te oordeelen, scheen het alsof zijn hersenen duchtig aan het werk waren, terwijl de ander sprak, wikkend en we gend wat en hoeveel zijn bezoeker zou kunnen weten. Dat is bespottelijk, baron, antwoord de hij op hoogen toon Ik ben geen idioot. U weet evengoed als ik dat ik mij heele- maal niet ih gevaar bevind. De Rastillac spreidde de handen uit. Ik weet, mijn oude vriend, dat ge een geslepen man zijt. Lang geleden ben ik al tot die conclusie gekomen; sta mij toe te zeggen, tot mijn schade. Toch zou G0UD8UHE COURANT. rTfTI TT1Z fi ÏA L’IITZ ATTr\nT»Trr^r»»r -- - -- 100.—. Franco par pórt Per' kwartart ‘fl™! MARKT GOUDA, uers dus wel schitterend. Vooral de Britsche Textielindustrie was het die reusachtig on der de Japansche dumping leed. Hoe kwam het nu, dat Japan den stryd om de wereldmarkt wagen en winnen kou? Zeker de overbevolking van Japan dwong den eiland-bewoners tot industrialiseering. Van de mogelijkheid tot emigreeren maaK- ten slechts weinigen gebruik. Liever namen ze genoegen met karig voedsel en lage loo- nen. De ryst-standaard de grondslag voor het leven van den Japaneeschen arbei der stelt de fabrikanten in staat de prij zen zeer laag en zeer juist te calculeeren. Daar bovendien vrouwen en kinderen in groot aantal in de Japansche fabrieken te werk worden gesteld, was het mogelyk de Europeesche yereld met dumpingspogingen in haar schulp te jagen. Tenslotte en uiteindelijk laten zich de LuitenlandsChe handeissuccessen van Japar. ook nog verklaren uit de koers van de Jen. In 1931 had de Jen nog een waarde van ongeveer 1.25. Op 31 December 1931 no teerde hy 'n°g maar 0.90. In Juli 1933 nog 0.55 en in Februari 1934 slechts ƒ0 46 en op het oogenblik is de koers nog iets minder. Hiervan maakten de Japanners ge bruik. Het duurde eenigen tyd vóór het Britsche Rjjk van zyn verbazing bekomen was en scherpe afweermaatregelen tegen de Ja pansche dumping ging treffen. Britsch-lndië was de eerste étappe geweest in de verove ring van de wereldmarkt door de Japanners. Nu eerst werd zich de Engelsche textiel industrie in Lancashire de grootte van het gevaar bewust. Tegen het einde van het vorige jaar kwam na lang heen en weer ge praat tenslotte den katoen-vrede tusschen Indië en Japan tot stand. Japan, dat naar Indië 32% zyner waren exporteert, kon met deze vrede niet anders dan tevreden zyn. Tegel ykertyd lieten de Japanners er ech ter geen twijfel aan bestaan dat ze weinig geneigd waren om met Engelsche of Euro peesche industrieelen te onderhandelen om trent de verdeeling der wereldmarkt. De Japanners speelden het klaar, het Europee sche bedrijfsleven in een „gezonden concur rentiestrijd" ad absurdum te voeren. De Engelsch-Japansche onderhandekingen om- trent een verdeeling der textielmarkten flustrieele producible op 780 willioen Jen be- duurden reeds zeer lang. Omtrent de moei lijkheden, die bij deze onderhandelingen voordeden, kreeg de buitenstaander eenig idee, toen zich tenslotte zelfs de regeerin- gen in de besprekingen mengden. Men kon het echter niet eens worden. En thans meent j. Engeland met de contingenteering van den i Japanschen textiel-invoer den storm van den gele^ handel «isnog tegen te kunnen houden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regïls ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 régels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25 plke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngpn bij contract tot zeei gefeduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het_Burcau_zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. er eenige branden uitbraken. De gashouder was de grootste van geheel Zuid-China. Het schijnt, dat de druk van he^ -gas te groot is geweest, waardoor het bovenstuk van den gashouder werd weggeslingerd. De inhoud verspreidde zich door de straten, drong de huizen binnen en ontbrandde bij open haardvuren. Oogenblikkelijk ontstond er op verschil lende plaatsen brand. De bewoners sprongen uit de vensters of snelden met ernstige brandwonden aan het gezicht en verzengde haren naar buiten. Onder de tot nu toe ge borgen dooden bevinden zich vrouwen en kinderen. Een deel der slachtoffers is on herkenbaar verbrand. Alle brandweercorpsen uit de omgeving zijn te hulp geroepen. jker wordt zij n malsche sla werd bereid. Uw sla en is. meester er op heeft gedoeld, dat thans Vlissingen ook door de lucht bereikbaar is geworden, doet het spr. genoegen hier te kunnen mededeelen dat een klein deel der aanwezigen inderdaad langs den luchtweg hierheen is gekomen. HU hoopt voorts, dat inderdaad een goeae propaganda voor Zeeland van deze vergadering zal uitgaan en het hoofdbe stuur der N.R.V. werkt in de richting voor het bezoek aan eigen land gaarne mede. De vergadering die na de gemeen schappelijke maaltijd aanving werd met een rede geopend door den voorzitter. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de flnan- cieele toestand van de Veieeniging toe staat dit jaar over te gaan tot regeling van de penslonneermg van het personeel. Voorts zoekt het hoofdbestuur naar een grooter gebouw voor het Centraal Bureau dat langzamerhand te klein is geworden. Ook.heelt het hoofdbestuur in over weging, of het niet'wenscheïljkTs, in Am sterdam een filiaal te stichten van het Centraal Bureau. Vanwege de afdeeling Amsterdam wordt groote instemming betuigd met het voorstel daar een filiaal te stichten, aangezien deze afdeeling overtuigd is van de noodzakelijkheid aaarvan. Bij het jaarverslag van den alg. secre taris brengt de afgevaardigde van den Haag hulde en dank aan het hoofdbe stuur en tevens aan den redacteur van het Orgaan. De vergadering sluit zich hierbij aan en de voorzitter brengt dank aan den alg. secretaris - oor hetgeen 7n den loop van het jaar door hem in het belang der Vereeniglng is gedaan. De afdeeling Amsterdam spreekt den wensch uit, dat de redacteur van het or gaan in de toekomst het blauwe potlood in het Afdeelingsnieuws met bescheiden heid wil hanteeren, hetgeen deze binnen de grenzen van zijn plicht en instructie toezegt. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd nadat de controleerende afdeeling Eindhoven gunstig had gead viseerd. De penningmeester werd voor zijn beheer over 1935 gedechargeerd. Voor het jaar 1934 tvordt de kascon trole opgedragen aan de afdeeling En- l schede. Naar hel ontvangen van de volgende jaarvergadering in 1935 dongen de vol gende afdeelingen: Amersfoort. ’s-Gra- venhage, ’s-Hertogenbosch, Arnhem. Apeldoorn. Almelo, Hengelo. De strijd werd gewonnen door 's-Hertogenbosch. Bij de bestuursverkiezing constateerde de voorzitter, dat bij enkele candldaat- stelling herkozen zijn tot leden van het hoofdbestuur de aftredende leden, de heeren J. J. v. Egmond en S. de Leve, der antwoora verwacht. Hij deed echter een krachtige poging om zijn teleurstel ling te verbergen. Dit zal ik u vertel len. Brayshaw, zei hij met een nijdige waarschuwing, voor er een paar dagen voor,bij zijn, hebt u spijt als haren op uw hoofd, dat u niet op mijn voorstel. bent, ingegaan. Brayshaw leunde tegen den schoor steenmantel. U dreigt, nietwaar? vroeg hij onver schillig. Dreigen? Neen, antwoordde Rastil lac opgewonden Dat was niet mijn be doeling; heelemaal niet Ik hoef niet met dreigementen te beginnen. U wilt daarmee zeggen, dat die uit een anderen hoek komen? zei Brayshaw op denzelfden onverschilligen toon. Uit een anderen hoek, ja; en dich terbij dan u denkt. Brayshaw, u bent gek om mijn waarschuwingin den wind te slaan en mijn hulp te weigeren. Toch niet. Ik weet wat ik doe en ik Jreb niets te vreezen. (Wordt vervolgd!. rekend. In 1929, bü het begin van de eco nomische wereldcrisis was ze reeds tot 7720 millioen Jen gestegen. Dat beteekent dus een vertienvoudiging in den loop van twee decennieën! De laatste vjjf jaar besteedde de Japansche industrie eraan om niet alleen de Oost-Aziatische markten te veroveren, maar ook om zich in het Europeesche machtsgebied in te werken. Met een dum ping, zooals de economische geschiedenis nog niet kende, gelukte het den Japanners, de Europeesche producten van de markt te slaan. Toen Japan katoen en kousen van 8 et, rijwielbanden tegen groothandelpryzen van eveneens 8 ct. en gloeilampen tegen zóó’n verbazingwekkender lagen prijs op d markt bracht, toen was er natuurlijk geen ander land in staat onder deze spotprijzen te blijven. „Made in Japan" waren met dit teeken trof men in steeds grootere hoe veelheden in alle havensteden en tenslotte zelfs in Ü^uid-Oost-Europa aan. De verove ring der wereldmarkt gelukte den Japan- Japan vreest den handelsoorlog niet. Engeland voorvechter tegen de „gele dumping”. Hoe Japan den strijd om de markt won. RUSLAND. Schuldenregeling. Sovjet-schulden aan de Ver. Staten. Opening van onderhandelingen over Kerenski-schulden 7 vp een va** ue wcowiync euauucii Naar verluidt zou gisteren in bevoegde de kolonie in Hongkong is een gashouder kringen te Moskou verklaard zyn, dat de Sovjet-regeering bereid zou zijn met de Vereenigde Staten de quaestie van de re geling der schulden uit de Kerenski-periode te bespreken in verband met ruiniere cre- b leden? PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR IN GEWACHT Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 37 Nadruk verboden. Wat een haast, mijn beste vriend, antwoordde hij met een vertrouwelijken glimlach. Al was er gisteren op het mo ment niet» meer te zeggen, sedert dien Is er iets voorgevallen waardoor het heel noodzakelijk is dat ik u spreek. Zoo en wat is dat dan? De vraag klonk ongeduldig-ongeloovig. Iets wat u betreft, mijn vriend, zei hij schouderophalend; mijzelf niet in ’t minst. Bij toeval is mij een geheim ter oore gekomen, en het Is van het grootste belang dat u het weet. Een geheim dat ik niet ken? Zeker. En wat u mij zeker te koop wilt aan het moderne toerisme gebracht. De N.R. V. doet er goed aan hier te vergaderen en daardoor vele landgenooten de schoon held en deels de ongereptheid van het Zeeuwsche landschap te toonen. Daar voor is spreker dankbaar. Het gemeente- bestuur van Vlissingen hoopt, dat van deze vergadering een goede propaganda voor dit gewest moge uitgaan en wenscht de N.R.V. een vruchtbare vergadering toe, alsmede mooie uitstapjes op dit schoone eiland. De algemeene voorzitter der N.R.V., de heer J. Panman, dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur voor de vriendelijkheid de N.R.V. te willen ont vangen. Wanneer zooeven de Burge- Tk kan er niets aan doen als u In uw meening blijft volharden, zei Brayshaw op snoevenden toon., Nu komen wij waar we zijn moe ten, ging de baron voort, de opmerking negeerend. Ik houd vol, niettegenstaande uw ontkenning, dat u zeer winstgevende zaken doet. En dat verdere voortgang daarvan wat voor zaken het ook zijn mogen zeer nauw samenhangt met de inlichtingen, die ik ontvangen heb, daar van geef ik u de heilige verzekering. Ik zou u met alle liefde gratis willen inlich ten, als ik geen rekening hoefde te hou den met mijn eigen omstandigheden. Een mensch kan nu eenmaal niet van den wind leven. Dat. weet niemand beter dan Sir Percy Brayshaw. Ik vraag iets, dat u in uw eigen belang niet kunt weigeren. Laat mij meedoen met het nieuwe plan, dat u op touw hebt gezet en waarvan het welslagen afhangt van hetgeen Ik weet. Er zijn twee personen noodig om een koop te sluiten, baron, sprak Brays haw. en ik weiger om een ervaji te zijn. Zqo! Het was een uitroep vol woede; Rastillac had waarschijnlijk een heel an- BINNENLAND. De jaarvergadering der N.R.V. te Vlissingen. Gedurenae vier dagen neeft Vlissingen in iieu utexen van ae Nederl. Relsver- .texugmg gestaan. De acnt en twintigste vergadering bracht hooidbestuur, afge vaardigden en vele leden tezamen. Het begon op Donderdag, Hemelvaarts dag, met een tocht, waaraan vooral de N.R.V.-ers uit de Zuidelijke provinciën deelnamen, over het mooie eiland Wal- cneren en naar den overkant, Zeeuwsch- Viaanderen. Vrijdag >i Mei was de dag, waarop de algemeen^ vergadering aaaving, des avonds naif acht. Echter verzamelden zich reeds om één uur vele leden van het hooidbestuur en afgevaardigden aan een gemeenschappelij ken lunch in de nieuwe restauratiezaal van netGrand- Hotel Britannia aan den Noordzee-boulevard, waar de heer A. Noest, voorzitter van de afdeeling Walcheren der N.R.V. de aan wezigen een hartelijk welkom in Zeeland toeriep. Daarna had een officieele ontvangst plaats ten stadhuize, waar het volledige I college van Burgemeester en Wethouders aanwezig was. I De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, begroette de gasten, die uit geheel Nederland hierheen gekomen wa ren, uit naam van het gemeentebestuur. Hij las eenige zinnen voor uit de doel stelling der N R.V. en constateerde, dat een vereeniging, die het verkeer wil be- I vorderen en daarbij zich een ontwikke- I lend doel voor oogen stelt, door hem be- I schouwd wordt als een gewenscht mede werkster aan de taak, die in verkeers- opzicht door hem als burgemeester dient te worden bevorderd. Walcheren is niet meer het geïsoleerde eiland van voor heen. De moderne vervoermiddelen en voorzeker het allermodernste, het vliegt Uitvoer uit Groot-Britannië (mill, ponden) 1913 1929 1932 1933 .Japan tegen Europa zoo luidt de titel vah-'een Japansche brochure, die thans in de Europeesche landen sterk verspreid 1 wordt. Hierin wordt sterk op het gemoed 1 van de „Europeesche Heeren" gewerkt. De Japanners doen het daarin uitkomen alsof zjj in den komenden stryd om de wereld markt een zuiver mensohelyk standpunt in nemen. „Gij Engelschen en Europeanen denkt aan Uw winst en den hoogen levensstan daard van Uw arbeiders; wy denken aan de noodzakelijkheid der werkverschaffing en aan de noodzakelyke levensbehoeften van onze afnemers in Azië, Afrika en Zuid- Amerika, die een bescheiden leven leiden.’ Als Japan deze volkeren een weefsel voor twee - dinars per el kan verkoopen, waarom zouden ze dan den Europeanen vier of zes dinars betalen? l d«ae vraag ligt het heele probleem van /ritsch-Japanschen handelsstryd opge- m. Waarby dan toegegeven moet wor den, dat Groot-Britannië in déz$ „gedach tenwisseling”, die eenmaal komen Moest, in zekeren zin als voorvechter voor gansch Europa optreedt. Roepen we ons even in de herinnering, hoe groot de vlucht was, die de Japansche buitenlandsche handel nam. Natuurlijkerwijs krygt Groot-Britannië als Europeesche handelsstaal het gele gevaar op de wereldmarkt vooral sterk te voelen. De volgende getallen geven een duidelyk b^eld van |iet Japansche ingrypen in d«s Britsche invloedsfeer: Japan: 14.783 13.930 5.482 4.510 Met andere woorden: Dé Japansche In dustrie heeft in de laatste jaren ift steeds stijgende mate op dq Europeesche markten invloed uitgeoefend. De industrialiseering van Japan ging daarbij in een dusdanig tem po, dat het steeds opnieuw verbazing wekt. Voor 1909 h»d men de waarde der in- dietverleening en de handelsbetrekkingen, indien de Ver. Staten formeel het initiatief zouden nemen tot opening van onderhande lingen over deze quaestie. Van Amerikaansche zyde weet men echter mede te deelen ,dat een eventueele regeling met de Sovjet-Unie in geen geval zou in houden, dat Rusland bereid zou zijn betalin gen in zilver te doen. De quaestie der 187 millioen dollar aan obligaties uitgegeven door de regeering- Kerensky is aan de orde gekomen door de Johnson-wet, volgens welke geen enkele in stantie in de Ver. Staten leeningen aan Sovjet-Rusland zou kunnen toestaan, zoo lang de schuldkwestie niet geregeld is. Hoewel de door de Amerikaansche regee- ring ingestelde Sovjet Import- en Export Bank niet onder de Jóhnson-wet valt, heeft de leiding van deze bank gemeend, niet tot leeningen te moeten overgaan, wanneer de genoemde schuldenquaestie niet officieel ge regeld zou zijn. Teneinde den Russisch-Amerikaanschen handelsbetrekkingen geen moeilijkheden in den weg te leggen, zou de Sovjet-regeering in principe bereid zyn over de zaak met Washington te onderhandelen. Men zou zelfs verklaard hebben dat, wanneer de Vereen. Staten een zeer groot crediet zouden toe staan voor den bankoop van machines en andere Amerikaansche producten, de Sovjet- Unie bereftl zou zijn daarvoor een zoo hooge interest te betalen, dat deze als aflossing van de Kerensky-schuld beschouwd zou kunnen worden. RUSLAND. De dood van Mansjinski. De te Moskou overleden chef van G.F.Oo, de geheime W. Mensjinski, was 60 jaar en behoorde tot.de oude garde der bolsjewiki, die in. de revolu tie in October 191? aan de spijs stonden, hij was een der mysterieuse figuren van he. nieuwe Rusland. Zyn naam was door teder bekend, doch weinigen hadden hem ooit ge zien, daar hy zich zeldefr in het publiek vertoonde. Hij was degene, die de arrestatie en ver volging doordreef van de Engelsche inge nieurs in het Vickersproces, verleden jaar. By de regeering stond de overledene in hoog aanzien omdat hy zonder genade de vyanden van het sovjet-regime vervolgde. Mensjinski was de opvolger van den eersten leider der G.P.Oe, Dzersjinsky, die in 1924 stierf en was reeds lang ernstig ziek. De sovjetregeering heeft groote rouw- plechtigheden georganiseerd voor den over leden leider. In ee-n proclamatie door Kali nin en Stalin onderteekend worden de ver diensten van Mensjinski uiteengezet als or ganisator van de G.P.Oe, die voortgekomen is uit de vroegere Tsjeka. Gezegd wordt, dat met Mensjinski de grootste vjjander der u^Tebbën'het’ÖKdër'hit tereik Vil contra-revolutie is heengegaan. Vandaag i heeft de plechtige bijzetting naast het I Lenin-mausoleum by den Kremlinmuur te 1 Moskou plaats gehad. Zijn opvolger zal ver- j moedelijk de vice-president van de G.POe, I I Jagoda, zyn. Invoer naar Groot-Britannië (mill, ponden) 1913 1929 1932 1933 6.695 Japan: 1932 CHINA. Gashouder in de lucht gevlogen. Dooden en gewonden in Hongkong Op een van de westelijke eilanden van in de lucht gevlogen, waardoor 20 personen, zoo niet meer, werden gedood en een hon derdtal menschen werd gewond. De ontploffing wa® zoo hevig, dat de hui- zen in de omgeving werden vernield, terwijl ik daaraan eerder twijfelen dan aan het feit dat u groot gevaar dreigt. Gesteld dat ik aan uw bewering waarde zou hechten, hernam Brayshaw, wat Is dan het voorstel van u waaruit zal die assistentie van uw bestaan? Dat is eenvoudig genoeg. Ik hoef u niet te herinneren aan onze stelregel, om alles wat het toeval op onzen weg zendt, zooveel mogelijk tot ons voordeel aan te wenden. Ja dat weet Ik, dat weet ik. kwam Brayshaw ongeduldig tusschenbelde. Nu te» zake, baron Ik heb u al verteld dat Ik weinig tijd heb. Solt. Ik heb er gisteren al op gezin speeld, dat u bij uw tegenwoordige le venswijze veel gemak zoudt kunnen heb ben van zoo'n cuiien, vertrouwden kame raad als Ik ben. En Ik ging niet op uw veronderstel ling is. merkte Brayshaw op. Juist, erkende Rastillac koel, maar aangezien Ik weet dat mijn oude vriend te sluw en te practisch Is om zich zijn talenten niet ten nutte te maken, was Ik zoo vrij het mijne ervan te denken.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1