I p .s tan tan BOD - Gouda I H. C. Werning 00,'18601 TERDAQ Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen n hoenen IEIZOEN. Wolven in schaapsvacht. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Woensdag 16 Mei 183473® Jaargang JMM «H KAST, «^™^0UDE’ bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, r bijslag en, Bui kenen BUITENLANDSCH NIEUWS. zich uit hun netelige positie te redden en In i voor nauw FEUILLETON. HOOFDSTUK XX. Kenterende kans. (Wordt vervolgd). ksche Plassen! achten U! *>ij ;ocht begonnen, i het frissche, eren de blanke •uisende water. roep van den «i en bouwen in nest in het naar Parijs terug te keeren, zal het op mijn eigen kosten zijn. Laten we hopen, antwoordde Brays- haw, nu weer met iets snoevends In zijn Niets meer, Sir Percy. De man scheen verbijsterd; toch was de tartende uitdrukking, waarmede hij dat de eenige doelmatige garantie dooi het Dultsche Front zelf wordt gegeven, daar dat een eenheid vormt en leder, die de discipline schendt, ultslult. Ook Gettle bevrijd. Omtrent de bevrijdlng van Gettle kan ge meld worden, dat men, nadat men de ver- geschoven? Prachtig! antwoordde Ar cher Ik mag het lijden. Het was eigenlijk buitengewoon amusant hij maakte een reusachtlgen blunder Wat was dat dan? Brayshaw maakte een wuivende bewe ging in de richting van den salon. Beste kerel, dat is uitgesloten onder deze omstandigheden. De bult Is te groot om te laten glippen. En de dame kan eiken dag vertrekken. Het zou ons in staat stellen ons een half jaartje kalm te houden. in deze heer- geïllustreerde SYGROND ens voor den hebbei’ en den 5LS zonder bies is., 28/34 60 ran soliede Boek - vóór de plaatsing zjjn. j vertelde Brayshaw op gedempten toon. r»tic io VtAht. hem van Aft ha ring Op ten. Een der kogels ketste op de stalen pla ten van de auto terug en trof een doua nier, die in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. In middels -slaagden de smokkelaars er in, resseqren antwoordde Brayshaw terloops. Wij zijn den laatsten tijd het slachtoffer geweest van eenige onbelangrijke dief stallen en nu laat ik de bedienden in het oog houden. Zoo? Rastillac keek alsof hij maar al te graag aan deze verklaring had wil- tuigmotoren bevestigde Simon de juistheid van dit bericht. Hy verklaarde, dat de Fran- srh» ambassadeur nnlantrs de aandacht der Er is geen buitenlandsche politie noo- dig om orde en rust te handhaven. De tijd der bezetting heeft geleerd, dat vreemde troepen juist aanleiding tot on rust geven. Als de Volkenbond zou beslui ten tot het zenden van politietroepen, dan zou hij, aldus Pirro, daarmede be- wijzen, dat hij vreest de kleine minder heid, die niet tot het Dultsche Front be hoort. niet zonder troepen baas te wor den. Pirro keerde zich verder tegen de af kondiging van een onbeperkte amnestie, De petroleummagnaat Gettle en de zes jarige June Robles zijn beiden zonder losgeld uit handen van de kidnappers bevrijd en wel ongeveer tegelijkertijd. Het lichtschip Nantucket gezonken. Geramd door het passagierschip Olympic. Het passagiersschip ..Olympic” van de White Star Line heeft het lichtschip „Nantucket” bij de kust van Massachu setts geramd. Het lichtschip is onmiddellijk gezonken. De Olympic bleef onbeschadigd en be gon terstond met de redding van de op varenden der „Nankucket”. Vier man der equipage van het licht schip verdronken, zeven Werden door de „Olympic” opgepikt, doch drie stierven kort daarna. Een steeds dikker wordende mist be lemmerde het reddingswerk ernstig. Twee schepen van de kustwacht kregen order zich naar de plaatij van de ramp te be geven. Volgens een passagier van de „Olym pic” was de botsing met de „Nantucket” volstrekt niet hevig en bemerkten velen zelfs niet, dat er een ongeluk was ge beurd. 12> 98 ets. 2.50 2.90 2.50 2.50 2.95 1.00 i 3.25 ets., j In den afgeloopen nacht arriveerde in ra- i zende vaart een geblindeerde auto met ge smokkeld vee te Meerdank-Waal over den weg, komend uit Nederland. De auto reed in volle vaart op de versperring. Door den schok slingerde de auto over den weg, ter wijl de ambtenaren de smokkelauto bescho- T- slaagd is. doordat de kidnappers zelf den VEREENIGDE STATEN. Ontvoerd kind in vrijheid. Schandelijke behandeling der kleine. De petroleummagnaat Gettle ge- gevonden. Maandagavond heeft men den petro leummagnaat Gettle, die Donderdag j.l. uit zijn buitenverblijf bij Los Angeles ontvoerd was, gevonden, terwijl men verder de 6- jarige June Robles gevonden heeft. Omtrent het vinden van- June Robles wordt nog bekend, dat men daarin ge- gouverneur van den staat Arizona met een in Chicago verzonden luchtpostbrief medegedeeld hadden, dat de kleine op een afstand van slechts 150 passen ten Noorden van een eenzamen landweg in I de omgeving van Tucson verborgen was. Onmiddellijk werden daarop door den gouverneur nasporingen in het werk ge steld, waarbij men inderdaad in een ver borgen hol, dat, slechts ongeveer twee M. lang, vijf en tachtig centimeter breed en een* meter diep was, het kleine meisje vond. De voeten van het kind waren vastgebonden. Naast haar stond een kruik en lag eenig verdroogd brood en een paar sinaasappelen. Het kind was ge heel bedekt met vuil en ongedierte en bleek zoo zwak te zijn, dat wanneer het niet spoedig zou zijn gevonden, het waar schijnlijk het leven erbij zou hebben ge laten. dan het lot van de ontwapeningsconfe rentie. J Gisteren hebben Barthou, Eden en Aloisl verschillende besprekingen gehou den, die voornamelijk over de voorberei ding van de volksstemming in het Saar gebied hebben geloopen. Het volkenbondssecretarlaat heeft het eerste rapport van de commissie Alois! ter voorbereiding voor de volksstemming in het Saargebied openbaar gemaakt. In 1 I die een vrijbrief voor terreur zou betee- werden, door groote hagelsteenen gewond en dit eerste rapport worden nog slechts de meer technische kwesties behandeld, ter wijl de groote politieke strijdvragen, zoo- als de juiste datum van de volksstem- ming, de al of niet schepping eener in- ternatlonale politie ter verzekering van orde en rust voor en tijdens de volks- I stemming en de waarborging van de j werkelijke vrijheid van meeningsuiting voor de bewoners van het Saargebied eerst in een later rapport zullen worden behandeld pes middags heeft de commissie Aloisl, wadrvan behalve Alois! zelf de raadsle den van Argentinië en Spanje deel uit maken, een streng vertrouwelijke verga dering gehouden ter bespreking van de kwestie van den datum der volksstem ming. Het was onmogelijk van ^e heeren iets te vernemen in welke richting de besprekingen schijnen te Iqcpen. Het verluidt dat Alois! met de Dultsche regeering in onderhandellng is getreden over bet geven van waarborgen, dat de tegenstanders van aansluiting bij Duitschland geen gevaar voor represail lemaatregelen zouden hebben te loopen. Door zoodanige waarborgen zou de op rechtheid van meeningsuiting der Saar- bevolking worden verzekerd. De bespre kingen hieromtrent met Duitschland schijnen nog piet te zijn geëindigd. Het voorstel van den president der regee- ringscommissie Knox, namelijk 't schep pen van een internationale politiemacht, schijnt bij de commissie Alolsi geenerlel instemming te hebben gevonden, even min als de wensch van Barthou. dat de Volkenbondsraad ook nog na de volks stemming een zeker toezicht op den gang van zaken in het Saargebied zou blijven uitoefenen ter verzekering, dat geen re presaillemaatregelen zouden getroffen worden tegen het bij de volksstemming in de minderheid gebrachte deel der be volking. De leider van het Dultsche Front m het Saargebied, Pirro. heeft gistermiddag de internationale pers te Genève ont vangen. Hij verklaarde, dat de 460.00» leden van het Duitgche Front 93 pct. van de stemgerechtigden vormen. De voorbe reidselen voor de stemming kunnen ge makkelijk in 5 maanden voltooid zijn. Ten aanzien van de garanties zelde hij, vindt u die niet. U behoeft mij uw be langrijk geheim niet te vertellen) Ik kan het u wel doen? Zal ik? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onw bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Inteté. 2745. Postrekening 48400. Het Saar-vraagstuk houdt op ’t oogen- blik te Genève de gemoederen meer bezig „D>e door bezwaren wordt ontmoedigd, die het hoofd buigt voor den storm, brengt weinig tot stand. Maar die wil overwinnen, slaagt steeds. Het einde van den strijd In Arabië. De kwestie van het Saargebied. Het rapport van de commissie Aloisi. Nog t?een datum van de volksstemming bepaald. Blijkens berichten uit Cairo heeft imairt van Yemen, Jechia, de vredesvoor waarden, die Ibn Saoed, de koning der Wahabieten. hem heeft gesteld, aan vaard en tegelijkertijd order gegeven, dat zijn troepen de vijandelijkheden moeten staken. Het bericht van den wa penstilstand moet een geweldige geest drift hebben gewekt in de kringen van Ibn Saoed’s aanhangers. De leiders van zijn troepen hebben groote feesten op touw gezet en voor de feestmaaltijden moeten reeds heele kudden runderen zijn geslacht. Het spreekt vanzelf, dat men in Tur kije, hetwelk zich als eerste Mohamme- daansche mogendheid heeft weten te bevrijden van de voogdij der Westersche mogendheden, eveneens met groote be langstelling de ontwikkeling volgt van het conflict tusschen de twee Islamiti sche figuren in het spel van „imperialis tische” Europeesche mogendheden: En geland en Italië Een Turksch blad, dat meermalen zeer nauwe relaties onder houdt met de Turksche regeering, merkt dan ook op, dat de Imam van Yemen, door voortdurend te lonken met de Sov jetunie en Italië, het wantrouwen van Engeland heeft gewekt. Het vrlendschaps en handelsverdrag met de Sovjetunie, dat de imam zes jaar gelederf sloot, is een rechtstreeksche uitdaging van Enge land geweest. Daarop heeft de imam ge probeerd met Italië te coquetteeren. Een afvaardiging van Yemenleten is door Mussolini en den koning te Rome ont vangen. Italië begon hoe langer hoe meer belang in den imam te stellen. Men heeft toapens en Instructeurs naar Yemen ge - stuurd en eveneens financ'.eelen steun verleend. De Turksche krant vestigt er boven dien nog de aandacht op, dat Engeland als koloniaal rijk zeer nauwkeurig alles nagaat wat zijn belangen ook maar in het minst zou kunnen schaden. Daar Italië reeds de Afrlkaansche kust der Roode Zee als invloedsgebied kan be schouwen, Is een uitbreiding van den Italiaanschen invloed aan den Oostkant der Roode Zee, op een wijze, die mee zou brengen, dat het nieuwe gebied onmld- dellijk zou grenzen aan het Britsche pro tectoraat Aden, den Engelschen nu niét bepaald welkom. Yemen zou aan de Roo- Zee datgene worden, wat Albanië voor Italië' reeds is aan de Adrlatlsche Zee. Aan den anderen kant acht Engeland een overwinning van Ibn Saoed evenmin wenschelijk. Het streeft hier dan ook, als op zooveel andere plaatsen, naar een evenwicht der krachten. sche ambassadeur onlangs de aandacht der Britsche regeering heeft gevestigd op deze bestellingen, welke evenwel niet *n stryd zijn met de voorwaarden der desbetreffen de internationale wapenovereenkomsten. Het ligt in het voornemen den Franschen ambassadeur op dit feit te wijzen. PORTUGAL. Tweeduizend boeren dakloos. Tengevolge van hevigen storm. Ruim 2000 boeren op de hellingen van de Serra da Estrella zijn dakloos geworden als gevolg van een hevigen storm, gepaard gaande met regen en hagel Vele menschen Wat zult U het betreuren, wanneer U bij hét begin van dit zwem-seizoen niet een mooi zwemcostuum heeft. Ga naar het MODEHUIS Kijk in de speciale etalage en U stapt daarna vanzelf binnen, omdat L' ook wilt profiteeien van de SPECIALE AANBIEDING WOLLEN BADPAKKEN vanaf 1.85 in diverse kleuren. Bij aankoop van ieder Tweka-pak zwemhandleiding en tube crème gratis. Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 38 Nadruk verboden. O, neen? hoonde Rastillac, geprik keld door de schampere houding. Ik ver tel u dan, blinde dwaas, dat u leder uur Hn den dag kans loont gearresteerd te *ürden. Brayshaw lachte. Waarvoor, mon cher baron? Voor welke misdaad? Dat, klonk het geprikkeld, weet nie mand beter dan uzelf en degenen, die op de loer liggen naar u. Haha! Brayshaw haalde voldaan prikkelen, iets van zijn geheim los te met een sluwen blik aan toe. En mag een oud vriend ook wéten waarom dat is? De reden is te eenvoudig om een kunstenaar in ’t vak als u bent, te Inte- resseftren antwoordde Rravshaw terloons i mijn overtocht naar Frankrijk, hè? Neen j ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 Tregvsls ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst v handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zy'n ingekomen, teneinde van opname verzekerd te U zult nu wel weten, mon cher ba ron, waarom uw aanwezigheid hier in de buurt onwenschelijk om niet te zeg- om mijn huls te spionneeren, hebt u ont- gen gevaarlijk voor u Is. In ieder dekt, dat er een detective rondloopt en geval zult u nu inzien hoe ongewenscht u hebt er natuurlijk de conclusie uit ge- het is als u hier in huis blijft. Het spijt trokken dat ik ’s mans identiteit niet mij dat de omstandigheden mij verhin- ken, en tevens dat hij mij in bet oog deren u mijn gast te laten zijn. Hij legde houdt. Is het niet zoo? zijn hand op de bel. Ik neem aan, dat u De vraag was overbodig. Dat Brayshaw mij niets meer te zeggen hebt. een spijker op den kop geslagen had was al op Rastillac’s gezicht te lezen, waarop de uitdrukking van volhardend aandrin gen had plaats gemaakt voor een van Brayshaw aankeek, niet geheel verdwe- bittere vernedering. Hij bemantelde zijn nederlaag met een verlegen lachen. j Dus u hebt een vermomde detective J om uw huls rondloopen, zei hij na een duizend schapen zijn gèdood. De verbindin gen zyn verbroken. De Portugeesche regee- -*-a treft alle mogelijke maatregelen om belgis. h"'p te 'cri8cn<‘"- Brutale smokkelaars. I In verband met het veelvuldig smokkelen met gepantserde auto’s hebben de Belgische j t dcuane-ambtenaren vresperringen aange- j bracht van stalen platen, voorzien van pen- nen en onderling door kettingen verbonden. PLAATS .VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND S UUR INGEWACHT Vóór het diner op de Hall dien avond j liepen Archer Cardon en zijn gastheer den wintertuin op en neer. Ik had een tweede, en naar Ik ver- I wacht, laatste bezoek aan monsieur Ie I baron, nadat ik vanmiddag thuiskwam. Zoo! Dus je hebt hem van je hals Drnnktirrl nhtu.norririp AT- zelfs te ontkomen. ENGELAND. Britsche vliegtuigmotoren naar Duitschland. Een mededeeling van Sir Simon. antwoord op een vraag betreffende den uitvoer van vliegtuigmotoren naar Duitschland deelde Sir John Simon in het Lagerhuis mede, dat Duitschland zich bij art. 198 van het Verdrag van Versailles en de overeenkomst van 22 Mei 1926 heeft ver plicht den invoer van vliegtuigen te ver hinderen, welke op eenige wijze bewapend of gepantserd zyn of op andere wyze voor oorlogsdoeleinden kunnen worden uitgerust. Deze verplichting verbiedt evenwel niet den Duitschen invoer van vliegtuigonderdeeien in het algemeen. meiu wuiuw, uav Een lid (froe# hierop, of met het oog op te gen woord! ger van de familie Gettle, die 'de bezorgdheid der Franscfie regeering over den ontvoerders 60.000 dollars als losgeld den grooten omvang der zendingen vlie^- tuigmateriaal naar Duitschland stappen worden gedaan om te voorkomen, dat het ingevoerde materiaal voor militaire vlieg tuigen wordt gebruikt. Óp een verdere vraag met betrekking tot een Duitsche order in Engeland voor de levering van 80 Armstrong-Siddeley-vlieg- len twijfelen. Maar ze leek aannemelijk genoeg. Hij maakte een kleine, spottende buiging. Sir Percy kon geen grooter I Zijn schimpende toon deed Rastillac’s bewijs van, zijn soliditeit geven dan in oogen schitteren van nauw verholen zoo’n nauw contact te leven met een woede. - i ambtenaar der wet. Wel, wel, de tijden Gaat uw gang, Sir Percy De stem zijn veranderd! klonk droog van hartstocht. Hier is het da,n, vervolgde Brayshaw op koelen, triomfantelijken toon. Door wilde brengen, had overvallen, een spoor gevonden werd van een man, die nieuwe onderhandelingen wilde aanknoopen met de familieleden van Gettle. Men verraste hem bij het teletoneeren en ging hem toen na. Men ontdekte daarbij, dat hij in een huis verdween, waarin men Gettle en twee zijner ontvoerders vend. "stem, dat het niet op kosten van de Staat is. De geopende deur weerhield den baron een nijdig antwoord te geven We zullen wel zien,Sir Percy, zei hij veelbeteekenend. Nogmaals, tot ziens! van zijn aanwezigheid en hij kwam hier om mij het groote geheim te verkoopen van het gevaar waarin ik verkeerde; de prijs was dat hij zou mee pioflteeren van deze nieuwe onderneming, die hij niet kan doorgronden. Eerst vond ik het drommels onaangenaam, tot ik plotse ling een inspiratie kreeg ik nam mijn toevlucht tot brutale bluf, vertelde hem zijn kostbaar geheim en wees hem de deur met den goeden raad om zonder \erwijl het Kanaal over te steken. Schitterend. De vent zal nu wel geen lust meer hebben hier langer te blijven rondlumi»elen. - Laten we er het beste van hopen. Hij zou gevaarlijk kunnen worden. Het treft ongelukkig dat Myrtle’s terugkeer juist samenviel met zijn bezoek. Het zou een sleutel kunnen zijn. Dat is waar ik ook bang voor ben. We moeten maatregelen nemen dat we den Franschman voorgoed kwijt raken. i En inmiddels onze operaties tijde- lijk staken? opperde Cardon. Myrtle, de detective, is teruggeko- men. Hij logeert in de „Drakenkop”. Het blijkt dat eenige van mevrouw Apple- shaw’s smaragden hun glans verioren hebben, hij grinnikte veelbeteekenend, en de eigenares heeft een beroep gedaan nen; hij was gevaarlijk of zou het kun nen worden. Misschien werd Brayshaw zich hiervan - - - - ----- bewust, want hij zei, alsof het pas later adem. Hij had nu, door den baron te pauze Dat is eigenaardig, voegde hij er bij hem opkwam: p--—-*w*v**, xvvo valk uijkk BCixxvxu* xmo w Jaten, zekerheid gekregen betreffende hetgeen hij enkele minuten tevoren ver moedde U bent ditmaal een beetje te sluw, mon cher, antwoordde hij koel, en hebt tengevolge daarvan het feit over «et hoofd gezien, dat iedereen niet zoo’n SToote dwaas Is als uzelf. Uw geheim! Mijn dreigend gevaar! Het is vermakt*- hik! Als dat alles is wat u te zeggen hebt raad ik u aan naar Parijs terug te gaan Om een mede-schurk te vinden; hier Ik kan mij, zooals ik u verteld heb, niet de luxe permitteeren edelmoedig te I zijn, maar als de reiskosten u bezwaren, zou ik misschien vijf pond kunnen uit- 't sparen voor... Rastillac viel hem In de rede. Voor i op Scotland Yard. 7.j Het is verduiveld vervelend dat dit dank u, Sir Percy. Als het mij lust om juist nu gebeurt, gromde Cardon. -- -- ^_x Daar valt nu eenmaal niets aan te I veranderen, klonk het filosofisch berus tend. In ieder geval, onze vriend de ba- ron herkende Myrtle of kreeg de lucht

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1