Harkt 19 DHT ikbank 18 Mei Volkenbondsdag. etartikelen 8:3.268.44 L IN I EID al len te- :ig- Ier go. 18902 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 99 Wolven in schaapsvacht Donderdag 17 Mei 1934 73®' Jaargang B0DEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWEKKEKK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN? STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. -I zyn ingekomen, teneinde opgelost; daar is werk op sociaal, hygië- voor alle betrokkenen van groot belang is een bijzondere plaats op internationaal ge- van de toekomst de vruchten zal plukken1: komstige of secundaire werk van den Vol 4 heeft om den politieken vrede te dienen, ook in Nederland steun voor de Vol ken- omdat de verwezenlyking van <He ge- beteekenis vormt. verschil’ meer aanwezig is tusschen deze Baldonnel, mecaniciens naar afzienbaren tyd, zoodanig verschil steeds HOORWEG. neef, den menschen bieden maar al te FEUILLETON. (Wordt vervolgd). i I m, sn. De menschen worden meer getroffen door voorbeelden dan door adviezen. weer de spottende bitterheid van zooeven klonk. Maar ik ben onzelfzuchtig genoeg om me te kunnen verheugen dat een, lang genoeg geduurd had. Richard was niet rouwig om de stoor nis hij voelde zich in een scheeve positie gedrongen. Hij had een buitengewoon eerlijk karakter en Marlon’s Insinuaties, voor zoover ze Sibyl betroffen hinderden hem. Hij was zich bewust dat zijn nicht een te scherp verstand had naar zijn zoo niet twee van mijn vrienden 'n pret- tigen dag hebben gehad In elk geval zou mijn aanwezigheid je waarschijnlijk van de kans hebben beroofd Sibyl Brayshaw van het gevolgd 1. Het moet als neemt echter aan, dat ook het meeren- deel van de in de mijn opgesloten mijn werkers als verloren moeten worden be schouwd. De tot dusver geborgen lijken zijn vrijwel geheel onherkenbaar. De mijn "brandt. Het bergingswerk is tenge volge van de hitte en het uitstroomende gas buitengewoon moeilijk. Een uur voor het uitbreken van de catastrophe had nog een mijninspectie plaats gevonden, waarbij echter niets bijzonders was vast gesteld. Volgens de laatste berekening moeten 36 mijnwerkers ingesloten zijn. ENGELAND. Over den Oceaan. Niet in Italië, maar in Ierland aangekomen. Het vliegtuig Leonardo da Vinci met den Jtaliaansch-Amerikaanse hen piloot Oceaan vlucht naar Rome, is Dinsdag avond te 20.30 uur te Moy in het graai- Bi Br- JN >ór ijn ■n. van soliede Boek- vóór de plaatsing BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Bayonne weer in opspraak, ëraude met postchèques. Naar gemeld wordt, heeft men in Bay onne een iraude ontdekt. Een aantal personen heeft herhaalde samenleving de volken steeds nader tot el kander brachten, is de noodzakelijkheid ge voeld van een vredelievende samenwerking. De volkeren volgden daarbij de individuen, die ook eerst in stammen, in steden, in graafschapven of hertogdommen vijandig tegenover elkander stonden en in den loop der eeuwen zijn vereenigd in nationale Sta ten? De Volkenbond heeft geenszins de be doeling een superstaat te stichten, maar die personen van elke politieke richting pn van elke godsdienstige gezindte in zich be vat, aandacht voor den Volkenbond en zyn werk. Op 18 Mei, den dag, waarop in 1899 de eerste Vredesconferentie werd geopend, j Niet den deels mislukten arbeid dezer eer ste Vredesconferentie herdenkt de Vereeni- ging op dozen Volkenbondsdag, doch wel het w leit, dat tengevolge van het houden dezer nisch, humanitair en economisch gebied, dat Conferenties te 's-Gravenhage, Nederland 1 Pond, dat eergisteren van het Bennett- Juist nu, omdat de grondgedachte van vliegveld bij New York vertrok voor een den Volkenbond wordt belaagd en bedreigd, 1 en omdat de verwezenlyking van die ge- j awuu vc w.— w ichte voor kleine landen nog meer dan schap Clare in Ierland geland. De beide voor groote een belang van de allergrootste 1 vliegers zijn 33 uur in de lucht geweest. - x I nroiml nn rtnn wüar hohlwn Tengevolge van het slechte weer hebben zij 2i uur blind moeten vliegen en ten slotte dwong een motorpanne hen oij Moy te landen. Zij stelden zich onmid- zetten van bloemen In alle vazen die ik thuis maar vinden kon. Arme Marlon. Het Is meer dan erg! Ik schaam mij diep voor mijn gebrek aan oplettendheid. Troost je met de gedachte dat Ik niet veel zou hebben bijgedragen tot Je amusement, was het wederwoord, waarin Hinnr rln cnnffnnda )Offav"V«a1H «ra*. ..nnana*. bied te vervullen kreeg. i laavo, uwx ucw wovigvil vè 's-Gravenhage eerst van het Permanente uax: A-Kitrage, daarna van het Perma nente Hof v. Internationale Justitie. Plaats, De komst van Sir Percy maakte een einde aan hun gesprek; hij vond blljk- baar dat het vertrouwelijk onderhoud nu beetje opgesierd was, op de gewone Brayshaw-manier. Maar enfin, je weet zelf het beste, waardoor je Je verdienste lijk hebt gemaakt. Niets om veel drukte ever te ma ken, klonk het bescheiden Marion wendde het gezicht naar hem toe; die ietwat schampere uitdrukking erop was verdwenen. Jelui hebt 'n schitterende dag ge had, hé, hernam ze op veranderden toon. Je had me wel eens kunnen beklagen, dat ik al dat plezier gemist heb. Ik vond het heusch jammer dat je er niet bij was. Zijn stem klonk oprecht. Meen je het werkelijk? Er was een spottende twinkeling, maar tegelijk iets ernstlg-onderzoekends in haar oogen: haar toon wasteen mengeling van dank baarheid en twijfel. De arme Colom- blne zal de eerste veertien dagen nog we! op stal moeten blijven, zegt de veearts. Maar daarom had je toch wel kun nen meegaan, meende Richard Ik hoor de van Miss Brayshaw dat ze een ander paard heeft aangeboden. Zeker deed ze dat. Maar... Wat maar? Marlon haalde de schouders op. Je vindt het niet goed dat ik iets in het nadeel van je vrienden en speciaal Je gastvrouw, zeg, maar heusch, waarde vragen mij een paard te bezorgen en Jij j zonder de historie met Desbrook. waar- bood het niet aan, zoodat er niets anders scbijnlijk niet zoo spoedig duidelijk zijn voor me opzat me te vermaken met het geworden. Dat Marion fel begeerde om meesteres van Gresford Chase te worden, was aan geen twijfel meer onderhevig En terwijl deze gedachte zich in zijn her sens vastzette, bleef er, In een eenvoudi- gen, ongecompllceerden geest als de zij nen, geen ruimte meer voor de vraag of ze tegelijkertijd ook min of meer verliefd op hem was vaak dingen aan, in de verwachting dat hun aanbod niet zal worden aangenomen En als het dan toch gebeurt, beteekent dat een vernedering voor de persoon, die van een woedenden stier te redden, het aanneemt. Nu zul Je misschien be- 1 grijpen waarom ik er de voorkeur aan gaf me thuis te blijven verkniezen. Haar bittere manier van spreken roer de hem. Maar m’n beste Marlon, antwoordde hij in vriendelijk protest. Waarom heb Je mij er niets van late# weten dat je zoo dol bent op een jachtrlt? Dan had ik een paard uit Starbury laten komen als er in het logement geen beschikbaar was geweest. Ik hoop dat een aanbod van mij smaak; haar schoonheid, de onmisken- geen vernedering zou hebben beteekend.. j bare bekoring die van haar uitging, wer- Een oogenbllk liet ze haar hand ver- den geneutraliseerd door iets ondefini eerbaars, dat de gedachte wekte aan een rol spelen, zich achter een masker ver vang van het begin staat. Dat de ontwikke ling der gedachten langzaam en geleidelijk gaat, langzamer in elk geval dan onze tyd van snel voortschrijdende techniek kan be denken. Niet voor niets heeft de Volken bond deze vijftien jaren gewerkt) daar is een eerbiedwaardige reeks van politieke ge schillen, die middels defa Volkenbond zijn en is geweest; daar is een internationale samenwerking in het leven geroepen, waar- Plaats, gekenmerkt door het vestigen te van de toekomst de vruchten zal plukkeift ’e ccrct het Permnneete Men rekent dit wel eens tot het z.g.n. by- Hof van Arbitrage, daarna van het Perma- komstige of secundaire werk van den Vol 1 nente Hof v. Internationale Justitie. Plaats, kenbond, terwyl deze toch primair ten doel d.e aanleiding geeft om erop te wyzen, dat heeft der. pelitieke^. nAa te 00k in Nederland steun voor de Volken- -- d.w.z. de oorlogsuitbarstingen tusschen de uondsgedachte noodig is. Noodiger wellicht f Sabelli en den Amerikaanschen vlieger i j f uan ooit tevoren. I Pond, dat eergisteren van het Bennett- I dellijk in verbinding met het vliegveld vanwaar Moy zijn vertrokken om het defect te herstellen. De vliegers zullen nog in den 1 loop van den nacht hun tocht voortzet- rnaien te Bayonne postchèques van een I vokeren te voorkomen. De Volkenbond, jong en dientengevolge zwak instituut nog, is I niet het eerst aangewezen lichaam om den volken het noodige verstandige inzicht by rin te brengen! I da< Groote en kleine Staten werken in den Volkenbond samen. Wie meent, dat daar- 1 mede de toestand bereikt is, dat er geen - J verschil' meer aanwezig is tusschen deze j E groote en kleine Staten .vergist zich. In de samenleving der volken zal, althans binnen i afzienbaren tyd, zoodanig verschil steeds blyven bestaan. Maar het behoeft geen aan- leiding te geven tot onderdrukking van de kleinen door de grooten, van opoffering van hun belangen aan die der grooten. Dat ^en aantal personen heeft herhaalde ten I-x ux-- j-4. maien te Bayonne postchèques van een Bij de landing geraakte het vliegtuig I gering bedrag aangeboden, welke dan te 1 in een sloot, waardoor het onderstel werd I Parus werden geïncasseerd, nadat het beschadigd. De vliegers zelf bleven ech- ingevulde bedrag et een aantal nullen ter ongedeerd. was vermeerderd. Twee chèques, waarop j het bedrag van 3 franc was vergroot tot <x*X) franc, zijn in beslag genomen. De politie heeft een jongen man uit een bekende familie te Bayonne gearres- teerd, wiens taak het was de chèques te Parijs in incasseeren. Naar verluidt moet het totaal- bedrag, dat met deze manipulaties werd „ver diend", in de mlllioenen loopen. BELGIS. Mijnramp jn de Borinage. Tientallen mijnwerkers omgekomen. Uit Bergen in de Borinage wordt ge meld, dat Dinsdag in de kolenmijn Fief dc Lambrechies te Paturages, provincie Henegouwen, een mljngas-ontploffing heeft plaats gevonden, waarbij volgens de tot nog toe ontvangen berichten der tig mijnwerkers om het leven zijn ge komen. De ontploffing in de mijn in Paturages geschiedde op een diepte van 821 M. De gangen zijn met gas gevuld en steen massa’s versperren den toegang. Op het oogenbllk van het ongeluk bevonden zich 46 arbeiders in de mijn. De mijn brandt. Reddingskansen gering. In den loop van den nacht zijn vier gewonden en acht dooden geborgen. Men Zy zyn talryk, de Nederlanders, die de schouders ophalen en zeggen of denken: spreek my niet van den Volkenbond, want voor zooverre ik ooit in zyn kracht heb ge loofd, is my dat thans onmogelyk. Zie naar het lot, dat aan de Ontwapeningsconferen tie is ten deel gevallen; zie haar moeitevol streven om althans eenig resultaat te berei ken, en erken de machteloosheid, waartoe de Volkenbond in dit opzicht werd veroor deeld. Zie naar den afloop van het conflict tusschen China en Japan, waartegen de Vol- kenbond wel zijn protest heeft doen hooren, maar waarin hy niet heeft kunnen verhin deren, dat Mantsjoerye practisch werd ge bied, door Japan beïnvloed. Zie naar het Saargebied, waar, ondanks de aanwezigheid van een Regeeringecommissie van den Vol kenbond, de hartstochten hoqg oplaaien, en allerminst de objectieve rust aanwezig is, noodig voor eene volksstemming in volle vrijheid. Het is volkomen begrypelyk, dat men in dezen, voor den tijdgenoot meer dan ooit te voren chaotischen tyd een dergelyk stand punt inneemt. Maar het staat even vast, dat men den goeden gang van zaken in de we reld, dien men toch allen wil en behoort te helpen bevorderen, er niet mede vooruit brengt. Wanneer het persoonlijk naby lig gende aangelegenheden betreft, moge men in soortgelijke omstandigheden de neiging gevoelen om de schouders op te halen en zich in werkelijkheid van de zaak verder mets aan te trekken, de verstancïige mensch verwerpt dezen impuls byna even snel als hy is opgekomen, omdat men weet daarmede eigen belangen te schaden. En de verstandi ge mensch behoort hetzelfde te doen met verder af liggende belangen, die ook zyn belichaamd in ieders houding tegenover den Volkenbond. Want de Volkenbond, dit heeft men te be denken, is geen product van den wensch van enkelingen; het mogen de vooraanstaand onder de vertegenwoordigers van de groote en kleine Staten zyn geweest, die in 1919 den Volkenbond hebben tot stand gebracht, zy bouwden op een grondslag, reeds eeuwen achtereen gelegd. Eeuwen achtereen toch hebben denkers en dichters, staatslieden en economisten, ja zelfs krijgslieden hun stem doen ihooren ter verdediging van de nood zakelijkheid, dat een internationaal georga niseerd lichaam de leiding zou nemen by de noodzakelyke samenwerking der volke ren. Naar mate techniek en uitbouw der sioten; verwijt, dat de economische samen leving schijnbaar hopeloos in de war is; verwijt, dat het conflict tusschen China en Japan, hoezeer ook door den Volkenbond behandeld, in de practyk door de macht is beslist, dient men in het oog te houden, dat de Volkenbond in de geschiedenis der menschheid, die telt by de eeuwen en niet bij de jaren, nog aan den allereersten aan- echt-mannelijken af keer om zwak te lijken. Maar ook Sibyl was niet op haar ge mak. ofschoon ze haar best deed daar van niets te laten merken. Ze voelde zich onzeker omtrent de mogelijke verhouding dacht bij mijzelf of het verhaal niet een tusschen Marlon en Richard. Ze was van nature oprecht en ridderlijk; de gedachte wellicht van een toevallige kans gebruik te maken ten nadeele van haar vriendin, stuitte haar tegen de borst. En toch de vraag hoe die twee eigenlijk met el kaar stonden, liet haar-geen rust. Toen, na afloop van den maaltijd, de heeren zich naar den salon begaven, voelde Richard het als zijn plicht op Ma rlon toe te gaan; hij had tijdens het diner niet meer dan enkele, oppervlak kige woorden met haar gewisseld. Ik heb van Je stoutmoedig avontuur gehoord, Richard, begon ze, nadat zij rulmtè voor hem had gemaakt op de sofa waarop ze zat Je bent warempel op weg om een held te worden. Een held van het boerenerf, lachte de Jongeman. Met had niets om het lijf, hoor. Ik heb in Nieuw-Zeeland heel wat ervaring op het gebied van vee opgedaan zooals je wel begrijpt Sibyl Brayshaw beweert dat Je haar leven hebt gered, merkte Marlon op; op een toon die haar vermoeden te kennen gaf, dat het meisje waarschijnlijk wel eenlgszlns zou hebben overdreven I Dat is wel heel sterk uitgedrukt, antwoordde Richard, ofschoon Juffrouw Brayshaw natuurlijk In gevaar zou heb ben verkeerd als dat dolle beest haar wil slechts een organisatie vormen, die tot aller baat gereed staat de belangen van de samenleving der volkeren te dienen. De Vredesconferenties te 's-Gravenhage, in 1899 en 1907 gehouden, waren een schuchte re eerste practische poging in die richting. Waren zy beter geslaagd, wellicht had veel 1 leed aan de wereld bespaard kunnen blyven. De oorlog heeft de oogen wyd geopend voor de leemte, die in het- leven der volkeren aanwezig is. Zoo kwam, als gevolg van den oorlog, de Volkenbond tot stand. Vyftien jaren arbeidt deze, met wisselend succes. En zoozeer zyn wy reeds met zijn bestaan vertrouwd, dat de jaarlyks terugkeerende samenkomst zyner Assemiblée voor ons niets bijzonders meer inhoudt. Terwyl toch vroeger, wanneer internationale conferenties voor zoo gewich tige doeleinden samenkwamen, dit ten allen tyde erkend werd t© zyn een stap op den weg van een internationalen vooruitgang. De Volkenbond is geen Staat boven de Sta ten, maar dientengevolge zyn zyne werk raamheden ook wat de leden ervan maken. De Volkenbond, men bedenke het toch wel, heeft geen eigen wil en nog minder eigen macht om aan dien wil uitdrukking te geven. In alle belangrijke zaken beslist de Volken bond met eenheid van stemmen, en wie kan zich in de tegenwoordige samenleving van souvereine Staten een andere oplossing den ken? Vandaar, dat de arbeid van den Vol kenbond teleurstelling heeft gebracht, voor al aan degenen die zich nooit hebben gerea liseerd de geweldig groote moeilijkheden, die door den Volkenbond eiken dag, ja elk uur en elke minuut zouden moeten worden overwonnen. De Voïkenbond wordt bestuurd door een Raad, maar deze Raad is evenmin vry in zijn besluiten als de iaarlyksche Assemblee. En de Volkenbond wordt gediend door een Secretariaat, waaraan verbonden zijn man nen en vrouwen van uitnemende bekwaam heden en van goeden wil, maar die -ook by de uitoefening van hun taak gebonden zijn door wat Assemblée en Raad besluiten of... wegens gemis aan eenheid moeten nalaten te besluiten. En toch, ondanks alle gebreken, is het bestaan van den Volkenbond een niet ge noeg te waardeeren vooruitgang. Zelfs te genover den Volkenbond behoort men billijk te blyven; ook in dezen tyd van dagelijks terugkeerende teleurstelling en ontmoedi ging. Als men den Volkenbond yerwyt, dat nog geen ontwapeningsovereenkomst is ge- Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 39 Nadruk verboden. Toen zij teruggingen naar den salon boog Brayshaw zich naar zijn metgezel en fluisterde: Wees voorzichtig met Je komen en gaan hier, Archer. Er zijn twee dwars kijkers op de vlakte, die hun oogen niet in den zak hebben en de Franschman Is niet de minst gevaarlijke van die twee. Cardon knikte instemmend Aan het diner zat Richard naast Sibyl; Marion was tegenover hejn gezeten met kapitein Wilson als tafelheer. De situatie was mln of meer pijnlijk voor Richard. Hij had een idee dat zijn nicht hem scherp en jaloersch in het oog hield alles wat zij, in ronde woorden en be dekte toespelingen, over de Brayshaw’s gezegd had spookte hem door het hoofd. Hij voelde zich niet op zijn gemak en half-beschaamd in haar tegenwoordig heid het hinderde hem dat ze zou op merken op hoe goeden voet hij reeds met Sibyl was. Hij hechtte-geen waarde aan Marion’s waarschuwingen zeker niet voor zoover die betrekking hadden op het an dere jonge meisje, maar toch had hij een neemt echter weer niet weg, dat erkend kan worden, dat, gezien de veel grooter verant woordelijkheid, die in de internationale sa- j menleving door de groote Staten gedragen wordt, zij ook over eenige meerdere\)e- I voegdheden hebben te beschikken. Op dien grondslag kan men theoretisch en min of meer ideëel gesproken*) het Pact van Vier gesteld rekenen. Op dien grondslag onge twijfeld werkt de Volkenbond, en bereikt hij niet de resultaten, die men tot dusverre, vooral in de groote lijnen, van hem ver wachtte, dan ligt dit daaraan, dat de tijden ervoor nog niet ryp zyn. Dat behoeft geen reden te zijn tot ontmoediging, tot teleur stelling, tot verbittering. Veeleer een reden om te begrijpen, dat dit werk krachtiger moet worden aangepakt dan tot dusverre is geschied, en dat evenmin als de kleine Sta ten de medewerking der groote kunnen ont beren, het omgekeerde het geval is. Neder land heeft er daarbij bijzonder op te letten dat het is het land van Hugo de Groot, land met een volkenrechtelijke traditie. Het is geen land van Hugo de Groot, omdat deze groote geest min of meer toevallig op Nc- derlandsch grondgebied werd geboren, maar het is land van Hugo de Groot, omdat ge heel de positie van Nederland in de zeve tiende eeuw, zyn volkaard en tradities mede brachten, dat een zoon van dat land de grondlegger van het volkenrecht zou wor den. Op den 18en Mei-Volkenbondsdag vraagt dc Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, paard had aangevallen. j Ik ben overtuigd dat Jij het niet zoo ver zou hebben laten komen, verklaarde J Marlon met een licht krullen van haar lip. Ik kan er niets aan doen, mb.ar ik ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en r«.aden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. 60IMIIE MfflE ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. BINNENLAND. Het Verkeersfonds. Regeering verdedigt het uetsontwerp. Verschenen is de Memorie van Ant woord op 't voorlooplg verslag der Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds. Wij ontleenen eraan: I Dat het wetsontwerp de richting, waar in de coörinatie moet worden gezocht, niet aangeeft, is toe te schrijven aan den opzet van dit ontwerp, dat voorshands niet meer geeft dan een verzamelend overzicht van wat het verkeer aan het Rijk kost, een verhooging der motorrij tuigenbelasting en de instelling van een ambtelijke commissie De regeering deelt nu mede voorop te stellen, dat de volgen de beginselen voor een goede regeling verkeerswezen moeten worden verkeerswezen van een land een éénheid woraen gezien en behandeld. 2. Bij de Inrichting en regeling van het vervoer moet het algemeen belang voor oogen worden gehouden. 3. De verkeersmiddelen moeten volgens trouwelijk op de zijne rusten. Je mag niet zoo onwelwillend zijn, dat te veronderstelleh, Richard! En ik i bergen. Richard kon thans niet meer zou het heerlijk hebben gevonden mee j blind zijn voor de diepere bedoeling die te gaan Maar ik kon je toch moeilijk J in haar woorden school .al zou deze hem, trart rnii aan nocrrl fa ha-jnreran an Ui fnrHnr' Ha hictnria maf RnehrnaV mnnr

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1