jb.v Maarleveld's en pft; MZLM' f Vo#^ *£«5 De Pelikhan-avond in den Schouwburg "BfiiTÖP2084 r^rtaTBSk^V-MWezün Beurs van Amsterdam. Koop voor de as. Feastdagen Uw vleesch en vleeschwaren in commercleele beginselen worden geleld. De taak der regeering is, het verkeer als eenheid ziende, te waken zoowel tegen schadelijke overmaat als tegen schade lijk tekort van verkeerswegen en van ervoergelegenheid. Bij de uitwerking hiervan moet zij zich alleen door het al gemeen belang laten leiden. Met de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaange legenheden is de Regeering van oordeel, dat, indien het nader onderzoek zou lel den tot de invoering van een algemeene verkeersbelasting op de binnenscheep vaart, die invoering gepaard zal moeten gaan met de alschafilng van reeds be staande scheepvaartrechten en watertol- len. Deze zal echter niet mogelijk zijn zonder een regeling volgens welke onder houd en bediening der wateren waarop die rechten geheven worden, blijven ver zekerd. Zoodanige regeling grijpt diep in het historisch gegroeide en kan niet dan men de grootste voorzichtigheid en ken nis van zaken worden uitgewerkt en in gevoerd, waarbij ook het internationaal karakter onzer binnenvaart en niet min der het weinig loonend bestaan in die vaart, zelis in normale tijden, moet wor den in acht genomen. Het ligt in het voornemen van de Re geering, een wijziging voor te stellen in zake de wegen welke ten laste van het verkeersfonds modten worden aangelegd en verbeterd. De belangen van het plat teland zullen daardoor beter dan voor heen behartigd worden en dus door op richting van een verkeersfonds niet in het gedrang komen. Wanneer de iuchfvaart zich ontwikkelt tot een zich zelf dragend en winst afwer pend verkeer, dat andere verkeersmidde len, welke niet gemist kunnen worden voor de gemeenschap, sterk benadeelt, zal eveneens overwogen moeten worden, dat verkeer met vergoedingen te belas ten als thans van het motorverkeer wor den gevraagd De mogelijkheid van bijzondere rege lingen voor havenverkeer en ander plaat selijk vervoer zal nader worden overwo gen. De klacht van het verhuisbedrijf meent de Regeering zoo te moeten opvatten, dat uit de omschrijving van het tarief de ge volgtrekking wordt gemaakt, dat niet al leen voor eiken tractor met den daardoor voortbewogen aanhangwagen belasting moet worden betaald, maar ook voor el- ken reserve-aanhangwagen. Dit ligt niet in de bedoeling en geschiedt ook thans niet. De belasting zal aileen moeten wor den opgebracht voor eiken tractor met den zwagrsten aanhangwagen welke daardoor kan worden getrokken. Voor zooveel het bezwaar mocht liggen in de- verhooging van het tarief, wordt ver meend dat ter wille van de billijkheid tegenover andere vervoerders in andere bedrijven groot bezwaar bestaat daaraan tegemoet te komen. De Regeering acht de belasting vol gens het tarief, zooals dit thans bij nota van wijziging is veranderd, niet onbillijk voor rijwielen met hulpmotor, welke in het weggebruik soortgelijke plaats inne men als een gewoon motorrijwiel eh waarvan in de toekomst ruimer verbruik wordt verwacht. Om tegemoet te komen aan de bezwa ren, welke voor de bezorg-driewielers uit de verhoogde belasting worden gevreesd is bij nota van wijziging eveneens een tariefswijziging opgenomen. Aan de in de nota van wijzigingen aan gebrachte veranderingen is nog ontleend dat de belasting bedraagt voor een vol jaar voor een motorrijtuig op twee of drie wielen, indien het eigen gewicht be draagt: niet meer dan 6C kg. 10 (in het oorspronkelijk ontwerp 13.50), meer dan 60 en niet meer dan 120 kg. 20 (f 27) meer dan 250 kg. 30 (vroeger was dit 40 met een maximumgrens van 500 kg meer dan 250 kg. 8 per 100 kg. doch ten minste 40 (vroeger luidde deze bepa- ÏSgLln<ïe5 het elgen eewicfrt meer dan SOO kg. bedraagt per 100 kg. eigen ge wicht 8). MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 17 Mei. Aangevoerd in totaal 2401 stuks, waarvan 159 slachtvarkens. Vette van 15—17 ct p. p. levend met 2 pet. kor ting. Londensche van 12—13 ct. p. p. le vend met 2 pet. korting. 568 magere var- kens prijzen van 14—24 per stuk. 1248 biggen pr. van 79 p. st. Geldersche van f 10—13 p. st. 5 runderen pr. van I 175225 p. st. 146 nuchtere kalveren pr. Ij van f 47 p. st. 3 schapen geen not. 257 lammeren pr. van ft—9 p st 15 bokken en geiten pr. van 2—6 p. st i Handel stug. Kaasmarkt Gouda. 17 Mei. 480 partijen kaas Prijzen le kw. m. r.m f 17-21, 2e kw. m. r.m. :4 —16, zware tot 22. Handel matig. 774 ponder, boter. Goeboter van 7 0.70 0.75 p. p. Welboter van 0.65—0.70 p. d Handel vlug. 161.000 stuks eieren. Kipeieren f 22 30 kleine 2.25—2.50 per ioo stuks Handel vlug. Coöp. Z.-Holl. Eierveiling G.A. (CJ2.H.E.) te Gouda. 17 Mei. Aangevoerd 168.300 kipeieren Prijzen: 56-58 KG. 1.90—2, 58-60 K.G.' 22.10, 60-62 K.G. 2.1C2.20, 6264 K.G. 2.20—2 80; bruine f 2—2.90; kleine 1.701.80, alles per 100 stuks Aanvoer 4500 eendeieren. Prijzen 2.10 2.5<) per 100 stuks. Ganzen 46 ct. Graanmarkt Gouda. Mel- Tarwe 5—5.25, rogge 5.50 5 75> Berst f 6—6.25, haver 6.25—6.75, erwten 8—9, bruine boonen 9—10, alles per 1C0 K.G. TWEEDE KAMER. Het Landbouwcrisisfonds. Vandaag komt Minister Colljn aan het woord. Toen gisteren omstreeks zes uur mi nister Colijn opstond om de sprekers over de begrooting van het Landbouw- crlsislonds te beantwoorden, had hij 23 sprekers moeten aanhooren. Geen won der, dat hij verzocht vandaag zijn rede te mogen houden ten einde den avond te kunnen besteden aan de opstelling van zijn betoog. Eerste spreker was geweest de heer Rutgers (a.r.), die het opnam voor de scheepvaart. Ook al gunde hij den land bouw de staatshulp, zoo wilde hij toch er op wijzen, dat de scheepvaart wel stiefmoederlijk wordt behandeld. De heer Groen (r.k.) drong aan op krachtiger steun voor den tuinbouw en de fruitteelt. In het bijzonder moet ge werkt worden aan de bevoi dering van den export. Had destijds de uitvoer van Nederlandsche druiven naar Duitschland niet krachtiger kunnen worden ge steund? DeSieer Westerman (nat. herst.) pleit te voor een nieuwe economische orde ning, een nieuwe productieregeling met de behoeften van het Nederlandsche volk als grondslag De heer Hiemstra (s.d.) ondersteunde het betoog van zijn partijgenoot Van der Sluis inzake de pachtwet Naar zijn opvatting mogen de lasten, welke den consumenten worden opgelegd, niet door de werkloozen worden gedragen. De heer Wijnkoop (comm.) vond de ge legenheid schoon om eenige hatelijkhe den te debiteeren aan het adres der ka tholieken, den heengeganen minister Verschuur en den „staatskapitalist Co- lijn. Aan het slot van zijn warrelige rede kwam hij met drie moties voor den dag, waarbij hulp werd geöischt voor de hou ders van „plaatsjes". De heer Amelink (a.r.) bepleitte de be langen van den landarbeiders. De heer Vervoorn (plattel.) protesteer de tegen het gereglementeer van boven af, beweerde, dat de veestapel wordt in gekrompen om den Invoer van vleesch uit Denemarken te bevorderen, daar eenige industrieelen belang hebben bij uitbreiding van ons handelsverkeer met dat land: Volgens hem moet de Regee ring, in plaats van de boeren te plagen met steeds grooter wordende ambtenarij, door de buitenlandsche pioducten van onze markten te weren de prijzea der binnenlandsc^e producten doen stijgen. Wijders deed spr. een goed woord hooren' ten gunste van de paardenfokkerij, de schapenfokkerij en den vruchtenteelt. De heer Van Houten (chr. soc. bracht hulde aan de Regeering voor haar arbeid. Nadat de heer Van Kempen (lib.) een woord ten gunste van de eensgezindheid in het optreden tegen het crisiskwaad had doen hooren, nam als laatste spre ker de heer IJsselmuiden (r.k.) het op voor de baconfabrikanten en vroeg een nieuwe politieke gedragslijn ten opzichte van de varkensfokkerij. Wijziging Invoerrechten op korten termijn. De Eerste Kamer heefteen uurtje ver gaderd ter behandeling van het wets voorstel tot instelling, afschaffing, ver hooging of verlaging van invoerrechten op korten termijn. Een drietal leden deden zich hooren aleer Minister Oud het voorstel nader toelichtte en verdedigde. Eerste spreker was de heer Wibaut (s.d.) die princl- pleele bezwaren ontwikkelde tegen dit uitschakelen van het Parlement uit de handelspolitiek. De heer Knottenbelt (lib erkende, dat er bezwaren zijn in te brengen, maar in het belang van het land moet men daar overheen stappen. Hij erkende, dat de Regeering ter wille van een snel hande len vrijheid moet hebben verandering in onze invoerrechten te brengen. Maar hij vond het best, dat de regeling slechts van tijdelijken aard was en steeds ach teraf goedkeuring van het Parlement noodlg zal zijn. De heer Blomjous (r.k.) vond de gele genheid gunstig om zijn sterk protectio- nistischen aandrang tot verhooging van onze tarieven, desnoods tot 30 pet., weder op de Regeering uit te oefenen. Hij keur de het af, dat de Regeering ook het recht zou hebben tarieven te verlagen, waar van andere regeeringen misbruik zouden kunnen maken. eenige sneden aan den hals toebracht, j met het reeds gemelde gevolg. S. verklaarde nog bij de politie, niet de I bedoeling gehad te hebben, zijn vrouw te STADSNIEUWS. Het scheepvaartverkeer op het Julianakanaal gestremd. Transformator huis je afgebrand. Gistermiddag is te Maasbracht-Maas aan de haven van het Julianakanaal, het electrische transformatorhuisje afge brand, zoodat een groote kolentip, de sluizen en de pompinrichtingen niet meer kunnen werken. Hierdoor is op het yffulianakanaal naar Bom groote stagna tie ontstaan. Het scheepvaartverkeer zal vermoedelijk twee drie weken gestremd zijn. Kunstbezit dr. E. Heldring GEMENGDE BERICHTEN. Twee Titiaans bij de coUectie. Een belangrijke veiling op kunstgebied is gisteren begonnen bij Frederik Muller en Co. te Amsterdam. Het betreft de col lectie van dën oud-voorzitter der Kamer van Koophandel aldaar, dr. E. Heldring, die vrijwel zijn geheele bezit aan schil derijen en oude meubels o.m. uit de Italiaansche renaissance aan tapijten, stoffen, miniaturen en kunstvoorwerpen naar het domein van de openbare ver- kooping heeft verwezen. Vele kunstkenners en kunstminnenden o.a. prof. Lanz en de oud-wethouder voor de Kunstzaken, de heer E. Boek man - vulden de veillngzaal van de Nieu we Doelenstraat. Op de belangrijkste stukken werd als volgt geboden: buste van een Florentijnsch edele f 15.500; Ti tiaans portret van een advocaat f 37.100; Titiaans portret van een jonge vrouw op gehouden voor 20.000; een mansportret van Tintoretto geboden 20.000; Velas quez' Stilleven met gevogelte 34.000; twee schilderijen van Guardi, voorstel lende in azuur badende gezichten op de Adrlatische Zee en de Lagune, tezamen 7200; een schilderij van J. Sustermans, het portret van, naar vermoed wordt, een prinses uit het Huis van de Medicis, werd op 4000 ingezet, voor f 11000 verkocht. Gistermorgen zijn een groot aantal kunstvoorwerpen en meubels geveild. Vergiftiging onder verdachte omstandigheden. Slachtoffer arsenicum toegediend? De politie van Hoofddorp houdt zich, in samenwerking met de Haarlemsche justitie, op het oogenblik bezig met een ernstige zaak, die -dezer dagen, dank zij de oplettendheid en activiteit van een medicus, aan het licht gekomen Is, meldt Het Volk. Het betreft een geval van ver moedelijke poging tot moord door chro nische vergiftiging met arsenicum, welk misdrijf zou zijn gepleegd door een pl.m. 45-jarige bewoonster van den Nieuwen Meerdijk bij Sloten in de Haarlemmer meer, die de bedoeling zou hebben gehad haar man van het leven te berooven. Die 45-Jarige vrouw is dezer dagen, na de ontdekking van het feit, door de po litie gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht en met haar ls aangehouden een 40-jarige kostganger, die er van verdacht wordt, samen met de vrouw het misdrijf £e hebben beraamd. De bewoner "van den Nieuwen Meer dijk, een man die een rijksbetrekking heeft, was den laatsten tijd onder Denan- deling van zijn medicus, omdat hij zich niet goed gevoelde, zonder dat nochtans het ziektebeeld aanleiding gaf tot het stellen van een positieve diagnose. Tot dat nu enkele dagen geleden de medicus een ontdekking meende te hebben ge daan, hierop neerkomend, dat de patiënt symptomen vertoonde van vergiftiging. De medicus zorgde er voor, dat zijn patiënt met den grootsten spoed ter ver pleging werd opgenomen in de Luther- sche ziekenverpleging te Amsterdam, waar hij nu sinds eenige dagen verblijf houdt. De toestand van den man kan bevredigend worden genoemd i Dadelijk nadat de patiënt uit de voor hem klaar blij kelijk levensgevaarlijke om geving verwijdenSjvas, heeft de burge meester van HoofddoPp-M«t Blob, in zijn kwaliteit van hulpofficier vaniustltle, de zaak bij het Haarlemsche parket aan hangig gemaakt Daarvan was de aanhouding van de echtgenoote van den patiënt alsook van den kostganger het gevolg. Beiden zijn door den substituut-pfficier van justitie mr. Paardekooper Overman aan een ver- j hoor onderworpen, ryaar ontkennen ten stelligste dat zij den man vergif zouden hebben toegediend. Huiselijk drama te Eindhoven. Man verwondt zijn viouu met een scheermes. Gisteravond omstreeks half zeven heeft zich In de Voltastraat in Eindhoven een ernstig drama afgespeeld. Buren Van ze keren S„ arbeider in tijdelijken dienst bij de gemeente, hoorden in diens woning verdachte geluiden. Zij waarschuwden de politie die daarop door de deur in te trappen zich toegang tot de woning ver schafte. Men vond in de kamer de vrouw van S. op den grond liggen, tadend in haar bloed, terwijl de man op zijn knieën er bij zat. De mqn Werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht, waar hij zijn daad bekende. De vrouw die een ernstige wonde aan den hals had werd in zeer ernstigen toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is bedenkelijk, men hoopt haar door bloedtransfusie in 't leven te houden. Omtrent de toedracht van het geval vernamen wij, dat er reeds sedert lang een gespannen verhouding bestond tus- schen 8. en zijn vrouw. Gisteravond had den beiden weder ruzie, die zoo hoog liep dat 8. zijn vrouw met een scheermes RADTO-NTEITWS Hilversum: 5.00 Voor grootere kin deren door mevr. Ant. van Dijk; 5.30Con cert door Kóvacs Lajos en zijn Orkest; 6.30 Sportpraatje door den heer H. Hol lander 7.00 Vervolg concert; 7.30 H. G. Tulp over- „Een uitgelezen tocht door Oostenrijk's Hoogland"; 8.00 Vaz Dias; 8.05 W. P. F. van Deventer over: „Het Na tionaal Luchtvaartfonds"; 8.15 Concert door het Concertgebouworkest en het Koor van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst, afd. Amsterdam- 9.45 Gramofoon: 10.00 Concert door Ko- vacs Lajos en zijn Orkest; 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoon. Hulzen: 5.30 Cursus handenarbeid; 5 30 Concert (viool en orgel); 6.30 Spreker namens de Vereenlglng voor Volkenbond en Vrede: Prof. Mr. V. H. Rutgers, voor zitter der vereenlglng, over: „De 18 Met- Volkenbondsdag"; 6.45 C.N.V.-kwartiertJe Spreker: J. Schipper; 7.00 Nieuwsberich ten; 7.15 Gramofoon; 7.3') Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Crayé; 8.00 Enkrateia-uur; 9.00 Con cert door het N C.R.V. Klein Orkest; 1000 Vaz Dlas; 11.00 Gramofoon. GOUDA, 17 Mei 1934. Aanvullingsagenda voor-de vergadering van den Raad der ge meente op Vrijdag 18 Mei 1934, des namid dags 7Va uur. Voorstel tot verhuur van het perceel Gouwe 105 aan den heer C. van Heiningen. Het voorstel tot levering van electrischen stroom aan de gemeente Leiden ten be hoeve van de bewoners langs den Bode- graafschen Straatweg onder de gemeente Waddinxveen, Het voorstel tot levering van gas aan de gemeente Waddinxveen ten behoeve van de bewoners langs den Bodegraafschen Straat weg onder de gemeente Waddinxveen. Oninbaar-verklaring van eenige posten hondenbelasting en schoolgeld. Verhuur woonhuis Gouwe 65. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor opnieuw voor den tijd van 5 jaar te verhuren aan C. van Heiningen, het bo venhuis Gouwe 105, eigendom van de ge meente. De huurprijs is bepaald op 5.50 per week. Levering stroom ten' behoeve bewoners Bodegr. Straatweg. Leiden- W addinx veen. B. en W. stellen den Raad voor na gehou den besprekingen met het gemeentebestuur van Waddinxveen, ten behoeve van de leve ring van electriciteit aan de bewoners van de perceelen langs den Bodegraafschen .Straatweg, gelegen onder de gemeente Waddinxveen stroom te leveren aan de ge meente Leiden, welke de gem. Waddinx veen ook reeds van electrischen stroom voorziet en die den stroom, van deze ge meente te betrekken, weer onder dezelfde voorwaarden aan de gemeente Waddinxven zal leveren. De besprekingen van het gemeentebe stuur met het gemeentebestuur van Wad dinxveen hebben er ook toe geleid dat de bewoners van deze perceelen ook gas van de Lichtfabrieken zullen betrekken. De ten behoeve van die gaslevering be- noodigde buis zal een uitgaaf vorderen van 10.000.—, te betalen uit den kapitaaldienst der begrooting van het bedrijf voor het dienstjaar 1934 en te dekken door geldlee- nin&- .Jté-I Nieuwe samenstelling van de Stembureaux. B. eu W. schrijven aan den Raad: Op 1 April j.l. was het vierjarig tydperk \erstreken .waarvoor bij raadsbesluit van 24 Maart 1930 de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de toenmalige stembureaux werden benoemd. Het is daarom noodig, alle stembureaux opnieuw samen te stellen. Zooals U bekend, benoemt de gemeente raad de voorzitters, leden en plaatsvervan gende leden der stembureaux uit, of zoo- noodig buiten zijn müden, behoudens den voorzitter van het stembureau in het eerste stemdistrict, die volgens het bepaalde in artikel 60 der Kieswet de burgemeesetr is. De raad wijst bovendien een lid uit zijn midden aan ter vervarïging van den burge- Wjj hebben de eer U in overweging te geven de stembureaux als onderstaand is aangegeven, voor vier jaren samen te stel len en de hieronder vermelde personen daar in tot voorzitters, leden en, plaatsvervangen- d leden to benoemen. Het stembureau in het le district: Raad huis. Plaatsvervanger van den burgemeester L. H. Koemans, Markt 7. Leden: J. van Eijk, Gouwe 144; J. Mulder, Westhaven 16; Plaatsvervangende leden: W. van Hoorn, Boelekade 111; Mej. M. J. v. d. Berg, Gouwe 120; w. M. V. Hiulzen, Markt 67; D. W. Piersma, Crabethstraat 18; Mevr. M. G. K. Rups-Boon, Lange Tiendeweg 54; W. F. Imbens, Steijnkade 34. Het stembureau in het 2e district: De Gr. van Prinstererschool aan den Groenendaal. Voorzitter mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, Oosthaven 51; Leden; J. A. Kamerling, Oosthaven 14; C. v. Vliet van Weelde, Boe lekade 113; Pl.v.v. leden: P. ©ik, Burg. Mar- tenssingel 29; P. M. Both, Groenendaal 44; Q. J. M. Heins, Kattensingel 74; Mevr. C. C. M. Perd ijk-Vreugden burg, Vierde Kade 82; G. W. Aberson, Van Swietenstr. 22; I. J. Doeleman, Nieuwe Haven 320. I Het stembureau in het 3e district: een leslokaal van schèol B, ingang Regéntesse- P' D' MuFlwÜk' Cra bethstraat 54; Ledfa: A, J. Gideonse, Ka naalstraat 29; mJ c. Jonker, Regentesse plantsoen 30; ^iA.v. leden: J. T, Imholz, Veers tal 5; O. L. Kropman, Kleiweg 2; D. A. Goedewaagen, Burg. Mart.singel 37; F. Bock, Turfmarkt 35; C. de Bode, Kruger- laan 91; A. A. van Dorst, IJssellaan 65 Het Stembureau in het 4e district: hetE.K. Vereemgingsgebouw St. Joseph aan de Gouwe. Vooreitter J. v. d. Endt, v. Bever- nraghlaan 18; Uden: j. Schat, Krugerlaan 207, Mevr. de Heide-v. Veen, Vierde Kade 102; P1.V.V. leden: A. M. de Korte, Turf markt 11»; B. A. de Jong, Oosthaven 29; t PeI*rstr. 10; C. J. v. Heü- koop, Turfsmgei 7; A. Elshout, Turfmarkt 3, H. E. de Kok, Bleekerssingel 4. Ir» ateïbyrea>; het 6e district: school W n ^'len,trait V»"*«*r H. Maas- kant, Oosthaven 18. Leden: A. Romeiin Wil- 8. Pl.v.v. leden: E. van Dantzig, Kruger laan 127; H. P. Herfst, Zoutmanstraat 64; li™ii PiersoIlwe* *1 G. J. Bos, Van Ar!1: ®°uwmeester, Gr. Floris- wea/BO, A. Doosjen, Burg. Martenssingel 44 /Iet stembureau ül het 6e district: het jrestaurant op de Nieuwe Veemarkt. Voor zitter A. Fokkers Jr., Fluweelensingel 77. Leden: L. Boer, Krugerlaan 213; H. W Kamphutsen, Gouwe 14; Pl.v.v. leden: E wr v"'11*', Kraüer'aan 176; A. Mogen- dorff, Krugerlaan 45; J. Neeter, Turfmarkt 78; F. Bylsma, Lange Tiendeweg 18'; a. J v. Vliet, Ridder v. Catsweg 91; H. van d*r Graaff, Blauwstraat 19. Het stembureau in het 7e district- het gymnastieklokaal van school 1, ingang je- ruzalemstraat. Voorzitter J. P. Dessiiie Karnemelksloot 136; Leden: Th. Dykxhoorn Bleekerssingel 68; G. J. van Burk, Kleiweg S9; Pl.v.v. leden: I,. van Dantzig, Pierson weg 6; J. A. van Elk, Oosthaven 70; N. J A. Houdyk, Krugerlaan 177; Mevr.'w. Maaskant-de Munnik, Oosthaven 18; P j G. de Jong, Gouwe 125; Mr. S. H. Smit Fiu- weelensingel 36. Het stembureau in het 8e district: de Am bachtsavondschool aan de HGutmansgracht Voorzitter E. A. Polet, Raam 242. Leden:' W. C. van Haeften, Krugerlaan 149; mevr B. v. Norden-Hakkert, Cronjéstraat 17; Pi.' v.v. leden: J. W. Dessing, Westhaven'45' M. Lakerveld, Zwarteweg 18; C. J. de Ruwe' v. Itersonlaan 28; A. Coops, Gr. Florisweg 26a; H. de Blouw, v. Bergen IJzend. Rark 7- C. Mul, Zoutmanstraat 24. Het stembureau in het 9e district: school 2 aan de Elizabeth Woiffstraat. Voorzitster mevr. J. N. v. Dantzig-Melles, Krugerlaan 127; Leden: J. P. v. Mackelenbergh, Kru gerlaan 47; J. van Soest, Vlamingstraat 5- Pl.v.v. leden: mevr. C. P. Hagedorn-Beiider-' wellen, Van Swietenstraat 16; J. Heijstek Krugerlaan 15; J. F. Montagne, Krugerlaan 19; H. H. Prummel, Krugerlaan 141; L. 0 Rutten, Crabethstraat 48; E. J. Nieuwen- huis, IJssellaan 167a. Het stembureau in het 10e district: de Prinses Julianaschool aan den Burg. Mar tenssingel. Voorzitter W. Sanders, Hier. v. Alphenstraat 64; Leden: mej. T. de Ligny Kattensingel 77; C. H. Hagedorn, Van Swie tenstraat 16; Pl.v.v. leden: J. Bokhoven v Beverninghlaan 39; J. Dercksen, Kruger laan 85; H. de Meer, Burg. Martenssingel 18; W. Verschut, de la 'Reylaan 4; A. H". Verbeek, Gouwe 2; G. R. Pel, Krugerlaan Het stembureau in het lie district: het gymnastieklokaal van school C aan den iBurg. Martenssingel. Voorzitter A. van Wij nen, Wachtelstraat: 47; Leden: G. B. van Willigen, A. G. de Vryestraat 22; M. G. W. M. y. Loon, Dubbele Buurt 15; Pl.v.v. leden: H. Ouderkerk, Dubbele Buurt 7; C. J. v. d- Linden, Gï. Florisweg 82; mr. J. L. J. A. v. Mechelen, Markt 68; P. Rond, Fluweelen singel 91; G. A. M. Weck, Joh. de Haen- straat 3; W. den Hoed, Kattensingel 44b. (Het stembureau in het 12e distriet: de Centrale Kopschool aan de Adr. Gerridszn. de Vryestraat. Voorzitter J. A. Donker, Gr. Florisweg 4; Leden: S. H. Tuinstra, Burg. Martenssingel 62; H. Zanen, Gr. Florisweg 30b; Pl.v.v. leden: C. Schenk,' Karnemelk sloot 62; B. Scholten, Krugerlaan 163; dr. N. R. Slop, Zoutmanstraat 33; J. P. Ane- maet, Gouwe 150; A. Piersma, Krugerlaan 21; P. J. Salari, Krugerlaan 189. Het stembureau in het !3e district: de Soc. „Ons Genoegen". Voorzitter M. A. Ver kerk, Crabethstraat 73; Leden J. v. d. Schans, Burgvlietkade 10; J. Reneman, Kat tensingel 33; Pl.v.v. leden: W. van Vliet, Westhaven 34; H. Pplak, Markt 26; A. G. van Rhyn, Krugerlaan 93; H. J. P. Questro, Fluweelensingel 63; F. J. A. Koemans, Markt 7; S. Meyer, Krugerlaan 35. Het stembureau in het 14e district: school 4 aan de Nieuwe Haven. Voorzitster mevr. A. E. H. Riesz-Noothoven van Goor, v. Ber gen IJzendoornpark 8; Leden: G. Muurling, Willens 69; B. D. Grootendorst, Wydstraat 33; Pi.v.v. leden: A. A. Bruynel, Kleiweg 14; G. A. Hoonhout, P. C. Botbstraat 42; H. J. den Uyl, Zoutmanstraat 86; H. A. Westbroek, Krugerlaan 125; T. Rem, IJssel laan 122; G. H. Aalfs, Kattensingel 80a. Het stembureau in het 15e district: school 7 aan de Eerste Schoolstraat Voorzitter A. Heerkens, Coornhertstraat 2; Leden: N. C.. Breedyk, Burg. Martenssingel 22; J. Pol man, Kanaalstraat 16; Pl.v.v. leden; mevr. J. G. Fokkers-v. d. Zaan, Fluweelensinget 77; J. Groenendijk, Du Toitstraat 1; A. J- Roos, de Lange v. Wyngaardenstr. 4; A. J- v. d. Toorn, de la Reylaan 14; H. M. van Triet, Van Itersonlaan 1; K. Petit, West haven 1. Het stembureau in het 16e district: de 3e openbare bewaarschool aa*n de Lethmaetstr. Voorzitter J. H. Prevoo, v. d. Palmstr. 138; Leden: A. Boer, Krugerlaan 20; J. K. Be geer, Burg. Martenssingel 77; Pl.v.v. leden: G. van 't Clooster, Krugerlaan 53; M. Mal- lon, Regentesseplantsoen 22a; T. Perdyk, Vierde Kade 82; M. Both, R. van Catsweg 244b; A. Smeenk, Gr. Florisweg 26; J. H. Steinbach, Kattensingel 76. Het stembureau in het 17e district: de R.K. school aan de Lethmaetstraat. Voor zitter W. J. Middelweerd, St Josephstraat 15; Leden: K. v. d. Berg, Burg. Martenssin- ge\ 3; F. van Vliet, Boelekade 113; Pl.v.v. leden: A. de Korte, Heerenstraat 15; A. P- M. Lafeber, IJssellaan 38; mevr. M. Stein- bach-Tuijn, Kattensingel 76; I. P. Noome», Burg. Martensstr. 4; F. Stuurman, P. C. Hooftstraat 8; C. J. Revet Oosthaven 64. Verkoop van grond in het plan Burgvliet en in de Vosaiusstraat. B. en W. stellen den Raad voor aan de hteren A. Cleton en K. van Bellen, respec tievelijk wonende Haringpakkersstraat 40b en Abr. Kuyperstraat 94 te Rotterdam, op hun verzoek eenige perceelen bouwgrond, liggende aan de oostayde van de op het plan Burgvliet II geprojecteerde straat verkoopen, ad 6.75 per M2. Verder stellen zy voor aan de heer D. Stuurman, architect alhier, te verkoopen voor zijn principaal D. Oskam te Arnhem een perceel grond aan de Vossiusstraat ad 7.26 per M2. Hinderwet. Vergunning verdaagd. Burgemeester en Wethouders doen te we ten, dat zy by besluit van heden de beslis sing hebben verdaagd op het verzoek van G. den Houdyker, om vergunning tot het uitbreiden der banketbakkerij door het bij- 1 "rtaTvan 4 electromotoren met een to- jT^rmogen van 8 P.K. voor het dry ven «.nige machines in het perceel plaatse- Vï .«merkt Boelekade no. 226, kadastraal jJkeJd gemeente Gouda, sectie A no. 4151. De Zaterdagavondmarkt. Een adres van de Vereeniging „Door Eendracht Sterk". iv Goudsche Marktkoopliedenbond „Duor e ndracht Sterk" heeft zich naar aanleiding 1 het voorstel van de meerderheid van h!t college van B. en W. met een adres tot tkn Raad gericht, met het verzoek uit voor al niet te aanvaarden. Verzocht wordt te willen besluiten dat de ïiterdagavondmarkt voor de toekomst zal «mnten aanvaard. Een uitvoerige memorie van toelichting rs on dit adres toegevoegd, ter nadere moti- In de Interessant* verhalen van de vliegert Viruly en Soer. Een prachtfilm. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Itelactie.), memorie van toelichting zeggen are*,»,,ten dat de proef gedurende een iur ingesteld, huns inziens volkomen is ge slaagd. De bedoelingen welke men met de instelling dezer markt had, n.l. bloei, meer mlvaart voor stad en bevolking,, vertier sa leven voor handel en neringdoenden, zijn volgens adressanten van veel grooter be tekenis geworden als iemand vooraf had kunnen vermoeden. Natuurlijk is het aan geen enkele markt zezeven, de enorme crisis, die overal en in nllei in ons land en in de geheele wereld terecht, te kunnen bedwingen, of zelfs mur op bescheiden schaal te kunnen terug dringen! echter in Gouda heeft deze Zater- dsgavondmarkt iets bereikt, waarover alle groepen van neringdoenden hun volle te vredenheid kenbaar maken, de meeste win keliers juist in deze slechte tijden resulta ten bereiken door de Zaterdagavondmarkt, die anders zouden zijn uitgebleven. Treffend noemen adressanten de meening van de meerderheid van B. en W.: „dat deze markt nadeelig is voor den middenstand, in het hijzonder voor neringdoenden in de bui tenwijken". De markt brengt de menschen op straat, die koopen op de markt en bij de winke liers; vele honderden heeft deze Zaterdag avondmarkt van buiten hierheen gehaald en die koopen hij de kooplieden en winkeliers. Bet bestuur heeft een onderzoek inge heid b|j diverse Autobusondernemingen, om hun oordeel te kennen of het vervoer van buiten af naar Gouda, sinds de Zaterdag- evondmarkt, is vooruit gegaan. De Gebr. van Gog te Capelle a. d. IJssel berichten dat zü wel degelijk kunnen mer ken, dat z(j des Zaterdagsavonds, tijdens de mukt, meer passagiers vervoeren, vooral vu hét dorp Moordrecht. De Autobus-Onderneming B. Blom, zegt dat het voor zijn onderneming van belang is, dat de bestaande Zaterdagavondmarkt te dezer stede blijft bestaan. Gedurende ge noemde markt is het bij ons in het passa- fpersvervoer te zien. De Autobuadiensten H. L. van Bunningen te Bodegravend Van Vliet te Moercapelle- Gouda en„De IJ^el" te Krimpen a. d. IJs sel berichten in gelijken »in Ook per rywiel komen zeer velen des Za- terdagsovonds van buiten naar Gouda. De Goudsche Rij- en Voertuigenonderne- mintr schreef, dat direct bij de opnehting der Zaterdagavondmarkt het kwantum te stallen rijwielen aanmerkelijk steeg. De markt wordt bezet door ongevger 80 kooplieden, waarvan de helft te Gouda woont. Deze menschen verdienen een dag geld en hen dit te ontnemen in deze tijden is zeer laakbaar te noemen. Dat 40 kooplieden van buiten komen, beteekent naar adressanten meenen, dat deze mede werken de markt attractie te brengen, waar mede de 40 in Gouda wonenden ten zeerste gebaat zijn, omdat inwoners en niet mwo- nws-kooplieden overal met elkaar een „volle attractie gevende markt" vormen. De bestendiging van de Zaterdagavond- airkt is. naar adressanten meenen een ge meentebelang, een belang voor alle nering doenden, maar zeker niet m de laatste plaats een algemeen publiek belang. De meubelfabriek van J. F. Potharst aan den Ridder van Catsweg uitgebrand. De belendende perceelen konden worden gespaard. In den afgeloopen nacht heeft een hevige brand gewoed, die de meubelfabriek van den heer J. F. Potharst, welke gelegen is achter de woningen aan het begin" van den Ridder van Catsweg, geheel heeft verwoest. Omstreeks half vier werd een bewoner van een in de nabijheid der fabriek gefegen huis gewekt door het aanslaan van zijn hond. De man stond op en keek door het raam, vanwaar htf een vuurgloed ontwaarde, die zich door het dak van de meubelfabriek van den heer Potharst een weg naar hut ten baande. In een oogwenk was hy gekleed en begaf hij zich naar buiten om de politie te waarschuwen. Ook aan de overzyde van den weg bleek de overwaaiende rook open- «aande ramen te zijn binnengedrongen, waardoor bewoners op den brand opmerk- ïaam werden. De brandweer, die door de politie onmid dellijk werd gealarmeerd, verscheen ter stond met de motorspuit, die het vuur met drie stralen aantastte. Daar de vlammen boog oplaaiden en er gevaar bestond dat ook de vóór de fabriek aan den weg staan de acht woningen in brand zouden 8*fa*€n door de vonkenregen ydie zich boven de da ken en boomen ontlastte, werd ook de groo te autospuit gerequireerd. De in de fabriek aanwezige houtwaren, de in bewerking zijnde tafels, stoelen, ledi- banten e.d. vormden gretig voedsel voor het «nel om zich heen grijpende vuur. Toen de •utospuit verscheen, wierp deze onmiddel lijk een zware waterstraal in de vlammen en was weldra het gevaar voor de omwonen den bezworen. De brandweer kon echter niet verhinderen dat de meubelfabriek en alles De Pelikaan-avond gisteren in den Schouwburg gehouden, heeft by het vry groot aantal belangstellenden, dat was op gekomen om te luisteren naar de verhalen vap de vliegers Viruly en Soer over de merkwaardige Holland-Indië vluchten, en thousiasme gewekt voor de bewonderens waardige praestaties voor onze kranige vliegers en voor de pracht-organisatie van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij. Het was jammer dat de directeur der K.L.M., de hee» A. Plesman, door een lichte ongesteldheid geen gevolg heeft kunnen geven aan zijn voornemen om naar Gouda te komen, ten einde een inleidend woord te spreken. Dan zou hy dezen avond persoonlijk hebben kun nen ervaren dat ook Gouda, al heeft het maar op een afstand contact met de lucht vaart en al is er geen schyn van kans dat in de directe omgeving onzer stad in de komende tyden het centrale vliegveld zal komen te liggen, waarvan wel eens is ge droomd, toch hartelijk meeleeft met wat door de K.L.M., dè<%4ipke,,^iding en moedige en doortastende medewerkers door en voor de luchtvaart is gedaan, waardoor deze onderneming er een is geworden waar van met nationalen trots kan worden ge waagd. De stad van de gebroeders Cornelis en Frederik Houtman, de eerste zeevaarders die in 1594 langs de Kaap de Goede Hoop na 15 maanden Oost-Indië bereikten, heeft gisteren twee luohtvaarders in haar midden gehad, die in luttele dagen tyds het lucht ruim hebben doorkliefd om de verbinding Nederland-Indië tot stand te brengen. Wie de mogelijkheid daarvan vóór eenige jaren zou hehben verkondigd, zou als een fantast zyn beschouwd, zooals ook indertijd met Jules Verne, de schrijver der wondere reis verhalen L- geschied. En thans zyn de man nen van de daad, de wakkere vliegers in levenden lyve in de stad van Houtman hun wedervaren komen verhalen, nadat vele dui zenden op den voorlaatsten van December maand met groote spanning def aankomst van De Pelikaan in den donkeren nevel, daarbuiten in het duister van den avond, dan wel in hun huis aan de radio, hebben gevolgd. Het is geen wonder dat de voorzitter van het Pelikaan-Comité in Gouda, Mr. K. in zün van groote bewondering getuigend welkomstwoord en burgemeester Gaarlandt op een later uur van den avond in een korte enthousiaste rede tot de vlie gers van de K.L.M., en in 't algemeen tot de mannen van onze luchtvaart, zich ge drongen hebben gevoeld te getuigen dat het moment van de aankomst van De Pelikaan op Schiphol een ontroerend moment voor iederen Nederlander is geweest, dat ais een moment van nationale beteekenis is aange voeld. De blijdschap over deze behouuen aankomst, over het feit dat de Pelikaan met weergalooze volmaaktheid van oriënteering in den dichten nevel zyn nest heeft weer gevonden, kan door geen tyden en gebeur tenissen worden teniet gedaan. Viruly heeft verhaald van zyn ervaringen op een tocht van Griekenland naar Britsch- Indië en daarvan een levendig beeld gege ven. Hy heeft ook verteld van dien laatsten dag, die de Pelikaan heeft doorworsteld om op tyd Schiphol te kunnen bereiken. Dat was een ontroerend verhaal, vol interessante bijzonderheden, levendig en vol, spanning van begin tot eind. Het was alsof we de moeilijke landing op het vaderlandsche vliegveld medemaalcten. En Soer heeft op ongekunstelde wijze verteld en met de door hem zelf opgenomen foto's laten zien de landen en volken die er op den luchtweg tusschen Amsterdam en Batavia Worden gepasseerd. Het was bij zonder interessant en leerzaam. Na den avond van gisteren hebben we nog meer bewondering en ontzag gekregen voor de mannen van onze luchtvaart, voor hun praestaties, en voor dc organisatie, die geweldig is. Het is daarom dat wy met te meer klem willen opwekken Zaterdag a.s. de collecte welke ten bate der Nationale Luchtvaart wordt gehouden, te steunen zooveel als zulks mogelijk is. Meer collectanten noodig. En wy vragen nog eens weer, omdat er nog steeds niet voldoende krachten zich hebben aangeboden, om meerdere collec tanten en collectrices voor dien dag. Dat ieder die zich daarvoor beschikbaar kan stellen, dit doe! Men kan zich opgeven nog morgen, Vrydag by de heeren Mr. R. Rens- ma, Regentesseplantsoen of A. Quant, Kiel- jr het als nieuw opmaken var. alle soorten 16_jarlge vrimd heeft heuT op het droge ge- GORDIJNEN en FIJNE KLEEDJES. trokke„. Nadat de kleeren van den drenke- i- t h VAN STRAATLtv lh)jf op het pomietareau waren gedroogd, UUttUHnQH v» Modelwasscherü fa. J. H. VAN STRAATEN. é^TdélüTwas, een prooi der vlammen werd. De fabriek is totaal a«8«br"ld- Tfi 5 uur in den morgen rukte de brand weer in en tam met de n.blussching worden aangevangen. Tot 8 uur werd de nog hier en daar smeulende massa nat gehouden. .Dat het vuur aich niet tot de pndere per ceelen heeft uitgebreid, is ongetwijfeld mede te danken aan den regen der laatste dagen, dfe de daken behoorlijk nat heeft gehouden Wat de oorzaak van den brand is, kon in den nacht niet worden nagegaan. Een on derzoek wordt daarnaar ingesteld. De fabriek en inventaris zü" tot een vry laag bedrag verzekerd. FILMNIEUWS. Scliouwburgbioscoop. De Schouwburgbioscoop zal vanaf mor genavond vertoonen .JLelse fielten meine lleder", een romance om den kleinen en verstrooiden, dichterlijken Schubert, een verhaal dat de bezoekers wil toonen hoe de „onvoltooide Symphonte" nimmer vol- Uiig up J"""' is de reis naar Rotterdam voortgezet. Een vernielde fiets. In de Derde Kade is de 13-jarige wiel rijder G. R. alhier aangereden door een vrachtauto. De fiets werd volkomen ver nield. De schade werd dooo den der vergoed. Het te het eerste werk van Willy Forst als regisseur, beschaafd en fijn door werkt op de manier die ook zijn spel typeert. De hoofdrollen ln deze film vol Weensche charme, spelend ln de Bieder- meyer tijd, vol gemoedelijke humor en poëzie, worden vervuld door Hans Taray als Schubert en Martha Eggerth als zijn leerling. De overige bezetting ls ook zeer gelukkig gekozen. In het voorprogramma wordt vertoond de huwelijksvoltrekking van Jan Pijnen burg en de voetbalwedstrijd BelgiëHol land Thalia-Theater. Voor het Pinksterprogramma in het Thalia-Theater koos de directie de groote kluchtfilm „Grun 1st die Heide", een film vol uitbundige vroolijkheid en ge zonde, frlssche humor, met de altijd jo lige Fritz Kampers, Paul Beckers en Karl Blumee als de drie vroolijke zwervers. Vooraf gaat een sensationeele Wild- West-film, getiteld: „Blanco de ontem bare". De Réunie- bioscoop. „De sensatie-reporter" met Richard Talmadge is de eerste hoofdfilm in de Réunie-bioscoop. Verder zal worden ver toond het beroemde Leeuw- en tijger nummer van kapt. Sneyder, en Ben May- nard, de bekende cow-boy, ln de „Dyna mite Ranch". I Zoo men ziet, drie films vol sensatie en emoties. Wie daarvan houdt kan dus volop genieten. Woensdag ls er in dit theater weer matinée. Voor meerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertentiën. Gouden feest. Het echtpaar K. Mul en C. J. van Hofwe gen, wonende Wachtelstraat 10, zaal Maan dag 21 Mei a.s. zyn 50-jarig huwelijksfeest gedenken. Tegen een afaluithek gereden. Een 16-jarige slagersknecht uit Rotter dam is op de z.g. Kleine Vest alhier, met iyn fiets tegen het afsluithek van -ie Vee markt gereden. De jongen verloor hierdoor Men verzoekt ons mede te deelen dat voor den trein, welke de deelneemsters aan den Stillen Rondgang naar den H.ag rf voeren, niet later dan tot 12 uur coupons verkrijgbaar zijn b'j Mevr. Hage- dom-Beydr. wellen, kan S-tetenrtrneL Na 12 uur worden geen coupons ">eer verstrekt. Burgerlüke Stand. GBROREN: 7 Mei; Oornelia, d van J- van Aalst en M. W. J. van de Vreede, Gon- **9 Mei- Maria Theresia; d. van A. H. Ver- ^M^'FBro',Vz~t6Genkese„A. van A. F. van Peperstraate en P. S. Boot, CaQOTROUWD: 16 Mei; A. GrilfioCT en H. van Dorp. - J- Kampermanen M. Haverkamp. - J. Berckmd^n» H- Heii Th. J. Kiene en L. A. h. Pieper. W. V. van üen Heuvel en Al van Veen. Wiltenbnrgwn D. Vergeer en B. M. Zwarts. W. L. Boegneiin en C. Berlün. H. J. de Jong en T. J. G. van <ie0fV®S.EDEN: 14 Mei: Johanna Jacoba Maria Veenenbos, geh. met D. C. M. den Adel, 54 j. Agenda. 17 Mei 8K uur Sint Janskerk Afscheidscon cert Muzikale Kring té geven door het V.C.J.-koor onder leiding van lr. J. L. A. Cuperus. 18 Mei 7'A uur Stadhuis Raadzaal Gemeen- 22*1^*8 uur geb. Daniül Curshs Roode Kruis. n 2S Mei geb. Daniël 8 nnr cursus E.H.B.U 23DMe?'8Buur geb. Daniël examen E.H.B.O. 24 Mei 8 uur Nieuwe Schouwburg Fritz Hirsch Operette. 27 Mei Roei- en Zeilvereen. Gouda Clubge bouw Reeuwük. Ledenvergadering. »65e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klMM. Trekking van Woensdag 16 Mei. Nieten: 40 142 154 206 223 287 832 836 337 858 378 443 564 586 621 930 934 946 1034 1145 1148 1288 1249 1310 1386 1469 1570 1602 1658 1749 1709 1862 1946 1950 2022 2036 2046 2066" 2067 2070 2095 2109 2146 2167 2301 2326 2327 2345 2351 2390 2417 2485 490 2648 2606 2685 2718 2740 2762 2763 2839 2849 2860 2882, 2897 2910 2924 2926 2930 2982 3012 3027 3052 3064 8138 3146 3149 3195 3221 3245 3264 3830 3392 3398 3411 3419 3493 3542 3570 3698 3706 3719 3799 3831 3896 3925 3958 4023 4075 4094 4161 4170 4209 4223 4264 4301 4364 4552 4560 4627 4667 4678 4729 4750 4773 4782 4824 4830 4886 4893 De Zaterdagavond-markt. Waarde Redacteur, Mag Ik eenige plaatsruimte U verzoe ken, naar aanleiding Van het artikel van den Middenstandscentrale, in Dw blad van 15 Mei j.l. Wanneer de Middenstandscentrale niet kan gelooven, dat de markt priisregelend optreedt, is dat haar goed recht Doch met zeer breedvoerige beschouwingen welke geen enkel verband houden met de feiten, wordt nog niets bewezen. Overal waar markten en winkeliers zijn, worden de prijzen geregeld door de vele aanbie dingen. De winkeliers bevorderen dit prijsregelen steeds onderling. Is er nu nog een markt ook bij, dan is dit op nieuw een correctief tegen prijsopdrijvin gen. Dit kan ook voor winkeliers en marktkooplieden onaangenaam zijn, maar het blijft een groot publiek belang en van uit dit oogpunt, dient de gemeen teraad het vraagstuk te bezien. Dat voor het licht een aanvullend cre- diet mdest worden aangevraagd, is hee- lemaal niet ter zake dienende, staat ver der bulten leder verband ook met deze zaak en wordt slechts aangehaald om stemming te maken tegen de markt. Dat winkeliers belasting moeten be talen, weten we allemaal, maar moeten wij dat niet allen? En wanneer men veel belasting oetaald, is dat slechts een be wijs dat er ook veel verdiend is, want bij redelijke reclame, wordt de belasting naar de Juiste maatstaf geregeld. Dege nen die weinig betalen, zouden o, zoo graag meer betalen, wanneer zij maar meer zouden verdienen. Het beweren dat er zoo veel winlfels zijn, komt voort uit de zoo gaarne gewenschte vrijheid van bedrijf, die ln de voorafgaande Jaren zoo i door de heeren altijd zelf is geprezen. Nu men zijn standpunt moet wijztgen, wil men een aanvang nemen met de marktkooplieden te trachten te weren. Heeren, na U, zeggen wijDe Minister verklaarde bij de laatste wijziging van de Tabakswet, dat hij de verkoop van siga ren op de markt ln geen enkel opzicht wilde bemoeilijken en toch wil de Cen trale hen bemoeilijken! Waarom? Wil men het publiek op deze wijze dwingen te koopen waar een groepje winkeliers het zal heen sturen. Dat het publiek duurder koopt op de markt, is een be wering die geen steek houdt, want zoo do mzijn de huismoeders in het algemeen j toch niet, zooals de heeren voorgeven. De ham-kramen die worsten cadeau geven, doen niets in strijd met de wette lijke bepalingen, maar de heeren van de Centrale moeten begrijpen, dat wanneer men geen versch vleesch of andere vleeschsoorten verkoopt, maar alleen ham, dat dan met bijzondere middelen reclame moet worden gemaakt om eenige omzet te kunnen behalen. De Centrale tracht op geforceerde wijze, het ons in ons bestaan onmogelijk te maken. Dat de Zaterdagavond-markt nog een experiment is, ls onjuist. Het Is een to taal en volledig op ieder gebied, broef, waarvan de uitkomsten zeker voortzet ting er van bepleiten. Marktverllchting kost de gemeente niets. Ze Is rendabel en iedere Ingevoerde weet, dat zelfs in de naaste toekomst deze verlichting nog een aardig winstje voor de Gemeente kan opleveren. Ten slotte zal men moeten beamen, dat men een klein aantal koop lieden die van buiten komen, welke er zeker toe medewerken zeer vele koopera van omliggende Gemeenten naar Gouda te trekken, niet bulten de grenzen der Gemeente kan houden, om hier iets te verdienen. Hoeveel reizigers uit Gouda moeten niet leven van hetgeen In andere gemeenten aan den man wordt gebracht. Marktkooplieden-vereenlgingen. u Nederlandsche Bond van Z ZOUTENDIJK, Secretaris. 1Ü55S 19564 ÏS63tTI962S 19641 lSfoS STti 19789 19864 19869 19893 19902 20040 20120 20132 20162 20186 20198 20240 20290 20305 20247 20452 20465 20475 20487 20660 20071 20771 20838 20845 20965 20975 i klasse. Trekking van DoiM&erdag 17 Mei. Hooge prijzen: 15.000.3%1 e 1000.—: 4243 17885 400.—: 5063 7337 8597 12666 14171 16515 18783 i 200.16269 100.—: 689 1081 1831 6984 9185 13700 14361 16032 17306 17385 18881 19566 1939U Pryzen van 70.—: 59 97 471 479 496 531 679 724 726 769 1026 1125 1472 1607 1926 1691' 1763 1859 1924 2011 2122 2309 2758 2774 2969 3511 3587 3622 3871 3948 4128 4620 4882 4945 5182 6339 6376 6035 5880 6009 6307 6327 6494 6476 7074 7186 7202 7301 7747 7765 7824 8050 8125 8208 8278 8389 6360 8530 8562 8669 8781 9327 9379 9381 9526 9794 9802 9998 10049 10154 10304 10302 10337 10430 10497 10531 10624 10908 11048 11236 11601 11542 11548 11619 11768 11829 11934 11943 12040 12049 12243 12310 12476 12649 12774 12786 12852 12904 12913 12935 12949 12956 12963 13005 13220 13225 13387 13442 13445 13653 18805 13869 13896 14190 14235 14473 14546 14594 14640 14943 15019 15040 15109 16207 15410 15540 15570 15616 15760 16803 16860 15870 16930 16364 16394 16446 16412 16416 16726 16763 16796 17109 17578 17854 17823 17979 18131 18227 18224 18289 18341 18435 18551 18559 18767 18810 18893 18995 19440 19480 19579 19856 19958 20141 20380 20436 20460 20466 20588 20630 20644 20646 20766 20800 208J4 20919 20968 LAATSTE BERICHTEN. DRAAOLOOZE DIENST. Koningin en Prinses op de Poppententoonstelling. DEN HAAG, 17 Mel. H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben hedenochtend een langdurig bezoek gebracht aan de Poppententoonstelling ln de Gotische zalen. De vorstelijke bezoekers werden ont vangen door prof. Rosse en de dames van het Tentoonstellingscomité. Het bezoek van de Koningin en de Prinses duurde ruim 1 uur. WISSELKOERSEN. 16 Mei. Londen Berlijn Parijs _rjssel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 17 Mei. OificieeL 7.5J4 58.30 9.73i 34.47* 47.-95 33.65 38.85 7.52| 58.26 9.73J 34.47 47.95 33.65 38.85 37.80 1.47| 4939 4942 4967 4983 499a 5002 5073 5115 5179 5324 5381 5531 5658 5665 5681 5779 5829 6079 6158 6387 6560 6603 6649 6656 6768 6779 6802 6804 6861 6877 6956 7012 7069 7130 7176 7185 7257 7282 7288 7314 7355 7358 7574 7609 7633 7777 7865 8160 8211 8238 8317 8327 8374 8430 8576 8632 8691 8739 8903 8940 9116 9301 9314 9364 9383 9385 9528 9536 9572 9650 9702 9725 9784 9844 9889 9946 9961 9973 8970 9040 9399 9524 37.85 1.47| Niet-officieel. Praag Mi 6,15 Milaan 12.65 f2.26 Madrid 20.22! 20,224 Beursover zicht. Ondanks de koersdaling welke gisteren in Walsltreet plaatshad was de stem ming op de Amsterdamsche beurs aan den vasten kant. De berichten dat Roo sevelt de zilvervoorstellen in het congres zal brengen, doet verwachten dat in Wallstreet een betere tendenz zal aan breken. Een stimulans ging uit van de betere stemming op de Londensche beurs Philips ontmoetten eenige vratyr, waar tegenover slechts zeer gering aanbod stond. De noteering steeg bijna 4 pet. Unilevers waren goed gedisponeerd en ongeveer 1 pet. hooger. 8 kus bleven op peil evenals Ned. Ford. Kon Olie boden krachtig weerstand. Ondanks de zwak kere houding van de Londensche markt, waren deze fondsen weinig veranderd. Amsterdam rubbers schommelden rond om 111, de minder courante soorten ble ven op peil. Tabakken verdeeld, Senem- bahs flauw De overige soorten waren weinig veranderd. Suikerwaarden gaven onbeteekenende wijzigingen te zien. Mijnwaarden bleven op peil. Amerik. fondsen weinig veranderd. Duitsche obli gaties vast, daar men voor ons land een gunstige regeling verwacht. IOUÖO iv«w 1UU10 -- 10496 10513 10520 10660 10708 10711 10768 10863 11040 11107 11110 11152 11165 11224 11232 11326 11406 11440 11559 11575 11595 11673 11634 11806.11857 11859 11896 11936 12066 12077 12079 12126 12136 12137 12216 12218 12298 12804 12813 12317 12336 12376 12402 12423 12493 12522 12630 12561 12613 12634 12675 12686 12715 12729 12765 12824 12838 12889 12866 12884 12966 13013 13048 13067 13095 13099 13268 13324 13357 13358 13368 13385 13451 13467 13469 13517 13523 13668 13691 13663 13Ö91 13692 13716 18737 13750 13872 13889 13893 13949 14047 14237 14284 14299 14316 14432 14510 14565 14585 14617 14622 14648 14682 14684 14709 14739 14785 14799 14882 14933 15023 15024 16182 15180 15206 15286 16828 15288 15417 15433 15479 15678 15611 15621 15657 15755 15784 15801 16832 15887 15888 15908 15919 15954 15959 16020 16035 16074 16084 16129 16183 16235 16305 16308 16314 16324 16420 16466 16473 16497 16502 16609 16527 16597 16618 16639 16736 16787 16821 16858 16866 16869 16888 16900 17051 17108 17145 17175 17181 17196 17199 17202 17250 17302 17344 17353 17365 17393 17460 17536 17537 17603 17604 17611 17628 17731 17784 17821 17837 17871 17936 17977 18021 18029 1807.7 18036 18181 18196 18222 18281 18258 18299 18501 18514 18518 18556 18568 18569 18576 18584 18643 18679 18739 18769 18802 18809 18834 18836 ADVERTENTIEN. 18858 18891 19 10201 19315 19 I 19062 19140 19160 19174 1 19409 19410 19413 19473 SLAGERIJ. Wwthaven 64 le klas Rund- en varkensvleescli Moderne Electrische o Koelinhchting Overbekend zijn onze zelfbereidde WÓRST- en VLEESCHWAREN. U kunt ze wel duurder, doch niet beter koopen dain bii ons. ii.l. Fijne Kalfsleverworst, Boterhammenworst, Gekookte Rookworst, Tongenworst. Vette Bloedworst. Zure Zult, Ontbijtspek, Gekookte Ham, Rauwe Ham, j Gekookte Schouderham Gekookt Pekelvleesch, Best' Rund. Rook vleesch, Gebraden Rosbief, Gekookte Varkenslever, enz.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2