re ar iat 13 )LIE SCH naar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 28 Mei 1934 73"Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen d k- 3t Wolven in schaapsvacht. erg-V,™“1,e"l!l -j BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ’1, enz. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE redders. FEUILLETON. knap stukje, zooals ze zeggen; maar dat is voor mij een schrale troost. rende ons verblijf op Gresford Hall. schuwe|ijke verlies, dat ik geleden heb, I IX Vergeet bij eigen vreugde het leed van and’ren niet. z.i. sponnen slechts de bewapeningsln- dustrieelen hier zijde bij. eenige intimidatie geschiedt Tenslotte worde nog aan Barthou’s be schouwingen de uitspraak ontleend, dat de Fransche regeerlng alles in het werk zal stellen om oorlog te vermijden deelen. En heeft de detective ook geen aan wijzing gevonden? Mevrouw Flordon schudde treurig het hoofd. Neen. Wij krijgen onmiddellijk lagsblad ïachi Frankrijk’s buitenlandsche politiek De verwarde toestand in Europa. x— Toelichtingen vam den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken. jaar van de Qual d'Orsay zijn uitgegaan en die betrekking hebben op het vraag stuk der ontwapening, ademen volgens hem denzeliden geest. Frankrijk, aldus de strekking van Barthou’s betoog, wenscht geen bewapening?-, maar nog steeds een Een" tweede Interpellant gispte vooral ontwapeningspolltte te voerenook ont- de houding der Fransche regeering op J het stuk der ontwapening, waardoor Frankrijk geheel geïsoleerd in de wereld is komen te staan; de eene staat na den anderen keert Frankrijk den rug toe en „1 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondi. per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. lijk van? Mijn man is, zoodra de diefstal be te vertellen. Tijdens ons verblijf op Gres- nierkt was naar hem toegegaan. Hij was «en- I I Neen. Wat was dat.’ vroeg ze, terwijl een gevoel van vage angst over haar Lwam I Nu, vervolgde mevrouw Flordon, u moet dan weten, lieve juffrouw Cardon, I dat wij niet willen dat er over de kaak gepraat wordt, om niet te verhinderen dat het recht zijn loop heeft. Maar het zal geen kwaad kunnen u van het af- Het lag voor de hand, dat Barthou eveneens de Saarkwestle aanroerde en in herinnering bracht, dat de bevolking van dit gebied, hetwelk thans van Volken- bondszijde wordt bestuurd binnen af- zlenbaren tijd op grond van het vredes verdrag zich erover moet uitspreken, of zij den tegenwoordigen status gehand haafd wil zien, weer ingedeeld wil wor den bij het Duitsche rijk of zich bij Frankrijk wenscht aan te sluiten. Ook nu weer stelde Barthou op den voorgrond, dat het ten aanzien van de te houden stemming absoluut noodzakelijk is, dat bepaalde veilighedismaatregelen worden genomen, opdat er waarborgen bestaan, dat de stemming gehèim is en zonder merkte Marion vrij lusteloos op. O. ja, antwoordde haar begeleidster op de pocherige toon, die dat soort dames eigen is, wij logeeren altijd ergens. Ziet wij hebben zoo vreeselijk veel kennis sen buiten wonen. Maar het is soms wel 4444J cell OUUIOIC LrOOSL. Het afschuwwekkende van de waar- zijn dieven, zelfs op plaatsen, waar je ze heid, die ze zich bewust werd, hield Ma- - 1.4. »t_w4. rion in een ijzigen greep. Alleen door bericht als er iets ontdekt is. U hebt deh man misschien al zien rondloopen. Hij is. Inspecteur Myrtle, een beroemdheid op zijn gebied, zooals mijn man zegt; maar hij is daar natuurlijk onder een aange nomen naam. Marlon hoorde ternauwernood wat ze 1 zei. Ze dacht aan die ellendige dingen in de ladenkast op de rommelkamer; aan de geheimzinnige verbetering van hun levensomstandigheden; aan haar vader’s intieme relatie,met Sir Percy Brayshaw. Het sloot als een bus in elkaar. Maar, zei ze, haast geen meester er geen hoop meer is de diamanten terug te vinden. 2365 gevallen bekend. In 50 gevallen duurt het onderzoek voort. Eiselt i8 naar de ge vangenis overgebracht. Een indruk van de afmetingen dezer affaire geeft het feit, dat het onderzoek over 200 plaatsen zal worden uitgestrekt. Volgens de politie komen ongeveer 3000 personen in aanmerking om gehoord te worden. Het staat verder nog niet vast of de gearresteerde zijn juisten naam heeft opgegeven of, dat hij dr. Propp heet. SPANJE. Een vreeaelijke ontploffing. Zeven dooden en 32 gewonden. Te Alicante is gister 500 K.G. ontplof bare stof, die in een pakhuis van een vuur werkfabriek was opgeslagen, in de lucht gevlogen. De ontploffing vernielde het pakhuis en vijf aangrenzende huizen. Een dakt werd werd een K.M. ver weggeslin gerd. Er zijn 7 dooden en 32 zwaar ge kwetsten. kende hij, dat allé deuren die van den Volkenbond en die der ontwapeningscon ferentie reeds dicht waren geslagen. Vooral zong hij den lof van den Volken bond, die door hem één der zekerste waarborgen voor den wereldvrede wordt o geacht Een vrede buiten het kader van Barthou. ingaande op de uiteenzettin- j den Volkenbond kan Barthou naar hij gen der interpellan?en. liet onder meer 14°8 e^ns met grooten nadruk liet uitko- uitkomen, dat ten aanzien van Oosten- men zich lliet denken. rijk al te groote vrees niet op haar plaats is. daar Frankrijk, Italië en Engeland te dezer zake één lijn trekken, hetgeen on der meer tot uiting zou komen, wanneer de Oostenrijksche kwestie evenals de houding, die Duitschland te dezer zake aanneemt te eeniger tijd voor den Vol kenbond mocht worden gebracht. Tevens bracht hij zijn reis naar Warschau, waar door de Fransch—Poolsche betrekkingen waren verinnigd, ter sprake, terwijl hij tevens wees op de wenschelijkheid van de toetreding der Sovjetunie tot den Volkenbond, een aangelegenheid, die door Litwinof met de Fransche autori teiten reeds breedvoerig is behandeld. Aan de duurzame trouw van de staten dat ze begon te beven. Ze voelde dat ze iets moest zeggen, al was het maar iets heel gewoons Hebt u geen kans om de diamanten terug te krijgen? De politie.. I Mevrouw Flordon maakte een snelle beweging van hopeloosheid. De politie staat voor een raadsel. Ze kunnen geen spoor ontdekken. En die steenen zullen al wel naar 't buitenland verdwenen zijn. Sir Percy Brayshaw weet er natuur- meer over haar woorden, u zegt dat Een reeks interpellaties is voor Bar thou, den Franschen minister van bui tenlandsche zaken, aanleiding geweest, zijn standpunt in de Kamer nog eens te preciseeren. In dit verband wordt erop gewezen, dat één der interpellanten zich erover beklaagde, dat de regeering van Hitler ijverig bezig is de bewapening uit te brei den, dat de mogendheden van het Wes ten met elkaar overhoop liggen, dat de verwarde toestand op een oorlog dreigt uit te loopen en dat de Roemenen, Joego Slaven en Tsjecho-Slowaken ten zeerste verontrust zijn, omdat door Hongarije de herziening der verdragen met zoo grooten nadruk wordt bepleit. Hij voegde hier nog aan toe, dat wel-is-waar de eerste aanval der nazi's op Oostenrijk is ultge- loopen op een mislukking, maar dat reeds een nieuw offensief is Ingezet. Hij achtte dit bedenkelijk, daar z.i. de onafhanke lijkheid van Oostenrijk de hoeksteen der Fransche politiek in Midden-Europa dient te zijn. Hij stelde zich echter de vraag of Frankrijk nog op Polen staat kan maken en was er niet zeker van of er tusschen Warchau en Berlijn geen ge heime overeenkomst ten aanzien van den corridoir was gesloten, die nadeelig voor Oostenrijk zou kunnen zijn. Ook in misschien spoedig weer. De auto stopte en majoor Flordon, die j chauffeerde, draaide zich om en vroeg Marion den kortsten weg naar haar huis. Een paar minuten later waren ze bij de Grange. I De majoor hielp Marlon met haar pak- Jes en terwijl hij daar mee bezig was, kwam haar vader naar buiten. Marion vertelde hoe ze de Flordon’s had ont- moet; een ultnoodlglng om een kopje j thee te drinken werd afgesloten, omdat mevrouw Flordon niet zoo laat in Drax- ford wilde aankomen I Ik vroeg me al af of je de trein ge- mist had, zei Archer Cardon. toen de I auto weggereden was. Wat je gelijk had om je door die menschen te laten thuis- j brengen. Het is wel zoo prettig dan met de trein te reizen. Ja. antwoordde Marion, met de kalmte der wanhoop, die te groot was om in hartstocht uit te barsten. Het was heel goed dat ik hen ontmoet had. (Wordt vervolgd) XVU, XXV MV u XXVXX 444 tV41 4JA4&CU glCCp. AHOCR aOl>r hoord welk verlies ik geleden heb gedu- groote krachtsinspanning voorkwam zt- rende ons verblijf op Gresford Hall. - Deze vraag wekte Marion uit de apa- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring). 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bij contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en n.nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags voor de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd_te_zjjn. GOUISUIE (1HRAVL Mevrouw Flordon kwam naar bulten thie, die ze moeizaam trachtte te verber- en drong zoo aan, dat Marlon niets ah- V44 uiuug 4.UU aan, uai maiivu 4X4vw «*44- - ders kon doen dan de invitatie aanne- j men. Ze was een vrij knappe vrouw, een jaar ouder dan haar echtgenoot, een felt, J kwam dat ze trachtte te verbergen door een zeer zorgvuldige en jeugdige manier om zich te kleeden. Spraakzame dame, die ze was, lokte haar het vooruitzicht ge zelschap te hebben op den vijftien mij len langen weg, die voor hen lag, buiten gewoon aan. U gaat zeker veel uit logeeren, Allard om het leven zijn gekomen. Voorts bezocht de koningin-weduwe in de zieken huizen te Warquignies en te Frameries de daar verpleegde mijnwerkers en redders. DUITSCHLAND. Zwendelarijen op groote schaal. Een meneer, die zich aan eenige duizenden oplichtingen heeft schuldig gemaakt. Te Neusalz is zekere Max Eiselt gear resteerd, verdacht van ’t plegen .van veel vuldige oplichtingen in Duitschland en el ders in Europa. Hij heeft tot dusverre in beiden moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Omtrent de oorzaak van den aanslag is nog niets bekend. Een Italiaan- sche monteur, zekere Fransaia, die zich na de ontploffing op verdacht snelle wijze wilde verwijderen, werd gearresteerd, doch de man beweert, dat hij niets met den aan- slag te maken heeft. Niettemin wordt hij in hechtenis gehouden. Nieuwe Fransche Oceaanv lucht, van Codos en Rossie. Zondagmorgen om 7 uur zijn de beken de Fransche vliegers Codos en Rossie in hun vliegtuig „Joseph Le Brix” om 5.10 van Le Bouiget opgestegen, om te trach ten het wereldrecord in rechte lijn te slaan. Hun doel is San Diego in Califor- nië. De vliegers hebben een radio-toestel aan boord. Het vliegtuig kwam op Le Bourget slechts met moeite omhoog en rolde eerst iöüü meter over den gron'd. De vliegers zetten koers naar Zuld-Ierland <n zullen dan, al naar gelang de weerbe richten een noordelijken of zuidelijken koers inslaan. Zij hebben 7BU0 liter ben zine aan boord, waardoor zijn hun eigen record van 9150 K.M. kunnen verbeteren tot ruim 10.000 K.M. Rossi meldde in den loop van Zondag avond, dat hij voornemens is op New- Foundland te landen. Hij denkt om 4 uur daar aan te komen. Het weer was bij voortduring uitstekend Bij het afgeven van dit bericht waren de Fransche Oce- aanvliegers den Atlantiek reeds voor de helft gepasseerd Eenlater bericht zegt; De Fransche vliegers Codos en Rossi vlogen vanmiddag om 3 uur in het mid den van den Atlantlschen Oceaan boven het stoomschip „Europa”. Zij deelden mede, dat het alles wel was aan boord en het weder goed. Willy Post krijgt een medaille. Ook Smirnoff voorgesteld. De Internationale Luchtvaartvereeni- ging, die Zondag onder voorzitterschap van prins Biboscoe heeft vergaderd, heeft de gouden medaille voor 1933 toegekend aan Willy Post. Als candidaten waren ook voorgesteld de Nederlandsche vlieger Smirnoff, maarschalk Balbo en kapitein Rarius. BELGIë. Eerste bezoek van Koningin Elisabeth. Aan de gezinnen der slachtoffers van de mijnramp. Koningin Elisabeth heeft Vrijdag haar eerste bezoek gebracht sedert den dood vay Koning Albert. Zij begaf zich incognito naar de Bonnage om de gezinnen te bezoï- k“n van de slachtoffers van de mijnramp van P&turages. Onze Brusselsche correspondent meldt nog. dat koningin Elisabeth o.a. een bezoek heeft gebracht aan de weduwen van den d'recteur Allard en van de beide mijn- ■i'igenieurs, die tezamen met den heer natuurlijk heel aardig en sympathiek, maar dat helpt ons niet. Ze leunde voorover naar Marion en fluisterde vertrouwelijk moet er met niemand over spreken, hoor lieve? Een detective van Scotland Yard heeft al een week of drie zijn tenten op Gres- mevrouw Flordon op. Dus we zien elkaar ford Hall opgeslagen -L Met medeweten van Sir P.ercy? Marion moest deze vraag wel stellen. Zéker. De arme man charmant is hij, vindt u niet? voelt het als een aanranding van zijn gastvrijheid en hij wil alles doen om den dief te helpen vin den. Hij heeft heel edelmoedig aange- ROEMENIë. Politieke moeilijkheden. Een kabinet-Avarescu op komst? Naar Reuter uit Boekarest meldt, wint daar de overtuiging veld dat de regeerings- wisseling ophanden is. De ihinister van oorlog Uica heeft Zij'n portefeuille ter be schikking gesteld, maar is nog niet' afge- treden. Men acht het onwaarschijnlijk dat de koning aan den eisch van den premier Tatarescu, om zelf een opvolger van Uica .aan te wjjzen, zal toegeven. De beslissing zal a.s. Dinsdag vallen en de pers is van meening dat Tatarescu daarin aanleiding zal vinden af te treden. Als zijn opvolger wordt uitsluitend maarschalk 'Avarescu genoemd. Een regee- Ik ben bang van‘niet, antwoordde mevrouw Flordon met een meewarig hoofdschudden Toch kan men nooit weten en we zijn ook van plan van Drax- ford naar Gresford Hall te rijden om te hooren hoe de zaak et voor staat, merkte der Kleine Entente zelde Barthou even min te twijfelen, waarmee hij blijkbaar wilde accentueeren, dlat het met de ver eenzaming van Frankrijk, waarover zoo dikwijls wordt gesproken, zoo’n vaart nog niet loopt. De vriendschappelijke re laties met Turkije waren hiervan naar zijn gevoelen evenzeer een bewijs. Barthou loochende eveneens, dat de ontwapenlngspolltiek van zijn kabliiet afweek van die der vroegere regeeringen. zij was daarvan z.i. slechts de voortzet ting De voorzitter der ontwapeningscon ferentie, Henderson, heeft indertijd naar Barthou in herinnering bracht gevraagd of het niet beter zou zijn de conferentie te Genève tijdelijk te vervan gen door techtstreeksche onderhandelin- gen tusschen de regeeringen. Barthou heeft toen op de Quai d'Orsay het ont- werp-antwoord van zijn voorgangers ontdekt en daarin slechts veranderingen aangebracht, die volgens hem van bijna geen beteekenls waren, zoodat het ant woord evengoed van Daladier of Boncour afkomstig had kunnen zijn. Barthou wees dan ook op de continuïteit der Fransche buitenlandsche politiek, die kan worden samengevat in de woorden: vermindering der bewapening, rechtsge- lijkheid en effectief gewaarborgde velllg- den vérderen loop van de interpellatie heid. Al de nota's, die In de loop van dit werd, mede aan de hand van cijfers, die ,aar vnn C'”0’ rf’Drsav «Hn uiteMann betrekking hadden op het Duitsche be- j wapeningspeil, de beduchtheid te kennen gegeven, dat Duitschlands leger mis- i schlen al binnen een jaar tljds sterker zou zijn dan de Fransche weermacht. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 47 Nadruk verboden. Marion dankte hem. Ze had op dat oogenbllk niets geen zin in het gezel schap van den verwaanden majoor. O, maar laten we u toch zoover mee- nemen, drong hij galant aan. We komen vlak bij Gresford voorbij en het zal zoo gezellig voor mijn vrouw zijn om wat met u te babbelen. Aan het station liggen een heeleboel pakjes voor me, die ik mee moet nemen, wierp Marion tegen. Die kunnen we onderweg gaan ha len, hernam hij BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Ontzettend ongeluk in Zuid- Frankrijk. Autobus rijdt tegen telegraafpaal. Dertien dooden, vier gewonden. Tusschen Lipostey en Lemuet is een reiswagen tegen een telegraafpaal aan gereden. De auto sloeg omver en geraak te in brand. De slachtoffers zijn Spaan- sche touristen. De omver gevallen telegraafpaal ver oorzaakte stagnatie in het telegraaf- en telefoonverkeer tusschen de plek des on- heils en de stad Bordeaux De reiswagen, die zich op weg bevond van Madrid naar Parijs, bevatte 17 per sonen. Van de passagiers werden dertien (ge dood en de overige vier, waaronder de chauffeur, gewond Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door het springen van een band. De inzitten den behoorden tofc een reisgezelschap, dat door een courartt in Madrid was sa mengesteld De brand schijnt ontstaan te zijn, doordat het benzlne-reservoir is ontplolt. Brandende deelen van de auto vlogen het nabijgelegen bosch In, dat 'eveneens In brand geraakte. Het vuur nam weldra zulk een omvang aan, dat i men niet tot de auto kon doordringen De chauffeur is in arrest gesteld. Men beweerde dat de chauffeur door overgroote vermoeldlieid in slaap is gen vallen en dit de oorzaak is van het vree selijk ongeluk. De chauffeur verzekerde echter dat dit niet het geval is geweest. Dynamiet-aanslag in Parijs. Twee gewonden. Een Italiaan gearresteerd. Op de begraafplaats Père la Chaise heeft Zondag de onthulling plaats gehad van een monument, dat is opgericht ter eere van de Italianen, die in den wereld oorlog in de Fransche regimenten zijn ge vallen. Aan de plechtigheid hebben behalve de vertegenwoordiger van den president der Fransche republiek deelgenomen de Ita liaansche ambassadeur, de Fransche minis ters 'voor de pensioenen en van marine, zoomede de onlangs t Parijs aangekomen delegatie van aanhangers van Garibaldi onder leiding van generaal Enzie Garibal di, die waren verschenen in hun traditio- neele roode hemden. Kort voor den aanvang der plechtigheid ontplofte op enkele meters van het nieuwe monument een. dynamietpatroon, die in een kistje was verborgen. Twee bewakers werden door splinters gewond. Een van ford Hall ben ik voor duizend pond waar de aan. diamanten bestolen. Mevrouw Florijpn! Wat vreeselijk! riep Marion wei ktuigelijk, met lippen die bleek werden. De oprechte uiting van haar sympa thie was strelend voor de benadeelde dame. Vreeselijk is het woord niet, lieve, verklaarde ze, met een neiging tot over drijven. Die schitterende diamanten zijn op geheimzinnige wijze verdwenen; nie mand weet waarheen. Gestolen? Marion’s tong was droog. Gestolen, ja. En valsche steenen er «^..4. 4.^x,,v vUvx...u>.w4B ««4.Bx, voor in de plaats gezet. Vier diamanten boden "bm alle kosten met ons te mogen uit het middenstuk van mijn tiara. Een knap Stukje, zooals ze zeeeren- mnnr flat Ja, het lijkt me ook zoo, vooral op 't gebied van kleedlng. O, ja. Mijn kamenier zegt wel eens dat ze half gek wordt van dat. koffers in- en uitpakken. Ze reist altijd met de trein, met de bagage. Het is heel gemak kelijk zoo. Wij nemen niets anders mee dan het juweelenkoffertje. Ja: dat kan men een kamenier beter niet toevertrouwen. Er zijn altijd zooveel dieven aan de stations. Niet alleen aan de stations, lieve, zei mevrouw Flordon met gevoel. Overal in 't minst verwachten zou. Hebt u ge-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1