jr Truck ■n OERWIJS", -avond NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, blIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen )E GRAAF Wolven in schaapsvacht. IE” Dinsdag 28ÜMei 1884 73’ Jaargang EEN KLEINTJE EEN KWARTJE kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zond: gereduceerden FEUILLETON. 48 HOOFDSTUK XXV. Archer neemt het masker af. \ARLEM (Wordt vervolgd). i de rede, en terwijl hij sprak merkte hij opende aaltjes. ida -jTel 3061 Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY Nadruk verboden. i ingre- andere in azijn, kunnen ize on- ld. neer U zuivere o wijze ivonds 815 uur van soliede Boek- vóór de plaatsing 1 1 maar deze ver betering is afharfkeljjk van de politieke De Duce heeft J van verachting en schaamte, haar oogen er achter bent gekomen, keken strak - het waren de drooge oogen Heel toevallig. dat ze dien niet, zooals gewocnlijk, droeg. Wij hebben veel buitensporige uit gaven gedaan, vervolgde Marion be daard Het is een groot verschil met den i tijd, dat we wel eens geen sovereign in huls hadden. En nu is er overvloed van geld en ik heb zoo het gevoel dat ik be hoor te weten waar het vandaan komt. Archer keek haar scherp aan, maar was toch genoodzaakt van tactiek te ver anderen Ik heb je nu vfrel genoeg verteld, Marlon, antwoordde Hij. Ik hoef je toch zeker niet van al die zakelijke aangele genheden op de hoogte tc brengen. Wees dankbaar dat het ons zooveel beter gaat. Ik kan het niet zoo voelen, klonk het scherp, tenminste niet zoolang de bron van ons inkomen een geheim blijft. Gardon tikte de asch van zijn sigaar. Tot voor een jaar, herinnerde hij zich, had hij nooit iets anders dan een pijp gerookt Aan Je toon te oordeelen, sprak hij it gezocht, maar tionale eenheid rOEGANG VRIJ liOlllMIIL Uil KVY1. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARRT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 484Ö0. D i ontwapeningsconferentie. Bijeenkomst van het Bureau. Nieuw overleg der kleine neutralen. rakter schijnen te hebben. Ik durf hopen, dat het presidium de hoofdcommissie al gemeen op het hart zal drukken, dat ernst van den toestand meer dan ooit een onbuigzame vastberadenheid vereischt om cnze bemoeiingen voor het tot stand bren- ging van een conventie overeenkomstig de der conferentie verleende opdracht voort te zetten." Een verklaring van Barthou voor voortzetting der conferentie. Barthou was de eenige spreker verder, die na Henderson het woord voerde. De Fransche minister wees er op, dat Frank rijk gedurende alle beraadslagingen van de conferentie, van het begin af, steeds de zelfde lijn heeft gevolgd. Hij verklaarde het met Henderson eens te zijn, dat de conferentie, hoe moeilijk de ontwikkeling ei van ook zou zijn, niet als een gesloten zaak mag worden beschouwd De pogingen moeten worden voortgezet, opdat de con- ferentie nog zal slagen. Barthou gaf d« verzekering, dat hij met alle kracht zich bij deze pogingen zou aansluiten. Hierna meende Henderson als de een stemmige meening van het Bureau te mo gen verklaren, dat het thans gewenscht is, eerst de redevoeringen van de groote mo gendheden in de algemeene commissie af te wachten. Daarna zal Henderson dan het Bureau nogmaals bijeenroepen, om te be slissen, welke procedure hierop aan de al gemeene commissie zal moeten worden aanbevolen. Groote onzekerheid nog over het geen in de eerstvolgende dagen zal gebeuren. Men wacht thans dus op,de verklaringen der groote mogendheden op morgen en de volgende dagen. Vooral ie men nieuwsgie rig -naar een verklaring van Barthou over de wijze, waarop de Fransche regeering zich voorstelt de conferentie toch nog tot een goed einde te brengen, wanneer zij daarbij niet een zekere herbewapening aan Duitschland zal toekennen. Davis zal herinneren aan het plan-Hoo- ver en aan de Amerikaansche verklaring van Roosevelt, dat deze bereid is aan een gemeenschappelijke consultatie van alle Staten deel te nemen, indien de interna tionale toestand critiek is, mits men tot een onitwapeningsconventie zou komen. Verder zal Norman Davis vermoedelijk spreken over de wapenfabricage en wapen handel. Een tweede spreker zal vermoedelijk Litwinof zijn, die sedert enkele weken weer in (het centrum van de belangstelling staat. Hem wordt het voorstellen van een verdrag voor wederzijdschen bijstand toegeschre ven, doch bovendien zal Litwinof waar schijnlijk ook nieuwe ontwapeningsvoorstel len aan de hand doen. Weet je, kindje, Ik wil dat Je een goede kans maakt. Ja, dat weet ik, vader, antwoordde i ze een beetje Qngeduldig. Maar ik kan er niets aan doen als Ik merk dat we het 1 laatste Jaar een voor ons doen groot be drag besteed hebben. Maitland’s rekening j van mijn japonnen en andere kleeren bedroeg een kleine honderd pond Verder hebben we al die nieuwe meubelen ge kregen, het huls is opgeknapt, u hebt me I dien dlamantspeld gegeven Dat was een koopje, viel hij haar in Men spreekt van dq mogelijkheid, dat de politieke commissie wfeer zal worden bijeen geroepen voor een nieuwe bespreking over het veiligheidsvraagstuk. Een bijeenkomst van de zes ex- onztfdige Statèn van Europa. Alles moet beproefd worden om een lukking te vermijden. Op uitnoodiging van den minister van Buitenlandsche Zaken van Zweden, Sandler, zijn gistermorgen dé vertegenwoordigers van Denemarken, Noorwegen, Spanje, Zwe den en Zwitserland, die in April de bekende gemeenschappelijke verklaring over de toe komst der Ontwapeningsconferentie hadden onderteekend, alsmede de Nederlandsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie, die, zonder de o o toch haar principieels instemming met die uiteengezet hoe het fascisme staat tegen- ever de moeilijkheden en gevaren. De Ita- 1 liaansche leer houdt den eeuwigen vrede' voor uitgesloten en wanneer ook op vrede wordt gehoopt, is men toch voorbereid op den oorlog. De waarschuwing voor het oude Europa is een homogene en continentale politiek te voeren, dqn wel het stuur te la ten glijden uit zyn hand en over te geven aan de Vereenigde Staten of Japan. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALlë. Blijde gebeurtenis verwacht in het Koninklijk huis Deze zou ook de grootste deugden van den In den Italiaanschen Senaat deelde de heer Federzoni en in de Kamer van afge vaardigden Graaf Ciano mede, dat de prin ses van Piemont ii. hlyde verwachting is. De baby wordt tegen het eihde van Sep tember verwacht. BELGIë. Het monument voor Koning Albert. In den Maandagavond gehouden minis terraad heeft graaf de Broqueville voor lezing gedaan van een brief van Koning Leopold betreffende de wijze, waarop de jonge vorst de gedachtenis van zyn vader wenscht te huldigen. Koning Leopold be toogt in dit schrijven zyn instemming met het plan, ter herinnering aan Koning Al bert te Brussel een nieuwe bibliotheek' te bouwen. Hij doet dit op grond van de overweging, dat het gestorven staatshoofd steeds bijzonder veel belangstelling aan den dag heeft gelegd voor alle uitingen van het intellect en voor de ontwikkeling van de Belgische wetenschappelijke instel lingen. Men weet, dat van hooger hand reeds vroeger herhaaldelijk aan de ver plaatsing is gedacht van de huidige Ko ninklijke Bibliotheek, die tusschen de ge bouwen van de musea voor oude en mo derne kunst in het nauw zat. In zijn brief maakt Koning Leopold geen zinspeling op de eventueele oprichting van een ruiterstandbeeld of een ander monu ment voor Koning Albert te Brussel. Hy van een sterke vrouw, die door folterende smart gekweld werdals haar stem beef de kwam dat van hartstochtelijke, mach- I telooze woede, niet van angst. En hoe heb je, als ik vragen mag, dit allemaal ontdekt? Komt dat er iets opaan? antwoord de ze heftig. Is het niet voldoende dat ik het ontdekt heb? Om Godswil, ontken het. als u kunt. Enkele oogenblikken daarna sprak hij langzaam: Je hebt je vreeselijk ver gist, Marlon. Vergist? Kunt u ontkennen wat ik zooeven beweerd heb? Wat je beweerd hebt Is vrij vaag... begon hij met een gedwongen lachje. Het zal niet langer vaag zijn, viel ze hem scherp in de rede. Kunt u ont kennen dat u en Sir Percy een complot rebben om rijke menschen gindsch te invlteeren met het doel hen van hun ju- weelen te berooven? Nu je zooveel weet, stemde hij koel toe, zal ik niet ontkennen dat Sir Percy zichaan iets dergelijks heeft schuldig gemaakt. - En u? Hebt u niet de hand in die systematische diefstallen gehad? Omstandigheden, mijn lieve Marion, hebben ertoe geleld dat ik Ingewijd werd. Ingewijd werd! herhaalde ze vol minachting. Is het de moeite om een dergelijke schurkenstreeK te vergoellij- ken? Ik vertel u dan dat ik u beter ken. i Ik zou wel eens willen weten hoe jij ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.545. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Europa staat op een keerpunt. Mussolini over oorlog en vrede en de conferentie te Genève. Mussolini heeft in dë Itaiiaansche Kamer een. groote rede gehouden en meegedeeld, dat voor leger en vloot elk een miliard lire wordt ujtgetrokken. Deze bedragen zullen over acht jaar verdeeld worden en dienen voor de vernieuwing van linieschepen en vliegkampschepen. Mussolini wees er op, dat de economi sche crisis verscherpt wordt door verschil lende politieke vraagstukken, en noemde o.a. de Saarkwestie, de Donaukwestie, het ontwapeningsvraagstuk en defi toestand in het Verre Oosten. Europa staat op een keerpunt, zoo zei de Duce. Of het zal een practische politiek voeren, of het geeft de leiding uit handen. Ten slotte verklaarde hy, niet aan 'den eeuwigen vrede te gelooven. De oorlog, zoo zeide hy, maakt pas den man, zooals he’ moederschap de vrouw. Het verslag van de Times geeft een dui delijker beeld van Mussolini’s rede. Op grond van hetgeen de historie leert, is oor log een verschijnsel, dat de ontwikkeling der menschheid begeleidt. Het is misschien het tragische lot, dat op den mensch drukt. Van filosophisch en doctrinair standpunt kan men niet in eeuwigen vreue gelooven. met iets van verwijt in zijn stem, moest men haast denken dat het geld op on eerlijke wijze verkregen werd. Ze was beu van al deze uitvluchten. Ze moest zich uitspreken. Misschien, hernam ze, denk ik dat i ook Gardon kwam plotseling overeind. Dat het geld, waarvan wij leven, oneerlijk verdiend is? riep Iflj, maar ze wist dat zijn verontwaardiging voorgewend was. j Ik heb zelf, vervolgde ze. zijn drei genden blik negeerend, moeten ontdek ken wat de alschuwelijke oneerlijke bron van onze geldmiddelen is en in wat voor vreeselijk gevaar we ons bevinden. Gardon zag dat ze het wist; werd zich oogenblikkelijk bewust dat tegenspreken en ontkennen niet baten zou. Misschien wil je me wel vertellen wat je je verbeeldt ontdekt te hebben. Hij sprak bedaard met de zelfbeheer- schlng van een man, die zich steeds ge reed gehouden had een beschuldiging het hoofd te bieden. Dat u mijn vader en vermoe delijk uw vriend, Sir Percy Brayshaw. niets meer of minder dan dieven bent: dat uw relatie niets anders is dan een deelgenootschap in misdaad;: Ja dat u misdadigers bent, u allerbei u, mijn vader! O, was ik maar dood, zoodat Ik deze onuitsprekelijke schande nooit had hoeven te beleven. Haar hartstocht Het zich niet langer bedwingen: haar gezicht was vertrokken PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT bepaalt zich tot het memlreeren van hei initiatief van de oud-strijd^rs, die op den linkeroever van de IJzer e\i monument willen plaatsen en van het pl ah- te Marche les Dames een gedenksteen aan te bren gen. De tragische rotsmassa aldaar nw'. echter ongeschonden blijven. Het nationale comité voor de oprichting van een monument voor Koning Albert beeft zich met den wensch van Koning Leopold vereenigd. Ook de regeering :.i van oordeel dat het aanbeveling verdient van de talrijke monumentplannen, die in de provinciehoofdsteden en elders vorm had den aangenomen, af te zien, om alle be schikbare gelden te kunnen besteden aan een grootsch opgevat instituut, dat de ge dachtenis van den betreurden vorst ten volle waardig zal zyn. FRANKRIJK Geslaagde Oceaan vlucht. Codos en Rossi te New-York geland. Uit New-York wordt geseind dat de bei de Fransche vliegers Codos en Rossi met hun toestel „Joseph-le-iBrix" om 19.38 (Engelsche zomertyd) op het Floyd Ben- nettvliegveld te New-York zjjn geland. De duur van de vlucht ParysNew- York bedroeg 38 uur en 28 minuten. Voordat bovenstaand telegram werd ont vangen seinden Codos en Rossi radiogra fisch dat zy een onbeteekenend defect aan een der motoren van hun vliegtuig hadden en zouden trachten dit in de vlucht te .her stellen, terwjjl zij anders op het Floyd Bennett-vliegveld te New-York zouden da len. Op dit vliegveld werden toen terstond voorbereidingen getroffen voor de ont vangst der Fransche piloten Alvorens op het Floyd Bennettveld te dalen, lieten de vliegers de benzinetanks, bij wjjze van voorzorgsmaatregel, hegko- pen. loen de „Joseph-le-Brix” den grond be reikt had, verbrak de menigte die in span ning de komst der Fransche aviateurs had afgewacht, de politiecordons en juichte Codos en Rossi geestdriftig toe De beide Franschen namen, aangenaam verrast door de geestdriftige ontvang» 1, opgewekt lachend de huldebetuigingen n ontvangst, doch schenen zeer vermoe. I. Gardon schudde het hoofd Dat geloof ik niet, wierp hij sluw tegen. Ik houd het er eerder voor dat mevrouw Flordon je verteld heeft dat haar juweelen vervalscht zijn. Dat heeft ze inderdaad verteld. Maar er was meer toe noodig, ver volgde hij listig, om dat In verband te brengen met je vader. Ik had voor dien tijd al vermoedens. Mevrouw Flordon’s verhaal gaf mij de sleutel op datgene, waarvoor ik zelf geen verklaring wist. Ze wachtte even als om adem te scheppen en vervolgde toen hartstochtelijk: Ik heb u vanmorgen om drie uur heel geheimzinnig zien thuiskomen. Toen u in Londen was, nam ik de sleutels uit de studeerkamer en maakte de ladenkast in de rommelkamer open. Nu zult u begrijpen hoe het verhaal van mevrouw Flordon mij de oogen ge opend heeft. Haar vader knikte. Je bent wel openhartig en we be hoeven niet te spreken in hoeverre Je be- spionneeren gerechtvaardigd was. In leder geval, nu je zooveel weet zal ik ook openhartig zijn. Marion zonk in haar .stoel terugze zat half van haar vader afgewend. Hij had zijn gemakkelijke houding weer aange nomen. en. een nieuwe sigaar opstekend, ging hij op een toon voort, die niet in overeenstemming was met het schrijnen de onderwerp. Vader, ik wilde dat u me eens pre cies vertelde waar ons geld vandaan tornt. Archer Cardon en Marlon zaten dien selfden avond na het eten voor den haard. Marion had geen enkele toespe ling op haar ontdekking gemaakt en haar vraag klonk heel natuurlijk nadat haar vader haar meegedeeld had dat hij een klein autotje wilde koopen om des avonds en bij slecht weer te gebruil&n Hij wierp een half-achterdochtlgen blik op het meisje, maar haar gezicht ver toonde geen enkel spoor van wat er in haar omging. Sommige dingen betalen beter, be- tegglngen brengen meer op. De als ge- woonlijk vage uitlegging kwam vlot over zijn lippen. Ons inkomen is helaas niet Kroot, voegde hij er aan toe; maar hef huishouden kost niet veel, zoodat we b^ hoorlljk voor den dag kunnen kornet* In de middagzitting van het presidium der ontwapeningsconferentie verklaarde Henderson, nadat hij de in den laatsten tijd gewisselde nota’s had gememoreerd: Ten aanzien, van de in het Fransche me- morandum van 17 April tot uitdrukking gebrachte meening scheen het dat de diplo- matieke onderhandel ingen tusschen de mo gendheden niet zouden kunnen worden voortgezet. Om een duidelyker voorstel- l.ng te verkrijgen van de meeningen der verschillende regeeringen, heeft Henderson hi Mei te Londen besprekingen gevoerd met Sir John Simon en Eden, met den Ita- liaanschen onderstaatssecretaris Suvich en met den Italiaanschen ambassadeur .Gran- di. Vervolgens heeft Henderson te Parijs verschillende besprekingen gehad met den Franschen minister van buitenlandsche za ken, Barthou. Deze wees er op, dat de Fransche politiek ongewijzigd is gebleven, sedert de conferentie haar politieke activi teit heeft gestaakt en de directe besprekin gen heeft aangevangen. Barthou bevestig de Henderson voorts den inhoud van de Fransche nota van 17 April, die Barthou beschouwt als een natuurlijke uitvoering an zijn op 10 Februari aan Henderson ge richt schrijven, waarvan de essentieele in houd is: „De Fransche regeering kan geen directe vermindering harer bewapening aanvaar den, wanneer zy plaats vindt met een ge lijktijdige kwalitatieve herbewapening der door d,e militaire bepalingen der verdragen tot ontwapening verplichte staten. In dit verband herinnerde Henderson het presidium er aan, dat de hoofdcommissie op 26 October tot haar verdaging heeft be sloten om mogelyk te maken, dat door verdere bemoeiingen de bestaande mee tings verschillen zouden worden overbrugd. Tegelijkertijd werd het presidium gemach tigd verder de noodige maatregelen te tref fen om de hoofdcommissie in staat te stel len de tweede lezing van de ontwerp-con- ventie aan te vangen op de basis van een herzien en aan den huidigen toestand ge heel aangepast ontwerp. Henderson besloot z|jn redevoeing met de volgende woorden: >,Het is thans «aak van het presidium den toestand te onderzoeken en te besluiten dat de procedure met het oog op de re cente gebeurtenissen der hoofdcommissie in haai* zitting van morgen zal warden aanbevolen. Het presidium achtte het raad zaam de verklaringen van diegenen, die actief hebben, deelgenomen aan de particu lar® besprekingen in de hoofdcommissie af wachten en pas dan een werkplan voor de toekomst aan te bevelen Veroorlooft mij tot slot nog een enkel woord: Over de toekomst der conferentie zijn tal van verklaringen in omloop gebracht, waaronder eenige die een defaitistisch ka- I Van alle bezittingen is tevreden heid verre de beste. Deze zou ook de grootste deugden van den man, welke hy juist in bloedige gevechten eerst toont, teniet doen. Maar (aldus vervolgde Mussolini) ter wijl aldus de theoretische kant van de zaak is, doen het politieke leven, onze be langen, en het werk van binnenlandsch herstel ons een lange periode van vrede wenschen. De rede van Mussolini werd met reus achtige ovaties ontvangen. De Gazette del Popolo schrijft boven haar commentaar: Waarschuwing aan Europa. De economische crisis, aldus het blad, biedt vooruitzichten, die een verbete ring kunnen doen hopen, verklaring te onderteekenen, vraag°oorlog of vrede? xerklaring had te kennen gegeven, bijeen geweest. De besprekingen van deze zes Staten werden door rhinister Sandler ge leid. Nederland was vertegenwoordigd door minister de Graeff, prof. Rutgers en prof. Francois. De overheerschende indruk was, dat al het mogelyke beproefd moet worden om een volkomen mislukking van de conferen tie alsnog te verhoedèn. Intusschen meen den de vertegenwoordigers van de zes ex- onzijdige Staten van Europa, dat het op 1 het oogenblik raadzaam is eerst aan te hooren, wat de groote mogendheden te ver tellen hebben, aan wie het Bureau in Octo ber de taak had toevertrouwd om de con ferentie weer op gang te brengen.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1