kunsten uwkunde NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. 18613 Donderdag SI^Mei 1634 Ische gres natuurlijk TER op, Kees! -ger’ eizoen. 73* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Wolven in schaapsvacht. de 150 gld. 150 g]d. staling van 50 ets. van RANDI NG een ongeduldige FEUILLETON. HOOFDSTUK XXVI Een zet op het schaakbord. (Wordt vervolgd). een goede kans gegeven, melsjellef. Daar zwaren zoo maar niet aan den kant zet- UI 111 ut j Haar baders argumenten overtuigend, dat moest Sibyl, itxtu ovuuvi I een gevoel van vreugde en opluchting liddag van 2-4 uur goedkeuring nog ksche Plassen! achten U! i waren wel overtuigend, dat moest Sibyl, niet zonder aangrenzende brandde een Reclame. bij het -AME L XÜXÏS 150 gld. 50 gld. 50 gld. 150 gld. 150 gld. 150 gld. 150 gld. 1 juli van 10—12 in deze heer. geïllustreerde EYGRQND vens voor den (hebber en den ocht begonnen. 3 het frissche, eren de blanke ruisende water. roep van den sn en bouwen Jn nest in het De ontwapeningsconferentie. beherp woord van Barthou. Tegen Duitschland gericht. „Er ziin oogenblikken, waarop men alles moet zeggen”. I wa^om heb je er bezwaren tegen dat hij je vraagt? Houd Je van hem? Ja; maar Waarom dan die houding? Ik heb zoo het gevoel, hernam Sibyl ernstig, dat het niet goed is mij met hem te verloven Hij moest met zijn nicht, Marioh trouwen. Met Marion trouwen? protesteerde Brayshaw verbaasd beter gezellig den haard gaan zitten, meende lady Gladsmuis. Het praten zal dan voor ons ook niet storend zijn. Sibyl en Richard begaven zich naar de kleine kamer, waar de jongeman een gemakkelijken stoel voor den haard schoof en een voor hemzelf ernaast zette. öht 2R—36) dat het toestel hoe langer hoe i trillen, zonder dat de piloten vlucht een oorzaak konden vindend Thana is gebleken, dat de schroef er de oorzaak van if. Zij hebben n.l. een houten schroef en deze is besónadigd, veftn bedel ijk doordat zy in aanraking is gekomen met een boomtak by het vertrek van Le Bourget. Het toestel waa toen zwaar geladen en maakte slechts langzaam hoogte. De beschadiging andere berichten spreken van een sdheur of barst is tij dens het vliegen hoe langer hoe erger ge worden en daardoor zijn ook de trillingen toegenomen. Trillingen in een toestel jagen piloten den doodsschrik op net lijf. Rossi en Codos dachten dan ook elk oogenblik te moeten landen. Maar zij namen zich voor zoo lang mogelijk vol te houden en in ieder geval te trachten „Floyd Bennettfield" bij New- York te halen. Intusschen. hadden zij hun valschermen aangehaakt en gecontroleerd. Zoo langzaam mogelijk, met een minimum aantal toeren zijn zy verder gegaan en zelfs bij de landing nebben zij alle maat regelen voor een catastrophe genomen: zij hpbben het contact afgesloten en alle resteerende benzine geloosd. In glijvlucht zijn zij binnengekomen en de warme ont vangst kon hen slechts matig troosten met dezen onverwachter! tegenslag. Jk heb het gevoel alsof Ik tusschen hen ben gekomen Brayshaw maakte hoofdbeweging. Mijn lieve kind, wat een onzin. Wou je mij werkelijk vertellen dat je iemand, die van jou houdt, zou afwijzen alleen op grond van het feit? dat hij, als hij jou nooit ontmoet had, met een ander zou trouwen? Het is een groot verschil wanneer het er op aankomt je vriendin te beroo- ven van den man. die van haar houdt. Op die manier die jij bedoelt, voelt hij niet voor haar, wierp Brayshaw hef- tig tegen. Als dat zoo was. zou hij Je niet het hof maken. Richard Cardon behoort niet tot dat soort mannen. Daarvoor is hij te ridderlijk en te rechtschapen. Neen neen! Dat zijn nicht naar hem heeft zit ten hengelen, is zoo klaar als een klon tje. Archer Cardon en Marion hebben allebei hun best gedaan om hem te van gen, En van hun standpunt hadden ze geen ongelijk Maar onder ons gezegd, ge loof ik dat het resultaat ervan was nat hij er genoeg van kreeg, gezien de gretig- ’-■j onze uitnodiging I heeft aangenomen en het feit dat hij. i zooals hij mij vertelde, niet van plan is naar de Grange terug te gaan Hij wil kamers hured in een van de boerderijen of in de Drakenkop. BUITENLANDStH NIEUWS. FRANKRIJK?” De Oc*aanvlucht van Rossi en Codos. De oozaak van de trillingen zat in. de schroef. H«t reisverhaal der beide piloten. De ransche Uceaanvliegers Maurice Rossi en Paul Codos hebben uit New-ïork naar i'arys geseind, dat zy de oorfcuifk van de trillingen in de machine hebben gevon den. *Vlen zal zich herinneren, dat zy hun voornemen om naar San Diego in Calif or- nië te vliegen hebben moeten opgeven, om- J"‘ l-4.-x-i u__ hakder ging tijdens 't Is tvonder, zoo hij vrienden heeft. Die altijd neemt en nimmer geeft. ROEMENIë. Geen nieuwe regeering. Tatarescu reeds gisteren door den Koning ontvangen. Voortzetting er politiek Titulescu verzekerd. In politieke kri-ngen in Boekarest is men van meening, dat de regeeringscrisis ?oor- loopig van de baan is. De opheldering van den toestand werd bespoedigd door het feit, dat de audiëntie van den minister-president bij den koning, welke oorspronkelijk op heden was vastgesteld, na een voorberei- Gelooft U, myneheeren, aldus vervolg. bartnou, dat ik my aan ueze owaïten w.. enttrekken Gei ooit u, dat ik van p.au ben te verzwygen, wat gezegd moet wox- utnT Gelooft dat ik uit naam van trank rjjk naar hier ben gekomen, om een dis crete en gemaskeerde toespeling te maken en den werkelyken stand van zaken en> daarmede uen geneeien ernst van den toe stand te verheimelijken? ik houd geen re quisitoir tegen iemand, omdat ik niemand haat toedraag. Doch ik heb de waarheid hartstochtelyk lief. Ook voordat ik de eer had hier te spreken, heb ik steeds geiooid dat men ue waarneid moet zeggen. Ik begryp wel, dat men uit voorzichtig heid kan dralen zich uit te .spreken, doch zir zyn oogenblikken, waarop men alles moet zeggen. Wat my betreft, ik zal voor zichtig, doch vastberaden alles zeggen. Duitschland is uit den Volkenbond getre den. Zyn daarom de principes van 14 Octo ber 1983 niet meer geldig? Toeh is het zoo: de groote mogendheden zyn in vervolg op langdurige pogingen thans eensgezind over een verstandig, onpartijdig en aanne melijk systeem. Duitschland weigert en cmdat Duitschland weigert, zouden wy willen proclameerne, dat dit systeem on aannemelijk is? Zijn wy zoo ver gekomen, dat er een mogendheid is, die tegelijkertijd 1 onzichtbaar en tegenwoordig is, en wan- I neer U toestaat dit beeld te gebruiken, juist door haar afwezigheid aanwezig is?, dus een mogendheid die niet hier is, die uit den Volkenbond is getreden, die daar om geen verantwoordelijkheid heeft en die alle rechten zonder overeenkomstige plich ten heeft. Frankrijk blyft het standpunt getrouw, dat het sedert de opening der ontwape ningsconferentie heeft ingenomen, n.l. dat der Ontwapeningsconferentie zelf. Dit standpunt is gebaseerd op art. 8 van het pact, dat president Henderson gisteren heeft aangeroerd. Sir John Simon heeft gesproken van de noodzakelijkheid van een brug. Hij wilde Frankryk over deze brug laten gaan, opdat het den anderen oever bereikt. Ik neem dit voorstel gaarde a«n, doch ik stel daarby de voorwaade dat niet door de schuld van andere regeeringen ik be doel niet de Engelsche regeering ergens een val is, welke ons in het water doet vallen, want er zyn baden, die ik niet wil nemen. Ik ben voor de eerste maal hier en heb namens Frankryk te zeggen, dat de Ont wapeningsconferentie haar werk zal voort zetten en ik voeg daar met oprechte over tuiging aan toe, dat dit werk tot het jjoel zal leiden. Einde Maart heeft devDuitsche regeering Ze bloosde licht. Ja, vader. Ik geloof van wel, ant woordde ze openhartig. Niet kwaad voor je als de sympathie wederkeerig is. verklaarde hij. Is dat het geval? Ja, Ik mag hem ook graag, erkende ze. Brayshaw sloeg een ernstiger toon aan Ik ben erg blij dat te hoorön. zei I hij. Het zot| in ieder opzicht een goede partij voor je zijn, kindje. Ik zou werke- I lijk gelukkig zijn als ik je goed bezorgd j wist. Denk Je dat hij je vragen zal? Sibyl liet een verlegen lachje hooren. Misschien, klonk het vaag. Of heeft hij je al gevraagd? Sibyl keek bedroefd. Neen, zei ze gedwongen Ik geloof* dat hij ik heb het verhinderd. Ik wilde het niet zoover laten komen. Maar lieve kind, waarom in vredes naam niet? barstte Sir Percy uit. Ik ver lang heusch niet dat je met een man trouwt, van wien je niet houcjt; maar zooals Je zegt, mag Je Cardon graag, dus heid, waarmee hij hooft a.intrnnnmpn i GUI ME (0IRAM. l> haar begrooting gepubliceerd, waarin stond verborgen, dat de Duitsche regee ring voor 1934 haar militaire uitgaven ik wijs er op slechts van deze te spreken met 2% milliard Mark verhoogde. Wij waren toen bezig de kwestie der uitvoe ringsgaranties te regelen. Wy stonden toen met de Britsche regeering in onder- handeling, welke tot een oplossing zou hebben kunnen leiden. Dit is de situatie en wy zouden toege ven? Wy zouden afzien van ieder systeem, dat niet direct en absoluut doör Duitsch land wordt goedgekeurd? De Situatie zou worden, dat een mogendheid, omdat zy de ontwapeningsconferentie bfuusk en bru taal had verlaten, ons commandeert, ons haar wil opdringt. Wat my betreft, ik wei ger zulks. De zitting is daarop verdaagd tot Vrij dagmiddag. irwaarden en >R LIJIVER f.e kosteloos ve 73 Gouds OOSTENRIJK. Geen verdere maatregelen tegen socialisten Vervolgingen gestaakt. De processen tegen de socialistische lei ders van den Februari-opstand schynen thans definitief te zyn afgehandeld. Aan talryke uit de concentratiekampen ontsla gen socialisten is medegedeeld, dat het on derzoek tegen hen is afgeloopen. Men heeft derhalve den indruk, dat ook het sensatio- aeele proces tegen de nog in arrest zijnd- socialistische leiders, Renner, Seitz en Breitner, door de regeering niet zal wor den doorgezet. Het op vrye voeten laten van socialisti sche leiders gaat voort. Gisteren zyn in Salzburg nog twee sociaal-democratlsche gemeenteraadsleden van de stad Salzburg uit de hechtenis ontslagen. VEREENIGDE STATEN. De Engelsche schulden. Amerika eischt betaling van het geheeie achterstallige bedrag op 15 Juni a.s. Engeland zal een afwijzende hou ding aannemen. De Britsche ambassadeur te Washing ton heeft een nota ontvangen met opgave van het bedrag, dat de Ver. Staten te vor- cieren hebben en waar dat bedrag zou kun nen worden betaald. In deze mededeeling van de Amerikaan- sche regeering wordt betaling gevraagd van een totaal bedrag van 239.110.765 dol lar, zynde de termijn van 15 'Juni en het saldo der vorige termijnen. Naar verluidt, zou Engeland van plan zijn, op deze nota te antwoorden, dat in geland er niet aan denkt, dit totale bedrag ad 239 millioen te voldoen. Deze geruch ten zyn blijkbaar geïnspiréerd door offi- cieelekringen. Het is niet de schuit! van de Engelsche regeering, zoo -verklaart men hier te Londen, ddt de onderhandelingen gaat de bel om ons te kleeden, besloot hij. opstaand en haar een kus gevend. Maar ik raad je aan dat malle idee over Marlon uit Je hoofd te zetten. 0 Behalye Richard Cardon waren er dien avond geen gasten op de Hall; ze waren met z n vieren. Sir Percy was de vroolljk- held in persoon en was tegen Richard hartelijfcei dan anders. Lady Gladsmuir had een sterk vermoeden hóe de zaak stond en zich schikkend naar wat ze Sir Percy's plan meende, noodigde ze hem tactvol uit na het eten een partijtje met haar te schaken. We zullen vanavond maar niet brid gen. zei ze beslist, want Sibyl’s hoofd zal daarvoor wel niet sterk genoeg zijn. Me- neef Cardon zal haarwel bezig houden terwijl wij schaken. Cardon verlangde niets liever. Het schaakbord werd met strategisch overleg aan het eene eind van de groote zitka mer opgesteld; in de kleinere kamer, die door gordijnen van het vertrek gescheiden was. knappend haardvuur. De Jongelui kunnen voor ten. Marion houdt van hem, verklaarde ze beslist. En hij zou met haar trouwen als als wij hem niet van de Grange weggehaald hadden. Brayshaw lachte om het idee. Geen kwestie van! Je kunt mij ge rust gelooven! Als wij hem niet uitge- noodlgd hadden, zou hij er van zelf zijn j weggegaan En ik heb uit vag? uitlatin gen van hem begrepen dat hij zier daar Ir, een verkeerde en zeer moeilijke positie bevond Marfbn Cardon is een intelligent meisje, soms een beetje te intelligent, en in haar verlangen om hem aan den haak te slaan, is ze te hard van stapel geloo- pen. Of ze van hem houdt? Natuurlijk doet ze dat. De kans om hier als meeste res te troonen is maar al te verleidelijk om een meisje van haar slag verliefd te doen worden. En^iaarom. Sibyl, ging hij na een korte pauze op overredenden toon voort: laat beschouwingen, zooals je straks ten beste hebt gegeven, je gevoe lens ten opzichte van Cardon niet be ïnvloeden. Het is een pracht-kans voor je. kindje. Hij is vast verliefd op je en van de listige Marion moet hij niets heb ben. Ik zou werkelijk erg gelukkig zijn als ik Je in zulke goede handen wist; want ik heb Je nooit over zakelijke aangelegenheden willen spreken maar ik wil je wel vertellen dat Ik de toekomst bezorgd tegemoet zie. Een groot deel van mijn kapitaal zit vast in onzekere fond- ---sen. Maar ik heb mijn best gedaan om Ik bedoel, legde Sibyl uit, dat hij toegeven. Toch kon ze haar gemoedsbe- altijd goed voor den dag te komen en je met haar zou trouwen als Ik er niet was. -- - Het reisverhaal. De „Intransigeant”, die in nauwe betrek king staat tot de beide vliegers, brengt een reisverhaal. Daaruit blijkt allereerst, dat de weers voorspelling prachtig met de werkelijkheid neeft geklopt. Op enkele minuten na is het vaarplan aangehouden. De berekende snelheid bleek op een kleinigheid na te kloppen met de geloopen vaart. Zeshonderd kilometer voor New Found- land begonnen de inoeiiykheden. Daar ont moetten de vliegers drie wolkenbanken, een op 300 m., een zeer dikke van 1000 tot 1500 m. Op 3000 m. ten slotte vonden zy eveneens een plafond van wolken. Blind- vliegen was de boodschap gedurende meer dan twee uur. En toen zij dan, eindelijk uit de wolken kwamen met nydige remoustikken, be merkten zy, dat de linkervleugelklap be gon te trillen, evenals het stuurwiel. De McnriK sloeg hun in de keel. Onmiddeliyk minderden zy gas. Zoekend naar de kust realiseerden zy zich, dat de kans op een record verkeken was. Restte een kans op een tweede viucnt Parys^New-York. Er was nog 2800 liter benzine aan boord. Het record zou dus gemakkelyk gehaald kunnen zyn. Zoekend naar stille luchtla gen zijn de vliegers naar New-York ge- iroKken. De landing verliep vlekkeloos. De motor had geloopen als een horloge. Na 3000 k.m. water... en land. Aan het einde van nun nachtelyken tocht door do wolken, na 3000 k.m. over water te hebben afgelegd, ontdekte Codos land door een gat in het wolkendek. Het was New Foundland. De vliegers herken den het duidelyk. Twee uur lang hadden zy geen schip en geen ster gezien om zich te oriënteeren. Toch kwamen zy sjechts 30 k.m. zuidelijker op de kust aan,-dan zy op <!e kaart hadden uitgezet. De correspondent van ^e „Intran" heeft de vliegers te New-York gesproken. Codos verklaarde instructies aan Parijs te heb ben gevraagd. Als hij door moest gaan naar Califomië zouden de vliegers het ‘n kleine étappen doen. Rossi zei een uur na de aankomst en na een verfrisschend bad en een glas goede champagne; We moesten het volgend jaar maar overdoen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Sibyl Brayshaw's val bleek niet van ernatigen aard te zijn. Ze bleef den hee- len middag rusten en tegen etenstijd was haar hoofdpijn bijna over. Na de thee kwam haar vader een poosje bij haar zitten. Richard Cardon mag je geloof ik, graag lijden, nietwaar? merkte Sir Percy luchtig op, toen Sibyl hem verteld had van zijn goede zorgen voor hetar. dende ontvangst van. den minister van Bin- nenlandsche Zaken en den minister van Verkeerswezen reeds Maandag kon plaats hebben. Na ihet verlaten van het slot ver klaarde de minister-president, dat de re geering niet zal aftreden. I Het parlement zal onverwijld voor een buitengewone zitting worden bijeengeroe pen, teneinde te stemmen over de staats- begrooting. Uit mededeelingen van bevoegde kringen zou blijken, dat een mutatie in het mi nisterie van Oorlog met groote waarschijn lijkheid te verwachten is. Voorts staat vast, dat van den minister-president een voorstel is binnengekomen, waarbij deze zelfs de portefeuille van legerzaken .zou willen aanvaarden. In ieder geval schijnt het zeker, dat met het aanblijven der regeering Tatarescu de politiek van Titulescu zal worden voort gezet. 1 y ^In de zitting van de Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie was het eerst het woord aan den Bntschen minister van Buitenlandscne Zaken, Sir John Simon, uie wees op den ernst van den toestand, waarin zich niet alleen de Ontwapenings conferentie, maar het geheeie systeem der sairenwerking, hetwelk sedert de.i oorlog de basis der internationale politiek is ge feest cn waarmede de vooruitzichten op een duurzamen vrede ter wereld ten nauw ste zyn verbonden, bevindt. Het komt er leans ..p aan, nauwkeurig vast te stellen, hoe de co,nieientie er werkelyk voorstaal. or.i zich eeu duidelijk oordeel te kunnen vellen over de wezenlijke en beslissende .èiten. Sir John Simon legde er den nadruk op. /'dat volgens de meening der Engelsche re- goeflng het plan-iVIacDo’aaid nog steeds de ^Ifcste oplossing schijnt. Sir John Simon gelooft niet, dat wan neer het der conferentie niet ijnogelyk zat zyn het oens te worden over de voorstellen, welke luiden, zooals in het Britsche me morandum, een ontwapeningsconventie ver wezenlijkt kan worden. De Britsche regeering word^ in deze op vatting gesterkt door het zeer interessante memorandum, dat op deze conferentie is ingediend door de delegaties van Denemar ken, Spanje, Noorwegen, Zweden en Zwit serland. De belangrijkste richtlijnen van dij document schynen die van het Engel- sche memorandum naby te komen. Ook moet Simon constateeren, dat in deelen van het plan-MacDonald de veiligheid wordt behandeld op een wyze, waarvan hy hoopt, dat zy de sympatjnie en medewer king der Vereenigde Staten zal vinden. Tenslotte wekte Simon op de conventie van 1925 direct te ratificeeren en van kracht te verklaren. Redevoering van Barthou. Barthou, die hierna aan het woord kwam verklaarde, dat de moeilijkheden, welke zich voordoen, betrekking hebben op de drie punten van de redevoering van Hen derson, n.l. dat een overeenkomst in «zake de luchtvloten slechts kan worden bereikt, wanneer net, probleem der nationale vei ligheid wordt opgelost. De recente no£p- wisselingen tusschen de betrokken regee ringen en andere aanwijzingen toonen op duidelijke wyze aan, dat dit probleem de basis vormt van de geheeie ontwapenings- kwestie. De verwarde toestand eischt een conven tie. Men mag de moeilijkheden niet veY- I bergen achter onbepaalde optimistische frases. Het program is uitstekend. Wat w’- men? Men zegt het: een ontwapeningsplan i dat spoedig zal worden aangenomen ,en I loyaal uitgevoerd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda er, den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels 2.!^ó elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gereduceprden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Nkar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 50 Nadruk verboden. Als Sibyl hem in haar netten kan van gen, zal hij met de dochter van een nog grooter dief dan ik ben trouwen, vergeet dat niet. Marlon gaf geen antwoord. Haar hart bonsde, haar hersens schenen als ver- doofl. Goeden nacht, vader, zei ze en ze ging de kamer uit zonder hem den ge- j wonen vluchtigen kus te geven.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1