K ER’s No. 18625 bedrijven. I line Donderdag 14 Juni 1934 73* Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN: BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN; GGöïv N.IEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUW1JK, ET LIEF! Wolven in schaapsvacht Dit blad verschijnt dagelijks, behalveZon- en Feestdagen ;o n en vrede in PRODUCT TEL. 3016 4 - ei socenT^ (Wordt vervolgd) C r wordt zij malsche sia 'erd bereid. Jw sla en ichlerat. immen. naaldlagart. is verkrjiffbaar kman Zoon. handelart aan het •I. speed hoord hebt. U wilt mij vertellen, dat mijn va der begon Sibyl opgewonden en zweeg toen. Wilson nam een kandelaar. Zullen we een paar minuten naar van soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. een lafaard genoemd en ik geef toe dat de situatie daartoe aanleiding gaf. Maar ik geloof dat, als u de werkelijke reden van mijn aanwezigheid hier kende, u uw meening over mij zoudt wijzigen. Daar ik de werkelijke staat van zaken kende, had ik natuurlijk vreeselijk met u te doen en het was mijn idee om u van de afschu welijke gevolgen van wat er gebeurd Is, te redden. Uw vader is den laatsten tijd aan groot gevaar blootgesteld geweest. Myrtle, of Martin, de detective, is ten slotte op het goede spoor gekomen. Ik heb mijn best gedaan om te verhinderen dat hij tot eenige besliste gevolgtrekking kwam. Gelukkig heeft de aanwezigheid van een zekeren Franschen baron met verdachte antecedenten mij hiermede een handje geholpen. Wat het misbruik maken van uw gastvrijheid betreft, het was en is nog steeds mijn bedoeling, nu ik de bewijzen heb. om uw vader op het gevaar, dat hij loopt, te wijzen en hem heilzamen raad voor zijn toekomst te geven. Alhoewel het niet te rechtvaardi gen is. moet u mij toestaan eerlijk te zijn en te zeggen dat ik niet de oorzaak wil wezen dat u ten gevolge van Sir Percy’s wandaden lijdt. Dat is alles. Nu kunt u rustig gaan slapen Toen hij uitgesproken was. ging hij naar de deur, als om die voor haar te openen. Sibyl deed een stap in de rich ting van de deur en bleef toen staan. oordeeld. Hij was lid van den bond van roode frontstrijders en was na het ver bod hiervan, evenals beklaagden, lid van de communistische stormafdeeling Ber- lijn-mldden. Junek verklaart verder dat hij verster king uit een ander communistisch lokaal gehaald had op verzoek van vrouw Salm. Bekl. Jambrowskl riep: Vooruit, wie wil meegaan? Junek heeft echter niet ge- weten waar men heen ging en wat het doel was Get. beweert Horst Wessel niet gekend, en zelfs nooit gezien te hebben, maar de voorzitter zegt dit niet te kun nen gelooven, omdat Wessel geregeld In lokalen en fabrieken gesproken heeft. j paganda gemaakt had In kringen der S A voor den Natlonaal-soclalistischen Frontstrijdersbond (Stahlhelm). Met.dit bewuste ontblr.dingswerk. aldus de me- dedeeling, heeft de man onrust verwekt. Ue Sterilisatiewet. De rljksmlnlster van blnnenlandsche .zaken neen aan de landsregeering een schrijven gericht waarin eenige duistere punten die zien hadden voorgedaan bij de uitvoering van de wet ter voorkoming van aan erfelijke ziekten lijdende nako melingschap, worden opgehelderd. De rljksmlnlster van blnnenlandsche zaken deelt daarin mede, dat hij net noodzake lijk acnt, dat de doktoren in officleele lunctie een bezoek brengen aan de ge meentelijke, confessioneele en particu liere ziekenhuizen in hun district en al daar in samenwerking met de directeu ren der inrichtingen vast stellen welke patiënten lijden aan erfelijke ziekte, dan wel aan zwaar alcoholisme. Daarbij moe ten zij hun invloed doen gelden opdat zoo spoedig mogelijk een voorstel tot ste- rlliseering van deze patiënten gedaan wordt. gqidsche i iii ka vr. he Plassen niet, i Gü daar kunt n kennen, koop 'GROND, dat U ioowel voor den den wandelaar ïifren land moet je weten te ver- Berlün hebben len Oceaan zijn itfen mooie land Geniet van zijn onde duinen en tün deftisr oud- 1 an ge nd uitzien naar orde Europa. Duitschland is bereid aan dit edele werk mee te werken. Altijd nog strekt het, de hand uit -naar zyn vroegere vijanden,” die het tot zijn vrienden wil maken. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Expresse-vliegdiensten in Duitschland. De Heinkel H.E. 70 maakt meer weer verricht, welke met het oog op de grootte van het acute gevaar toch nog met humane middelen ten uitvoer is gebracht. Wat beteekent het ten slotte, wanneer een paar duizend associale individuen worden vastgehouden, opdat een volk van 66 mil- lioen het leven terugkrijgt? Niet enkel beleedigingen, ook wel daden laten soms een wrangen na- einaak achter, FEUILLETON. dan 300 K.M. per uur. Op 15 Juni a.s. opent de Duitsche Luft- 1 hansa tusschen Berlijn, Frankfurt a/M., 1 Keulen en Hamburg een expresse-lucht- verkeer. j Op deze trajecten, die de vier voornaam ste steden van Duitschland verbinden, zul len voor het eerst vliegtuigen van het type Heinkel H E 70 ook voor personenvervoer gebruikt worden. Deze vliegtuigen hebben een kruissnelheid van meer dan 300 k.m. per uur en zijn op het moment zeker wel de snelste vliegtuigen ter wereld. Teneinde een begrip van de snelheid te krijgen, laten wy hier den vliegtyd' volgen tusschen verschillende steden: Berlijn Hamburg, 50 min.; HamburgKeulen, l uur 10 min.; Berlyp—-Frankfurt, 1 uur 2b min.; KeulenFrankfurt, 35 minuten! Het nieuwe Horst Wessel-proces. öij het begin vari de zitting in het gis teren begonnen nieuwe Horst Wesselpro- ces' heeft de medische deskundige mede- deeiingen gedaan over de lijkschouwing van Horst Wessel, welke hij indertijd neett verricht. Het bezoek duurde 25 minuten. Over hetgeen besproken is wordt, zooals in zuljce gevallen gebruikelijk is, het stil zwijgen bewaard. Ofschoon in den kor ten tijd van het oponthoud natuurlijk geen gelegenheid is geweest tot uitvoe rige gesprekken, gelooft men toch dat men het principieel erover eens bleek te wezen, dat het goederenverkeer tusschen Duitschland en Rusland, hetwelk in den laatsten tijd aanzienlijk achteruit is ge gaan, in t belang van beide landen moet dienen te worden bevorderd. Er zijn be paalde goederen, in het bijzonder spe ciaal machines, welke Rusland nu een maal het goedkoopst en gemakkelijKSt uit Duitschland kan betrekken. De groo- te moeilijkheid is en blijft daarbij altijd de credletkwestle. Het bezoek van Litwl- nof netwelk In hoofdzaak toch een be leefdheidsbezoek is geweest, schijnt reeds te Genève in gesprekken met de niet- offlcieele Duitsche vertegenwoordigers aldaar, te zijn afgesproken. Tusschen Stahlhelm en S.A. botert het niet. Volgens een mededeellng van de direc tie -van de politie in Neurenberg—Fürth is een Oberscharführer van de S A. ge arresteerd aangezien hij in strijd met het bevel van de opperste S.A.-leiding pro- Juffrouw Brayshaw, en Wilson kwam met groote bezorgdheid naar haar toe, u moet niet zoo verdrietig zijn. Dat is het heelemaal niet wat ik zeggen wilde. Het is mijn bedoeling uw vader te helpen om aan de noodlottige gevolgen van zijn daad te ontkomen, niet om hem voor den strafrechter te brengen. Met een snellen blik trachtte ze op zijn gezicht te lezen of zijn woorden waar heid bevatten. Meent u dat heusch? vroeg ze met een ongeloof, die van weinig hoop meer getuigde Zeker Ik zou haast zeggen, op mijn woord van eer, voegde hij er eenlgszlns bitter aan toe. - Maar zal het u gelukken? Ik hoop het, klonk het vol vertrou wen. Het hangt er heelemaal van af hoe uw vader morgenochtend mijn raad op vat. Maar, wierp Sibyl tegen. Dat zal toch niet mogelijk zijn U moet uw plicht toch doen. Mijn plicht, stelde hij haar gerust, heeft weinig of niets te maken met wat ik vannacht gezien heb. Ik ben geen po litiebeambte. ik was hier met een heel ander doel Toch .sprak Sibyl, nog steeds met wantrouwen, hebt u mijn vader bespion- neerd, om Hij viel haar met een handbeweging in de rede Ja, ik wilde weten wat hier eigenlijk gebeurde. Juffrouw Brayshaw. vervolgde hij ernstig, u hebt mij een gluiperd en I waar ook get. verkeerde Desniettemin 1 blijft get. bij zijn verklaring Wel geeft hij toe dat hij den avond van den moord op schildwacht heeft gestaan bij Wessels woning, zonder dat hij wist wat er ge- I beuren moest. De voorzitter zegt: Ja, die communistische tactiek kennen we nu wel. Een keten van betrouwbare posten die elkaar onmiddellijk waarschuwen, maar die nergens van weten!” Hitler, vergezeld van Von Neurath, op weg naar Italië. Neurath gisteren te Berlijn achterge bleven voor een onderhoud met Litwinof. Economische regelingen tusschen Duitschland en Kusland. Het vliegtuig waarmede de Rijkskanse- lier naar Italië zal vliegen, is hedenoch tend te München gestart voor Venetië. Hitler was vergezeld o.a. van minister Von Neurath. Het vliegtuig zou. naar verwacht werd, te i<) u. aankomen op het vliegveld Lido. Von Neurath had Sen Rijkskanselier op het eerste deel van diens reis niet be geleid. Hij is eerst gisteravond per vlieg tuig gevolgd, omdat hij gisteren in Ber lijn tegenwoordig moest zijn bij de ont vangst van den Russlschen volkscommis saris Litwinof. Litwinof heeft n.l niet het voorbeeld gevolgd van Barthou, die op doorreis naar Warschau den Berlijn - schen stadsspoorweg passeerde zonder uit te stappen, maar hij heeft van de ge legenheid gebruik gemaakt, om een kort bezoek te brengen op het ministerie van buitenlandsche zaken, een beleefdheid, welke men daar zeer op prijs heeft ge- Het lijk van denAvermoorden stormlel- steld oer bevond zich in een verschrikkelljken toestand. Horst Wessel was half verhon gerd daar hij langen tijd wegens zijn schotwonde geen voedsel had kunnen nuttigen. Niettegenstaande de goed ge slaagde operatie is het niet mogelijk ge weest een bloedvergiftiging te verhinde ren, welke den dood tengevolge heeft ge had. Het schot moet volgens den deskun dige van zeer nabij zijn gelost De 2/-jarige Walther Junek werd hier op uit de „bchutzhalft” als getuige voor geleid. In het eerste Horst Wesselproces t kleinste onderdeel •rd als vrachtwagen nde eigenschappen PK.) met een cy. :hrome-molybdenum- chten n S«reedschapsstaal jstellen worden tot ITALIë. Wonderlijke wegen van den bliksem. In een kamer met 22 kinderen en geen enkel gedeerd. In verschillende deelen van Noord-ltalié hebben gisteravond zware onweders, ge paard gaande met hagel, welke groote schade aan den oogst heeft aangericht, ge woed. Op een wonderlijke wyze is in een hofstede in de nabijheid van Mantua d bliksem ingeslagen. Het hemelvuur sloeg door een schoorsteen een kamer binnen, waar 22 kinderen aan den rfraaftiJd zaten De bliksem flitste kris en kras door het vertrek, borden, schalen, schotels, glazen werden vernield, stoelen en banken werden omgeworpen en alle kinderen tegen den grond geslagen. Een onbeschrijfelijke ver warring ontstond, die echter spoedig plaats maakte voor stomme verbazing, toen bleek dat de bliksem, die door een venster weer naar buiten gegaan waa, behalve eenige materieele schade verder geen ongelukken had veroorzaakt. Alle kinderen kwamen met den schrik vrij. ENGELAND. Het ongeluk in den dierentuin te Whipsnade. Gewed om een shilling! Enkele dagen geleden Is melding ge maakt van het ongeluk dat In den groo- ten Dierentuin van Whipsnade in de buurt van Londen heeft plaats gehad, waar een man om den hoed van een vriend op te halen over de omheining van het leeuwenpark was geklommen, waarna hij door de leeuwen Is aangeval len en gedood. Voor den lijkschouwer, die gisteren uit spraak moest doen over de doodsoorzaak, waarbij overlijden tengevolge van een ongeluk werd vastgesteld. Is nu bekend Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY 6 Nadruk verboden. Wat doet u hier? gaf ze op een toon van felle verontwaardiging ten antwoord. U bent hier om te spionneeren. Lafaard! Wilson gaf een zwak teeken van in- stemming. Ik vrees dat u gelijk hebt, klonk het met een ernstige, onderdrukte stem. Ik heb gesplonneerd. Zoo! Het meisje was zichzelf niet meer van boosheid. En we hebben u als een gentleman ontvangen, riep ze. Dit is de dank van een officier, een zooge naamde man van eer, voor gastvrijheid. Kapitein Wilson, u bent een gluiperd en een lafaard. Ze keerde zich vol verontwaardiging om en wilde weggaan, maar hij hield haar tegen Haar bittere woorden had den geen boosheid in zijn oogen ge bracht; ze stonden ernstig en er was een medelijdende uitdrukking in. Juffrouw Brayshaw, zei hij op eentgs- j zins autoritairen toon, nu we zoo onge- lukkig tegen elkaar zijn aangeloopen, i moet u niet weggaan eer u mij aange- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar dé bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactje Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. de tegenstellingen te overbruggen, is hij tot een Jaar gevangenisstraf ver- -e a- nnrrippld Hii was lid van dan hnnd van Ook onze uittreding uit den Volkenbond en ons Dr Goebbels te Warschau. Een rede over ,,Het nationaal-socialistisch Duitschland”. De concentratie kampen. Het Joodsche vraagstuk. gindsche kamer gaan? vroeg hij Anders storen we de dame hiernaast misschien Wat ik zeggen wil, het neemt niet veel tijd in beslag. Het ondefinieerbare overwicht in zijn manier van doen had tot gevolg dat Sibyl kalmeerde. Dus. toen Wilson de kande laar omhoog hield, en het gordijn opzij schoof om haar door te laten, ging ze zonder een woord te zeggen en bleef vol spanning wachten op wat hij haar ver- tellen zou. Nadat hij de kaars had neergezet, be gon hij met een gelijkmatige, besliste stem, waarin sympathie klonk, te spre ken. U had gelijk, juffrouw Brayshaw, Minister Goebbels, de Duitsche Ryksmi uister voor propaganda, brengt momenteel een bezoek aan Polen. Gistermiddag is de Minister per vliegtuig te Warschau aange komen, waar hy op het vliegveld werd be groef door den Poolschen minister van bin- nenlandsche zaken Pieracki in, naam dei regeering en door den chëf van het kabi net van Beck, Dembicki, in naam van den minister van buitenlandsche zaken. Ver schillende andere autoriteiten waren aan wezig. Ter gelegenheid van zyn bezoek aan d* Poolsche hoofdstad heeft dr. Goebbels, in de Vereeniging van Intellectueelen een rede gehouden over het onderwerp: „Het na- tionaal-socialistische Duitschland als fac tor van den Europeeschen vrede". Het nationaal-socialisme, aldus de mi nister, is een typisch Duitsch verschijnsel, gebonden aan het Duitsche karakter, den Duitschen volksaard, de Duitsche geschie denis. Het bezit niet, zooals vaak wordt gedacht, het eerzuchtig verlangen om zyn arbeidsveld tot buiten de grenzen van het Duitsche Ryk te doen uitstrekken. Het ver genoegt zich met de volbrenging van zijn taak binnen de Duitsche grenzen. Op het nationaal-socialisme past het woord, dat Mussolini eens van het fascisme sprak: „Het is geen exportgoed," en voor zoovei het Duitsche ryk politieke betrekkingen nief het buitenland aanknoopt, doet het dit evenals elk ander land. De moderne staatsinrichting in Duitsch land is een soort veredelde democratie, waarin autoritair geregeerd wordt, zondei dat het parlement den volkswil kan ver- valschen en onvruchtbaar maken. Onze re volutie was een opstand van, de vastbera denheid tegen de politieke verslapping, en met vertrouwen ziet het Duitsche volk thans weer de toekomst tegemoet. De klas setegenstellingen hebben plaats gemaakt voor een volksgemeenschap. De minister gaf vervolgens een schilde ring van hetgeen in de afgeloopen 17 maanden door de nationaal-socialistische regeering is tot stand gebracht en verge leek daarmee het marxisme en communis me. Door de associale dragers van deze denk beelden, zoo vervolgde hy, van de volksge meenschap uit te sluiten en hen in con- 1 centratiekampen weer tot nuttige leden der I menschelyke samenleving te trachten op te kweeken, hebben wy een daad van nood- toen u zei dat ik in de kamer was om te spionneeren. Wat mijn Inbreuk maken op de gastvrijheid betreft, er zijn om standigheden, waar we nu niet bij hoe- ven stil te staan, die mijn handeling kunnen rechtvaardigen. Ik zie niet in hoe dat zal kunnen. Daar zullen we niet over discusiee- ren. Ik mag u hier'niet langer houden dan strikt noodig is. Er is iets veel be- I langrijkers, waarvan u onmiddellijk op de hoogte gesteld moet worden. Betreu- renswaardlge dingen zijn den laatsten j tijd In dit huis gebeurd; en het is mijn onaangename plicht geweest daarvan de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezurgkring) 15 regals ƒ1.30, elke regel meer ƒ0,25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en r«.»iden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst -en, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname_yerzekerd te bewijzen te krijgen. Uw plicht? herhaalde Sibyl, toen een vaag argwaan, die nog geen eigen lijke gestalte had aangenomen, uitgroei- de tot zekerheid. Om bewijzen te krijgen? Dus u bent nog iets anders, kapitein Wilson, dan waarvoor u zich uitgeeft. Ja, gaf hij bedaard toe. Een detective? Dat scheelt niet zoo heel veel. En wij. riep Sibyl met toenemenden weerzin, hebben u, onoewust daarvan, als een gentleman ontvangen. Het is. protesteerde hij vriendelijk, maar nadrukkelljk. onaardig om het te zeggen, maar ik moet u erop attent ma ken. juffrouw Brayshaw. dat uw vader ongelukkigerwijze het recht verbeurd heeft om zich daarover te beklagen i Zoo zacht de steek ook gegeven was, of, misschien juist om die reden, welden dikke tranen van schaamte in haar oogen op. Neemt u mij niet kwalijk, ik geloof dat u gelijk hebt, hernam zij en haar woorden kwamen moeilijk. Ik ben er nog niet aan gewend om in mijn vader iets anders dan een man van eer te zien. En nu, richtte ze zich na een oogenbllk tot hem. met den moed der wanhoop in haar oogen. hebt u mijn vader betrapt, is uw doel bereikt; gaat u hem hem nu uitleveren? Ik heb mij vannacht steeds voorgehouden, dat als ik hem morgenochtend rflet aan het ontbijt zie, ik Ik Ze kon niet verder en zonk in een hartbrekend gesnik op den divan neer. De nieuwe staatsvorm in Duitschland heefj geen andere bedoeling, dan Duitsch land met eigen middelen te verlossen van de crisis en daarmee de zorgen van de ge- heele wereld te verlichten. Ook met betrekking tot het Joodsche vraagstuk behoeven wy de waarheid niet te schuwen. Men moet zich indenken, dat 'oor wy aan het bewind kwamen, de Joden in Duitschland het geheele cultureele leven beïnvloedden, dat zy over het grootste deei van het roerend en onroerend kapitaal be schikten, dat zij pers, litteratuur, tooneel en film zonder beperking in de hand had den, dat zy b.v. in Berlyn 75 procent vorm den van de artsen en advocaten, dat zij door overdreven pachteischen den land bouw aan den rand van den ondergang heb ben gebracht, dat zij de openbare meening uitmaakten, invloed hadden op de beurs, het parlement en de partyen en slechts 0.9 procent van de bevolking vormden. Wy vzenschen en verwachten, dat de eerlyke strijd om de waarheid -niet door gruwelver halen en leugens van emigranten vergiftigd wordt. Het nationaal-socialisme wil den staats, vorm van andere landen niet ondermynen, zooals vaak beweerd wordt. Wy hebben ge noeg aan o-nzq blnnenlandsche problemen en hebben respect voor elk ander volk, dab zich een bestuur 'kiest volgens zyn karak ter en zyn taak. Hef nationaal-socialisme heeft geen in ternationale zending in agressieven -zin te vervullen. Wy, jeugdige Duitschers, zyn ervan doordrongen dat geen enkel vraag stuk in Europa een oorlog noodig maakt. Wy zyn geen geslacht va-n sabelramme laars en veroveraars. Wy achten het juis. misdadig te meenen, dat de schade van den wereldoorlog eventueel door een nieuwen oorlog zou moeten worden weggenomen. De goede verstandhouding met Polen is een bewys, dat het Adolf Hitler en zyn regeering ernst *s om de volken te verzoe nen en d- J-"’ w._ die Europa aan den r&nd van den onder gang hebben gebracht. vertrek van de ontwapeningsconfe rentie vormde hiermede geen tegenstelling. Onderhandelen kan een land slechts mei mogendheden die het zyn eer laten en be handelen op grond van rechtsgelijkheid. Verdient een volk, na een verloren oor log, dat het wordt prijsgegeven aan de ver achting en afwijzende koelheid der overige wereld Moest de wereld niet elke poging aan grijpen, waardoor de groote hedendaagsche vraagstukken kunnen worden opgelost? Duitschland wacht op antwoord en m Duitschland wachten alle volken, die ver-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1