I tekbank n a»'|. Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ex. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEÜWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER,'REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Io. 18627 Zaterdag 16 Juni 1834 73* Jaargang 1,823.268.44 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I EERSTE BLAD. n AND DDEL Brieven uit de Hofstad. Oorlog en Darwinisme. Alleen de allerfijnste Nieuwe Hollandsche Kolmaatjes geheel schoongemaakt, zonder vel of graat, 8 CENT PER STUK. ZE ZIJN OVERHEERLIJK. P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. Wolven in schaapsvacht. go. 18627 Zaterdag 16 Juni 18347a* ii ■a R. HOORWEG. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXXV NDING Onderhandelingen. (Wordt vervolgd). LEM je!; akf, □an Hem, die niet weet welke haven binnen te sturen, is geen enkele wind gunstig. in onze tewoners brengen üe, ik nlng; W zaak. voor het gerechtelijk onderzoek. Ze gingen de bibliotheek binnen en Wilson sloot zorgvuldig de beide deuren van het vertrek. Brayshaw bood hem een sigaar aan, maar Wilson had al de punt van een van zijn eigen sigaren aïgesne- den. Heb je nog wat bijzonders over de gebeurtenissen van den aigeloopen nacht vroeg Brayshaw, niet heelemaal op zijn gemak door het strakke gezicht yan den ander en zijn ietwat kort-aangebonden, zakelijke manier van doen. Dat heb ik inderdaad, was het be scheid van den kapitein, terwijl ze gin gen zitten. Ik heb je iets van heel veel belang te zeggen. Ik veronderstel dat die systematische verwisseling van kostbare steenen, die in dit huls heeft plaats ge had, nu wel uit zal zijn Zenuwachtig, argwanend, maar tege- ijlk ook in verbaasde verwarring, zag Brayshaw hem aan. soliede Boek- >r de plaatsing de ert 64 UREAU eid en- Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Bijvoegsel. tJK - 1XVEEN it. it if iedl rere de 00.—. Na het gesprek met den detective-in specteur, haastte kapitein Wllson zich naar de Hall terug. IR zou graag een rustig onderhoud met je hebben, Brayshaw, deelde hij zijn gastheer mede. Zullen we in de blblio- huls, in elk opzicht veilig. Neen, neen. Als de zaken, niettegenstaande Rastll- lac’s dood voortgaan, dan kunt u nog al- MCCXXXIII. De examenkoorts. Op tal van middelbare scholen woedt op dit oogenblik in hevige mate de examen- koorts. Het gewichtige moment in het ^phooljaar is weer naby en*in tal van huis gezinnen leeft men in groote spanning, want de uitslag beslist niet alleen voor velen omtrent hun onmiddellyke levensvreugde, maar zelfs voor de gansche richting van hun leven. Men kan het eenigermate lucht hartig opnemen en denken, dat alles op den duur wei terecht zal komen, mek kan het ook somber inzien en begrijpen dat een jaar achteruitgang voor het verdere leven van groote beteekenis kan worden. Geluk kig is het in later jaren niet aan te toonen wat het effect is geweest van een slagen of een zakken voor een examen, maar dat neemt net weg dat de uitslag inderdaad van vérstrekkende gevolgen kan zijn. Aangezien het op dit oogenblik toch vrij wel onmogelijk is om een betrekking te vin den, is het voor velen niet zóó vreeselijk als accepteeren dat u in Rastlllac den dief arden en JJIVER kosteloos I Gouda accepteeren oat u in ttasuuac aen aiei bevonden hebt; dood en In zooverre een onbevredigende vangst; maar u hebt hem tenminste. Gesteld dat Sir Percy een medeplichtige was geweest, hoe ter wereld had u zijn schuld willen bewijzen? theek gaan? Brayshaw keek met een scherpmonste- renden blik naar hemer was iets in het optreden van den oud-officier, dat hij er niet eerder in had waargenomen. I Ik ben tot je dienst, Wllson, ant woordde hij echter grif; natuurlijk ben 1 ik tot je dienst. Ik kan je een half uur geven tenminste als ze me niet komen een geduchte, hoewel veelal verborgen rol. Daar is allereerst het strydinstinct, dat de mensch in zich heeft als erfdeel van zijn wilde voorouders, die met holenbeer en mammouth vochten. Prof. Nicolai merkt op hoe deze oud in- st'ncten, evenals alles wat oud is, omdat ze oud zijn, de bijzondere sympathie genie ten ook nog van den modernen mensch en door hem als onontkoombaar en in wezen nuttig worden beschouwd. Maar daar tegen over stelt (jij het feit dat een instinct scha delik kan worden voor zyn bezitter, wan neer het zich niet kan aanpassen aan en vervormen naar veranderde omstandig heden. Immers, een instinct is blind en voert tot automatische en domme handelingen, wan neer het niet door andere instincten of door de rede wordt gecorrigeerd en geremd. Zoo vindt de vlinder, die instinctief „het licht zoekt, den dood tegen het gloeiende lainpe- glas. Het menschdom, dat door zijn agressieve instincten en verouderde ideologieën naar den oorlog gedreven wordt, heeft nog wei nig besef van de Jjptaal veranderde condf- fes van den krijg. Het strjjdinstinct, dat zich in natuurtoestand kon botvieren met nagels, knotsen’of speren, bedient zich in den modernen oorlog van electriciteit, mo toren en gassen en zal blijken een doode lijk bezit te worden voor het menschdom, wanneer dit zich niet voldoende blijkt te kunnen aanpassen aan de nieuwe door de techniek geschapen omstandigheden en niet genoeg werkelijkheidszin blijkt te bez tten om het groote gevaar te beseffen. Dit gevaar ligt in het feit dat agressieve of strijdzuchtige oerinstincten en oude ideo logieën zich bedienen van voortbrengselen van het meest gescherpte vernuft. Het is derhalve nöodzakelyk, dat men gaat beseffen dat de oude oorlogsideolo- gieën, de oude leuzen van eer en heldendom niet meer passen bij de moderne oorlog voering, dat zelfs de oude oerinstincten on bevredigd zullen blijven, wanneer men door den onzichtbaren vijand met gas wordt ver stikt of in een temperatuur van 3000 graden gecremeerd wordt, of wanneer men dit an deren aandoèt. (Wells, ‘Shape of things to come.) j Men moet de verouderde en daarom scha delijke ideeën overboord werpen en de rea liteit niet slechts met het verstand gaan beseffen, maar ook m<t het gevoel gaan verwerken. Dit is niet aangenaam, maar een gebiedende eisch Voor het collectieve De vacantiee. Een tweede vraagstuk dat ieder jaar op duikt, is dat der vacanties. Zoo zoetjes aan is de zomervacantie tot 8 9 weken uitge zet. Is dat noodig, is dat gewenscht? Het oordeel der ouders is wel eenparig dat op deze vragen ontkennend moet worden ge antwoord. Dan komen nog de Kerst-, herfst- en Paaschvacantie er by, zoodat in totaal van het jaar slechts driekwart school wordt gehouden. Zou met een betere verdeeling der onderwijsstof over elf maanden inplaats van negen maanden tot een algemeene ver betering kunnen leiden Men heeft toch die leerlingen op de scholen toegelaten en men heeft daarvoor ook verantwoordelijkheid te dragen, dat men het resultaat tat het hoog ste moet opvoeren en voor mislukking óók eenigermate aansprakelijk is. Nu op alles bezuinigd en beperkt moet worden, gaat ifet op die scholen maar steeds op denzelfden voet voort, millioenen ver slindend, waarvan een deel in het water ge smeten wordt, n.1. door de velen die mis lukken maar onderwijl het noodige hebben gekost. We zullen verder niet op dit onderwerp ingaan, maar het tijdstip der examens bracht deze overpeinzingen weer bij ons naar voren. Hier mankeert iets heel ernstigs en men doet geen moeite het te beteren. gemakkelyk gezegde, waarmee zoovele», ook verantwoordelijke staatslieden en mili tairen zich van het probleem en de ver antwoordelijkheid afmaken. Deze opvatting omtrent den oorlog is een bedenkelijk erfstuk uit de vorige eeuw. ^Prof. Nicolai heeft dit indertijd in zyn be- wlangrijk t&erk „Die Biologie des Kriegers” duidelijk in het licht gesteld. Toen Darwin zijn leer van de „struggle for life" en de „survival of the fittest" ver kondigd had, werd deze leer veelal ver keerd begrepen en derhalve verkeerd en overhaast toegepast op allerlei gebieden die door de wetenschap werden betreden. Wat beteekent „Survival of the fittest”? Overleven van de meest beschikten; d.i. van die soorten en individuen die het meest geschikt zijn zich aan te passen aan nieuwe of moeilijke levensomstandigheden, welke het voortbestaan bedreigen. Deze geschikt heid nu hangt niet in de eerste plaats en nog minder in alle gevallen af van de kracht en de gevechtswaarde van soort of individu. Zeker zijn er diersoorten, b.v. vele roof dieren ,voor welke de gevechtswaarde een beslissende factor is in den stryd om het bestaan, maar dit geldt toch niet voor alle soorten. Zoo zullen b.v. in moeilijke om standigheden de giraffen met de langste halzen, de egels met de sterkste stekels, de konijnen met de meest beschermende kleur, de hazen met de sterkste pooten en de schildpadden met de dikste schilden de beste voortbestaanskansen hebben. In moei lijke omstandigheden zijn het eigenschap pen, die veelal met de gevechtswaarde niets te doen hebben, welke voor de soorten hun mate van geschiktheid voor den stryd om het bestaan bepalen. Waar het vooral op aan komt is dat die scoorten en die individuen, die voldoende aanpassingsvermogen hebben aan verander de en gevaarlijke omstandigheden, de strijd om het bestaan met het meeste succes kun nen voeren. omstreken ).25. Van bt 1.30. Advertent Steeds weer leest en hoort men dat de oorlog een natuurlijk uitvloeisel is van de wet van Darwin; dat er steeds oorlog is geweest en steeds oorlog zal zyn. Dit is de simplistische redeneering, het i Myrtle knikte. Maar ze kenden elkaar, kapitein, wierp hij tegen Dat is verdacht. Zeker, gaf Wllson direct toe. En het zou mij zelfs niet verbazen als hun zaken van vroeger het daglicht niet konden verdragen. Ik heb nu die juweelenaffaire op het oog en ik ben van meenlng dat ze wat die betreft niet met elkaar in relatie stonden. Wat is uw theorie dan, kapitein? vroeg Myrtle, nadat hij een poosje, na denkend voor zich uit had zitten staren. Dat zal ik u vertellen, als u die zoo graag weten wilt, antwoordde Wllson. Rastlllac is hier gekomen om Brayshaw af te persen. Ik veronderstel dat Brays haw lets te'vreezen had van den baron, anders zou hij wel moeite hebben gedaan om zich van hem te ontdoen. Hij had u bijvoorbeeld gemakkelijk met hem in aanraking kunnen brengen; maar hij deed dat nietwe vermoeden wel waarom niet. Dê man moet hem in zijn macht ge had hebben. Sir Percy zal hem wel met zijden handschoenen aan hebben moeten pak ken, viel Myrtle den ander bij. Wllson haalde zijn zakboekje te voor schijn. Nu heb Ik hier, vervolgde hij, een rapport van den Franschman, dat een van onze agenten In Parijs gestuurd heeft. Baron Emile de Rastlllac tus- schen twee haakjes zijn juiste naam en titel schijnt zijn misdadfgersloopbaan begonnen te zijn met het plegen van valschheld In geschrifte, stond als val- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Tegen inlevering van deze BON: MACHINAAL GESNEDEN BOKKING yan 12 voor 8 cent per ons. MACHINAAL GESNEDEN MAKREEL van 18 voor 12 cent per ons. zy een jaartje langer over de studie op de J middelbare school doen. Het is een redenee- ring waar iets aan ontbreekt, maar de tyds- i omstandigheden doen dit over het hoofd zien. Toch rijst ieder jaar by de examens de •vraag of er aan het stelsel niet iets hapert, dat hoe langer hoe meer jongelui op de vijf of zes jaar er een of twee by voegen eer ze het einde hebben bereikt. Juist nu het vooruitzicht op een regelmatige ontwikke ling in het maatschappelijk leven gering is, verslapt de energie om te trachten in den korst mogelyken tyd de voorbereidende studie af +e doen. Het onderwys is ontzaggelijk kostbaar en wordt door die verlenging steeds duurder. Terwijl men dus eenerzyds op bezuiniging uit is, aanvaardt men hier een duurder wor den al te gemakkelyk. Dat komt omdat men niet beseft hoe duur het ondtM^vjjswel is. De kosten daarvan zyn zoo handig gecmauu- fleerd, dat niemand die eigenlyk overzien en bedordeelen kan. w I storen in verband met die ellendige ge tild probeeren Sir Percy aan zijn jas te schiedenis. De coroner komt vanavond trekken. Persoonlijk wil ik er een lief ding om verwedden dat het uit is. Myrtle kwam nog met zijn laatste ar gument. We hebben geen juweelen of gereed schappen In zijn bagage gevonden. Dat verbaast me niet. Hij was heusch niet zoo’n dwaas om die hier te laten. Er Is genoeg gelegenheid In de buurt om ze te verbergen Dat is zoo. Ik veronderstel dat we het feit moeten accepteeren dat de jacht geëindigd Is. Myrtle keek spijtig, want de afloop van het avontuur was niet zooals hij dien voor zijn reputatie gewenscht had. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meerjjo.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiën de helft van den pfys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden betekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde vai| opname verzekerd te zijn. Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY. 64 Nadruk verboden. Den volgenden morgen, na het ontbijt, begaf Wllson zich op weg naar den Dra kenkop. Hij vond Myrtle druk bezig met het overschrijven en uitwerken van noti ties. En, begon Wllson, toen ze gezeten waren, hebt u de bezittingen van den baron al doorgekekeni* Jazeker, kapitein Wllson merkte de teleurgestelde klank in de stem van den detective t.p En Is er niets bij, waaruit blijkt dat Sir Percy er in betrokken is? Niets. Dat dacht ik ook ..wel. Mag ik u vragen waarom, kapitein? Omdat Ik, beste vriend, na de unie ke gelegenheid, die ik op de Hall had om een oogje In 't zeil te houden geen oogen blik geloof dat er momenteel eehlge be trekking bestond tusschen Sir Percy en Rastlllac. Begrijp mij goed, meneer Myr- |eef u alleen mijn eerlijke mee- of u die al of niet accepteert, Is Wanneer men uitgaat van Darwin’s leer dan zou ook het lot van de menschen be paald worden door haar mate van aanpas singsvermogen, welke niet afhangt van haar mate van strijdbaarheid en militaire kracht, doch veeleer van geheel andere fac- toren, zooals het sociale instinct, de collec- tieve zucht tot zelfbehoud en het werkelijk heidsbesef. j In den oorlog spelen oude oerinstincten Zelfbehoud. GIlUffllE (DlllAST. volgens Darwin’s leer van het voortbestaan der meest geschikten, de afschaffing van den oorlog een logische en noodzakelijke maatregel is van aanpassing aan de fêran- derde omstandigheden, geschapen door de moderne techniek, Wie pas de redevoeringen gmezen heeft, gehouden*in het lEngelsche Lagwhuis, waar o.a. Winstin Churchill en Baldwin de drei gende gevaren schel belichtten en de on mogelijkheid betoogden om een wereldstad eenigszins afdoende te beschermen tegen moderne luchtaanvallen, zal inzien hoe schadelijk het agressieve instinct, zich be dienend van de moderne techniek, zal wor den voor het menschdom, wanneer niet aan passingsvermogen en gemeenschapsinstinct de overwinning behalen en voeren, tot af schaffing van den oorlog. Hij zal beseffen hoeveel overeenstemming er is tusschen een menschdom zich stortend ih een modernen oorlog en een vlinder die door het instinct misleid, zyn vleugels ver brandt aan het gloeiende lampeglas. Dr. J. ROORDA. Ais sprekend voorbeeld van absurde oor- logsideologie noem ik de uitspraak dat de oorlog voor den man is, wat het moeder schap is voor de vrouw. Ongetwijfeld schuilt in deze leuze een groote demagogische kracht zoowel tegen over de mannelyke als de vrouwelijke jeugd en is zij geschikt een oorlogsbudget te doen aannemen en de zakken der wapenindus- trieelen te vullen. Zij wordt dan ook met eenige variatie by verschillende groote vol ken verkondigd. Kolonel René Quinton zegt iets dergelyks in zyn boek „(Maximes sur ia querre", een boek dat klaarblijkelijk het product is van een man die lijdt aan moreele krankzinnig heid. Ook von Papen en nog onlangs Mussolini hebben dit giftige woord uitgesproken. Toe gepast op den modernen oorlog, zou het beteekenen dat het mannelyker is aandeel te hebben in een technische en chemische uitmoording dan om dien waanzin te be strijden en zijn krachten in te spannen om vrouwen, kinderen en grijsaards daarvoor te behoeden. Een belangrijke vraag is, wat ouder is, het agressieve of het sociale instinct. Dr. v. d. Bij en andere anthropologen hebben door uitvoerige onderzoekingen aangetoond dat het gemeenschapsinstinct van den pri mitieven mensch minstens zoo oud is als het strydinstinct. Bij vele primitieve stam men en volken vonden zy een sterk ge- meenfil^apsinstinct en een afkeer van on derlinge strijd. Er is dus reden de schadelijke voorstelling te laten varen dat de mensch van oorsprong een roofdierachtig wezen is, zooals Speng ler zonder bewys verkondigt en meu mag, in aanmerking nemend het sterke primi tieve sociale instinct van het menschdom; vertrouwen in een uiteindelyke overwinning van dit vreedzame instinct. Verder moest men op grond van boven staande feiten eindelijk eens breken met de verkeerde opvatting, dat de oorlog een on vermijdelijk uitvloeisel zou zyn van de leer van Darwin; integendeel, het l’gt voor de hand om de overtuiging te aanvaarden, dat sche speler bekend en ha, hier Is het! i wat toepasselijker Is, als een handig ju- I weelendlef. Wordt er van verdacht een 1 jongen, rijken dwaas dien hij eerstfhet vel over de ooren gehaald had, met kaartspelen bedwelmd te hebben en evnj diamanten dasspeld, die honderd pond Dat zou u nooit gelukt zijn, In zijn eigen waard was verwisseld te hebben door na maak. Dat, hij overhandigde Myrtle het papier, Is de sleutel voor deze juweelen- affalres. Myrtle keek het rapport door. -* Dat gaat allemaal tegen dien Franschman, merkte hij op, terwijl hij de aanteekenlngen terug gaf. Maar de kwestie Is mij nog niet helder in hoe verre Sir Percy erbij betrokken Is. Als zij samenwerkten, antwoordde Wllson op een overtuigenden toon, zou het dan aannemelijk zijn dat Rastlllac de gevaarlijkste manier heeft gekozen om het huis In te komen, vooral omdat Brayshaw wist dat jij op wacht stond? Het Is ondenkbaar dat ze op die manier een ontdekking geriskeerd zouden heb ben. Neen, mijn vriend, het staat voor mij vast, dat als Rastlllac op een andere wijze had kunnen binnenkomen, hlTnlet het venster van de bovenverdieping als Ingang gekozen zou hebben. Myrtle haalde diep adem. f Het Is een raadsel, verklaarde hij. Of mijn theorie juist is, vervolgde Wllson, zal moeten blijken uit het al of niet ophouden van de diefstallen. Het is niet aan mij om een man van uw erva ring raad te geven, meneer Myrtle, maar als ik In uw plaats was, zou Ik het feit

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1