n GROOTE STUKKEN TUl MJD kbank Bo. 18639 73*'* Jaargang Zaterdag) 30JJuni '1934 Dit blad, verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ex. EERSTE BLAD. cent AND DDEL UREAL 123 268,44 OO Vacantietjjd, hersteltjjd. Do man, dis ds troeven had P. G. SCHARLEMAN Jr., L. Tiendeweg 75, Telef. 3202. EXTRA RECLAME. Tegen inlevering van deze advertentie VERSCH GEPELDE GARNALEN van 18 voor 12 ct. per ons. vckaakk, UUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Veilige en Economische belegging van Uw Kas- en Spaargelden. (illIllSlHE COURANT ROTTERDAM 1 2.52 (Wordt vervolgd». I 1 EN.DE GESCHENKENBONS BLIJVEN GEHANDHAAFD! in onze jewoners brengen Dit nummer bestaat uit twee Naden, en een Bijvoegsel. RIET EN BIET ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. 'JK - 1XVEEN it. TERDAM .1 HOORWEG. MACHINAAL GESNEDEN BOKKING MACHINAAL GESNEDEN MAKREEL MACHINAAL GESNEDEN ZALM MACHINAAL GESNEDEN PALING Zonder vel of graat, bizonder. lekker Voordat de anderen nog gelegenheid hadden gehad, hun meening te uiten, ar riveerde de „coroner”. Terwijl de hoofd commissaris hem van de verschillende feiten op de hoogte «telde, telefoneerde Dr. Braley om een verpleegster voor juf frouw Fulton. Vervolgens besprak hij met haar, daar er niemand anders was, die zich met deze onaangename taak kon belasten, de kwestie van het verzendpn van telegrammen aan de familie en de regeling der begrafenis, die eerst kon plaats hebben als de „coroner” daarvoor toestemming gegeven had. Ik zou graag meegaap naar je huls, Brlstew, om over de zaak met je te pra ten, merkte de hoofdcommissaris op. O, heel graag, stemde Bristew toe. r De menigte, die zich nog altijd voor den Ingang van het huis verdrong, begon zich nu langzaam te verspreiden. In kleine groepjes gingen zij heen, druk sche arbeid en het leven ons De alcoholfabricage uit suikerbieten niet rendabel. Door Dr. H. MOLHUYSEN, Secr. Koninkl. Nederl. Landbouw-Comité. Minister Colyn vroeg bij dfi behandeling van de begrooting van het Landbouw-Cri- sisfonds op 17 Mei j.l. in de Tweede Kamer om meer waardeering voot hetgeen Neder- land voor Indië doet en hij bracht in dit verband ook de tegenstelling riet en biet ter sprake. Hij wees erop, dat dit vraag stuk niet zoo gemakkelijk oplosbaar is. Volgens de Handelingen heeft Minister Co lyn gezegd: „het is op zichzelf natuurlijk dwaas, dat men hier suiker eet, die, afge zien van de heffingen 16 a 17 cent per kilo- men die suiker voor de hier kon hebben uit het van het Koninkrijk dec Wanneer de dagen het langst zyn en de nachten zoel en vol geheimenis en om ons de natuur hhar rijkste weelderigheid van groen en kleuren uitstalt, dan maken mis schien nog niet de meesten van ons, maar toch zeer velen zich gereed voor een vacan- tietyd, die den regelmatigen dagelykschen gang van ons leven voor korter of langer tijd onderbreken zal. Dat is anders dan vroeger. Toen was het vacantie nemen het privilege van enkelen, nu is het ’t erkende recht ook van de eenvoudigsten. Misschien komt dat wel, omdat we de vacantie, de on derbreking meer dan vroeger noodig heb ben. Het tempo van het leven is versneld en de eischen, die dat leven aan onze “wils kracht stelt zijn by’na honderdvoudig ver zwaard. En in dezen zorgelyken tijd vooral, nu alle zekerheid uit het leven schijnt uit gebannen en iederen dag met nieuwe ram pen en schokken schijnt te dreigen, wordt het leven de meesten van ons zoo zwaar, dat we in een vacantietjjd niet eens meer het herstel kunnen vinden, dat onze geeste lijke en lichamelijke krachten zoo dringend noodig hebben. Maar toch is altijd hofleven voor de meesten van ons vermoeiend ge weest. Dat is niet enkel het gevolg van den dagelykschen arbeid, die we verrichten. Meer waarschijnlijk nog dan door dien ar beid vermoeit ons het leven door zijn zor gen, zijn verdrietelijkheden, zijn leed en zijn teleurstellingen. Wie ouder geworden zijn, weten hoeveel waars er is in die woor den, dat er in bijna ieder leven een tijd aan breekt, waarin iedere morgen een nieuwe inspanning eischt om het leven in te gaan. Dat is een yermoeidheid, die niet meer ge heel te genezen is. Maar wel kunnen we in tijdelijk uitstappen uit den dagelykschen tredmolen de kracht versterken, die ons het leven mogelyk maakt, wel kunnen we, wan neer niet meer van uur töt uur de dagelyk- de dagelijksche plichten van oproepen en beslag op ons leggen, ons zelven terugvinden om ook met die teleurstellingen, die zorgen, dat leed beter in het reine te komen. De vacantie is er enkel om uit te rusten en op krachten te komen. Zij moet als een recreatieproces zyn, de retraite. En daarvoor moeten we pratend en alle mogelijke theorieën ver- kondlgend. o Inmiddels hadden Greenleaf en Bris tew diens woning bereikt. Toen zij in de kamer waren gekomen, nam Bristew een knipselboek en een stapel krantenknip sels van de tafel. Greenleaf volgde hem in de zitkamer en nam een lijmpot en een schaar, die de ander klaarblijkelijk voor het uitknippen en opplakken der berichten had gebruikt. De hoofdcom missaris zette alles op een tafeltje neer, dat in een hoek der kamer vlak bij Bris- tew’s schrijfmachine stond. Je bent ze zeker nog altijd aan het sorteeren, merkte hij spottend op. Hij döelde daarmee op Brlstew’s lief hebberij om in alle mogelijke kranten berichten over geheimzinnige moorden op të zoeken om er dan voor zich zelf een oplossing voor uit te werken. Uw vriend heeft een vriend, en de vriend van.uw vriend heeft ook weer een vriend; weet dus te zwijgen. FEUILLETON, Naar het Amerikaansch’bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 3 Nadruk verboden. Toen zij vanochtend wakker werd, riep zij haar zuster. Verbaasd, omdat ze geen antwoord kreeg, stond zij op om te gaan kijken. Het bleek haar, dat het bed van mevrouw Withers niet beslapen was. Daarna begaf ze zich naar deze kamer en ontdekte daar het lijk van haar zus ter. U wilt zeggen, dat het zieke meisje den geheelen nacht in huls is geweest, zonder iets te hooren? bracht Bristew in het midden. Zoo luidt althans haar verklaring, gaf de arts hem ten antwoord. Gaf zij eenlge aanwijzing, wie de moordenaar zou kunnen zijn? informeer de Greenleaf vervolgens. Neen, maar zij Is op het oogenbllk nog niet voldoende gekalmeerd om zich daaromtrent een meening te kunnen vormen. Laten we hier eens rondkijken, stel de de hoofdcommissaris voor. Zijn voorbeeld werd door Bristew en den dokter gevolgd. Behalve de omgeval len stoel tusschen de sofa en de achter kamer was er geen enkel meubelstuk van 12 cent per ons 18 cent per ons 50 cent per ons 50 cent per ons en voordeeüg. den verwerkt, maar wij hebben tot nu toe geen voorstellen gezien, die in die richting kans van slagen zouden bieden. Over de fabricage van alcohol is den laatsten tyd nogal wat te doen geweest. Wij lazen daar omtrent verschillende publicaties. Daarin wordt berekend, dat by een kostprys van alcohol, geschikt om met benzine te worden gemengd, van 18% cent per liter een be langrijk verlies wordt geleden en wel een bedrag van vele millioenen gulden aan meerdere kosten van alcohol boven benzine en aan derving van benzinebelasting. De vermenging van 28 alcohol met benzine kost dus aan de gemeenschap vele millioe nen. Dit bedrag zelf is hooger dan de steun aan de suikerbietenteelt in 1934 bij den tegenwoordigen wereldmarktprijs der sui ker zal kosten. De fabricage van alcohol uit suikerbieten kost dus de gemeenschap meer geld dan de bietenfabrcage. Jntusschen is naar men ons verzekerde de kostprijs van alcohol nog belangrijk hooger dan 18% ct. per liter. Er is echter meer! Bij het bere- kenep van het nadeel van de alcoholfabri cage uit suikerbieten is aangenomen, dat het Nederlandsche volk zyn behöefte aan suiker tegen wereldmarktprijs zou kunnen dekken. De invoer van Javasuiker zou dus tegen dien prijs moeten geschieden. Het is dui- niet alleen den dagelykschen arbeid stil leggen, maar ons ook terugtrekken uit de dagelyksche omgeving. We moeten immers niet alleen uit ons werk gehaald worden, maar voor eeii oogenbllk als uit ons zelven om ons zelven beter terug te vinden, uit de plooi, de vaak pynljjke houding, waarin het leven ons gewrongen heeft, om weer onze natuurlijke houding terug te vinden, weer rechtop te komen in het leven. Dat is. de meest zegenryke uitwerking van de va cantie, dat ze in staat is ons ons zelven terug te doen vinden, en zoo 'nieuwe kracht te vinden voor het leven. Wij moeten uit rusten niet alleen, maar ook vernieuwen voor zoover het leven een vernieuwing mo gelijk maakt. Willen we dat bereiken, wil len we van onze vacantie niet enkel een rusttyd maken, maar ook een recreatietijd, dan moeten we ons ook geheel geven aan het nieiAve van de vacantie. Er wórdt in dezen tyd reclame gemaakt voor het blijven in éigen land. Die reclame is natuurlijk in de tegenwoordige omstan digheden, die ons de uiterste zorg voor het eigenel opdringen. Over het algemeen zal het uittrekken van het eigen dagelyksche kleed, het afleggen van wat om ons en in ons ons leven maakt, het gemakkelijkst gaan in een omgeving, die ons geheel vreemd is, zoodat een verblijf in het buiten land uit dien hoofde meestal groote voor-, deelen heeft. Maar wy kunnen ook in eigen land een omgeving vinden, die ons vreemd is en niet aan ons dagelyksche bestaan herinnert. En ten slotte is meer nog dan het nieuwe van de streek, het vreemde van de geheele omgeving, waarin we verkeeren, van beteekenis. Maar beslissender nog -voor het bereiken van het doel, is de eigene over gave, het willen los worden van onze zor gen en bekommernissen, de werkelijke va- cantiestemming, die vergeten doet. Daar door alleen kunnen we vrjj worden van den druk, dien het leven op ons legt en voor een week, een maand weer de vrije mensch worden op Gods wyde aarde, om in ons ons zelven terug te vinden en als een ver nieuwd mensch straks onze dagelyksche plichten weer op ons te nemen. verlies aan werkgelegenheid van pl.m. 12 millioen gulden, het kapitaalverlies op onze coöperatieve en andere suikerfabrieken, om maar enkele van de meest funeste gevolgen te noemen. Het is onbegrijpelijk met welk een lichtvaardigheid en onkunde over deze toch zoo buitengewoon belangrijke zaak wordt gesproken en geschreven. Nu wjjst minister Colyn wel op ^ven- tueele mogelijkheden, n.l. dat de suikerbie- delyk, dat Java daarby heel weinig baat zal vinden. Wil men den Java-suikerprodu- centen hun kostprijs vergoeden, dan zal men nog vele millioenen boven den wereld marktprijs noodig hebben voor men de Javasuiker in de kwaliteit, die het Neder landsche volk gewend is te gebruiken, met inbegrip van distributiekosten, bij den con sument heeft gebraoht. Deze millioenen ge- uueeie mugeiymieucii, 11.1. uai, ue oiuaoïuxu- bracht bij het nadèel dat de alcoholfabri- ten tot iets anders dan suiker zouden wor- cage aanbrengt boven de bietsuikerfabri- cage, vormen een belangrijk bedrag, dat in deze tjjden voor onze volksgemeenschap genszins zonder beteekenis is. Wy moeten zuinig zyn met de millioenen! En dan heb ben we nog heelemaal geen rekening ge- i houden met het kapitaalverlies en het ver- loren gaan van werkgelegenheid in de be staande suikerfabrieken. Laat men toch goed bedenken, wat men doet, vóór men de Nederlandsche suiker industrie, een sedert zoovele jaren krach tige tak van Nederlandsche volkswelvaart, in den grond boort, zonder dat men daar voor in de plaats krygt een andere tak van productie, die op reëele basis rust. De fabricage van alcohol uit suikerbieten is, voorzoover ons bekend, nooit rendabel geweest en wordt slechts uitgeoefend daar waar protectie steeds vaste regel is ge weest. In Frankrijk speelt daarby onge twijfeld de gedachte van het zich by een toekomstigen oorlog onafhankelijk maken van de petroleum-productie, ook een groote rol. Voor dit argument zouden wij nog iets kunnen gevoelen, als ons land in oorlogs tijd niet nog meer behoefte had aan suiker dan aan motorbrandstof, temeer waar wy desnoods alcohol ook uit een aardappelen overschot kunnen verkrijgen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS:'Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrlng) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Ad verten tiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Spaarbank 8 GEMEENTE Giro-, Stortings-) en Ophaaldienst) GOUWE 2 - GOUDA. zijn plaats. Geen der drie mannen raakte den omver gevallen stoel aan. De ramen waren alle gesloten, maar niet op de pen, wat ook niet noodig was, daar zich aan den buitenkant nog mus kietengaas bevond. De rolluiken waren naar beneden. De buitendeur was niet op de knip gedaan. I Greenleaf nam een kijkje in de keu ken. in de ongebruikte slaapkamer, de I badkamer en het achterste slaapvertrek. Ook hier bevonden zich stevige gren dels, evenals bij de ramen aan den voor kant van het huis en nergens was iets van geweld te bespeuren. Ook van een worsteling, die wellicht kon .hebben plaats gehad, was niets te ontdekken. Al deze bijzonderheden werden door de drie mannen snel opgemerkt. Mevrouw Allen, die tot dat oogenbllk bij miss Fulton was gebleven, voegde zich nu bij de maijnen en deelde hun mede, dat aan de drie ramen In haar slaapver trek evenmin sporen van braak vielen waar te nemen. Ze begaven zich daarop naar de voorkamer terug. Hier werd een zoo nauwkeurig mógelijk onderzoek op den grond, langs de muren en aan het meubilair Ingesteld, doch een oplossing werd niet gevonden. De moordenaar had niet het geringste spoor achtergelaten. Naar mijne meening, zei de hoofd commissaris ten slotte, heeft er in uit huis In den afgeloopen nacht geen ster veling ingebroken. Wat echter vast staat is dat twee mannen er toegang hebben gehad De een was mr. Douglas Camp bell, de eigenaar van het landgoed en de hier suiker eet, die, afg< 1 G n 1? „n* Vil. gram kost, terwijl helft van den prijs eigen grondgebied Nederlanden." De laatste mededeeling van Minister Go- ly'n, n.l. dat de Indische suiker hier onge veer 8 8.5 cent per kilogram zal kosten, is juist. Waarschijnlijk zal 9 cent dichter bij de waarheid zjjn, doch over deze halve cent kan men disputeeren. Onjuist is echter de vermelding, dat de bietsuiker, afgezien van de heffingen, 16 a 17 cent zou kosten. Volgens door ons ont vangen mededeelingen omtrent welker juist heid geen twijfel bestaat, zal de Neder landsche beetwortelsuiker in 1934 worden gefabriceerd voor een kostprijs van ruim 12 cent, hoogstens 12.5 cent per kilogram. Het is begrijpelijk, dat Minister Colyn, die zoo plotseling voor de behandeling van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds werd gesteld, niet alle cijfers correct in het hoofd heeft. Een ieder zal dat begrijpen. Wij meenen echter verplicht te zijn het door Minister Colyn genoemde cijfer uit drukkelijk tegen te spreken. Door de voor standers van het gebruik van Java-suiker hier te lande wordt den volke nog maar steeds voorgehouden, dat deze rietsuiker her voor 4 a 5 cent kan worden af geleverd. Dit is niet juist. Deze prijs zal 8 9 cent bedragen, althans wanneer men de Java- producenten den kostprijs wil geven. Daar naast wordt dan beweerd, dat die bietsuiker meerdere malen duurder is.. Het cijfer van 12 a 12.5 cent, dat wy noemden, is de kost prijs, welke dit jaar zal gelden. Er komen dus tegenover elkaar te staan cijfers van 8 9 cent tegenover 12 a 12.5 cent. Wan neer in Nederland worden geconsumeerd 2.200.2000 zak, dan zou dus op 'den kost prijs der suiker kunnen worden bespaard circa 8 millioen gulden. Daartegenover staat dan het verlies van den bietenteelt voor onzen Nederlandschen landbouw, het ander mr. Henry Morley, die miss Fulton kwam bezoeken. Die twee moeten ons vertellen, wat ze weten. Maar, bracht de dokter in het mid den, juffrouw Fulton zegt, dat Morley gisteravond al uit de stad is vertrokken. Hm! Misschien pleit dat niet in zijn voordeel. Maar4 opperde Bristew, indien het blijkt dat de straatdeur den heelen nacht niet op slot is geweest, zouden daardoor tal van andere mogelijkheden rijzen. Hoe zouden we dat ooit kunnen vaststellen? Misschien kan Juffrouw Fulton er zich iets van herinneren. Ze had het er al over, merkte Bra ley op. De straatdeur was inderdaad niet op slot. Hoe dan ook, besloot Greenleafc Morley moet hier komen. Zou Je dat ook niet zeggen? vervolgde hij, zich tot Bris tew wendend. Op dat oogenbllk rinkelde de telefoon in de achterkamer en de hoofdcommis saris ging luisteren Ja, hallo, hoorden de anderen hem zeggen. Wie is daar? Ja, u spreekt met den‘'hoofdcommissaris Waar bent u op het oogenbllk? Ja juist, ik begrijp het al. Kunt u even hier komen? Er is hier een moord gepleegd Mevrouw'Withers. Komt u direct? Best Ik blijf op u wachten! Ik- had daar juist Henry Morley aan de telefoon, deelde hjj mede, nadat hij in de voorkamer was teruggekeerd. Hij is gisteravond niet uit de stad vertrokken. Wat moeten we daarvari denken? HOOFDSTUK II. Er zit meer achter.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1