GRATIS f 2000 - QiïiLï Èsn draagbare 4-lamps batterij ontvanger W. KOMPIER Vliegen Vliegen Schmidt Crans DE HARMONIE" OPHAALDIENST der NUTSSPAARBANK BERTELS OPRUIMING GRATIS VLUCHT eeuw. Een Regentendagboek uit de STER-TABAK da's erperf' HEERENHUIS Fabriiksgebouw of Pakhuis VINDT DE TWEE WINNAARS STERLING TEXTIELPRODUCTEN ia. 151 WAT DOET DE Vraagt nog heden inlichtingen ten kantore der Bank OOSTHAVEN 12. J Voor bezoekers der plassen kampeerders ELECTRO-TECHNISCH BUREAU J. F. W. TURlON ZEUGESTRAAT 44 GOUDA. VAN EEN GROOTE PARTIJ DAMESSCHORTEN, nieuwe zending Wollen- en Mncco BADPAKKEN. RIJWIEL- EN SPORTHANDEL H. DE GRUIL, boven cl* Betuwe te mak on Telefoon 19 Haastrecht „Stttfn en Willens" die lastgeving zou ver stakken. -Hl* LXXXVII. „1 February 1785 Magistraat „request van eenige Burgers om een „Corps Arteleristen op te regten ge- „weze van de hand door Bailliu, Hoeve, „Griffioen, Blydenberg, Verryst en Swa- „nenburg, en te Stellen in handen van „de krygsraad Dekker, Borch Does en „Couperus „N B tgeen in de Meeste Couranten „is gesteld geworden te fraav om hier „te stellen Over dit rekest is reeds in een vroeger artikel geschreven. Een aantal Gouwenaars hadden aan de .burgemeesters verzocht „magistraat te belegge". Hun verzoek was geweigerd. Er was evenwel gezegd, dat zy met een rekest konden terugkomen. Dit was nu geschied. De meerderheid van de magi- straat echter wilde van een „Corps artele risten" niets weten. Het lag voor de hand, dat de kranten in Holland, die vrywel alle in batriottische handelt waren, deze beslissing \niet zacht zinnig zouden beoordeelen. Dit gebeurd® dan ook inderdaad, zeer tot ergernis\ van den prinsgezinden van der Hoeve. V „D Hr Burgemeester v d Hoeve doet „voorslag uyt naam van de Collonel als „iemand by de ronde geapprehendeert „(gearresteerd) werd, waar dezelve „laten by t affgaan van de wagt „geresolveert (besloten) om in de gy- „seling te brengen en kennis te geven „aan de Praesident Burgemeester die „daarna Zoo t Burgers zyn Magistraat .„belegt en vreemdeling door Schepenen „geexamineert word Die vraag van burgemeester van der Hoeve had achterwege kunnen blyven, want by resolutie (besluit) van 31 January 1767 hadden de burgemeesters al bepaald, hoe in een dergelyk geval moest worden gehan deld. Zeker om het niet meer te vergeten, zette van der Hoeve den datum van dit be sluit in de kantlyn van zyn dagboek. Nog steeds werd er verschil gemaakt tus6chen burgers en vreemdelingen. De laats ten stonden, voor de laagste, de eer sten voor de hoogste rechtbank terecht. Uit de aanteekening van Van der Hoeve zou men een hoogen dunk kunnen krygen van de rechtszekerheid. Immers na arres tatie zou dadelyk magistraat of schepen, bank moeten volgen. In de practyk gebeur de het echter, dat tusschen arrestatie en verhoor een zeer lange tyd verliep Dit zou Willem de Lange, de Goudsche voerman op Rotterdam, spoedig ondervinden. »»D Hr Burgemeester Blydenberg brengt voor (deelt mede) dat hy op den „29 December 1784 was gecommitteert „tot voorbrenging van de ordonnantie „(was belast met het ontwerpen van een „verordening) op de Sfcadsexcyns, Ca- „rosse (koetsen-) geld," dottiesticque „(dienstpersoneel-) geld, Turff, 80 pen- „ning op de meubilaire (roerende) goe deren, dat die in gereedheid waren (dat „hy hiermee gereed was), off de Heeren „die gelievden voorgelezen te worde, „dezelve voorgelezen en per manus te „gaan (aan de leden van de magistraat „beurtelings ter inzage te verstrekken) „den Bailliu zegt daar in niet gekent „te syn, bedankt voor de Lectuur (voor „leking), Hoeve utsupra (als boven) Die keur, die burgemeester Blydenberg tnoest ontwerpen, is reeds vroeger bespro ken. Hy moest dienen „tot redres (herstel) en „soutien (steun)" van de stedelyke fi nanciën. Natuurlijk wisten de baljuw en burgemeester van der Hoeve, dat die op dracht aan burgemeester Blydenberg was verstrekt. Blijkbaar hadden zy hiervan ech ter geen officiëele mededeeling ontvangen, zoodat zy zeèr formalistisch konden verklaren, „daar in niet gekent te syn". „Daarna Cam er „J Ossewoud Sergeant zegt dat dHr „Bailliu niet respecteert de permissie „van (zich niet stoort aan de toestem „ming tot) Werving voort Regiment van „Oudewater „den Bailliu daarop gehoort, zegt hy „(d. i..Ossewoud) een acte (stuk) moet „vertoonen volgens resolutie (het „betreffende besluit), t selve nagesien „en bevonden de Secretaris v d Burch „zulx had vergeten, en geordonneert (be- „vel gegeven) die te besorge „Schout van Nieuwerkerk dóet rap- „port dat de loting zonder hinder was „geschied Nieuwerkerk was een heerlykheid, die Gouda van de „grafelykheid (d. i. Holland en Westfriesland)" in leen had. Een van de heeren van de stedelyke regeering was in den regel schout van Nieuwerkerk. Deze deelde nu mede, dat in zyn heerlykheid de loting zonder hinder was geschied. „D Hr Dekker Collonel gesprooken in „geval er ietwes voor viel by de Loting „vant Land van Styn by de hand te zyn „versoek daarop een Schriftelyke qua- „lificatie (last) „overgelaten aan de Dykgraaff v d „hoeve De kolonel verzocht, toen met hem de mo gelijkheid van relletjes bij de loting „vant Land van Steyn" werd besproken, schrif telyke last, opdat hy zou weten, waaraan hij zich had te houden. De burgemeesters bepaalden daarop, dat hun collega van der Hoeve, In diéns kwaliteit van dijkgraaf van aan welgemelde Heer Bailliu Communicatie „Gesproke den Selve Hr (den kolonel) de Exercitie plaats, en off de oude ^Exercitie plaats niet .voldoende waar, „waarop Syn Ed antwoorde van ja Het betrof hier den lievelingswensch van den kolonel om een exercitieterrein te heb ben achter den Doelen in plaats van in de Oude Gouwe. In deze benarde tyden, waar in de uitgaven de inkomsten overtroffen, kon men hiertoe echter niet zoo maar over gaan. Vandaar, dat den kolonel werd ge vraagd, „off de oude Exercitie plaats niet voldoende waar". Nu de kolonel die vraag beaamde, lag het tegelyk voor de hand, dat er van een nieuw exercitieterrein niets zou komen. „Smiddags is de Loting in t Land van „Steyn gedaan zonder merkelyke tegen- „stand, en zonder hulp van den krygs- „raad. „Camer „D Hn Fabrykmeesteren vraagen „waarzy beginnen zullen om te straaten „geresolveert (besloten) van de Hane- „praay aff Die vraag van „Heeren Fabrykmeeste ren" hing samen met een vroeger genomen besluit om voortaan de bestrating van stads wege te doen geschieden „D Hn Fabrykmeesteren versoeke omt „draaffpad met Boomen te zetten ge- .^accordeert (toegestaan) „t draaffpad" is het begin van het Bloe- mendaal, dat tegenwoordig officiëel Ridder van Catsweg heet. De mooie laan, die men kan aanschouwen op den hoek van de Oude Gouwe, is alzoo aan het initiatief van „Heeren Fabrykmeesteren" van het jaar 1785 te „D Hr Dykgraaff v d Hoeve van „Lande van Steyn doet rapport van de „Loting en dat alles wel aff gelopen ii „aangen9men voor notificatie (kennis- „geving) „D Hr Thesaurier geeft kennis dat hy „de 20 duisent Guide zoude bekomen in- „geval hy pet voor provisie kan en „mag geeve „te brengen in de vroedschap De stad trachtte in den onmiddeliyken geldnood te voorzien door een leening sluiten. De thesaurier, die naar geldbronnen moest omzjen, had er een ontdekt. Maar, •er moest procent aan de maten van de strykstok blyven hangen. Ook op dit gebied is er niets nieuws on der de zon. ..De burgemeesters konden hieromtrent niet beslissen, omdat de vroedschap het laatste woord had jn alles wat de stads financiën betrof. „De Bode Pelt geordonneert (gelast) „om op donderdag de buyten kramers „ten 12 UPren op te laten breeken en „tot zyn assistentie hem een diender „verleent De „buyten kramers" waren de markt kooplieden, die van buiten Gouda Donder dags naar de stad kwamen. Van oudsher ai werd in de behandeling van de kooplieden uit Gouda en die van buiten de stad onder scheid gemaakt. Nu weer bleek het hieruit, dat de „buyten kramers" precies om twaalf uur moesten „.opbreeken", „5 February Camer „Schout van Cappelle rapport dat de „Loting geen voortgang gehad heeft „door eenige combustie (opstootjes) „Notificatie (Voor kennisgeving) aan genomen „Bode Pelt rapport omtrent de ver koping van goederen op de Markt en „dat zy (de buyten kramers) aangeno- „me hebbe te obedieere (gehoorzamen) „6 February Camer „en komende op de zaak van Goude- „rak, en de klagt van den Hr Bailliu, „hebbe de 3 overige Burgemeesters kun- „nen goedvinden om de 2 voerluyden de „Exercitie van Ryden (de uitoefening „van hun bedrtdienst) op Rotterdam te „verbieden) en daervan dHr Bailliu door „de Secretaris kennis te geeven „daar na aan de Commissaris vant „Rotterdamse veer en de Secretaris heeft „Rapport gebragt had aan den Bailliu „dat hy zulx al lang verwagt had In het kamerboek staat hierover het na volgende: „Is na voorgaande deliberatie (beraad slaging) goedgevonden en verstaan Willem Verwey, en Willem de Lange in hunne be- dieninge als voerlieden in t' Rotterdamsche en Goudsche wagenveer by provisie (voor- loopig) te schorsen En dat hier van door Een van de Stads boodens zal werden Ken- nisse gegeeven aan de Commissaris in 't Voorszegde Veer, met speciaele last van Zorge te dragen, dat de gemelde Willem Verwey en Willem de Lange hunne voor- •schreeve (bovengenoemde) bedieningen niet dan voor (tot) nader Ordre wederom exer- ceeren (uitoefenen), nog ook onder wat be- naeming 't mogt Zyn, als voerlieden of ver huurders, geduurende de voorschreeve Sus pensie (schorsing) te laaten reyden, En is wyders goedgevonde en verstaan de Secretaris Mr. J. D. van der Burch te verzoeke gelyk Dezelve verzocht werd by deeze, om van"deeze resolutie (dit besluit) (mededeeling) van weegens deese Kamer te doen". De schorsing hing zondór eenigen twyfel samen met „de informatie (het gerechtelyk onderzoek)", die den vorigen dag had plaats gehad. By dit onderzoek waren achtereen volgens onder eede gehoord Jan van Vleu ten, „öud 64 jaaren, wonende onder Gou derak in 't Regthuys en Bode van 't Zelve Ambagt", Jan van Vleuten, „oud 34 jaaren, zoon van voornoemde Jan van Vleuten en Wonende by deselve", Jan Sonneveld, „oudt omtrendt 61 jaaren" en Jan Snydervaart, „oud 49 jaaren dienaars der Justitie al hier", Adrianus Leeuwensteyn, „oud 37 jaa ren, Voerman van Gouda op Rotterdam wonende aan de Holle (einde Peperstraat by de Veerstal) binnen deeze Stadt", Dirk Toors, „oud 24 jaaren, rydende voor zyn vader Abram Toors in 't Wagenveer, wo nende in de Keyserstraat alhier" en Jacob van der Want, oud 37 jaaren pypmakers- baas wonende binnen deese Stad' Vader en zoon van Vleuten l__I uitvoerig verhaaal van het gebeurde by de loting, waarby zy uitdrukkelijk verklaar den, „dat Willem de Lange en Willem Ver wey sigh seer onstuymig en brutaal tegens den Bailliuw hadden gedragen en uytge- laten, gaande het zelve gepaard vooral van Willem de Lange met groote Luydrugtig heyd". Een verzwarende omstandigheid hierbij, „dat zylieden in de gemeerie hayrdt (gelagkamer) naast, maar drie treeden lager als de Regtkamer, daar Schout en Geregte vergadert waren Seer luydrugtig met het roepen van Hoesée Vivat Hoesee vivat geweest waren". Verder verklaarde van Vleuten Sr. nog afzonderlijk, „dat zy zeyden den Bailliuw te Willen en Moeten Spreeken, en reeden moesten hebben waar om den Bailliuw t'orange Lindt in het Vuur gooyde". De beide „dienaars der Justitie" legden een verklaring af over de gebeurtenissen op het „Regthuys", die hadden plaats gehad na hun verschijning in de „gemeene hayrdt". Volgens hun verklaring was de baljuw door Pieter Fyn „getergdt en gesegd zoo door Willem de Lange als door Willem Verwey [welken meede in Eene Volle drift naast die persoon eeven ter zyde voor de Bailliuw stonden] neem het er nog eens af, en die beyde ook geraden waren geene wissewas jes meer te maken, bedreygde het er te zul len laten afhalen". Verder had Willem de Lange toen Jan Sonneveld het lint v; 'uts van Pieter Fyn had willen afm „dezen met meerder force (geweld) willen weerhouden". Jan Sonneveld, had, naar hy zei „pratende Willem de Lange met de hand op de borst geraakt". Deze had hem daarop toegevoegd „je moet van myn lyf blyven, of ik Smyfc je pp 't Vuur". Jap Sonnevejd had hem daarop geantwoord „daar zpud gy misschien groot werk aan vinden". Willem Lange had daarop „gesegdt en zelfs „Daar gaat rrin de tegen de Bailliuw, dat de BaUUuw niet dan hy was, dat hy Bailliuw te zeggen hadt Regtkamer, maar dat hy hier niet te zeggen hadt als hy, gaande hetzelve alles gepaard met swaare vloekwoorden' De aanmaningen, van den baljuw „een en andermaal om sign stil te houden, en geene gekheyd te maken, hadden geene minste ingang gevonden". Overigens kwi verklaringen van Sonneveld en Snydervaart op hetzelfde neer als die van de beide van Vleutens. Alleen verklaarde Jan Sonneveld, „dat Willem de Lange seyde, dat die Swar- te Cocardes ook afmoesten, dat de Bailliuw die in de Stad moest beletten, en dat hy Willem de Lange die Swarte donders wel sou afdoen laaten, wordende al het selve Willem Verwey in medegesteld, insgelijks maar niet zoo luydrugtig ge segdt". Jan Snydervaart bracht een nieuw ele- ent in deze zaak door te vertellen, Willem de Lange toen de Bailliuw de trap naar de regtkamer opging, en de Bailliuw nasiende, had gesegt dien donder Wilde in t'gepasseerde jaer my de rug ook nog opryden, maar hy kon er niet agper kon Deze verklaring wees op een veete, die de Lange tegen den baljuw zou moeten heb ben. Snijdervaart had bovendien gehoord, dat er was geroepen: „Hoeze vivat, vivat de prins, vivat orange, orange Adrians Leeuwensteyn en Dirk Toors waren, zooals meh dit tegenwoordig noemt, alleen maar getuigen van „hooren zeggen". Zy deelden mede, dat zy op 28 Januari een boodschap hadden gekregen van Willem Verwey en Willem de Lange, of zy naar den overkant wilden komen. De boodsehaploo- per, ,,Huyg Verwey, oud by gissing 14 jaa ren", het zoontje van Willem van Verwey, had o.a. by Leeuwensteyn gezegd, dat zyn vader en Willem de Lange by Jan van Vleu ten „onder een goede fles of glas wyn zaten en of hy daar wilde komen". Leeuwensteyn en Toors waren echter niet gegaan. Z\j had den echter 's avonds aan de Rotterdamsche Poort Willem de Lange ontmoet en uit diens mond o eenige by zonderheden van het ge beurde op het „Regthuys" vernomen. Blyk baar waren zy met de Lange bevriend, want hun verklaringen waren zeer sober. Uit voeriger was de patriot Jacob van der Want, die samen met Dirk Dirkx eveneens met de Lange aan de Rotterdamsche Poort in ge sprek was geweest. De Lange had uit de woorden van Van der Want begrepen, dat deze tot zijn politieke tegenstanders be hoorde en hem toegevoegd: „Jy bent er ook zoo een jou meen ik, Jyluy Sullen ons de wet voorschryven, al die Vrycorpers moe ten naar den Blixem toe". Zooals reeds boven is medegedeeld, wer den de Lange en Verwey op grond van dit verhoor in de uitoefening van hun bedie ning geschorst. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. Japansche kolonisatie in Brazilië. Geen nieuwe koffieplantages. Brazilië... het zydeland der toekomst. (Door onzen Braziliaanschen corresp.) De zeer actieve expansiezucht der Japan ners heeft zich de laatste jaren ook in toe nemende mjate geworpen op de kolonisatie Van Brazilië. Een Japansch consul heeft hierover zoo juist eenige cyfers gepubli ceerd, welke beslist betrouwbaar moeten worden geacht en eerder te laag dan te hoog zyn gesteld. Volgens deze gegevens wonen er thans alleen in den staat Sao Paulo 150.000 Japanners, verdeeld over 25.000 gezinnen. Dit getal omvat alle Ja panners, die de laatste 25 jaren zyn ge ïmmigreerd met hun nakomelingen, die ajndsdien in Sao Paulo zyn geboren. 7000 van deze gezinnen bezitten grond, 7000 heb ben grond gepacht en 110000 zyn kolonisten op fazenda's, De Japansche landbouwers beperken zich voornameiyk tot kleine boe- renbedryven en produceeren reeds een noe menswaardige hoeveelheid aardappelen en katoen, terwyl zy, zoolang zy zelfstandig werken, slechts weinig koffie planten, zoo dat zy ternauwernood zyn getroffen door de Braziliaansche koffiecrisis. Ook de zyde- industrie, die in Japan op zulk een hoog peil staat, wordt in dit nieuwe kolonisatie gebied op rujme schaal en met supces be oefend, De Japansche regeering volgt nauwlet tend de activiteit van haar in Brazilië ko- loniseerende onderdanen. Het ia den inge- wyden bekend, hoe zy door vertrouwens mannen, die reeds Jaren in Brazilië wonen, goede stukken grond laat uitzoeken. Deze grond wordt door deskundigen onderzocht met het oog op de gewassen, 'die worden aanbevolen. Vóór den koop worden de docu menten van den bezitter nauwkeurig onder zocht, aangezien vélen pogingen doen om gronden te verkoopen, die hun niet toebe- hooren of waarover processen worden ge voerd. Ook het klimaat van de streek en zyn invloed op de gezondheid worden van tevoren onderzocht. Meestal worden lande- ryen gekocht, die geheel opgemeten zyn of door den leider kunnen worden overzien enclaves van 15000 H.A., die verdeeld Wor den in stukken van 25 H.A., zoodat er plaats is voor 600 gezinnen. De Japansche staat koopt den grond op voor contant geld en laat hem beheeren door een maatschappy, walke 2 rente behaalt over het koopkapi£aal. Wanneer er vpor een H.A. byv. 17.50 wordt behaald, koopt de kolonist dien voor 35.— in afbetalingster- mynen van ff.De kapitaalkrachtige maatschappy behoeft echter niet op de af betalingen te wachten; zij kan al dadelijk de resterende 17.50 gebruiken voor land- meter8Werkznnmheden, bruggen ep goede wegen yoor een stadsplein met regee- ringsgebouwen, een magazijn voor levens-" middelen, een sphppl met een groot sport terrein, een hospitaal en een getjquwf waar in ongeveer 60 gezinnen een tijdelijk onder komen kunnen vinden. Het is zeer primjtief ingericht en dient den nieuwelingen zoolang tot verblijf, totdat zy op het hun toege wezen .stuk Jand een hut hebben gebouwd is de kaart van het gebied gereed, dan worden oak in Japan zejf perceelen ver kocht. Japanners, die voor emigratie voelen en wat meer gejd hebben dap de meestep, kunnen dan van tevoren land Jaten ont ginnen. In dit verband moet het door de Japanners toegepaste systeem van de „kern- kolonisten" worden besproken, aangezien het succes der Japansphe kolonisatie voor een groot deel hieraan te danken is, Men geeft dan aan Japanners, die reeds in Bra zilië wonen en van landbouwwerkzaambeden verstand hebben, gratis een stuk grond, mits zy gedurende eep aantal jaren de nieu welingen behulpzaam zyn en ben hst werk leeren. Door de perceelen van deze kern- kolonisten als een netwerk over de enclave te verdeelen, hebben alle nieuwelingen op niet al te grooten afstand van hun woning een kernkolonist, tot wien zy zich kunnen wenden. De kernkolonisten moeten voor de aan komst van de nieuwelingen reedB twee jaar gewerkt hebben. In het eerste jaar wordt ongeveer 2 H.A. van het oerwoud gerooid, afgebrand en beplant. Gedurende de eerste 8 k 10 jaren kan zulk een terrein slechts met de hak bewerkt worden; aan ploegen valt niet te denken. In het tweede jaar wèet de kolonist, waar hfy zyp. huis zal plhatsen. De hut, waarin by tót dusver woonde, wordt dan een stal voor varkens of ander vee. Hy heeft dan n.l. de eerste mais- oogst binnengehaald, die bestemd is voor het voederen van de varkens. Een klein deel is beplant met gras, zoodat er ook een paar geiten of een koe gehouden kunnen worden. In Mei of Juni van het derde jaar kunnen dan de nieuwe kolonisten komen, wie eerst nu daadwerkelyke hulp kan worden ver leend. De nieawelingen moeten van het koude jaargetyde (wy bevinden ons hier op het Zuidelyk halfrond) gebruik maken om op hun afdeeling boomen te vellen, een hut te bouwen en zich met huil gezin aan het klimaat te gewennen. Ongeveer in Sep tember worden alle plantenresten van het terrein afgebrand en na het vallen van den eersten regen wordt er geplant. Er verloopt dus een nauwkeurig te bepalen tyd, voor dat men met een -systematische kolonisatie kan beginnen. Wanneer binnen de 5 k 6 jaar alle 600 gezinnen gevestigd zyn, is dat een mooie prestatie. De Japansche maatschappy, die zulk een kolonie beheerscht, legt de installatie aan, die men noodig heeft voor gemeenschappe- lyk gebruik, byv. een zagery, een pannen- bakkery, een oliepers en een rystpelmachine. Aan de maatschappy behoort ook de helft van het hout, dat op het terrein wordt ge rooid. iZy levert op crediet zaad aan de ko- lbpisteu, opdat hup produpt reeds in mas sa's verscheept kan worden op een tijdstip, dat zy zonder deze faciliteiten nog niet eens het zaad hadden kunnen koopen. De producten van de kolonisten worden als regel in Japan verkocht, tenzy elders betere pry zen kunnen worden verkregen. In dat geval wordt de opbrengst in Japan belegd. Ook de vervoermiddelen op zulk een fa- zenda worden door de Japansche maat schappy ter beschikking gesteld. De staat en deze maatschappy hebben van de ver kochte perceelen binnen zes jaar het daarin gestoken kapitaal met winst teruggekregen en bezitten dan bovendien installaties, welke als de kolonie eenmaal levensvatbaar is geworden verkocht kunnen worden aan een coöperatie van kolonisten. Met het ka pitaal, dat op deze wyze weer vrykomt, kunnen elders weer nieuwe kolonies op touw worden gezet. Het succes van dit sedert een kleine tien jaar systematisch verrichte ko lonisatiewerk is reeds duidelijk gebleken. Verleden jaar is Japan zyn handelsoorlog tegen Engeland begonnen in iBritsch-Indië. Aangezien er daar te lande hooge invoer rechten worden geheven op de producten der Japansch* industrie, antwoordde Ja pan hierop ,door geen katoen uit Indië meer te betrekkei), doch iq zyn behqefteq te voor- zieq dpof <je productie der Japansche kplq- nies in Brazilië, öp alle Japaqsche neder zettingen in deq staaj; Sap Paulo wordt h-1- katoeq aapgeplaqt. Ei) he£ is qok vqor de toekomst té voorzien, dat de. Japapsche ke- lopies jp Rrqzilië zjch rustig kupnep ont wikkelen, aapgezien zy voor de Brazi liaansche politiek geen hinderpaal vormen, terwyl hup beschavingswerk zeer voorzich tig ep zopder geruphtmakep wordt ver richt, Och, de nwnacfren zijn zoo wreed! Omdat zij zoo slecht zijn Toch niet, maar omdat ze zoo tveinig denken, zoo zelden nadenkenzoo goed dis nooit doordenken, - Als je je gezicht wascht, kryg je een tablet chocolade, en ids je ook nog je han den wascht, krijg je er twee. - Goed, onder die Voorwaarden heb ik er niet op tegen heelenaaal in het bad te gaan. (Gazzettino, Illustrate, Venetië). INGEZONDEN /Buiten veraatwoordeiykheid der Redactie) De autotocht voor Ouden van Dagen. Mynheer de Redacteur, Gaarne zou ik onderstaand artikel zien opgenomen in Uw veel gelezen blad. By voorbaat myn vriendelyken dank. „Met de Ouden van Dagen op reis!" Er bestaat een kloof tusschen ryken en armen, er is een scheur, een afgrond schier, tusschen links en reohts in politiek en gods dienst, dat valt niet te ontkennen. En 't is niet gemakkelyk die kloof te overbruggen en over die scheur heen te stappen. Van beide kanten let men op elkanders woorden en daden, gaat men elkanders gangen met wantrouwen na. Soms spreekt men niet eens met elkaar, en wordt nauwelyks gegroet, men leeft meermalen als vreemdelingen naast elkaar, ja soms als vyanden tegen over elkaar. De leuze die men soms beluis tert, dat alle menschen één zyn, van reli gieuze zyde betiteld met: „wy zyn" allen broeders", is in het werkelyke harde leven zoo ver weg. Eén dag in het jaar schynt het anders te zijn. Niet op Koninginnedag, niet op den eersten Mei, want zooals er tusschen den Julianadag en één Mei een nacht is, zoo is er tusschen die andere twee een wyde ga ping. Ook niet in de kerken is die verande ring, want nergens is de verdeeldheid zoo groot als dUar, waar men toch behoorde één te zyn. Waar vindt men dan die byzondere ver- andering van éénheidsgevoel Op straat en op den weg waar de auto's passeeren met de Ouden van dagen. Dat is één dag, waar op alle scheidsmuren wegvallen. De afge leefde man uit het bestedelingenhuis zit naast een ryken dokter of industrieel in diens luxe auto; het arme werkvrouwtje naast een welgestelden zakenman. De strakke Anti-Revolutionnair laat zich ryden door een ongeloovigen Marxist, de Vry zin nige praat vriendelyk met den Chr. Histo rische. Allen hebben één doel: vooruit, den weg op, Gods schoone natuur in, waar de wei den en velden een heerlyken aanblik geven, en alles in schoone zomerdos toelacht. Het gaat langs bebouwde akkers, door vriende- lyke dorpen, waar de honderden langs den weg hen toewuiven met lachende, blyde ge zichten, zich verheugende in de blyheid van deze oudjes, die ze niet eens kennen. Deze ééne dag is een feestdag voor de oudjes, voor velen wellicht de éénige in het jaar, en zoo we ooit, niet met tegenzin, maar met graagte onze auto disponibel stellen, dan is het voor den tocht voor de Ouden van dagen. Moet er geholpen worden, naakt er ge vaar, ieder waarschuwt, want allen voelen zich é£n; ryk en arm, links en rechts, he den is er geen kloof, geen onderscheid. En straks, als ze thuis komen, dan stra len de gezichten van vreugde, dan lachen de wachtenden, spontaan, niet gedwongen, want allen zyn blyde met de blyden. Eén dag allen gelyk, allen broeders en zusters, och, mochten er meer zulke dagen in het jaar zyn? ja- vele, zoodat de haat en nyd,' die het menschdom dreigt te doen ondergaan, worde afgewend. Dat Oud en Jong zich hiervoor gaan interesseeren om één te zyn, in één streven, naar datgene, wat het menschdom kan verhoogen en ver edelen, en bovendien een Maker en Onder houder leeren erkennen, om alzoo te leven vóór en mét elkander in één gevoelen, dra gende en verdragende elkander met geduld en liefde. P. G. ROZENDAL, Fr. Hendrikstraat 108. De voorziening van kleeren vqor de kinderen in de Vaeantiekolonies, Het is voor my oen heeriyke voldoening een woord van warmen dank te mogen bren gen aan de Redacties van de Goudsche Wa den, die alle met de grootste bereidwillig heid eraan hebben medegewerkt, bekendheid te geven aan de actie, die ten doel had, kleeren byeen te brengen voor de Goudsche bleekneusjes. Ik mag als bekend veronderstellen, dat het resultaat vaan deze actie al onze ver wachtingen heeft overtroffen, zoodat niet alleen alv de kinderen geholpen konden wor den, maar ook een flinke voorraad reserve- kleeren meegegeven werd voor de kasten van de Bysterbosch voor mogelijke koude dagen, terwyl in het Consultatiebureau, Oosthaven 50 alhier, nog heel wat kleeren aanwezig zyn, die voor het volgende seizoen a °Ide zullen worden gebracht. Mejuffrouw A. Peeters, Markt 26, telefoon 3064, heeft resds van twee dames bericht ontvangen, dat ze hiervoor gaarne een avond per week zullen opofferen. Mejuffrouw Peeters hoopt dat er nog meer vrouwen of meisjes zullen zün, die voor dit liefdewerk voelen en zal eventueel gaarne de namen van deze dames vernemen, Ook vpor het Comité, dat zich ten doel "telt, de voorbereiding voor de kleereninza- meling ter hand te nemen, hebben zich reeds drie dames by my opgegeven, terwyl ook ik my gaarne daarvoor beschikbaar stel. Ik geloof, dat dit Comité, om verschillen de kringen te kunnen bereiken, niet te klein moet zyn en noodig daarom ieder, die aan dit doel wil medewerken, uit, zich by my ®«n te melden. (Van Bergen IJzendoorn- Park 7, telefoon 2265.) ii^en le8 ik nog hartelijk dank aan allen, die, ieder op hun wijze, er tóe mede werkten, om zooveel kinderen warm en keu- r,8 te kleeden voor hun vacantiereis. E. DE BLOUW—SCHOLTE. Gouda, 28 Juni 1984. ADVERTENTIEN. TE HUURtAANGEBODEN een (middenstand) met tuin, gelegen aan den Graaf Florisweg, Gouda. Etn mooi, nieuw gerestaureerd gelegen aan de Nieuwe Vaart te Gouda Te bevragen bij: H. ZANEN, Graaf Florisweg 36, Gouda. NOTARIS J. VAN KRANENBURG TE GOUDA, aal op MAANDAG-2 JULI 1934, btf inzet en op MAANDAG 9 JULI 1934, by afslag, telkens des avonds half acht, in de bovenzaal van „DE HAR MONIE" te GOUDA PUBLIEK VERKOOPEN Het van ouds bekende, op eersten stand gelegen CAFÉ-RESTAURANT aan de Markt 39 te GOUDA, waarin thans wordt uitgeoefend Ver gunning voor Maatschappelijk Ver keer, met ruime vergaderzalen, kegel banen, moderne geriefelijke boven woning, erf en tuin en achteruitgang naar de St.-Anthoniestraat. Kadaster Gouda Sectie C no. 3071, groot 3 Aren 90 Centiaren. Aanvaarding op den betaaldag der kooppeningen14 Augustus 1934. Bezichtiging eiken werkdag van 10—12 en 24 uur. Voor soliede koopers is 2/3 der koopsom, doch hoogstens 15000. beschikbaar als le hypotheek h 5 t. aan prl|ian In contanten voor U gedeponeerd bij notaris van Beverwijk te Amsterdam 20. 10. en wint een prijs van f 1500.- in contanten van hen zijn volkomen i twee zijn de k&mploenei DB START HEEFT PLAATS GE VONDEN I Twintig vliegtuigen wed ijveren in een Europa-vlucht. ZUn ze allemaal gelijk? Neen. Bekijkt ze nauwkeurig en O zult vaststellen, dat zij op bepaalde wijze van elkaar verschillen, zult er vinden, welke aUeen één witte Btreep hebben, andere hebben er twee, som mige hebben een zwart wiel, hetzij rechts of links, enz. Echter twee ïen gelijk. Deze inen van onze firma. HET GAAT EROM DEZE TE VINDEN! De taak la niet gemak- kei IJ k, maar met een weinig geduld en handigheid zult U slagen Onze wedBtrljd ls ABSOLUUT GRATIS. 8TUURT ONS ONMID DELLIJK UW ANTWOORD IN en J de gelukkige wln- jofdprljs. Aangezien 11500.— aan één deelnemer zal worden toegekend, waarom zult U dit niet kannen zijn? Sluiting van den wedstrijd 31 Aug. 1934. Elke gekwalificeerde deel nemer wordt persoonlijk over den uitslag geïnformeerd. LET OP DE VOLGENDE VOORWAARDEN en neemt aan onzen wedstrijd deel. 1. Schrijft met Inkt op wit papier de nummers van de winnende vliegtuigen, alsmede Uw naam, voornaam en adres, onder ver melding van Mevrouw. MeJ of Mijnheer. De naam van deze krant moet ln den rechter boven- logus ontvangen benevens omschrijving der puntenverdce- ling, en verzocht worden een kleine bestelling te doen (elk artikel, dat niet bevalt, wordt teruggenomen en het bedrag ge restitueerd). 3. Aan de employé's van onze Firma is deelnerplng aan den wedstrijd verboden. 4. De Jqry ln dezen wedstrijd be staat uit geheel onpartijdige per sonen, welke geheel onafhanke lijk zijn van onze maatschappij. Zij zullen de prijzeh toekennen. Hun namen zullen aan de deel nemers bekend worden gemaakt en deze hebben zich bij de On partijdige beslissing van deze Jury zonder meer neer té leggen. 6. Die deelnemer, welke 6000 pun ten. of het hoogste aantal pun ten bereikt, wordt winnaar van den eersten prijs. GELDPRIJZEN le prijs 2e prijs 3e prijs 5 prijzen A 20.— 1500.— 200.— 100.— 1 100.— 10 prijzen A 10.— - 100.- Onafliankelijk van d* 2000. aan prijzen zal EEN EXTRA SNELHEIDS PREMIE VAN 100.— dadelijk worden uitbetaald aan den eersten deelnemer, welke voor 10 JULI 1934 gekwalificeerd wordt. O. Z. Voorburgwal 101 - Dept. C R Amsterdam-C »9. 16. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe belastingen. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe schoolgelden. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe hypotheekrenten. DE OPHAALDIENST betaalt Uw gas, .electriciteit of waterleiding. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe verzekeringspremiën. DE OPHAALDIENST vormt voor U een spaarpot. DE OPHAALDIENST verschaft U voordeel, gemak en veijigheid. DÈ OPHAALDIENST is voor iederen zakenman of particulier, voor iedere vereeniging ONONTBEERLIJK. met ingebouwde antenne, voor 116. Verder bieden wij U aan: DE ROTOGNOM, als reukverpreider en insectenverdrijver. Overal te gebruiken, werkt op zaklantaambatterü. SIEMENS HUISTELEFOON APPARATEN.. Prima en. goedkoop. TAFELVENTILATOREN zeer billijk. Vraagt inlichtingen en demonstratie. LANGE TIENDEWEG 24 GOUDA TELEF. 2115. DIVERSE MODELLEN. ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE, ZOO JUIST ONTVANGEN WOLLEN BADPAK vanaf ®-«® .Grootste maat MACCO BADPAK vanaf Grootste maat DOET UW VOORDEEL. RENNERS! Koopt nu een ^ORIGINEEL ENGELSGH RACE-RIJWIEL voor 35 GULDEN. t' Jm> Profiteert van dele aanbieding. LANGE TIENDEWEG 61 TELEF. 3328. met den Weled. Heer Wij hebben het genoegen U te berichten, dat de WeiEd. Heer SCHMIDT CRANS, chef-instnucteur Nationale Luchtvaart- school te Rotterdam, i. ZONDAG 1 JULI nam. 3 UUR met zijn vliegtuig DE KLEINE BETUWE komt bezoeken, al waar hij kersen komt eten. Hij zegde toe het allernieuwste van de vlieg*sport te laten zien. De heer A. Verlaan, Biezen 44, Boskoop, die op 29 AprjLjJ. de juiste hoogte raadde van het vliegtuig, zal als buitengewone attractie de gratis vlucht vanaf Waalhaven rpedemaken. Tijdens de vlucht boven de Betuwe, zal het vliegtuig een hoeveelheid gas uitlaten en kunt U raden hoe hoog het vlieg tuig is. Bij het bestellen van iedere portie kersen wordt een kaart afgegeven waarop U 'de hoogte in meters kunt invullen. Die- het raadt of het dichtstbij heeft geraden, heeft recht, dien middag bij het vertrek van den WelEd. Heer Schmidt Crans een Doet allen mee met deze buitengewoon mooie attractie. Wii stellen nog 5x3 pond kersen beschikbaar voor de vijf inzenders die het kortstbij hebben geraden. Ieder die belang stelt in de ontwikkeling van de Ned. Luchtvaart (en wie doet dat tegen woordig niet) zal ongetwijfeld' Zondag a.s. DE KLEINE BETUWE bezoeken. Om 5 uur namiddag worden de namen van de prijswinnaars aan de fruithal bekend gemaakt*. Voor scholen en vereenigingen verlaagde prijzen. - Op verzoek van vele Betuwe-bezoekers is er een afzonderlijke Rijwielbewaarplaats ingericht, waar men zijn rijwiel kan plaat sen onder controle, voor 10 cent. De gelegenheid om gratis te stallen blijft gehiand-haafd. Autobusdienst vanuit Gouda autobusstation zoowel Zondag als werkdagen 2, 3, 4, 5, 6 en 7 ijur. Vertrek van de Betuwe 2.45, 3,45, 4.45, 5.45, 6.45 en 7.45. ATTENTIE! Om teleurstelling te voorkomen zij medègedeeld, dót mi krachtiigen wind uit Oostelijke ctf Westelijke richtingen niet kan worden geland. De ondernemer:* T

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2