OOG DE BESTURING? PLYMOUTH Waarschuwing Zomer sproeten SPRUTOL «©NIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor l®cL D« man, dia de troeven had Het overlijden van Prins Hendrik. Beurs van Amsterdam. Let U eens hier op..... Hitler voor het front ven het Rijkekebinet Hij brengt verslag uit van de recente gebeurtenissen. Von Papen regeeringscommissaris van het Saargebied. In de gisteren gehouden zitting van het Rijkskabinet heeft Rijkskanselier Hitier uitvoerig rapport uitgebracht over het ontstaan van den hoogverraderlijken aanslag en het dempen er van. De Rijks kanselier legde er den nadruk op, dat bliksemsnel handelen noodzakelijk was, omdat anders het gevaar bestond, dat duizenden menschenlevens vernietigd zouden worden. Rijksminister v. Blomberg dankte den „leider" namens het kabinet en de weer macht voor zijn vastberaden en moedig optreden, waardoor hij het Duitsche volk voor een burgeroorlog heeft gespaard. Het Rijkskabinet heeft vervolgens een wet goedgekeurd inzake maatregelen van noodweer. Het Rijkskabinet heeft voorts een wet aangenomen Inzake een wijziging van de wet tot verzekering van de eenheid van Staat en partij, volgens welke de chef van den staf der S.A. geen lid meer moet zijn der Rijksregeering. Voorts zijn verschillende wetten afge handeld, o.m. een wet tot toepassing Vfcn economische repressaillemaatregelen te genover het buitenland in verband met de dreiging met dwangmaatregelen door het buitenland in het goederen- en be talingsverkeer tegenover Duitschland. Een proclamatie van Hitier. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft de volgende proclftnatie uitgevaardigd: De maatregelen ter onderdrukking van de Roehm-revolutie zijn op den len Juli 1034 's nachts beëindigd Wie op eigen initiatief, met welke be doeling ook, zich in voortzetting van deze actie schuldig maakt aan een geweld daad, zal ter veroordeeling in handen worden gesteld van de normale justitie. Goering krijgt het druk! De correspondent van Reuter bericht, dat officieel wordt medegedeeld, dat de laatste dagen een zestigtal personen te recht gesteld is Binnenkort zal Goering benoemd wor den tot vice-kanselier, hij zal evenwel minister-president van Pruisen blijven en ook ^e portefeuille van luchtvaart be houden. Verder wordt in sommige kringen me degedeeld, dat von Papen de post van regeerings-commissarls van het Saarge bied niet zal weigeren. Ontslagaanvrage van Von Papen nog niet ingewilligd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Von Pa pen een uitnoodiging ontving tot bijwo ning van de zitting van het Rijkskabinet, nadat dit ongeveer twee uur vergaderd had. Von Papen verontschuldigde zich en weigerde beleefd doch beslist de kabi netszitting bij te «onên. Hitier trachtte vergeefs hem over te halen om op zijn beslissing terug te komen, doch na een gesprek, dat ongeveer een kwartier duur de, vertrok Von Papen. Nader wordt uit Berlijn gemeld, dat Von Papen den gisteren vergaderenden Ministerraad zijn ontslag heeft aange boden. Het ontslag is echter tot nog toe niet aanvaard. Er zijn in totaal 46 personen ge- executeerd. Het schijnt vast te staan dat de offl- cleele lijst van persó&en, die terecht zijn gesteld, niet zal worden gepubliceerd. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De ex-kroonprins verbannen. Prins August Wilhelm eveneens. De corr. van het Algem. Handelsblad meldt uit Berlijn, uit alleszins betrouw bare bron te vernemen dat het schijnt vast te staan, dat de Duitsche regeering tot verbanning van den ex-kroonprins en prins August Wilhelm besloten heeft. In politieke kringen verijiidt althans, dat beide prinsen zich héboen moeten ver plichten, hup domicilie voorgoed in Ne derland te vestigen. De Duitdche strijdkrachten. De gewapende macht van Duitschland is als volgt samengesteld: Ryksweer: Het gewone leger met maxi mum sterkte van 100.000 officieren, onder officieren en manschappen. De S.A.: Stormafdeel ngen, die het z.g. bruine leger vormen, waarvan de sterkte strijders, brdcht. op ruim 2 millioen man wordt geschat. Dit leger is georganiseerd door dén thans ge- fusilleerden vrooegeren kapitein Röhm. Daarnaast bestaat een speciaal korps de S.S. (Schutz-Staffel), dat een lijfwacht is van de nazi-regeering en ongeveer 100.000 man telt. Zy hebben geheel zwarte unifor men. flm: Een leger van oud-front- geschat wordt op 1 millioen gin van dit jaar werden deze onder nazi-controle ge- „Stahlhelmers" kwamen on langs in open conflict met het bruine leger. De Gestapo: De geheime staatspolitie, die onder oppertoezicht staat van generaal Goring. Deze is naast de gewone politie (Schupo) belast met de bestrijding van re- volutionnaire woelingen. De sterkte van dit speciale korps, dat veel overeenkomst heeft met de Russische G.P.Oe, is niet bekend. Siameesch Koningspaar te Berlijn. Maandag in den namiddag toonde de Wil- heimstrasse een ongewoon aspect; er heerschte een zenuwachtige stemming, die de geesten opnieuw verontrustte. Inderdaad bleek een groote politiemacht de omgeving te hebben afgezet, doch deze afzetting en *ook de overige drukte bleek in verband te staan met de aankomst van den koning en de koningin van Siam, die hun intrek na men in Hotel Adlon. Te kwart over vijf be gaf Hitier zich van de rijkskanselarij naar Hotel Adlon, waar hij het Siameesche vor stenpaar begroette en een onderhoud had, dat ongeveer tien minuten duurde. Hitier was vergezeld van den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Neurath. Een S. A.-formatie, die voorbymarcheerde, werd voorafgegaan en gevolgd door een sterke poolitiemacht. Zoowel op den heen- als op den terugweg beantwoordde Hitier de toe juichingen van de menigte glimlachend met opgeheven rechterarm. leidde het onderwerp „Moeilijkheden met kinderen" in. Daarna had een gemeenschappelijken maaltijd plaats, aangeboden door het hoofdbestuur. In de avondvergadering werd het on derwerp „Wat ls de kern van ons Kin- derbondwerk" ingeleid door mej. C. Wes tendorp, uit Haarlem, en mej. B. Jolles, uit Hilversum. Tot bestuursleden werden herkozen mej. Suze Groshans, Arnhem, en mej. Betty Jolles, Hilversum. Tijdens de avondvergadering voerden de leidsters van de afd. Joure van den Bond den ouden Frieschen dans De skotske trfje uit in ouderwetsch costuum. STADSNIEUWS. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. OOSTENRIJK. Weensche radiozender beschadigd. Zware ontploffing in de magazijnen door een ecrasiet-bom. Gisternacht tegen half drie heeft zich in de opslagplaatsen van de Weensche radio-omroep (Ravag) een buitengewoon zware ontploffing voorgedaan. Met een geweldige knal explodeerde daar een ecrasiet-bom, waarvan de uitwerking nog verhoogd werd door het feit dat een heele reeks der opgeslagen flesschen am moniak door de explosie eveneens tot ontploffing werd gebracht. De daardoor aangerichte schade schijnt buitengewoon groot te zijn Vermoedelijk zijn verschei dene muren ingestort, daar de brandweer zich gedwongen zag de zoldering, die de vloer vormt van de zendruimten te stut ten. Uit zekere gereserveerde uitlatingen van officieele personen van de Ravag zou blijken dat ook de zendruimte vrij aan zienlijk beschadigd Is. BINNENLAND. Nederlandsche Kinderbond. Jaaiiijksche vergadering te Joure. Zaterdagmiddag is te Joure (Fr.) de algemeene jaarlijksche vergadering van den NederlandSchen Kinderbond gehou den, onder leiding van mej. Buisman, uit den Haag. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging een batig slot had van 4329.91. Dit be langrijk batig saldo was een gevolg van een aan de vereeniging gelegateerd be drag van 5000. Tot vertegenwoordigster der vereeni ging in den Nationalen Vrouwenraad werd aangewezen mevr. Behrens-Kamer- llng, uit Zutphen, en tot afgevaardigde mevr. v. d Pol—Oosterling, uit Gouda, als vertegenwoordigster in den Bond, tot bescherming van het kind mej. Buisman, uit den Haag; in den Bond Plaatselijke keuze mej. Groshans, uit Arnhem; in de Tuchtunie mevr. Doorman—Kielstra, uit Rotterdam Medegedeeld werd dat Het Vacantie- huis. uitgaande van den Nederl. Kinder bond, een telcort had te boeken van f 581.49. Een reorganisatie van het Va- cantiehuis zal moeten plaats hebben. Mej. C. Wilbrenninck, uit Barchem, GOUDA, 4 Juli 1934. De werkverschaffing aan den Parallelweg. Drukbezochte vergadering van den Goudschen Bestuurders Bond. YVeiiug instemming. Een incident. menige honderden menschen verlaten de zaal. Gisteravond werd door den Goudschen Bestuurders Bond een openbare vergader.ng genouden in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen". De zaal was geheel bezet, eemg etientallen bezoekers moesten wor den teruggezonden. De voorzitter van den G. B. B., de heer J. J. Kolenbrander, opende de vergadering met een woord van welkom. Als spreker trad op de heer H. Lindeman, hoofdbestuurder van het Ned. Vakverbond met het onderwerp: „Het systeem van werk verschaffing aan den Parallelweg en de steunverlagingen". Spr .ging uitvoerig na de historie van de moderne arbeidersbeweging, wees op den Jarenlangen strijd voor een betere posit.e der arbeidersklasse, de voorziening in den werkioozenzorg. Op de Itijksbegrooting voor 19U4 werd 4e millioen uitgetrokken voor werklozensteun, hetgeen 29 millioen min der is dan in 1933. Door werkloosheid werd in de maanden J; en Februari van dit jaar al meer aan steun uitgekeerd dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Duidelijk bleek hieruit dat aldus spr. als zóó werd doorgegaan, de 75 millioen ras zou zijn overschreden. De heer Kupers had in de Tweede Kamer gewezen op het onmogelijke om met de uitgetrokken ƒ46 millioen rond te komen, doch tot driemaal toe verklaarde de Kamer zich achter de Begeering. De brief van re- geeringswege aan alle gemeentebesturen gericht, inhoudende dat met ingang van 1 Juli nieuwe bezuinigingsmaatregelen zouden worden ingevoerd, heeft in breede lagen der arbeidersbeweging ontstemming gewekt Allen in gemeenten, zoo zei spr., waar de steunnorm ƒ6.60 tot ƒ8.— bedraagt is de steun niet verlaagd. De wijze van subsi- dieering van het Rijk aan de gemeenten brachten de laatsten in steeds grooter moeilijkheden, welke inhielden: steeds nieu we verslechtering der werkioozenzorg. Naast de steunverlaging kwam gelijktijdig de verslechtering in de werkversehaffingen. Het N.V.V. verklaart zich principieel niet tegen werkverschaffing, maar meent dat het inkomen hooger behoort te zijn dan het steunbedrag. Afgezien van het financieel voordeel beteekent dit een moreele steun. Enbele woorden wijdde de heer Lindeman aan de werkverschaffing aan den Parallel weg en zei dat in Gouda hierby de grond slag der contra-preatatie is vastgehouden, waarby de werkverschaffing uitgaat van het steunbedrag. Dei werklooaen doen daar met tegenzin het werk. De 10 of 15 toe slag di eenkeien hebben, zyn van geen be- teekenis, daar die nóodig zyn voor slytage. Spr. wil tot de arbeiders in Gouda d i t zeg gen: Als men werkeB moet, werk dan goed! Voor sabotage heeft hy geen respect. An derzijds is de zaak zóó, dat door dit soort van werkverschaffing door de gemeente Gouda een 100.000 gulden aan loon worden u tgespaard. Onze taak is, zoo zei spr., er voor te zorgen dat met dit systeem niet wordt doorgegaan eft het niet overslaat op andere gemeenten. Spr. besloot zyn betoog met een beroep te doen op de steun der arbeiders en hechte eenheid in de rijen der moderne arbeidersbeweging van het N.V.V. Na de pauze werd door een viertal aan wezigen gedebatteerd, waarby er vooral de nadruk op werd gelégd dat de heer Linde man zoo goed als niet gesproken had over de toestanden by de werkverschaffing aan den Parallelweg en feitelijk een propagan- ra-rede had gehouden voor het N.V.V. Men wees er op dat daarvoor toch deze verga dering was belegd eü men voelde zich sterk gedesillusioneerd. De vrtf groote instem ming hiermede bewees wel hoe de meening van een deel der aanwezigen hieromtrent was. De heer Lindeman diende van repliek, waarby hy op zoodanige w(jze van &nt- woord diende dat een 200 menschen de zaal onder protest verlieten. De spreker liet toen na de debaters te beantwoorden, doch ging alleen in het kort in op hetgeen dool en I lid van het N.V.V. naar voren was gebracht, I ook daarby weer op krachtige wijze en- heid achter de vanen van het N.V.V. pro- pageerend. De talryke interrupties, het ge- fluit en rumoerigheid in de zaal toonde nogmaals de ontstemming van een belang rijk deel der aanwezige arbeiders aan. De voorzitter sloot met te zeggen dat by B. en W. een adres is ingediend en via den f gemeenteraad getracht zal worden maat regelen te treffen tot verbetering der heer- schende toestanden by de werkverschaffing aan den Parallelweg. Buiten wachtten een aantal menschen op het uitgaan der vergadering, hetgeen een rustig verloop had. Koeilessen op de plassen in de sloep van de padvindsters. Het bestuur van de Goudsche Padvind sters heeft besloten ook meisjes en dames, die geen padvindster zyn, in de gelegenheid te stellen om onder leiding to gaan roeien op de plas Elfhoeven. Mevrouw Redeke en juffrouw de Ligny stellen zich hiervoor beschikbaar. Er kun nen clubjes van tenminste 6 roeisters ge vormd worden. Woensdag- of Donderdag avond is de boot beschikbaar van 79 uur en des Zondags van 911 uur 'a morgens, terwijl by voldoende deelneming ook op een namiddag in de week een club gevormd kan wordefy De kosten bedragen voor iedere deelneemster die geen pad vindster is, 10 ct. voor iedere keer. Men verbindt zich voor 10 lessen. Aanstaande Zondag zal de eerste roei-oefening gehouden worden. Vrouwelijk personen van 14 jaar en ouder zyn welkom. De eenige voorwaarde, die ge steld moet wordq^i, is dat nen behoorlijk kan zwemmen. Leder die wil meedoen geve zich spoedig op by Mevrouw Redeke, West haven 42 of bij Mej. de Ligny, Kattensin- gel 77. Rouwdienst van de Christ. Oranje-vereeniging In de St. Janskerk. Donderdag a.s. zal vanwege de Christ. Oranje-vereeniging te kwart over acht een rouwdienst in de St. Janskerk wor den gehouden, ter herdenking van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden In dezen rouwdienst zullen als sprekers optreden de predikanten Ds. Simon, Ds. Elzenga en Ds. ten Brink. Kantongerecht. Zitting van heden Het was hedenmiddag voor het Kan tongerecht een echte zulveldag. Alvorens tot de behandeling van de verschillende zaken over te gaan, her dacht de plaatsvervangende kantonrech ter, Dr. Mr. Smit, de sterfdag van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins Gemaal. D. d. J., veehouder te Berkenwoude, stond terecht omdat hij 3 K.G .boter af geleverd heeft, die niet van het zuivel- merk waren voorzien. Bij doorzage van de boeken bleek, dat ook 6 nummers niet verantwoord waren. Het bleek dat de merken met de vinger waren aangedrukt geweest, niet met het stempel. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat dergelijke handelingen de Crlslszuivelwet zeer zouden kunnen benadeeLen. Conform den eisch werd D. d. J. ver oordeeld tot 20 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. S., landbouwer te Haastrecht, had 13 9m pond boter in voorraad aan één kluit, niet voorzien van het merk. Gedaagde verklaarde, dat hij dit met opzet niet gedaan had. Hij had de boter, hoewel ze 2 x 24 uur na de afwerking ge merkt moet worden, niet verpakt en ge merkt. Door het zoo te laten liggen kon hij de boter steeds weer bereiden en ze zou niet zoo spoedig bederven. De merken, die hij daarvoor noodlg had, had hij afgescheurd en achter ge houden. Op de desbetreffende vraag van den J ambtenaar, antwoordde S., dat hij eens per week het productleboek bijwerkte, j hoewel dit eiken dag „moest gebeuren. De hoofdcontroleur, de heer D„ zeide dat wanneer de boter op é£n kluit is, ze niet zoo spoedig bederft, 'maar het kan gelegenheid geven de boter langzamer hand ongemerkt te verjsoopen en dan is het excuus klaar. Verder had gedaagde de boter op zol der gezet, omdat hij wel wist dat het niet geheel in de haak was. De ambtenaar merkte op', dat derge lijke handelwijze inderdaad zeer ge makkelijk zou kunnen leiden tot ont duiken van den Zulvelwet. Spr. eisch te loo boete subs. 30 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in be slag genomene. Het vonnis luidde 50 boete subs. 14 dagen met verbeurd verklaring van het in beslag genomene. C. d. J. te Berkenwoude heeft een half jaar lang boter vervoerd zonder meik. De merken waren echter verantwoord. Ged. verklaarde dat hij de boter steeds bracht bij den getuige T. M., omdat deze een frissche kelder bezat In de zomer was de boter te slap om het merk er op te stempelen en 's winters was ze nog niet stijl genoeg na de bewerking. De getuige verklaart dat d. J. de waar heid spreekt. De ambtenaar is van meening, hoewei de merken verantwoord waren en de boe ken zich in orde bevonden, dit aanleiding kon geven tot groote knoeierijen. Eisch fiü subs, it) dagen. Het vonnis luidt 25 boete subs. 5 da gen nechtenis. W. d. J„ landbouwer te Ouderkerk a. d. IJssel, had 3 K.G. boter verkocht zonder merken. Getuige J. B. verklaarde, dat de mer ken er los op zaten niet met het stem pel ingedrukt, want dit werd beschim meld gevonden van de merken waren er 4 los en 2 zaten vast. Ze waren echter voor wedergebruik geschikt. Toen de ambtenaftr naar de stand van de boeken vroeg verklaarde ged. dat ze iedere dag bijgewerkt werden maar toen ze ingezien werden, was zijn boekhoud ster uit en hijzelf kon het niet. De ambtenaar vond het weer een staal tje van grenzelooze lakschheid en eischte f 50 boete subs. 14 dagen hechtenis. Het vonnis werd f 40 subs. 10 d. h. D. L., te Rotterdam, had op op Plat- teweg een Jongen aangereden die op zijn bagagedrager een motor vervoerde. Volgens een getuige was de automobi list na de aanrijding doorgereden, hoe wel de jongen In het water viel. Boven dien had de auto niet geheel rechts ge houden, terwijl de fietser dit wel had ge daan. De ambtenaar eischte 40 boete subs. 8 dagen hechtenis. De gedaagde zeide, dat hij gestopt had toen de jongen in het water viel. Hij wil de hem nog helpen, maar kreeg een groo te mond terug. Toen is hij doorgereden. Bovendien, zoo zeide hij, had hij op het harde wegdek zoover mogelijk rechts ge houden. Daar de fiets de auto maar net aantikte kan daar de fietser niet van ge vallen zijn. Conform den eisch werd hij veroor deeld tot 30 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. L. A., te Nieuwerkerk a. d. IJssel, had een half pond eetbaar gesmolten rund- vet over de openbare weg vervoerd zon der merk. Het was een half pakje, daar hij de andere helft verkocht had. De eisch luidde 50 boete subs. 10 da gen. met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. De kantonrechter veroordeelde hem tot 30 subs. 6 dagen met verbeurdver klaring. Een leelijk ongeval. Het 4-jarig knaapje A. Schouten, wonen de op de Zeugestraat, heeft gisteravond in de nabyheid van de ouderlijke woning, aan een Bcherpe punt van een brug zijn arm opengehaald. Nadat de heer den Broeder, die lid is van de Goudsche E. H. B. O. een noodverband had gelegd, werd de hevig bloedendcj wonde in de Wijkverpleging ver der behandeld. Het ventje kon daarna naar huis gaan. Laat ons le er en rondom ons vreug de te verspreiden, gelijk de zon haar stralen uitgiet over bergen en daden. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 6 Nadruk verboden Maar natuurlijk stemden de'beide anderen grif toe. Nu dan, miss^GHj^Llk zijn ver loofd. Juist! Vertelt u^Hi; verzocht Bristew. Zooals ik al zei, hebben we tot even over elven samen zitten praten. Toen moest ik weg om nog tie.n nachttrein naar Washington te kunnen halen. Dat is u echter niet gelukt. Neen. Ik heb in Mapplewood, twee K M van hier, oponthoud gehad, met het gevolg, dat de trein net vertrokken was, toen ik het perron kwam opstormen En wat bent u toen gaan doen? Wat ik toen ben gaan doen? Ja natuurlijk. Ik ben niet naar Mapplewood Inn teruggegaan, maar heb een kamer in het Brevord Hotel genomen. Zooals u weet i is dat vlak bij het station en het was mijn bedoeling den trein van hedenmid dag te nemen. Toen hij zoover met zijn verhaal was •gekomen, haalde Morley zijn zakdoek uit zijn zak en veegde er zich het voorhoofd mee af. Hij was gêheel van de kook. Datls voldoende, wat u betreft, merkte Bristew op Luister u nu eens goed. De hoofd commissaris en ik willen graag nog eeni ge inlichtingen ontvangen met betrek king tot de familie van miss Fulton Daar wij allen hier zieken zijn, leven we zooals u wel begrijpen zult, nogal op ons zelf, zoodat we niet veel van elkaar af weten. Wat kunt u ons meedeelen? Juffrouw Fulton en mevrouw Wi thers zijn en waren zusters, antwoordde Morley. Haar vader William T. Fulton Is hulseigenaar te Washington. Tusschen twee haakjes, miss Fulton verwacht hem vanmiddag, naar ze me gisteren vertelde. Verleden jaar herfst, even voordat miss Fulton ziek werd, is hij failliet gegaan. Was hij vóór dien tijd vermogend? Ja, nogal. Mevrouw Withers, die 25 jaar was, is vier jaar geleden met George S Withers uit Atlanta in Georgia ge trouwd. Maar toen miss Fulton hierheen moest voor herstel van haar gezondheid, stemde haar zuster, mevrouw Withers er In toe haar gezelschap te houden en te verplegen. Withers, is advocaat In Atlan ta, maar heeft geen groot Inkomen. Hoe oud is miss Fulton, vroeg Bris tew. Drie-en-twlntig. Is het u bekend, of mevrouw Withers zich wellicht In het bezit van kostbare sieraden bevond? Een oogenbiik was Mörley zichtbaar in de war. Toen, na een kleine pauze, ant woordde hij: Ja. dat was zij inderdaad. Toen de oude heer Fulton failliet ging, heeft miss Fulton al haar Juweelen verkocht om hem te helpen,. Maar mevrouw Withers weigerde het voorbeeld van haar zuster te volgen de sieraden, die zij bezat, behield zij. Hoe stonden de twee zusters tegen over elkaar vervolgde Bristew. Opnieuw aarzelde Morley. Komaan, als u daardoor liever niet wilt spreken, laat u het dan maar. Van zoo groot belang is dat trouwens niet, stelde zijn ondervrager hem gerust. Och, ik kan het u ook wel zeggen, meende Morley. Dat kan geen kwaad. De twee zusters stonden nogal koel tegen over elkaar. Ook toen mevrouw Withers hier was om miss Fulton te verplegen? Ja, toen ook. Mevrouw Withers was namelijk altijd de lieveling van haar va der en zij wist ook, dat mevrouw Withers alleen hier was gekomen, omdat haar vader dat wenschte. Miss Fulton had haar zuster oojc nooit kunnen vergaven, dat ze geen afstand van haar sieraden had willen doen, toen ze ha,ar vader er mee had kunnen helpen. Hadden zij wel eens oneenigheid? Meer dan eens, denk lk. U weet zelf wel, hoe dat gaat tusschen twee vrouwen, vooral als zij zusters zijn en niet best met elkaar overweg kunnen. Overigens hoefde mevrouw Withers zich geen en kele opoffering te getroosten, want de oude heer FuRon betaalde alles, ondanks zijn verminderd inkomen. Mevrouw Wi thers kon het dan ook hier best uithou den. Ze amuseerde zich heusch wel. Weet u soms, of zij gisteren onaan genaamheden hebben gehad, meneer Morley? Voor zoover mij bekend ia, niet. Heeft miss Fulton u er niets van gezegd? Neen; Dat is wel voldoende. Gelooft u ook niet, dat we voorlooplg genoeg weten? wendde Bristew zich tot den hoofdcom missaris Zeker, antwoordde deze, dankbaar, dat de ander het verhoor had kohnen leiden. Voorlooplg zijn we voldoende in gelicht. (Wordt vervolgd). aan de gevoel Z. K. gee: doer utterly k< n H. M. de I Herdenking in de' Stuten-Generaal. in verband met het overlyden van Prins Hendrik zyn de leden van de Eerste Kamer ter vergadering bijeengeroepen op Donder dag 5 Juli om half een. De Tweede Kamer zal op dieft zelfden datum Voor een analoge plechtigheid vergaderen om een Uur. De Raad van State kwam hedenochtend in hyzóndere vergadering hijeen. De vice-voorzitter, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland heeft den .overledene herdacht en er op gewezen dat van de 33 jaren die de Prins in den Raad van State heeft zitting gehad, <Z. K. H. geen gelegenheid heeft la ten voorbijgaan om zyn belangstelling te toonen voor de aangelegenheden die in den Raad van State werden besproken en voor het welzyn van de leden. Een Koninklijke boodschap aan de Eerste en Tweede Ksmer. H. M. de Koningin heeft de volgende boodschap aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toekomen: „Het heeft God behaagd onzen beminden Gemaal plotseling tot Zich te roepen. Met diepen droefheid geven wy U daar van kennis. Wy zyn overtuigd dat geh^l ons Volk zal deelnemen in de smart die ons en onze Dochter vervult. En hiermede bevelen wy ons in Gods vei lige bescherming. 4, w. g. Wilheimina." De wenschen van den overledene. Men deelt ons van officieele zyde mede: Overeenkomstig den herhaaldelijk door Z. K. H. geuiten wensch zal by de teraardebe stelling worden afgeweken van het gebruik van zwart en zullen de lijkwagens en de paarden met wit overkleed zyn. Het was eveneens de wensch van den overledene dat aan de gevoelens over het verscheiden van geen uiting zou worden gegeven irlyke teekenen van rouw. Betuigingen van rouwbeklag. Koningin heeft een zeer groot aantal telegrammen van rouwbeklag reeds ontvangen. Zoo kwamen in betuigingen van rouwbeklag van President von Hindenburg, den Paus, den Koning van België, den Graaf v. Vlaanderen, de Presidenten van Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk, van den Ko ning van Siam, den Koning van Zweden, den Koning en de Koningin van Engeland, den Prins van Wales en van den burgemeester van Brussel. Minister Oolyn ten paleize. Hedenmorgen te 12 uur bracht Minister Colljn een bezoek aan het Paleis in het Noordeinde, H. M. de Roningin, die evgn na aankomst van den Minister-Presideiit arriveerde, heeft Minister Colljn ontvangen. Prinses Juliana, die haa>r Moeder verge zelde, bracht een tak roode rozen by het stoffelijk overschot van Haar Vader. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Minister vaft Binnenlandsche Zaken heeft telegrafisch aan de Commissarissen van de Koningin verzocht alle burgemees ters in hun provincie op te dragen afkon diging te doen van het overlyden van den Prins Gemaal. Voorts verzocht de Minister er wel voor te willen zorgen dat alle open bare vermakelijkheden vandaag en morgen en op den begrafenisdag n et zijjlpn door gaan. Uit Ooflt.Indië. De Gouverneur-Generaal heeft een tele gram van rouwbeklag aan H. M. de Ko ningin gezonden van den Volgenden inhoud: „Diep getroffen door het groote verlies dat Uwe Majesteit en H. K. H. Prinses Ju liana en de Nederlandsoha bevolking lyden door het plotseling verscheiden van Z. K. H. Prins Hendrik, betuig ik Uwe Majesteit en de Prinses namens allen hier te lande myn eerbiedige en oprechte deelneming. Met groote droefenis in 't hart rouwt men om hem die zoolang aan Uwe zyde stond en lief en leed met Nederland en Overzee deelde. Opnieuw smeeken wij den AHerhoog- sten Uwe Majesteit en de Prinses deze da gen van nieuwe en aware beproeving te hel pen dragen. (w.g.) de Jonge. Aan alle hoofden van het Gewestelyk Be stuur is opgedragen om alle openbare fees telijkheden af te lasschen tot den Jag vol- gende up die van de begrafenis, wat betreft de openbare feestelijkheden, concerten, wed strijden enz. verklaarde de Gouverneur-Ge neraal dat h(j er prys op zou stellen, dat de hoofden van de Gewestelijke Besturen den leiders daarvan verzoeken deze op heden en op den dag der teraardebestelling niet te doen doorgaan. Ditzelfde geldt voor de radio-uitzendingen, behoudens voorzoover de langs dien weg gedane mededeelingen rechtstreeks verband houden met het over lyden van den Prins op den dag der be grafenis, welke als algemeene rouwdag zal worden gehouden. Dien dag zullen alle scho len en kantoren gesloten zijn en zullen geen zittingen der Rechtbank en openbare col leges plaats vinden. Voor den P.T.T. en an dere diensten zal de rouwdag met den Zon dag worden gelijk gesteld. De Volksraad is tegen 5 Juli in plechtige buitengewone zittihg bijeengeroepen. Alle regeerings-autoriteiten zijn uitgenoodigd deze zitting bU te wonen, De voorzitter van den Volksraad, Mr. Spit verzond aan H. M. het volgende tele gram: „Diep getroffen door het verlies dat Uwe Majesteit en H. K. H. Prinses Juliana heb ben geleden, betuigt de Volksraad van Ned.- Tndië Uwe Majesteit zijne innige deelne ming namen9 het dpor hem vertegenwoor digde deel van het Koninkrijk der Neder landen." Een laatste groet. Het personeel van de Hofhouding zal he denmiddag in de gelegenheid worden ge steld een laatste groet té brengen by het stoffelyk overschot van Z. K. H. den Prins. De Groothertogin van Oldenburg in Den Haag. Ook de Groothertogin van Oldenburg zuster van wylen Prins Hendrik, heeft la ten weten dat zy naar den Haag zal komen. Waarschljplyk zal de Groothertogin he denavond om 11 uur aankomen. Het Roode Kruis. In de hedenmorgen in het gebouw van het Roode Kruis gehouden spoedvergadering van het Hoofdbestuur, heeft de vice-voor-' zitter Jjhr. J. H. Roëll mededeeling gedaan van heviverlyden van Z. H. K. Prins Hen drik en den Prinif herdacht. Hertog Adoli van Mecklenburg. Hertog Adoli van Mecklenburg zal eveneens hedenavond met den sneltrein uit Berlijn om H uur aan het Staats- ^poorstation aankomen. Deelneming van autoriteiten. Gisteren reeds kort na het bekend wor den van het Qverlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, maakten verschillende leden van het Corps Diplomatique ten Paleize Noordeinde hun opwachting voor het af leggen van een bezoek van rouwbeklag. De registers ten Paleize werden gereed gelegd en waren op dezen eersten dag uitsluitend bestemd voor de leden van het Corps Diplomatique en voor de bin nenlandsche civiele en militaire autori teiten. Vandaag is op de registers zeer druk ge- teekend en werden ook reeds een groot aantal bloemen en kransen ten paleize bezorgd De indruk te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men ons, dat het bericht van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik zich met groote snelheid door de hoofdstad verspreidde. Algemeen kwam het bericht volkomen onverwacht, daar men niet vermoedde, dat de ziekte van den Prins van zóó ernstigen aard was, dat een spoedig verscheiden moest worden verwacht. Overal maakte het be richt grooten indruk en spoedig hing van taf van openbare en particuliere gebou wen de driekleur halfstok De indruk te Rotterdam. Aan de Rotterdamsche fefestweek is wel heel wreed en bruusk een einde geko men! Al zouden de Rotterdamsche V.V.V. dagen niet zoozeer een feestweek vormen, de vele vlaggen en versieringen, de mooie étalages, de drukte op straat en de voor bereidingen tot de optochten, welke ieder op zichzelf iets bijzonders beloofden* te worden, gaven toch Rotterdam een fefes- telijk aanzien. En met die feestelijke stemming was de droeve mare, welke gis teren snel in de stad werd verspreid, wel een heel schril contrast. Navwelijks was het treurige nieuws bekend géwordén, of allerwegen werden de uitgestoken vlag gen halfstok gehaald. De slag, welke de feestvreugde zoo fel en onmeedoogend verstoorde, wordt hier wel heel duidelijk gevoeld. Rotterdam deelt in den rouw. t>e burgemeester heeft den gemeenter rghd in spoedeischende vergadering bij een geroepen tegen vanmiddag twee uur Op de agenda stond als eenig punt het bericht van het overlijden van Z. A. H. Prins Hendrik der Nederlanden en in ver band daarmee een voorstel tot het zen den van een brief van rouwbeklag. De deelneming te Apeldoorn. Te Apeldoorn heeft het bericht van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik groote verslagenheid gewekt. Reeds spoe dig na het bekend worden, zijn van de openbare gebouwen en van vele particu liere huizen de vlaggen halfstok gehan gen. Aan het Koninklijke Palels het Loo en zijn aanhoorigheden zijn ten teeken I van rouw de gordijnen gesloten en is op het Baleis de vlag halfstok geheschen. J Verschillende feestelijkheden en ande re samenkomsten zijn uitgesteld. Alle muziekvergunningen zijn tot nader order ingetrokken Delft Het bericht van het overlijden van Prins Hendrik werd te Delft vroegtijdig gepubliceerd. Omstreeks half drie werd de Bourdon in de Oude Kerktoren geluid. V«i de openbare gebouwen en vele par ticuliere woningen waalt de vlag half stok. Het D.8.C., de D.V S.V, DJ5.B. en ae r.k. Studentenvereeniglng 8anc,tus Virgi- liiïs hebben in verband met het overlij den van den, Prins den rouw aangenomen voor den tijd van drie weken. Van giste ren af tot aan den dag der begrafenis zijn alle vergunningen tot het maken van muziek in de eafé's ingetrokken. In verband met de begrafenis zijn reeds eenige voorbereidende maatregelen getroffen omtrent het ontruimen van Je Nieuwe Kerk. Bijzonder Vrijwillege Landstorm. In verband met bet overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik is de Landdag van den B.V.L., die a.s. Zaterdag te Tilburg gehouden zou worden, uitgesteld. In de bijeenkomst der Nat. Land- f stormcommissie herdacht. Gisteren vergaderde te Den Haag de Nationale Lahdstormcommissle, de secre tarissen der Gewestelijke Landstormcom- missles uit het geheele land onder voor zitterschap van den heer Duymaer van Twist. 'Aan het slot van deze bijeenkomst kwam het bericht binnen, dat Z. K. H. Prins Hendrik overleden was, waarop de heer Duymaer van Twist in treffende be- wpordingen herdacht, wat de Prins voor ons volk en laftd geweest ls en welk een groote slag het Koninklijk Gezin in kor ten tijd wede? getroffen heeft. t De teraardebestelling van het stof- felljk overschot van den Prins. Naar wij met zekerheid kunnen mede- deelen was hedenmiddag drie uur nog niets bepaald betreffende dag of plaats van de teraardebestelling van het stoffe- lijk overschot van Prins Hendrik. '-"U'l-U- BEU LAATSTE BERICHTEN. DR^ADLOOZE DIENST. De muiterij op de Zeven Provinciën. De officieren voor het Hoog Militulr Gerechtshof. BATAVIA, 4 Juli. Het Hoog Militair Ge rechtshof zette heden de behandeling voort van het proces tegen de officieren van de Zeven Provinciën. De plaatsvervangend ad vocaat-fiscaal Mr. Jonker eischte in z\jn requisitoir de volgende gevangénisstraffen: Tegen den luitenant ter zee le klasse E. M. Mansveld 1 jaar en 3 maanden; tegen luitenant ter zee le klasse W. F. Fels 1 jaar en 6 maanden; tegen luitenant ter zee 2e klasse F. D. Kroon 1 jaar; tegen luitenant ter zee 2e klasse D. Dek ker. 6 'maanden; tegen de officier M. S. D. 2e klasse L. de Wilde 1 jaar; tegen officier M.S.D. 2e klasse G. Smit 2 maanden; tegen officier M.S.D. 2e klasse G. H. W. Salkom 3 maanden; tegen luitenant ter zee jte klasse A. N. Baron de Vos van Steenwyk 5 «iagen. Ten aanzien van de eerste der beklaagden werd door de plaatsvervangend advocaat fiscaal bovendien ontslag uit den militaire dienst gegeven wegens ongeschiktheid. Overigens werd bevestiging gevorderd van de vonnissen van de Zeekrijgsraad le Soe- rabaja. Deze eischen kwamen overeen met het requisitqir dat destyds door deu fiscaal van den Zeekrygsraad te Soerabaja tegen de officieren van de Zeven Provincie werd ge houden. Ds. Paul Jlerthault overleden. Gisteravond is te '«-Gravenhage vrij onverwacht op ó7-jarlgen leeftijd over leden Ds. Paul Bei thauld, sedert 19T3 pre dikant bij de Waaische Gemeente De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdag a.s. om 2 uur op Nieuw Wijk en Duinen. MMtKTBERICHTENlfr Kaasmarkt Woerden. 4 Juli. Aangevoerd 515 partijen. Prij zen le kw in. r.m. 20—24, 2e kw. m: r.m. f 16—19, zware 25. Handel traag. WISSELKOERSEN. 3 Juli. 4 Juli. Officieel. 1 Londen 7.45 7.45% Berlyn 56.32% 56.30 I Parijs 9.72% 9.71 Brussel 34.42 34.44 Zwitserland 47.94 48.— Kopenhagen 83.27% 33.32 Vj Stockholm 38.42 Mf 38.47% Oslo 37.45 37.5P New-York 1.47% 147% Niet officiëe'.. Praag 6.12% 6.12% Madrid 20.20 20.20 Milaan 12.65 12.65 SPOK'X' EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. O. V. B. De uitslagen der Zaterdag voor de ju- nipres-competitie van den Goudschen Voetbalbond gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Afdaling A; Goudfa c—Gouda d 5—0; Nieuwerkerk a—Bodegraven b 4—3; O.N. A. c—Schoonhoven b 4—1. Afdeeling B, groep 1Woerden a—Gou da a lü; Gouderak a—Bosk. Boys a iüi G.S.V. b—Bodegraven a 6—0; G.S. V bWoerden a 140. Groep 2: Stolwijk a—Ammerstol a 1—5; Oudewater a—Haastrecht a 0—1Lekker- kerk a—Schoonhoven a 5H) wegens niet opkomen. Groep 3: Moercapelle a—Olympia a 14-3; Bosk, Boys b—Waddinxveen a 0—5; Moordrecht a-^O.N.A. b'Y— f; O.N.A. b— G.S.V. a 4—1 Prolongatie 1 Beursoverzicht. De beurs had ook heden een kalm ver lóóp. Omtrept het resultaat der Duitsch- Nederlandsche Transferbesprekingen doen allerlei geruchten de ronde, doch men weet nog niet wat de houders van Duitsche obli gaties zullen krijgen. De onzekerheid had een volkomen stilstand in Duitsche obli gaties tengevolge. De koersen waren weinig „veranderd. Philips hadden van aanbod te lijden, waardoor de koers ruim 2Vz terugliep. Aku's neigden tot reactie. Unilevers trokken iets aan. Ford flauw en 3 lager. Petryleumwaarden verkeerden in reactie. De koersen kwamen over de geheele linie fractioneel lager. Suifcerwaarden lrepen terug in verband met de daling van den prijs van Het pro duct. Rubbers waren vast 'als gevolg van de stijging van den Londensche rubberprijs toM pence. Tabakken goed van tóón en enkele pro centen hooger. Senembah's liepen Iets terug. Scheepvaarten en minwaarden kwamen op lager peil. Aniërikaansche fondsen vasfer. Nederl. obligaties waren goed gedisponeerd. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Matige tot zwakke, later toenemende wind uit noordelijke richtln-"" gen. Hajf tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Aanvankelijk weinig veran dering in temperatuur. Later warmer aüvertentÏen. Ondertrouwd H. IJSSEL DE SCHEPPER en Mi. O. W. S. JOSEPHUS JITTA. Gouda Den Haag -4 Juli 1934. GRATIS ADVIES. In Rechtszaken en Handelszaken. Crediteuren regelingen, Achterstallige vor- derihgen, Successie memoiries, Echt scheidingen, Overdrachten, Kantonrechter, Politierechter, Opmaken requester! voor Crisis-Pachtwet, Rechtsgeldige boedelbe schrijvingen, Erfeniskwesties, em. enz Spreekuur dagelyks van 112. Donder dags tusschen 9—2. Handelskantoor „Hul- land-Indië", Hotel „CENTRAL" Markt ?2, Gouda. BOOG AZIJN bevat nimmer schadelijke bestanddeelen en is niet aan bederf onderhevig. BOOG AZIJN wordt sinds 1564 vervaardigd. HAAS'AZUftFABRIEKEN N.V. HAARLEM „EXCELSIOR" STOFZUIGERS NEDERLANDSCH FABRIKAAT A (Product van de Maatschappij ter Vervaardiging' van Gasmeters, enz. te Dordrecht). Ton einde teleurstelling voor Ken te voorkomen, raden wij onze nliënten in GOUDA en OMGEVING aan, zich voor reparaties of inlichtingen uit- sluitend te wenden tot Verkoopbureau der „EXCELSIOR" STOFZUIGERS IJSSELLAAN 130 GOUDA. Deie spiraalveeren, die samen meer dan 3'/i Meier lang lijn, verwerken alle schokken voor UDe Plymouth blijft steeds horizon taal en gemakkelijk bestuurbaar, ook al door s'n stootvrije stuurinrichting. In plaats van een stijve Muurstang, die beide wielen verbindt, 'zijn er twee stuurstangen - één voor elk wiel. Dit zijn slechts twee van de speciale eigenschappen van den Plymouth. Voeg daar nog bij de Zwevendé Kracht, de veilige hydraulische remmen, de zelisme- rende Oilite veeren, de geheel stalen car rosserie, de geruischlooze versnellingen etc. etc. en óok U zult zich aivragen, hoe het mogelijk is zéó'n wegen voor zóé'n lagen prijs te bieden. 0 Eischt bij aankoop van een nieuwen Plymouth steeds hel officieele Export-Certificaat, hetgeen U de zekerheid geeft, dat de wagen speciaal voor export gebouwd is en U perviae door de geheele Nederlandsche Chrysler- organisatia waarborgt. Official Dealar: N. NOORDEGRAAF - KLEIWEG 42 - GOUDA - TEL. 3016

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2