oed n I Gouda ekbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN M». 18844 Vrijdag 8 Juli 1884 73* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen a I feuilleton. 18^3 268 44 i ucces als het e ieder leest: COURANT 1OO o— Het overlijden van Prins Hendrik De man, die dn troeven had BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 1 NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. X-SCH LAGER AD BEZOEK”. 9 JULI doorgevoerd als de vorige maal en Iets I zich kunnen ophouden. Het is niet on- ons een R. HOORWEG. (Wordt vervolgd). wyn-Mayerfilm >K »nde Itjas. larin zóó vurig t elkeen onher- »r U vare vijze ANDROCK WALTER GANDER. weer naar het berglandschap in de verte. In de hel dere, doorschijnende lucht zagen de berg toppen er uit als de golven in een be- tooverde blauwe zee hoog gelegen huis had gekost. Wat zeg je wel van dien moord? Kruis spreken respectievelijk om 3.05 uur en 3.50 uur. Prins Hendrik. J F. Kenens, oud-redacteur van De adres van rouwbeklag Het adres zal worden aangeboden door de heeren K. ter Laan, Fleskens en Bie- rema. De voorzitter zal zich zelf aan het hoofd der commissie stellen. soliede Boek. >r de plaatsing zijn. gre- d»r» izijn, in«n on- rugbaar 5 Loge 5. 1OLLANDSCH IEUWS. SN LEEFTIJD. OOTE”. EARER jPH. FORBES. climax. Wou Je nog wat zeggen, Mattle? vroeg Bristew. Ik zei alleen, meneer, hoe schande lijk sommige negers zich gedragen. Hoe verscheidene van hen de gevangenis ont- loopen. begrijp ik niet. Wat bedoel je Mattie? vroeg Bristew nu op scherpen toon, want zijn belang stelling was gewerkt. Waarover heb je het? Ie bedoel, meneer, dat toen ik naar Lucy’s huis ging, ik een sleutel bij haar op den grond vond liggen. Toen ik er haar naar vroeg, antwoordde ze, dat het de sleutel van no. 5 moest zijn en dat ze hem waarschijnlijk had laten vallen Zoo, zei Bristew peinzend. Ja. je hebt gelijk Er zijn heel wat menschen op de wereld, die achteloos zijn. Toen ze weer in de keuken was verdwe- Het defilée langs de chapelle arden te. De bijzetting in de Nieuwe Kerk te Delft. Herdenkingsplechtigheid in de Eerste en de Tweede Kamel en Hoogen Raad. Rouwbeklag uit binnen- en buitenland. ken leven dikwijls het geval is, was ook Bristew tamelijk ijdel. In zijn fantasie zag hij zichzelf als hoofdfiguur in deze zullen alien naar den ingang van den grafkelder gericht zijn. De indeeling van de plaatsen zal in groote trekken gelijk zijn, alleen zullen er in alle vakken meer genoodigden geplaatst kunnen worden, waardoor alle aanwezigen de plechtig heid In haar geheel goed zullen kunnen volgen. Men rekent te Delft, waar de firma's Naaktgeboren en Pander in koortsachtige haast de voorbereidingen aan het treffen zijn, Maandag met de verschillende werkzaamheden gereed te komen, zoodat wanneer de Koningin Dinsdag de inrich ting van de kerk in oogenschouw zal komen neiiien, zij alles voor de plechtig heid gereed zal vinden. De muzikale leiding van de plechtig heid zal wederom in handen zijn van Johan Wagenaar. De organist van Thienen, die bij de bijzetting van de Konlngin-Moeder het orgel bespeelde, is door een ongesteld heid verhinderd ook bij deze droevige gebeurtenis zijn medewerking te verlee- nen. Luitenant-generaal Jhr W. Roëll, heeft gisteren een bezoek aan Delft gebracht, om de toestand bij de Nieuwe Kerk in oogenschouw te nemen, in verband met de opstelling van de troepen. Bloemstukken. Een stroom van bloemstukken is ook gisteren ten paleize afgegeven. Wij noe men slechts enkele: van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, van de Orde van Vrij metselaren, van ver schillende afdeelingen van het Roode Kruis, van een groot aantal liefdadig- heidsvereenigingen, van het Algemeen Nederlandsch Verbond, van den Sultan van Langkat, van het Nederlandsche ge zantschap in Lissabon alsmede van de Nederlandsche kolonie in Portugal. Plechtige zitting van den Hoogen Raad. Onder presidium van den president van de Vacantiekamer varï den Hoogen Raad heeft deze Kamer, waarbij zich verschillende raadsheeren hadden aan gesloten, gisteren een plechtige zitting gehouden ter herdenking van wijlen den Prins der Nederlanden. Daarbij waren o.a. ook tegenwoordig Mr J H Telders, landsadvocaat en aeken der Orde van advocaten, Jhr Mr. W M de Brauw, oud-deken en onderscheidene leden van den Raad van Toezicht. De president hield een uitvoerige rede. Herdenkingsplechtigheid in de Tweede Kamer. Ook de Tweede Kamer is in buitenge wone zitting bijeen geweest. De Voorzitter houdt, terwijl alle aan wezigen zich van hun zetels hebben ver- hevert, de volgende rede: „Den rouw nog diep in het hart, werd het Vorstelijk Huis opnieuw met smart bedeeld. „De Prins, bemind Gemaal der Konin gin en Vader, die zoo zeer den weg te raai ziet met irjnig medegevoel op naar Koningin en Kroonprinses, Haar in deze opkeek, zag hij een zwaargebouwden man bij de deur staan. I Hallo, Overton, begroette hij hem niet bijzonder vriendelijk, terwijl hij den Zooals bij mensehen, die teruggetrok- I m leven dikwijls het geval is, was ook I hen gewoonweg kapot. Heeft ze Je verteld, wanneer ze zich bedronken heeft? Gisteravond laat, meneer, met Perry. Hij heeft toch een karweitje voor u ge daan? Was Perry gisteravond ook dronken? Vertelde ze dat? Bepaald dronken was hij niet, ver telde ze. Waar hij nu uithing, wist zeniet. Bristew vroeg niets meer en Mattie ging langzaam naar de keuken terug, terwijl zij zacht voor zich heen mom- Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 8 Nadruk verboden Weet je wat, ik stel Je hierbij aan en zal dtt door het gemeentebestuur nog wel laten bekrachtigen Ze hebben van avond vergadering. Dus van nu af aan i behoor je tot de politie, laten we zeggen I tegen een salaris van 1<> dollar per week i ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer /0.z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voerpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en r-nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóój aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9G uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. nen, viel hem de belangrijkheid van haar mededeeling eerst goed op Hoe eenvou- t om van de slapende Lucy den sleutel te ste len en no. 5 binnen te sluipen. En nog eenvoudiger om. nadat hij zijn misdrijf had gepleegd, den sleutel op den grond te gooien in Lticy’s huis om zoo elke ver denking van zich af te schuiven. Daaraan had ik niet gedacht, over woog hij. Nu hebben we nog maar één gegeven noodlg om hem met de galg ken nis te doen makente ontdekken, dat hij de sieraden in zijn bezit of ze verstopt heeft. Plotseling schoot hem iets te binnen en hij begaf zich naar de telefoon om het Brevord Hotel op te bellen. Een zekere mr. Morley, mr. Henry Morley, heeft immers den afgeloopen nacht bij u gelogeerd? informeerde hij Ja, luidde het antwoord. Ik zou graag willen, verzocht; Bris tew vriendelijk, dat u eens het hotelre gister inkeek, om na te gaan, hoe laat precies hij zich heeft laten inschrijven U spreekt met het hoofdbureau van no- litie. Ik zal het u direct zeggen, meneer. Wilt u even aan de telefoon blijven, dan zal Ik het nazien. Daat staat Je zeker wel aan? i Natuurlijk, wat ik zoo graag wou, is de bevoegdheid om met al mijn kracht aan de opheldering van het mysterie mee i op het °°6enbllk nog niet durver ver- .2_— «...1. En wat Morley betreft waar zou lejnand met zoo’n slap gezicht de zenuwkracht vandaan halen om 'n moord te plegen? Er moet nog een ander in het spel zijn. Misschien wel. dat haar zuster, miss Ful ton. in een uitbarsting van woede Maar waarom zou hij zijn hoofd pijnigen, voor HH „„I# welke hij als volgt besloot. „De Prins zal bij ons in dankbare en eerbiedige herinnering voortleven. Het vele goede, dat hij ons heeft gebracht, wij zullen het blijven gedenken. Maar voor één ding boven alles zal Nederland hem eeuwig erkentelijk zijn. Het is, om- i dat hij H. M. de Koningin naar alle krachten steun en bijstand heeft ver- leend bij Haar hooge taak inzake de op- voeding van Prinses Juliana. Het is, om dat hij in zoo hooge mate heeft bijge dragen om aan de Prinses een gelukkige, zonnige jeugd te verschaffen en haar te maken tot wat Zij is geworden. Het is, omdat hij van ganscher harte heeft mee gewerkt om bij Haar tot volle ontwikke ling en ontplooiing te brengen de vele voortreffelijke en beminnelijke eigen schappen die Haar voor goed de harten hebben doen veroveren van het geheele Nederlandsche volk Wat de Prins als vader voor onze Prin ses is geweest, zal door Nederland nim mer worden vergeten. De procureur-generaal mr. A. Tak, zei- de namens de leden van dit parket zich van ganscher harte aan te sluiten bij de gevoelvolle woorden, waarmede de presi dent den overleden Prins der Nederlan den heeft herdacht. Als vreemdeling tot ons gekomen, is hij gescheiden als een diep betreurd landgenoot, bemind en ge- eerd door alle rangen der samenleving. Zwaar wordt offlrtiierbaar Vorstenhuis beproefd. Nauwelijks heeft men zich behoorlijk rekenschap kunnen gevèn van den om vang van het verlies, gelêtien door het -afsterven van H. M. dejjohlngin-Moeder of wij staan reeds weder bij de lijkbaar van Hem. die onze geëerbiedigde Konin gin en Haar Koninklijke Dochter het naast is. Moge belden eenlge troost wor den gegeven door de wetenschap, dat het Nederlandsche volk Haar rouw deelt en met Haar meevoelt in deze oogenblikken van Intense smart Van de Dollard tat over de Schelde klinkt in deze droeve dagen luider dan ooit de bede, dat onze vereenzaamde Vorstinnen nog lang voor ons vaderland gespaard mogen blijven. Hierna voerde het woord mr J. H Ten ders. als deken van de orde van advo caten. bij den Hoogen Raad om met een enkel woord de gevoelens der balie uit te drukken. De plechtige zitting werd hierna ge sloten. Plechtige zitting der Eerste Kamer. PrinsJHendrik herdacht. De Eerste Kamer Is gistermiddag in buitengewone zitting bijeen geweest, waarin de Voorzitter de volgende rede heeft gehouden: „Z K. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst. Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, is na 'n ziekbed van slechts luttele dagen tot Hooger Leven opgeroe pen. nieuwen chef nog toe: Denk er vooral aan om nog even naar no. 5 te gaan en naar die krabben op de vingers en op den nek te kijken Deksels, riep -Greenleaf uit. Dat zou ik heelemaal vergeten. Ik ga er direct heen. Op dat oogenblik kwam juist een rouw- auto aanrijden, die voor no. 5 stil hield De Coroner had inmiddels maatregelen genomen om de doode zoo spoedig mo- gëlijk naar het lijkenhuis te doen ver voeren. Langzaam ging BrlsteW' zijn huis binnen en staarde door het raam GO nmi E (01 RAM. zullen worden ingericht. Herdenking voor de K.R.O.-micro foon. Zondag 8 Juli wij'dt de K.R.O. tijdens zijn middagprogramma twee voordrach- Prins volbracht aan arbeid voor wat goed ten aan de nagedachtenis van Z. K. H. en edel is; arbeid, dit getuigde van zijn liefde voor den naaste. „God weten wij leidt het al ten Tijd en Mr Dr. F. W. Donker Curtius, goede. Die zekerheid is troost.” Secr.-Gen. van het Nederlandsche Roode De Voorzitter stelt voor de Koninklijke Boodschap te beantwoorden met een 1 Qverton. Ik kom nog wel eens terug hoor. Dat is Juist een kolfje naar je hand, hè! 1 pelde In Cincinnati maakte Je Je met dit soort i werk ook al verdienstelijk. Nu tot ziens! Met deze woorden liep hij de stoep af naar de straat. Hij en Bristew waren in den bijstand van den Allerhoogsten toe- biddende. „HIJ zij Haar eene verberging. „Zijn Oog zij op haar.” De Voorzitter stelt aan de Kamer voor, de Koninklijke Boodschap te beantwoor den met een adres van rouwbeklag 'De Kamer keurt het voorstel goed. De Voorzitter noodigt de leden uit zich naar de afdeelingen te begeven tot het benoemen van de leden van de commis sie van redactie. De vergadering wordt gesloten. Sne ministers, behalve minister Ölote- maker de Bruine, waren tegenwoordig Alle fracties waren aanwezig. Het stoffelijk overschot van den Prins is gistermiddag gekist. Hedenmiddag zal de kist in de chapelle ardente, welke in de achtervestibule van het paleis is inge richt, geplaatst worden. Met den sneltrein uit Berlijn is gister avond om 11 uur in den Haag aangeko men de erfgroothertog Friedrich Franz van Mecklenburg. Ter begroeting waren op het perron aanwezig hertog Adolf en de adjudant van wijlen den prins, kolonel Jhr Laman Trip. De hooge gast begaf zich met deze heeren door de koninklijke wachtkamer naar buiten, waar de hofauto gereed stond. De groothertog reed naar het pa leis Noordeinde. Er was veel belangstel ling Naar verluidt wordt prins Felix van Luxemburg voor de begrafenis van den Prins verwacht. De groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hendrik, wier komst naar den Haag gemeld was. is door on gesteldheid verhinderd aan dit voorne men gevolg te geven. Wel wordt de zoon van den groothertog van Oldenburg voor de begrafenis verwacht. De bijzettingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk. Zooals reeds gemeld is, zal de inrich ting van de Nieuwe Kerk te Delft in groote trekken gelijk zijn aan die, welke bij de plechtige bijzetting van het stof felijk omhulsel van de Konlngin-Moeder gemaakt was Voor de bespanning zal echter ditmaal een ivoor wit molton ge bruikt worden, afcgezet met een warm zacht-paarse tint. Het baldakijn aan den ingang van de kerk zal ook in deze kleu ren worden uitgevoerd. Voor het balda kijn in de kerk, tegenover den uitgang van den tunnel heeft men getracht een meer monumentale oplossing te vinden De uitvoering hiervan Is op aanwijzingen van monumentenzorg gemaakt door den architect H. van der Kloot Meyburg. De vorm van het baldakijn zal lijken op die van een groote tent. Twee rechtopstaan de zijwanden, die op een hoogte van negen meter langzaam naar elkaar toe buigen. De kleuren hiervan zullen ook weer wit en paars zijn, wat ongetwijfeld met het overheerschende wit der bloem stukken een zeer Indrukwekkend effect zal opleveren. De zitplaatsen in de kerk, die. zooals reeds bericht is, amphithe- atersgewijze opgesteld zullen worden, Wilskracht is een bewijs van ka rakter. INE. Sensatie. UR MATINEE. gelegenheid te maken waar de autoritei- vinden wist naar het hart ook van de ten’ diplomaten en verdere genoodigden Dochter, die de Koninklijke Echt ons zich kunnen ophouden. Het is niet on- schonk, ging uit dit leven heen. I S J2?_/?StiCht buffetten „Het Nederlandsche Volk gevoelt den nieuwen slag in al zijn zwaarte. I „Het deelt als immer in het leed, dat I door Oranje wordt gedragen. „En het gedenkt met eerbied, wat de „Smartelijk, diep getroffen door het kort geleden verschelden van H. M. de Konlngin-Moeder, ziet H. M. de Konin gin zich plotseling Haren Vorstelijken Gemaal ontnomen en verliest de Kroon prinses Haren Beminden Vader. „Wel is Godes Hand zwaar op Vorsten huis en Vaderland. „Uit den vreemde tot ons overgekomen heeft de Hooge Overledene van stonde af zijn nieuwe nationaliteit van ganscher harte omhelsd, zich een oprecht Neder lander betoond, en de kiesche, veelal zoo moeilijke, stelling van P,rins-Gemaal met grooten tact en toewijding ingenomen. „Gingen Zijne Belangstelling en Werk zaamheid naar verschillende richtingen uit, Zijne natuurlijke goedhartigheid en 1 ongedwongenheid, gevoegd bij groote vriendelijkheid, verwierven Hem tie sym pathie der natie. „Zij treurt over het heengaan van den Prins. „De Eerste Kamer der Staten-Gene- 1 van de binnenstad wordt niet zoo ver xxuxmi&iu ni «MuvinMuiBCB, naai m aeae doorgevoerd als de verlse maal er. iets nieuwe beproeving den alleen troosten- soepeler. Voor deputaties van vereenlglngen is evenals de vorige maal slechts een zeer beperkte ruimte beschikbaar. Auto’s en andere voertuigen kunnen geparkeerd worden in den Wlppolder en den Voordijkshoornschen polder De af zetting van de markt wordt wat ruimer genomen, zoowel in het belang van het publiek, dat van de straat gebruik maakt als in dat van hen die een plaats hebben gehuurd. Het autoverkeer zoowel in de binnen stad alg., op den nieuwen rijksweg wordt iets fèngfer vrQgelaten. Over verder stopzetten van het snelver keer Den Haag—Delft wordt nader over leg gepleegd met de burgemeesters van Den Haag en Rijswijk. De regeling in de kerk. In Maart jl. was de regeling zoo ge troffen, dat de genoodigden twee a drie uur vóór de aankomst van den stoet in de kerk aanwezig moesten zijn. Thans heeft men getracht ook hierin verbete ring te brengen en worden er pogingen aangewend om in het St. Anna-gestlcht, f dat ter zijde van de kerk is gelegen, een hij haar zelf had gesproken. Hij zou den schuldige moeten aanwij zen Dat werd van herp verwacht. En dat was een geweldige taak. Hij ging naar zijn schrijftafel en or- I dende er de knipsels over andere moord- l zaken. Hij zou ze naderhand nog wel be- studeeren. Toen hij van zijn werk weer bezoeker tegemoet liep Ik heb een goed oogenblik voor mijn bezoek uitgekozen, merkte de nieuwaan- gekomene op Hij hijgde nog van de in- stad van óo.üüü zielenals degeen, dien spanning, die hem de klimpartij naar het ei vaii uiexi iïiOüfu? Je moet het me niet kwalijk nemen, maar ik heb nu geen tijd voor ’n praatje. i Ik help de politie, zoodat je wel zult be- grijpen. Natuurlijk, natuurlijk, antwoordde tie? Natuurlijk, meneer. Maar ze kan niet op haar beenen staan. Diegesmokkelde dig kon het voor Perry zijn geweest I whisky, die de negers drinken, maakt van de slapende Lucy den sleutel te i Plechtigheid te Delft. Gistermorgen heeft de commissaris van poiiiie te Delft, de heer U. van der Zee, enkele mededeelingen gedaan no pens de maatregelen, welke getroffen worden bij de plechtige bijzetting van Prins Hendrik op Woensdag a.s. in de Nieuwe Kerk te Delft. De route 1£, als gemeld, dezelfde als die, welke is genomen bij de begrafenis van Koningin Emma en in hoofdzaak zullen dezelfde regelingen worden getrof- ten. Zooveel mogelijk wordt rekening ge- houden met wenschen van ingezetenen, j Zoo zullen bezoekers van vér afgelegen plaatsen in de gelegenheid worden ge- steld eventueel hun plaatsen in het af gezette terrein te berelkert. De afsluiting de hoofdcommissaris had uitverkoren om de draden van het mysterie, die om dezen opzienbaren moord hingen, te ontwarren. Zijn toekomst hing grootendeels van het resultaat van zijn onderzoek in deze moordzaak at. Hoe zou alles verder af- loopen? Nadenkend streek hij met de hand over zijn voorhoofd. Hij zou niet durven beweren, dat Perry schuldig was. On danks het bezwarende getuigenis der beide knoopen zou hij zulk een stelling up JJCb Onder het weggaan voegde Bristew zijn .dedigen Cincinnati goed met elkaar bevriend ge weest en hij scheen zich dan ook niet be- leedigd te voelen, dat de ander hem zoo onomwonden zijn congé had gegeven. I De deur, die van de keuken naar de eetkamer leidde, ging open en Mattie i verscheen Bristew trad zijn huls weer binnen. En? zei hij op den zachten. vrlen- delijken toon, dien hij gewoon was in den omgang met haar te gebruiken I Ik heb Lucy Thomas gevonden, me neer Bristew. antwoordde Mattie veront- waardlgd. Zij lag dronken thuis. Stom dronken! Heb je haar wakker geschud, Mat-

GC | 1934 | | pagina 1