Gevestigd de Jong's Autohandel J. DE JONG PUROL Official CHEVROLET Dealer Een Regentendagboek uit de 18e eeuw. HERFST GOUDA WAPEN SUPERIEURE SLAOUE Veilige en Economische Geneest -zonnebrand H9NIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor l©ct Fluwealanalngal 59 Qouda -i TaMoon 2884 REPARATIES aart alle merken Automobielen LXXXVIII. „8 February 1785 Magistraat „Collonel klaagt over B Maartens dat „hy zyn geweer verkogt heeft aan van „de Vyver, de boete daer toe staande „niet wil betalen versoek Constrante „(dwangmaatregelen) „geresolveert per manus te gaan (be sloten de desbetreffende gegevens ach- „tereenvolgena in handen van elk van de „leden te stellen) De klacht van den kolonel was een gevolg van het besluit, dat den vorigen avond door den krijgsraad was genomen. In de „Kesolutien van den Krygsraad" kan men in de notulen van 7 Februari 1785 het navolgende lezen: „De Wel Ed: Heer Collonel Communi ceerde (deelde mede) aan het Collegie dat zekére Bprend Martens, schutter in de Compagnie van de Westhaven, zich niet ontzien v^ad in een publycque Herberg, des- selü» geweer van Stads wegen aan hem ter gp&ru.k en niet anders geextradeerd (en niet met andere doeleinden uitgereikt), te verkopen; dat zyn Wel Edele hem daarover ten zy- nen huize had ontboden, over het onvoorzig- tig gedrag onderhouden en boven dien hem aangezegd, vervallen te zyn in een boete van 8;ingevalle het geweer te recht kwam, volgens het 7e artikel van het 3e hoofdstuk van de Ordonnantie en Regle ment op de Schutterye dat hy Martens aan zyn Wel Edele ad- voueerende (bekennende) de Verkoop van voorszegdfe Geweer; dog tevens 'er by voe gende, dat hy het zelve van den koper weder te rug had bekomen, en na eenige woorden wisseling had aangenomen de voorszegde de gestipuleerde (vastgestelde) boeten ten huize van zyn Wel Edele te zullen bezor- Sen dat hy hier inne nalatig en In gebreeken gebleeven zynde, zyn Wel Edele hem door den Bode tegens heeden voor het Collegie had doen Citeeren (oproepen). Voor welke attentie (zorgen), genomen moeiten en gedaan Rapport den Wel Edele Heer Collonel vriendelyk bedankt zynde, is vervolgens de voornoemde Martens ter ka mer gecompareerd (verschenen), desselfs afspraak met den Wel Edele Heer Collonel her innerd, en als nog de voorszegde Boeten afgevorderd; dan in plaatse hier aan te vol doen, sustineerde (beweerde) hy geen Boe ten schuldig te zyn, op het erroneuse (on juiste) voorgeeven, dat hy zyn eigen goed had verkogt, voegende er by, dat hy na dien tyd nog één geweer verkogt, en thans nog twee te koop had. Zynde hy Martens buiten gestaan, over voorszegde geval gedelibereerd (beraad slaagd) en geresolveerd (besloten) van het zelve kennis te geeven aan de Edele Groot Achtbare Heeren van den Magistraat; Tot welke Commissie (Tot de uitvoering waar van) de Wel Edele Heer Collonel vriende lyk is verzocht en gequalificeerd (gemach tigd)". Uit de mededeelingen, die de kolonel in de Magistraat deed, bleek, dat de feiten ernstiger waren dan men uit de notulen van den krygsraad zou vermoeden. In het ka merboek staat hierover het navolgende: „D Heer Francois van Harencarapel Dec ker, Colonel der Schutterye dezer Staa, heeft, uyt naam van de Krygsraad aan hei Collegie van de Magistraat gecommuni- ceert, dat de Krygsraad in t' zeekere ge- informeert zynde (er absoluut zeker over ingelicht zijnde), dat zeekere Barent Mer- tens Schutter en Wonende alhier Smorgens op den 6e January laatsleeden, zynde drie- koninge in het harthuys in teegenwoordig- heyd van verscheydene persoonen Zigh zeer sterk omtrent het Exerceeren uytgelaten hebbende, zeggende met Sware vloeken zulks niet meer te Willen doen, had ge- veyldt en verkogt zyn Schutters driekwarts geweer met desselfs toebehoren aan eene Cornells Van den Vyver wonende op de lange tiendeweg alhier, gemelde Mertens voor zigh had doen komen, en aan hem ge- vraagt, of hy Mertens zyn geweer, hetwelk hy Van Stadsweegen had ontfangen, aan Cornelia Van den Vyver had verkogt, dog dat gemelde Mertens niet tegenstaande hy het zelve geval aan den Colonel vante Voren had bekendt, zulks ten üterksten had genegeert (ontkend), zeggende niet het ge weer van de Stad verkogt te hebben, maar wel een soortgelyk van welke hy er nog verschyden had, dat dewyl by het zevende articul van het derde Hoofdstuk van de or donnantie voor de Schutterye was bepaald, dat geen Schutter zyn geweer mag verkoo- pen, veranderen of verzetten (verpanden), op de boete van agt guldens, zoo het geweer teregt mogt koomen, dogh niet teregtko- mende op de boete van Elf guldens zynde verpligt een soortgelyke drie kwarts geweer op de zelfde Conditiën (voorwaarden) daar en boven weeder te ontfangen, gemelde Krygsraad vermeenende zulks ter kennisse van hun Edele Groot Achtbarens te moeten brengen, te meer dewyl de boete ten pr >- fyte (voordeele) van de Stad moet komen, e"n zulk een geval ook zeer nadeelige gevol gen ^oude kunnen hebben voor de Schutte rye hem Colonel daar toe hadden gecom- mitteert (opdracht hadden verstrekt), ten eynde hun Edele groot Achtbarens intentie (meening) daaromtrent te mogen weeten; Waar over gedelibereert zynde is goed gevonden ende verstaan voornoemde Barend Mertens, en Cornelis van den Vyver tegens aanstaande dinsdag, zynde den 15e Fe bruary 1785 voor het Collegie van de Ma- i gistraat te ontbieden". De heele stryd liejl op dit oogenblik nog alleen maar over dq vraag, cf Mertens te recht verplicht \yas 'om een boeto van acht gulden te betalen. „D Hr Bailliu gesprooken overt koo- „pen vant Stuk Land in de oude Gouwe. „Wat er nu gerequireert (geêischt) „word van (door) dat Ambagt en Zulx „smakelyk te maken, heeft zulx aan genomen te doen Deze min of meer duistere aanteekening vindt haar opheldering in het Stadsregister. Het stuk land in de oude Gouwe was het land van den overleden procureur en schut terij-officier van der Gryp, waarop de schutters alle verschillende malen hadden geëxerceerd en waarop reeds eenmaal „de jaarlykse affvuuring" had plaats gehad. Dit land was echter gelegen in het „Am bacht van Bloemendaal". #De stad Gouda, die het voornemen had dit land te koopen van „Mjuffrouw Magdalena Heyman, we duwe en Boedelhoudster vau den Heer l'ie- ter van der Gryp", zou, zoodra zy het ver volgens „tot een Exercitieveld zou doen appropriëeren (inrichten)", wel eens in moeilijkheden met „Bailliuw, Landbewaer- ders en Heemraden van Bloemendaal" kun nen geraken. Vandaar dan ook, dat burge meester van der Hoeve aan den baljuw het huichelachtige advies gaf, om na eerst by dat „Ambagt" te hebben getnformeefa „wat er nu gerequireert werd" de eventueele moeilijkheden uit den weg te ruimen door „zulx smakelyk te maken". Het land is inderdaad aangekocht en tot exerctieterrein ingericht. Ver in de 19e eeuw is het nog als zoodanig gebruikt en lang nadat het nieuwe exercitieterrein aan den Moordrechtschen dyk in gebruik was genomen, is er nog eens per jaar door de Goudsche schutters op geëxerceerd. „Den Collonel zyn versoek agter den „doele affgeslagen en daar tegens hem „kennis gegeeven van t aangekog te 3tuk „land, en dat zulx tot zyn gebruyk klaar „gemaakt zoude worde tot de Exercitie „van de Burgers (d. w. z. de schutters) Het eene was het gevolg vau het andere. Nu het zeker was, dat er een nieuw exer citieterrein in de Oude Gouwe kwam, moest het verzoek om een dergelijk terrein achter den Doelen wel worden afgewimpeld. „d Hr v d Burch en Dekker gesproo- „ken over den apotheecq vant Gasthuys „op te geeven off niet minder off op „een ander goedkooper manier kon ge- „daan worden, „aangenomen ten npaste (spoedigste) .daarover rapport te doen Die vraag „off niet minder off op een ander goedkooper manier kon gedaan wor- den" is in 1785 niet voor de laatste tnaal gedaan. Nooit evenwel is die iraag beves tigend beantwoord. Tot op den huidigen dag is de „apotheecq vant Gasthuys" blijven bestaan; alleen de naam is veranderd in dien van stadsapotheek. Ook de zeer nauwe betrekking met het „Gasthuys" is verdwe nen, sinds dit „Gasthuys" onder gelijktijdige verplaatsing ruim vyf en twintig jaar ge leden is omgezet in het van Iterson Zieken huis. Voor het eerst is van een „Apothecari!" sprake in het jaar 1673. In het Kamerboek staat hierover het navolgende te lezen: „Maandaechs den 20ste february 1673 de Regeriten van t' Gasclmys hebben ge- exhibeert (vertoond) seecker contract acn- gegaen met Pieter Vrythoff tot Apothecaris van gemelt huys, waar op gedelibereert (be raadslaagd) synde is goedgevonden en ver staan gemelte contract t' approbeeren (goed te keuren) ende de voorssegde Pieter Vryt hoff tot Apothecar vant voorszegde huys aan te stellen, gelyck deselve aengestelt word by deesen". Dit „seecker contract" was echter nog slechts een ontwerp. Dit blijkt uit het na volgende, vermeld in hot „Stadsregister": „Op huyden (lsen XXlen february 1673 hebben de Meesters ende regenten vant Gasthuys der Stadp Gouda aengenomen ge lyck syluyde aennemen mits desen de per- soon van Pieter Vrythoff Luytenant üeser j stede, omme de voorszegde gasthuysef te dienen als apotheker, onder conditie (voor waarde), dat hy alle medicamenten volgens ordere (bevel) r'er «loctoren, ten behoove van de siecken Soo hi <ie gasthuysen als pesthuys leggende, off,te daeraen hoorende gehouden sal syn noer behoofien te prepa- reren (bereiden) ende ten spoedigste door de persoon daer toe geordonneerd (aange-, steld) des noot synde (zoo noodig) te dis tribueren (te doen uPreiken) welcken per soon sal aengenomen en beloont worden by de heeren regenten voornoemt, ende by ordinaris getal der siecken (en in de t\jden, dat het getal van de zieken normaal is) sullen de voorszegde medicjnen gebracht worden door hem offte syn knegt, is mede geconsecuteert by (besloten door) de voorszegde heeren regenten, dat men by dese ongelegentheyt van tyt, de gast huys winckel van de apotheecq naast syne huysinge sal transportere (overbrengen) ter tyt en wyle toe, dat de heeren regenten anders sullen bevinden te benooren, voor welcke Syne dienst hy jaerlycx tot een ordinaris tractement (als gewoon trak tement) sal genieten de somma van twee hondert gulden tot XL grooten tstuck ende dit alles op aggreatie ende approbatie (on der nadere goedkeuring) van achtbare hee ren Burgemeesteren deser Stede Actum (Tot stam^ gekomen) inde gast huys Camer binne.de voorszegde Stede, ende geteyckent by ffe voornoemde Heeren Regenten ende den voornoemde Pieter Vrythoff ApothecariB". Pieter Vrythoff bekleedde op het oogen blik van zyn benoeming tot „Apothecaris" reeds een belangrijke stedelijke functie; hij was „Luytenant deser stede", dat wil zeg gen luitenant by de schutterij. Dit was een hoogere functie dan die van apotheker, want als luitenant stond hy in de naamlijst van de regeerende heeren van Gouda en als apotheker niet Tegelijk met den nieuwen functio naris werd een knecht aangesteld. Be de functies zijn tot op heden bewaard gebleven. Eenig verschil met 1678 is er nu wel. In dit jaar werd bepaald, dat in het normale geval de medicijnen door den apo theker of zyn knecht aan de ziekenhuizen zouden worden bezorgd. Tegenwoordig is de taakverdeeling wel een beetje anders; de stadsapotheker behoeft zelf noo't de medi cijnen aan het van Iterson-Ziekenhuis te bezorgen. Pieter Vrythoff overleed in 1684. Over zyn opvolging ontstonden dadelijk moeilijk heden. De burgemeesters beweerden, dat zij „buyten kennisse van de Regenten van het Gasthuys" gerechtigd waren den nieuwen apotheker te benoemen. De regenten daar entegen hielden vast aan hun recht van Deze- zeer bijzondere versna pering is los verkrijgbaar a 20 ct. per ons en in Luxe Doozen a 90 cent per stuk L. Tiendeweg 43, Tel. 2593 Spoorstraat 37 Telef. 2189 voordracht, hoewel „sy selfs met malcander niet conden over een Comen". Het gevolg van deze oneenigheden was, dat er twee personen, Willem van Borsingen en Fran- chois Crabeth werden aangesteld tot „het Apotheeckerschap, omme t' zelve by haar beyde te bedienen ende waar te nefhen, van drie maanden tot drie maanden op sodanich tractement als by gemelte regenten is ge- contracteert (overeengekomen) geworden, ende by den overleedene genooten, zullende by t' overlyden van een van beyde de voorm: bedieninge by de langstlevende wer den becleed". Tevens werd bepaald, aat na den dood van beiden „de bestellinge (het recht van benoeming) van t' voor3/.cgde Ampt" zou komen aan de Heeren Burge meesters en aan dengent, „die het syn vie rendeel jaar sal syn". Dit wil zéggen, dat de burgemeester, die in hot desbetreffende kwartaal het recht had de opengevallen stedelijke betrekkingen te bezetten, in dit geval niet alleen mocht beslissen, maar ook iyn collega's hierin moest kunnen. Het stelsel van twee apothekers, die el kaar om de drie maanden vervingen, ve*- toont groote overeenkomst met het huidige systeem van werkverschaffing. In 1696 stierf Willem van Borsingen. De beide halve betrekkingen werden echter niet tot één vereenigd. (De weduwe van Borsin- £ln kreeg de apothekersplaat^ van haar overleden man, „mits laatende waarnemen de door den Apotheker Stout". Voor onze begrippen was dit een zotte toestand. Op deze wijze immers werd eén stedelijke we- duwenapotheek geschapen. In 1719 werd „in plaetse van Aletta Ca- tharina van der Mey, Weduwe van Borsin gen" tot apotheker benoemd Hendrick Daes- donck. Er was toen weer één stadsapothe ker. Intusschen hadden kleine tractements- veranderingen plaats gevonden. Den zesden Mei 1730 werd voor het eerst een „Instructie voor de Stads Apotheker op het Gasthuys Binnen de Stad Gouda" vast gesteld. Die instructie behelsde 21 artike len. Volgens het eerste artikel zou do apo theker „gehouden zyn by syn Intrede op te maeken en aen de Heeren Regenten over te leveren een nette /nauwkeurige) Staat en Lyste van de Meiicamenten op den Apotheek tegenwoordig gevonden worden de". Dit was logisch, alleen orde in het be gin kon orde aan het eind waarborgen. Artikel 3 luidde: „Eenige saeken op den Apotheek noodig hebbende sal hy op syn eygen gesag niet mogen "Ihkoopen of Ont bieden eenige Speceryon Drogues (medi cijnen) of Medicamenten als mede geen fiUdtyolt ROODZEGKl SO CENT GROEN ZEGEL *5 CINI 9 COUDZEGIl 00 CENT Go kunt probooron wat 90 wilt, stoods guit U woor tot Saladine teruakooron SERAJEWO. Een wonder van schoonheid... Waar een bloedig hoofdstuk der wereldgeschiedenis begon. Als we den naam van deze stad uitspreken: „Serajewo" dan verbindt zich met de eigenaardige scherpe con sonanten een Vast omlijnd begrip: de moord van Serajewo! Een innerlijke spanning houdt ons in haar greep ge vangen, als we van de kust of van Belgrado met den trein door de woes te Bosnische kloven en ravijnen naar de hoofdstad reizen. Honderd tunnels neemt de trein op zijn korten weg van Pale tot Serajewo. En liep niet aan de andere zijde der honderden meters diepe Harstkloof een autoweg, dan zou men bijna moeten gelooven, dat Serajewo enkel en alleen langs smok kelaars- en rooverspaden te bereiken was. Vlak voor de stad opent zich een rotspoort. Een oogenblik staat het hart stil, zóó verrassend en sprookjes achtig is het gezicht, dat zich voor. ons opdoet. Geleund tegen de zes tot achthonderd meter hooge bergen, ligt een uitgestrekte wirwar .van witte huizen en tuinen vóór ons. Honderd witte minaretten, sierlijk en slank omhoogragend, boren hun spitsen in de heldere berglucht. Rondom de stad ligt een krans van vestingen. En in de verte: een hooge, met glinsterend witte sneeuw bedekte bergketen. Dat is Serajewo! In eén wijden boog rijdt de trein om de uitgestrekte stad. Ver naar buiten ligt het station. Het moderne regeerings- en kazemekwartier tus- schen station en de oude stad kon evengoed in iedere andere Oostelijke stad gelegen zijn: de typische, breede stoffige garnizoenstraten, leelijke ka zernes en barakken, pompeuze regee- ringsgebouwen met hier en daar te midden van een goed onderhouden park e*»n villa of een museum. Wat alleen deze stad beteekenis geeft, dat zijn de menschen. Twintig- tot dertigduizend moham- medaansche Bosniërs bewonen de stad als een minderheid tussohen de vijftigduizend katholieken en Grieksch-orthodoxen. Nergens in gansch Europa wordt door den gods dienst van den profeet een sterkere activiteit en een fanatiekere vurig heid ontplooi*! als hier in het hart van Bosnië. Midden in de oude stad heft de Bgova-moskee haar scherpe mina ret in de hoogte. Een idyllisch hoekje. Honderdjarige linden beschaduwen de graven van beroemde stichters en de met eigenaardige ornamenten en koran-spreuken versierde fontein, die steeds door „geloovigen" omringd is, die hier de voorgeschreven wassohin- gen verrichten. Niemand zou vermoe den, dat nog in 1878 hier in deze mos kee de derwisch Hadschi Loja de vlag tot den heiligen oorlog kon verheffen, om de fanatieke Mohammedanen tot een laatsten, vertwijfelden tegenstand op te roepen tegen het Oostenrijksche occupatieleger onder veldmaarschalk Philippowix. Hoeveel bloed moest nog langs de steile wanden van het gele en roode land stroomen, hoeveel minaretten in puin vallen, voor de Oostenrijkers en Hongaren met wap perende vanen de Bosnische hoofd stad veroverden. Slechts zelden is men in de gelegen heid toegang te verkrijgen tot een der ontelbare mohammedaansche broederschappen, als zij hun gods dienstoefeningen houden. Alleen hij, die dit exces aan religieusen harts tocht en wild fanatisme in de laatste extase van het gebed zag, kan vermoe den waartoe deze anders zoo gelaten, ja, slaperige Bosniërs in staat zijn! Met hun Turksche mutsen op het hoofd, zitten ze daar als patriarchen met lange, witte baarden, met zilver- gestikte vesten aan en de eigenaar dige snavelschoenen aan de voeten in straten en straatjes van den wereld- beroemden Carsija-Bazaar. Onver moeid klinkt de heldere hamerslag en het geklop der wapensmeden en goud bewerkers. In halfduistere vertrek ken en met de meest primitieve ge reedschappen tooveren ze prachtige geciseleerde armbanden, koffiemo lens, dolken, halssieraden en meta len huisraad. Door heel Europa zijn hun kunstvoortbrengselen, die door eeuwenlange overlevering en be kwaamheid hun perfectie verkregen, zeer in trek. Men moet op marktdagen door het gewoel van de bazars wandalen, wan neer de boeren uit de bergdorpen langs de steile paden naar de lager gelegen stad komen rijden met hon derden kleine, sterke paardj es en ezels, hoog beladen met vrachten brandhout, hooi en graan wanneer de vrouwen van het platteland in hun oeroude bonte kleederdrachten moei zaam op den rug en op het hoofd boter, eieren, meloenen en groenten naar de markt brengen wanneer de Mohammedaansche vrouwen met haar zwarte sluiers en haar lompe, eentonige kleeding van het eene stal letje naar het andere snellen. De drukte duurt, tot van de hooge mina ret der Mi go va-moskee op de minuut nauwkeurig de muezzin oproept tot gebed: „Allah il Allah!" Op hetzelf de oogenblik laat iedereen zijn werk in den steek en snelt naar het voor plein van de moskee om met het ge zicht naar Mekka gekeerd de voor geschreven Arabische formules te belegging van Uw Kas- en Spaargelden. Spaarbank8 ft GEMKENTE Giro-, Stortings.) en Ophaaldienat) 2,52 GOUWE 2 - GOUDA. Wyn Brandewyn Gene ver of Azyn maar daer toe moeten hebben speciale orcire van de Heeren Regenten en de voorenstaende noodwendigheden ontfangen hebbende de selve examineeren of sy in qutditeyt en quantiteyt (hoeveelheid) werden bevonden soo als behoort en tot dien oynde desilve na wegen en na meeten laer van rapport doen en de Rekeningen over leveren sen de Re genten". Het sprak vanzelf, dat hy „met alle sin-1 delykheyd en nettigneyd den Apotheek al toos compleet moest houden Minder vanzelfsprekend was, dat ook koopmanschap van hem werd geëischt. H(j moest „als eenige Speceryen of Drbgues (medicijnen) in prys 3eer laeg waren, die gelegentheyd wel waer nemen en sig daer van bedienen om met communicatie der (in overleg met de) Regenten daer van een dubbelde provisie (voordeel) op te doen" De apotheker stond min of meer onder den „Stads Docter", want deze was „ge- authoriseert (gemachtigd) alle drie Maen- den in het Jaer over den Apotheek visitatie te doen". Misschien hing die ondergeschikte ver houding wel samen met de vrees voor kwak zalverij van den kant van den apotheker, die in een van de volgende artikelen tot uiting kwam. Dit artikel luidde: „Den Docter absent zynde sal hy geen Medicamenten den Sieken toe dienen, maer by de Regenten assistentie van een ander Doctor moeten versoeken". Zvfaar was zijn taak overigens niet. Hy moest „des Dingsdags en Vrydags Namid dag ten half twee uuren precys op den Apo theek wesen" om de Medicamenten voor Sieken in de Godshuysen en andere Patiën ten te bereyden". Hy mocht zich evenwel „in cas (geval) van nood by schielyke over vallen niet onttrekken". Tot hulp by zijn zware werkzaam heden kreeg hjj een knecht. Hij was echter niet gerechtigd dezen knecht te „employee- ren (werkzaam te stellen) als hy Apotheker self niet praesent was". Hier zat weer de gedachte achter, dat de „apothecaris" zijn knecht anders wel eenb zelf zou kunnen laten apothekeren. f Verder „vermogt de apothecaris niet buy ten de Stad te vernagten dan met consent (toestemming) van de regenten". De reeks van voorschriften sloot met de bepaling, dat „de apothecar in 't uytgaan de Deuren van de Apotheek en Laborato rium sorgvuldig sal sluyten en voor Vuur en Ligt sorg dragen dat er geen Brand ont. stae". De merkwaardigste van alle bepalingen was op een na de laatste, aldus luidende: „De apothecar sal den Apotheek of La- 'boratoriuqu- niet»- «pgfift mistjrutfken met aldaar Gêselschapperi te houden Wyn Bran dewyn Aqua Vita en diergelyke te dfchon- ken of Tabak te rooken". Misschien vermoedde het stadsbestuur, dat anders die „Wyn en Brandewyn" wel eens uit de aanwezige „Medicamenten" zou kunnen worden betrokken. Andere tijden, andere zeden; de tegen woordige apotheker zou vreemd opkijken, ind.en haar een dergelijke instructie werd voorgehouden. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. Doos30-60, Tube 80rf MUZIEK. W. Mengelberg te Salzburg. JJaar het „Vad." meldt, zal prof. dr. Willem Mengelberg ln het kader der „Festspiele" te Salzburg op 31 Juli met de Weensche Philharmonle uitvoeren de Zesde Symphonie (Pastorale) van Beet hoven en de Vijfde Symphonie van Tsjai- kofski. VOOR DE VROUW. Zeer moderne reismantel en complet van effen grijze stof. BESTUDEERT UW TYPE! IJdelheid in den goeden zin. De natuur moet geholpen worden, door EVA KOLDERT. Hoe dikwijls hebben wy niet hoo- ren zeggen: „Wat de een staat, staat de andere juist piet!" eri hoe weinig houden wy in de praktijk nog reke ning met die oude waarheid. Elke vrouw zal wel reeds opgemerkt heb ben, dat de eene kleur'haaf veel beter staat dan de anderehet schijnt ech ter veel moeilijker te zyn om tot het besef te komen, dat ook een kleur of een japonmodel, die een andere vrouw uitstekend staan, voor onszelf vol komen misplaatst kunnen zyn. Om te kunnen beoordeelen wat ons staat, moeten wij ons uiterlyk nauw keurig waarnemen en bestudeeren om te weten te komen, waarin onze schoonheid of bekoorlijkheid ligt. Het is een gezonde en wenscheljjke vorm van ij delheid om ernaar te streven, onze natuurlijke gaven ten volle tot hun récht te laten komen, doordat wij er met behulp van een geschikte om lijsting en behandeling de aandacht op vestigen. Het verschil tusschen wat ons wel en wat ons niet staat is wellicht het opvallendst bij het kapsel. Het kapsel, dat niet gekozen is in overeenstemming met de eischen van het gelaat, kan het uiterlyk werkelijk geheel bederven, al staat hetzelfde kapsel een ander ook nóg zoo goed. Aan den anderen kant is het mo gelijk, dat een vrouw met een knap geïicht, die ook overigens van de na tuur weinig heeft meegekregen, door de juiste keuze van kleeding en kap sel toch een aantrekkelijken indruk maakt. Hiervan zien wy dagelijks tal van voorbeelden, al is ftót helaas waar, dat wij zeker evenveel voorbeelden zien van knappe gezichten, die geen effect maken, tengevolge van de on geschikte omlijsting. Wij kunnen ons type slechts bestu deeren en nauwkeurig leeren kennen, wanneer wy de spiegel te hulp nemen en dan liefst één, waarin wy onszelf ten voeten uit kunnen zien. Van groo te beteekenis zyn ook de spiegels, waarin men zichzelf van alle kanten kan bekykenzeer vele vrouwen ver raden door haar uiterlyk, dat zy er niet op letten, hoe zy er van achter uitzien. Men moet zich ook veel voor de spiegel bewegen en zal dan bemer ken, dat een beweging in werkelijk heid vaak een geheel anderen indruk maakt, dan wy zouden meenen. Ook de lengte van een japon kunnen wij in den spiegel het beste beoordeelen, de schoenen evenzoo. Bijzonder veel kan een vrouw be- prevelen. Een typisch Oostersch too- neeltje in de hoofdstad van Bosnië Toch komt het zelden tot botsingen tusschen de aanhangers der drie ver schillende godsdiensten. Serajewo is niet slechts de zetel van de hoogste Mohammedaansche geestelijken, doch °ok van den R. K. aartsbisschop. Mo hammedanen, Katholieken en Ortho doxen behooren tot denzelfden volks stam, al heeft de heerschappij der Turken, die eerst in de zeventiende eeuw deze stad heeft gesticht en haar heeft gemaakt tot de hoofdstad van Bosnië; ook een deel van dit volk ge maakt tot de meest fanatieke Moham medanen van Europa. Oude mannen, die wy spraken, klaagden over het zedelijke verval der jeugd, omdat de zwarte sluiers der jonge meisjes steeds dunner en sierlijker worden. Ze vormen inderdaad niet langer een bedekking voor het gezicht, doch staan coquet en bekoorlijk. De zwar te, vurige oogen daarachter verraden niets meer van de deemoed en inge togenheid, die de profeet aan de vrou wen van zijn geloovigen voorschreef. In de onmiddellijke nabijheid van de bazar, daar waar de hoofdstraat van de binnenstad, waaraan de groo te hotels liggen, over het smalle ri viertje Miljacka, voert om op te stij gen naar de staatstapijtwevery, be vindt zich de brug, waar de student Princip temidden van een. dichte volksmenigte de hand ophief om de twee doodelijke schoten te lossen op den troonopvolger Aartshertog Franz Ferdinand en zyn gemalin. Er staan lange huizen van twee verdiepingen aan weerszijden van de eenvoudige straat. In een ervan is een marmeren plaat gemetseld om de plaats aan te geven waar de rampspoedige daad werd bedreven. „Neemt U hier lie ver geen foto's, U kunt er moeilijk heden mee krijgen", waarschuwt de gids, die reeds 20 jaar in Serajewo woont en ons ter plaatse nauwkeurig beschrijft hoe alles in zijn werk is gegaan. De straten zyn zoo nauw, dat een eenmaal voorbereide moord aanslag slechts door een wonder kan worden verhinderd. Juist deze plek, waar de brug over de rivier nog steeds naar den moordenaar wordt genoemd, was ideaal voor een aan slag. Toen de auto van den Aartsher tog met* de beide doodelijk getroffen inzittenden in razende vaart langs de kade voortsnelde naar het regeerings- paleis, kon de stervende troonopvol ger met zyn laatste blikken vanaf deze kade nog.eenmaal alle pracht in zich opnemen van deze door bergen omgeven stad. Zijn brekend oog heeft daarbij wellicht ook gerust op de spit se minaretten van den anderen oever, die dreigend opgerichte symbolen van het feit, dat in deze stad de geest van het Oosten in botsing komt met de Midden-Europeesehe beschaving. reiken door de verzorging van het haar, want ook van nature leelyk haar wordt by goede verzorging mooi glanzend en juist dit maakt het zoo veel grooter verschil voor den alge- meenen indruk, die de verschijning maakt. En dan komt het er verder alleen op aan om een kapsel te kiezen dat werkelyk flatteert. iVien moet wel een zeer regelmatig gezicht hebben, om een glad kapsel te dragen, dat het voorhoofd geheel vry laat, Anders is het beter om een deel van het voor hoofd, zoowel als de ooren te bedek ken. Vry gelaten ooren staan een enkele vrouw uitstekend, doch verreweg de meesten in het geheel niet. Verder is het in het algemeen ook aan te bevelen om het haar te golven. Vaak hoort men de meening uiten, dat ons haar ons het beste staat, zoo als l\et van nature is. Voor de kleur geldt dit inderdaad in bijna alle ge vallen, doch het is slechts een betrex- keljjk deel der gladharigë' vrouwen, dat er beter mee uitziet, dan met ge golfde haren. Bovendien is het moei lijker om glad haar tot een mooi kap sel te arrangeeren en er'precies de lyn aan te geven die ons het beste staat. Ook de verzorging der oogen komt er ten zeerste op ,aan. Wanneer dit slechts eenigszins mogelijk is, trach ten wy overmatige inspanning der oogen te vermijden. In elk geval is het echter noodig om ze dagelijks uit te wasstfhen met een weinig lauw wa ter, waaraan wat boorwater toege^ voegd is. Een heldere blik is het mooi ste wat de vrouw kan bezitten. Overigens is het voor dén toestand der oogen van groot belang, dat men voldoende slaapt. GEMENGDE BERICHTEN. Besprekingen van politie-autoriteiten in Nederland. Opzienbarende onthullingen. Het ging om millioenen. In verband met de valsche munters- affaire, die ongeveer 14 dagen geleden I aanleiding heeft gegeven iot de arresta tie van een twaalftal personen te Ant werpen, kan nader worden bericht, dat de commissaris van de rechterlijke poli tie te Antwerpen te Amsterdam Rotter dam en Den Haag met verschillende autoriteiten een aantal o besprekingen heeft gevoerd ten einde de schakel te vinden tusschen de uitgevers van de val sche bankbiljetten in Nederland en de makers in Antwerpen. We vernemen dat volledig is vastge steld kunnen worden, wie de tusschen- personen in deze affaire zijn geweest. Deze lieden behooren tot de reeds gear resteerden, doch het bewijs was npg niet definitief te leveren. Te Rotterdam is een bekend cocaïne smokkelaar gearresteerd, van wien vast staat, dat hij destijds opdracht had ont- vdhgen een aantal valsche bankbiljetten uit te geven. Door verschillende omstan digheden is hij hiertoe echter niet ge komen. De man is in het huls van bewa ring opgesloten. De „Soir" van Donderdagavond meldt nog het Volgende: De betrokkenen hadden het plan de Nederlandsche Bank voor een bedrag van 42 millioen franken op te lichten. Deze poging is evenwei mislukt udor- uat ue iaeigiscne pouue en ue neüeriaim- acne jusuue tydig werden gewaar- öctiuwa. ui ue(i loop van het jaar n&3 moest de «euefoanasene Jaanx een groot aantal uankonjeuen vernietigen. Ken beaienae kwam op ue idee üe biljetten, welxe ver brand zouden moeten worden te vervan gen en de andere te houden. Een der be- scnuidiguen heelt erkend dat zes series' van txaa. biljetten van f iuu op deze wijze verduisterd, een waarde van drie mil lioen guldens zou vertegenwoordigen, a.i. 4z millioen Belgische iranken. Men was het er zeüs over eens niet bij dat bedrag op te houden, doch er een geregelde ex ploitatie van te maken. Zekere Van der Welt, een Nederlander, was het hootd der onderneming. Hij wil- 1 de de noodige valsqhe biljetten laten drukken en stelde zich ln verbinding met een Antwerpenaar, zekeren B., die zich met deze zaak belastte, evenals met het overbrengen der biljetten naar Neder land. Cliché's en proeven0 werden door een Antwerpsche drukkerij vervaardigd. De eerste proeven voldeden niet. Een tweede serie cliché's bracht meer succes, doch met den drukker kon men het niet eens worden. Tenslotte slaagde i men erin een eerste serie van 5000 biljet ten te doen drukken. Een proef werd naar Rotterdam gezonden, doch gewei gerd, aangezien ze niet genoeg gelijkenis vertoonden "met de origineele biljetten. De beschuldigden, die alle bekend heb ben, verklaren, dat deze eerste üooo val sche biljetten zijn vernietigd. Niettemin zijn ongeveer 20 stuks in circulatie ge bracht. Q Bij deze zaak kwam een tweede. B., die de leider der bende was te Ant werpen, ontying op een goeden dag be zoek van drie individuen, die hem een revolver onder den neus duwden. Zij ver klaarden valsche munters te zijn en eischten aandeel in de affaire. Zij be weerden afgevaardigd te zijn door een Nederlandsqh-Limburgsche Bank, welke een „bevroren" crediet in Duitschland probeerde te incasseeren. Deze instelling wilde, naar hun zeggen, het „bevroren crediet" door valsche biljetten vervan gen, en dan de Dultsche autoriteiten waarschuwen, dat zij het Nederlandsche deposito moesten vernietigen. Er moesten "dus nieuwe biljetten wor den gedruist, daar er voldoende vraag was. Na vrij moeilijke onderhandelingen werd een serie van 500 biljetten uitge geven. Op dat oogenblik aldus de „Soir" waarschuwde een Antwerpsche graveur die gesolliciteerd had naar de vervaardiging der cliché's en de regel matigheid der bestellingen in twijfel trok de .politie. De'rechter van instructie Me- chelynck werd met de instructie belast. De international bende probeerde op dat oogenblik de valsche biljetten over de Nederlandsche grens te smokkelen. Een hunner bemerkte bij aankomst te Venlo dat de Nederlandsche recherchfe achter de zaak was. HU verborg het pak ket niet valsche biljetten en ging weer over de Belgische grens. De politie arresteerde intusschen ver scheidene medeplichtigen en binnen twee dagen waren alle >leden der bende achter slot en grendel.» Het is nog niet vast, te stellen welk aandeel de vefcchiUende leden der bende ln de zaak hebben gehad zoomede de rol, welke de twee in Nederland gearresteer- de individuen hierbij hebben gespeeld. ZU beweerden, dat de biljetten bestemd waren voor „reclame" en in sigaretten doosjes zouden worden verpakt Indien de „slag geslagen zou zijn" zou de Nederlandsche Bank millioenen lich ter zUn geworden! Benzine, banden, olie, ruime sorteering onderdeelen Aanbevelend

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2