G serders ?IEK iaat it!3 ïat 43 nendaal )A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NJEUW^RKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Na. 18848 Maandag 8 Juli 1934 73«Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BON i vondnummer roor Re«uwtJk intie sigaar IDDEL. if. 2745. Do man, die de troeven had EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Het overlijden van Prins Hendrik Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 1 meer ƒ0.50. Op en Redactie Telef. eerd verkocht. JTHAVEN 30. op feuilleton. proef anaf 295. Inas op: 3 M3, best oud verschillende leng- ikten en Afbraak bjj Stolwjjk, Telef o<* Naar het Amerlkaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. vertelt, blijft geheel onder istew hem ten antwoord, m PLAATS VOOR - OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT was. We waren toen zoowat een jaar ge trouwd. Daarna weer ,in Washington, twee jaar later, nu zoowat een jaar ge leden, toen ze haar vader en haar zuster ging bezoeken. En belde keeren begon het- precies op dezelfde wijze, als het hier de laatste twee maanden is begonnen. Wat is hier begonnen? drong Brls- tew aan. Toen ze wegging, had ze te veel geld bij zich, meer dan ze voor zich zelf kon noodig hebben Eerst bewoog ze haar vader haar alles te geven, wat hij kon missen. Daarop schreef ze mij en vroeg mij onder een nietig voorwendsel haar zooveel mogelijk te sturen. Ook beleende ze haar sieraden wel eens Dat heeft ze ook de beide eerste malen gedaan, hoe wel Ik er nooit eenlg definitief bewijs voor had. Toch was ik ervan overtuigd. Voorzoover ik weet, heeft ze dat hier nog niet gedaan Maar als ze het niet heeft gedaan, zou het den een of anderen dag toch gebeurd zijn. Welke waarde vertegenwoordigden haar sieraden? 10 Wat u ons, gaf kris de pers zal er niets van worden gepubli ceerd. We hebben uw Inlichtingen uit sluitend in het belang van het onderzoek noodig. Ja enfin, Withers stond t>p en liep zwijgend het vertrek op en neer. Hij maakte den Indruk, alsof hljroverwoog, wat hij den beiden mannen zou meedee- len. Zooals u wel begrijpen zult, heeren, hernam hij tenslotte, terwijl hij weer ging zitten, Is dit een hevige slag voor mij. En wat ik u vertellen ga, zou Ik veel nsch, 21 jaar oplei- ,S., goed met publiek jaan, zoekt werkkring, lig wat. Br. no- 12958 Blad. ten eerbied en stilte het stoffelijk schot van wijlen Prins Hendrik Hierna betrokken, in diepe stilte, op nieuw de kamerheeren, de hofjagers en leden van het personeel de doodenwacht. Voor het Paleis. in diepe en schrille tegenstelling met de plechtige schemering en de stilte in het witte huis was de stralende, zonnige zomerdag daar buiten, waar het leven zijn gang ging. Nu de hoofdingang van het Paleis ge sloten bleef, en de meeste kransen er af gegeven werden in een der zijgebouwen, waar ook de lijsten van rouwbeklag wa ren ©eergelegd, zakte de publieke belang stelling op het plein zienderoogen. En toch zijn juist verschillende belang rijke blijken van deelneming van offi- cieele zijde binnengekomen. Koning Boris van Bulgarije heeft een enormen krans met linten in de Bulgaarsche kleuren doen overreiken, waar op in gouden let ters een afscheidsgroet en zijn naam ge schreven stondeen krans, gezonden door den koning van Siam, een krans van den koning van Zweden enz. enz. Met de groote auto van de Duitsche legatie verscheen de Duitsche gezant, Julius graai von Zech-Burkersroda, die een krans namens de rljksregeering over handlgde; de Poolsche gezant, de heer Rudolf Hess over de S.A. De schuldigen zijn gestraft. De frontstrijders slagen, waar de politici falen, aldus de Minister. Opbaring van het stoffelijk overschot in de chapelle aidente. Zaterdag in de ochtenduren is in loopen een hondje, f, wit m. zw. vlekken, naam „Tokie".. .T«- oning terugbezorgen: jonlaan 16. p: Hudson 1929 Sedan Essex 1930-’31 Sedan Ford 1929, tweedeurs; 6, twee deurs. Prima. ’Anker, Stolwijk. lan, 21 j. zoekt werk- kweekerij in of nabij 'de getuigschriften ten Br. lett. B.,’t>ur. v. d. en het nat.-socialisme gemaakt. Hitler, die op het oogenblik in Beieren vertoeft, is op z\jn reis daarheen buitengewoon enthousiast begroet. Overal zong men het Duitschland- en het Horst-Wessellied en het „heil”- geroep nam geen einde. Dit is de ware stem- - ming in Duitschland. Aldus het D.N.B. Aardappelschaarschte. De aardappelen zijn te Berlijn zoo schaarsch, dat minstens de helft der huis- teek. Van particulier la hypotheek ge- Aanb. onder lett. A, dit blad. da and landhuisje thoven aan mooie laan sschen bev. 6 kamers n 422 M2, ƒ4400.—, oedel ƒ4750.— C. N. en, Bilthoven. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bflalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van* den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25 elke regel mee Z.ZZ. de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. een nieuwtje is, dat voor de boulevard-pers van belang is, men het de correspondenten niet kwalijk kan nemen, als zij .er dan nojp een schepje boven op doen. -X Intusschen is de bladen van Nedérland- sche journalistieke zijde meegedoéld, dat het „oproer” in Amsterdam slechts een buurtrelletje is, hetwelk geen/politieke be- teekenis heeft. De ex-keizer over-grootvader. Gisteravond heeft de gemalin van prins Wilhelm van Pruisen het leven geschonken aan een dochter. Prins Wilhelm, de oudste zoon van den ex-kroonprins, is gehuwd met prinses Dorothea von Salviati. reld zou willen verstoren. In het bizonder gelooven wij dat ook niet van het Fransche volk. Want wij weten, dat ook dit volk heimwee naar den vrede heeft. De front strijders willen den vrede. De volkeren wii- len den vrede. Duitschlands regeering wil den vrede. Wij geven de hoop niet op, dat ook Frankrijks regeering den vrede wil. Men mag de overtuiging hebben, dat ook de Fransche minister Barthou den vrede niet Duitschland wil, ondanks vele zins wendingen, die hun, die tot verzoening be reid zijn, onfraai in de ooren klinken. Bar thou toch is een man, die een yèrzienden politieken blik met persoonlijke beschaving verbindt, ja die met trots bekent een ver eerder te zyn van Richard Wagner en zijn werken. Niet tonder opzet zal hij in Ge nève gezegd hebben, dat hij een goed ken ner is van het geestelijk leven van Duitsch land. Het is op grond daarvan niet uitge sloten, dat hij in laatste instantie toch ge neigd zou zijn in de internationale politiek rekening te houden met de Duitsche toe standen, en zoo toonaangevend mede te werken aan de pacificatie van Europa. De volkeren zelf zullen' den mannen, die hun den vrede brengen, daarvoor dankbaar zijn, want de werkloosheid is met haar maat schappelijke ellende toch in de eerste plaats te wijten aan te geringe goederenruil tus- schen de staten, die steeds meer verhinderd wordt door gebrek aan vertrouwen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. soonlijkheden worden de deuren even j geopend Onmiddellijk nadat door leden van de hofhouding, in de aanwezigheid van Hertog Adolf van Mecklenburg en den geneesheer, dr. Hannema, de kist van de sterfkamer naar de vestibule gedragen was en onder de chapelle ardente ge plaatst, verscheen de Koningin wederom. Hare Majesteit was er persoonlijk bij tegenwoordig, dat het witte lijkkleed over de katafalk was neergelegd. Even-*- eens was zij het, die persoonlijk bloemen op de kist legde en de bloemstukken uit koos, die rond de katafalk werden neer gezet. Ik denk, daUze zoo ongeveer 15000 dollar hebben gekost. Het zou haar dan ook niet moeilijk gevallen zijn om er 600J a 7000 dollar, misschien wel meer, op te krijgen. Weet u zeker, dat ze zulk een hooge waarde bezaten? Ja. Haar vader had ze haar meeren- deels gegeven voor Hij failliet ging. Want hij ging verleden jaar herfst failliet, dat vergat Ik u nog mee te deelen. En wat nu deze chantagekwestle aangaat, hield Brlstew op overredenden toon aan. Wat was uw Idee daaromtrent. De een of ander moet haar in zijn macht hebben gehad, antwoordde Wi thers .terwijl hij met trillende vingers een sigaret opstak. Als hij geld noodig had, perste hij het haar af. D.wi.z. hij deed dat altijd, als zij van huls weg was. Voorzoover mij bekend, heeft hij het haar nooit in Atlanta moeilijk gemaakt. Waaruit denkt u, dat zijn macht voortsproot? Ik denk begon Withers. Toen hield hij op. U kunt tegenover ons heel openhar- ler trouw blijven. j „14 vnx xxinvi> mcuc, uav uiuvuige nwjiive- Er komen buitengewone gevallen van l^ke vechtpartijen in de Amsterdamsche liever voor mij houden. Maar dat schijnt zuster een maand lang in Atlanta City niet mogelijk te zijn. Welnu, de waarheid Is, dat ik hierheen ben gekomen, om met eigen oogen te zien, wat mijn vrouw met betrekking tot een zekere aangelegenheid uitvoert, Bedoelt u, dat u haar niet vertrouw de— dat u jaloersch was? bracht Brlstew in het midden. O, neen, dat niet, gaf Withers na drukkelijk ten antwoord. Dat liegt hij, dachten zijn belde on dervragers. Neen, dat in geen geval. In dat op zicht heb ik haar nooit gewantrouwd. In welk opzicht dan wel? Wantrouwen deed ik haar eigenlijk nooit, steunde Withers. Maar wel dacht ik, dat men in financieel opzicht druk op haar uitoefende. Ik dacht dat niet al leen, ik was er vap overtuigd. En ik ge loof het nu ook stellig. Bedoelt u chantage? vroeg Brlstew. Ja Juist, gaf Withers ten antwoord. Iets dergelijks bedoel ik. Zoolets is haar vroeger al twéémaal overkomen. De eer ste keer gebeurde het, toen zij met haar gevraagd. Het publiek maakt queu by de groentenwftikels! Voor een paar weken j waren ej aardappelen genoeg. Italië lever- de, Holland en België waren op de markt, terwijl eveneens de Duitsche boeren ijverig aan het rooien waren. Tengevolge van de contingenteeringspolitiek mogen Italië, Holland en België echter slechts een be- trekkeiyk kleine hoeveelheid leveren. De Duitsche oogst is dit jaar door de droogte zeer klein.'Bovendien is de rogge-oogst nu begonnen, zoodat het aardappelenrooien tydelyk onderbroken is. Duitsche aardappelen zyn te Berlijn thans nauwelijks op.de markt. Holland en Italië zyn de hoofdverkoopers. België schijnt meer in West-Duitschland af te zet ten. Het was een ware run op Hollandsche muisjes, die in den groothandel 12 R.M. p 50 K.G. deden. Men neemt aan, dat de aardappel schaarschte in de volgende week nog zal voortduren. Blutige nachtliche Këmpfe im Amsterdamer Arbeiterviertef. Met groote bloedroode letters, die tig zijn, stelde Brlstew hem gerust. Natuurlijk i was ik van oordeel, dat het verband hield met een of andere ge beurtenis uit dein tijd voor ons huwelijk. In wel opzicht? Dat wist ik niet en dat was juist, wat mij het meest zenuwachtig maakte, zuchtte Withers en het was duidelijk te zien, wat de man moest hebben uitge staan. Misschien was het wel een on schuldige liefdesaffaire, een flirtation, waarbij brieven in het spel kwamen, waarvan zij mogelijkerwijze dacht, dat het mij verdriet zou doen, indien ik ze zou zien. Niets anders? Dat ze zich aan iets onbehoorlijks zou hebben schuldig gemaakt, heb Ik nimmer verondersteld. «U zei zooeven toch, bracht Brlstew In het midden, dat zij tweemaal haar sieraden heeft beleend. Hoe ging ze daar bij te werk? En op welke wijze verschaf te zij zich het geld, dat noodig was om ze weer in te lossen (Wordt vervolgd). cc rruptie onder de leiders der S.A. aan het licht. Wat de waarheid omtrent en den om vang van het complot tegen Hitler betreft, ia thans komen vast te staan, dat de leiders een aanslag op touw hadden gezet onder het voorwendsel, dat' de S.A. manoeuvres zou houden. De vreedzame Duitechers maken zich vooral ongerust naar 1 aanleiding van de vraag, of Hitler in staat zal zyn even- ti’eele onlusten te onderdrukken, zooals hy dit de samenzwering heeft gedaan. Intusschen worden verschillende geruch ten, die de laatste dajgen de ronde hebben gedaan, thans weer tegengesproken. Oud-minister Trevirfcnus zou niet zyn ge dood, maar ergens in Dorsetshire in Enge land verblijf houden. Hy zoul uit Berlyn zyn ontkomen, waar men op zyn auto zou hebben geschoten. Waar de oud-rykskanselier Brüning het oogenblik vertoeft, is onbkend. Het D.NjB, houdt staande, dat het aan tal executies minder dan 50 bedraagt. Het gerucht, als zou op 29 Juni op Hit ler, toen deze een arbeidskamp bezichtig de, een aanslag zijn gepleegd, noemt dit blad dwaasheid. De in de buitenlandsche bladen gepubli ceerde uitvoerige- verhalen van „ooggetui gen” van de gebeurtenissen te München en Wiessee, noemt het D.N.B. „maakwerk”. De geestdrift voor den! leider, zoo deelt het bureau nog mede, is volstrekt niet ver dwenen, veeleer nog toegenomen: juist het krachtig optreden van Hitler heeft velen, die nog aarzelend ter zyde stonden, tot "jün van den Führer pn laar, not -crvr'lnl icrvln rrn.MO.ilrt MiLlor rlin De plaatsvervanger van den leider, ryks- minister Rudolf Hess, heeft Zondagmiddag op den partydag van den gouw Oost-Pruisen^ gesproken. De redevoering werd door alle zenders ve’. spreid. Hess zeide o.m., dat de stam der oude S.A., door wie de nationaal-socialistische beweging groot is geworden, met de be raamde revolutie niets te maken heeft. Het was misschien slechts een kleine groep op perste leiders en reactionaire intellectueele opdrachtgevers. Spreker waarschuwde met dezelfde kracht als indertijd te Keulen al diegenen die meenen, dat zy thans de S.A. kunnen belasteren. De leider heeft de schuldigen gestraft. Onze verhouding tot de S.A. is hiermede weer dezelfde. De S.A. is een deel der groote gemeen schappelijke beweging en geniet dezelfde achting, welke wy voor ieder deel van onze beweging koesteren. Men hoede zich er voor op een S.A.-man neer te zien. Ons Volk, al dus vervolgde Hess, heeft het geluk over wegend door frontstrijders te worden ge leid, door frontstrijders, die de deugden van het front overdragen op de staatslei ding, die werken aan de reorganisatie van het Rijk overeenkomstig den frontgeest. liet gevoel van verbondenheid is tot nu toe gebleven. De frontstrijders hopen den vrede te be waren. En daarom zijn de frontstrijders geroe pen de bruggen van begrijpen en overeen stemming van volk naar volk te slaan» wanneer de polititci den, weg niet vinden. Het is geen toeval, wanneer de staten, die aheen door frontstrijders toonaangevend geleid worden, Duitschland en Italië, het krachtigst er naar streven den wereldvrede te bevorderen. En het is geen toeval, dat door de ontmoeting der oud-stryders Hitler en Mussolini snel een hartelyke persoonlijke verhouding is ontstaan. Met onze Poolsche buren hebben wy een, den vrede dienenden, verdragstoestand tot stand gebracht en ook daar leidt een soldaat maarschalk Pilsoedski de politiek. Wy soldaten van alle fronten voelen ons vry van de verant woordelijkheid voor den laatsten oorlog. Wy willen gemeenschappelijk strijden om eeq nieuwe catastrophe te verhinderen. Het is de hoogste tjjd, dat eindelijk een werke lijke verzoening tusschen de volkeren ont staat. In alle landen ligt oorlogsmateriaal opgestapeld. Dat vormt een gevaar. Spreker verheft eerst thans zyn stem al dus, daar er nu in hèfc door Hitler bestuur de Duitschland geen gevaar is verkeerd begrepen te worden en op één lyn te wor den gesteld met de volksverraders en laf- v aards. Men moet het Duitschland van den vrede niet verwarren met het Duitschland van het pacifisme. Doch Duitschland zal, gelyk Frankrijk in den grooten oorlog, iederen duimbreed gronds tegen een aan valler beschermen en verdedigen. Laat men het eens wagen het nieuwe Duitschland bin nen te rukken. Maar wij willen niet ge ooven, wat verstoorders der internationale betrekkingen ons zouden willen suggereeren, I dat een volk den vrede van Duitschland en I aarmede van Europa, zoo niet van de we- I Nimmer blijft water in een onge bakken kruik, fijn meel in een zeef of een nieuwtje in het hurt der vrouwen. Jordaan gevoerd worden, dat de straten door barikades volkomen zijn afgesloten, dat de bruggen zijn afgebroken, dat de straatverlichting is vernield, en dat in den stikdonkeren nacht vuurgevechten worden geleverd, waarby een nog onbekehd aantal dooden gevallen zyn. Andere bladen bren gen hetzelfde bericht, alleen enkele pro centen minder sensationeel opgemaakt. En ieder blad geeft de tijding op de eerste pa gina. Het is, of de Duitsche redacteuren er een zekere „Schadenfreude” over hebben, dat Holland nu ook met de oproerige geest van zyn proletariaat is besmet. De Nederlandsche kolonie te Berlijn was door deze sensationeele berichtgeving da nig verontrust en informeerde by het con sulaat en het bestuur der Nederlandsche vereeniging, of het heusch zoo erg was. Ge- lukkigkon men de landgenooten kalmeeren. De Berlijnsche bladen bepalen zich tot reportage, en geven geen commentaren, zooals dat wel. geschiedt, wanneer het in andere landen een beetje roerig toegaat. Daaruit leiden wij af, dat het toch niet kwaad bedoeld is. De schuld ligt uitsluitend by de Nederlandsche correspondenten van de Duitsche agenturen en bladen. Er ge beurt in Nederland zoo weinig pikants, dat, wanneer er dan een enkele maal werkelyk (.(IIIISUIE COURANT. ren van begrip getuigende pacten den vrede der bewoners van groote nabuursta- ten. Mogen ook de regeeringen der volken aan de andere grenzen van ons rijk spoe dig een grootere veiligheid voof hun volks- genooten zien in vreedzame verdragen van goed begrip dan in opgestapeld oorlogsma teriaal. Dat is onze hoop. Deze woorden van Hess zijn in Engeland góed ontvangen. De Britsche pers ziet er een belofte in voor den vrede en een toena- vrouwen tevergeefs trachten, ze te koopen. dering tot Frankryk. Immers Hess beriep in den kleinhandel wordt 14 Pfg. per pond zich op het feit dat alle frontsoldaten den -J -- j- vrede gillen en verder wijst hej blad op de passagë waarin hij den wil van Duitsch land on| zich te verdedigen naar voren schuift. -- H1--'- T-r-T—- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Geruchten en tegenspraken van geruchten. Ofschoon oppervlakkig beschouwd overal in het land rust heerscht, bestaat er, vol gens eens Reuter-telegram, een zekere vage ongerustheid, vooral omdat naar schatting 3.000.000 personen in Duitsch land gewapend zijn, waarvan 75‘X bedreigd wordt nliet meer in de S.A. te worden op- genomeiji. De johgste executie heeft een algemeen e ontevredenheid gewekt en de kiem gelegd voor een vruchtbare propaganda der oppi 1 sitie. Een aantal S.A.-mannen zou reeds naar het communisme zyn overgeloopen. 1 Tegenover deze elementen van onrust kan de regeering de 100.000 man rijksweer stel- I len, alsmede de 12.000 man speciale politie Met groote bloedroode letters, die een van Goring en 20.000 SJS.-mannen, die Hit- kwart pagina in beslag nemen, deelt het J „12 Uhr Blatt” mede,'dat bloedige nachte- groo- over- ..wv uciiuiu opge- i baard in de achtervestibule van het Pa- i leis, waar de chapelle ardente is inge richt. De Koningin en Prinses Juliana kwa men ’s morgens per hofauto aan uit het Huis ten Bosch en hebben den geheelen morgen in het Paleis aan het Noordein- de doorgebracht. De Koningin ging persobnlijk na, of alle maatregelen genomen waren, die voor het overbrengen van de kist naar de vestibule noodig waren. Zij. nam de chapelle ardente in oogenschouw, die volkomen eenvoudig gehouden is en waar bij alle zwart met zorg is gemeden, ge heel in den geest van ’s Prinsen wensch. Tusschen de zuilen, die de voor- en ach- terhal van het Paleis scheiden, is een stemmige groenverslering aangebracht en daarachter, in een plechtig halfduis ter verrijst de chapelle ardente. De gor dijnen van de Paleisdeuren op ’t Noord- einde werden reeds vroeg gesloten, zoo dat van buiten af geen nieuwsgierige blikken konden doordringen. In verband met een en ander is dan ook de voorzijde van het Paleis gesloten, slechts voor het Waciaw Babinski, bracht een krans na- a/geven van kransen, door officieele per- mens de Poolsche republiek, met linten .j j- j ln de fleuren van Polen; de gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. Broekhuy- zen, gat eAeneens persoonlijk een krans af, geheel .vervaardigd van witte Zuid- Afrikaansche stroobloemen, opgemaakt met Afrlkaansche lelies en oranje anjers. Ook hier was het lint in de Zuld-Afri- kaansphe kleuren, oranje, wit, blauw. Vrijdagavond is men aan het Paleis in het Noordeinde begonnen met de werk zaamheden betreffende de uitzending van de plechtige begrafenis van Z. K. H. Prins Hendrik. De uitzending van het Paleis uit zal geschieden door bemiddeling van den K.R.O. zw. vieKKen, „Tokie”. .Te- een

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1