I I I T 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dinsdag ID Juli 1834 Ne. 18847 73* Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen i N I EID al I EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Do man, die de troeven had I ET LIEF! eigen land moet lie weten te ver- n Berlijn hebben den Oceaan zijn aigen mooie land Geniet van zijn )londe duinen en zijn deftig oud- lirrfhw kabinetscrisis? Wat houdt arbeid. vastgesteld. den belastingdruk te verminderen. Daarbij men vermoedt wil BRANDING FEUILLETON. en :e- jt s. (Wordt vervolgd.) ;end I PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT g- er 1. N 5r in Belgische regeering op het dictatoriale pad. Zal haar verzoek om volmacht aanleiding geven tot een nieuwe de verlangde volmacht in? Naar het Amerlkaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 11 Nadruk verboden. Dat weer ik niet. Daar ben ik nooit achter kunnen komen. Naar ik meen te mogen opmaken, bezat u de buoo of 700<> dollar niet, die ze noodig had? Neen. Maar waar haalde zij ze dan van daan? begon Brlstew weer. Ik ik dacht, aarzelde Withers, dat haar vader haar misschien hielp en bei de malen de sieraden voor haar heeft in gelost. Hèbt u hem er nooit naar gevraagd? Ja, hij ontkende het. Maar toen zij ze beleende, was haar vader nog vermo gend en zij was zijn lievelingskind. Nu bezit hij niets meer. Misschien heeft zij ze niet beleénd, omdat ze wist dat er geen mogelijkheid zou zijn om ze ooit weer in te lossen. Mr. Withers, viel Brlstew hem in de rede, zegt u mij eens ronduit: weet u het zeker, dat uw vrouw haar sieraden be leende? Nu ja, meende de ander, bek( heeft zij het me nooit. Maar Ik leidde het uit dé omstandigheid af, dat ze belde i is verkrijgbaar ikman Zoon, lorwaarden en >OR LIJIVER •ge koatelooa iwa 73 Gouda Hitler. De Fransche openbare meening zal zeker verrast zijn na de gebeurtenissen van 30 Juni plotseling te staan tegenover een zoo verstandigen buitenlandsch-poli tieken opbouw. De Echo de Paris beweert, dat in den buitenlandschen politieken koers van den rykskanselier niets veranderd is, doch legt ook den nadruk op den oproep tot alle voormalige frontstrijders en de bijzondere klem, waarmede gesproken is tot de Fran sche oudstrijders. De Quotidien spreekt in verband met dezen oproep tot de Fransche oud-strijders van een „vertraagd pacifisme”. De Excelsior is van meening, dat de rede voering van Hess moet worden beschouwd als een voorbode van een wijziging der bui- tenlandsche politiek van Duitschland. Men heeft den indruk, dat dit de eerste stap is, die in krasse tegenstelling staat tot de laatste aanvallen op Frankrijk en beschouwt moet worden als een begin voer exactere voorstellen. omstreken (behoorende tot den bezorgkring) ).Z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 31 meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 'leids-advertentiën de helft van den prijs. [NGEN14 regels 2.25 elke regel meer 0.50. Op ehe Plassen niet, 'n Gij daar kunt cn kennen, koop fGROND, dat U Zoowel voor den •r den wandjelaai BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Twee vliegtuigen neergestort. Sabotage vermoed. Zeven dooden. Reizigers uit Duitschland, die te Genève zooeven zijn aangekomen, doen mededee- ling van twee geheimzinnige ongelukken met Dujtsche vliegtuigen, die aan zeven personen het leven hebben gekost. Men neemt aan, dat de berichten over de on gelukken niet in Duitschland mochten wor den gepubliceerd. Beide machines kwamen van het vlieg veld Löwental bij Friedrichshafen. De eer ste machine stortte by Reutenen neer. Er volgde een ontploffing en dat deze uit het inwendige van bet toestel kwam. Drie inzittenden werden gedood. Een uur later verliet een andere machi ne Löwental om over de plaats des onheils te vliegen. Dit toestel stortte eveneens neer. De piloot en drie passagiers werden ge dood. Alle personen, die verantwoordt lijk zyn voor de vliegtuigen, welke van Löwental vertrekken, zijn gearresteerd, daar men sabotage vermoedt. Machinegeweren zyn op het vliegveld geplaatst met sterke be waking van S.A.-lieden, daar verdere moei lijkheden verwacht worden. ENGELAND. Een recordhitte. Verschillende dooden te betreuren. De hitte, die in Engeland heerscht, heqft gedurende het weekend haar hoogtepunt bereikt. Op verschillende plaatsen is de voor Engeland buitengewoon hooge tempe ratuur van 32 graden Celsius geregistreerd, dat is de hoogste Juli-temperatuur sedért 41 jaar. Volgens voorspellingen der meteo rologen zal er voorloopig nog geen einde op de stoep van no. 4, d.w.z. recht tegep- over den ingang van no. 5. U weet z^lf wel, hoe het hier Is. Na donker gaan de zieken slapen Trouwens, Ik stond gehdel In de schaduw. Niemand zag me d^n ook, toen mijn... toen mevrouw Withers al vrij vroeg in den avond in gezelschap van den heer haar huls verliet. Bent u blijven wachten, tot ze weer thuis kwam? Ja. Goed, dus u bent blijven wachten. En wat zag u? De laatste paar minuten had er '|n Withers houding een verandering plaats gegrepen. Het leek, alsof hij, na van den eersten schok bekomen te zijn, geleide lijk zijn kalmte herkreeg, die noodig was om de snelle opeenvolging van Brister’s vragen te kunnen weerstaan. Laatst^e- rtoemde, die duidelijk de verandering speurde, versnelde het tempo van verhoor zooveel mogelijk om van het brek aan zelfbeheerschlng van den ander te proflteeren. Ik zag haar met denzelfden h0er terugkeeren, vervolgde Withers. ZIJ gra ven elkaar de hand, waarna zij naar bin nen ging en de deur sloot. De heer stamp te weer In zijn auto, zette den motor aan en reed naar de stad terug. Maakte de auto veel lawaai? Neen. Hebt u nog geprobeerd toegang t»t uw vrouw te krijgen? Neen. Daarop was Ik op dat oogefc- blik niet voorbereid. Nu nog dit, vroeg Brlstew hem, kon Het is een maand geleden dat alweer een kabinetscrisis in België werd opgelost door de benoeming van een ministerraad waarin het Waalsche element sterker ver tegenwoordigd werd. In verband met de gebeurtenissen die ons, de komende dagen wellicht te wachten staan is het van belang er aan te herinneren dat in het begin der vorige maand het ministerie een. nederlaag leed o.m. op een wetsvoorstel van den mi nister van sociale voorzorg en arbeid Mr. van Isacher inzake steun aan groote ge zinnen; het werd met 83 tegen 79 stemmen 'destijds verworpen. Deze minister had voor gesteld, de centrale kas tot uitkeering van vergoedingen aan groote gezifinen uit te breiden, door er niet alleen, zooals reeds geschiedde, handelaren en industrieelen hun maandelyksche bijdragen in te doen stor ten, maar ook de gemeenten tot geregelde stortingen te verplichten. Mr. van Isacker is in het nieuwe kabinet teruggekeerd en het is van belang daaraan tt herinneren in verband met de volmacht door de nieuwe regeering thans gevraagd, sitie van het land te saneeren. Want juist éen van de punten van het volmachtspro- gramma luidt: spoedeischende reorganisa tie van de financiën van provinciale- en gemeentebesturen, met het oog op strenger bezuiniging. In tal van gevallen moest het Rjjk noodlijdende gemeentebesturen ter hulp komen; onlangs werd daarvoor nog door de kamer een crediet van 10 millioen francs genoteerd. Het laat zich dus hooren dat Mr. van Isacker’s plan, de gemeente besturen in het fonds tot steun aan groote gezinnen te doen bijdragen voorloopig wel van de baan zal zyn, al baart het verwon dering, dat juist deze minister, die in Juni j.l. vermeerderde lasten voor de gemeenten voorstelde, dadelijk daarna benoemd wordt in de financieele commissie van ministers die een maand laiter op grond van haar volmacht, naar versobering dezer lasten zal moeten streven. Continuïteit in het be leid is in dezen wel eenigszins zoek. Gaan we even na wat de regeering wil: na.de monetaire en economische grondsla gen te hebben" verstevigd, wil zij de natio nale bedrijvigheid der middelen verzekeren, die zjj1 noodig heeft om voldoende even wicht en welvaart tertig te vinden. De re geering heeft daarbij een aantal punten op haar program dat zy aan de parlementaire procedure wil onttrekken, uit vrees dat haar Pogingen anders óf ontredderd óf vertraagd zullen worden. Nadat zij haar plannen zal doorgevoerd hebben wil de regeering zich natuurlijk dus na afloop van de volmachts- periode, voor het parlement komen verant woorden. Aldus wil men in feite, aan de Een vrouw mag wijsheid bezitten, maar zij moet deze verbergen. ring van de Nationale Maatschappij van de binnenlandsche post- en telefoontarieven, Hess’ rede trekt de aandacht. Nieuwe kansen voor een Fransch- Duitsche toenadering? De Parysche bladen wijden veel aan dacht aan de groote rede van Hess en leg gen daarbij vooral den nadruk op de uit eenzettingen, welke direct betrekking heb ben op Frankrijk. De Matin begint met op te merken, dat Rudolf Hess een van de bezadigste leiders van het nieuwe Duitschland is, die zich steeds achteraf gehouden heeft. Al kan men hem ook niet den nieuwen man noe men, men kan hem toch minstens beschou wen als een man, die geschikt is het tee- ken te geven voor de nieuwe aera van het nationaal-socialisme. Zyn uiteenzettin gen zijn belangrijk, daar zij vele gedachten bevatten, waarvan men kan aannemen, dat zij tevoren grondig besproken zijn met En accepteerde hij ae 100 dollar? Ja, dat deed hij. En wat gebeurde er toen? Nadat hij den winkel had verlaten heb Ik hem een poos achtervolgd, maar ver loor hem helaas uit het gezicht. Hij ging een warenhuis binnen en ik bleef bulten wachten, tot hij er weer zou uitkomen. Hij Het zich echter niet meer zien. Na tuurlijk had ik mij door een oude truc laten beetnemen, de kerel had zich dood eenvoudig door een anderen uitgang uit de voeten gemaakt. En, vroeg de hoofdcommissaris, die evenals Withers in groote opwinding verkeerde, hoe zag die man er uit? Hij was van middelmatige grootte. In de bovenkaak had hij een gouden tand. Zijn neus was scherp. Hij droeg een langen, donkeren regenjas en had een pet op, waarvan de klep zijn gelaats- trekken grootendeels verborg. Verder had hij een bruinen baard. Dat is alles, wat Ik van hem kan vertellen, want het was al schemerachtig, toen hij bij Abraham son kwam. Dank u, onderbrak Brlstew hem. En nu praten we weer over den ivond zelf. Wat deed u toen? Ik begaf me hlerheep, antwoordde Withers, zijn uitgebrande sigaret weg werpend, en hield no. 5 in het oog, in de hoop, dat de kerel daar wel zou ver schijnen En deed hU dat? Neen. Vanwaar hield u een oog in ’t zeil? Het grootste deel van den tijd zat ik ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. komen aan deze hitte, die reeds 15 dagen ononderbroken voortduurt. Gedurende het weekend, zijn duizenden menschen door de hitte bevangen; tot dusverre zijn 5 dooden gemeld. In alle deelen van het land zijn groote heide, en boschbranden uitgebroken, die bestreden worden door politie, brandweer en militairen. Het beroemde rhododendron- bosch van Lord Malmesbury by Christ church is door een reusachtigen brand ver nield. Door he’t gebrek aan water is het by- na niet mogelyk, het vuur met succes te bestrijden. Op het exercitieterrein Aidershot zyn 800 soldaten met helm en gasmasker gerequireerd voor het biusschen van twee groote heidebranden. De minister van bui- tenlandsche zaken Simon en zyn vrouw •nemen deel aan de bestrijding van een boschbrand in de nabijheid van Tadworth in het graafschap Surrey. De kuststad St. Andrews in Fife werd bezocht door een wervelstorm, die de geheele plaats in een zandwolk hulde. ITA/LIë. Hitlers optreden afgekeurd. Een wending in de openbare meening. Men pryst het fascisme aan tegen over bet nationaal-socialisme. Reuter meldt uit Rome dat er een op merkelijke ommekeer is in de openbare meening ten aanzien van de gebeurtenissen in Duitschland merkbaar in Italië, sedert het uitbreken van den jongsten opstand. Aanvankelijk keurden de Italiaansche fascisten de krachtige energie en streng heid, waarmede Hitler den opstand in de kieml smoorde, goed, daar zij hierin een bewy8 zagen, dat Hitler werkelijk een „sterke man” was. Ook juicht» men de maatregelen toe om de nationaal-socialisti- sche party van ongewenschte elementen te zuiveren. Doch de stemming is later geheel veran derd, de „man in the Street” is opgeschrikt door de berichten over terreur, die Italië eiken dag bereiken. De jonge fascistische bewegingen in En geland, Frankrijk, Nederland, Portugal, Spanje, Roemenië en andere landen wor den door Italië op vaderlijke wyze be schermd en op iedere wijze aangemoedigd. u het den laatsten tijd goed met u vrouw vinden? En nog Iets. Hebt u ooit mee- ningsverschillen van duurzamen aard met elkaar gehad? Het effect der beide vragen op Withers was verrassend. Hij sprong eensklaps van zijn stoel op, zijn gezicht vertrokken van woede. Voor den duivel', schreeuwde hij op doordringenden toon, terwijl zijn blik eerst op Brlstew en vervolgens op Green leaf bleef rusten. Waar willen Jullie toch heen? Julle stelt me vragen, alsof Ikzelf mijn vrouw zou hebben vermoord. Wat schiet ik met die nuttelooze vragen op? Dreigend schudde hij de vuist tegen Brlstew Weten jullie dan nog niet, waar je den moordenaar moet zoeken? Vermor sen Jullie zoo je tijd met hulpeloos in het rond te hannessen? Voor den duivel! Ik moet een behoorlijken detective heb ben en ik zal zorgen, dat ik er een krijg. Met deze woorden plantte hij zijn hoed op het hoofd en liep naar de deur Daarop kun je je laatsten dollar verwedden. schreeuwde hij zijn onder- vragers opnieuw toe. Ik laat er onmid dellijk een komen en morgen zal hij hier zijn. Ik zal Sam Braceway vragen, den knapsten kerel uit het Zuiden. Ik wil, dat de moordenaar wordt gestraft voor zijr> afschuwelijke daad. En niet zuinig ook! lastingdruk die sinds 1929, toen de belas tingen. 8 milliard opbrachten, nog ihet 726 millioen is gestegen, niettegenstaande de inkomsten van de bevojking sindsdien met 40 pet. zijn gedaald. Uit een verbetering van den toestand van handel en industrie, desnoods met verleenipg van de noodige credieten, verwacht men een algemeene heropleving waardoor de noodige fondsen weer in de schatkist zullen vloeien. Voor dit plan doet men thans een oproep tot so lidaire samenwerking tusschen kapitaal eri Bestrijding der werkloosheid. Behalve belastingverlaging en verminde ring van telefoon- en transporttarieven waardoor handel en industrie wat ruimer zullen kunnen ademen, stelt de regeering bovendien nieuwe werken van openbaar nut in uitzicht, waardoor werkloosheid wordt bestreden; verder zal zij gezonde, maar door de malaise verzwakte ondernemingen trachten te reddert door het verstrekken van financieele garanties. En tenslotte nog verlaging van hypothecaire interesten, van de huren en van de pryzen der levens middelen. Wanneer de Regeering het pleit mocht winnen, zou dit toch .slechts met een ge ringe meerderheid zyn. Het blijft intusschen een open vraag wat de regeering in zulk een geval zal doen. Want het schynt dat de regeering De Broqueville geen genoegen zal nemen met een schoorvoetend verleend vertrouwen en dat zij evenmin zal toelaten dat haar volmacht-ontwerp grondige wijzi gingen zal ondergaan in de Kamer. Ook het amendement Max om de periode van vol macht te verkorten tot vier maanden zal by haar geen genade vinden. Mocht de Broqueville er dus niet in sla gen de meerderheidspartijen voor zijn ont werp te winnen, dan acht men in parlemen taire kringen de mogelijkheid niet uitge sloten dat België heel spoedig voor een nieuwe, thans zeer scherpe ministercrisis zou komen te staan. Belastingverlaging. Los van den factor „inflatie” wil de re geering haar doel bereiken door allereerst v --- o - 1 den belastingdruk te verminderen. Daarbij teneinde de financieele en economische po- wordt dan gedacht aan een tariefverminde- oUla lonrl to conooron Wont illiot tllig dc Nationale Maatschappij Belgische Spoorwegen, een verlaging de binnenlandsche post- en telefoontarieven, I een verruiming van de geldcredietmarkt en aü dat alles dan (na zeven maanden?) zal bereikt zyn, verwacht men een zoodanige daling van den levensstandaard dat alge meen en dus ook by het Ryk, zal kunnen gedacht worden aan een korting op de loo- nen en salarissen zoowel van personeel in openbare dienst als in het particuliere be drijf. Dit laatste is natuurlijk slechts theorie. Want algemeen verwacht men in België da* direct na de volmachtstoekenning een loonsverlaging voor Staatspersoneel zal volgen. Deze korting zou in de practyk eerst als slot of zoo men alg resultaat of bekroning van de succes sen der plannen mogen volgen, maar de schatkist zal wel niet zoolang kunnen wachten en de groote groepen van in dustrieelen en bankiers die achter de ge volmachtigde regeering staan, zullen, zoo zegt men, wel dadelijk aan den alge- meenen loonsstandaard in België knabbelen om hem een flink stuk naar beneden te drukken, teneinde de productiekosten van handel en industrie te doen dalen. Daartegenover poneert de regeering haar standpunt dat het dringend noodig is, wil men binnen niet al te langen tyd voor een begrootingsbankroet staan, de uitga ven te verminderen en de inkomsten op ge zonde wijze te vermeerderen. Een ongezon de wijze van inkomstenvermeerdering acht de regeering byv. opvoering van den be malen gerulmen tijd verdwenen waren, j In geen geval bevonden ze zich in haar bezit; trouwens ze was ook niet in staat ze mij te laten zien. Dat begrijp ik. En nu, mr. Withers, wat hebt u gisteren den heelen dag ge daan, nadat u hier bent gekomen? Ik begaf me naar het Brevord Hotel en Het me daar onder den naam Waring Inschrijven. Nadat ik ontbeten had, ging ik regelrecht naar het pandjeshuis van Abrahamson, het eenige pandjeshuis In de heele stad. Ik vertelde hem, dat ik op zoek was naar gestolen sieraden, die men waarschijnlijk bij hem zou trachten te beleenen. Hij vond goed, dat Ik op den loer zou blijven en Ik verborg me achter de dikke gordijnen achter In den winkel. Behalve dat ik er een baar minuten tus- schenult ben getrokken om te gaan lun- ,chen, ben Ik er den heelen dag blijven staan. En hebt u iets verdachts kunnen ontdekken? Ja, gaf Withers aarzelend ten ant woord. Een man kwam op een gegeven oogenbilk den winkel binnen en beleen de er een ring, die mijn vrouw toebehoor de. De ring was met drie diamanten in gelegd; de waarde bedroeg 150 dollar. Abrahamson gaf hem er echter maar 100 op. Waarom maar zoo weinig? Ik had hem dit verzocht om hem het bewijs te leveren, dat de man, die sieraden kwam beleenen, een dief was u begrijpt me wel, zoo Iemand neemt met elk bedrag genoegen. flOIJDSCHE CMRANT. - - I de bevordering zakenleven en van den handel j Het moet dus in dit verband uitgesloten worden geacht dat daarby ook maar een cogenblik gedacht wordt aan inflatie of de preciatie van den Belgischen Franc. De gouden standaard zal niet worden verlaten handhaafd, Franqui dez< parlementaire macht ontkomen en haar, in principe, toch eerbiedigen. Hoe wil de ge volmachtigde regeering nu haar doel berei ken? Door een algemeene verlichting van de lasten die op de nationale economie druk ken; door het bewerken van een daling der productiekosten, waarin zoowel de fiscale lasten als de zuivere bedrijfskosten, de loo- nen enz. zyn begrepen en tenslotte, door u—van «jg hervatting van het een algemeene opbeuring en industrie. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en 15 reg-sls ƒ1.80, elke regel meer ƒ0. 15 regels ƒ1.55, elke regel JZ.ZZ. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft INGEZONDEN MEDEDEEL!! 72222222, 7.72 de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Belgischen de huidige pariteit' van Seri franc ge- zooals het kabinet Jagpar- se bij volmacht in 1926 heeft

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1