Het overlijden van Prins Hendrik. Rumoer in de hoofdsted. Beurs van Amsterdam. Do©!*, de Italianen voelen «1st het optre den vsn de Duitsche fascisten meer schade aoet aan de fascistische idee, dan alle anti fascisten tezamen/ °*&aarom doet men alle moeite er op *e wyzen, dat het ttaliaahachj fascisme iets geheel anders is dan het Duitsche Natio- naal-Socialisme. In offkipele kringen is ir.~-n als gevolg van de gebeurtenissen in Duitschland tot de volgende conclusies gekomen: De Nazi's hebben" te énel willenhande- len. ZjJ trachten in één jaar te doen, waar het fascisme tien jaar over gedaan heeft.' GEMENGDE liEAUCHTEN. Drie-en-twintig jaren wethouder, salaris. Legaat aan Nat. Kunst-Museum. Mr. N. J. Hoftmann heelt volgens het Handelsblad aan de gemeente Rotterdam gelegateerd een som van 40.000, verte genwoordigende het geheele bedrag, het welk hem van 1559 tot 1552 aan salaris en vacantiegeid als wethouder uit de ge meentekas is uitbetaald, onder recht van levenslang vruchtgebruik ten behoeve van zijn echtgenoote. Volgens -de bepalingen moet het legaat dienstbaar gemaakt worden aan inrich tingen op het gebied van onderwijs, kunst ol wetenschap. Voorgesteld wordt nu door B. en W. het legaat te bestemmen voor huisves ting, inrichting en eventueel exploitatie van het Natuurhistorisch Museum, uit gaande van de afdeeling Rotterdam der Nederlandsche Natuurhistorische Ver eeniglng. Voorop heeft steeds gestaan de bedoeling de verzameling dienstbaar te maken aan het onderwijs. De gebrekkige hulsvesting vormde echter een beletsel. Snel recht! De relletjes te Haarlem. De Haarlemsche politierechter heeit gistermorgen een buitengewoon staaltje van snelrecht gewezen. Zaterdagavond werd een man uit Krommenie, die pam fletten verspreidde en relletjes maakte, gearresteerd. Gistermorgen werd hij ln een buitengewone zitting van den poli tierechter te Haarlem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Elsch zes maanden. Een zeer lastig geval. Een der Siameesche tweelingen wil gaan trouwen. De autoriteiten te New York staan hier voor een zeer lastig geval. De 26-jarige Violet Hilton, die als Siameesche ftwee ling onverbrekelijk met haar zuster' Dai sy verbonden is, wenscht n.l. in het hc- welljk te treden met een dirigent. Toe stemming tot dit huwelijk werd door de overheid op moreele motieven geweigerd. Van deze beslissing is Violet in hooger be roep gekomen, waarbij zij aanvoert, dat zij en haar zuster elk afzonderlijk In komstenbelasting betalen, dat zij elk een paspoort hebben en dat zij in trams, op schepen enz. altijd twee plaatskaarten moeten nemen. Verder wil zij aanvoeren, dat zij ook overigens volkomen al? ge- schelden personen leven, hoewel zij met de heupen aan elkaar gegroeid zijn. Opheffing van de spoorlijnen door de Haarlemmermeer? De Nederlandsche Spoorwegen overwe gen de spoorlijnen ln den Haarlemmer meer op te heffen. Dnitscblands aardappelgebrek. Invoerrecht gedurende Juli verlaagd. De Duitsohe regeering heeft voor het tijdperk van heden tot 31 Juli het in voerrecht op aardappelen verlaagd van 6 tot 2 mark per 100 kilo MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 10 Juli. Aanvoer 3047 stuks, zijnde 701 vette runderen, naar schatting 602 magere runderen ld., 305 vette kalveren ld., 297 graskalveren, 714 nuchtere kalve ren, 14 varkens ld., 198 paarden, 11 veu lens, 189 schapen of lammeren, 17 bokken of geiten. Prijzen: Vette koeien ie kw. 60—62, 2e kw. 52—56, 3e kw. 4044. Vette ossen le kW. 52—56, 2e kw. 46—50, 3e kw. 40—44. Stieren le kw. 4850, 2e kw. 4446, 3e kw. 40—42 ets. per K.G.; le kw. 240, 2e kw. 180, 3e kw. 140 per stuk. Vette kalve ren le kw. 65—76, 2e kw. 5560, 3e kw. 35 —45, Graskalveren le kw. 32, 2e kw. 28, 'e kw. 25 ets. per K.G28—18—9 p. st Slacht nuchtere kalveren 2e kw. 22, 8e lew. 17 ets. per K.G., 5.5054 per stuk. Fok nuchtere kalveren le kw. 20, 2e kw 14, 3e kw. 10 per stuk Slachtpaarden le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30 ets. per KG le kw. 135, 2e kw. 100, 3e kw 70, werkpaar den Ie kw. 180, 2e kw. '30, 3e kw. 80, hit ten le kw. 90. 2e kw. 70, 3e kw. 60 per st.; schapen le kw. 37, 2e kw. 33, 3e kw. 30 ets. per K.G1e kw. 18, 2e kw. 14, 3e kw. 9 p st,; lammeren le kw. 39, 2e kw. 35, 3e kw. 30 ets. per K.G.le kw. 12, 2e kw. 10, 3e kw. 8, kalf koeien le kw. 22<», 2e kw. 180, 3e kw. 120, melkkoeien le kw. 215, 2e kw. 175, 3 ekw. 115, vaarzen le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70, pinken le kw. 80, 2e kw. 65, 3e kw. 50 per K.G. Vette koeien en ossen. Aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen onver anderd: prima's tot 2 cent boven notee ring. Stim-n Aanvoer ruimer, handel stug, prijzen Iets lager, Vettp kalveren Aanvoer Iets ruimer, handel willig, prijzen als vorige week; primas tot 5 ct. boven noteering. Graskalveren Aanvoer korter, handel traas, prijzen iets lager. '4| Kaasmarkt Bodegraven. ie juii -Aangevoerd 437 partijen ft», rm, 19.760 stuks. 159.840 K.G. Prijzen: le kw. f 2t—23, 2e kw. m. r.m 17 —19, zware tot f 25. Handel flauw. Het défilé aangevangen. Düizenuen detileeren langs de baar. Maatregelen voor Woensdag, i Gisterochtend is het défilé langs de baar van Z. K. H. den Prins aangevan gen. Reeds lang te voren had de politie- in de omgeving van het paleis uitgebreide ordemaatregelen getroffen, teneinde een geregeld en ordelijk verloop van het de^ ïile zooveel mogelijk te bevorderen, j Het publiek, dat langs de baar wensch- te te trekken, werd vla de Parkstraat-en de Oranjestraat naar de Paleissraat ge redigeerd .alwaar zich reeds geruimen tijd voor het vastgestelde uur een lange file wachtenden had opgesteld. Er waren in de Paleisstraat, evenals bij het defile voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder, touwen gespannen, waartusschen de be langstellenden zich moesten opstellen. \ia de Plaats en de Heulstraat werd het publiek afgevoerd. De politiedienst stond onder leiding I van den hoofdinspecteur Van der Meij, In tegenstelling met het defié ter eere van de Koningin-Moeder is de baar met 1 het stoffelijk overschot niet in de ge- opende deuren van het Paleis opgesteld, maar in het achtergedeelte van de vesti bule, dat van het voorste gedeelte door gordijnen is gescheiden en door luchters wordt verlicht. Hier is de eerder beschre ven chapelle ardente ingericht. Over de kist ligt een wit kleed, aan het hoofdein de ervan is een wit Kussen geplaatst, waarop de vele decoraties van den Prins zijn bevestigd. Dwars hierover heen lig gen de twee sabels van den Prins en zijn admiraalssteek. Aan het voeteneinde van de kist ligt de bok roode rozen, die de Koningin daar heeft neergelegd, nadat de kist in de chapelle ardente was opge baard. Rondom de kist liggen vele k»»n- 'sen. De doodenwacht aan het hoofdeinde van de baar wordt gehouden door heeren van de hofhouding en tjet militaire huls, eén aan iedere zijde, die om het uur worden afgelost. Gisterochtend bij het begin van het delilé stonden er jhr. von Muehlen, de oud-adjudant van den Prins en kapitein Phalf, oud-adjudant van de Koningin. Aan het voeteneinde voor de kist staan twee kamerdienaren. In de voorvestibule van het Paleis worden de bloemen neer gelegd, die bezorgjd zijn. Er komen er nogsteeds bij en hjet aantal kransen en bloemstukken is tqt dusver grooter dan voor de Koningin-Bloeder. Een heerlijke geur stijgt uit den bloemenschat op. Om 9 uur werd hét défilé geopend door het Haagsche gemeentebestuur. De bur gemeester, met ambtsketen omhangen, alle wethouders, de gemeente-secretaris en de cjiet van het kabinet, begaven zich daartoe naar het Palels. Zij werden ver gezeld door twee bodes, die een groote krans droegen met linten in de Haagsche kleuren. De burgemeester legde de kraps aan den voet van de baar. Daarna kwam het bestuur van de Ned. Journalistenkring pn van de Haagsche Journalistenkring, hismede van de Ned. R.K. Journalisten Vereeniglng. Daarna defileerde het politiekorps, de commissarissen, hoofdinspecteurs en la ger personeel. Onder degenen, die aan het défilé deel namen, waren ontelbare besturen van vereenigingen en corporaties. Zeer velen hadden bloemen of kransen bij zich. Reeds vroeg ln den ochtend zagen wij nog een deputatie van de Transporten lonnes van het Roode Kruis, bestaande uit eenlge verpleegsters en helpers met een groote krans. De aandacht trok ook het detileeren van vier bejaarde zeelie den, die ook hadden deelgenomen aan de reddingspogingen vah de „Berlijn". In totaal waren naar schatting gister middag om 4 uur 15poo langs de baar ge gaan. De hertogin van Oldenburg ernstig ziek. Zooals reeds geméld ik, was de Groot hertogin van Oldenburg, een zuster van Prins Hendrik, door origesteldheid ver hinderd naar Den Haag; te komen Thans heeft de Öroothertoging laten weten dat zij tot l^aar groot leedwezen de begrafenisplechtigheid op Woensdag a s. niet zal kunnen bijyonen, aangezien zij met hooge koortsen te bed ligt. De uitvaart. Blijkens verkregen informatie ligt het in de bedoeling, daf ook bij de teraarde bestelling van den Prihs een eerefront van reserve-officierbn ajanwezig zal zijn. De regeling is ln handèn van den heer commandant veldleger, gouverneur der Residentie. Het Hoofdbestuui] roept zijn leden en alle overige reservé-officieren op, aan deze hulde te willeb deelnemen. In verband met het} vervroegde uur der begrafenis, moeten de z.g. eerefron ten enz. om 8 uur 3p y m. zijn opgesteld. Daérom verzameling van de oud-officie ren op het Binnenhof 8 uur v.m. I)e rouwwagen. De lijkwagen, waarmee het stoffelijk overschot van Prinsl Hendrik van het Ko ninklijk Paleis aan het Noordelnde naar de Nieuwe Kerk te Delft zal worden overgebracht, Is dezelfde als die waar mee het stoffelijk omhulsel van H. M, de Koningin-Moeder naar haar laatste rust plaats Is gegaan. De lijkwagen is echt/. overeenkomstig den wensch van Prips Hendrik thans ge heel wit geschilderd. Op de vier hoeken zijn pluimen vap witte struisveeren aan gebracht. In het midden boven op den hemel is een zllverén kroon geplaatst. De lantarens op de vier hoeken zijn omkleed met witte Rouwhoezen. De bok ls bekleed êvenals de draperie en de gor dijnen, met wit laken, met witwollen agrement en franje.. Ter weerszijden van den bok is hét Nederlandsche wapen aangebracht in zilver Over de kist wordt een wit lijk kleed gelegd, dat tot op 20 cM. van den grond zal neerhangpn. Over dit witte lijkkleed komt de Nederlandsche drie kleur te liggen. De lijkwagen zal worden getrokken door acht zwarte paarden met witte dek- kleeden en witte manenkappèn. De paar den zullen van den bok af worden ge reden en bestuurd worden met witwollen leidsels. Namens den Hoogen Raad der Nedpr- landen ls een krans gelegd bij de baar van den Prins. Namens de Kon. Ned. Politiehond-Ver- eeniglng, waarvan wijlen Prins Hendrik beschermheer was, is aan het paleis Noordeinde een krans bezorgd Eerbetoon langs den weg. Groote deelneming van burgerwachten. De burgerwachten uit de navolgende plaatsen zullen deelnemen aan het eer betoon bij de begrafenis van wijlen Z. K. H den Prins der Nederlanden: .Amster dam, Rotterdam, "s-Gravenhage, 's-Gra- venzande, Voorburg, Roermond, Nijme gen, Renkum, Wageningen, Voorschoten, Hoogeveen, Eindhoven, Brgda, Dordrecht, Molenaajqsgraaf, 's-Hértogenbosch, Den Briel, Haarlem, Velsen, Middelburg, Vlis- slngen, Lelden, Delft, Alphen a. d. Rijn, Woubrugge, Utrecht, Bodegraven, Wad- dinxveen, ReeUwljk, Boskoop, Hlllegom, Bloemendaal en Kampen De Amsterdamsche Burgerwacht en de Haagsche Burgerwacht zullen worden opgesteld op het Rijswijkscheplein, ter wijl de overige hierboven genoemde bur gerwachten zich zullen opstellen op den Rljswijkscheweg. nabij de Hoornbrug. Het totaal aantal deelnemers van bo vengenoemde burgerwachten bedraagt 29», welk aantal, door nog te verwach ten deelname van andere burgerwachten vermoedelijk nog grooter zal worden. Het muzikale gedeelte. Naar ons Wordt medegedeeld, wordt tijdens den rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Delft het orgel bespeeld door den heer H. J. Strom, organist der kerk. Tijdens het Indragen van de kist prelu deert de organist, o.m. zal men er de tonen van het Mecklenburgsche volkslied In herkennen. Als de kist op de catafalk wordt gepldatst, spelen de bazuinen, on der leiding van dr. Joh. Wagenaar, treur muziek. fcooals men weet, heeft de dienst plaats onder leiding van prof. Obbink, de ge- noodigden zingen, met begeleiding, van het orgel Gezang 189, vers 4 en 6, Gézang 271, vers 7 en 8, Gezang 202, vers 1, 2 en 4, en Gezang 209, vers 1 en 3. Onder het laatste gezang zal de kist met het stoffelijk overschot van Prins Hendrik in derf èrafkelder worden gedra gen, waarna de bazuinen het Wilhelmus spelen. i i' Van „De Prinsevlag". Op den dag der uitvaart zullen waar schijnlijk 3 a 4000 leden van de vereeni glng De Princevlag van buiten den Haag tezamen met de plaatselijke afdeeling de laatste eer bewijzen. Zij verzamelen zich Woensdagochtend kwartier overzevenen op het Spaarnepleln voor het gebouw van den Girodienst Voor deze vereeni glng is een plaats gereserveerd op den Rijksstraatweg dij de Hoornbrug te Rijs wijk. Op verzoek van het hoofdbestuur zullen de leden gedurende 14 dagen, dus tot 17 Juli, het vereenigingsinslgne op een zwart rouwstrik je dragen. Het bestuur en de leden van de Ko ninklijke Vereen. „Oranjebond" zullen a.s. Woensdag 11 Juli aan zijn overleden beschermheer den Prins der Nederlanden een laatste hulde brengen. Den leden wordt verzocht, om 7.30 uur n.m. aanwe zig te zijn ln het gebouw Fagelstraat 11. Een stille hulde in het gebouw van het Roode Kruis. De dames en Ijeeren, dagelijks werk zaam ln het gebouw van het hoofdbe stuur van 't Nederlandsche Roode Kruis, hebben hedenmorgen een krans neerge legd op den zetel van wijlen Z. K. H. den Prins, voorzlttef van het Nederlandsche Roode Kruis, ln diens werkkamer in het gebouw Prinsessegracht 27 De burgemeesters. Evenals bij de uitvaart van de Konin gin-Moeder is obk thans weer een plaats beschikbaar gesteld voor de burgermees ters tegenover "het palels Noordeinde taan de rechterzijde van het paleis uit gezien) op het trottoir, van den beken den kastanjebdofti af lang? den tuin en het gebouw van1 de Nederlandsche Bank. Klokluiden in de gemeenten. Namens de regeèring hebben de com missarissen der Koningin ln de verschil lende provincies de gemeentebesturen verzocht om on den dag van de bijzet ting de klokken te doen lulden van 8 tot 9. can 12 te* 13 en van 16 tot 17 uur. BINNENLAND. Twee politie-agenten aangevallen. Werklooze door revolverschot ernstig gewond. Dat er in de toestanden te Amsterdam weer verbetering is ingetreden en men het geheel niet meer zoo ernstig inziet, blijkt uit het terugtrekken van de Gre nadiers en Jagers, die weer naar hun garnizoen teruggekeerd zijn. Tegen half vier rukten de troepen be pakt en beladen langs den N.Z. Voor burgwal op naar den Dam, waar zij zich in U-vorm opstelden. Tijdens deze op stelling cirkelde eenige malen een mili tair vliegtuig boven het Damplein. Te hall vier arriveerde burgemeester W. de Vlugt, die de opgestelde troepen te voet inspecteerde, terwijl generaal Van Voorst tot Voorst en eenige officieren te paard naast hem reden. Vervolgens marcheer den de manschappen langs den Burge meester, die midden voor het paleis de voorbijtrekkende troepen gadesloeg. Toen de laatste colonnes voorbij gemarcheerd waren, wendde de burgemeester zich tot den Commandant van de Jagers en Gre nadiers, majoor Hafkemeyer, wien hij uit naam van de Amsterdamsche bur gerij dank zegde voor de verleende assis tentie. De troepen begaven zich in marschorde naar het Centraal Station. Ondanks de volstrekt gunstige wen ding, welke met betrekking tot de onge regeldheden in de hoofdstad sinds giste ren te constateeren valt en die mede ge leid heelt tot het vertrek van het batal jon Grenadiers en Jagers, *laat de algé- heele terugkeer tot normale toestanden nog op zich wachten In bepaalde volks wijken, waartoe vooral, wat de Eilanden betreft, Wlttenburg gerekend moet wor den en in weinig minder ernstige mate, het complex van straten en straatjes met bloemennamen aan de Overzijde van het IJ, blijft een groot deel der bewoners een térroriseerende houding aannemen, wel ke zich uit ln het opbreken van het pla veisel, ln vernieling en plundering Maar ook in andere stadsgedeelten blijkt dc toestand nog niet zuiver te zijn; zoo l\eeft ln den namiddag de Borger- stragt tusschen Overtoom en Kinker straat, welk gebied in den afgeloopen week mede een beruchten naam heeft gekregen, weer van zich doen spreken. Te vijf uur heeft in deze straat een naar schatting 34-jarige werklooze twee sur- veilleerende agenter^ aangevaren. De man kreeg onmiddelnjk hulp van een aantal kornuiten met het gevolg dat de beide politiemannen van alle kanten be sprongen werd en met de straatsteenen kennis maakten. Een der agenten Blaag- de erin zijn revolver te trekken en een schot te lossen, dat den hoofddader in de zijde trof. Terwijl van alle kanten po- litlehulp kwam toeschieten vluchtten de anderen in wanorde, zoodat geen arres taties konden worden verricht. De Ge- heeskundige Dienst heeft het slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het Wil- helmlna Gasthuis vervoerd. Nieuwe wanordelijkheden ln den Jordaan. Wlttenburg afgezet. Politie, marechaussee en mariniers hebben in den loop van den avond de Groote Wittenburgerstraat, alsmede de drie Wittenburgerdwarsstraten, in ver band met de dreigende houding der be woners aldaar, volledig afgezet. Aan het consigne: „Ramen dicht!" en „In de hui zen blijven!" werd wederom streng de hand gehouden. Toen enkele onwilliger» de ramen niet wilden sluiten knalden er schoten; niemand werd echter getroffen. Tot hedenavond tien uur hebben zich ln dezè wijk geen ernstige incidenten voor gedaan. Omstreeks dit tijdstip kwamen er ook uit den Jordaan alarmeerende berichten Zoo moest o.a. de overvalauto worden gedirigeerd naar de Willemstraat en om geving, waar het verzet opnieuw was los gebroken. De politie blijft op alle ge beurlijkheden voorbereid,. Ook ia de Tollenstraat en de Nlcoiaas Beetsstraat was het vrij rumoerig. In Den Haag. Rumoer op Veenkade en Noordwal. Charges der politie. Een der onruststokers springt uit angst te water. In de omgeving van de Veenkade en den Noordwal in den Haag is het gister- avond weer rumoerig geweest. Het begon om negen uur, toen ijverig met commu nistische pamfletten en vlugschriften werd gecolporteerd. Het waren allen „Op roepen aan de Haagsche Burgerij", waar in tot verzet werd aangespoord. Survell- leerende agenten hebben een vrouw, die colporteerde, aangehouden en haar naar het politiebureau aan de Prinsestraat overgebracht, terwijl tevens het propa gandamateriaal in beslag werd genomen. De arrestatie van de vroutv geschiedde onder getier en gefluit van het publiek, dat, zooals op de vorige avonden, voor het grootste deel uit opgeschoten Jongens bestond, die elkander den loef al wilden steken in schelden en jouwen. Toch werd in de heele buurt nog ge colporteerd, en wanneer de politiemotor door de smalle zijstraatjes snorde, brach ten jongens, die op den uitkijk werden gezet, de tijding van de komst der politie gauw over. Zoodoende zijn nog heel wat pamfletten rondgedeeld. Toen de duisternis vlei, werden de Jon gens baldadiger. Eerst vormden zij spreekkoren an trokken luid zingende door de straten. Zij wet den nog rumoeri ger, toen de politie zich eenigen tijd niet liet zien. Zij wierpen van de Gedempte Sloot uit een versperring over den Noord wal op. Een meters lange balk werd dwars over den rijweg gelegd en in mini mum van tijd regende het brokken steen en klinkers over de straat. De politie was evenwel op tijd er bij om te beletten dat de belhamels het pla veisel zouden opbreken. Twee motorbrigades, versterkt door ver scheidene agenten op de fiets, veegden den weg schoon, waarbij gebruik werd gemaakt van den blanken sabel en toen een agent een korf op het hoofd gesme ten kreeg, trok de politie de revolvers. Aan alle kanten knalden de schoten ter waarschuwing in de lucht gericht en de menschen stoven zijstraatjes, hul zen en café's binnen. Zij durfden zich ln den eersten tijd niet rertoonen. Een van de belhamels sprong, toen dicht bij hem een schot viel, van schrik te water, waar hij een tijdje bleef rond zwemmen, totdat de politie een straat verder was en hij door zijn kameraden uit het donkere water werd geheschen. RelYtjes te Utrecht. In de zaal-Brons aan de Oudegracnt bij de Zaadbrug te Utrecht was er gis termiddag een vergadering van werkloo- zen. Teneinde te voorkomen, dat bij een mogelijk relletje de voorbijgangers mede klappen zouden oploopen, had de politie daar in de omgeving den weg afgezet. Na afloop gingen de werkeloozen een vijftig man in optocht ln de rich ting van het stadhuis. De demonstranten liepen aan de rechterzijde van dé Oude gracht en de politie hield aan den over kant een oogje ln het zeil. Bij het stadhuis gekomen, trachtte de politie het troepje werkeloozen op vreed zame wijze te verspreiden. Toen evenwel met een steen naar de politie werd ge worpen, werd er men den gummiestok en den sabel op los geslagen en de on willige betoogers tot in de aangrenzende straten nagejaagd. De rust was spoedig hersteld, doch Ue politie heeft daarna nog een poosje üj het stadhuis de wacht gehouden. Weer ongeregeldheden te Rotter dam. Eenige arrestaties De Rotterdamsche politie heeft den Ai- jarlgen beheerder van het Rotterdam sche kantoor van de Tribune, D. W. v. O. aangehouden. In het kantoor ls een aan tal exemplaren van het communistische weekblad Maasecho in beslag genomen. In dit blad, bestaande uit een paar ge stencilde vellen, werd het Rotterdamsche proletariaat opgewekt, het voorbeeld van de Amsterdamsche massa's te volgen. Voorts ls de 38-jarige A. J. F. aange houden als verdacht van het uitgeven en drukken van de Maasecho. Nog meer arrestaties in kringen van communisten en O.S.P.'ers worden verwacht. Van O en F. zijn bestuursleden van de gewestelijke afdeeling van de C.P.H. Het bestuur van de O.S.P. gearresteerd. De Rotterdamsche politie heeft gister avond alls bestuursleden en een aantal functionarissen van de federatie Rotter dam van de O.S.P. gearresteerd. In een pand aan de Boezemkade waar men een bestuurslid wilde aanhouden, trof men vijf man in conferentie bijeen. Zij zijn alle vijf naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht. In totaal zijn tien per sonen aangehouden. Na overleg met den officier van Justitie zijn G. A. van Oor schot, voorzitter; E. H. Happel, bestuurs lid; C. J. Coppens, en P. H. Appels, col porteur, naar het huls van bewaring overgebracht. Zij zullen worden vervolgd wegens het'verspreiden of doen versprei den van pamfletten met opruienden in houd. Minder strafvervolging tegen minderjarigen. Rondschrijven van den minister van Justitie. De minister van Justitie heeft dezer dagen ln een rondschrijven van -• pro cureursgeneraal ter mededeeling aan de Parketten, gewezen op de wenschellik- heid, alvorens tat strafvervolging vfcm minderjarigen over te gaan, te overwegen of niet langs anderen weg Iets kan wor den bereikt, met name wanneer het be treft minderjarigen van Jeugdigen leef tijd pf feiten van geringe beteekenis. De minister wijst op de mogelijkheid van burgerrechtelijke ondertoezichtstel ling, eventueel ontheffing of ontzetting der ouders of voogden uit de ouderlijke macht of voogdij. Voorlichting der ver volgende ambtenaren over ouders en mi lieu zal daartoe meer dan to.t dusver ge schiedde, noodig zijn, waarna zooveel mogelijk de Voogdijraden dienen te wor den ingeschakeld. De K.N.V.B. en 4e werkloosheid. Plannen tot tewerkstelling van werklooze spelers. In orde maken van voetbalhelden. Ook in het bestuur van den K.N.V.B. heeft het vraagstuk der werkloosheid, in het bijzonder onder de voetballeik een punt van bespreking uitgemaakt Wij vernemen, dat deze besprekingen nebben geleid tot het ontwerpen van eejji plan om werklooze voetballers te werk tie stel len. Het bestuur van den K.N.V.Bl heeft daartoe een voorstel uitgewerkt, dat Woensdag a.s. in de financieele commis sie van den Bond zal worden behandeld. Het bestuur stelt voor een belangrijk be drag van de Bondskas ter beschikking te stellen teneinde werklooze voetballers te werk te stellen. Het ligt in de bedoeling, na goedkeuring van dit voorstel, door de financieele commissie -en de bondsverga dering deze voetballers de voetbalvelden van de aangesloten vereenigingen ln orde te laten maken. De tewerkgestelde voetballers zullen hiervoor betaling ont vangen. RADTO-NTBUWS. Programma voor heden. Hl lversum: 5.30 en 6.40Gramofoon 7.00 Kamermuziek door Henr. Bosnians, i piano, en Francis Koene, viool; 7.36 Gra mofoon 7.40 Causerie door prof. dr. A. A van Schelven; 8.00 Vaz Dias; 8.05, 9.30 en 10.15 Omroeporkest o. 1. v. Albert v. Raal- te, m. m. v. Louis Zlmmermann, viool, en Willem Ravelll, bas-bariton; 9.00 Jan Musch draagt voor; 10.00 Zangvoordracht door Willem Ravelll, bas-bariton; H°° Volkslied. Hulzen- 6.00 Lezing door dr. H. W. E. Moller; 7.15 Economische vragen door C. J Kuiper; 7.36 Gramofoon; 8.30 Vaz Dlas 8.36 Causerie door pater J. Rubbens S J.; 9.30 en 10.36 Gramofoon; 10.30 Vaz Dlas. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Juli 1934. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Gouda op1 Don derdag 12 Juli 1934, des namiddags te 1/x uur. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van een tij delijk leeraar in de Nat. historie am het Gymnasium. Het voorstel tot aanvulling der Alge- meene Politieverordening met een bepaling betreffende vlaggeft enz. Het voorstel tot opheffing van het 7e leerjaar aan de o. 1. scholen 7 en 8 en tot het verleenen van eervol ontslag aan een cvderwyzeres der o. 1. school no. 4 wegens opheffing harer betrekking. Het voorstel tot he>t verleenen van een aanvullings-crediet ad 5000.voor den bouw van gasovens voor de Gasfabriek. Het voorstel tot aanschaffing en afbouw van materieel (motorvrachtwagens) voor den Reinigingsdienst. Het voorstel betreffende de oprichting van een vakcursus voor de tyografie. Het voorstel tot dekking van het uitge- stooten bedrag ad 11.500.op de ge- ir.eentebegrooting voor het dienstjaar 1934. Het voorstel betreffende het adres van den Goudschen Bestuurdersbond inzake de werkverschaffing aan den Parallelweg. Het voorstel betreffende het adres van den Goudschen Bestuurdersbond inzake de steunregeling voor de werkloozen. Het voorstel tot vaststelling der vergoe ding ex-artikel 100 der L.O.-Wet 1920 over het jaar 1932 voor diverse scholen. Het voorste! tot verhuur van het woon huis Houtmansgracht no. 5 aan den heer C. Wintershoven. Het voorstel tot verhuur van het perceel Varkenmarkt no. 27 aan de Wed. Weck- van Raay. Het voorstel tob verhuur van een ge deelte van de gedempte Jan Verzwolleweta- ï-ing achter de(^Fluweelensingel, aan den hear J. de Jong. Het voorstel tot het verleenen van recht van uitpad op gemeentegrond aan den heer D. van Vliet. Het voorstel tot het verleenen van toe stemming voor het betreden van gerioleer- den grond, achter de Cornelis Ketelstraat aan de heeren P. Wuyster, E. A. van Ham, V. de Jong en H. Noorlander. Het voorstel betreffende de rechten ver schuldigd voor heil hebben van benzine pompinstallaties op en in gemeentegrond. Het voorstel tot het verstrekken van een geldleening ad 137.600.aan de bouw- vereeniging „MiddenstandshuisveBting". Het voorstel betreffende het verzoek schrift van den heer C. Noordegraaf tot verlaging van de rekening van door de ge meente voor hem uitgevoerde bestratings- werken. Het voorstel om niet over te gaan tot vaststelling eenor verordening inzake de watersport, en verder voorkomende zaken. Het miivderheidsvoorstel tot dekking van het tekort op de Gemeente begrooting 1934. Geen nieuwe loon- en salariskorting maar vermindering van diverse begrootingsposten. Zooals uit het voorstel van B. en W. tot het sluitend maken der gemeentebegroo- ting 1934, welke wederom door Ged. Staten van Zuid-Holland is teruggezonden zonder dat goedkeuring daaraan is gehecht, is ge bleken, bestaat er in het college van B. en W. een minderheid de wethouders Koe mans en Donker wéflb zich niet kan vereenigen met het voorstel tot dekking van het tekort door een nieuwe tydelyke korting van 3% op de wedden van het ge- meentepersoneel, met uitzondering van de politie. Deze minderheid is van oordeel dat een nieuwe 3% korting niet gerechtvaar digd is, wyl na nauwkeurige vergelijking met meerdere gelijksoortige gemeenten, geblejcen is dat de bezoldiging van de ge meente-ambtenaren hier ter stede ongeveer 500.beneden het gemiddelde salaris blyft, dat elders wordt verleend. De loonen van de Goudsche gemeente werklieden behooren eveneens tot de laag ste by vergelijking met 24 gelijksoortige gemeenten als Gouda. Als voorbeeld wordt Vlaardingen aangehaald, waar thans de ge meentelijke plantsoenarbeiders, plaatswer kers en straatvegers een nettoloon verdie- nen, na aftrek van de verschuldigde pen sioensbijdragen, van 26.10 per week. Deze groep heeft in Gouda thans een nettoloon van 25.37. Van het lagere ambtenarenpersoneel is de "erhouding, aldus: Adjunct-commies Vlaardingen 1800 2250; Gouda thans 1298—1903; na de 3# korting 1253-^-1937; Klerken Vlaardingen 9001350; Gouda thans 519—1038; na de 3% korting 501-- 1002; Klerken le klasse Vlaardingen 1350 18°0; Gouda thans 1038—1298; na de 3% korting 1002—1258. Hierbij wordt opgemerkt dat Vlaardin gen behoort tot de noodlijdende ge- meentety waar voor he^ uit de begrooting 1934 uitgestooten bedrag van 380.000 geen dekking ia te vinden. Reserves heeft die gemeente nagenoeg niet. He minderheid' van B. en W. wil het tekort van 11.500 nu dekken dooi1 ver mindering van den post Presentiegeld leden Van den Raad met 500.en van de kos- ten van het Raadsverslag eveneens met 500.(beide wegens een minder aantal vergaderingen van den Raad), voorts door hesparing van 250.op schryf- en bu reaubehoeften en 500.op druk- en bind- Werk, verder 500.wegens, prijsdaling °p de kleeding en uitrusting van de politie, dan 160.op de kosten van den genees kundigen dienst wegens een lagere sala- rieermg van een nieuwe schoolverpleegster, verder nog 1949.33 op den post tekorten van de woningbouwvereenigingen „Ons Ideaal" en „De Goedkoope Woning", we gens renteverlaging van het ryk voor de woningwetvoorschotten, dan nog 2800.— op de posten kosten van arme krankzinni gen wegens verlaging van verpleegkosten, voorts nog 2750.op de subsidie aan het Van Iterson Ziekenhuis, welk bedrag zoo noodig op grond van deskundig advies tot 3500.— zou kunnen worden opgevoerd en. tenslotte 2700.op den post rente en provisie van tydelyke kasgeldopnamen, welk bédrag ten laste van het grondbedrijf zou kunnen, worden gebracht. In fataal zouden de uitgaven op deze be grooting met 12.524.33 worden vermin derd. Tegenover deze mindere uitgaven, becij fert de minderheid van het college ook mindere inkomsten door mindere subsidie van de Provincie voor de krankzinnigenver pleging 933.33. In totaal zou dan nog ge vonden zijn 11.591.of voldoende tot dekking van het noE uitgestooten bedrag van 11.500: Aan het slot van deze becijferingen mer ken de wethouders Koemans en ï)onker op dat zij niet met dik onderstreepte kracht termen de meening van amjgren wenschen te disqualificeeren, wyl dit niet dan tot na deel kan zy'n van de samenwerking in het college van B. en W., welke over het alge meen overigens goed is. Zij eerbiedigen de meening van hen, wier sociaal-economische inzichten ver van de hunne staan, maar wenschen ook eerbiediging van hunne over tuiging, die sociaal-economisch op geheel andere beginselen berust. Het lager ondérwijs in deze gemeente. Opheffing 7e leerjaar scholen 7 en 8. Ontslag onderwijzeres school 4. B. en W. schrijven aan den Raad: De hoop, uitgesproken in ong voorgtel d d. 21 November 1933, no. 35-4-205, dat, na de daarbij voorgestelde maatregelen een rustpoos op het gebied der organisatie van het onderwijs zou intreden, is ijdel geble ken, De sterke daling van het aantal leer lingen aan de Centrale Kopschool en. de ge ringe aangifte van nieuwe leerlingen voor de o. 1. school no. 4 aan de Nieuwe Haven dwingen ons, opnieuw voorstellen te doen om het ontstaan van boventallig personeel te voorkomen. D® Centrale Kopschool telde op 16 Maart 64 en op 16 Juni 47 leerlingen. Zy heeft een gemiddelde noodig van 76 voor de ver goeding door het rijk van 3 leerkrachten. Op 16 September en 16 December zou zij alzoo 97 leerlingen moeten tellen om het benoodigd gemiddelde te halen. Een aan de verschillende scholen inge steld onderzoek heeft echter uitgewezen, dat zij op 16 September hoogstens 97 leer lingen kan tellen, terwijl dat aantal op 16 December weer eenigszins gedaald zal zijn. Zooals U bekend is, bestaat per 1 Sep tember a.s. nog aan 1 nummerschool een 7e leerjaar en wel aan de o. 1. school no. 8 in de Prins Hendrikstraat. Er is thans geen andere oplossing meer dan ook van deze school het 7e leerjaar op te heffen en het geheele 7e leerjaar te centraliseeren. Daar door zal de Centrale Kopschool 58 leerlin gen meer tellen n.l. 20 uit het 6e leerjaar van school 7 en 38 uit het 6e leerjaar van school 8. Totaal 155, zoodat aan deze school overgegaan kan worden tot de aanstelling van een 4e leerkracht, voor het tijdvak 1 September 193431 December 1935 met toepassing van art. 56, 2e lid der Lager- onderwijswet 1920. He^ ügt in ons voornemen hiervoor een onderwijzeres te nemen en het leerplan der school zoo in te richten, dat zij het hand- werkonderwijs voor' de geheele school op zich kan nemen, waarmede dan een eind is gemaakt aan den, sinds 1 September 1933 bestaanden, doch niet bevredigenden toestand, dat dit handwerkonderwys wordt gegeven door onderwijzeressen van school C. Wij willen van deze gelegenheid gebruik maken om thans eveneens over te gaan tot opheffing van het 7d leerjaar der o. I. school no. 7. Dit leerjaar werd in 193! slechts „ontvolkt"; opgeheven werd het nog niet. Hiermede zal dan verkregen wor den, dat het 7e leerjaar zoowel praktisch als formeel geheel gecentraliseerd is, ter wijl voor de scholen 7 en 8 tegelijkertijd re vergunning, bedoeld by art. 3, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920 kan worden aan gevraagd. Krachtens deze vergunning zul len de scholen minder dan 7 leerjaren mo gen omvatten. Deze maatregel heeft tengevolge, dat aan school 8 een leerkracht moet worden ontslagen. Hiervoor komt in aanmerking de heer C. Casteleyn, de jongst aangesteido leerkracht aan die school. De aangifte voor school 4 bedraagt slechts 15 leerlingen. Het aantal leerlin gen op 1 September zal vermoedelijk 219 bedragen, terwijl deze school op dien datum 236 leerlingen moet tellen ,wl: geen boven tallig© leerkracht ontstaan. Alzoo minsttns 17 leerlingen te weinig. Heï is niet moge lijk deze leerlingen van andere scholen over te plaatsen zonder het bestaan dier scholen in gevaar te brengen, of zonder een overplaatsing t© bewerkstelligen (ex schooi 8), die ongewenscht moet worden geacht, in verband met de ligging dezer laatste school. Er ia dus geen' andere uitweg dan één der leerkrachten ontslag te vorleenen. De jongst aangestelde leerkracht aan die school is de heer H. C. German, doch deze kan gepasseerd worden, omdat het onder wijs aan die school het toelaat, dat een onderwijzeres wordt ontslagen, waarvoor dan emplooi is aan de Oen tra! e Kopschool. Alzoo volgt dan de jongst aangestelde on derwijzeres mejuffrouw P. Looyen. Wy meenen niet tot combinatie van de le en 2e klasse van school 4 te moeten overgaan en zijn voornemens een kweekeling met akte aan te stellen en op een salaris van 400, hetwelk geheel voor rekening ,der gemeen te komt. Resumeerende hebben wij de eer den Raad voor te stellen: I. met ingang van 1 September 1934: a. op te heffen het 7e leerjaar der o. J. school no. 7; b. op te 'heffen het 7e leerjaar der o. 1. school no. 8; c. aan de Kroon te verzoeken de voor deze scholen noodiga vergunning te verlee nen als bedoeld in artikel 3, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920; d. eervol ontslag te verleenen wegens op heffing zijner betrekking aan den heer C Casteleijn, als onderwijzer der o. 1. school no. 8; e. eervol ontslag te verleenen aan mej. P. Looyen wegens opheffing harer betrek king Tils onderwijzeres der o. 1. school no. 4; f. te bepalen, dat in dienst te né'men kweekeling (en) met akte een salaris zul len genieten van 400.per jaar. II. met ingang van een nader te bepa len datum te benoemen tot onderwijzeres aan de Centrale Kopschool mej. P. Looijen, voornoemd. Verhuur woning Varkenmarkt en Houtmansgr&cht. B. Yn W. stellen den Raad voor te ver huren aan Mej. de Wed. H. M. Weck-van Raay de woning Varkenmarkt 27, thans verhuurd aan H. J. v. d. Bos. De huurprijs zal bedragen 5.per week. Verder stellen zy voor aan den heer Chr. Wintershoven te verhua-en de woning Hout mansgracht 5 voor den thans geldenden huurprijs Het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Namens de Commissie van Oranje en andere Openbare Feesten heeft gisteren een deputatie, bestaande uit de heeren G. J. J. Pot, W. M. van Hulzen en J. Rene- man, zich naar den Haag begeven teneinde in het Paleis een krans neer te leggen by de baar van Z.K.H. Prins Hendrik, alsook het register van rouwbeklag te teekenen. B(j de bijzetting van het stoffelijk over schot van Z.K.H. te' Delft $al de Geweste- idke Landstormcommi8Bie Gouda vertegen- wwrdigd zyn door de heeren J. Dercksen H.Mzn. en G. J. J. Pot, terwijl de heer Mr. J. A. van Mechelen, als officier van der. Byz. Vry willigen Landstorm met man schapgen van den B.V.L. zich langs den weg zullefl scharen, die de rouwstoet zal gaan. Uitslag verkooping gehouden door Notaris J. v. Kranenburg. By de gisteravond door Notaris J. van Kranenburg gehouden verkooping van het Café-Restaurant „de Harmonie" aan de Mark* alhier is kooper geworden de heer W. de Mol ('Firma T. Goedewaagen en Zoqen) vpor de aom van 15.200.De inzet bedroeg ll.900.--t-. Sluiting vati kantoren en fabrieken. Morgen, li Juli zullen in verband met de begrafenis van Z.K.H. den Prins der Ne derlanden gesloten zyn, alle gemeentelijke bureaux, het kantoor van de Gem. Lichtfa brieken, de Openbare Leeszaal, verschillen de banken, t.w. X- Goedewaagen en Zonen, Incassobank N.V., Wissél- en Effectenkan toor J. van Mensch P£n., Nederl. Midden- standsbank N.V., M. J. Ogier en Co., Rot ter^. Bankvereeniging N.V. De wasschery Daalmans zal morgenooh- ttnd gesloten zyn. Kinderkoor „Hosanna". Men verzoekt ons te melden dat de uit gestelde uitvoering van het Kinderkoor „Hosanna" zal plaats vinden op D.V. Don derdag 12^Tuli a.s. Uitingen van revolutlonnairen aard. Proces-verbaal upgemaakt. Door de politie is gisteren tegen een vier tal personen proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het Colportageverbod. 'Eenige revolutionnaire geschriften zyn in beslag genomen. Voorts heeft de politie proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het uni formverbod. Er wordt blijkbaar een spon van gemaakt om een bepaald soort roode trui te dragen, waarby de kennelijke bedoe ling "èborz t uiting te geven aan een revo- lutionnair streven, dat als een gevaar vcor het staatkundig leven wofdt beschouwd. De roode-trui dragers komen allen met de politie-verordening in conflict en zyn strafbaar. Een vrachtauto ramt een zonnescherm en rijdt een bloemenwagen onderstboven. Hedenmiddag omstreeks twee uur kwam een hooge vrachtauto uit Moordrecht over de Zeugestraat. De bestuurder, die moest uitwijken voor een passeorende andere auto en eenige wielrijder^, kwam met zoo'n vaart tegen het zonnescherm van «le firma T. van Vliet, dat dit voor een groo', deel vernield werd. ln zyn vaart schepte de auto gelijk tijdig een volgeladen bloemenwagen. Persoonlijke ongelukken» hadden er ge lukkig niet plaats. De schade wordt gere geld. Het geval verwekt nogal wat belang stelling. Loop der bevolking. Gevestigd: S. J. v. d. Zwalm, huish., van Ouderkerk a. d. IJssel J3 123, naar Gr. v. Bloisstr. 8; H. C. van Veen, boekh., van Delft, Burgwal 16, naar Steynkade 7; G. Koster, huish., van Hilversum, 's-Grave- landscheweg 90a, naar de la 'Reylaan 8; D. M. Dortland, van Rotterdam, Bergsingel 149a, naar Turfmarkt 104; J. vqn Buren, db., van Schoonhoven, Opweg 16, naar Gr. Florisweg 26; A. M- Schroder geb. van Duyn, van Rotterdam, Crooswijkschestr. 49b rood, naar Crabethstr. 24; M.5 IJssel- styn, typograaf, van Haarlem, Hyacinten- laan 40, naar Fourieweg 4; C. J. Bunnik, arb., van Reeuwyk, Weth. Venteweg H 159, naar Vest 31; J. M. de Hollander geb. Geldhof, van 's-Gravenhage, Sneeuwbalstr. 67, naar Raam 58; H. Bahman, db.y 'van Hillegersberg, straatweg 162, naar Burg. Martenssingel 27; Th. M. Smits, onderw., van Oudenbosch Al 368, naar Kleiweg 44; W. J. Riemvis, religieuse, van Óudenbosch A 368, naar Westhaven 25; J. Kool, van Nieuwerkerk a. d. IJssel B 267, naar Groe- nendaal 41; D. v. d. Schoor, kant.bed., vau Rotterdam, Bouwmanstr. 51a, naar Naaier- straat 12; G. Vuurens, van Leiden, Veste- straat lb, naar Lasaruskade 3; W. E. Jaco- bi, db., van 's-Gravenhage, Wagenstr. 133, naar Markt 39; J. M| .Bogaart, db., van Moordrecht N 19, naar Crabethstr. 7; L. N. Verboom, db., van Ouderkerk a. d. IJssel A' 16, "naaé K. Tiendeweg 16; H. W. van Dort, huish., van Haarl.liede c.a., Z. Schalkwijkerweg 56, nadr Gouwe 161; A. Griffioen, verpl., van Voorhout, Teijlinger- laan 2a, naar Boelekade 124; E. G. Spoor maker, van Gouderak, Dorpsstraat 4, naar St. obstr. 18; J. C. Snel, db., van 's-Graven- hage, Nieuwstr. 28, naar Wilhelminastr. 4; A. Jongeneel, van Ouderkerk a. d. IJssel A 52, naar Westerkade 77. Vertrokken: R. Kirchner,'van Doe- lenstr. 25, naar Hellevoetsluis, Kerkstr. 26; J. H. Duffels, van L. Tiendeweg 12, naar Amsterdam, Wormerveerstr. 16; C. M. Bol, vaj\ Kattensingel 44c, naar Willeskop A 143; A. J. van 't Hof, van P. C. Hooftstr. 2, naar 's-Gravenhage, Gouverneurlaan 5^6; t A. C. Boulogne geb. v. d. Linden, van Oost- haven 10, naar Terneuzen, Axelschestr. 122; R. Metz, van Peperstr. 48, naar Essen Kup- ferdreh (D.)M. M. Vermeulen geb. de Koning, van Vierde Kade 61, naar Baarn, Nwe. Baarhstr. 2; /jB. A. de Weillé, boekb., van Vierde Kade 61, naar Baarn, Nwe. Baarnstr. 2; J. Groesbeek, van P. C. Hooft- straat 2, naar Zeist, Kersbergerlaan 16; H. van Meyeren, van Kattensingel 36, naar 's-Gravenhage, Loosd.kade 438; P. H. Ver- durmen, van Krugerlaan 93, naar Amster dam, Ceintuurbaan 274hs.; A. Verbeek, va-n Keizerstraat 64, naar 's-Grav«nhage, Bier kade 13; M. C. en C. J. Voorkamp, van Nieuwehaven 203, naar Alphen a. d. Ryn, Raadhuisstr. 44; J. M. Roggeveen, van Bleekerssingel 32, naar Papendrecht, Dyk- straat 27; T. van Duin, van Fluweelensin gel 80, naar Brunssum, Bruna Hildastr. 72;. D. Vos, van Gouwe 32, naar Rotterdam, Paradij slaan 72; J. Bey, van Gouwe 11, naar 's-Gravenhage, Weimarstr. 274; G. J. Groenendaal, van St. Josephstr. 44, naar Amsterdam, Singel 109; C. van Buren, van Gr. Florisweg 26, naar Schoonhoven, Op- weg 16; J. Plu, vani Westerkade 17, naar •De Bilt, Gr. v. Prinstererweg 25; L. S. Cats, van Gr. Florisweg 14, naar 's-Gra venhage, Wilhelminastr. 127; A. L. Hen- ririx, van C. Huygensstr. 118, naar 's-Her- togenbosch, Zuidwal 60ben.; W- J[- J* vi Heuvel, van IJssellaan 113, naar Rotter dam, Ackersdykstr. 126; G. M. Appel, van St. Josephstr. 8, naar 's-Gravenhage, As- sendelftstr. 28; A. v. d. Meyde, van Blee kerssingel 51, naar Leeuwarden, Harlin- gerstr.weg 95; E. G. M. Bogaart, van Groenendaal 13, naar Moordrecht, Kerkstr. 19; E. M. van Piershil, van Lethmaetstr. 32, naar Reeuwyk, Raadhuisweg E 97; H. van den Bor, van Goudkade 14, naar Wad- dinxveen, Breedeweg 13; M. Jongeneel, van Goudakde 17, naar Boskoop, Putte kade; G. Koenderman, van v. d. Palmstr. 113, naar Schiedam, ph. v. Bourgondiëstr. 8a; E. W. W. Spijkerman, van Bockenbergstr. 18, naar Heerlen, Gasthuisstr. 16; J. Rigter, van K. Tiendeweg 15, naar Nieuwer Am- stel, Amsteldyk, Noord 25; C. A. Oudijk» van Bleekerssingel 71, naar Meerkerk, Ka naaldijk D 58; J. van Ryswyk, van Fluw. singel 74, naar Amsterdam, le Helmerstr. 1$2 II; A. C. van Leest, van St. Josephstr. 36, naar De Bilt, Gezichtslaan J62; G. H. Zandhuis, van Gr. Florisweg 77, naar Roermond, St. Laurentius-ziekenhuis; P. de Vos, van Krugerlaan 81, naar 's-Gra venhage, Boschbesstr. 6; M. J. Kiela, van Keigerstr. 8, naar 's-Gravenhage, Bosch besstr. 6; W. J. Enklaar, van P- C. Both- str, 65, naar Oulemborg, Goilberdingenstr. 88; G. M. Rijs, van Zoutmansplein 9, naar Kyswijk (Z.H.), Oranjelaan 87; J. T. d« Gast, van Oosthaven 52, naar 's-Graven hage, Van Galenstr. 11a; J. Schep, van Bockenbergstr. 67, naar Oudewater, Ko- mijnsbrugge; H. J. Smit, van Krugerlaan 130, naar Amersfoort, Utr.weg 293; D. van der Kist, van St. Josephstr. 56, naar Delft, Bankastr. 38; A. Melkert, van P. C. Both- straat 81, naar Amsterdam, Ferd. Bolstr. 53; G. J. Rynaard, van Hoogstraat 18, naav Rotterdam, Willemsplein 10; G. Verdouw, van Fluweelensingel 94, naar Reeuwyk. Achter Willens H 5;'C. Krikke, van Flu weelensingel 94, naar Reeuwijk, Achter Willens H 5. Aiendf 10 Jiuli, 8 uur. Geb. „Daniël". Cursus Roode Kruis. 1 10 Juli, 8% u. Het Schaakbord. Vergadering G. W. V. 1? Juli 7% uur, Stadhuis, Raadzaal, Ge meenteraad. 18 Juli, 8!4 u. n.m. St. Janskerk. Concert door het Toonkunstkoor en Gem. Koor „Caecilia". 15 Juli, 10 u. v.m. Roei- en Zeilvereeniging Gouda. Roeiwedstrijden op de 's-Graven- boeksche plas. 18 Juli. Nat. Kampioens-zwemwedstryden in de Sted. Zweminrichting. Apotheken. De apotheek van Mevr. de Wed. Teepe, Gouwe 136, is tot en mej 6 Juli, benevens den daarop volgenden nacht des avonds na 8 uur geopend (des nacht echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Geslaagd. De heer B. J. Smalbil alhier slaagde te Delft voor het candidantsexamen electro- technisch ingenieur. Sl'ÜHT EN WEDriTRJUDKN VOETBAL. Hakhuys in H.B.S. Naar het clubblad van H.B.8. mede deelt. heeit Bakhuys zich als lid dezer Haagscne vereeniglng aangemeld. WATERPOLO. Hei NeU. polo-zevental tegen België. Het Ned. polo-zevental, dat Zondag a.s. tegen Belgife zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Veenstra (Het Y), van Oostrom Soede (Het Y), Braam aanvoerder (H.P.C., van Aelst (H.Z. en P.C.), van Daatselaar (U. Z.C.), van de Kamp (Dolfijn), Reekers (H.Z. en P.C.). LAATSTE BEHÏUHTËN. DliAADLOO/iE UlENöl. o© Dunscne Rijksdag tegen Vrijdag a.s. bijeengeroepen. De Duitsche Rijksdag is tegen Vrijdag avond a.s. te uur bijeengeroepen. Op de agenda staat als eenig punt. net aan- hooren van een verklaring van den Rijks kanselier. ue zaak-Onnes van Nijenrode. ueen beroep aangeteekend tegen ue vrijspraak van Wltbraad. Men deelt ons mede, dat de officer van justitie geen hooger beroep tegen Wlt- oraad heelt aangeteekend, zoodat deze thans deilnitief vrijgesproken is. Het Spelling;vraagstuk. Mei ingang van i Sept. een nieuwe senrijfwijze. DEN HAAU, iü Juli. In de heden ge houden vergadering van den Raad van Ministers heen net spellingvraagstuk weder een onderwerp van bespreking uitgemaakt. waar wij vernemen is het resultaat dezer bespreking, dat bevorderd zal wor den wijziging van den algemeenen maat regel van bestuur, waarbij met ingang van l Sept. een nieuwe senrijiwijze wordt voorgeschreven voor het examen van on derwijzer en eind-examen benevens in het programma voor middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs. De wijzigin gen zullen dan als volgt luiden: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blij it echter aan het eind van een woord als mede in afleidingen en samenstellingen van namen op ee. 2. De o wordt aan het eind van open .lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter voor ch in: goochelen, goochem, loochenen. 3. De sch wordt alleen daar geschre ven waar de ch gesproken wordt, echter behoudt het achtervoegsel lsch de thans gangbare spelling. 4. De verbuigingsuitgangen e en van een en geen en van de bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, rijn, hun, haar, worden weggelaten. 5. De naamvalsuitgang n bij lidwoor den, voornaamwoorden, bljvoegelijke naamwoorden of dergelijke gelijkstaande verbuigbare voornaamwoorden worden uitsluitend weggelaten bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van mannelijke dieren in de gevallen dat voor de aanduiding van het dier een af zonderlijk woord Wordt gebruikt. 6. Bij de voornaamwoordelijke aan duiding van de zelfstandige naamwoor den richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. WISSELKOERSEN. 9 Juli. 10 Juli, Officieel. Londen 7.44 7.41 lo Berlijn 56.47 56 47 Parys 9.73 J.73:> Brirsei 34.48 14 4', Zwitserland 48.— 48.05 Kopenhagen 33-20 *».2U Stockholm 38.37 Va <18 30 Oslo 37.40 37.3o New-York 1.47 1.4 V7* Niet-oficieei. Praag 6.12 6.12 Va Madrid 20.20 20.20 Beursoverzicht. De AmsflllÉMnsche fondsenmarkt bleef heden stil, doen de stemming was vaster. Daar de beurs morgen gealoten blyft, ging ae beroepshandel hier en daar tot dekking over. Op de Industrie-afdeeling liepen ue Philipsaandeelen ongeveer 21 V»rA op. De toeneming van den uitvoer van radio-arti kelen in de afgeloopen week maakte *>vn goeden indruk. Aku's lagen een kleinigheid beneden de vorige koersen. Ned, Ford was iets lager. Unilevers waren ongeveer l'/< hooger. Petroleum waarden lagen- va*ter. Aandtden Kon. Olie liepen tot 155% op en konden zich ouarna hand li.", en. De Anieris soorten waren fractioneel hooger. Rubber- fonusen waren nauwelijks prijshoudend. Sinkerwaarden golden iets hooger. H.V.A. s ver betel den tot 170. Men schrijft dit toe oat de suikerbieten te lijden hebben van de drcogte, waardoor de oogst zal tegen Mil -p. Schtepvaarten bewogen zich op den ichter- grond. De Yankeemarkt was stil. Duitsche obligaties zwakker. De Ned. beleggings- nv.ivkl was vast gestemd. HA DIU-TELEGRAFlSClI WEERBERKHI 10 Juli. Hoogste stand 767.2 te Firn. Laagste stand 755.4 te Haparanda Verwachting: Zwakke tot matige NO. tot N.W. wind. Licht tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog "weer. Iets koeler overdag.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2