De plechtige uitvaart Prins Hendrik der Nederlanden. van IE ’S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18648 Woensdag II Juli 1834 73s Jaargang ggag| BERGAMBACHT, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Een ontzagwekkende uitvaart. Een schitterend kleurrijk schouwspel. Mooie treurmuziek. 4 1 ERVAART, XVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ontzaggelijk groote belangstelling uit alle deelen des lands succes als het die ieder leest: ME COURANT BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDIN' 1 pilasters, die met kostbare kransen Moeder, zwaar van I I h R. ijzen Bergplaatsen ,AGE PRIJZEN. SPAK Cis. lEN iden, Oegstgeest, eemstede, i aanbevelend, n prachtig voor kind, maar ver teer Uw kind it kerende zomer- odig heeft dan im zijn dorst te iral - om bestand vermoeienissen, die zomergenoe- Zorgt dat Uw - geeft het Perl I n verfrisschende I is zuiver vloei- nder eenig che- urstof. indheid drinken. Z.SS-I1 up I Nieuwe T- -o~ I schaard, die bewonderend de voorbereidin- aan de nachtelijke wandelaars en ’s gesteld, zal worden. Moge in deze droeve uren de innige deel neming van het Nederlandsche Volk H. M. de Koningin en H. K. H. ‘^rinses Juliana schragen om Haar leed te dragen en Ko- ningin en Prinses den moed geven voor waarts te gaan. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ep omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer jfo.zö. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdaghummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^6 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. •den is ontgleden. Na in. beurtzang den zegen te hebben ge geven, speelde het orgel het Wilhelmus en na eenige oogenblikken stilte is de schare huiswaarts gegaan, diep onder den indruk van het gehoorde, uitgesproken door iemand, die als predikant en als vriend den fring zoo na heeft gestaan. - Voor dezen dienst had in het Paleis in het Noordeinde te 6 uur Pastor Herbst een Iprte rouwdienst gehouden, uitsluitend Voor de naaste familieleden van den over ledene. uuizeaden belangstellenden geschaard, die zich de opoffering hadden getroost uren lang, hetzij langs den weg staande, dan wel op de overal waartoe daartoe gelegenheid bestond, opgeslagen tribunes, gezeten, te wachten, om den overleden Prins op zijn laptsten tocht, hun groet te brengen. De stoet was samengesteld op Me wijze, zoo- £;ls die reeds is vermeld. Met groote statie, op eerbiedwekkende wyze schreed zy voort, het militair geleide van verschillende troe- pcndeelen als opening en sluiting van den stoet, in het midden de wit gelakte rouw- wagen, die het stoffelijk overschot van Prins Hendrik meevoerde en daarachter de vorstelijke personen, die den Prins-gemaal 1 de laatste eer mede bewezen. Het moet de Vorstelijke gasten, die zoo kort geleden met Prins Hendrik de Hooge i van witte bloemen met breede lila linten waren Door kunstig saamgebrachte gen gadesloegen, Telkenmale kwamen nieu- witte banen, die de zijkanten met elkander we kransen aan, de èen al grootscher dan verbonden, werd een indrukwekkende allee de andere, die de kqrk werden binnenge- frevormd. waar pan hpdwelmpndp <w>ur hi no- dragen. Langs de straten waren de hekken J wederom geplaatst, alleen de doorgangen waren nog open gela|en. Overal prijkten Rouwdienst in. de Duitsche Kerk. De familie van den Prins aanwezig. Dat de Duitsche Gemeente in den Haag in deze dagen met ons Koninklijk Huis en het Nederlandsche volk meeleeft, heeft zij gitera vond getoond door een propvolle kerk en wie nog twijfelen mocht, 1 s over tuigd door de warme predicatie van haar voorganger. Ds. Herbst heeft ons -den Prins nog weer nader gebracht. De dienst begon om 9.15 omdat de Duit sche familie van den Prins tegenwoordig '•vilde zijn. De Duitsche gezant ontving de familie. Kolonel Diemont en jhr. Laman Trip vormden het Nederlandsche geleide. De kerk was in Kerstdos. Van kansel en, altaar hingen, groen op wit, de spreuken: Ehre gei Gott in der Höhe en Die Finsternis vergeht und das wahre Licht erscheint jetzt. Verder waren kansel en altaar met palm- zich terstond naar de wachtkamer Even later arriveerde de Ministerraad op het plein te Delft. De Ministers met hunne dames begaven zich ‘eerst naar het stad huis, even daarna naar de kerk. De wachtende menigte in het Kerk gebouw. De kerk, die naar diNn wensch van den overledene geheel in het wit is gehouden, heeft een prachtige wit met lila versiering. Hier en daar treft men een enkele toef oranje aan. De legerwacht van cadetten en adelborsten, die de vorige maal naast de grafkelder was opgesteld, staat thans naast het grafmonument. Een groot aantal leden van de Johaniter ‘Orde in hun kleur rijke roode kleeding, vormen thans de eere- wacht langs den ingang van de grafkelder. De aankomst van de rouwstoet te Delft. Om 5 min. voor half een kwam de rouw stoet de Delft aan. De klokken van de Bourdon luidden, do mjiziek van de Kon. Militaire Kapel speel de treurmuziek. Het was een indrukwek- ken schouwspel toen de stoet naderde. D.i •vaandelwacht stond rechtop in het gelid. Geruischloos staat de duizendkoppige me nigte. Daar nadert de witte rouwwagen, ge trokken door acht paarden, behangen met witte rouwkleeden. Plechtig klinkt het Ne derlandsche Volkslied als de kist de kerk wordt binnengedragen. Aandoénlijk mooi volgt dan weer treur muziek. Èenige hoogwaardigheidsbekleders dra gen de ordeteekenen van den ovbrkdene. De rouwstoet in de KeA Als de rouwstoet de kerk binnentreédt preludeert de organist, de hee^, H. J. Storm, o.m. waren er de tonen van het Mecklon- burgsche volkslied in te herkennen. De kiöt wer<j Op de catafalk geplaatst. De bloemen werden geschikt om de kist en de graf kelder. Er wfts schier geen plaats onbezet, het was een' bloemen tapijt. De Koningin en de Prinses komen de kerk binnen, gevolgd door de Vorstelijke gasten en de hoogwaardigheidsbekleeders. H. M. de Koningin draagt een witte kap met een witte sluier over Haar zwarte mantel. De Prinses heeft een zwarte man tel over Haar witte japon. Zy draagt een witte hoed. Allen nemen plaats, de deuren naar den rouwgang sluiten zich. De bazuinen, onder leiding van Dr. Joh. Wagenaar, spelen treurmuziek. Nauwelijks was de muziek verstomd of Prof. Obbink’s stem weerklonk. Hy noo- digde de aanwezigen? uit te zingen Gezang 189 vers 4 en 6. Daarna las Professor Obbink eenige woorden uit het Paaschevangelie en wel Romeinen 8 en liet vervolgens zingen, het In Delft aan den vooravond. Gisterenavond was het in Delft reeds een heele drukte. De gansche bevolking bewoog zich op straat en op de Markt voor de ,.e Kerk stonden breede hagen ge- i Koningin en Prinses per auto naaij Delft Te half twaalf vertrokken de Koningin enl de Prinses per auto naar Delft. De auto van de Koningin werd gevolgd door drief volgauto’s. Om 10 minuten voor 12 uur kwamen H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses in werd geplaatst en met een groot wit kleed Delft voor de Nieuwe Kerk aan. Zij begaven werd credekt. waarovRi* /Ip Nectar] s^ndsche zia «imAivtVnvMAv. kussen j der Johanniterorde, een vertegenwoordiger van de Malthezerorde, hofdigmtarissen van het Huis van H. M. de Koningin en van den Prins. Het tweede gedeejte van den stoet werd geopend door Luitenant-kolonel Haitsma, Mulier, commandant van het achterste mi litaire gedeelte van den stoet met zyn ad judant. Een bataljon marinetroepen met tamboers en pypers. Een compagnie van de Koloniale Reserve. Het muziekkorps van het 5< regiment In fanterie. Een bataljon infanterie van 4 compag nieën. Twee batteryen veldartillerie, iedere bat tery bestaande uit vier vuurmonden. Tot slot een detachement militaire poli- tietroepen te paard. By ’t voorbijrijden van de vorstelijke per sonen presenteerden de troepen het ge weer. Het is nog maar drie maanden geleden dat in het Mausoleum der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft het stoffelijk over schot van Neerland’s Landsmoeder ter ruste werd gelegd, en thans is wederom de Koninklijke Grafkelder geopend om aan Prins Hendrik der Nederlanden zijn laatste rustplaats te bieden. Het Koninklijk Huis wordt wel getroffen In een korte bijeenkomst die de burge meester van Delft, Mr. van Baaren, aan den vooravond van de plechtige uitvaart in het Stadhuis te Delft met de vertegen woordigers van de pers heeft gehad, heeft dc-e op treffende wijze het groote verlies 1 gemenureerd, dat het Ko-ninklyk Huis door den dood van den Prins-Gemaal en Vorstelyken Vader geleden heeft. Voor H. 1 M. de Koningin en voor Prinses Juliana is dit verlies wel het grootst, maar even zeer is de slag die aan het Nederlandsche Volk door den dood van Prins Hendrik is toegebracht, ontzaggelijk zwaar. Want met het heengaan van Prins Hendrik is een schakel*weggevallen, die het Nederland sche Volk op zoo velerlei wyze met het Koninklijk Huis, met het Hof verbond. Z. K. H. den Prins was steeds, waar Zyn belangstelling werd gevraagd tot bevorde ring van kunsten en wetenschappen, van belangrijke feiten op het gebied van han del, scheepvaart en industrie, en niet het minst op het terrein van het reddingswezen en hulpverleening te land en ter zee, bereid '’die metterdaad te toonen. Overal verscheen Hy waar door Zijn komst een landsbelang, een maatschappelijk belang kon worden gediend. En met Zyn persoonlijkheid was hy de Hooge vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, die door Haar Gemaal den band, die Haar en Haar Huis bindt aan het Volk, steeds nauwer kan aanhalen. Wie het voorrecht hebben gehad met Z. K. H. in Persoonlijke aanraking te komen, weten goed welke uitnemende karaktereigen schappen de Prins bezat en op welk een ongekunstelde ei< geestige wijze, los alle etiquette, Hjj gj. met ieder kon be wegen. Die schakel is thans weggevallen. De Hooge taak waarveor H. M. de Koningin er dcu te moeilyker door ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De rouwstoet. Precies te half tien is de kist met het stoffelijk hulsel van den Prins der Neder landen het Paleis in het Noordeinde uitge dragen. i Het commando weerklonk, de troepen presenteerden het geweer. Treurmuziek i weerklonk toen de kist in de lijkwagen werd geplaatst en met een groot wit kleed i werd gedekt, waarover de Nederlandsche vlag werd; gespreid, waarop een 1 werd geplaatst met de eereteekenen van den overledene. H. M. de Koningin, gekleed in zwart en wit en Prinses Juliana, geheel in het wit, stonden op het bordes onder het balcon. Zy deden den Prins uitgeleide en staarden I onbeweeglijk voor zich uit. i De muziek speelde Valerius Gedenck- i klank,, daarna Ases dood uit Peer Gynt’s Suite. Toen de treurmuziek zweeg keerden H. M. de Koningin en de Prinses haastig in het Paleis terug. De opstelling van de stoet had onder diepe stilte plaats. Precies le kwart voor tien zette de stoet zich in beweging. Zy werd geopend door een detachement van de Koninklijke Mare chaussees onder commando van een officier. Dan volgde de algemeene troëpencomman- dant generaal-majoor J. van Andel met zyn staf; de Koninklijke Militaire Kapel;"de Commandant van het 2e regiment Huzaren, kolonel A. Diemont, commandant van het voorste militaire gedeelte van den stoet met zyn adjudant; een bataljon infanterie van 4 compagnieën. Twee eskadrons huzaren te paard met omfloersten standaard. Daarna kwam een hofrytuig waarin ge zeten was de opperceremonimeester van H. M. de Koningn, Graaf Du Monceau. Vervolgens een hofrytuig waarin plaats hadden genomen Dr. Hannema en Dr. Got- telin Vinnes, daarna eenige hofdrytui- gen bestemd voor de slippendrager» van het rouwkleed. Dan volgt de rouwwagen, bespannen met acht paarden, gaande een koetsier naast, elk paard. De rouwwagen werd gevolgd door bet personeel en enkele oud-gedienden van den overledene. Een viertal rytuigen met bloemen en kransen volgden de lijkwagen Dan komen de statierytuigen, waarin plaats namen de Vorstelijke gasten Z. H. Hertog Adolf van Mecklenburg, Z. K. H. j de Erfgroothertog van Oldenburg, Z. K. H. Het was de wensch van den overledene, I Prins Karei van België, Graaf van Vlaan- dat by zyn heengaan niet het rouwfloers deren, de Graaf van Athlone, '1. K. H. Prins Felix van Luxemburg, Z. D. H. de Vorst von Wied, Z. D. H. de Vorst van Bentheim en Steinfurt, Z. H. Hertog Christiaan Lodewijk van Mecklenburg. Vervolgens Freiherr von Fritz als vertegenwoordiger van den Hertog van Saksen Weimar Eisenach, Vorst en Ryngraaf van Salm Wurstmar, vertegen woordiger van Prins Oscar van Pruisen, de Herrenmeester van de Johanniterorde, ver volgens tal van andere hooge functionaris sen. Dan volgden hofrytuigen waarin hadden plaats genomen eenige leden van het hoofd bestuur van het Roode Kruis, waaraan de overledene vele jaren van zQn leven zyn beste krachten heeft gegeven, het Convent diep hebben geroerd, dat zy thans den Prins, die Hun geleidde, zoo kort na dien droeven tocht, terzelfder rustplaats bege leidden, .Kort voor het vertrek van het Paleis luidden de klokken, als een sombere roep, dat de laatste ure dat de Prins in het Pa leis vertoefde, was aangebroken. En toen de stoet op plechtstatige wijze langs Delft’s grachten schreed weerklonken daar de zware klokketonen van den toren der Nieuwe Kerk, als riepen zij den gestorven Prins zijn plaats in te nemen by de vorsten uil het Huis van Oranje, die sinds eeuwen her daar hun rust hebben gevonden. zender dat ook de matte stemming maar 1 even werd verstoord. Sommige winkeliers hebben in deze dagen wel zaken gedaan. Ei waren er die de beide laatste nachten hun winkel hebben opengehouden om al het noodige t arbeidenden langs den weg en aan tribunes te kunnen verschaffen. In den Haag was het nu in het nachtelyk uur minder druk. Wel waren op verschil lende plaatsen groepjes geposteerd daar waar de stoet passeeren moest, maar niet in stppke mate. Daardoor was er ook geen straathandel, zooals vorige makl. De plechtige Uitvaart. De Prins der Nederlanden is heden ter juste gelegd. Op plechtstatige wyze heeft lieden de uitvaart plaats gehad. Vanmorgen te kwart voor tien is de Koninklijke rouwstoet onder het dreunen van het kanon van het Paleis i,n het Noord einde vertrokken en gedurende den gan- schen tocht naar Delft heeft het geschut van minuut tot minuut zyn dof en somber g< luid doen hooren. Langs den weg, die de indrukwekkende stoet volgde, stonden even als bij de uitvaart van Koningin Emma (lOI IIStlIE COURANT. groen en witte lelies getooid. De rouw dienst is ook de godsdienstoefening ge weest met volledige liturgie. Orgel en zang koren (van mannen en meisjes) hebben den dienst bijzonder plechtig gemaakt. De preek. Ds. Herbst koos, nadat hij uit Oud en Nieuw Testament verzekeringen omtreni de overwinning van het Leven over den Dood had voorgelezen, tot tekst Jesaja 60 1 en 2: Wacht op en wordt licht enz. Hbe hoort deze tekst begon hy bij dezen dienst? Gij zult zeggen: het is meer een Kersttekst dan een tekst voor het over peinzen van den dood. Neen want de dood is de poort tot het Licht en de ingang tot het Licht. T<en kwam de verklaring. Twaalf jaar geleden heb ik aldus ds. Herbst den Prins leeren kennen by het ziekbed en het sterfbed van Zyn Moeder. \/ij hebben daar te zamen om het Licht geworsteld. Toen de Moeder was heenge gaan, kon de Prins geen vrede vinden, bij 1 de gedachte, dat alles nu voorgoed uit zou zijn. Later, in de kamer van den Prins en in de studeerkamer van den predikant, werd de worsteling om Licht voortgezet en bei den werden het er over eens, jiat er geen uitkomst was te vinden uit het probleem, dan uit het Woord Gods. Dat is alleen een lamp voor onzen voet en een licht op ons pad. Maakt u op en wordt Lichtook de Prins heeft eiken dag, als ieder mensch, moeten strijden tegen de machten der duisternis, maar Hij heeft de Kerstliefde van God leeren verstaan, die de wereld zoo lief heeft gehad, dat Hy Zijn Zoon haar schonk, die zeggen kon: Ik ben het Licht der wereld. De Prins heeft van het Licht, dat in, Hem scheen, gaarne willen meedeelen: vandaar zijn eenvoud, zyn menschenliefde, zyn streven om voor een ander wat te mogen zyn. Daarom was Hy zoo graag in de Na tuur en het liefst in de bergen, waar de zon zoo heerlyk de zwartstei kloof en het hardste graniet in het licht kan zetten. 1 Daarom was hij de held bij de ramp van i jjef. moe,t <je Vorstelijke gasten, die zoo de Berlin; daarom werkte hy zoo graag in kGrt geieden met Prins Hendrik de Hooge het Roode Kruis, want Hij. gaf het Licht, I Landsmoeder mede ten grave leidden, wel waarom Hij worstelde, zoo gaarne door, hebben geroerd, dat zij thans den daar Hy voelde, dat ook Hyj het ontving - -- uit hooger sfeer. Waar Hy dienen, helpen en geven kon, was Hy in zyn element... iZoo heeft ds. Herbst zijn koninklijken vriend aan de schare verkondigd ën zich gerechtvaardigd, dat hy de Kerststemming in. het bedehuis dorst brengen. Toen sprak ds. Herbst nog even over het tweede gedeelte van den tekst, dat gewaagt Van onrust en oproer. Ook dat is er nu, omdat er armoe heerscht en werkeloosheid. De tekst en het streven van den Prins wijzen den uitweg: Ontwaakt en wordt Licht, d.w.z. iwordt dienende, hulpvaardige en offervaardige Liefde en ,als wy dat doen, nemen wij het werk over, dat aan de hand van den dooden Prins der Nederlan den boventoon zou voeren, noch in het Pa leis, nóch in deni stoet, noch in de Kerk, waarin Hy rusten zou. Naar zyn wensch v»as dan ook de rouwhal ingericht, waar zyn stoffelijk overschot stond opgebaard, I waarlangs zoovele duizenden uit alle deelen des lands hebben gedéfileerd, was ook de lijkwagen wit gelakt, de paarden, die den wagen trokken, met smetteloos witte klee- den gedekt, was den voorhang, die den hoofdingang der Nieuwe Kerk sierde, in wit met lila-afzetting gehouden en ook in de allee, die vanaf den hoofdingang der Kerk naar het koor voert, waar de Konink - lyke Grafkelder is gelegen, domineerde het wit en grijs en lila aan de breede Luizen en schutten met aanduidingen dat er nog plaatsen te huur waren. Vlak by de Markt werden er nog zitplaatsen aan geboden voor 2.ën staanplaatsen voor heeft/ gewijd. Een van deze, die van d”e schippers en bemanning van de Noord Zuid-Holl. Reddings-Maatschappy, was ge plaatst op een voetstuk aan het hoofd van den grafkelder, als een stille hulde voor al hetgeen de Prins voor het Reddingswezen heeft gedaan. behangen. witte banen, die de zykanten gevormd, waar een bedwelmende geur hing van de bloemen, die in overweldigende hoe veelheid enverscheidenheid daar zyn saam- gebracht. De aanblik van dezen allee is van een ontroerende schoonheid. Treffend was het onder al die kransen van staatshoofden, hooge regeeringscolle- ges en vertegenwoordigers er ook te vinden 1.Blijkbaar was. de vraag niet zoo van tal van instellingen, waarvan de Prins groot als bij de uivaart der Koningin- bij Zyn leven zyn groote belangstelling Moeder. I In de stad was ,het pen en al levendigheid

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1