te NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapellé, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. N*. 18650 Vrijdag 13 Juli 1934 73»? Jaargang klenburg bergambacht, berkenwoude, bodegraven, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen De man, die de troeven had F I 9 kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zond; l berichtgeving (Wordt vervolgd.) Jt ir wie Malthezer larkt ta Delft kunnen doen. Misschien verstrekt te ons die wel niet onmiddellijk en zonder om wegen, maar we krijgen het er wel uit. En daarom, laten we onze hoofden koel houden. Vooral niet het idee hebben, dat we voor een onoplosbaar raadsel staan. Zooals je weet, heb ik vroeger in New- York, Chicago en Cincinnati gewoond. In de laatste acht jaar heb ik door het be- studeeren van soortgelijke gevallen heel wat geleerd En ik ben tot de slotsom ge komen, dat een misdadiger dan de groot ste kans heeft om aan zijn gerechte straf te ontkomen, als de autoriteiten het hoofd verliezen en achter een zaak veel meer gaan zoeken dan er in werkelijk heid in zit. Dat is heel mooi gezegd en ik zal ton eerst geweigerd hem te ontvangen. Toen ze er eindelijk in toestemde, was hij maar voor een paar minuten bij haar. Hij scheen erg opgewonden, toen hij weg ging. Ik heb je ook nog Iets te vertellen, onderbrak Brlstew hem. Morley moet verklaren, wat hij vannacht heeft uitge spookt. Hij zeide ons immers, dat hij den trein van middernacht had gemist en toen naar het Brevord Hotel was gegaan. Nu, hij heeft zich pas na twee uur in den ochtend in het hotel laten inschrij ven! Hoe weet je dat? vroeg Greenleaf hem verbaasd. O. ik heb straks het hotel opgebeld en van den portier de verlangde inlich tingen verkregen. Nou. dat is me wat moois, meende Greenleaf, stom van verbazing Ik denk, dat we dat jongmensch een tijdje zullen vasthouden. Dat spreekt. Een oogenblikje, hield Bristew hem tegen. Ik heb een voorgevoel, dat miss Fulton ons belangrijke mededeellngen zal landleger uitgerust met bombardements- en jachtvliegtuigen, waardoor het wordt ingeljjfd in het kader van het algemeene luchtverdedigingssysteem. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 14 Nadruk verboden. En tot welke gevolgtrekking oent u toen gekomen, mevrouw, vroeg Brlstew vol belangstelling. Ik had het gevoel, alsof er "iets in haar leven was, dat ze moest verbergen en zij zich bezorgd maakte, dat haar man het eens te Weten zou komen. Juist. En nu iets anders, hoe is uw opinie over miss Fuïton? O, zij heeft een slecht humeur en is ongeduldig. Ze klaagt onophoudelijk en apprecieerde het heelemaal niet, wat mevrouw Withers voor haar deed. Trou wens niemand houdt eigenlijk van haar. Ik geloof stellig, dat i^der, die met de Vele genoeglijke avonden zijn hier reeds doorgebracht en vele drukke dagen werden reeds op dë uitgestrekte tentoon stellingsterreinen gepasseerd. De Tllburg- sche tentoonstelling was voor tientallen groote gezelschappen ook reeds het doel van een aangenaam en ook leerzaam uitstapje. Uit alle oorden des lands rijden dagelijks de touring-cars aan om heele groepen op de tentoonstelling los te la ten! van soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. De Ministerraad te Weenen bijeen. Volmachten voor Fey als veiUgfteidsconunissaris. Schei pe bestrijding der terreur. diens echtge- srkt te Delft trachten je raad op te volgen, meende de hoofdcommissaris. Maar aan moordza ken ben ik niet gewoon. Tusschen twee haakjes, merkte Brls tew op. terwijl zij zich naar de deur be gaven. hoe zit het nu met die twee knoo- pen die we gevonden hebben? bit alle windstreken van ons land - en ook van daar buiten kwam men naar Tilburg getogen om het voor dezen tijd wonderwerk van energie en wat daar rondom is opgebouwd, te aan schouwen. Vooral de volledig in werking zijnde textielfabriek, een origineele en nog nooit vertoonde expositie op zichzelf, met al z'n moderne uitrustingen, trok tot dusver steeds de bijzondere belang stelling. En nadat men verder uren heeft kun nen doorbrengen in de geweldige ten toonstellingshallen, waarboven de monu mentale toren domineert, kan men zich zoo prettig verpoozen in een sfeer van echte gezelligheid op het reeds beroemd geworden attractieterrein „Venetië", dat vooral bij avond door z'n nog nimmer in Europa toegepaste verlichting, 'n sprook- jesstad gelijk is. BINNENLAND. De vorstelijke gasten zijn vertrokken. De erfgroothertog van Oldenburg, die op kasteel Oud-Wassenaar gelogeerd heeft, Is gisteravond per auto vertrok ken. Prins Felix van Luxemburg en graaf van Athlone hebben gisteravond Den Haag verlaten. De vorst en Rijngraaf van Salm-Horst mar die als vertegenwoordiger van prins Oscar van Pruisen de begrafenis van Prins Hendrik heeft bijgewoond, is he denochtend naar Doorn vertrokken om een bezoek te brengen aap den ex-Kei- zer. Vandaar zou de vorst in de laten namiddag naar Dultschland terugkeeren. Ook majoor Stephan, een der Dultsche vrienden van wijlen den Prins, is naar Doorn vertrökken. Voorts zijn de overige vorstelijke per sonen. die op Oud-Wassenaar verblijf hebben gehouden, de vorst en de erf prins Von Wied, gisteravond om half elf vertrokken en de vorst van Bentheim en Steinfurt hedenochtend per auto. 3j pet. conversie-leening Zuid-Holland. Reductie op groote inschrijvingen. Naar wij vernemen is van het recht van voorkeur bij de Inschrijving op de 3| obligaties der conversleleening 1934 van de provincie Zuid-Holland, een zoodanig gebruik gemaakt, dat bij de toewijzing op de groote/vrije inschrijvingen een re- deuctie moet worden toègepast. Tilburg viert op zyn grootsche tentoonstelling het 125-jarig bestaan. Groote feesten. Illuminatie en andere aantrekke lijkheden. De Tentoonstelling „Stad Tilburg 1934 waarover in den lande bereids zulk een roep gegaan is en welke ook werkelijk een uitzonderlijke onderneming op het I gebied van tentoonstellingen is, mocht zich reeds in de voorbije eerste veertien dagen in een zeer groote belangstelling verheugen. Tienduizenden, ja bijna honderddui zend bezoekers hebben tot dusver de ge- uitvoeringen zullen geven Des avonds hebben op het tentoonstellings- en at tractieterrein onder de feestelijke ver lichting groote bals-champêtre plaats. Denzelfden middag heeft een origineele jacht op balonnen plaats voor wielrij ders, motoren en auto’s. Zaterdagavond wordt ook het groote nationale kegel- concours geopend op de vijf nieuw aan gelegde kegelbanen achter hfet groote restaurant in „Venetië” Deze groote wed strijd, waarvoor in speciale kringen van ver over de duizend deelnemers belang stelling bestaat, duren tot 26 Juli eiken dag vanaf twee uur des middags. Een heel aparte attractie is ook de in ternationale sterrit naar de tentoonstel ling, welke Zondag 15 Juli plaats heeft en georganiseerd is door de Ver. Motor- verkeer. de bekende organisatie van de Brabant-grensritten. Hiervoor bestaat twee zusters in aanraking kwam, zien erover verwonderde, dat een Hef iemand als mevrouw Withers er zoo'n onaange name zuster op na hield. Wat mevrouw Allen vertelde, was behalve dat mevrouw Wihers schijnbaar het een of ander voorval uit haar leven verborgen moest houden voor den moord van weinig belang: Bristew bleef eenlge oogenblikken in gedachten ver zonken zitten. Ik heb juffrouw Fulton nooit gezien, zeide hij toen, behalve vanochtend even. Zou het mogelijk kunnen zijn geweest, dat iemand de twee zusters verwarde? O neen, gaf mevrouw Allen met na druk ten antwoord Hoewel de twee zus ters ongeveer van dezelfde grootte wa ren, was mevrouw Withers lang zoo ma ger niet als haar zuster. Verder had zij zwart haar, terwijl miss Fulton een blon dine is. Nadat mevrouw Allen was vertrokken, nam Bristew eeh van zijn notitieboeken uit de kast en plakte er de knipsels in, die hij dien ochtend aah het lezen was, toen het gegil van ..moord" weerklonken Vele attracties. Hoewel deze tentoonstelling op zichzelf reeds een groote attractie is, behooren daarbij toch nog bijna dagelijks weer nieuwe aantrekkelijkheden op velerlei gebied. De groote congreszaal bood reeds en zal volgens het programma nog bieden plaats aan verschillende ver- eenlgingen en organisaties voor bijeen komsten of jaarvergaderingen, waarna ter plaatse gelegenheid bestaat zich uitermate prettig te verpoozen. Op het aan de tentoonstelling grenzende sport terrein hadden reeds vele belangrijke sportfestijnen plaats, waarvan wij noe men het bijzonder geslaagde nationaal concours-hlpplque, windhondenrennen, internationale luchtbukswedstrijden en een korfbaltournooi. Een veelbelovend week-end. Het week-end deze week belooft echter de climax te vormen van al de attracties rond dezLe tentoonstelling. Dan valt er voor iedereen van een bijzonder feest te genieten en dan is er zooveel te doen, dat elke bezoeker voor het een of ander de bijzondere belangstelling zal hebben. De tentoonstelllngsduur is dan op de helft gekomen en dit middelpunt zal on getwijfeld het hoogtepunt worden. Op Zaterdag 14 Juli herdenkt Tilburg ook officieel het feit, dat het eerste motief was tot het houden van de grootsche ten toonstelling, n.l. het 125-jarig bestaan als „stad”. Dit wordt een groot feest ter welker gelegenheid de geheele tentoonstelling des avonds grotesk geïllumineerd zal zijn. 'Men kan zich voorstellen, dat deze feest verlichting. nog slechts een klein onder deel van het groote feest zelf, Iets heel bijzonders belooft te worden, wanneer men weet, dat deze nog zal moeten uit schitteren boven de gewone, toch ook al bijzondere verlichting. De offlcieele feestdag begint des mid dags om half drie met een groot défilé langs het stadshuis van alle nlet-politle- ke vereenigingen in Tilburg. De stoet trekt dan door het stadscentrum naar het tentoonstellingsterrein, waar de deel- zienswijze? Ten eerste voeren zy aan, dat Tauschitz, die van gezant minister is ge worden, zeer goede betrekkingen met de rijkskanselarjj onderhield e.i in zyn hoeda- 1 mgheid van leider van den landbond be echouwd kan worden als een vriend der 1 nazi’s, aangezien dezelfde la.idbond steeds een groote welwillendheid aan den dag heeft gelegd tegenover het Hitienafinsche element in Oostenrijk. Ten tweede wordt gesuggereerd, dat de n:euwe minister van justitie, Berger-Wal- denegg, radicaal-fascistisch is georiënteerd en sympathieën koestert voor het nationaal- socialisme. Ten derde wordt althans vol gens de lezing der sociaal-democraten limtelen, die gouverneurs (Landeshaupt- roann) van Stiermarken is geweest en thans gezant ,te Rome is, gedoodverfd als de nieu - we diplomatieke vertegenwoordiger var. Oostenryk te Beriyn, die dus Tauschitz eer lang zou opvolgen. Rintelen is volgens de soc.-dem. het nat.-soc. Duitschland zeer ge negen en zou -niet ongaarne zien, dat de Duitsch-Oostenryksche „Anschluss” een feit werd. Alles wijst er aldus de con clusie van de soc.-dem. op, dat Dolïfuss eerst goede vrienden wil Worden met Hit ler’s aanhangers om daarna het Marxisme volkomen te kunnen uitroeien. machtig man is geworden, zal hij, naar aangekondigd 'wordt, op onverbiddelijke wyze den strijd aanbinden tegen de terro risten en op niets ontziende wijze een einde maken aan hun buitensporigheden. In dit verband brengen wij in herinnering, dat de maatregelen tegen de staatsvijandige ele menten vooral ook betrekking hebben op de aanslagen, die den laatsten tyd in Oosten rijk zoo talrijk zijn geworden. Zelfs wor den met de doodstraf bedreigd al degenen, die in het bezit worden gevonden van ont plofbare stoffen. Men vraagt zich' ondertusschen af tegen wij> het offensief in de eerste plaats zal worden gericht. Zooals men weet, heeft Dollfuss op twee fronten strijd te voeren: tegen de sociaal-dmeocraten, met wie hij reeds op bloedige wijze heeft afgerekend, ■naar die hoe kan het anders? „on dergronds” en op illegale wijze den strijd voortzetten, al blijkt daarvan naar buiten tot dusver nog niet veel, en tegen de na- tionaal-socialisten, die een grooter roerig heid aan den dag leggen. Wanneer men op de Weensche bladen mag afgaan, heeft bij de hervorming van het kabinet, die Woens dag in enkele uren tyds haar beslag kreeg, vooral het doel voorgezeten om voorgoed aan de actie der nazi’s in Oostenrijk een 1 BUJTENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Strijd tegen de pers. Duitschland weert hoe langer hoe meer kranten uit den vreemde. Van alle in het Duitsch gestelde buiten landsche dagbladen zyn voor den straat verkoop in Duitschland nog slechts het Weensche blad Neue Presse benevens de Basler Nachrichten ongempeid gelaten. Deze beide bladen. worden voorloopig nog geduld, doch worden voortdurend bedreigd met inbeslagneming. Het Sudeten-Duitsche biad Bohemia is tegelijk met alle Zwitser •sche bladen verboden en deelt thans het De nieuwbenoemde staatssecretaris voor binnenlandsche zaken van Oostenrijk, .tot dusver gezant ’te Berlijn, Tauschitz, is te Weenen aangekomen. Heden zal hy deei- nmen aan den bijeenkomenden ministerraad. In welingelichte kringen hecht men groo te beteekenis aan dezen ministerraad, aan- gezien thans de volmachten voor den buiten gewonen algemeenen staatscommissaris voor buitengewone veiligheidsmaatregelen, minister Fey, en de taak van de hem toe gevoegde commissie, vastgesteld zullen moeten worden. Tot deze ministerieele com missie, die uitsluitend wordt benoemd ter bestrijding van de terreur, zullen behooren de minister van Oorlog en van Justitie, be nevens de staatssecretaris voor het veilig - heidswezen. Minister Fey zal de commissie voorzitten. j Bondskanselier Dollfuss is, zoo men heeft kunnen lezen, by de nieuwe samenstelling van .zyn kabinet in ge slaagd zyn macht zeer aanzienlyk te ver- sterxen. immers hy is thans welbeschouwd, minister van buitenlandsche zaken, veilig heid, landbouw en defensie geworden, zoo- dat de uitvoerende macht volkomen in zyn der sociaal-democratie nog is overgebleven, handen, is geconcentreerd. Nu hy zoo’n Waarop baseeren de soc.-democraten hun jegenheid aangegrepen om In de vooruit- strevende Zuidelijke industriestad te ko- men zien naar de ontelbare fraaie Instel- ueb W!Ul,UUUÖM3U1ul}BW!liexx*, waai ue urti- llngen van het Nederlandsch Fabrikaat, nemende zang- en muziekgezelschappen Uit alip windstreken van nns land 1 De weg tot slagen gaat door zeer veel moeilijkheden heen. FEUILLETON. wanneer zelfs kleine en ver buiten het cen trum van de stad gelegen kiosken een voorraad hebben van acht Fransche en ze ven Engelsche dagbladen en daarvan in den loop van den ochtend twintig tot der tig exemplaren elk verkoopen. Als merk waardigheid kan vermeld worden, dat een uit Warschau geïmporteerd, van a tot z in het Hebreeuwsch en met Hebreeuwsche let ters geschreven blad, Hajnt, welks inhoud door de censuur niet ontcijferd kan wor den, zijn afzet in Duitschland met spron gen heeft zien stygen. In verband met het in Duitschland uit gevaardigde verbod van Der Bund schrijft dit blad: Dageljjksch ontvangen wy gelukwenschen in verband met het verbod in Duitschland van ons blad. Een lezer schrift: „Hartelyk geluk gewenscht met de onderscheiding; wanneer het nog noodlg mocht zyn, hebt gij de troost: Wie de waarheid kent en die vryuit zegt, v^lt in handen van de staats politie.” Een ander lezer schryft: „Ontvang mijn hartelyke gelukwenschen met het verbod van uw blad in Duitschlahd. By ons heeft reeds lang de meening post ge vat, dat er geen (behoorlijk blad bestaat, dat niet minstens eenmaal in Duitschland is verboden. Dat de Bund niet tezamen met I bekende opruibladen dit lot deelt, is eer. goed teeken... te meer, daar het niet eens 1 om opruiing gaat, maar om de waarheid en d’e vryheid van berichtgeving en de 1 zelfstandigheid van oerdeelen”. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25 elke regelmeer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeellngen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en r-nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondi per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper ges Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. einde fe maken. De stryd, zoo wordt be weerd, zal fel zijn en pardon zal men niet kennen. Dit belooft voor de nazi’s dus niet veel goeds en de benoeming van ingenieur Tauschitz tot staatssecretaris van buiten landsche zaken moet, naar verluidt, in dit verband ook boekdeelen spreken. Zooals. men weet, was Tauschitz tot dusver gezant te Beriyn; de regeenng-Dollfuss is voor nemens den vrijgekomen post niet opnieuw te laten, bezetten, waarmee zy bfykbaar wil laten uitkomen, dat de verhouding tus- sGhen Beriyn en Weenen zeer veel td wen- schen overlaat. Merkwaardig is het onder deze omstan digheden, dat van soc.-dem. zijde de re constructie van het kabinet-Dolituss wordt uitgelegd als een poging der Oostenryksche regeenng om n toenadering tot de nazi’s tot stand te brengen. Het wordt van deze zyde voorgesteld, alsof Dollfuss, die het tegen een tweevoudige oppositie in zyn land niet langer zou kunnen bolwerken, van zins is eerst( vrede met de nazi's te sluiten om daarna met des te meer kracht te kunnen vernietigen, wat er aan invloed ENGELAND. Uitbreiding van de Briteche luchtvloot. Volgens berichten in ’de bladen bevat het uitbreidingsprogram voor de Engelsche luchtvloot, dat Baldwin voor het zomer- recès aan het parlement zal mededeelen, o.a. de volgende maatregelen: Door een vyfjarenprogramma, dat ein digt in 1940, zal de gelijkwaardigheid der Engelsche luchtstrydkrachten met de Fransche luchtvloot bewerkstelligd worden. De Engelsche luchtvloot zal ongeveer 48 tot 50 nieuwe eskaders of 500 oorlogsvlieg- tuigen in dienst stellen, indien het pro gramma niet wordt beperkt door een ver andering in den internationalen bewape- ningstoestand. De verhooging van de Engelsche lucht- vaartbegrooting zal het volgend jaar waar schynljjk een millioen pond sterling be dragen. Verdere verhoogingen zullen in de daaropvolgende jaren plaats hebben. Ook de luchtstrijdkrachten der Engelsche zeevloot zullen niet ongeveer 400’ a 500 vliegtuigen versterkt worden. Het nauw keurige getal is echter afhankelijk van het resultaat van de vlootconferentie van het volgend jaar en van het feit, of Japan en Ajnerika al dan niet zullen toestemmen in een door Engeland gewenschte vermin dering van de luchtstrydkrachten hunner marine. In ve; schillende streken van Engeland zullen ongeveer 12 tot 15 nieuwe oorlogs- vliegveldcn worden aangelegd, waarvan drie in het Zuiden, Oosten en Westen van Londen en een vierde zeer versterkt vlieg-) veld voor bombardemèntsvliegtuigen in het Noord-Westen der hoofdstad. Tegelij kertijd zal het ministerie van luchtvaart een intensieve recruteeringscampagne voor do versterkte luchtvloot organiseeren. Waarschijnlijk wordt ook het Engelsche had. Negen jaar achtereen had hij moord zaken en de door moordenaars toegepas te methoden bestudeerd. Vaak genoeg had men hem erom uitgelachen, maar nu was hij meer dan ooit tevreden over zijn studïe’s. Opnieuw voelde hij zich ge streeld door de achting, die hij voortaan In Turmvllle zou genieten, oipdat Green leaf zijn assistentie had ingeroepen. Juist toen hij een paar minuten over vijven zijn notitieboekje weer sloot kwam Greenleaf binnen. Henry Morley, begon de hoofdcom missaris onmlddellijk, Is kassier bij een bankinstelling in Washington, de „An derson National Bank”. En kassiers, merkte Bristew onmld- dellijk op. hebben somtijds geld noodlg om het gat te stoppen, dat zij hebben gemaakt, toen zij geld uit hun kas „leen den” Hoe ben je daarachter gekomen? Hij vertelde het me zelf, toen ik hem vanmiddag In no. 5 sprak, nadat ik van je was weggegaan. Was hij er dan nog altijd? Ja Naar het schijnt, heeft missFul- loc van het vroeger in Duitschland vrij veel gelezen Prager Tagblatt, dat reeds se dert verscheidene maanden niet meer iver de grens kan komen. De laatste zending van de Pester Lloyd, die zyn dagelykschen afzet in Duitschland heeft zien sttfgen tot 10.000 exemplaren, is in beslag genomen, terwyl het blad thans ook nog is verboden.' Ir. Hamburg, waar de buitenlandsche dag bladen byna geheel van het tooneel ver dwenen zyn, is kortgeleden de Times ook in beslag genomen en uit alle kiosken weg gehaald. In Beriyn blijft de vraag naar Fransche en Engelsche bladen nog steeds buitenge woon groot. Het is niets ongewoons meer, liOIIMJIE 101 KIM.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1