marktberichten. Beurs van Amsterdam. 1 ongeveer 6000 Schilling materieele schade i werd veroorzaakt. Te Weenen werd In het tweede district een publieke telefooncel In brand gesto ken. Op den Zuid-spoorweg bij Edlach in Stiermarken is vannacht eveneens een aanslag gepleegd die eenige materieele schade veroorzaakte, evenals een aanslag op den spoorweg nabij Bregenz, in Vo- rarlberg. FRANKRIJK. Nog steeds Stavteky's knoeierijen. Tardieu beschuldigt Chautempe. Voor de enquête-commissie heeft oud- minister Tardieu verklaard, dat Chautemps tie candidatuur van den rad.-soc. afgevaar digde Bonnaure, die by de zaak-Stavisky betrokken is, heeft gesteund, dat het door Bonnaure uitgegeven blad werd gedrukt te Blois de geboorteplaats van Chautemps - dat na de verkiezing van Bonnaure in het derde district van Parijs daar een mo nument voor den vader van Chautemps zou worden opgericht, dat Stavisky de verkie zing van Bonnaure heeft gefinancierd en dat er düs een verbinding moet hebben be staan tusschen werkgever en geldgever. Verder verklaarde Tardieu, dat de inspec teur van politie Bony, hoewel hij niet recht streeks met Stavisky in verbinding heeft gestaan, vervalschingen heeft laten aan brengen in de chèquestrookjes of die zelf heeft aangebracht op aanstichting van Qhautemps. Juist naar aanleiding van deze beschul digingen werd besloten tot confrontatie van Chautemps en Tardieu. Na de verklaringen van Tardieu, die in parlementaire kringen groot opzien hebben gebaard, heeft de enquête-commissie in de affaire-Stavisky besloten, een nachtzitting te houden, die te elf uur des avonds begon er. waarby Tardieu met Chautemps werd geconfronteerd. Op eenige vragen weigerde Tardieu te antwoorden en hy merkte slechts op, dat uit de kas van het geheime fonds bedragen werden uitbetaald, vóór hy was afgetreden als minister van binnenlandsche zaken. Kr schijnt echter later meer uitbetaald te zijn dan hy had goedgekeurd. Tardieu zeide verder, dat hy het slachtoffer van een po l.tieke actie was geworden. De naam. die op de chèque was gevonden, was in werke lijkheid onleesbaar. De commissarieele enquête-commissie heeft het nagelaten hier nadere onderzoekingen in te stellen. Vier maanden lang heeft de commissie het niet noodig geoordeeld de verklaring van Tar dieu te hooren, aldus de oud-minister. Hij staat zoo ver van de affaire-Stavisky, dat liy wel in den zomer van 1933 door de klei- rere bladen werd aangevallen, maar Het niet noodig achtte zich te verdedigen. ZUID-AMERIKA., Panama geteisterd door aardbeving. Panama is Woensdag door een zwart aardbeving geteisterd. Binnen 24 uur wer den negen aardschokken waargenomen, waardoor ook de eilanden Coiba en Barica getroffen werden. Het centrum der aard beving ligt op ongeveer 200 mijl afstand van de Balboa-bergen in de provincie Chi- riqui, in welker hoofdstad Davis vier per sonen gewond werden. Verscheidene gebou wen werden Verwoest en telefoon-, tele graaf en elwjtrische leidingen werden ver broken. Te Puerto Armuelles werd de haven ge deeltelijk vernield. BINNENLAND. Na de uitvaart van Prins Hendrik. De fungeerende particuliere secretaris van de Koningin heeft den burgemeester van 's-Gravenhage in opdracht van H. M. medegedeeld, dat de Koningin zeer Ingenomen ls geweest met de uitstekende organisatie der verkeersmaatregelen bij de uitvaart van den Prins der Nederlan den en met het optreden van de 's-Gra- venhaagsche politie bij deze droeve plëch tigheid Gevolggevende aan de daarnevens uit naam der Koningin tot den burgemees ter gerichte uitnoodiglng om aan de po litie haar bijzondere tevredenheid over te brengen, heeft deze aan den hoofd commissaris van politie verzocht, van den inhoud van dezen brief bij dienstor der aan het politiepersoneel mededeellng te doen. Poppententoonstelling. Het batig saldo. Met groote dankbaarheid aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen, deelt het uitvoerend comité van de Pop- pententoonstelling, in den Haag gehou den. mede. dat voorloopig als batig saldo ten bate van de tuberculose-bestrijding is afgedragen een bedrag van f 26.450, voor Nederland en Ned.-Indië elk de helft. Met het oog op enkele kosten, die nog moeten worden verrekend, zal het vol ledig batig saldo eerst later worden be- bekend gemaakt. Dit houdt o.a. verband met de verloting, waarvan in September de trekking Is. Bij herhaling wordt bekend gemaakt, dat de pop. door Prinses Juliana geschon ken. is gevallen op no. 84; de boerderij werd gewonnen door den houder van lot no. 54a. De Nederlandsch—Engelsche handelsbesprekingen Gunstig vooruitzicht. In geen geval een handelsoorlog. Naar aanleiding van persberichten, welke den indruk wekken, dat de Neder- landsch-Engelsche onderhandelingen in zake öen handelsverdrag tot geeneriel gunstig resultaat hebben geleid, kan thans van gezaghebbende zijde worden medegedeeld, dat de jongste besprekin gen te Londen het vooruitzicht openen I op een bevredigende oplossing. Nadere preciseering ter zake zal bin- I nen zeer korten tijd mogelijk zijn. In elk geval kan thans met zekerheid worden medegedeeld, dat het In geen ge val tot een handelsoorlog tusschen Ne derland en Engeland zal komen Middenstandscongres te Amsterdam. Van kleinhandelaren in Van 3 tot 9 September a.s. wordt in de hooidstad het .zevende congres gehouden van de Internationale vereenlging van kleinhandelaren in levensmiddelen. Naast de gebruikelijke officleele ontvangst en diners vermeldt het programma be halve een zeer attractieve lijst van be zoeken aan bezienswaardoigheden in en buiten Amsterdam, waardoor in breede kringen in~het buitenland de schoonheid van de lage landen bij de zee weer groo- tere bekendheid zal verwerven en ande ren tot bezoek zal aansporen een groo te agenda van op dit congres te behande len onderwerpen die voor de kruideniers- branche in het bijzonder en voor den middenstand in het algemeen, in vrijwel alle bij de vereeniglng aangesloten lan den van bijzonder actueel belang zijn Wat beteekent deze internationale ver eeniglng en wat wil zij bereiken? Zij ver- eenigt landelijke organisaties van detail listen in het levensmiddelenbedrijf in één verband en telt daardoor, verdeeld over de voornaamste landen van Europa., meer dan 500.000 leden. Bij haar strijd) voor de belangen van den zelfstandigen middenstander gaat zij uit van een drie ledig uitgangspunt: de groote waarde van hulsgezin, van indlvidueelen eigen dom en van de gelijkheid voor de wet van lederen burger voor staat en maat schappij beide. De vereenlging beeft op haar achtereenvolgende congressen blijk gegeven de teekenen des tijds te verstaan en met name heeft zij begrepen, dat de tijd sinds den wereldoorlog in menlg%»p- zicht veranderd is. ook voor den distrl- bueerenden middenstander. De steeds meer geperfectioneerde techniek, ook die van opslaan en bewaren van aan bederf onderhevige waren, de opkomst van het merkartikel en nog zoovele andere ver schijnselen meer hebben ook in de dis tributie van levensmiddelen grondige wijziging gebracht. Geheel nieuwe vor men op dit gebied zijn opgekomen, met name warenhuis en grootwinkelbedrijf en het is nu de verdienste van deze in ternationale vereenlging. dat zij heeft begrepen, dat het eene land ten deze zou kunnen proflteeren van de ervaringen van het andere. Dat veel experimenteele arbeid en veel pionierswerk in de onder scheiden landen ongedaan zou kunnen blijven eenerzijds en nuttige maatregelen ten behoeve van den zelfstandigen mid denstander een sneller en beter effect zouden kunnen boeken anderzijds, indien een centraal punt de verschillende erva ringen in de onderschelden landen opge daan sehifté en verwerkte eri In over zichtelijken vorm aan de aangesloten landelijke vereenigingen aanbood. Tot dit doel ls de vereeniglpg dan ook met vrucht werkzaam en geeft zij o.a. een in twee talen verschijnend periodiek Uit, en tot datzelfde doel houdt zij nu reeds voor de zevende maal een congres, waar men in de gelegenheid is onderling van gedachten te wisselen over alles, wat met het vak in verband staat, waar men de maatregelen, die ondernomen zijn of kunnen worden ter versterking van de positie van den zelfstandigen kruidenier' aan uitvoerige bespreking kan onderwer pen om op die wijze het zoo belangrijke onderdeel van den middenstand, dat de kleinhandelaren in levensmiddelen uit maken zoo effectief mogelijk van dienst te zijn. I Waar een krachtigte en gezonde mid denstand ook op sociaal gebied, voor elk volk van groot belang is. spreekt het van zelf dat de pogingen, welke deze Interna tionale vereenlging ten bate van een zoo belangrijk deel van dien middenstand aanwendt de volle belangstelling verdie nen. Begrafenis F. A. Landsman. Onder zeer groote belangstelling Is Woensdagmiddag te Bussum het stoffe lijk overschot van den heer F. A. Lands man. in leven voorzitter van de aTdee- ling Bussum van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond en van den Kring het Gooi, ten grave gebracht op de algemee- ne begraafplaats aldaar. Aanwezig was het voltallig bestuur en een groot aantal leden der afd. Bussum, de liberale raadsfractie, wethouder-King- ma, bestuursleden uit alle plaatselijke af- deelingen in den omtrek en vele ande ren. Vele bloemstukken en kransen dek ten de baar. waarbij het bestuur van de afdeeling Bussum als slippendragers fun geerden. Aan de geopende groeve voerden ach tereenvolgens het woord, een zwager van den overledene, de heer A. H. Pey. secre taris van den Vrijheidsbond te Bussum. De heer E. W. Scholten, namens de firma Geo Wehry en Co. te Amsterdam, waarbij de heer Landsman als procuratiehouoer was werkzaam geweest en wethouder B H Bakker van Hilversum. Een broeder dankte voor de belang stelling. Prijzen voor mishandelde varkens De Nederl. Varkenscentrale meldt: Onder de varkens, die aan de Neder- landsche Varkenscentrale ter levering worden aangeboden, komen er van tijd tot tijd voor. welke op de huid rpode strepen, plekken of schrammen vertoo- nen, ontstaan door het slaan, schoppen, bijten of op andere wijze mishandelen van de varkens. De Nederlandsche Var kenscentrale heeft besloten, met ingang van 23 Juli a.s. bij de uitbetaling van deze varkens een korting op de officleele prijzen toe te passen van 3 cent per kg. Wanneer de beschadiging van ernstigen aard is. zuilen de varkens echter, gelijk tot heden het geval was, uitsluitend voor rekening en risico van. den leverancier worden afgenomen. Deze ontvangt dan een prijs, welke overeenstemt met de werkelijk waarde, die het varken na slachting blijkt te hebben. De korting zal uitsluitend worden toegepast, wanneer de beschadiging bij de ontvangst door den kringzaakvoerder is geconstateerd. Deze zal de varkens niet mogen ontvan gen. dan nadat de aanbieder in de boe ken van den kringzaakvoerder door on- derteekening heeft te kennen gegeven, dat hij erkent, dat de varkens bescha digd zijn. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het ontstaan door Schrammen aangebracht door het bijten der varkens, voorkomen kan wor den door bij de varkens de hoektanden te verwijderen. Dit kan het best geschie- dfen zoo spoedig mogelijk nadat deze tan den verschenen zijn. Het komt voorts voor, dat varkens, door de leveranciers niet als zoodanig opgegeven, na slachting zeugen, blijken te zijn Deze varkens zullen ln het vesvolg worden afgerekend tegen de voor zeugen geldende prijzen. De steunverlaging. En de huren. De landelijke vereenlging tot onderlin ge verzekering tegen de nadeelige ge volgen van werkloosheid en ziekte, heeft een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken, naar aanleiding van de steunverlaging. Adr. zag met leedwezen, dat de huur- bijslag ook Is verldogd. terwijl geen wet telijke maatregelen zijn genomen óm de huren van i Juli af te verlagen. Wanneer de minister wettelijk een huurverlaging van 30 pet. zou voorschrij ven voor huren boven de 4. dan zou dat ten goede komen aan de groote gezin nen. welke nu een huur verwonen tus schen de 5 en 8. welke bedragen niet van den steun gemist kunnen worden. Adr. doet een dringend beroep op den minister om de gemeentebesturen te be richten. dat de huurbijslag gehandhaafd blijft als voorheen, totdat- er een wette lijke regeling wordt ingevoerd om de hu ren boven het genoemde bedrag te ver- Rundvleesch in blik voor armlastigen en gstichten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een, circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat naast de in vroegere circulaires in aanmerking komen den, de distributie van rundvleesch in blik cok zal mogen geschieden aan gestichten, waar uitsluitend óf nagenoeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of insteUingen van weldadigheid worden verpleegd! nadat daartoe voor ieder geval afzonderlyjt tóestemming van de CrisiS-Rundvee-cefltrAle !s verkregen. Centraliseering der Landbouwcrisiswetgeving. Hoogere heffing op margarine bepleit. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Landbouwcrisiswet 1933 en tot intrekking van de Tarwewet 1931, de Crlslszuivelwet 1932 en de Crisisvarkenswet 1932 zouden sommige leden gaarne worden ingelicht, waarom de heffing op margarine niet is verhoogd, nu sinds de inwerkingtreding der Crisiszuivelwet, de prijzen van oliën en vetten met pngeveer 5C pet. zijn ge daald. Zij vestigen er de aandacht op. dat in de Memorie vin Toelichting tot ge noemde wet de heffing werd bepaald op een aangenomen kostprijs van marga rine van 30 ct: per kg. en waren van oor deel. dat deze beffing' had behooren te zijn verhoogd met'het bedrag, waarmee de kostprijs der margarine verlaagd is geworden, ten gevolge van de zeer groote prijsdaling der daarvoor gebezigde grond stoffen. Deze leden vyenschten tevens te ver nemen. waarom de cacaoboter en de oliën onbelast zijn gebleven. Ten aanzien van de middelen, ont staan uit een heffing op den export van zuivelproducten naar gecontlngenteerde landen .ten bedrage van naar men zegt 10 mlllioen, werd de vraag ge steld. of het niet billijk moet worden ge acht. dat dit bedrag wordt uitgekeerd aan de toenmalige producenten. P. J. Schmidt, voorzitter van de O.S.P., aangehouden. Wegens opruiing. Gistermiddag heeft de centrale recher che te Amsterdam, op last van den offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank. den heer P. J. Schmidt, voor zitter van de Onafhankelijke Socialisti sche Partij, aangehouden onder verden king van opruiing. Hij was ontboden op het hoofdbureau van politie, en is daar gehoord in verband met een ln de Fak kel, het onder zijn leiding staand orgaan zijner partij, van 13 Juli, verschenen ar tikel, dat als opschrift draagt: „Wie zijn de opruiers? De regeering. de politie, het gezag? „het ls de regeering, zoo heet het in dat artikel, die opruit tot verzet... het is de politiek van de regeering... de ontzet tende wreedheid van het heerschende regime, die een haat en verbittering wek ken. „grooter, dieper dan welke onrust stoker ook met een krant, een manifest, een redevoering zou kunnen bereiken. Het gezag, dat de armen aanvalt om de rijken te sparen, dat is de groote opruier, „verder halen wij uit het geïncrimineer de artikel de volgende zinnen aan, op grond waarvan vermoedelijk de aanhou ding onder verdenking van opruiing ge schied is: „neen, de strijd is niet geëindigd, hij is nu pas goed begonnen". „uitbreiding van de lncidentieele spon tane verzetsbewegingen tot doelbewuste, strijdbare, volksbetoogingen... en dat ls thans de taak van eiken dag, van elk uur. „wij rekenen op de vastberadenheid, de moed en de volharding van onze leden, nu meer dan ooit tot strijd bereid." Wij vernemen, dat de heer Schmidt ter beschikking van den officier van Justitie is gesteld, en naar het Huls van Bewa ring is overgebracht. Gelijk men zich herinnert, heeft hij verleden jaar een gevangenisstraf van 3 maanden wegens opruiing ondergaan. l!it de Onafhankelijk Socialistische Partij I^aar V.D. verneemt hebben de heeren J. de Kadt, secretaris, en S. Tas, lid van het dagelijksch bestuur der Onafhanke lijk Socialistische Partij, wegens een po litiek en tactisch meéningsverschil in het partijbestuur voor het lidmaatschap de zer partij bedankt. Van de zijde der O.S.P. wordt gemeld dat er weliswaar een meenlngsverschil is maar dat beide heeren niet uit de partij getreden zijn. Nederlanders bij de volksstemming in het Saargebied. Voor de Volksstemming, welke in het Saargebied zal plaats hebben op 13 Jan. 1935 is, gelijk bekend, een plebiscietcom missie ingesteld, waarin zitting heeft onze landgenoot, de heer ir. D. de Jongl). oud-directeur van het Departement van Gouvernementsbedrijven in Ned.-Indië en oud-burgemeester van Semarang Ten behoeve van het plebisciet is voorts nog een beroep gedaan op de medewer king van tien andere Nederlanders. Benoemd zijn: tot hoofd van een bu reau de cercle (Kreisinspector)A. H. Bennewitz. generaal-majoor van het Ned.-Indisch Leger b.d.; J. Brinks, oud resident van Semarang: H. Ch. G. J. v. Mandere, alg. secretaris der Vereenlging voor Volkenbond en Vrede: tot voorzitter van eenige comlté's com- munaux Steilvertretender Kreis Inspec tor): mr. H. P. Linthorst Homan, advo caat en procureur te Assen; mr. L. H. J. J. Mazel, secretaris van het Curatorium van de Academie van Internationaal Hecht; F. A Palm. lult.-kolonel van het Ned.-Indisch Leger b.d.; J. van Pelt, oud resident van Kedoe; J. H. G. Stegeman, kapitein van het Ned.-Indlsch Leger b.d.; D. J. Steyn Parvé, oud-consul-generaal te Smyrna; J. M Sloos, oud-chef 'van ex ploitatie der Ned.-Indische Staatsspoor wegen. Handel en industrie vragen vertegenwoordiging. Hun belang bij de Crisiswetgeving. Demonstratieve vergadering in de residentie. In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage is een drukbezochte demonstratieve vergadering van den Ne- derlandschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw gehouden. De heer G. J. Blink Opende als voorzit ter deze bijeenkomst met een kort woord van inleiding, waarna de heer P. W. Schilthuis uit Rotterdam eenige alge- meene beschouwingen hield over den graanhandel met betrekking tot de crisis. De heer Schilthuis zette de noodzakelijk heid uiteen van opneming van vertegen woordigers van handel en industrie in alle lichamen en organisaties, die bij de uitvoering van de landbouW-crlsissteun- maatregelen zijn betrokken. Het ls be kend, zeide spreker, dat de Regeering zich meer en meer in die richting be- weegt. De heer M. Bakker uit Axel, zette het standpunt van de commissionairs in landbouwproducten ten opzichte van de crisismaatregelen uiteen. 1 De heer Th. Cuiper uit Utrecht behan delde de bezwaren van den Ned. Slagers- bond en betreurde het gebrek aan mede zeggenschap van het slagersbedrijf bij de uitvoering van de crisismaatregelen. j De voor den vleeschhandel drukkende maatregelen zijn zonder eenlg behoorlijk overleg getroffen. Tegen het systeem van de wettelijke maatregelen hebben de slagersbonden, tezamen met varkenshandel, vleeschhan del en vleeschwarenindustrle, hun be zwaren in Juni 1932 geopperd in adressen aan Regeering en Parlement, doch dit heeft geen ander resultaat gehad dan dat een nog ergere bedrijfsontwrichting werd voorkomen. De boeren zitten met een groot surplus aan zware varkens, die de Ned. Varkens- j centrale niet tijdig heeft afgenomen. t De uitvoering van de Crisis-Varkens- wet is een mislukking geworden (ultge- zonderd voor de groep baconzouters). I welke mislukking grootendeels aan ie zeer eenzijdige voorlichting der Regee- ring is te wijten. Minstens 23 mlllioen is aan crisishef- flng op varkensvleesch opgebracht moe ten worden, hetgeen de slagers maar zeer ten deele op den consument hebben kun- nen verhalen. De export is ondanks zwa- re financieele offers met 29 pet. terugge- 1 gaan. j De heer D. J. Holsteyn (Apeldoorn) behandelde het onderwerp „De pluim veehouderij en de Regeeringsbemoeilnj gen". Spr. wees erop, dat de export van eieren in 1931 nog bovenaan stond; die export ging uit boven dien van de bacon evenals In 1932, om ln 1933 op gelijk nl- veau daarmee te komen. Daarna is de Regeering de pluimveehouderij gaan be lasten, ln plaats van haar te helpen. Het gevolg was een achteruitgang van den eier-uitvoer. i De heer A. H. v. d. Most (Bodegraven) sprak over het goed recht van het vrije bedrijfsleven. Ook deze spreker klaagde over het gebrek aan overleg met den handel. Door zich aan te sluiten bij den Industrie- en Hahdelsraad kan nog veel worden goedgemaakt. j Voorts werd nog gesproken, o.a. door den heer G. C. C. Sieverts uit Amsterdam over „aardappelen-, groenten- en fruit handel en regeerlngsbemoeiingen" Spr. critiseerde de regelingen betreffende aardappelen. Werd bij de Ned. Aardap pelcentrale langs organisatorischen weg de handel gekend bij de voorbereiding en de uitvoering der steunmaatregelen, in schrille tegenstelling daarmee zijn de ervaringen met de Ned. Groenten- en Fruitcentrale. Spr. betoogde, dat zoolang de regeeringsmaatregelen noodig zijn, medezeggenschap voor den handel dient te worden ln acht genomen, en dat er alle aanleiding bestaat om voor de naas te toekomst het belang van den land- en tuinbouw, dat steeds uitsluitend op den voorgrond heeft gestaan, eens nader af te wegen tegenover de belangen van con sumenten en handelaren. Tenslotte werd met algemeene stem men een resolutie aangenomen, waarin de vergadering als haar wensen uit spreekt: dat Industrie en handel ln georgani seerd verband ten spoedigste zullen wor den geplaatst ln de positie van volwaar dige en practisch tot haar recht komen de adviseerende en uitvoerende groepen in het algemeen en met name door een gelijkwaardige vertegenwoordiging van de georganiseerde groepen der bij de bo demcultuur betrokken bedrijfstakken uit industrie en handel in de provinciale landbouw-crislsorganisaties, alle centra les en verdere bij de uitvoering van den landbouwsteun betrokken lichamen Zij stelt zich verder ter beschikking van de Regeering. het Nederlandsch algemeen volksbelang en den land- en tuinbouw om behulpzaamste zijn bij den "opbouw en de uitvoering van de in het belang van land- en tuinbouw getroffen en nog te treffen regelingen ln verband met de economische crisis, en verzoekt den Ne- derlandschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw deze motie aan te bieden aan Zijne Excellentie den Mi nister van Economische Zaken en al het mogelijke te doen om spoedige verwezen lijking van haar zeer redelijke wenschen te bevorderen GEMENGDE BERICHTEN. De nasleep van de ongeregeldheden te Amsterdam. Weinig verdere arrestaties te wachten. Wat de vele arrestaties betreft, welke ook nadat de ongeregeldheden te Am sterdam tot rust waren gekomen, door de politie van verschillende secties zijn ver licht. kan nog worden medegedeeld dat gisteren voor de officier van justitie een jonge man ls geleld, die door de politie van het bureau Kattenburg ,was gearres teerd op beschuldiging van openlijke ge weldpleging. En gisteren is dit eveneens geschied met een jongmensch dat door de politie van het bureau Marnixstraat was aangehouden, aangezien hij tijdens de relletjes in de Jordaan had medege- holpen aan het oprichten van ..barrica des" Na zijn verhoor heeft de Justitie hem op vrije voeten gesteld. Ofschoon nog enkele aanhoudingen zijn te verwachten, kan in het algemeen gezegd worden dat het onderzoek der politie ln de verschillende secties naar de elementen, die metterdaad aan de on geregeldheden hebben deelgenopien, vrij wel ls geëndigd. Motorrijder tegen een boom gereden. Doodelijk gewond. Gisteravond reed de heefr Th A. C. de O., wonende ln Den Haag. op zijn motor rijwiel op den öchalkwijkerweg ln de richting Haarlem. Door onbekende oor zaak. men vermoedt dat hij door een flauwte bevangen werd, reed hij tegen een boom en bleef bewusteloos op den weg liggen. In zorgwekkenden toestand werd hij per ziekenauto naar de llaria- stlchting te Haarlem gebracht, waar hij om half twaalf is overleden. Zijn 7-jarig zoontje, dat op de duo zat. liep eenige ontvellingen en lichte schaafwonden op Met het hoofd tegen een paal geslagen. Gisternacht te half twee keerde te Eindhoven een aantal Jongelui per auto van een familiefeestje huiswaarts. De 23- jarige L. van Llerde uit Eindhoven, stu dent ln de medicijnen, had het hoofd bulten het portier gestoken. Bij het ne men van een bochl reed 'de auto tegen een lantaarn met het gevolg, dat van L met het hodfd tegen den paal sloeg en zijn halswervel brak. Hij overleed spoe dig. Jongen door het trottoir gezakt- Een wel onder den grond Toen de 12-jarige B. Z. te Alblasserdam Maandag naast den winkel stond van den heer J. Jongkind, zakte hij plotse ling tot aan de knieën door het trottoir De jongen, die natuurijk hevig schrok, doch er verder ongedeerd afkwam, krab belde gauw uit het ontstane gat, om weer vasteren grond onder de voeten te krijgen. Het geval trok veel belangstel ling van de zijde van het publiek, schrijft de „Tel.". Een viertal kruiwagens zand waren noodig om het gat weer te vullen. Men vermoedt, dat daar ter plaatse een wel onder den grond ls. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder boternoteering ls vast gesteld op 39 cents. Deetische boternoteering. De offfcieele Deensche boternoteeriflf bedroeg 134 kronen is 45 cent per K.O- IIA DIO-TEI.KGR A FI SOI WEERBERICHT 20 Juli. Verwachting: Zwakke tot matigen 0. Z. of Z.W. wind, toenemende bewolldti' later kans op regen of onweer, aanvtx& lyk warmer. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Juli 1934. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal worden bij- eengeroepen op Donderdag 26 Juli te 7% uur des avonds. B. en W. voor het geven van concessie voor Radiodistributie. Geen Gemeentelijk Radio-diatributie- bedrijf. B. en W. stellen den Raad voor in prin cipe over te gaan tot het geven van con cessie voor het exploiteeren van een radio distributie-inrichting. Zij herinneren ernan dat reeds gerulmen tijd geleden de vraag, of radio-distributie in deze gemeente wen- J schelyk was, in overweging is genomen* waarby in het by zonder zich de vraag op wierp, of deze distributie diende te ge schieden via een eigen gemeentelijke in richting, dan wel, dat in het voetspoor van andere gemeenten, zou kunnen worden vol staan met het geven van concessie daartoe. Omtrent het instellen eener gemeente- Jyke radio-distributie adviseerde de com missie van bystand in het beheer der Ge meente-Lichtfabrieken by haar schryven van 24 Maart 1933, waarbij zy een uitvoe rig advies van de directie dier fabrieken, overlegde. De kosten aan inrichting van dit nieuw in te stellen bedrijf verbonden, dat onderdeel van het bedryf der Gemeentelijke Lichtfabrieken zou worden en welke door geldleening zouden moeten worden gedekt, bedroegen rond 80.000.—. Hoeveel aantrekkelijks dit ook voor B. en W. had, de zich steeds verscherpende «co nomische omstandigheden en de van de zyde van Ged. Staten dezer provincie ge bleken bezwaren tegen verzwaring van den schuldenlast, die hiervan onherroepelijk het gevolg zou zijn, deden B. en W. geen vrij heid vinden den Raad hiertoe te adviseeren. Zij meenden, daar ook zy de ingezetenen de voordeelen van radio-distributie niet willen onthouden, de voorkeur te moeten geven aan het verleenen van een concessie daartoe. Van verschillende particuliere zyden had den B. en W. bereids verzoeken hiertoe bereikt. Zy stelden deze verzoeken in handen van de direct ie der Gemeentelijke Lichtfabrie ken en verzochten een concept-overeen komst over te leggen, bevattende de voor waarden, waarop een dergelyke concessie ware te verleenen. By schryven van 19 Februari j.l. voldeed de genoemde directie aan deze opdracht, nadat B. en W. hieromtrent had geïnfor meerd by den dienst der Posterijen, Tele grafie en Telefonie en deze rijksdienst zyn goedkeuring aan de overgelegde concept overeenkomst had gehecht. In dit concept is het bedrag der aansluit kosten op ten hoogste J 10.gesteld, het abonnement van den aangeslotene op ten hoogste 2.— per maand of 0.50 per waek, welke bedragen door den distrlbuant eventueel lager kunnen worden gesteld. De duur van de overeenkomst zal 15 ja- ien bedragen met dien verstande, dat de gemeente het bedryf na 5 jaren zal kun nen overnemen en verder telkens van jaar tot jaar, bij welke overname aan den, distri - buant een goodwill van ten minste 10.000 zal worden uitgekeerd. De prijsbepaling by overneming door de gemeente is in artikel 5 geregeld, waarbij een jaarlijksche afschrijving van 6 2/3'.. van de aanschaffingswaarde der Radio centrale en van het net zal gelden. Op deze wijze zal de gemeente de werkelijke waar de van het net en de inrichting aan den distribuant betalen. Als systeem der radiodistributie is hei hoogspanningssysteem gekozen, welk systeem in de toekomst de meeste waar borgen geeft, om aan hoogere eischen van geluidsdistributie te voldoen. Het aantal programma's zal in den aan vang vier, later vijf bedragen, waarby de volledige Nederlandsche programma's ver plicht zijn. Voor de uitvoering van het werk zullen hoofdzakelijk werklieden uit Gouda worden aangesteld. In het radiokabelnet zal een aderpaar disponibel blijven ten dienste der brand melding en politie-telefoon, welke later door de gemeente zelve kan worden geëx ploiteerd. De uitkeering aan de gemeente is ge regeld in artikel 8, welke bedragen per aangeslotene, de gegadigden aan de ge- j meente nader dienen op te geven. j f Na ingewonnen advies van de directie der Vereeniging van Nederlandsche Ge- 1 meenten, en een nadere bespreking met deze directie en de directie der Gemeente- lyke Lichtfabrieken alhier, bieden B. an W. thans deze concept-overeenkomst den Raad ter goedkeuring aan. j 1- niet over te gaan tot het instellen van een eigen gemeentelijke radio-distribu- I tiebedryf; 2. in principe te besluiten tot bet ver leenen van concessie voor het exploiteeren i van een radio-distributie-inrichting en het leggen, houden en onderhouden der daar voor noodige kabels an geleidingen binnen deze gemeente op de voorwaarden, in een concept-overeenkomst vervat; I 8- hen te machtigen gegadigden op te roepen, bereid op de voorwaarden dezer t concept-overeenkomst, tot radio-distributie in deze gemeente over te gaan en den Raad te zyner tyd een definitief voorstel tot concessie-verleening aan den daarvoor in aanmerking komenden inschrijver te doen. Zy meenen te mogen verwachten, dat een dergelyke concessie, naast de vele andere voordeelen voor de gemeente en haar in gezetenen, ook een niet onbelangrijke fi- n&ncieele bate voor deze gemeente zal kun nen afwerpen en geven dan ook ernstig in overweging overeenkomstig deze voorstel len te besluiten. Centrale Reddingsbrigade. De Interlandwedstrijd op 29 Juli. In aansluiting op de vorige persberich ten, kunnen wy thans nog eenige bijzonder heden mededeelen betreffende de Inter landwedstrijd zwemmend redden Holland— België en de groote Centrale Brigade der N.C.R.B., welke gehouden zal worden op Zondag 29 Juli a.s. in de zweminrichting aan de Houtmansgracht, te Gouda. Na gehouden selectie zijn gekozen de vol gende heeren-, welke 29 Juli a.s. tegen de Belgen de reddingsbeker moeten verdedi gen, t.w. C. Tybout, W, M. Kreeuwen, F. L. J. Lafeber, allen Gouda, C. v. d. Kuy, Moordrecht, J. A. Hordijk, A. Wielaard, J. den Adel, - J. Kemp en J. A. Verkerk te Rotterdam en K. de Jonge, Schiedam. Re serves: L. J. R. Berlijn, Zoetermeer-Zeg- waard, W. van Buuren, Gouda en P- M. Plune. Rotterdam. Behalve de groote IJeddingsbeker zyn nog een negental individueele prijzen be schikbaar gesteld, waaronder een groot zilveren reddingsmedaille van het Gemeen tebestuur va-n Gouda. Onze jongens wisten verleden jaar op het nippertje den beker uit de Schelde-stad mede te slepen. Het leidt geen twijfel dat de Belgen op wraak zijn belust en zy alles in het werk zullen stellen om dit pronk stuk te veroveren. Aan deze groote gebeurtenis op 't gebied van zwemmend redden, gaat nog vooraf een massale waterdemonstratie, uit te voe ren door dames en heerenleden der N.C. R.B. Hierna vindt een nationale wedstrijd voor dames plaats, ook zwemmend redden, waarvoor de heer J. v. d. Berg uit Rotter dam, een zeer mooie wisselbeker heeft beschikbaar gesteld, terwijl de Centraal- voorzitter Dr. J. H. Kemme, een drietal medailles disponibel stelde. In deze dames - ploeg z\jn eveneens eenige Goudsche deel neemsters opgenomen, w.o. de dames M. Klomp, A. v. d. Kroef en M. v. d. Kroef. Dit numme^ zal ook zeer zeker een mooie strijd opleveren. De diverse pryzen zyn vanaf heden te bezichtigen in de etalage van de firma v. d. Jagt aan de Hoogstraat alhier. Verder zij nog medegedeeld, dat aan de wedstrijden een groote massa-demonstra tie vooraf gaat, welke zal plaats vinden op de Markt, des namiddags 1 uur. Vandaar, gaat het optocht met haspelp'.oeg, ijewachten, vaandelgroepen, draagbaars, enz. naar'het zwembad voor de groote wed- kig de tegenwoordigheid van geest om de bocht niet te nemen, maar recht door t^L rijden, zoodat de achterwielen net langs het kind heen reden. Door deze manoeuvre botste hy evenwel tegen een aldaar stil staande handwagen van de fa. B. W. v. d. Pavoordt op, waarvan het wiel werd* be schadigd. Een vrachtauto van den dijk De stand <fer werkloosheid. Op Donderdag 19 Juli waren by de ar beidsbeurs ingeschreven 1705 werklooze-n. aardewerkers 99, letterzetters 29, bouw vakken 470, houtbewerking 85, lederbewer king 17, kleedingbewerking 17, metaalnij verheid 163, papierbranche 6, textiel industrie 41, suikerwerkers 94, sigarfenin- dustrie 79, landbouw 30, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 302, kantoorpersoneel 33, huiselijke dien sten 9, fabrieksarbeiders 142, transportar beiders 89. Tot ons Plezier. De toeristenclub „Tot ons Plezier" orga niseert a.s. Zondag een fietstocht in de provincie Utrecht en 't Gooi. Er wordt een prachtige route gekozen over goede wegen en rijwielpaden, door bosschen en heide. Het traject Gouda'Utrecht en terug wordt per trein afgelegd. De H-ILS-ers gaan kampeeren nabij Leermim. Hedenmorgen vroeg zijn onder geleide vaj^ Dr. W. Zuydam een 60-tal H.B.S.-ers naar Leersum vertrokken, om daar gedu rende e^n tweetal weken te gaan kampee ren op de hei. De leerlingen van de Centrale Kopscfiool naar Dm Haag. Dinsdag 24 Juli a.s. zullen c.a. 26 leer lingen van de Centrale Kopschool een uit stapje maken naar Den Haag, onder lei ding van het hoofd van de Kopschool, de heer J. Hogendoorn. De R.K. Huisvrouwen op reis. Intereseante middag in de Gei-o-fabriek. Woensdag hebben ongeveer honderd le den van den R.K. Vrouwenbond, afd. Gou da per luxe autocar een excursie gemaakt naar de N.V. Gerofabriek te Zeist. Des morgens 11 uur precies vond het vertrek plaats vanaf de Markt, te half acht keerde het gezelschap terug. In de Gero fabriek werd, nadat een lezing was gehou den over het ontstaan van vork en lepel en over de fabriëage van de Geroproducten, een rondgang gemaakt door de fabrieken. Als herinnering aan het bezoek werd aan elke deelneemster een Gero-zilver vleesch- vorkje aangeboden. In Soesterberg, by het vliegveld, werden de dames nog verrast met een thee, óók aangeboden door de Gerofabriek. Ter Gouw op de fle*s. Evena# vorig jaar organiseert de Goud sche K. en A.C. „Ter Gouw" een fietstocht voor leden en introducé's. De reis gaat dit maal naar Katwyk aan Zee en wel op Zon dag a.s. Het vertrek is bepaald op 7 uur vanaf de overweg. Meisje uit rijdende auto gevallen. Hedenmiddag omstreeks 2.15 uur reed een bestelauto van v. Vollenhoven's Comestible8bedryf uit Scheveningen vanaf de richting Markt de Tiendeweg op. Juist toen de bestuurder de hoek by het Kle dingmagazijn van den heer J. L. v. d. Veer wilde nemen, ging het portier open, waar door een naast hem zittend 14-jarig meisje uit de auto viel. De bestuurder had geluk- Hedenmiddag ongeveer 3 uur is de vrachtauto va.i A. v. d. lioogen, bode te Oudewater, nabij het Roosje van den dijk gereden. Volgens ooggetuigen had de chauffeur den bocht van minstens 6'ü M. links genomen met een vaart van ongeveer 60 K.M. Het spoor wees er op dat hy zelxs een groot gedeelte in de grasberm gerede-, had. Toen van de kant van Haastrecht een luxe auto aankwam, haalde de chauffeur te veel naar rechts uit en reed den dyk af. De wagen brak door een haag heen en zweefde over eenige boomstronken. A. Kompier, die by de Waaiersiuis ach ter op de auto gesprongen was, bezeerde zÜn knie ernstig. Met een luxe auto van T. Verkaaik te Gouderak is hij naar een dokter te Haastrecht gebracht. A. v. d. Hoogen zelf viel door de voorruit en be kwam een ernstige wond aan hej hootd. De passagier van v. d. Hoogen, C. de Koning te Oudewater, die bij hem in de cabine zat, liep geheel geen letsel op. Dr. Hakkenberg te Haastrecht heeft v. d. H. verbonden. De auto, die geladen was met vaatjes bier en ijs, lag of) zyn kant in een tuin met dahlia's. Het stuur was ver wrongen, terwijl de motor ernstig defect was. De kraanwagen va-a Eegdemau te Haastiecht was spoedig ter plaatse. De vracht werd zoo spoedig mpgelijk gelost <>m naar. Oudewater te worden gebracht. Een vinger atgekneid. De 11-jarige B. de Brum, wonende ra de Muilenpoort, is op den Veerstai met zyn linkerhand tusschen een aldaar staanue machine geraakt, welke hij en eenige vriendjes in beweging traentten te brt.i- gen. De top van zyn middenvinger werd atgekneid. De knaap is naar de Wijkver 1 leging geloopen en daar verbonden. Door de politie aangehouden. Door de politie is aangehouden A. v. d. K., wonende alhier, die nog 12 dagen hech tenis moest ondergaan of 6.— boete moest betalen. De man heeft de boete betaald. Eveneens werd aangehouden A. H. S., die 3 dagen hechtenis moest ondergaan oi moest betalen 6.— boete. Hy heeft de boete betaald. 20 Juli 8 uur Hotel „de Zalm" Oprichtings vergadering Goudsehe afdeeling „het Mobil isatiekruis". in een sloot geraakt en verdronken. Toen men de kleine drenkeling uit het water had gehaald, heeft de te hulp geroepen medicus gepoogd de levensgeesten op te wekken, helaas zonder resultaat. SPORT EN WEDSTRIJDEN. voetbal! De dames gaan ook voetballen. A.s. Zondagmiddag half drie wordt op het O.N.A.-terrein te Gouda een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen twee dames elftallen uit den Haag, Chesea en Violes LIT GEN OMTREK. GObKOOL. De nieuw aangelegde WUhelminalaan met gemeentel yk bouwterrein. De verbinding, die het vorige jaar is tot stand gebracht tusschen de Zuidkade en den Zydeweg, wordt den laatsten tyd steeds meer als wandelweg gekozen. Vooral de W ilhelminalaan met z'n honderden Hees ters kan, evenals het rosarium by het nieu we station, een unicum worden genoemd op het gebied van aauleg en beplanting en behoeft zeker niet voor die van grootere plaatsen onder te doen. Niet alleen voor de Boskoopsche kenners geeft deze weg iets moois te zien maar voor ieder die belang stelt in de natuur met zyn groote ver scheidenheid. CAPELLE A. D. LTSEL. Verduistering. Het vorige jaar is de thans 29-jarige chauffeur J. J. uit Schiedam een garage bedrijf begonnen. Hy nam chauffeurs in dienst, die 100 borgstelling moesten ge ven. Zy moesten bovendien een contract teekenen, jyparin o.a. stond, dat de borg' stelling eerst drie Maanden na beëindi ging van de dienstbetrekking zou worden terugbetaald. De chauffeurs werdeji al spoedig ontslagen en later heeft J. zijn zaak aan kant gedaan. De borgstellingen zijn niet terugbetaald. Vermoedelijk is het geld in het bedryf opgebruikt. J. is thans aangehouden en opgesloten. Hej bleek, da', hy tien slachtoffers had gemaakt. MOORDRECHT. Reddingsbrigade. De afd. Moordrecht van de Nederland sche Centrale Reddingsbrigade zal deel nemen aan de „Groote Centrale Briga dedag'op Zondag 29 Juli in Gouda. Om i uur wordt een massale demon stratie voor het bordes van het raadhuis gegeven; waarna men in optocht naar het zwembad gaat. Om 2 uur volgt een groote demonstratie in het zwembad, uit te voeren door de keurtroepen van de N.C.R.B. Om half drie volgt de wedstrijd tusschen Holland en België. Deze wed strijd bestaat uit gekleed zwemmen tus schen de besten van Holland en België. Prijzen hiervoor zijn een groote zilveren reddingsbeker en 9 medailles, terwijl bo vendien een eersten prijs beschikbaar is gesteld door het gemeentebestuur van Gouda. Om 4 uur wedstrijd ln het zwem mend redden door damesieden van de N.C.R.Ö. om den Jan van den Berg-beker en 3 groote medailles. Aan dit nummer zal waarschijnlijk door een jeugdige J zi^n e*tKa-vergoeding maar ook zijn ver zwemster van afd. Moordrecht worden lofstractement uit de staatskas ontvan- deeigenomen. Ook voor den wedstrijd tus- 8en Dat levenrde moeilijkheid op wat de schen Holland en België, maakt de afd. J Kampioenschap van Nederland. Dinsdag, Woensdag en Donderdag in het Stadion. De beslissingswedstrijden voor het voet balkampioenschap van Nederland wor den volgende week in het Stadion ge speeld: Dinsdag: Ajax—Willem II. Woensdag: Willem II—K.F.C. Donderdag: AjaxK.F.C. WATERPOLO. Bet Ned. Jeugd Zevental. Na de proefwedstryd welke Dinsdag hier gespeeld werd, is door de waterpolo-com- itiissie van den K.N.Z.B. het Ned. Jeugd Zevental voor den wedstrijd tegen Frank- ryk' op 29 Juli a.s. te Sittard te spelen, als volgt samengesteld: Doel: Paerl (Y)achter. Regter (RZC, Van Aelst (HZ en PC) en W. den Boer(G ZC); voor: W. v. d. Bosch (Y), Fran ken (Zwemlust) en Mooi (HPC); reserve: Van Bemmel (IMG). MOTORSPORT. Internationale Zesdaagsche 1934. Het dagelijksch bestuur der Kon. Ned. Motorwielrijders Vereenlging deelt mede, dat Nederland in de Internationale Zes daagsche 1934. welke dit jaar in Duitsch- land zal worden verreden, door onder staande teams zal worden vertegenwoor digd G. Bakker Schut, D. Eysink, G. G. W Timmer. G. A de Ridder. J. Fijma, J. Moesjes. RL'CHZAKEN Opruiers te Dordrecht gevonnist. R.S.P..raadslid krijgt vier maand**. Door den Dordtschen politierechter zyn gisteren eenige personen veroordeeld in verband met de jongste steunrelletjes. Het K.S.P.-raadsJid van Dordrecht, W. Smid, beklaagd van het schrijven van een op ruiend pamflet, kreeg vier maanden met af trek, de eisch was vijf maanden met aftrek. Tegen vyf personen, die bedoeld pamflet hadden verspreid, werd drie maanden ge- eischt. Het vonnis luidde twee niet last tot onmiddellijke gevang Een zesde, waarvan wel het overtuigend, doch niet het wettelijk bewijs werd aanwe zig geacht, kreeg vrijspraak. Een ander, die getracht had een politie agent met een van een boomkoker gerukte lat te slaan, kreeg twee maanden rqet af trek. De eisch was vier maanden. Te slotte werd nog tegen den negenden beschuldigde wegens schelden tegen de po litie veertien dagen geëischt. Het vonnis luidde tien dagen. Verdediger voor alle be klaagden was mr. Van Urk te Amersfoort. Een maand gevangenisstraf wegens smaadschrift. Teekenaar beleedigt den burge meester van Appingedam. Een 38-jarige teekenaar te Groningen v.erd door de Rechtbank wegens smaad schrift tegen den heer J. E. Klaucke, bur gemeester van Appingedam, veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De teeke- naar ging hiertegen in hooger beroep. De procuretir-genaraal eischte tegen ver dachte dezelfde straf als in eerste instan tie was opgelegd. Gisteren werd hy door het Hof te Leeuwarden tot één maand gevangenis straf veroordeeld. EERSTE KAMER. Tien millioen voor Indië. Korte vergadering van de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren een korte vergadering gehouden ter afdoe ning van enkele kleinere wetsontwerpen. BU een er van, een niet al te gewichtig onderwerp, een wijziging van de begroo ting van Koloniën, waarbij o.a. een post van 20.000 ten laste van Indië werd ge bracht, wees de heer Fock er op, dat de uitgaven van het Departement van Ko loniën. op een enkele uitzondering na, door 's lands schatkist moeten worden voldaan als zUnde geschied in het belang van Nederland. Hier echter wil de Be geering door Indië laten betalen voor uitgaven in het belang van Nederland gedaan. Het betrof hier de betaling van een Indisch hoofdambtenaar, die hier te lande met verlof had vertoefd en door de Regeering belast geweest met werk zaamheden in verband met het sluiten van tractaten. HU had dus voor Neder land diensten verricht en dat moet Ne derland betalen. In Indië wordt toch al beweerd, dat Nederland van Indië haalt wat het er van kan halen en het ls niet goed aan deze overigens onjuiste opvat ting voedsel te geven. Minister ColUn erkende, dat de zaak niet heelemaal ln den haak was en wilde met zijn ambtgënoot van financiën over leggen, hoe iets dergelUks is te voorko men. De zaak zit echter zoo: de hoofd ambtenaar met verlof heeft niet alleen voornemens is bU de eerstvolgende Rljxs- begrooting een bedrag van ruim 10 mll lioen ten bate van Indië uit -te trekken. waardoor het profijt, dat de Indlscne schatkist aan het moederland zal hebben te danken tot ongeveer 40 mlllioen zal stijgen. Velen zullen voorzeker met be langstelling uitzien naar die begrooting, teneinde te kunnen nagaan, waarvour die iü millioen bestemd zullen zUn. De Kamer heeft natuurlUk de betrek- kelUk kleine post, waarom het bU de op merking van mr. Fock ging. zonder stem ming goedgekeurd. Nadat ook de opheffing van de 20 ex tra opcenten op den suiker-aeqijns met ingang van l Juli a.s. zonder discussie was aangenomen, is de Kamer tot een dag in de volgende week uiteengegaan. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Nieuwvéen getroffen door hagelramp. Veel gezinnen in armoede gedompeld. Augurkenoogst vernield. Gisteren is in den loop van dag te Al phen aan den Rijn bekend geworden, dat Woensdagavond de tulnderUen van Nieuwveen en omstreken door een hevige hagelbui, welke kort duurde, doch in een kwartier tUds een honderd nUvere tuin ders aan den rand van de armoede hi&cht. zijn geteisterd. "TerwUl men in het dorp Nieuwveen zelf zoo goed als niets van het onweer of hagelbuien bemerkte, brak juist boven de tulnderyen. waarvan er ook een aan tal onder de gemeente Uithoorn en Lel- muiden zijn gelegen, een zware hagelbui los. welke de te velde staande gewassen. voornamelUk de augurken en de boonen. totaal vernielde. Het land was als bedekt met een dikke ijslaag waarbU hagelkorrels wareh van buitengewoon grooten omvang. Daar de augurkencampagne juist was begonnen, er was pas twee dagep ge veild. zoodat er nog voor twaalf dagen te veilen stond, waarvan, in verband met den export naar Duitschland. een goede opbrengst was verwacht beteekende dit voor de tuinders een buitengewoon zwaar verlies, dat dezen zomer noor niets meer kan worden goed gemaakt De eigenaars en met hen de arbeiders die zU in hun dienst hebben, zUn thans tot werkloosheid gedoemd. Dit beteekent een niet geringen schadepost voor de ge meente, die anders tUdens de augurken campagne geen werkloozen telt. De burgemeesters der betrokken ge meenten, Nieuwveen. Lelmuiden. Uit hoorn en Leidracht, hebben zich onrhld- dellUk met elkaar in verbinding gesteld en is er een vergadering gehouden. waar bU ook de RUkslandbouwconsulent ir. Koeman en de veilingbesturen aanwezig waren. DaarbU is komen vast te staan dat on geveer honderd tuinders door de ramp zUn getroffen. BlUkens het voorloopig onderzoek door deskundigen moet 'e augurkenoogst geheel als verloren wor den beschouwd Er is voorts in deze ver gadering een hoofdcommissie, bestaande uit de vier burgemeesters en een schade- commissie. waarin Ir. Koeman en eei '?e experts zitting hebben, benoemd. 1 De commissie heeft zich reeds om hulp tot de Regeering gewend, en men hoopt dat de Regeering zich het lot van de be trokkenen zal aantrekken. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.00 Orkest; 6.45 Gra- mofoon; 7.00 Orgelspel van Cor Steyn; 7.30 „Corporatieve staat en fascisme" lezing door L. J. Kleyn; 7.50 Gramofoon 7.57 Herhaling S.O.S.-berlchten; V.P.R.O.: 8.00 „Leiden ln het licht van de kerkge schiedenis". A.V.R.O.: 8.00—10.15 Kurhaus concert o. 1. v. Carl Schurlcht. V.P.R.O. 9.00 „De natuurmenschen en wU"; 10.15 VrUz. Godsdienstig Persbureau; 10.20 Vaz Dias, 10.30 Declamatie door Ben Royaards en Georgette Hagendoorn. V.A.R.A 11.90 Jazzplaten; 11.30 Gramofoon. Huizen 6.00 Marschen (gr.pl.)6.30 „Irissen en pioenen" door A. J. Herwig; 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau, 7.15 Gramofoon; 7.30 Literair halfuurtje; 8.09 Orgelspel van Jan Zwart uit Amsterdam9.üü „Stedebouw en land- schapschoon" door ir. J. D. J. Waarden burg. 9.30 N.C.R.V.-kleln-orkest; 11.0» Gramofoon. WISSELKOERSEN. 19 Juli. 20 Juli. Officieel. Londen 7.43 7.45% Berlijn 56.57 57.45 Parijs 9.74 9.74% Brussel 34.47% 34.46 Zwitserland 48.16 48.16% Kopenhagen 33.32% 33.30 Stockholm 38.47% 38.45 Oslo 37.50 37.47% New-York 1.47% 1.47"/,. Niet-officieel. Praag 6.14 6.14 Madrid 20.20 £0.20 Praag 12.68 12.67 Moordrecht een goede kans, dat zU in de ploeg van Holland vertegenwoordigd is. WADDINXVEEN. Een driejarig jongetje verdronken. Gisteren is het 3-jarig zoontje van de fa milie Dekker in een onbewaakt oogenblik verrekening betreft en daarom ls het ge- heele bedrag ten laste van Indië ge- i bracht. De Minister erkende, dat men ln Indië over dergelijke kleinigheden gauw struikelt, maar hU wilde er daartegen- I over op wUzen, dat het moederland reeds heel wat heeft gedaan om het budget van Indië te verlichten. In verband hier mede deelde hU mede, dat de Regeering Beursoverzicht. De handel op de Amsterdamsche Beurs was op heden weer zeer flauw. De rubber pryzen waren vandaag zelfs lager dan giste ren, toch was ër eenige vraag Amsterdam rubbers waren lit lager dan gisteren. Phi lips liepen eveneens 17, terug Aku's waren ook lager, Fordaandeelen daalden eveneens Unielevers waren iets hooger. Voor Kon. Olie bestond slechts matige belang stelling. Voor tabakken bestond geen vraag, de pryzen waren lager. Suikerwaarde,, wa ren iets beter. H.V.A.'s liepen zelfs een tweetal procenten op. Amerikaansche waar den waren alle lager. Duitsche waren flauw. De Ned. Staatsfondsenmarkt was flauw.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2