C3j I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN N«. 18680 Woensdag 25 Juli 1934 73s Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Strenge straffen op roekeloos rijden. dET LIEF t een rus- ite en geeft Sanatogen. de zenuw- EEN KLEINTJE EEN KWARTJE man, die de troeven had BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, |j>IjIVVJx*.!’A*-*■*»■ WL/U) UWLUVIlvA AJXy ÜvOUWI vl\7 11 nnij 1 IVUvlI *•»*-*'-'* idministratie en Redactie Telef. nu door het indienen het BUITENLANDSCH NIEUWS. m is verkrjiffbaar inknian Zoon, lijk hebben gemaakt en die sinds jaren wordt belasterd. Van alle leiders der N.S. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). neeaheei aanbe.v edsel. opende aaltjes. KarleK- kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 12 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. D.A.P. verwacht ik echter, dat zij hun houding zoo zullen inrichten, dat ieder par tij- en volksgenoot met vertrouwen tot hen kan ópkijken en zich gewillig onder hun leiding kan scharen. jge van sbracht, sssence, del om jn, voor •kste af. >ndheid BOOG- I stoffen PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT schoonzuster. En hij gelooft, dat Withers onschuldig is. Dat is duidelijk. Dus op het oogenblik kan ik in die richting niets doen. Hij riep Mattie, die hij in de eetkamer hoorde rondscharrelen. Lucy Thomas, zei hij, is nu uit de gevangenis, ik wou, dif?je haar dadelijk ging opzoeken. De lijkschouwing Is nu afgeloopen en zij zal thuis zijn tegen den tijd, dat jij daar aankomt. Breng haar hierheen mee terug. Zeg haar, dat het een order van de politie is en dat ik maar een paar minuten met haar wil praten. Vergeet niet tegen haar te zeggen, dat ik haar geen kwaad zal doen. Ja, meneer, (k zal het haar zeggen; ik geloof, dat het met dien armen neger gedaan is. Plotseling zag Bristew de gedaanten van Breceway en Fulton, die van no. 5 kwamen. Zij hielden stil en kwamen de stoep van no. 9 op. sche Plassen niet. ;en Gij daar kunt ren kennen, koop 2YGR0ND. dat u Zoowel voor den x>r den wandelaar zjjn er ook tal van regelingen voorgesteld welke zeer speciaal in het belang van de autoJbfestuurders zijn. Zoo zal in de toe komst uitdrukkelijk toegestaan zijn, dat een bloedverwant in den eersten graad van ^den automobilist in een civiele zaak als ge tuige optreedt, wat vgn zeer groot belang is omdat het maar al te dikwijls voorkomt, dat deze alleen over naaste familieleden als getuigen beschikt. De Minister van Wa terstaat heeft een verplichte verzekering van het risico wegens wettelijke aanspra kelijkheid jegens derden niet overhaast willen invoeren, wat zeker ook als een voor deel beschouwd mag worden. Overigens staat de Regeering gelukkig niet onsympa thiek tegenover dit voorschrift, dat reeds in talrijke Europeesche landen bewezen heeft nuttig te werken. Een andere gunstige bepaling is de ver lenging van den geldigheidsduur der rij bewyzen (tot 5 jaar) en de vrijstelling voor bepaalde lichte motorfietsen. In plaats van het huidige nummer bewijs komt, zooals men weet een document, dat slechts voor één bepaald motorrijtuig geldig is. Hierdoor heeft de overheid de mogelijkheid gescha pen controle op den toestand uit te oefe nen, waarin de auto verkeert. Dat men dit DUITSCHLAND. Tegen aanbrengers en eerroovers. Een bekendmaking van den plaats vervanger van Hitler. Volgens een bericht in de Völkischer Beobachter heeft de plaatsvervanger van den Führer het volgende bekend gemaakt: Ik heb op 18 April j.l. bekend gemaakt, maken aan wegenbelasting en nationali- teitsbewijs (d.i. het bewijs van betaald in- voerrecht) is een voordeel voor de wegge- •n’woordige bleekerij, Strijkinrichting van >7, ingang ook Buig- vasch. Billijke prijs. tering. Mevrouw Withers bezat nog ge noeg juweelen om hem uit den nood te helpen. Wat was dus het gevolg daar van? Waarschijnlijk was het nooit zijn bedoeling den nachttrein te halen. Hij deed eenvoudig, wat hij zich voorgeno men had te doen, kwam op no. b terug en vroeg mevrouw Withers, nadat haar begeleider naar huls was gegaan, om de juweelen. Zij weigerde. En toen, verblind door angst en woede, vermoordde hij haar en stal de juweelen. j Dat lijkt allemaal heel aannemelijk, meende'Bristew, maar we hebben geen j enkel bewijs tegen hem geen werkelijk bewijs. Als wij hem, opperde Braceway, eens uit Turmville lieten weggaan, dan is het zeer waarschijnlijk, dat hij in Washing ton het gestolen goed zal beleenen. En als wij zorgen, voegde Bristew er bij, een gedetailleerde inventaris te krijgen van al de juweelen, die mevrouw Withers bezat en de poli tiebureaux van de voornaamste steden tusschen hier en Washington en tusschen hier en Atlanta er mee op de hoogte brengen? Dan kun nen zij al de pandjeshuizen in de gaten houden. Dat is uitstekend! En Braceway sloeg met zijn handen op de armen van zijn stoel en stond tegelijkertijd op. Zoo zullen we hem zeker vangen. Nog iets anders, voegde Bristew er bij. U zei vanmorgen, dat Withers iets tegen u had gezegó over het leven, dat u wist, dat hij had géhad. Wat bedoelde hij daarmee? FRANKRIJK. Incident TardieuChautenips voorloopig bijgelegd. Doumergue weigert het ontslag van Tardieu. Kabinet gehandhaafd. In den kabinetsraad, die gisteren van 5 tot. 7 werd gehouden, is een schikking in het incident Tardieu—JChautemps tot stand gekomen. Minister-president Doumergue deed een dringend beroep op de leden der regeering om het kabinet in zijn huidige samenstelling te laten bestaan. Indien daar aan geen gevolg werd gegeven, zou hij daaruit zijn conclusies trekken en”van iede re verdere politieke werkzaamheid moeten afzien. Hij gaf de keus tusschen handha ving van het kabinet en het aftreden der geheele regeering met vorming van een nieuw kabinet onder een anderen leider. Herriot las een verklaring voor, inhou dende, dat de radicaal-socialistische mi nisters op hun post blijven, dat echter de door de gebeurtenissen ontstane situatie moet worden voorgelegd aan den partijdig der rad.-soc. partij in October. Het incident is daarmede voorloopig bijgelegd. eigen land moet die weten te ver- Berlijn hebben den Oceaan zijn eigen mooie land I Geniet van zijn blonde duinen en i zijn deftig oud- V er draag zaamheid is groote wijs heid. Naar het Amerlkaansch bewerkt door J. VAN DER 8LUYS. 24 Nadruk verboden. Ik geloof werkelijk, merkte Brace- way op, dat u den spijker op den kop slaat. Toen hij die duizend dollar kwijt was, vervolgde Bristew, was hij ten einde raad .Hij ging weer naar haar toe en vroeg om nog meer geld. Misschien had mevrouw Withers, op aandrang van haar zuster, al eerder dui zend dollar voor hem opgenomen, meen de Braceway en misschien nog meer door een deel van haar juweelen te verpanden en nu zal hij er op aangedrongen heb ben, dat Maria mevrouw Withers zou beJ wegen om tot het uiterste te gaan en al haar juweelen te verpanden. Drommels! barstte Bristew uit, dat kan die ruzie ophelderen, die juffrouw Rutgers, de verpleegster op no. 7, op den dag vóór den moord heeft gehoord. Blljk- baar had mevrouw Withers geen lust in verdere aderlatingen. En verder? Dat Is duidelijk genoeg, antwoordde Braceway. Morley was doodsbenauwd om gearresteerct te worden wegens verduis- Nieuwe Motor- en Rjjwielwet een stap in de goede richting. Het oordeel van den A.N.W.B. Dat de nieuwe Motor- en Rywielwet, waarvan de inhoud dank zij de activiteit vUn de „koningin der aarde” thans reeds in millioenen exemplaren in ons land ver spreid is, met strenger bepalingen zou ko men voor roekelooze weggebruikers zal wel niemand verwonderd hebben, aldus schrijft ons de A.N.WuB.-Toeristenbond voor Ne derland. Menigeen zal echter desondanks wel even opgekeken hebben by het verne men van de mogelijkheid om rijbewijzen in bepaalde gevallen voor de tijd van tien jaren in te trekken. Wjj zien in het wetsontwerp als maximum voor een ver- keersvergrijp thans drie jaren gevangenis straf voorgesteld, wat voorzeker geen klei nigheid is! Maar aan den anderen kant is het misdrijf, waarvoor die sanctie geldt ook heel ernstig (het by een aanrijding ver oorzaken van eens anders dood terwijl de dader van dit feit door alcohol beneveld is). En zoo is het met meer feiten het geval: een aanzienlijke verzwaring van de straf fen. bruikers en voor het Kijk, omdat onregel matige invoer (smokkelen van auto’s) hier door voorkomen wordt. Tenslotte toont de Regeering een open oog te hebben voor de moeilijkheden uit de verkeerspractyk. Zy wil de verkeersrege ling zooveel mogelyk uniform maken en in de Motor- en Rywielwet alleen de hoofd zaken opnemen. In -Reglement en -Beschik king volgen dan de uitvoeringsmaatrege len, omdat deze laatste staatsstukken zoo veel eenvoudiger bygewerkt kunnen wor- nieuwe bewijs tevens wel dienstbaar zal z00 “n0()d°g ook „et de scherpste maat- Spionnage in het Saargebied. Voortdurend blijven berichten komen over spionnage in het Saargebied. Zoo zyn kort geleden twee employe’s van de Töchling- onderneming in Völklingen in Lotharingen gearresteerd, verdacht van het feit, dat zij aangesloten zijn bij den Duitschen spionna- gedienst. Thans weer heeft de regeeringscommissa- ris van het Saargebied een grootsch opge zette spionnage-organisatie ontdekt, welker doel was de werkzaamheden van de regee- ringscommissie na te gaan en te bespion- neeren. In verband daarmede is een voor malig majoor van het Duitsche leger, Schaffer genaamd, die zich sedert eenigen tijd op verdachte wijze gedroeg, gearres teerd. Bij hem werd een aantal documenten gevonden, die de Saar-regeering aanleiding heeft gegeven tot een ingrijpende actie. In het domicilie van het Duitsche Front werden huiszoekingen gehouden bij een ambtenaar der crimineele politie, terwijl een „Oberlandjager” gearresteerd is. Hier uit zou blijken, dat de spionnage zelfs is doorgedrongen in de Saarlandsche politie. Er verluidt overigens, dat ook regeerings- ambtenaren in deze spionnage-affaire ver wikkeld zouden zyn. De geheime organisatie ter bespionnee- ring van de regeeringscommissie zou uit gaan van het bestuur van het Duitsche Front. De regeeringscommissie heeft onmiddel- lijk de noodige veiligheidsmaatregelen ge- <lat -ieder partijlid en volksgenoot, dien de 1 (lOUISIHE COURANT. dat Withers wel op no. 5 zou zijn aange komen en daar wel met den heer Fulton zou wachten. Zoowel de vader als dé echtgenoot zouden het lijk van mevrouw Withers naar Atlanta begeleiden en met den trein van vier uur dien middag ver trekken. Bristew, die met Greenleaf tijdens de - - lijkschouwing telefoneerde, vertelde hem later werd hij jaloersch. u kent i van hetgeen hij en Braceway met toe- nemen. trekking tot Morley overeengekomen wa- 1 -- lichtvaardig door den modder te trekken en daarmee ook het aanzien der beweging om laag te halen. Dat dit door vijanden van de beweging en van het volk steeds weer ge poogd wordt, blykt uit het groote aantal klachten, die door myn lasthebbers ter plaatse zyn onderzocht. Wie in gerecht vaardigde bezorgdheid om de beweging ondereigen naam mijn ingrijpen vraagt tegen schadelijke personen en afvalligen oner de leiders der N.S.D.A.P., mag steeds op myn bescherming rekenen, ook dan wan neer zyn verklaringen nidt geheel juist blij ken. doch het onderzoek uitwyst, dat goede trouw aanwezig was. Aan den anderen kant ben ik vastbesloten my beschermend t« plaatsen tegenover iederen trouwen en i zuiveren leide, der N.S.D.A.P.; die als ver- I legenwoordiger der beweging ten onrechte 1 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den Drys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDËN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen by contract tot zeei gereduceerden prils. Groote letters en n.nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. niet het risico loopen van voor 'n knoeier te worden aangezien. En dus, zoo besloot hij, als Perry ten slotte veroordeeld wordt, dan krijg ik er de eer van. En ais Morley de schuldige is, krijg ik ook wat van de eer me$. Op geen van de twee manieren kan ik er bij verliezen. En nu, wat Withers betreft. Dien moet ik zeli voor mijn rekening 4 iwmca. Braceway staat als een muur tusschen Withers en mij. Hij is ’n vriend ren en deelde hem mee, dat zij gaarne van Withers en hij is verliefd op diens zouden zien, dat Greenleaf de beschrij ving van mevrouw Wlther’s juweelen rondseinde. Nadat Greenleaf had toege stemd, keerde Bristew naar zijn veranda, terug. "Wel, wel, dacht hij, het zal dus Mor ley moeten zijn of de neger. En toch, niettegenstaande de theorieën waarin hij en Braceway zich verdiept hadden, was er maar weinig kans om de misdaad definitief op de schouders van Morley te leggen. Hij scheen van de ju weelen niets in zijn bezit te hebben. De politie had zijn bagage en zijn hotelka mer doorzocht, maar zonder resultaat. Het zou waarschijnlijker zijn, dat de jury Perry zou veroordeelen. De directe bewij zen waren tegen hem. Het zou een groote satisfactie zijn als hij de schuld van den negter kon aantoonen. Hij voor zich was vast besloten om te handelen, alsof Perry de schuldige was. Dat denkbeeld zou hij steeds voor oogen houden Intusschen zou hij wel met Braceway meewerken, zoolang diens theorieën tenminste eenl- gerlel grond schenen te hebben. HIJ wilde Braceway dacht een oogenblik na. Er is geen reden, waarom u net niet zoudt weten, vertrouwde hij hem toe. Withers had een.moeilijk leven met zijn Vrouw. Het was eigenlijk onbegrijpelijk. Zij hield van hem en hij hield van haar. Zij was een allerliefste vrouw, maar met Withers was zij nooit heelemaal open- 1 hartig. Hij had daar eerst veel verdriet van en het type wel. En die Jaloezie van hem was de oorzaak van bittere oneenigheid en hevige twist. Sommige van hun ken nissen bemoeiden zich ermee en konden maar niet begrijpen, hoe een vrouw als zij en een goede kerel als Withers niet met elkaar over weg konden. Het werd steeds erger. Ik geloof niet, dat Withers er op tegen had, dat zij hier bij haar zus ter was. Die tijdelijke scheiding was mis schien voor allebei wel goed. Maar nu wat ons karweitje betreft; het is ’t beste om die inventaris aan Withers of aan zijn schoonvader te vragen. Kan u het niet schelen miss Fulton te ontmoeten? vroeg Bristew belangstel lend. - O, neen, antwoordde hij iets ver legen. Maar ik heb geen lust om haar te gaan ondervragen. Dat begrijpt u wel. U zult u werkelijk met dat gedeelte moeten belasten. Best, ziet u dan, dat u die inven taris krijgt. Ik zal onderwijl Greenleaf telefoneeren om aan Morley te zeggen, dat hij morgen naar Washington kan gaan als hij wil, maar niet vandaag. Braceway ging de stoep af, zeggend, Geen auto-,vijandigheid. Als symptoom vooral achten wy de moti- veering van al deze sancties van groot be lang, want nergens geeft het wetsontwerp of de toelichting blijk van een vijandige stemming, tegenover het wegverkeer; tel kens worden wy getroffen door een logi sche gedachtengang: de weggebruikers moeten beschermd worden tegen verkeers- misdadigeis en daarom moeten deze van den weg geweerd worden. Hiertegen kan in redelykheid geen enkel bezwaar worden ge maakt, wy moeten integendeel de goede be doelingen waardeeren! Zooeven spraken wij van verkeers-mis- dadigers en inderdaad iSr die titel op zyn plaats, want verschillende inbreuken op de voorschriften worden in het vervolg als misdrijven beschouwd, waarop uitsluitend gevangenisstraf staat. Merkwaardig in verband met de tijdsomstandigheden is zeker het misdrijf, bedoeld in artikel 45. Hierin wordt aan het militair gezag de be- voegdheid gegeven in tyd van nood (als de staat van oorlog af van beleg is afgekon- ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal ƒ3.90, per week 21 - --r--- Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie ‘-L TJ.-L Interc. 2745. Postrekening 48400. eoheeren hebben mbevolen als een Van die uitwerking hangt nog heel veel I af, maar nu door het indienen van het j nieuwe Motor- en Rywielwetsontwerp een I filnke stap in de goede richting gezet is, meenen wy op goede gronden te mogen verwachten, aldus de A.N.W.B., dat de ach terstand, welke in ons land onmiskenbaar bestaat, spoedig ingehaald zal worden. Al les bij elkaar genomen zien wy dus ver- schillende gronden om ons te verheugen I over het huidige wetsontwerp. Wij zijn dankbaar, al zyn we niet voldaan. nomen. Een hiervan is de benoeming van den Engelschman Hensley tot chef van de geheele Saarpolitie. ZWITSERLAND. Smokkelarij van springstoffen. Diplomatieke stappen in ’t vooruitzicht? In Bern is men op het spoor gekomen van een Duitsche wapensmokkelary via Zwitserland naar Oostenrijk. De gearres teerden hebben reeds een uitvoerige beken tenis afgelegd. Zij behoorden tot het Oos- tenryksche legioen in Duitschland en had den de springstoffen in directe opdracht van den commandant van het S.A.-legioen in Lindau door Zwitserland naar Oosten rijk moeten brengen. De springstoffen zijn afkomstig uit de magazijnen van de S.A.- gouwleiding in Lindau. De gearresteerden zullen zich te verantwoorden hebben we gens overtreding van de douanevoorschrif ten en wegens inbreuk op de wet inzake springstoffen. Naar uit officieele kringen verluidt, zal deze aangelegenheid hoogstwaarschijnlijk nog diplomatieke stappen tengevolge heb ben aangezien het hier een krasse schen ding der grenzen betreft. In Bern was jnen er reeds geruimen tijd van op de hoogte gesteld door de autoritei ten van St. Gallen, dat vermoedelyk springstoffen uit Duitschland door Zwitser land naar Oostenrijk werdeh gesmokkeld. Deze vermoedens namens steeds vastere vormen aan, met het gevolg, dat de politie Zaterdag met succes heeft kunnen ingrij pen. Waarschijnlijk zal de bondsraad zich nog heden met deze aangelegenheid bezig houden. De gesmokkelde bommen zijn door een deskundige onderzocht, die tot de conclu sie is gekomen, dat het hier gaat om zoo genaamde Duitsche ordonnance-mijnen. ENGELAND. Noodweer boven Londen. 'Boven Londen en verschillende andere deelen van Engeland hebben gisteren hevi ge regenstormen en onweersbuien gewoed. I Verscheidend Londensche straten stonden blank van het regenwater en vooral het Zuiden van Londen heeft van het noodweer digd) speciale regelen voor het verkeer te geven. Als nu met het oog op dreigende luchtaanvallen bijzondere voorschriften af tornen inzake de autoverlichting en men overtreedt die bepalingen, dan pleegt men een misdrijf omdat dientengevolge de aan val meer kans op succes zou hebben. Het :s wel een teeken des tyds, dat onze vreed zame Motor- en Rywielwet nu in een der* gelyk geval voorziet. Nuttige voorschriften. Tegenover de strenge nieuwe bepalingen eerlijke bezorgdheid om beweging en volk daartoe drijft, de weg openstaat naar d?n Führer en naar my, als zyn verantwoor delijk vertegenwoordiger, zonder dat hij der halve ter verantwoording kan worden ge roepen. Nog steeds ben ik vastbesloten in net belang van de zuiverheid der beweging -.nndinr nnlr vnPf- He cuhernste mant- regelen op te treden tegen leiders der N.S. D.A.P., die zich verdienstelijk nebben ge maakt, wanneer zy door overtredingen het aanzien van de beweging schaden. Ik za1 cH iedere gerechtvaardigde kucht de mij d. or myn geweten ais nationaal-socialist en door myn verantJiroordeiykheidsgevoel tegenover den leide’1 voorgeschreven con sequenties trekken. Ik kan echter niet toelaten, dat mijn ‘ver ordening van 18 April misbruikt wordt door gewetenlooze beroepsaanbrengers om onberispelijke leiders, die zich verdienste- 1"L dL J-dc j-r:.: trouw hun piicht hebben gedaan, bewust of den. (Voor een wetswijziging moet de ge- u-»-*-->«- ->->—- heele parlementaire motor in beweging ge- 1 bracht worden). Dat n°K 8een Alge- jn uitgebreide kringen van net volk meene Verkeerswet heeft ingevoerd is ze ker te betreuren. Het argument, dat de voorbereiding daarvan tot een niet te tole- reeren verder uitstel zou hebben geleid moeten wy thans erkennen, doch als men tydig maatregelen had genomen zou het huidige ontwerp zeker een Algemeene Ver keerswet hebben kunnen zyn. Men vergete niet, dat de voorbereidingen vele jaren in beslag hebben genomen, waarin zonder twyfel een diepgaand overleg met lagere wetgevers had kunnen plaats hebben. In middels... één vogel in de hand... Overigens is het nuttig, dat vele bepa lingen nu ook gelden voor bestuurders van niet-motorische ry- en voertuigen, en voorts kdn bij de uitwerking van de wet nog goed werk verricht worden.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1