Een mislukte poging tot omwenteling in Oostenrijk. NIEUWS- EN, ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18661 Donderdag 26 Juli 1934 73"Jaargang IET LIEF Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen De Bóndskanselier Dr. Dollfuss vermoord. CTEN Bergplaatsen t succes als het die ieder leest: HE COURANT us man, die de troeven had BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, *1, enz. Glli 1ISII11' (01 KAM MWUvJltrt t 4_iX” y DV01YWI VlvJ IJ LzluIVxAIYy 111. IvEuVyll L y nlUVIvl/IvLjvll JL y nlVlJlVvril 1 nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen j u.uv, pci ween xi cent, met z.c week 22 cent, overal waar de bezorging per looper van 25 HOOFDSTUK XII De man niet den gouden tand. (Wordt vervolgd). anders iaggi's asjsasssE .AGE PRIJZEN. i is verkrüjfbaar nkman Zoon, hij zich toen met Dr. Schuschnigg in verbinding gesteld en de onmiddellijke Het Heimwehrleger bestaat naar men weet uit óuü.udo man. Uit Praag wordt het volgende gemeld: Volgens berichten uit Weenen heeft de Putsch door nazi’s plaats gehad. De be zetting van den RavUg is het begin ge tocht te bedingen. Hierbij schijnt de Dultsche gezant als bemiddelaar te zijn opgetreden. Op dat moment was Dollfuss reeds overleden. Volgens nog niet bevestigde berichten hebben de opstandelingen minister Fey toen zij den zomer doorbracht in Hot geld zou geven zonder te vragen, waar- voor het was. Ik deed een chèque, groot i t\nnpd11iH rlzillor vnnr haar rlo nnct solieda Boek- r de plaatsing tenwereld bereikten. De Duitsch—Oostenrijkse he grens is op last der Duitsche regeering gesloten. De Oostenrijksche gezant te Rome, Dr. Rintelen, is te Weenen teruggekeerd. De leider van de Heimwehr, Starhem- che Plassen niet, ■n Gij. daar kunt en kennen, koop f GROND, dat U Zoowel voor den >r den wandelaar d aanbevelend, •ERVAART GOUDA. Wat ik u heb mee te deelen, begon hij, terwijl hij eerst Braceway en toen Bristew aanzag, is geen aangenaam ver haal, maar het moet verteld worden. Zijn zachte, melodieuse stem was hel der en beefde niet. Ik houd u beide, vervolgde hij, voor gentlemen. Meneer Braceway, u bent een persoonlijke vriend van mijn schoonzoon. Meneer Bristew, ik weet, dat u mijn ver trouwen zult respecteeren, voor zoover het gerespecteerd kan worden. Belden knikten instemmend. Op het zelfde oogenblik rinkelde de'telefoon. Bristew excuseerde zich en luisterde. Hel was de commissaris van politie. Het is voorbij, klonk het opgewekt. Het is voorbij en je mag mij feliciteeren en Jezelf ook. Het is heel gauw gegaan. Wat bedoel je? vroeg Bristew. De zitting is afgeloopen. De jury, die het gerechtelijk onderzoek heeft verricht, heeft bevonden, dat mevrouw Withers vermoord is door Perry Carpentier. En ben jij het daarmee eens? Ja zeker! Wij hebben den schuldige gevonden, hij zit al achter slot en gren del. Wat kan ik nog verlangen? Ik zal je eens wat vertellen. Ik kom straks bij je eten. Ik noodig mezelf uit. Dit met een vroolijken lach. Jij en ik zullen het sa men vieren, is dat goed? Natuurlijk! Ik vind het heel genoe- gelijk je bij me te zien, ik wil graag alles over het vooronderzoek hooren. Bristew keerde naar de veranda terug. Dat was de commissaris, vertelde hij hun. Hij zei, dat de jury Perry Car- penter voor schuldig verklaard heeft. Fulton schoof vooruit in den stoèl en omklemde de leuning met zijn beide han den Ik zal nooit kunnen gelooven, ver klaarde hij verontwaardigd, dat Enid mevrouw Withers, door dien neger ver moord is. Waarom kunt u dat niet gelooven? vroeg Bristew nieuwsgierig. Die zal ik u vertellen. Die man, dien u niet hebt kunnen vinden, die man met den gouden tand, heeft een rol gespeeld in Enid’s leven, ik begrijp niet, waarom zij hem niet hebben gevonden, ik begrijp j| het werkelijk niet. We hebben nog geen twee dagen aan deze zaak gewerkt, herinnerde Bris tew hem beleefd. Er kunnen nog heel wat nieuwe feiten aan den dag komen. Dat hoop ik, dat hoop ik, zei hij scherp. Die man moet gevonden worden. Een oogenblik, voegde Braceway hem met karakteristieke snelheid toe. Hoe weet u, meneer Fulton, dat hij in het leven van uw dochter een rol gespeeld heeft? Enid was altijd mijn lievelingsdoch ter, begon Fulton zijn verhaal. Ik geloof, dat het verkeerd is, ais iemand onder scheid tusschen zijn kinderen maakt en de een boven de ander stelt. Maar zij was hu eenmaal mijn lievelingsdochter al tijd. Zij was elegant, geestig en buiten gewoon knap. Al jaren geleden zag ik, dat zij 21ch tot een bijzondere mooie vrouw zou ontwikkelen. Op haar negenr tiende jaar werd zij verliefd. Dat was, I 1 Karwizsky eveneens te zullen doodschie- 1 ten wanneer zij geen vrije aftocht kre gen, zijn tegen den avond in de gelegen- heid gesteld te vertrekken. Ih vracht auto’s zijn zij daarop naar de Duitsche grens gebracht en over de grens gezet. tweeduizend dollar, voor haar op de post, maar met denzeltden trein, waarmee de zuchtte. Zij heeft I chèque werd verzonden, zond Ik een pri- ÓT-tnlrl 1 Ir VioH het wédofnntiira T Ir nrilrin nro+on „Hn vé-detective. Ik wilde weten, wie het haar lastig maakte. Vier dagen later ont ving ik bericht van den detective, maar ik werd niets wijzer Hij kon mij niet ver tellen waar die tweeduizend dollar geble ven waren. Met de beschrijving van de juweelen, die ik hem had gegeven, had hij alle banken van leening afgeloopen en vernomen, dat ze alle verpand waren voor een totaal bedrag van zeven dui zend dollar. Verpand door wie door haarzelf? vroeg Bristew. Neen, ze waren bij verschillende banken beleend door een man met een gouden tand en een zwaren, kastanje bruinen baard. Geen wonder, dat u aan de schuld van den neger twijfelt! riep Braceway uit. Neemt u mij niet kwalijk, zei Bristew snel, maar hebt u dit nooit aan mevrouw Withers meegedeeld? Stellig niet .antwoordde Fulton. Ik heb het nooit aan een levende ziel ver teld. En daar al mijn nasporingen mij zoowat niets hadden opgeleverd, was ik wel verplicht de zaak te laten loopen. ik kon mijn dochter toch niet grieven of vernederen door haar te zeggen, dat ik voor haar een defectieve had aangeno men. ties overeenkomsten zijn getroffen voor een vrije aftocht der opstandelingen naar Duitschland. Deze overeenkomsten heb ben voor het Duitsche Rijk geen waarde en zijn voor de Duitsche Rijksregeerlng juridisch niet bindend. De Duitsche toegestaan zich nog met Dollfuss te on- Rijksregeerlng heeft^derhalve bevel ge- houden voordat de bondskanselier over leed. De nazi’s, die dreigden minister Fey en l»e Regeeiw* onder Minister Schuschnigg onderneemt een militaire actie tegen de nationaal-socialistische opstandelingen. De mobilisatie gelast van de Heimwehrtroepen. Dr. Rintelen, Oostenrijksch Gezant in Italië, in arrest gesteld. Hedenmorgen heeft h(j een poging tot zelfmoord gedaan. De Duitsche gezant uit Oostenrijk teruggeroepen. De weg van het lei en is steil, pro beer daarom, iedere moeilijkheid te overv innen. eigen land moet lie weten te ver- 11 Berlijn hebben den Oceaan zijn jigen mooie land Geniet van zijn ilonde duinen en zijn deftig oud- )EN iden, Oegstgeest eemstede. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Gouda en den bezorgkrlng: Lv.t Zaterdagnummer 25 van den prijs. elke regel meer ƒ0.50. Op Nadruk verboden. Meneer Fulton, legde Braceway uit, nadat hij hem aan Bristew had voorge steld, wil u iets vertellen over zijn over mevrouw Withers. Wat hij te zeggen heeft, maakt de zaak nog gecompliceer der en moeihjker voor ons. Fulton’s handen beefden, toen hij zijn handen op de armen van den stoel legde en met al de bedachtzaamheid, die bij zijn leeftijd paste, ging zitten. De lijnen in zijn gezicht waren nog diep en een Paar malen vertrok zijn mond, alsof hij Pijn voelde, maar in zijn oogen schitter de on verzettelijke kracht. Hij maakte heelemaal niet den indruk van een ge broken en zwakken ouden man. Noch de vreeselljke slag van zijn dochter’s dood, noch de tegenslagen, die hij in zaken had ondervonden, hadden hem gebroken. plicht te moeten vervullen om mede te deelen, dat de bondskanselier door moor- denaarshand gevallen was. Hij riep de 1 heele wereld tot getuige, tot welke daden van terreur de opstandelingen in staat waren en wat de Duitsche cultuur brengt. grens georacnt en over ae grens gezet. ue xeiaer van ue neuuwetir, ouaxuciu- De minister v. Onderwijs, Dr. Scnusch- berg, die in Venetië vertoefde, wilde zich nigg, heeft voorloopig £e leiding van de per vliegtuig terstond naar Weenen be- i geven. Door het ongunstige weer kon hij echter niet vertrekken. Telefonisch heeft ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Goud 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het bijslag op den pry’s. Liefdadigheids-advertentiën de helft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en n.nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van s handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. geven in geval zij de Duitsche grens over schrijden, hen onmiddellijk te arrestee- ren. Rouwbeklag der Duitsche regeering. De Duitsche Rijksminister van Buiten- landsche Zaken, Von Neurath, heeft de Oostenrij ksche Bondsregeering namens de Rijksregeerlng telegrafisch gecondo leerd met den dood van bondskanselier Dollfuss. Bijzonderheden omtrent Dollfuss’ dood. Omtrent het overlijden van den bonds kanselier Dollfuss vernemen wij heden uit Weenen het volgende: Des morgens had een zitting van den Ministerraad plaats gehad, die tot des middags 4 uur werd verdaagd. In dien tusschehtijd had Dollfuss met Fey en Karwizsky in zijn werkkamer eenlge dringende zaken te bespreken. Na deze besprekingen bad hij zich naar een aan grenzende kamer begeven Dollfuss, die in gezelschap was van een bediende zel- de, dat hij naar de kamer van den bonds president zou gaan. Op weg daarheen moest hij de congreszaal passeeren. Toen hij zich in de zaai bevond werd de deur ingetrapt. Tien twaalf ^nazi’s stormden naar binnen en de eerste, die Dollfuss zag, loste van zeer korten afstand twee schoten op den bondskanselier. Dollfuss draaide even ter zijde en sloeg toen ach terover op den grond. Nog even riep hij help, help! en toen verstomde het geluld. Eenigen tijd later werd minister Fey door eenige putschlsten naar Dollfuss ge leld, die op een divan was gelegd. Er lag een doek over zijn hoofd. Fey ontdekte aan zijn hals een noodverband, waaruit bloed vloeide. Dollfuss verzocht minister Fey zich het lot van zijn vrouw en kin deren aan te trekken. Verder verklaarde hij dat er om zijnentwege geen bloed vergoten moet worden. Een verder on derhoud lieten de moordenaars van Doll- fuss niet toe. Het is tot dusver niet bekend hoe laat Dollfuss is overleden. Hem is door zijn moordenaars zoowel geneeskundige als geestelijken bijstand geweigerd. Toen de regulaire troepen weer mees ter waren van den toestand is het lijk van den bondskanselier overgebracht naar zijn werkkamer, waar het is opge baard. Vier soldaten van het bondsleger vormen de eerewacht. Mevrouw Dollfuss. Mevrouw Dollfuss, die zich te Riccione bevindt, was voornemens bij het aan breken van den dag met een Itallaansch regeeringsvhegtuig naar Weenen terug te keeren. Het ontstellende bericht van den dood van haar echtgenoot werd haar Bondskanselier Dollfuss is gistermiddag in de Bondskanselarij, waar hij zich met enkele andere Ministers bevond, op laffe en onmenschelijke wijze door natlonaal- socialisten vermoord. Een officieele mededeeling over het gebeurde. Omtrent het gebeurde heeft de Oos tenrij ksche minister Fey voor de micro foon van den Oostenrij kschen omroep (Ravag) een officieele mededeeling over het gebeurde gegeven. Oostenrijk, zeide hij o.m., is zwaar beproefd. Om H uur in den voormiddag was de bondskanselier met den ministerraad bijeen. Om 11.45 kreeg Fey de mededeeling, dat een op standige actie op til was. Hij spoedde zich naar Dollfuss, die den ministerraad onderbrak en tot den namiddag verdaag de. Karwinsky gaf bevel aan de politie, vast te stellen wat er precies aan de hand was. Fey liet daarop de Helmatschutz alarmëeren. Plotseling verschenen eenige auto’s met gewapende mannen voor de kanselarij en dwongen met de geweren allen in de kamer te blijven. Dollfuss en Karwinsky verlieten pnder zwaar gewa pend geleide het vertrek. Circa half drie werd Fey door een gewapende patrouille afgehaald om Dollfuss te spreken. Hij vond hem in een ander vertrek gewond op een sofa liggen. Dollfuss verzocht hem voor zijn familie te willen zorgen en gaf verder den raad elk bloedvergieten te vermijden. Toen werd Fey weer terugge voerd naar het gemeenschappelijk ver trek. Om zes uur werden de gevangenen verlost. In andere deelen van Oostenrijk, met name in Stiermarken, zijn aanvallen op gendarmerieposten gedaan, welke werden atgeslagen. Fey verklaarde tenslotte na drukkelijk, dat het in Oostenrijk volko men rustig is. De vice-kanselier, Star- hemberg, is met de leiding van de regee ring belast. Hierop nam dr. Schuschnigg, de minis ter van onderwijs, voor de microfoon het woord en deelde mede, dat een troep regeering op zich genomen. Staat van beleg. Te Weenen is onmiddellijk de ver scherpte staat van beleg afgekondigd. van den toestand. Dollfuss’ politiek blijft. Minister Schuschnigg heeft in zijn rede, Woensdagavond voor de radio ge houden, verklaard dat de regeering de orde zal handhaven en de politiek van Dollfuss zal voortzetten. Oostenrijk zal Oostenrijk blijven, aldus besloot hij Officieel wordt verder medegedeeld dat Beraad der mogendheden. Donderdagochtend zullen de gezanten der groote mogendheden en van de Klei ne Entente bijeenkomen ter bespreking 4>ij de onderhandelingen tusschen de op standelingen en de regeeringstroepen men de nazi’s vrijgeleide naar de Duit sche grens is toegestaan indien er bij de Putsch geen dooden zouden zijn gevallen. De Putsch en de Duitsche regeering. Door den moord op Dollfuss was deze toezegging echter vervallen. In Oosten- rijksche regeeringskringen acht men door het feit dat de Duitsche gezant te Weenen als bemiddelaar voor de natio naal-socialistische opstandelingen is op getreden, bewezen dat er betrekkingen hebben bestaan tusschen de Duitsche Rijksregeerlng en de opstandelingen en dat de Duitsche regeering van de putsch- poging op de hoogte was. Het Duitsche standpunt. De Duitsche gezant teruggeroepen. Officieel wordt medegedeeld dat de Duitsche gezant te Weenen, Rieth, op verzoek (jer Oostenrijksche regeerings- instantles, respectievelijk van de Oosten- rijksche opstandelingen, zich bereid heeft verklaard een tusschen deze beide par tijen getroffen overeenkomst inzake vrij geleide en aftocht der opstandelingen naar Duitschland goed.te keuren zonder overleg met de Duitsche Rijksregeerlng. Hij is derhalve onmiddellijk van zijn post teruggeroepen. Officieel wordt medegedeeld uit mede- deelingen van den Deenschen radio om roep en officieel Oostenrijksch: Nieuws bureau, dat tusschen de opstandelingen en de Oostenrij ksche regeeringsinstan- de Ravag. Onder bedreiging met revol- i 1 De nagedachtenis aan Dollfuss, aldus 1 Schuschnigg zal ons richtsnoer voor de I toekomst zijn. Hij riep dè bevolking op in deze ernstige uren het vaderland ge trouw te blijven. Het bloedoffer‘van den kanselier zal niet voor niets gebracht zijn. Ten teeken van rouw heeft de Ravag om iu.27 b minuten stilte in acht geno- j men. Bijzonderheden over den opstand. Wij vernemen verder nog de volgende bijzonderheden: Woensdag heeft te Weenen een putsch plaats gehad, waarover tal van tegen strijdige berichten worden ontvangen, uit welke echter nog niet valt op té maken wat er precies is geschied. De putsch- beweging begon met een aanval op het radiostation en omroepgebouw van ae Weensche radio Ravag. Omstreeks 1 uur in den namiddag werd de uitzending ge stoord en werd medegedeeld dat de re- geering-Dolifuss was afgetreden. Vast staat dat het gebouw van den bondskanselier door opstandelingen, zeer waarschijnlijk door nazi’s is bestormd, waarbij Dollfuss zoo ernstig is gewond, dat hij Woensdagavond omstreeks half negen is overleden. Woensdagavond was geen telefonische aansluiting met Weenen te krijgen zoo- dat alle berichten na een omweg de bui- vers werd de omroeper gedwongen mede te deelen dat Dollfuss en zijn regeering waren afgetreden, en dat het bewind was overgenomen door Dr. Rintelen. Nadat dit was geschied, trokken onge veer 144 nazi’s naar de Bondskanselarij waar zij, daar zij gekleed waren in de uniformen van regulaire troepen, zonder moeite konden binnendringen. Met de revolvers in de hand hielden zij de be ambten, die voor de bewaking moesten zorgen, in bedwang. Een aantal begaf zich naar de kamer van den bondskan selier op de eerste verdieping, waar zij Dollfuss, Fey en de staatssecretaris voor de veiligheid, Karwizsky, aantroffen. Alle drie werden gearresteerd. Dadelijk daar op werd Dollfuss weggevoerd, waarbij eenige schoteh op hem werden gelost, tengevolge waarvan hij ernstig werd ge wond en in den loop van den avond is overleden. Daarop dwongen de nationaal socialisten Fey onder bedreiging met re volvers zich op het balcon te begeven en tot de buiten verzamelde troepen van de Heimwehr en de politie de mededeeling te richten de bondskanselarij niet te be stormen. Volgens deze berichten hebben gedu rende den geheelen namiddag onderhan - delingen plaats gevonden tusschen ae rebellen en de regeeringstroepen, waarbij de rebellen Fey en Karwizsky als gijze- I laars vasthielden om voor zich vrije af- Springs in Virginia. Het eigenaardige er van was, dat zij mij nooit den naam van den man noemde, dien zij lief had. Hij leunde achterover en 2 - het ook mij nooit vertéld. Ik heb het nooit geweten. Toen zij twintig was, kwam zij tot mijn groote verbazing ver tellen, dat zij met George Withers wilde gaan trouwen. Ik begreep er niets van. Zij had heelemaal geen wlspelturlgen aard, ik wist, dat Withers niet de man was, dien zij haar eerste liefde geschon ken had. Maar toch deed ik haar geen vragen en zij trouwde met Withers, toen zij nauwelijks een-en-twlntig was. Een jaar later, nu ongeveer vier jaar geleden, bracht zij met mijn andere dochter, Maria, vroeg in het voorjaar zes weken door in Atlantic City. Daar was het, dat zij in moeilijkheden raakte. Ik kon het aan haar brieven bemerken. Haar man was niet bij haar. Ik schreef aan Maria, of ze mij wilde laten weten, of er iets was, dat ik zou kunnen doen. Maria’s bericht deed mij pijnlijk aan. Zij schreef, dat Enid moeilijkheden had, groote sommen geld noodig had en zelfs de juweelen, die ik haar had gegeven en waarop zij boven alles prijs stelde, had verpand. De heele zaak was een mysterie schreef Maria. En kort daarop ontving ik een brief van Enid, waarin zij mij vroeg tweeduizend dollar te leen te geven. Zij probeerde niet eens mij op te helderen, voor welk doel zij het geld noodig had. Ik was destijds een betrekkelijk rijk man en zij /wist heel goed, dat ik haar het zwaar ’gewapende mannen het gebouw 1 van de Ravag binnengedrongen was en 1 - w. den omroeper met de revolvers op de mobilisatie van de Heimwehren gelast, borst gedwongen had bekend te maken dat de regeering was af getreden. Na een 1 herhaling van het gebeurde, wat Fey ver- j teld had, deelde hij mede dat de heele actie in den kortst mogelijken tijd afge- loopen was. Aan het slot zeide hij den treurigen weest van een poging der nazi’s het be- to vorvnHon nm moHo tn wind han(jen te nemen. Omstreeks 1 uur in den middag dron gen nazi’s, gekleed in uniform van de Heimwehr en de politie, in de studio van

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1