Tbuitenlandsch nieuws. Beurs van Amsterdam. medegedeeld door de echtgenoote van Karwizsky. Toen mevrouw Dollfuss de mededeeling had ontvangen, was zij een bezwijming nabij. Naar verluidt heelt de Italiaansche re geering wel niet algeheele mobilisatie ge last maar toch bevel gegeven een groote troepenmacht naar de Oostenrijksch .Italiaansche grens te zenden. Mussolini, die zich te Riccione bevond toen het bericht van den moord op Doll- iuss bekend werd, moet het stellige voor nemen hebben met de andere groote mo gendheden overleg te plegen wat thans moet worden gedaan. Veertig nazi's geëxecuteerd. Het moet vast staan dat veertig nazi's, die tot de opstandelingen behoorden, zijn geexecuteerd. Dr. Rintelen gearresteerd. Dr. Rintelen de leider van de christe- ïijk-socialen en gezant te Rome, die te Weenen vertoeft, zou gearresteerd zijn. Nader wordt gemeld: De arrestatie van Dr. Rintelen wordt bevestigd Hij staat onder sterke militai re bewaking en bevindt zich in het mi nisterie van Nationale Verdediging. Hij lieett vanmorgen een poging tot zelf moord gedaan en zich daarbij in de borst gewond. Hij is ernstig gewond, zijn toe stand baart zorg. Te half twee is Dr. Rintelen overleden. Eenige van zijn naaste vrienden zijn gearresteerd. De levensloop van Dollfuss. Engelbert Dollfuss werd op 4 October 1892 te Texing (Neder-Oostenrijk) gebo ren. Zijn ouders waren boeren. Na te Hollabrunn het gymnasium te hebben afgeloopen, studeerde hij rechten in Weenen en nationale economie in Ber lijn. In het begin van den wereldoorlog trad hij als vrijwilliger in dienst, en dien- do ten slotte als eerste-luitenant aan het front onder de Tiroler Kaiserschiitze ge durende een tijd van 37 maanden. Hij viel meerdere malen op door zijn dapper heid. Na het einde van den oorlog maakte hij zijn studie te Berlijn af en was werk zaam in de Vereinigung der deutschen Bauernvereine en in het landwirtschaft- ltche Genossenschaftsleben. Zoo werd Dollfuss secretaris van de Niederoster- reichisehe Bauernbunde en in Juni 1927 directeur van de Nieder-Osterrichische Landes-Landwirtschafskammer. Als ver tegenwoordiger van de boerenwerkgevers werd hij in 1930 bestuurslid van de Oos- tenrijksche spoorwegen en kort daarna vice-president. In Octobter 1930 werd hij directeur van de Oostenrijksche Bundes- bahnen. Ip Maart 1931 toen Andréas Thaler af trad als bondsminister voor land- en tuinbouw, werd Dollfuss zijn opvolger. In Mei 1932 na het aftreden van het tweede kabinet Buresch werd hij benoemd tot Bondskanselier. Behalve het kanselier schap had hij de portefeuille voor Bui- tenlandsche Zaken, Land- en Boschbouw. 21 September 1933 vormde hij, zonder het parlement er in te kennen, enkel en al leen door het oproepen van den bonds president Miklas, zijn tweede kabinet. Als chef van het kabinet had hij ln deze regeering ook de portefeuilles van Bin- nenlandsche Zaken, Landbouw, Oorlog en Veiligheid. Hij was het die in 1933 het verdrag van Lausanne sloot en daardoor het econo mische leven dat door de debacle van de Kreditanstalt zwaar was geschokt, bevei ligde, hij bracht orde in de staatshuis houding en trad met gezag tegen de so cialisten op. De christelijk-sociale partij, de Meimatschutz en andere groepen ver- eenigde hij tot het door hem In het leven geroepen Oostenrijksche front. Op 3 Oc tober 1933 werd hij door een revolveraan- slag ifcht gewond. Hij trouwde met Frau Alwina Gllenke. een boerendochter uit Hommeren en heeft twee kinderen, een zoon en een dochter. Zijn oververmoeide kamp tegen de na- tionaal-soclallstische aanvallen op Oos tenrijks onafhankelijkheid maakte hem gehaat, bij al wat nazi was en in October 1933 kwam deze haat door een aanslag in de vestibule van het parlementsgebouw tot uiting. De Bondskanselier werd slechts licht gewond en kon des avonds reeds door de radio mededeelen, dat hij zich in staat gevoelde om de staatszaken te blijven leiden. Wel had de aanslag sympathiebetui gingen ten gevolge en werd zijn popula riteit er door vergroot, maar de nazi- propaganda die steeds driester werd noopte hem tot steeds doortastender maatregelen In zijn jongste rede op 22 Januari tot het Vaderlandsche front, heeft hij erop gewezen, dat het geduld van de Oostenrijksche regeering door de tegenpartij blijkbaar als zwakheid werd uitgelegd, zoodat het oogenblik gekomen werd geacht een nadrukkelijk „tot hier toe en niet verder" te laten hooren. In het binnenland zou voortaan met de uiterste gestrengheid worden opgetreden tegen terreur en bedreiging van de on afhankelijkheid, terwijl aan Berlijn een soort ultimatum werd gesteld, met de aankondiging van een eventueel beroep op den Volkenbond Deze stap is hem vooral door Engeland eri Italië zeer ontraden. Men achtte het niet raadzaam den Bond te mengen in een zoo teere quaestie nadat deze door de mislukte interventie in Japan reeds in ijn prestige was geschaad. Aan den an deren kant is het zeer begrijpelijk dat de Bondskanselier. die op ;zijn steunpilaren in het eigen land hqe langer hoe mind.?r Heek te kunnen steunen, zich om nulp tot Genève wendde, vooral toen de nota aan Berlijn met eenige dooddoeners werd beantwoord. Tenslotte is er van een Oostenrijksche stap te Genève niets gekomen. De maatregelen van de regeering tegen de socialisten en de daarop gevolgde on lusten in Februari van dit jaar, welke I zoo bloedig werden onderdrukt, liggen ieder nog versch in het geheugen, even- I als Dolliuss' verdere actie tegen de tegen standers van zijn bewind, die vooral hun xracht zochten in illegale middelen. Juist nu Dollfuss op het punt stond naar Italië te vertrekken voor een nieu we conferentie met Mussolini, heeft de dood hem ontrukt aan zijn land, waar voor hij zooveel heelt gedaan. lie mannen op wie thans de oogen gericht zijn. De mannen, op wie thans de oogen ge richt zijn, zijn üchuschnlgg, die tijaenjK de leiding van zaken in Oostenrijk op zich heeft genomen. Fey, die aan Dou- ïuss sterfbed heelt gestaan en die met nem gevangene der nazi's was, Starneni- öerg, de vice-kanselier en opperbecelheb- oer van de burgerwachten. Dr. Kurt Schuscnnigg is, evenais het j meerendeel van de huidige Oostenrijk- sche ministers, een oud-gediende uit den oorlog. Met dat al is hij naar den maat staf, dien rfien den politicus aanlegt, nog een jonge man, daar hij pas 37 jaar oud is. Hij is een zoon van generaal Artur Schusqhnigg, kwam in 1915 aan het front I en geraakte Vegen het einde van den oor- log in Italiaansche gevangenschap, waar j uit hij pas in September 1919 terugkeer- j de. Ook hij is herhaaldelijk in den oorlog onderscheiden. Evenals Dollfuss was hij trouw katholiek. Als stichtér van de Ost- mdrkische Sturmscharen, de politieke schutterij van de vroegere christen-socia listen heeft hij zijn naam van organisa tor, in het katholieke vereenigingsleven verdiend, ten volle bevestigd. Hij is even als wijle zijn voorganger een onver schrokken man en heeft den naam van een van de edelste geesten in de Oosten rijksche politiek der laatste jaren te zijn. Starhemberg en Fey, de beide groote leiders van de burgerwacht, kent men. Starhemberg is de onverzoenlijke tegen stander geweest van Winkler en de man. die van den beginne at op het volgen van het voorbeeld van het Italiaansche fascisme heeft aangedrongen. Ook hij, Ernst Rudiger prins van Starhemberg is nog een jonge man, even 35 jaar oud. Ba ron Fey is ouder, 48 jaar; men weet, dat hij ridder is in de Maria Theresia-orde, die alleen werd verleend voor oorlogs daden, die een beslissende wending aan den siag gaven. Van zijn onverschrok kenheid heeft hij ook bij de Februari- onlusten blijk gegeven. De Bisamberg opgeblazen. In den loop van den middag moet de groote Weensche zender Bisamberg bezet zijn en met dynamiet opgeblazen Radio-Weenen zendt thans over den kleineren reeds vroeger stopgezette zen der. Mislukte Putsch te Innsbruck. Commissaris van politie doodge schoten. Te InnsbrUck is de chef van de politie Hickl, neergeschoten door twpe nazi's, die later zijn gearresteerd. Hicki was de gewezen chef van het Alarmkommando te Weenen en had zich in die functie den haat van de nazi's op den h^ls gehaald. De moord op Hickl was het eerste feit van de uitbarsting van den opstand in de provincie, waarbij de nazi's erop spe culeerden dat deze zich algemeen zou uitbreiden. Dit bleek echter niet het ge val te zullen zijn. Uit de provincie komen geen berichten dat ergens opstand is uit gebroken. Het beginnend oproer te Inns bruck is vrij spoedig totaal de kop Inge drukt. De regeering Is daar den toestand scheen en dat de grootste waakzaamneid geboden was. Aller oogsn alhier zijn ge richt op Italië, welks houding men van het allergrootste belang acht, vooral daar Ita lië zoowel als Frankrijk van ue absolute noodzakelijkheid van :ie handhaving van den vrede in Europa en de onaf hankely k- heid van Oostenrijk overtuigd is. j ln Volkenbondskringen te Genève. •GENEVE, 26 Juli. In officieeie Volken bondskringen is men van nieemng dat ue Putsch te Weenen de groote mogendheden zal noodzaken tot een energiek vptreden ter beveiliging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den indruk aat Engeland en Italië thans hun steun zullen kunnen verleenen aan een beroep van Oos- tenrijk, gericht tot den Volkenbond. In Italiaansche kringen verluidt, Jat Ita lië bereid was zijn troepen le mobiliseer en, wanneer dit in verband met de Oostenrijk sche gebeurtenissen noodzakelijk mocht blijken. Het Standrecht in jJiiermarken afgekondigd. WEENEN, 26 Juli. In Stiermarken is net buitengewone Standrecht afgekondigd. De huisdeuren moeten om 7 uur 's avonds ge- j sloten zyn. De café's moeten om 9 uur s'ui- ten. Samenscholingen in de straten zyn verboden. j ln meerdere gemeenten waren de opstan delingen gedurende den nacht meester van het terrein, doch hebben later gecapitu leerd. Mussolini betuigt zijn deelneming. Italië zal Ooetenryk's onafhankelijk- DE INDRUK VAN DOLLFUSS' DOOD IN ANDERE LANDEN. Italië en Frankrijk nemen voorzorgs maatregelen. In Rome. Uit Rome verneemt het Persbureau Vaz I Dias het volgende: Ofschoon de gebeurtenissen Jn Oostenrijk alhier groote sensatie hebben gewekt, wordt er toch op gewezen dat de verrassing niet overweldigend is geweest, aangezien men had kunnen verwachten dat de naz 's een wanhopige poging zouden doen hun macht te vestigen, nu de regeering zoo uiterst strenge maatregelen ter onderdrukking van de terreur heeft genomen. De ontwikkeling van den toestand wordt echter in officieel* en in militaire kringen met de grootste aan dacht bestudeerd en het 1 :idt geen twijfel dat de kloof, die reeds begonnen was te ontstaan tusschen Duitschland en Ital'ë, thans zeer breed en diep is gojvorden. Al gemeen acht men den toestand zeer ernstig. In niet-officieeie kringen wordt er met' nadruk op gewezen, dat Itali'; niet werke loos kan blyven toezien hoe le Duitschers Oostenryk blijven teisteren met terrorisme en anarchie. Wat van Italiaansche zyde ondernomen zou zyn, wanneer de Putsch was gelukt, daarover laat men zich over het algemeen niet uit. Men acht het onder de gegeven omstnn- d gheden echter waarschijnlijk dat Ifalië een collectieve stap van alle mogendheden in Berlyn zal voorstellen, waarbij als eisch zal worden gesteld, dat ale pogingen om in Oostenrijk onrust te verwekken zullen wor den gestaakt. Een dergelijke demarche zou dan waar schijnlijk worden versterkt door een afzon derlijke stap van den Italiaansi-hen ambas sadeur, die Hitler in kennis zou stellen van den vasten wil van Mussolini ofn in ieder geval Oostenryk's onafhankelijkheid ie waarborgen, f In ParQg. PARIJS 26 Juli. V.D. Uiteraard hebben 1 de gebeurtenissen te Weenen alhier gister- t avond enorme sensatie gewekt. In gezag- hebbende kringen bepaplde men zich er toe te verklaren dat de Voestand zeer ernstig ROME, 26 Juli. Mussolini zond volgens Reuter het volgende telegram aan den Oos- tenrykschen vice-kanselier: Het tragische einde van Dollfuss wekt by mij diepe droefheid wegens de gevoelens van persoonlijke vriendschap en de eenl.eia van de politieke inzichten welke my aan hem binden. Ik heb steeds bewondering ge had voor zyn kwaliteiten ais staatsman. De onafhankelykheidl van Oostenryk, waar voor hy is gestorven ,is een grondbeginsel dat door hem verdedigd werd en dat steeds zal worden verdedigd ook door Italië en met nog grootere kracht dan in de tijden, die zoo buitengewoon moeilijk waren. Weenen geheel door Heimwehr bezet. Vele aarrestaties. WEENEN, 26 Juli. Reeds te middernacht was de geheele stad, zoowel de meer cen trale als ook de buitenwijken door tallooze Heimwehrtroepen bezet. Ook heden wordt •het uiterlijk beeld van de stad beheerscht door de Heimwehren en de afdeelingen Schutzkorpsen. Bij het hoofdbureau van politie is het bijzonder druk. Voortdurend ziet mpn de groene wagens, die bestemd zyn voor het vervoer van gearresteerden, af en aanrijden. Daaruit blijkt dat talrijke arrestaties werden verricht. Inmenging der Mogendheden/ WEENEN. 26 Juli. In officieeie kringen wordt verklaard dat het gerucht, volgeng hetwelk de Oostenrijksche Regeering de mogendheden hééft verzocht tusschenbeido te komen, voorbarig is. Deze stap is nog niet overwogen. Kunschak naar Weenen ontboden. WEENEN, 26 Juli. De Wiener Zeitung deelt mede dat het vroegere lid van den Nat. Raad Kunschak uit zijn zomerverblijf naar Weenen is ontboden. Kunschak behoorde vroeger tot de in tieme kring der leidende figuren der chris telijk sociale partij. Prin» Starhemberg neemt de leiding op zich. WEENEN, 26 Juli. Officieel wordt Ke* meld dat de vice-kanselier Prins Starhem berg met de leiding der Regeering is belast. Mevr. Dollfuss naar Weenen. Mevrouw Dollfuss heeft zich heden per vliegtuig naar Weenen begeven. Deelneming van Z. H. den Paus. VATICAANSTAD, 26 Juli. Z. H. de Paus heeft in een telegram van rouwbekla'g aan den Ooste'nrijkschen Bondspresident, Zijn deelneming betuigd.\De Paus is zeer ge troffen door den rpoortNqi^Dr. Dollfuss en heeft met name scherp hetfèTfve^oordeeld dat de moordenaars aan den stervende de kerkelijke hulp hebben geweigerd. De Oostenrijksche gezant by het Vati- caan heeft een langdurig onderhoud gehad met kardinaal Pacelli. FRANKRIJK. Frangoia Coty overleden. De bekende Fransche parfumfabrikant en eigenaar van het Parijsche dagblad „Ami du Peuple", Frangois Coty, is Maandag avond op zijp landgoed nabij Versailles overleden tengevolge van een longontste king, waaraan hy gedurende 14 dagen lij dende was. GEMENGDE BERICHTEN. Bloedig drama in Amsterdam. Koopman tracht, na een vrouw ge wond te hebben, zich den hals af van pijn en hevig bloedend liep zij naar buiten, waar burgers en eenige agenten zich over haar ontfermden. l.intiddels had de man, in de overtuiging, dat hy zyn slachtoffer levensgevaarlijk.ge wond had, zich met hetzelfde mesje den hals trachten af te snyden. Toen de politie in de kamer verscheen, waar het drama was geschied, lag hij met een diepe wonde in den hals op den grond. Dadelijk weïd de Geneeskundige dienst gewaarschuwd, die den man in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerde. De vrouw was inmiddels in het Binnengasthuis verbonden. Haar wonden waren niet ern stig, zoodat zij zich later op den avond weer naar huis kon begeven. Treinmachinist verongelukt. Tegen middernacht heeft zich tijdens het voorrijden van de goedenterein te Heerlen- Sittard op het stat on-em placement te Nuth een tragisch ongeval afgespeeld. De 44-ja- rige machinist J. v. d. Veen uit Heerlen, die op een locomotief dienst deed, hing over het dek, toen hy met zyn hoofd tegen een lichtmast sloeg. Door den schok viel hy van de locomotief en kwam onder den trein terecht. De man was op slag dood. Hy was gehuwd en vader van vyf kinderen. isschersschuit vliet uit elkaar. Ernstige ontploffing in de haven van Ouddorp. Een doode, twee gewonden. fn de visschershaven van Ouddorp en G'oedereede op het Zuid-Hollandsche eiland Goedereede en Overflakkee, heeft een ern stige ontploffing plaats gehad aan boord van een visschers-vaartfiig. Van het schip is zoo goed als niets meer overgebleven. De schipper, P. Kastelein en diens knecht G. de Keizer, die zich aan boord bevonden, werden zwaar gewond. Zij braken de beide boenen en ieder een arm. Het vijfjarig doch tertje van den schipper, dat zich op den wil bevond, kreeg een stuk hout tegen het hoofd, waardoor de hersenpan van het kind werd verbryzend. De kleine was vrywel op siag dood. j; Jiüil Loterij zwendel te Zwolle ontdekt. De Zwolsche politie heeft te Zwolle een loteryzwendel op vrij groote schaal ont dekt. In een perceel aan den Stadionweg is ge vestigd het Zwolsche obligatiekantoor, dat in groote oplaag over het geheele land eeno circulaire heeft verspreid, waarin het pu bliek wordt voorgespiegeld, dat men, na storting van vijftien gulden, meespeelde in de Staatsloterij. Zooals in de circulaire was vermeld, be gon de^-Staatslotery op 23 Juli. Op dien dag bracht de Zwolsche politie onder leiding van den waarnemend commissaris, den heer Lettinck, een bezoek aari het obligat ekan- toor en verzocht om inzage van de num mers. Toen bleek dat er in het geheel geen nummers, van welke loterij dan ook, aan wezig waren. Toch was aan hen, die te goe der trouw ƒ15.— hadden gestort, opgave gedaan van de „gekochte" nummers, waar op zü zouden meepselen. De politik maakte daarom proces-verbaal op tegen den hou der van het obligatiekantoor, den heer P. H.P. RADIO-NIEUWST Programma voor heden. Donderdag 26 Juli. Hilversum: 5.30 Concert door Ko- vacs Lajos en zijn orkest; 6.30 Sportpraut- je door den heer H. Hollander; 7.Gra mofoon; 7.35 Prof. Dr. Ir. Stan I eurs over „Vlaanderen als toeristenland"; 8.. Nieuwg- j berichten; 8.05 Concert door het Ensemble Pali; 8.30 Zang door „The Kentucky Sin- gera"; 8.45 Opvoering van Wordt ver- j volgd" of „De onthoofding var. Loutje"; I 9.15 Zang door „The Kentucky Singers"; j 9.30 Orgelconcert en viool; 10.Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gino j Bordi n en zyn Hawaauan-Orkest; 1L Niguwesberichten; 11.10 Concert door het Orkest Bob White. Huizen: 5.30 Liederenrecital en Gra- mofoon; 6.45 C.N.V. kwartiertje; I Nieuwsberichten; 7.15 Gramofoon; 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld ge beurt", door Corn. A. Crayé: S.Gramo foon; 8.15 Bach-concert uit de Pieterskerk te Leiden; 9.30 Dr. J. J. van Wermeskerken over „Onderhoudsplicht"; 10.Nieuwsbe- richten; 10.10 Gramofoon; 11.-- Gramofoon. STADSNIEUWS. Op de eerste etage van perceel Haarlem mer Houttuinen 64 in Amsterdam heeft zich gisteravond ongeveer half acht een bloedig drama afgespeeld, waaraan de slechte ver standhouding tusschen twee menschen, die deze etage bewonen, ten grondslag heeft gelegen. Deze menschen waren een 47-jarige koopman en een tien jaar oudere vrouw, die, ofschoon niet met elkander gehuwd, reeds geruimen tjjd samen woonden Her haaldelijk waren er heftige ruzies tusschen het tweetal, welke soms zulk een ernstig karakter hadden, dat <*e politie moest in grijpen om ongelukken te voorkomen. Ook gisteravopd was er weer zulk een heftige twist, dat de man, buiten zichzelf van woe de, een aardappelmesje greep en de vrouw daarmede een aantal sneden over hals, handen en een der ooren toebracht. Gillend SPORT EN latch. Hedenavond 8 uu/ vindt de vriendschap pelijke returnontmoeting plaats tusschen de Ter Gouw-combinatie en Zwaluwen 1, op het terrein van Ter Gouwe aan de Gr Floiisweg. ZWEMMEN. Internationale wedstrijden in zwemmend redden te Gouda. Thans zijn de Belgische en Nederland- sche ploegen samengesteld, welke op Zendag a s. te Gouda zullen zwemmen om den Zilveren Reddingsbeker. De Nederiandsche ploeg is als volgt sa mengesteld: J. den Adel, J. A. Hordijk, Kl. de Jonge Jr., W. M. Kreeuwen, C. v. d. Kuy, Jan Kemp, F. L. J. Lafeber, C. Tybout en ,A- Wielaard. Reserves: L. J. R. Berlijn, P. M. Plune, W. van Buuren. De Belgische ploeg: Jaak Bleyswijk, John Bleyswijk, Gaston Dero Zn., Emiel Eulaark, Frans Lorrlper, Jaak Slagmolen. Frans V d. Walle, Corneel van Hoof, Alb. Verheden, Frans Verheynen. Re&frves: Rik van Hout, Dolf Wilde- ifet Is de vraag of de Nederlandsche pfloeg dit jaar zal winnen; er zijn nl. zeer sterke krachten uit België. Er is reeds veel belangstelling voor deze wedstrijden. Uit alle afdeelingen ln Ne derland en België komen tal van sup porters naar Gouda. Men verwacht een spannenden strijd. GOUDA, 26 Juli 1934. Steunverleening aan werkloo B. en W. schryven aan den Raad: Ten vervolge op ons voorstel no. 103 v*n dit jaar betreffende nevenvermeld onder werp, hebben wij de eer Uwe vergadering mede te deelen, dat wij na gepleegd mon. deling overleg met he^ Departement va# Sociale Zaken by schrijven van heden aan den Minister van Sociale Zaken hebben ver zocht de gevolgen voor de werkloozen in deze gemeente van de toepassing der gewy- zigde steunregeling zoo mogelijk eenigs- zins te verzachten. Aanleiding tot dit verzoek hebben wy gevo-nden in de bijzondere omstandigheden, waarin deze gemeente verkeert wat betreft haar levensstandaard, waarmede ook bij de vorige tariefsbepaling voor de steunrege ling rekening is gehouden, terwijl zulks thans niet het geval is geweest. Van deze gelegenheid hebben wij tevens gebruik gemaakt de aandacht van den Mi nister te vestigen op den ongewenschten toestand, welke ook voor de kostgangers is voortgevloeid uit de nieuwe tarieven voor steunverleening. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Verslag over het jaar 1933. Verschenen is het verslag van de ver richtingen van den Gemeentelijken Genees kundigen Gezondheidsdienst over het jaat 1933, welke dienst naar men weet werd in gesteld bij Raadsbesluit van 12 Mei 1930. Aan dit verslag ontleenen wy het vol gende: Gedurende 1933 functioneerde de dienst volledig. Het aantal sterfgevallen bedroeg 232, n.l. 115 mannen en 117 vrouwen. Aangegeven werden 33 gevallen van roodvonk, 5 van diphtheritis, 1 van febris typhoidea, 1 van poliomyelitis. Geneeskundige armenverzorging. Afgegeven werden 917 consenten voor geneeskundige hulp en 163 voor verloskun dige hulp. In het Van Iterson-Ziekenhuis werden voor rekening van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon verpleegd 393, in het St. Josepnpaviljóen 86 en in de Wijkverpleging 49 patiënten, waarvan een zeker percentage echter een gedeelte van de kosten kon betalen en Vt rusteerende werd bijbetaald door genoem den dienst. Door dit lichaam werd de som van 63.754.50 voor deze verpleging uitbetaald. De controle op de noodzakelijkheid der verpleging is aan.den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst opgedragen. Gemeente-Apotheek. De gemeente, apotheek, gevestigd in het St. Catharina Gasthuis Bestede: ingen- huis), heeft gereed gemaakt 27310 recep ten, w.o. 8560 voor armen, verpleegd in hun woningen, 17894 voor verpleegden in het Van Iterson-Ziekenhui3, 779 vo„r ge stichten der gemeente, 4 voer de politie, 14 voor het Slachthuis en voor den school arts 59. Het aantal recepten, waarop verband middelen werden voorgeschreven, bedfoeg 1289. Voorts werden de verbandtrommels van scholen en eenige gemeentelijke instellin- gen regelmatig aangevuld. Het aantal tezamen bedroeg dus 28599. De gezamenlijke kosten hiervan waren 5488.77. Koepokinentingen. In het jaar 1933 werd van deze gelegen heid geen gebruik gemaakt. De i Met uitzondering van de op 2 Januari 1933 geopende Graaf Jan van Nassauschool (Komynsteeg) staan sedert 16 Juni 1 (de „Westerschool" trad op dezen datum toe) alle voorfjereidende lagere, lagere en uitgebreid lagere scholen onder het ge meentelijk geneeskundig schooltoezicht. Het totaal aantal leerlingen dier schoten bedroeg op 16 December 1933: a. van de voorbereidend openbare Iqgere scholen b. van de voorbereidend bijzondere lagere scholen 319 c. van de openbare lagere scholen (.met inbegrip van de school voor buitengewoon lager onderwijs) 2059 d. van de bijzohdere lagere scholen 2365 e. van de openbare u.l.o.-school 136 f. van de bijzondere u.l.o.-scholen Totaal 5681 Behalve de gewone controle op reinheid der kinderen,' speciaal wat hoofd en handen betreft, kon dit jaar meer aandacht ge schonken worden aan de z.g. schrijfhouding der leerlingen en tevens of de via de huis artsen doorgezonden leerlingen ter nader oogheelkundig onderzoek inderdaad de bril len droegen, welke door de oogartsen wa ren voorgeschreven. Besmettelijke ziekten. In Gouda deden zich in 1933 31 gevallen van roodvonk voor; van de aangegeven ge vallen kwamen er 20 voor bij schoolkinde ren; in 1932 kwamen er 22 gevallen W schoolgaande kinderen voor, terwijl dit cij fer 10 bedroeg in 1931. Roodvonk kan i" Gouda als endemisch beschouwd worden. I» totaal werd melding gemaakt van 37 ge vallen, waarvan er 6 uit buitengemeenten Aangegeven werden 5 gevallen van diph- therie (alle afkomstig uit Gouda); hiervan deden er zich 3 voor by schoolgaande kin- Ook thans weer vond in de Paaschvacan- tie, voor zooveel mogelijk, het ondertoe* plaats ter eventueele uitzending naar f" vacantie kolonie. De Vereeniging „Zorg" zond 4 kinderen van de school voor buitengewoon lager on derwijs naar het koloniehuis „Zonneoord" te Ede en wel van 17 Mei tot 28 Juni met een gemiddelde gewichtstoename van 3.7 KG. Evenals in 1932 kon de „Goudsche Ver eeniging voor Gezondheidskoloniën" ook dit jaar 2 kolonies zenden naar haar kolo niehuis „De Bysterbosch" te Epe, hetwelk vóóraf een flinke verbetering had onder gaan. De eerste kolonie (uitgezonden van 30 Mei—4 JuU) bestond uit 33 meisjes; zij hadden een gemiddelde gewichtstoename van 2.9 K.G. De hierop volgende jongens- kolonie van 38 werd uigezonden van 11 JuÜ 15 Augustus; de gemiddelde .gewichts toename vai) deze bedroeg 2.47 KG. Door de R.K. Kinderuitzending werden van 28 Juni9 Augustus 20 kinderen uit gezonden naar het R.K. Koloniehuis „St. Jacöbus" te Eersel (N.Br.); deze kinderen j vertoonden een gemiddelde toename van j 2.4 K.G. Bovendien werd de R.K. Kinder uitzending nog in staat gestejd 3 kinderen naar Eersel uit te zenden van 15 November j __27 December (gemiddelde toename van 3.1 KG.). Op 15 Juli werd door den schoolarts een schrijven gericht, met voorkennis en volle- dige instemming van den heer directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst, aan de besturen der di verse bijzondere scholen, welke onder be treffende het eventueel voorkomen van open longtuberculose bij het onderwijzend personeel; tevens werd gevraagd de mede werking te willen verleenen om het rooke.i f door het personeel, tydens de lesuren, te verbieden. Van het R.K. Schoolbestuur, alsmede van dat der Johannes Calvynschool, mocht de schoolarts een bemoedigend antwoord ont- vangen; helaas werd van het schoolbestuur der „Prinses Julianaachool". noch van dnl der „Westerschool", noch van dat van „Christelijk Nationaal Onderwijs", noch van dat der „Neutrale schoolvereeniging" eenig antwoord ontvangen. t Wat het verslag over 1933 betreffende het Consultatie-bureau voor Zuigelingen te Gouda, uitgaande van de afdeeling Gouda der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" betreft, hier werden 95 zit tingen gehoudén door Dr. Kroondijk, ge durende welke 4615 consulten werden ver strekt. Op h*t ConsultatieJbureau voor Kleuters uitgaande van de afd. Gouda der Z.H. Ver. „Het Groene Kruis" werden 711 consulten verstrekt. Het aantal nieuw-ingeschreven kleuters bedroeg 40, onder wie er 201 afkomstig waren uit Gouda. BEL OP 2084 voor het als nieuw opmaken van alle soorten GORDIJNEN en FIJNE KLEEDJES. Modelwaswhery fa. J. H. VAN STRAATEN MUZIEK. FïCMNIEUWS. en vrachtauto in I Motor en vrachhAito in botsing. Gisteren is een driewielige motorcarrier, bestuurd door P. P. alhier op den Kleiweg nabij de Kleiwegstraat in botsing gekomen met 'n vrachtauto, die bestuurd werd door J. R. die te Rotterdam woonaohtig is. Bei de voertuigen beliepen schade. Door de politie wordt het geval onder zocht. j Kantongerecht. Zitting van Woensdag 25 Juli. Baldadigheid. In de middagzitting verschenen G. v. .V., 3. H., G. H. en B. uit Ouderkerk a. d. IJs- sel voor de balie. Genoemde jongelui had- I den in den nacht van 25 op 26 h^ei allerlei I baldadigheid uitgehaald w.o. het vernielen j van een hek, een Bondswegwijzer, terwyt B. nog een kruiwagen midden op den weg had gezet, waardoor groote ongelukken hadden kunnen gebeuren. De eisch luidde tegen twee van hen 2 x 10.subs. 2 da gen, terwyl tegen den held van het quartet de 18-jarige B. 16.subs. 3 dagen werd geëischt. De uitspraak van den kantonrechter luidde: C. v. V. 10.— subs. 2 dagen hech tenis, J. H. 2 geldboeten van 5.— subs. 2 dagen hechtenis, G. H. 2 geldboeten van J ö.- suus. 2 dagen hechtenis, B. (voor het geval van de kruiwagen) 10.— boete subs. - dagen hechtenis en twee geldboeten van I 10.— subs. 4 dagen hechtenis. Verkeersongeval. Hierna kwam een eigenaardig verkeers ongeval aan de orde. Een zekeren S. had volgens het procesverbaal R. C. de J. aan gereden op den hoek Morenwerf—Oostha- >••11. Dit werd door S. tegengesproken aan du hand van een door hem meegebrachte situatie-aanwijzing. Hy trachtte de kan tonrechter te overtuigen dat de J. onmoge lijk kon hebben aangereden, daar z.i. de gel echts gaat voor, altyd van toepas sing kon zyn. De kantonrechter veroordeel de hem tenslotte tot 2.— boete subs. 1 »ag hechtenis. Een aanrijding. J- de H. uit Gouda was met een auto naar Schoonhoven gereden en had daar toen hy eenige Schoonhovensche schoonen zag loopen met veel bravour met zyn wa gen van rechts naar links gereden en om gekeerd. By deze manoeuvre moet hy byna een jongen uit Schoonhoverf hebben aan gereden. Deze had hem aangeklaagd, ter- zijn vriend voor hem getuigde. De an dere getuige had er blijkbaar weinig var gezien, zoodat de kantonrechter liever den vriend nog eens wilde hooren. De zaak wera tot over 14 dagen geschorst. Met een hooiwagen over den De spoorwegovergang Gouda—'Rotterdam had D. V. uit Moordrecht met een hooiwa gen overgestoken juist toen een trein na derde. Deze had om erger te voorkomen moeten stoppen en voor dit veroorzaken Orgelconcert Sint Janskerk. Slechts 'n kleine bent getrouwen had zich ditmaal naar de Sint Janskerk opgemaakt, om te genieten van de keur van muziek stukken, die door den organist met welwil lende medewerking van de dames Berthu Keeser, sopraan, en Corrie van Batenburg, cello, ten gehoore werd gebracht. Met de magistrale Toccata en Fuga in d-moll van Bach werd het concert ingezet, wel een der schoonste werken van den Cantor, dat het zal blijven doen, zoolang er nog gevoel voor zuivere muziek in (le menschheid aanwezig is; de dérde orgel- sonate van Mendelssohn, een vlot praelu- dium van den heer de Man zelf biet kennis van zaken geconcipieerd en, zooals te verwachten van den componist-orgamsi, keurig vertolkt en tot slot een Marsch van Enrico Bossi, vormden het solistische aandeel, dat onze organist aan dit concert op zich genomen had. De sopraan Bertha Keeser heeft 'n hel der, soepel sopraangeluid, zingt zeer ver dienstelijk, was in het lied Viatique van den Fran8chman Chaminade, naar onze meening, het best, en ook in de beide an dere Fransche liederen van Gounod en H. C. Busser (1872) verdienstelijk. In het mooie lied „Als de ziele luistert'' konden we haar niet in gelijke mate als in de an dere bewonderen, de stem zweefde af en toe te zeer en 'n tikje teveel vibratie, met als gevolg onzuiverheid, deed afbreuk. De celliste, Corrie van Batenburg, deed zich als 'n prima musicienne kennen; mooi klonk de Cel in de zoo accoustisch gevoe lige ruimte; zy vertolkte werkjes van den priester-componist Vivaldi (1680—1743), van den Italiaan Grazioli (1750—1820), Tartini, Boccerini, en begeleidde de zange res mede in Paris Angelicus van César Franck en „Ewiger Friihling" van den Luitschen componist-cellovirtuoos G. Goi- termann (1824—1898). Het was 'n mooi concert, maar ditmaiu overladen: 17 muziekstukken, hóe mooi ze ook zyn, is teveel, ze moeten dan te kort na elkaar afgewerkt worden, hetgeen, eenerzyds, wel lofwaardig is, daar 't an ders te laat wordt, maar anderzyds het auditorium toch vermoeid. van treinoponthoud had V. zich nu te ver antwoorden. Hy had veel aandacht aan zijn paarden geschonken volgens zyn zeggen en i-oodoende den trein niet bemerkt. Dit ge val had men8chenlevens in gevaar kunnen brengen, zoodat de ambtenaar 10.boete •;ubs. z dagen hechtenis eischte. De kantonrechter maakte er 5.boete subs. 1 dag hechtenis' van. Overtreding Vleeschkeuringswet. Een vry belangrijke zaak was hierna aa-n de orde. Als verdachte kwam C. O. uit Ouderkerk a. d. lJssel voor de balie, terwijl zijn knecht Br. R. als getuige verscheen. Hem was ten laste gelegd dat hy zijn klacht een hoeveelheid vleesch by Rolter- damsche slagers had laten verkoopen dat; niet herkeurd was. Verd. had reeds eerder voor ontduiking van de Keuringswet 5000 boete gehad en het was voor hem \&n het grootste belang uit de gevangenis te blijven. Dë kantonrechter drukte daarom by voorbaat get. v. R. op het hart vooral de waarheid en niets dan de waarheid te spreken, en niet voor een som gelds de schuld van zyn baas op zich te nemen. Get. zei goed te (veten wat de gevolgen van een eventueele meineed waren. Op een vraag van den kantonrechter of hy door C. O. tot het vletschvervoer was gecommandeerd ze v. R. dat h(j dit zelf aangenomen had. ,Jk alleen ben de hoosdoener", had hy tegen de politie gezegd. De kantonrechter was er echter niet van overtuigd. Hy wilde weten of v. R. opdracht had gekregen of niet Na lang heen en weer gepraat kwam ein delijk de mededeeling dat C. O. zyn zaak aan zyn oudsten zoon S. O. had overge daan. Daarom kon men toen weer opnieuw beginnen. De kantonrechter vroeg toen aan get. of hy van S. O. opdracht had ontvan gen. Dat was ook niet het geval. Op een vraag van den rechter of hy van S. O. voor zyn hulp een belooning kreeg, zei hy dat hy een behoorlijk weekloon kreeg. „Dan sta je dus in dienst van S. O. en heb je in diens opdracht gehandeld," aldus de kantonrechter, want de opbrengst is voor je baas. Dit werd door get. gedeelte lijk bevestigd. C. O. had volgens zyn zeg gen niets er mee te maken. Dat was zyn baas niet meer, hy durfde wel Córnelis tegen hem zeggen. Daar het nog niet ge heel vast stond dat C. O. geheel buiten de firma stond, besloot de kantonrechter ook de meer genoemde S. O. eens te hooren en werd de zaak tot over 14 dagen aangehou den. Hierna volgden nog enkele zaken van on dergeschikt belang. Dinsdag 24 Juli heeft het groote tuin feest op het uitgestrekte terrein rond het huis weer plaats gehad. Het Goudsche Zie kenfonds verraste wederom met een keur van boeken en speelgoed, zoodat de kinde ren een aardig aandenken aan de 5 weken °op de hei mee huiswaarts kunnen nemen. Poging tot zelfmoord door kordaat De heer A. Vermy, leerling van den-heer C. J. van de Putte, slaagde te Utrecht voor het handelswetenschappelijk exanjen Fransch. Goudeche Vereeniging voor Gezondheidskoloniën. Koloniehuis „De Bysterbosch". De secretaris versoekt ons te berichten: Vrijdag 27 Juli komt de 2e groep (35 jon gens) om 12.15 per autobus op de Markt aan. Zaterdagmorgen eind-onderzoek en inle vering der kleeren voor de derde groep, aan het bureau Spieringstr. 113. Vertrek Maandagmorgen 8.30 van <Je Markt. Dit is voor dezen zomer de laatste groep, 3 September keeren deze kinderen weer te rug. In het geheel zullen dan dit jaar ruim honderd kinderen van ons schitterend ge legen koloniehuia hebben geprofiteerd. Een tragisch gebeuren. Gistere.iavonu omstreexs 12 uur heext Zich in de omgeving van het Houtmans plantsoen een drama algespeeld. De 25-ja- rige K. reed op zyn motor over den Tiende- weg toen hy in die straat een geheel f ontKieede jongeman van ongeveer 17- jar.gen leeftyd zag, die, toen hy den mo- torryder zag aankomen, het op een loopen zette naar het Houtmansplantsoen. De motorryder gaf vol gas en zette den i vluchteling na, die zich in een der boschjes verschool. Hy was 'zoodoende het spoor by ster, maar door een plons in het slootje, dat zich achter de boschjes in het Hout- n.anapiantsoen bevindt, kon hy de piaati vijn den jongen bepalen. Toen hy zijn kóp- temp op het water richtte, kwam hy tot de vreeselyke ontdekking dat dt jongen zich zelf met zyn hoofd naar voren in de mod der trachtte te doen stikken. Met behulp van de auoryder gelukte het den motorry der (!e jongen aan zyn haar op de kant'te V rygen. Hy bleek te zijn een 17-jarige jongeman uit Gouda, die in een vlaag van waanzin tot deze verschrikkelijke po girrg tot zelfmoord was overgegaan. Door K. werd onmiddellijk Dr. de P. gewaar schuwd, die na een vluchtig onderzoek over brenging naar het ziekenhuis gelastte. Na dat de jongen, die door omwoners in een deken was gewikkeld, een drie kwartier in bewusteloozen toestand op den kant had ge legen, arriveerde de ziekenauto en werd het slachtoffer naar het van lterson Ziekenhuis vervoerd. Als de jongeman er het leven afbrengt zyn toestand maakte gisterenavond een slechten indruk heeft hij dit te danken aan het kordaat optreden van den heer R. Door de onmiddellijk gearriveerde politie wordt een onderzoek in deze eigenaardige zaak gedaan. In het nachtelijk uur waren slechts wei nigen getuige van dit trag.ach gebeuren. Filmnieuws. „Fra Diavolo". Het Thalia-Theater dat eenige maanden geleden veel succes had met het vertoonen van de film Fra Diavolo" met de Ameri- kaansche komieken Stan Laurel' en Oliver Hardy, zal deze oude romantische; comedie, waarbij men zich kostelijk kan amuseerèn, in de komende week, weder op het witte doek brengen. Wy hebben de vopge maal deze film breedvoerig besprokeip, zouden dus kunnen volstaan met te zéggen, dat men deze zeer amusante verfilmde ojjiera met de uitnemen de zanger Dennis King "en de bekoorlijke The!ma Thod, maar het bijzonder om de twee komieken Laurel en Hardy moet gaan zien, men zigh zonder twijfel kostelijk kan Het is echter wel aardig te weten dat de film „Fra Diavolo" momenteel in Scheve- ningen een formidabel succes heeft. De Re sidentiebode vertelt hoe het warme weer en het vuurwerk te Scheveningen machteloos staan tegenover deze, met alle in de bios coopwereld gebruikelijk zomer-pessimisme spottende invasie. Het is waar, het is va cantie. maar de vacantie doet de menschen gewoonlijk uitzwermen over hei en wei en strand; alleen de geboren huismusschen, die met hun kroost geen ra»d weten, plegen de open lucht ontrouw te worden en kun nen het contingent niet vormen, dat de zaal van Trianon maakt tot een Kurort, waar men zich gezond lacht. Voor puristen, streng in de leer, met wier filmisch idealis me men, behoudens zekere journalistieke eischen rekening houdende restricties, des noods accoord zou kunnen gaan, moet zoo'n succes 'n ware beproeving zyn. Het gegeven is ontleend aan een opera van Daniël Auber (1782—1871), het eenige van zyn komische werken, dat repertoire heeft weten te houden en dat nu nog in staat is te boeien door zyn meeslepende melodiën en werkelyk volksche humor en komiek. Dq opera was ook in de zangers wereld geliefd om de vele dankbare rollen, die zy bevatte en de charme en natuurlijk heid, waarmee men de partyen kon uit- Haervan nu heeft men in de film met kennis van zaken geprofiteerd. Ik ken de opera niet, maar men heeft er my op. at tent gemaakt, dat de komische partyen meer op den voorgrond zyn geschoven. Het lag voor de hand, dat dit zou gebeuren, want er moest ruim baan gemaakt worden voor de beide bekende komieken Stan Laurel en Oliver Hardy, die voor 't eerst den sprong uit de short naar de groote film zouden wagen, een sprong, die uit een oog punt van succes stellig gelukt mag heeten. En, met het oog op den werkelyk formida- belen humor, die zy af en toe ontketenen, mag het de vraag heeten, 0f zelfs een Sha kespeare, die in zijn stukken meer dan eens tegen de narren te leer trekt," die er steeds op uit zyn het succes naar zich toe te trek ken, zich goed zou hebben gehouden, wan neer hy dit had kunnen meemaken en in aeze moderne vermomming deze twee oude stalpaardjes van de klucht en comedie zou hebben herkend. Want twee oude stalpaardjes het zy niet critisch, doch met freugde geconsta teerd immers zyn zy. Zooals wy in heel den opzet van deze film, die in haar gloed nieuwe bioscopische dracht toch formeel een kind is van onzen tijd, de oude drama turgische wettelijkheid herkennen. De film als Stan en diver het de rossinanten doen. waarmee zij hun entree maken... dadelyk is de lach in de zaal... doch maar heel wei- rigen zullen er zich rekening van geven, dat hun regelrechte prototypes Don Qui- ehotte en Sancho Panza zijn en dat het suc ces van hun optreden op een doorloopende doorvoering van dezelfde oerwet van tragi- comische contrastwerking berust, naar wei fee Cervantes in zyn ridderroman, die met een half een schelmenroman is, zoo aan dachtig luisterde. Schou w burg- Bioscoop. Er was eens 'n Prins. Eduard Könnecke heeft de muziek ge componeerd voor deze alleraardigste sol- datenfilm, die vanaf morgenavond in de Schouwburg-Bioscoop vertoond wordt. Könnecke is een componist die de laat ste jaren veel opgang maakt. Van hem is o.m. de muziek in „In jeden kommt einmal des Gluck", de operette die door Fritz Hirsch en de zynen met zooveel succes werd ten tooneele gebracht. In deze film, die veel overeenkomst heeft •met „Het Congres danst", is Willy Fritz. Vorst Leopold van Anhalt Dessau, hy heeft zyn hart verloren aan pen jeugd-vriendin- netje. De nieuwe filmster Trude Marlen is een harten-vervoerende blonde Amilise, de uitverkorene van den Prins. Als tweede hoofdfilm zal men kunnen lachen om Charlie Chaplin. Op verzoek zal wederom de plechtige be grafenis van wijlen den Prins der Neder landen worden vertoond. Réunie-Bioscoop. Twee hoofdfilms. De Réunie-Bioscoop brengt van Vrydag tot en met Zondag 2 hoofdfilms. Allereerst Hansi Niesse in een dag vorstin, verder Ken Maynard met zyn paard Tarzan in „Grensparasieten", een buiten gewoon sensationeele Sound Wild West sensatie. Maandag tot en met Donderdag volgt een geheel nieuw programma. Gedurende die dagen zai vertoond worden „Liefdesma noeuvre" met Ivan Petrowitch en Betty Bird. Het is een vroolyke film waarbij meh zich kostelijk zal amuseeren. Voorts wordt vertoond George O'Brien in zyn nieuwste film „Kamp der veedieven" naar het boek van Zane Grey. Het is een boeiend verhaal, dat handelt over de veefokkeryen in het verre Westen. Over een uitgewekene, die zich aansluit by een bende veedieven, om dan echter te be merken, dat ware liefde niet samengaat met het onteerende beroep van veedief. De film, is opgenomen in het Noord-Westlm van Arizona op een groote veefokkersranch. Maureen O'Sullivan is de heldin in de Wild-West-sensatie. Voor meerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertenties. Openstelling van den nieuwen weg Kotterd. Dijk naar Ka"aaldijk. De nieuwe weg met rijwielpad van den Rotterdamsche Dijk over de sluisbruggen van het nieuwe kanaal IJssel—Gouwe naar den Kanaaldijk ln den Zuidpiaspol- der, waar hy aansluit op den bestaandan weg via Moordrecht-station naar Rotter dam, zal a s. Maandag voor het verkeer worden opengesteld. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Juli: Dirk Jan, z. van G- F. Haspels en H. E. C. Bijl, Wadclinxveen. 23 Jvjli: Cornelia Dirk, z. van A. J. van Harten en E. M. Lorius, C. de Wetstr. 9. 24 Juli: Pieter Martinus, z. van R. Wild schut en J. Holthuysen, Boomgaardstr. 37 GBHIUWD: 25 Juli: P. Ernst en C. Sla man. Th. J. van Woerkom en J. Breedijk A. P. van Toren en B. M. Natrop. W| Amesz en J. van der Horst. OVERLEDEN: Geen. MARKTBERICHTEN. UIT Ut.J OMTKKk. HAASTRECHT. Herwonnen Levenskracht. De ten bate van Herwonnen Levens kracht gehouden blompjesverkoop heeft op gebracht 50.53. Gemeenteraad Vliat. In de Woensdagmorgen gehouden raads vergadering waren alle leden tegenwoordig. Na goedkeuring der notulen der vorige ver gadering wei-den een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en V v.erd goedgekeurd de rekening over 193:: van het Burgerlijk Armbestuur, in ontvang sten op 1897.05, in uitgaven op 1586.03. ttig slot alzoo 401.02. De rekening van baten en lasten van het electriciteitsbedryf. velke sluit met een verliessaldo van 765.90, werd voorloopig vastgesteld, even als de gemeente-rekening over dat jaar. sluitende in ontvangsten op 18.414.15, in uitgaven op 14.313.63, batig slot 4100.62. Besloten werd de huurwaarde van café's vooi; de personeele belasting gélijk te stel len met die van winkels e-d. De raad ver cenigde zich met het voorstel van B. en W. tot verhooging der wedden van ambtenaren vallende onder de bepalingen van de Pen sioenwet 1922, op wie van 1 Juli af 10G verplichte pensioensbijdragen worden ver haald, voor zoover hun wedde 50.— of n eer bedraagt, met 5r/<. Na goedkeuring van een begrootingswyziging 1934 volgde sluiting der vergadering. WADDINXVEEN. Burgemeester Troost, die sinds Pinkste ren met ziekteverlof bulten de gemeefite heeft'vertoefd, is gelukkig hersteld en zal de volgende week zijn ambtsbezigheden weer hervatten Veemarkt Gouda. 26 Juli 1934. Aangevoerd in totaal 1234 stuks, waarvan 140 slachtvarkens. Vette 15—16 ct. per pond levend met 2 korting; Londenache 1213 ct. per pond levend met 2 c korting; 536 magere var kens 1422, 460 biggen ƒ6—9, Gelder- sche 10—14, 5 runderen f 175—200, o0 nuchtere kalveren 36, 3$ lammeren 5 —8, 10 bokken en geiten ƒ2—5 per stuk. Handel vette varkens vlug, de rest stug. 26 Juli. Aanvoer 539 partyen. Pryzen. le kw. met r.m. 20-22.50, idem 2e kw. ƒ1719, zware tot 23, extra zware tot ƒ25.60. Handel matig. BOTER: Aanvoer 477 ponden. Pryzen: WeJjoter ƒ0.70—0.75 per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 105.000 stuks. Pry- n: Kipeieren ƒ2.4O-2.80, eendeieren ƒ2.25—2.50 per 100 stuks. Handel vlug. Coop. Zuid-Hollandache Eierv nling G.A. 26 Juli. Aanvoer 104.200 kipeieren. Pryzen: 56-58 K.G. ƒ2.40—2.50, 58-60 K.G. ƒ2.50—2.60, 60-62 K.G. ƒ2.60—2.80, 62-66 K.G. 2.80—3.00, bruine 58-68 K.G. 2.60— 3.30, kleine eieren ƒ2.20—2.40. Eendeieren. Aanvoer 2000 stuks. Kal- koeneiërén 4 ct. per stuk. Leeuwarder Boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is vast gesteld op 41 cent per K.G. De gezondheidstoestand van Dr Har tog is ln zooverre hersteld, dat hij zijn practijk weer heeft kunnen hervatten. LAATSTE BERICHTEN. i/KAADLOOZE DIENST. Aanhouding verzoent. AMSTERDAM, 26 Juli. Twee personen, v.uirschynlyk Duxtschers, pogen den laat- ten lyc te Almelo en te Deventer en om- jevniy. hun slag .e slaan door de wi.tsel- t-u< engros ^oe to ftiesen. Zij meidon zich ^y -schillende banken aan en trachten by hu coen van verschillend wisseltransacties of het koopen van vreemd bankpapier de kassiers in de war te brengen en daardoor |te bewegen tot afgifte van meer geld dan hun toekomt. Dit is een gebruikelijke truc, doch wordt gewoonlijk slechts toegepast by Ihet eenvoudig wisselen van een bankbiljet. De bedoelde personen trachten op allerlei wijzen de aandacht van het bankpersoneel af te leiden. Zy zyn zeer bespraakt en .n 't Duitsch hangen zy lange verhalen op, terwijl zy de transactie zoo ingewikkeld mogelijk trachten te maken, Het tweetal verblijft gewoonlijk te Am sterdam en gaat per auto G 109825 de pro vinciën af, om daar te pogen hun slag te slaan. De chauffeur blyft met zyn wagen voor 't bankgebouw wachten. Zy zyn on geveer 32 en 40 jaar oud. De jongste heeft een Israëlitisch uiterlijk, flink posteuur en dik hoofd, gekleed in grys colbertcostuum, gewoonlijk draagt de man een jockey-pet. De commissaris van politie te Almelo en Deventer verzoeken aanhouding van be doelde personen. WISSELKOERSEN. 2S JuU. Juli. Officieel. Londen 7.45i 7.45i Berlijn 56.95 56.70 Parus 9.771 9.74i Brussel 34.55 34.57 Zwitserland 48.17J 48.20 Kopenhagen 33.30 33.35 Stockolm 38.424 38.45 Oslo 37.46 37.474 New-York U7R l*» Niet officieel. Praag 5.14 6.14 Madrid 20-20 20.20 Milaan 12.69 12.69 Prolongatie 1 BeursoVerzicht De ongerustheid welke door de gebeur tenissen in OostenrUk in de geheele we reld is ontstaan, kwam op de Amster- damsche beurs tot uitdrukking door een scherpe koersdaling over de geheele linie. Men kan niet zeggen dat het aanbod fcrooter was geworden, doch het algeheele gebrek aan vraag was oorzaak dat de no teeringen enkele punten lager kwamen. Vooral Duitsche obligaties waren zwak. de Youngleening daalde tot 21, doch klom weer op tot 26 Een ongunstige fac tor was de aanhouding eener groote executie voornamelUk van Duitsche obli gaties. waaruit wel blijkt dat de techni sche positie van den Mark door de reac tie der laatste dagen veel zwakker is ge worden. Van de Industriefondsen daalde Uni lever beneden 57. waarna een lichte ver betering Intrad. Aku verloren meer dan 2 pet. Phlllp§ ongeveer 4 pet. Ford bood weestand. Petroleumwaarden sloten zich bij de algemeene tendenz aan. Konink lijke kwamen 2 pet beneden het vorig slotpell. Rubbers waren meerendeels la ger. Amsterdam rubbers kwamen ruim 1 pet. beneden pari. De minder courante soorten kwamen tot 4 pet. beneden het vorig slot. Tabakken liepen terug, „waar- bU Deli's aan de spits gingen met een daling van 5 pet. Suikerwaarden kwamen algemeen enkele punten lager. Scheep vaarten en Mijnwaarden waren gedrukt De vastere stemming in Wallstreet bleef op de Amsterdamsche beurs zonder in vloed De stemming was hier voor Ame- rikaansche fondsen gedrukt De Nederl beleggingsmarkt was ongeanlmeérd. al lagen de meeste koersen der Ned Staats fondsen slechts weinig lager. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 770.5 te Btarrite Laagste stand 744.3 te Seydisfjord. Verwachting: Meest matige wfnd uit Westelijke richtingen, zwaar bewolk't tot betrokken. Later opklarend. Waarschijnlijk, tijdelijk regen. Jets warmer.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2