Regenmantels B van Hulzen ikbank Deze Courant komt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN m vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 ex. Testanten «o. 18663 Zaterdag 28JJuli’l934 73«|Maargang :ht zen :11e veen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen en ITAND EERSTE BLAD. -4 F .843 268 44 1OO° r MIDDEL rare IDINXVEEN liciteit DA_ Ds man, die de troeven had BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, F4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. - Brieven uit de Hofstad. Samenhoorigheidsgevoel. Vanaf heden: COMPLETS JAPONNEN g-LEM Wie volhoudt, bereikt het doel. FEUILLETON. HOOFD8TUG XIII. Lucy Thomas vertelt. HOORWEG. jf MANTELS COSTUMES tot voor ’|2 prijzen. REGENMANTELS enorme keuze, betrouwbare kwaliteiten. Lage prezen. Uit nummer bestaat uit twee bladen, en een Bijvoegsel. eren in onze i de bewoners wilt brengen trouw het u als geneesheer toe en Ga je naar Washington? Man, je bent gek, stapelgek’ En toch, drong Bristew aan, moet Ik gaan. Voor dien moord? 5T BUREAU □de- derf 564 Baklmann aakt, aan It. heid nen- UEUTERIttl ut. if siedl ivere r de weer anders dan een Amerikaan? We zwij gen nog maar van de rasverschillen. Die verschillen te verkleinen heeft geen zin. Ze zijn er en ze zullen ook altijd blijven. Maar juist die verschillen maken ieder volk tot een eenheid, tot eenzelfde lichaam met vele leden. Het kan moeilijk anders, ook al moet iemand misschien eerst in den vreem de toeven om die eenheid in haar hooge waarde te beseffen. W ant een hooge waarde heeft ze. Dichters uit een tijd, dat men van gezwollen styl hiteld, mogen, althans voor ons gevoel, die samenhoorigheid wel eens te zeer overdreven bezongen hebbenie bestaat en op den bodem van ieders ziel ligt dat gevoel. de postkantoren. uur. Administratie en Redactie Telef. Ja. Heel goed! brleschte Mowbray, ter wijl hij als een dulveltje-ult-zijn-doosje oprees. Ga, ga maar naar de Noordpool als je wilt. Ik bedank je hoor! Ik kan niet iemand behandelen, die zoo eigen wijs is. Goeden ploegen, meneer. Bristew antwoordde hem niet; de dok ter liep snel de stoep af en stapte in zijn auto. Meneer Bristew, Lucy is er, zei Mat- tie aan de deur van de huiskamer. Naar het* Amerikaansch bewerkt door VAN DEH SLUYS. 27 Nadruk verboden Dat begrijp ik, zei Bristew. Hij keerde naar zijn veranda terug en ging zitten. Hij overdacht alles, wat de vader der vermoorde vrouw hem had ver teld. Voor zoover hij kon nagaan, had dat alleen maar gediend om de verdenking tegen Morley nog te versterken. Wanneer ontdekt werd, dat Maria Morley gékén8 had tijdens dat geval in Atlanta City, dan was dat funest voor Morley. En Bra- ceway zou het van hem winnen. Natuur lijk was er nog een kans. Het was best mogelijk, dat Morley naar no. 5 was ge gaan om Enld te vermoorden als hij niet nog meer geld van haar kreeg en dat Perry hem voor geweest was en den moord al gepleegd had. Nu hij die the orie eenmaal had opgesteld, wilde Bris tew zijn geloof aan de schuld van Perry niet opgeven. Een auto snorde Mannlston Road in en hield Voor no. 9 stil. Zijn dokter, Dr. Mowbray, sprong uit den wagen en liep de stoep op. Goeden morgen, dokter! riep de pa- tlënt hem vroolijk toe. Morgen, antwoordde Mowbray ge- j melijk. Hoe verzin je het om voor Sher lock Holmes te willen spelen? Gaat u zitten, noodlgde Bristew hem uit. Ik speel niet voor Sherlock Holmes, maar ik dacht, dat het mijn plicht was te helpen, als ik kon. Dat kun Je juist niet' barstte Mow bray uit. Je zult in je graf liggen, eer je het weet Het vergt veel te veel van je Hij haalde snel zijn horloge te voorschijn met de handigheid van een goochelaar. Laat mij je pols voelen. Bristew Het dit toe. Precies zooals ik dacht twintig slagen te veel. En je ademhaling lijkt naar niets. Heb je gerust vandaag of gisteren? Niet veel, dokter. Mowbray keek hem zeer ontstemd aan, Nu, vriendHef, ik zal je dit zeggen: als Je mijn voorschriften niet opvolgt, trek ik mijn handen van je af. Nu weet je het! Het spijt me heel erg, dokter, maar ik kan nu mijn tijd niet in bed doorbren gen, antwoordde Bristew met zooveel overredingskracht als hij kon Ik zou wel eens willen weten waar om niet. Ik ga morgen naar Washington, maar het moet geheim blijven. Ik ver- is 91WIIE (01 RAM. GtaUDA RApruroitn bij MCJCXXXTX. De examen-opgaven voor H.B.S.’en, Het wordt nu wel grappig dat in verschil lende dagbladen leeraren, onderwijzers en ouders van candidaten elkaar in het haar vliegen over de examen-opgaven voor de toelating tot de H.B.S.’en, waarvan wy een vorige maal al het een en ander vertelden. Ook de Leidsche som, die wij aangaven kwam ter sprake. Eén moeder vertelde dat ze die niet te moeilyk vond. Uit haar mede- deeling blykt echter dat zij die som fout heeft gemaakt. Inmiddels verwunen wij dat van de bjjna du'zend candidaten voor het Haagsche toe latingsexamen er maar even vierhonderd zijn geslaagd. Meer dan de helft is afge wezen. Dat is inderdaad een fraaie toestand, want hierdoor wordt natuurlijk de lagere school weer link verstopt. Het overgroote deel van die afgewezenen kwam na de zes jarige klassen en zal nu dus wél een jaartje in de zevende gaan zitten. Een ander deel oordige bleekerij, rijk inrichting van ingang ook Burg, tb. Billijke pril9- gaat naar de m.u.l.o.-scholen, die dus ook flinke klandisie krygen. Het gemopper is algemeen over dit toe latingsexamen, maar d t wil nog heelemaal niet zeggen dat er nu verandering kwam. Er was ook een vraag: weer ge een ander woord voor generaal in het woord gouver- neur-generaalMen heeft ons verteld, dat die vraag is voorgelegd aan een oud-gou- verneur-generaal, die er... geen antwoord op wist te geven! Het is niet de eerste maal aat na dit exa men een algemèene ontevredenheid is ont staan en een lawaai er tegen is ontketend. Het baat niet veel, want het volgend jaar is het weer precies zóó. We weten nu een maal dat met menschen die by het onder wijs werkzaam zjjn moeilyk valt te praten over veranderingen. Zy zyn alle aan hun vak verknocht en zien daarin een alleen zaligmakende werking voor de z.g. alge meen e vorming. Op het oogenblik is het vak teekenen op het toppunt van zyn glorie. Vele scholen houden expositie van werk van hun leer lingen. Teekenen, alöjd en handwerken wordt daar aangeboden. Het geknoei van zesjarigen wordt aan de wand gehangen, alsof het kunstschatten zyn. Als men de teekenleeraren hoort, is hun vak het aller gewichtigste dat er bestaat. Onlangs lazen wy een verhandeling daarover die zoo aan grijpend was voor het ideëele snit, dat wij twyfelen of er wel één verstandig mensch mogelijk is als hij in zyn jeugd niet is be gonnen met teekenen. Nu is het een feit dat. alle kinderen er vermaak in hebben om te knoeien met een potloodje en een stukje papier en aller prulligste dingetjes maken. De lof die hun daarvoor wordt toegezwaaid maakt hen heel licht op sensatie belust om het werk voort te zetten. Maar eenig ont wikkelend nut heeft het niet. Er komt een moment dat de kmderen zelf zien dat het geknoei is en dan houden zij er mee op. Enfin, genoeg daarvan. We hebben ons hart gelucht en misschien dringt iets ervan door in de kringen die te beslissen hebben. Vacantietyd. Intusschen, het is vacantie. Een groot deel van de Hagenaars is op stap. Waar heen? Misschien kan het passen-bureau op het stadhuis iets daaromtrent meedeelen. We hoorden dat er de laatsui weken ge middeld een vierhonderdtal passen en be wijzen van Nederlanderschap werden af ge leverd. E| schjjnt dus nog trek genoeg naar het buitenland te zyn. Naar wy er zoo van hooren js er weinig animo voor Duitschland en Oostenrijk. Bel gië en Zwitserland zyn het meest favoriet. Het is wel jammer dat er geen vergelij kende statistieken bestaan over de reizen naar de verschillende landen, want dat zou niet alleen interessant, maar ook leerzaam Niettegenstaande deze geruststellende woorden ontging de vrouw de scherpte in zijn stem niet en zij werd nog koppi ger. ik weet heelemaal niks bijzonders; ik heb alles al op het politiebureau ver teld. Luister naar mij, beet hij haar toe. Ik wil, dat je me alles zegt, wat je je her innert van wat Perry Carpenter gedaan en gesproken heeft, verleden Maandag avond eergisterenavond. 'zu sloeg haar oogen snel op en weer neer en haar oogleden knipperden. Ik weet wel, wat u wilt en Ik weet er heelemaal niks van, protesteerde zij Hij staarde haar twee minuten lang aan. Vertel me geen leugens! zei hij, een beetje schor. Het is niet noodig en het zal jou noch Perry eenig kwaad doen. Zij begon te schreien. schel uit met dat gegrien en vertel me wat je.Maandagavond hebt gedaan. Herinner je je niet, dat Perry je zei, dat hij naar het huis van mevrouw Withers ging om haar juweelen te nemen? Ik heb u al zooeven gezegd, dat ik me niks herinner. Hij deed een stap naar haar toe en lichtte zijn hand op, alsof hij haar wou slaan Zonder den slag af te wachten, liet zij zich van haar stoei af glijden en viel op den grond-, waar zij weeklagend bleef liggen Sta op.’ Zij gehoorzaamde, térwijl zij de armen over-het hoofd hield als een schild tegen mogelijke slagen. Lucy kwam langzaam de kamer bin nen en bleef bij de deur staan. Zij was een van die eigenaardige negerinnen typen, die men soms In het Zuiden ziet, nogal licht met porselein-blauwe oogen en krullend haar, dat in plaats van zwart, bruin of roodbruin is. Na een ver schrikten blik op Bristew geworpen te hebben, bleef zij met gebogen hoofd en een uitdrukking van pruilende koppig heid voor hem staan. Ga zitten’ beval hij na eenlge oogenblikken van stilte, op een stoel bij den muur wijzend. Zij ging zitten, terwijl hij de deur sloot, i Lucy, zei hij, terwijl hij aan zijn on- derHp trok en midden in de kamer staand op haar neerzag Ik zal je geen kwaad doen en er is niets om bang voor te zijn. Alles, wat ik van je verlang, is dat je mij de waarheid vertelt. herinnering, toen ouders en kinderen sa men een ondeelbare eenheid vormden. Als dat gevoel van één intieme eenheid te zijn verslapt in het geweten der gezins leden, wordt iets verbroken u» geschonden, wat tot het beste behoord heeft wat de menschheid gehad heeft in alle tijden. De klassieke volken hadden hun huisgoden ge lijk vele volkeren die nog hebben, welke het huis als 't ware tot een heiligdom maak ten. We hebben daarmede gebroken, ach ten dat dwaasheid, maar is In dezen niet vaak met het badwater ook net kind weg geworpen? Meer accent moet gelegd wor den op de saamhoorighe’d der familie. Het ouderlijke huis geen uitgangspunt, maar middelpunt voor allen, die daarin wonen; dat moet weer leuze worden, nu onze tyd ook den band der familiè zooveel slapper gemaakt heeft. Datzelfde slapper worden van het gevoel van samenhoorigheid treft ook op een an der gebied, op dat van het nationaliteits gevoel. Men loopt zelfs gevaar door sommi gen als ouderwetsch of wat voor velen nog erger is, als militarist aangez'en te worden, wanneer men pleit voor een versterkt wor- den van den band van samenhoorigheid, I welke de kinderen van hetzelfde volk ver binden moet. In zeer vele krftigen wordt in onzen tyd de nadruk gelegd op de inter nationale ^gedachte. Aanstonds geven we toe, dat ook deze haar goede reden van be staan heeft. Maar evenals het verkeerd is - om van het gevoel van nationaliteitssamen-1 --A hoorigheid te vervallen tot chauv’nisnU’, even verkeerd is het om de waarde der in ternationale gedachte te overschatten. Te breed uitmeten is steeds verkeerd. Zooals kinderen van dezelfde familie hun eigen trekken hebben^ dezelfde of evenwij dig loopende eigenschappen van ziel en lichaam, zoo nu heeft bolt een volk zyn eigen specifieke e genschappen. Dat valt niet te ontkennen en zelfs binnen de gren zen van hetzelfdte land vallen nog verschil len waar te nemen. Hoeveel te meer, waar het gaat om volken. Waarom is een Ned°r- lander anders dan een Duitscher en deze zijn. De spoorkaartjes geven niet meer het beeld sedert de auto een goed deel van den dienst heeft overgenomen. Vooral de auto bus wait met ieder jaar meer terrein op den trein, zoowel in eigen land als internatio naal. In eigen land schynt dat terrein-verove- ren heel snel te gaan. Het is ongelooflijk zooveel van die auto-goliath’s dagelijks in den Haag en Scheveningen ronddwalen. Men schijnt niet van een klein reisje ver vaard te zyn, want we zien ze uit de noor delijke provincies zoowel als uit Antwerpen. Er is zelfs een geregelde week-end-dienst uit de Duitsche Rijnstreek naar den Haag. Hier moeten wel duizenden trein-reizigers naar de autobus zijn overgegaan en het is niet te verwonderen dat de opbrengst der spoorwegmaatschappijen aanmerkelijk is verminderd. Het groote gemak dat de auto bus als rijdend tehuis biedt, is voor velen doorslaand. Vooral by slecht weer is de bus verre te verkiezen boven den trein. Het ge noegen in de bus is heel wat gezelliger dan in een spoorwegcoupé. Het fourage-vraag- stuk is ook hefel wat gemakkelyker opge lost in de auto dan in den trein. Legio is ook het aantal schoolkinder- groepen dat nog alty'd den Haag ais een der lievelingsplekken verkiest. Ook voor hen is dus de bus een voortreffelijk vervoermid del, omdat die aan het eind van den dag de vermoeiden een pracht nJstverblijf ver schaft, terwijl de trein hen oppakt in hok jes en dikwyls dwingt tot overstappen. De taak der geleiders is er heel wat door ver eenvoudigd, want hun kudde zit veilig en wel opgeborgen en het toezicht is haast overbodig, omdat er niets gebeuren kan. Hij hinkte snel naar de deur, ging de kamer uit en riep Mattle, die in de keu ken was. Ga jij eens even naar sterreth en haal een dozijn sinaasappelen Haast Je wat, ik wil limonade hebben. Hij ging naar de kamer terug en sloot de deur. Lucy leunde kermend voorover in haar stoel. Hou daarmee op, zei hij, overtuigd dat hij thans zichzelf en haar onder den duim had. Als Je niet stil bent, zal Ik iets geven, waarover je echt grienen kunt. Vooruit nu! Wat heb je te vertellen over Perry? Alsjeblieft, meneertje, laat me gaan, zoo veranderde zij nu haar toon. Ik heb niks niet te zeggen. Ik heb een gevoel, dat Ik iets zou zeggen dat niet waar was. Ik ben erg bang, dat u me wat zal laten zeggen, dat ik niet zeggen wil. Hij trok met bevende vingers zijn jas en vest uit en hing ze achter op zijn stoei. Het was warm en benauwd in de dichte kamer Er was gegons In zijn ooren. Hij hield zichzelf steeds voor, dat, als hij zijn geduld verloor, zij nooit iets zou loslaten. Hij begon van voren af aan, geduldig, hardnekkig. Toen Mattie met de sinaasappelen terugkwam, liep zij Lucy juist bij de Keu kendeur tegen het lijf. Er waren geen tranen in de oogen van vrouw Thomas, maar zij scheen erg verdrietig Wat moest hij van je weten? vroeg Mattie nieuwsgierig. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekothen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Iedere familie, ieder volk, dat immers niet anders is dan één groote famil e, heeft eigenschappen, karaktertrekken, ook lichaamskwaliteiten met elkaar gemeen. Dat te ontkennen is in flagranten strijd te komen met alles, wat de controleerbare wetenschap der laatste jaren geleerd heeft .over erfelijkheid, rassenverschil en wat dies meer zyn moge. We willen dus geen woord verder verspillen aan bestrijding van hen, die het bestaan dezer samenhoorigheid zou den trachten tegen te spreken. Liever gaan we na, wat die samenhoorigheid is en hoe het samenhoorigheidsgevoel, dat aan haar ontsproot, zich openbaart. Terecht wordt vaak van de maatschappelijke samen'evmg gezegd, dat zij een hoop zand is, waarvan de korrels evengoed anders kunnen liggen zonder aan de waarde van dien zandberg iets af of toe te doen. Neen, de menschfcn- wereld is een lichaam, waarvan de men schen even.zoovele leden zyn. Dat houdt in, dat ieder lid zyn eigen plaats heeft en dat het daar moet verrichten, wat die plaats van hem vraagt. Gelijk de andere leden zijn bestaan mogelyk maken, zoo moet hy ook door nauwgezette waarneming van zijn plichten het%estaan der anderen mogelyk maken. Wat nu van de groote menschenwereld geldt, dat geldt in n et mindere mate van dat kleine wereldje, het huisgezin, waar ook’ ieder zijn eigen plaats heeft; te vervul len heeft de plichten, welke die plaats hem oplegt. Maar houdt de idee huisgezin ook niet in, dat allen by elkaar behooren, juist, omdat ze leden zijn van hetzelfde lichaam. Dit gevoel van samenhoorigheid is de band, d e door de jaren heen feitelyk het gezin* by elkaar houdt, ook al heeft het leven de leden van het gezin her- én derwaarts ver strooid. Is het niet zoo? Wanneer we op lateren tyd denken aan onze ouders, aan oaze broeders en zusters, dan doemen in ons geheugen beelden op uit dien tyd, dat we allen onze beenen nog onder dezelfde tafel staken; woonden onder hetzelfde dak, dezelfde vader het brood voor ons «verdien de, dezelfde trouwe moeder voor ons zorgde En is die'Tierinnering almee niët de best» welke we in ons leven mede dragen? De ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, piet Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, dén boekhandel en M Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 Intcre. 274,5. postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1