deling eekbank Rijkspresident Von Hindenburg overleden? nen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 2 Augustus 1934 No. 18667 73’Jaargang Soldaat en Staatsman ixveen iven r De man, die de troeven had echt uizen pelle ik >t succes als het die ieder leest: HE COURANT 1 MIDDEL Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen i 100°o BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ’STAND IET LIEF eigen land moet lie weten te ver- n Berlijn hebbwt den Oceaan im jigen mooie land Geniet vajy zijn ilonde duinen en zijn deftig oud- BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, I- - NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. te- - 1, 1847-1934 RD i f 1.843.268.44 R. HOORWEG. FEUILLETON. aan toon. (Wordt vervolgd) F EEUWIJK - ADDINXVEEN ubliciteit. IDA - Met Von Hindenburg is een man heenge gaan, die niet alleen voor het Duitsche Kijk v?n groote beteekenis is geweest, maar die in de wereldgeschiedenis als een figuur van den allereersten rang zal bleven ge kenschetst. De naam Von Hindenburg zal in de toe komst identiek zijn aan die van den tot het einde plichtsgetrouwen Duitscher. Hij heeft toor gaan En zoo ging ik maar weer naar mijn bankje terug en dutte toen weer In met leek me. dat ik net mijn oogen dicht had gedaan, toen ik alweer wakker werd en daar in het portaal, daar stond de man. dien ik het postkantoor had zien binnengaan. Waarvan werd je wakker? De weet niet. baas. Het was de eer ste keer in mijn leven, dat ik wakker imman- iagden- soliede Boek- r de plaatsing HET BUREAL veel tegenstand in werd de oud-opperbevel- hebber gekozen. E ?t 100. (illllMHE fflIRAM. tweeén baas. En heb je daarvoor twee uren ach- I tereen geslapen? Ik vind het vreeselijk om het te zeg gen. baas, maar ik ben in slaap gevallen Hoe was Je ineens zoo helder wak ker om te weten, dat het precies vijf mi nuten over tweeën was? Misschien kwam het van wat ik zoo J VAN DER SLUYS. 31 Nadruk verboden Zoo tegen elf uur, herinner ik me zoo'n beetje een dutje, heel effen, baas Hij kuchte en zei wanhopig: ziet u, als het 's nachts een beetje stil wordt, dan heeft elke neger een scharnier in zijn hals Het is net of z'n hoofd naar voren iharnler los ging Kjlven Ja baas. maakt worden, waaraan alle leeraren, over ae klassen verdeeld, moeten deelnemen. Tenslotte wordt nogmaals uitdrukkelijk er op gewezen, dat de Zondag het gezin toe komt, zoodat dus een jeugdorganisatie het recht heeft op Zondag haar leerplichtige leden op te roepen voor welke demonstra ties ook Duitschland’s Rijkspresident, de oud- veldmaarschalk Von Hindenburg is heden morgen om 9 uur op 86-jarigen leeftijd op zyn landgoed te Neudeck overleden. I.e berichten der laatste dagen molddei. zijn naderend einde; tengevolge van ouder domszwakte is het lichaam van dezen tot het einde plichtsgetrouwen Duihchon gene raal en staatsman gesloopt. Hedenmorgen luidde het bericht reeds dat de zwaktetoestand van den President was toegenomen, en even later dat de familie aan het ziekbed was, maar dat de patiënt niemand meer herkende, om 9 uur kwam het einde. Paul Ludwig Hans Anton von Benecken- uorff und Hindenburg, geeproten uit een Toont dat .ge zenuwen hebt, met dat ge zenuwachtig zijt. ‘téeren in ome >rp de bewoners hij wilt brensen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring). 15 regels ƒ1.30, elke regel meer /O.z5. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeëlingen bij contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Op Zaterdag geen school. De Zondag komt het gezin toe. De rijksminister voor wetenschap, opvoe ding en onderwijs maakt o.m. het volgende bekend Voor de opvoeding van de schooljeugd in den Nationaal-socialistischea staat moeten school, rijksjeugdleiding (Hitlerjeugdbewe- ging) en het ouderlijk huis samenwerken. Teneinde een vruchtbare samenwerking te waarborgen zijn de rijksminister voor we tenschap, opvoeding en volksontwikkeling en de jeugdleider van het Duitsche rijk het cens geworden over de volgende in de toe komst uit te voeren maatregelen: 1. De Zondag der jeugd behoort princi pieel aan het ouderlijk huis en het gezin. 2. Voor het opvoedingswerk van de rjjks- jeugdleiding (Hitlerjeugdbeweging) wordt aan de daarbij aangesloten leerlingen des Zaterdags geen school gehouden. (Staats- jeugddag.) Daarnaast staat de rijksjeugd leiding (Hitlerjeugdbeweging) de Woens dagavond als thuisavond ter beschikking en deze zal door de rijksjeugdleiding cen traal worden georganiseerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt Zaterdag als gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zon der beperking t;er beschikkirtg van het schoolwerk. 5. Voor de een beroep uitoefenende aangeslotenen bij de rijksjeugdleiding (Hit lerjeugdbeweging) wordt tot en met het Adolf Hitler Rijkspresident en Rijkskanseller. r Terstond na het overlijden van den Rijks- t president heeft de Rijksregeering de vol gende wet afgekondigd: Paragraaf I. De functie van Rykspreei- gent wordt vereenigd met die van Rijks- kanselier. Dientengevolge gaan de door den Rijks- I resident uitgeoefende functies over op den Rijkbkaitaolier Adolf Hitler. Hij zelf bepaalt zijn plaatsvervanger. Paragraaf II. Deze wet wordt van klacht, vanaf het oogenblik van het overlij den van Rijkspresident von Hindenburg. Dat scheen het einde van een groot leven te zijn. Maar in 1925 leed de jonge Duitsche republiek een zware slag, toen de president Ebert het rijk door een onverwachten dood ontviel. Duitschland deed opnieuw een beroep op den ouden generaal, thans om zich „in bur ger” aan het hoofd van den staat te stellen. Het was een wonderlijke verkiezing. Tegen gemeenschappelijke weest, baas en flat u toen een baard droeg. Ik had dadelijk spijt, dat ik het gezegd had. Hij keek mij woedend aan en zei: waar leuter jij over, jongen! Je praat In je slaap, geloof ik! Toen ging Ik weer naar beneden. Hij hoefde niks meer te zeggen. Als een blanke tegen mij zegt: „Jij hebt in je slaap gepraat nou, dan heb ik in m’n slaap gepraat.” Maar Je dacht, dat meneer Morley de man was. dien Je naar boven had zien gaan en ook de man. dien je het post- j kantoor had zien binnengaan en toen Je hem op de trap zag en op straat, toen droeg hij een baard? Is het zóó? Juist, baas. Had hij een gouden tand, Raddy? Nee. baas, zei Raddy Hij zag er rijk genoeg uit om er een te hebben, maar gezien heb ik hem nie^. En heb je daarna de man met den den £aard nog gezien? Nee. baas. En meneer Morley? Ja. baas Ik heb hem gezien Hij Is nu in het hotel. Hij is net dezelfde als de man met den baard En droeg hij rubber-overschoenen. toen hij dien baard had en ook zonder dien baard? Ja. baas, allebei de keeren. Heeft hij,, na Maandagnacht nog iets tegen je gezegd? Nee baas. En heb Je dien Maandagnacht nog iemand anders gezien? Nee baas. En kan je je nog Iets anders herln- acnttiende jaar dezelfde regeling nage streefd. Verder is nog bepaald dat in den zomer 0} den staatsjeugddag de jeugd niet langer in beslag genomen mag worden dan van 7 tot 19 uur en in den winter niet langer dan van 8 tot 18 uur. Verkorting van het wetenschappelijke onderwijs moet zooveel mogelyk achterwege blijven. Teneinde het saamhoorigheidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te maken dat leeraren en leerlingen ook bui ten de schoolmuren elkander leeren kennen zou viermaal per jaar op den Zaterdag een -schoolwarideling ge neren van het uiterlijk van dien man met den baard? Nee. baas, behalve alsdat hij als twee druppels water op meneer Morley leek. Dat is alles, wat ik weet. baas. Braceway stond op. Heel goed. Raddy. zei hij vriendelijk Je bent een beste jongen. Hier-ls Je dol lar. Dank Je wel. hoor, baas! Je bent een goeie - En hier is nog een dollar, als je Je mond dicht kunt houden, tot ik je zeg, dat je hem open mag doen. Raddy gaf de verzekering, dat hij stom zou blijven, tot lang na het jongste ge richt. Toen het negertje weg was. stond Bra- ceway aan het venster en hoewel hij de straat inkeek, zagen zijn oogen niets van wat daar omging. Hij overdacht de feiten of mogelijke feiten en hij begon de kamer met groote. snelle schreden heen en weer te loopen. Zijn wangen waren verhit: zijn oogen. hard en schitterend, knipperden. Welke reden, welk motief. Plotseling bleef hij midden in de kamer stil staan en staarde voor zich uit; zijn ademhaling ging'knel, terwijl hij nadacht over het idee, dat hem ineens werd inge geven Dat moest het zijn. Hij had het gevonden! Voor de eerste maal voelde hij zich zeker van zichzelf, hij had nu de overtuiging, dat hij de zaak goed vatte ITALIë. De doodend»' straal. Het oordeel van Mussolini. In Popoio d’Itaiia schryft Mussolini een artikel, waarin hij zich keert tegen de „ver- valsching van den oorlog, die een strijd van techniek en wetenschap is geworden”. Ni colas Tesla aldus de Duce komt met een nieuwe uitvinding voor den dag. Het betreft hier de z.g. „dooden stralen”, wel ker macht zóó groot is, dat zij een oorlog zouden kunnen verhinderen. Volken, weest gerust. Tesla zal zyn uitvinding voorleggen aan de ontwapeningsconferentie en men zal zien, hoe de doodende stralen nieuw leven geven aan een reeds overwonnen illusie. De naties zullen zich omringen met een gordel van Tesla-stralen en de wetenschap zal zoo den oorlog dooden. Merkwaardige illusies! Wanneer iemand den moed had, «dezen w»- tenschappelijken wissel blanco te onaertee- kenen, dan zouden deze stralen werkelijk de macht hebben, deh „status quo’ van Ver sailles oneindig te verlengen. Anderzijds zouden de naties, wien het met het oog op de kosten onmogelyk zou zijn, zich met deze stralen te omringen, automatisch in handen der rykere naties vallen. Het is niet de eerste maal, dat de vooruitgang' de oplos- 1 sing van het vredesprobleem zoekt door het karakter van den oorlog te vervalschen. Het moet maar eens gezegd worden, dat de mechanische oorlog en de chemische oor log slechts bewerken, dat de ware helfhaf- tigheid wordt uitgeschakeld. Slechts ee;i radicale ontwapening zou de heerschappij kunnen herstellen van de oorlogswaarden, die het respect en de vrees voor den wer kelijk goede en dappere garandeeren. Eerst wanneer de dag komt, dat de strijd van man tegen man, van volk tegen volk weer ontbrandt, zal de straal ontketend worden, die leven beteekent, de levensstraal.” ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Zooals Von hindenburg sprak bij zijn eerste verkiezing in 1925, zoo deed hij het ook bij zijn tweede presidentverkiezing in 1932, toen dqjioestanden en verhoudingen zoo heel ander* en voor het Duitsche Rijk zooveel ernstiger waren geworden. In de Nieuwjaarsrede bij den aanvang van 1932 heeft de oude president een ernstig beroep gedaan om allen in eensgezindheid de han den ineen te sladn om wat ook de toekomst brengen zou en het noodlot zou beschikken ii onwankelbaar vertrouwen pal te staan. En in zijn verkiezingsrede legde hij er den nadruk op dat hij zich ondanks zyn hoogen leeftyd alleen uit een gevoel van plicht jegens het vaderland, opnieuw* bereid had verklaard om een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. De verant woordelijkheid, zoo sprak Von Hindenburg in 1932, die my deed volhouden in den oor lóg, totdat ik het leger naar huis had terug- gebTacht, de verantwoordelijkheid, die mij als Rijkspresident alle belangrijke besluiten deed onderteekenen, diezelfde verantwoor- I delijkheid dwingt my thans ook vol te hou- I den en het Duitsche volk trouw te dienen. I Trouw tot in den dood, zoo kan van dezen I veldheer-staatsman, met recht worden ge tuigd. werd, zonder een por te hebben gekregen. Hoe wist je dat de man, dien je in de hall zag. dezelfde was. dien je ’t post kantoor hadt zien binnengaan Ze hadden dezelfde gedaante, de- zelfde regenjas en denzelfden zwaren l baard. Hij was net langs me heen gegaan I naar boven in plaats van op mij te wach- j ten voor de lift. Ik zou zijn baard die keer niet gezien hebben, maar hij keerde z’n eigen om. toen hij boven aan de trap was en keek naar mij beneden. En toen i zag ik heel goed, dat het dezelfde man was. die naar het postkantoor was ge gaan Braceway liet niet merken, welke groo te waarop hij aan de woorden van den neger hechtte. Terwijl hij bij het venster zat. met den papieren dollar op zijn knie, bleef hij Raddy scherp aanzien om hem bij zijn verhaal te houden Wat deed hij. nadat hij naar je ge Ijeken had. toen hij boven was? Niks, baas Hij zag, dat ik hém keek en toen liep hij gauw verder naar boven Hoe laat was dat? Dat was net twintig minuten voor tweeën En wat deed je toen? Niks. baas, ik dutte verder tot de nachtboekhouder me een schop tegen mijn schenen gaf en me zei, dat ik rne-- neer Morley z’n spulletje naar boven moest dragen, naar vler-en-twlntig. Nou, I toen we bij die kamer kwamen, toen zeg ik zoo tegen hem: ik dacht, dat u een half uur geleden In dit hotel was ge in de radiorede^ welke Von Hindenburg aan den vooravond der presidentsverkiezing, op 24 April 1925 heeft gehouden, heeft hij zich in dezen gee>t uitgelaten dat op den grondslag der internationale overeenkom sten der laatste laren moest worden ge tracht aan Duitscnland’s verplichtingen te voldoen. De toekopist zal moeten toonen of deze grondslag op den duur bruikbaar is. Zouden de verplichtingen onuitvoerbaar i blyken, dan zou aldus Von Hindenburg, Duitschland in vreedzame samenwerking met andere volken naar betere oplossingen moeten zoek^h. Het zal en moet mogelyk zijn, izulk een oplossing op minnelijke wijze ti vinden, indien by alle volken der aarde het kalme overleg en het geweten hun rech ten hebben herkregen. Het zal steeds mijn streven zijn nieywe oorlogen te vermijden. Von Hindenburg heeft zich hieraan ge houden. De vfees, die het buitenland koesterde voor een terugkeer der Hohen- i-ollerng, is ongegrond gebleken. Dat de ver houdingen in het Duitsche Rijk een anderen loop hebben gekomen, tengevolge waarvan er ernstige bloedige gebeurtenissen hebben plaats gegrepentin het eigen land, heeft den ouden rijkspresident met diep leedwezen vervuld. j Vaar het Amerlkaansch bewerkt door tegen half twee gezien had, baas. Dus dan was je geen twee uren ach tereen in slaap geweest? Bijna, baas Het was zoo: de bank van de bellejongen. nou. die is precies onder de groote klok in de hBll, rechts van 't kantoor. Mijn hoofd moet tegen de glasruit van de klok aangekomen zijn en toen ging ineens de bel van het halve uur en het ratelde en snorde, ik werd er akellfc van! Ik was klaar wakker, stond i op en ging naar den hoofdingang, alleen Jdernatht en twee 1 maar om den nachtboekhouder te laten morgen’perkte het schar- denken, dat ik bij mijn werk was. als hij wakker werd Ik keek naar buiten en zag een man naar het postkantoor gaan FRANKRIJK. Hevig onweer in de Franscho Alpen. In de Fransche Alpen heeft een onweer plaats gehad dat voor vele millioenen francs schade heeft aangericht. *Hier en daar werden alle verbindingen verbroken. Militair vliegtuig tegen een rotswand verpletterd. In de Fransche Alpen, waar op het oogen blik luchtmanoeuvres worden gehouden, is een militair vliegtuig tegen een rotswand gevlogen en geheel vernield. De beide in zittenden, een onder-officier en een luite nant, werden gedood. Men vermoedt, dat een luchtput de oorzaak van het ongeluk is. :he Plassen niet, n Gü daar kunt ■n kennen, koon CGROND. dat U Zoou^joor den rJ^^Hkk’laar valt. Ik denk, dat mijn zitten zooals u zegt twei dat zal het wel geweest zi -£n tusschen ml uur in tlen nier toenX O, baas, antwoordde Raddy met zoo Iets als een verwijt, na middernacht is „Lieve help!” zeg ik tegen mezelf Die er geen scharnier meer. Je laat gewoon- blanke menschen hebben ook niet veel te weg Je hoofd vallen en je licht het niet 1 doen, als ze op dit uur naar het postkan- meer op. behalve als er een komt, die je een por geeft of een prik met een mes. Braceway werd streng Zijn oogen gin gen plotseling wijd open i— Heb je meneer Morley zijn boeltje dien nacht niet naar kamer nummer 421 gedragen? baas Hoe laat was dat? Dat was precies vijf minuten over Brandenburgsch oud-adellijk geslacht, werd 2 October 1847 te Posen geboren. Zijn jeugd was die van een officierskind in kleide gar nizoenen, in Pinne en Glogau. Het sprak vanzelf, dat hij, zooals zijn voorvaderen, een militaire loopbaan zou volgen. Na te -y’n opgeleid op de kadettenschool te Wahl- statt werd Hindenburg op 18-jarigen leef tijd als 2de luitenant bij het leger ingelyfd. Een paar maanden later onderging hij den vuurdoop bij Königgratz, in den oorlog te gen Oostenrijk, hij werd er licht gewond Ook in den Fransch-Duitschen oorlog streed h(j mee. Na den vrede was het weer garni zoensdienst, zonder veel fantasie. Maar in 1883 vier jaar na zyn huwelyk met Gertrud von Sperling, waaruit twee dochters en een zoon zouden worden geboren ging de toen 36-jarige verder studeeren aan de militaire academie; hy wilde staf-officier worden, hy slaagde, en er volgden zeventien jaar van hard werken bij den staf. In 1900 kwam Hindenburg weer by den troep. Hy werd eerst commandant van de 28ste divisie te Karlsruhe, later coi dant van het 4de legercorps £e Ma; burg. Zijn aandacht wijdde hy voorname lijk aan de "erdediging van Oost-Pruisen. Toen Hindenburg in 1911, 64 jaar oud, met pensioen ging, scheen zyn carrière af gesloten. Hy vestigde zich te Hannover en leidde het bedaarde leven van een me p rual-in-ruste, t^dat op het alleronver wachts dezen rpilitair in actieven dienst werd geroepen toen de eerste tegenslagen liet keizerlyk leger begonnen te treffen Van het begin af werd Hindenburg met een aureool om kranst minder of de over winning zelf het westelijk leger had er eerder verschillende behaald dan om de bevryding van door den vyand bezette pro vincies. In zware jaren was hij de opperbe velhebber naar wien het bedreigde volk tot het allerlaatst met vertrouwen opzag. En toen het bittere einde kwam, was het de- zelfde Hindenburg terwijl de Oberste Kriegsherr naar het veilige neutrale land I vluchtte die de geslagen troepen naai hun haardsteden terugbracht zün ganscheïeven gesteld in dienst van zijn vaderland èn als militair èn als leider van 1 het hoogste gezag in de moeiiykste perio den, die het Duitsche Rijk heeft doorge- maakt

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1