BEGEHMAIITELS flames Regenmantels rsii S van Hulzen Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ■o. 18688 7 3«f Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ex. EERSTE BLAD. Zaterdag;4 Augustus (1934 BOSKOOP, ’GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. bestaat engoed leweven stoffen, lie hog droegen. vanaf fl 2.— vauT&ufzeusK&idwj is Bete* eu (joedfmyiet „Falcon” Regenmantels dET LIEF Db man, die de troeven had Naar het Amerikaansch bewerkt door BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, L tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Brieven uit de Hofstad. a pert nog wel het een en ander. van ZEER LAGE PRJJZEN. het besef der noodzakelijkheid, begrepen v.anAa* ...^11.- VOOR 33 J ir lacht te Bakeai (Wordt vervolgd). mann p Uit nummer bestaat uit twee bladen, en een Bijvoegsel. Jordig, voor dif nethode toe te komen gespaard ard wrijvei en agenten en moeten daaj le van opname Xv. «uav.m sche Plassen niet, en Gij daar kunt ren kennen, koop YGROND. dat U Zoowel voor den or den wandelaar GOED EN GOEDKOOP DRUKWERK IS HET BESTE ADRES A BRINKMANiZn. MARKT 31 - GOUDA TELEFOON 2745 - Ju lp ha os b'i Uit»; dage van gebracht, essence, iddel om rijn, voor Brieste af. töndheid 1BOOG- idstoffen d. eopende n-aaltjes. •IAARLEM Wij maken met de Vacantie geen groote dure reizen Wij gaan naar de Kleine Betuwe en Vliegen met de Pelikaan Groote Speeltuin Prachtige Fruittuin De ondernemer W. KOMPIER Telefoon 19 - Haastrecht erkende wasch- aal kórt koken - een hagelwitte vasch. s alléén, zonder r zeeppoeder. En j het aangeeft t ’sil op water retje koud ir k'onten). Samenwerken Over het algemeen ontbreekt het vooral onzen tijd niet alleen aan samenwerking, maar ook aan het begrip van wat samen werking eigenlijk beteekent en omvat. Het is een gebrek van onzen tijd in bizondere mate, maar een gebrek, dat zich langzamer hand tot de afmetingen van onzen tijd heeft ontwikkeld en aan welks ontstaan dus ook andere tijden schuld zijn. Het is zoo begrijpelijk, dat in primitiever t(jden, toen de menschen veel meer op el kanders hulp waren aangewezen en veel meer direct gemeenschappelijke belangen hadden, de drang tot samenwerking veel sterker was. Hoe meer het individu zich van het geheel ging afscheiden en een eigen wereld ging vormen, des te meer verzwakte ook het besef vah het elkaar noodig hebben, van de noodzakelijkheid der samenwerking, omdat die noodzakelijkheid minder direct in het oog viel. In den laatsten tijd is tenge volge van den nood der tijden dit besef weer levendiger geworden. En allerlei - «troomingen -van-tfe laatste jateh trachten' niet dit besef te gebruiken tot bêt verkrij gen van een gewilliger en vollediger samen werking, maar de menschen te dwingen tot een nieuwen vorm van samenwerking, die geen samenwerking meer is, maar een wer ken in een dwangsysteem onder de onvoor waardelijk beslissende leiding van een enkel mensch. En het is duidelijk, dat dit streven aan de zoo noodige samenwerking van allen meer schade doet dan de volkomen negatie van die noodzakelijkheid. Want in alle sa menwerking is de vrijwilligheid, immers dat het bereiken van van meer vreemdelin ook ten’ riotte vciör'i afwerpen. Het directe eigenbelang moet dus naar den achtergrond wijken. En dit is bij alle samenwerking ter bereiking van een gemeenschappelijk doel het geval. Samenwerking beteekent daarom het kun nen heenzien over 'het direct voor de hand liggende en het besef, dat het belang van allen ook het belang van een is, dat we ons niet moeten blind staren op onze eigene kleine belangen, maar die eigene belangen Ik had je ook Iets willen laten zien, maar dat is nu eigenlijk niet meer noo dig. Wat is het? Een bekentenis van Lucy Thomas, dat Perry in den nacht of liever in den morgep. van den moord naar no. 5 is ge gaan. -— Heeft ze die jou gegeven? riep Green leaf uit. Ja ze heeft die geteekend ook. Kijk maar. Greenleaf nam het papier en las: „Ik weet,' dat Perry Carpenter op Maandag nacht naar het huis van mevrouw Wi thers gegaan is. Hij en ik waren samen aan het drinken geweest. Hij vertelde mij dat hij wist, waar hij een boel geld kon krijgen of iets, dat even goed was als geld. Wij vochten samen, omdat hij wil de, dat ik hem den sleutel gaf van het huis van mevrouw Withers. Hij trok het lint stuk, waaraan ik de sleutel om mijn hals, droeg en ging uit. Dat was tamelijk laat in den nacht. Vóór het licht werd, kwam hij terug en wierp den sleutel op den grond en hij schold mij uit en sloeg mij. Iw had twee sleutels aan het lint, een van no. 5 Mannltton Road en een van het huis, waar ik werk, voordat ik naar mevrouw Withers ga. Hij had de verkeerde genomen. Toen hij mij sloeg, zei hij: „je denkt, dat je heel knap was door mij den verkeerden sleutel te geven, maar dat heeft mij niet tegengehouden. Hij scheen nog erger dronken te zijn dan hij vroeger in den nacht was. (geteekend) Lucy Thomas. moeten kunnen zien in het groote kader van het gemeenschappelijk belang. Het betee kent in ruimeren zin het begrip van de ver bondenheid van alle belangen en ten slotte van alle dingen. Wanneer dit besef levendig is, dan zal men vanzelf samenwerken en zijn beste krachten geven aan de gemeen schap ter wille van het eigen leven. De chef trok zijn wenkbrauwen om hoog. Drommels, hoe heb je haar zoover gekregen? Ik liet haar bij mij komen en praat te met haar. Zij vertelde zooveel ver haaltjes en sprak zichzelf zoo dikwijls tegen, dat zij ten slotte door den mand viel. Greenleaf wilde hem de geteekende be kentenis teruggeven. Neen, houd het ding maar, zei hij. Het is jouw eigendom, niet het mijne. De commissaris vouwde het papier zorgvuldig dicht en stak het in zijn zak. Ik ben benieuwd, merkte hij op, wat me- 1 neer Braceway hiervan wel zeggen zal. Hij zal begrijpen, dat de zaak hier mee afgeloopen Is. Maar Ik geloof niet, dat hij er in berusten zal. Waarom niet, als hij toch ziet, dat wij den schuldige beet hebben? Dat Is Juist wat ik graag zou willen weten. Ik geloof maar het" blijft tus- schen ons ik voor mij geloof, dat er een familieschandaal is, iets, dat de echtgenoot stil wil houden. Braceway zal tevreden zijn, zoodra wij hem toonen, dat wij alleen maar het bewijs tegen den neger willen leveren, dat familieschan dalen ons niet interesseeren. Maar er is een ding, Greenleaf, dat ik graag had, dat je deed: laat Morley met den nacht trein naar Washington gaan, in plaats van hem tot morgen te laten wachten. Waarom? Als Braceway de zaak niet wil laten 1 loopen dan zal hij Morley stellig naar Het restant zomermantels en japon nen tot voor de helft der waarde. Vacantieaanbieding. h iff goede samenwerking in de praktijk hierop gericht. Het belang van de gemeenschap alleen weegt bij de menschen niet zwaar ^genoeg dan dat ze zich daarvoor zouden inspannen. Werken in het belang van zyn medemenschen zonder daarmee te trachten een eigen doel te verwezenlijken, komt ze ker slechts hoogst sporadisch voor. Het eigenbelang vormt altijd een belangrijke factor bij alle» samenwerking. Maar dit eigenbelang mag zich bij een goede samenwerking nooit op den voor grond dringen als primair doel. Men moet ten allen tijde er zich ten volle van bewust zyn, dat het alleen te bevredigen is door de bereiking van het gemeenschappelijk doel en alleen over dat doel heen bevorderd kan worden. Een zeer eenvoudig, maar duidelijk voor beeld levert de juist in dezen zomertijd zoo op den voorgrond tredende bevordering van X^het^eemdelingenverkeer door middel, van de plaatselijke samenwerking van alle be langhebbenden. Het doel van deze vereeni- gingen tot bevordering van het vreemdelin genverkeer is het bekend maken van de eigen streek, het verfraaien van die streek en het daardoor trekken van vreemdelingen naar die streek. Van dat verhoogd vreemde- lingenbezoek profiteeren dan alle nering- eigen land moet die weten te ver- m Berlijn hebben den Oceaan zijn eigen mooie land Geniet van zijn blonde duinen en zijn deftig oud- m is verkrijgbaar inkman Zoon. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. zonder welke vrijwilligheid dè ontplooiing van de individueele krachten nooit kan ver zekerd zjjn. Samenwerken is nog iets anders dan te zam^i, gezamenlijk werken. Het veronder stelt ook een gemeenschappelijk doel. Dat doel kan dan wel weer in verschillende be doelingen uiteenvallen, dat wil zeggen ieder der samenwerkenden kan dan wel met het bereiken van dat gemeenschappelijk doel weer andere bedoelingen hebben, er andere verwachtingen aan vastknoopen. Maar het bereiken van dat gemeenschappelijk doel blijft de voorwaarde voor het bereiken van de individueele bedoelingen. Feitelijk is alle We mogen nooit verwachten, dat men genen vertrouwen in ons hebben, indien uflJgeen vertrouwen in onszelf hebben, -FEUILLETON, J. VAN DER SLUY8. Nadruk verboden. HOOFDSTUK XVI. Een boodschap van juffrouw Fulton. Het was even na drieën, toen Greenleaf tHri’^aWrence Brlstew hun „feestmaal tijd eindigden en op de veranda van no- 9 gingen zitten De zaak is nu wel afgeloopen, begon Greenlaef, maar ik heb bericht ontvan- £en. van het laboratorium. Het telegra- isch rapport luidt: niets onder de nagels van mejuffr Fulton; deeltjes van de huid van een blanke onder die van Perry. Dus nep 7at hebt Sedacht! Brlstew lachte vergenoegd, zijn oogen Plotseling oplichtend. h ku Het ls toch belangrijk, dat we het nebben. Het is het eenige directe bewijs, uat wij kunnen leveren, dat de neger “JJJOW Withers heeft aangevallen. Hij lachte weer. Laat mij het telegram eens zien. Het was een goed idee van Je, zei weenleaf verheugd, terwijl hij hem het Papier overhandigde. Brlstew las het en gaf het hem terug. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 5 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiën\de helft van den prijs, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. met Zondagsblad per looper geschiedt. doenden in de eerste plaats, maar ook de meeste andere categoriën vah ingezetenen. Maar dat profiteeren van het individu mag niet voor de saróenwerkenden op den voor grond treden. Wanneet b.v. door verfraaien van een bepaald gedeelte of door het recla me maken voor een in die streek gelegen bosch een hotel of pension in bizondere mate zou profiteeren doordat het, dicht bij die verfraaide streek of bij dat bosch gelegen, allicht bijzonder in trek zou komen, dan moeten niet de concurrenten die verfraaiing of die reclame tegenwerken uit concurren tie zucht. Immers ze werken daarmee ook het gemeenschappelijk doel, het trekken van vreemdelingen naar die streek tegen en maken daardoor alle samenwerking op dit gebied tot een fictie. Zij hebben, alleéir het. groote doel te bevordeïefi in de ovQrtaigjng - dat het bereiken van dit dpel/hefc trékken f Aaar de «treek, (illllkSDIE COURANT. i --- leze vermindering be- -—7'—;-7? A-1, '""g '~~T* gelijk indisn iedereefi"’geloei uit openetaartdê rampn, gelijk wij het .Wr4Éad'- aan het afbuien. De radio is te algemeen geworden en ieder ondervindt nu de na- deelen ervan als zijn buurman te luid loeit. Of’ er een vermindering van het aantal stations die men wenscht te -genieten, is in getreden, valt niet zoo aanstonds uit te ma ken. Het lijkt wel in die richting te gaan en dat is maar gelukkig ook. Men wordt wat meer select, kieskeurig in hetgeen men wil aanhooren en dat doet den radio vaak zwij gen. Iedere nieuwigheid heeft haar periode van crisis gehad en eerst als ze daar overheen is, ontstaat de normale toestand. Er is al tijd een deel van het publiek dat in het nieuwe geen maat weet te houden en pas als dit deel verzadigd is en zich van ha£. nieuwe min of meer terugtrekt, ontstaat een gezonde toestand. Dat deel van het publiek is altijd eenigermate hinderlijk en staat dik wijls het goede in den weg. We 'hebben dat ook bij de ontwikkeling van het vrijere strandleven gezien, hoe daar -cr.3 weer het goede daarin gevaar liep door de execessen van een deel van het pu bliek, dat het goede niet binnen de perken van het toelaatbare hield. En die excessen zijn daarom ook zoo onaangenaam, omdat zij in de eerste plaats aan de onvermijde lijke criticasters opvallen en deze tot la waaimakend verzet aanvuren. De overheid snapt het geval in den regel ook niet al te Dank je. Hoe eerder wij alle draad jes van bewijs hebben, des te beter. Greenleaf maakte zich gereed om heen te gaan. Terwijl hij opstond, kreeg hij een jongen man in het oog, die Mannis- ton Road inkwam. Een vreemdeling, berichtte hij. Weer een detective? Brlstew keek aandachtig. Neen. Het is een krantenman. De Washingtonsche en New-Yorksche bla den hebben allen tijd gehad om speciale correspondenten hierheen te zenden. De jonge man liep snel de stoep van no. 5 op. Ik had gelijk, meende Brlstew. Als je hem soms tegenkomt, Greenleaf, praat dan maar voor ons allebei. Zeg hem maar, dat ik weiger om geïnterviewd te worden. Waarom? vroeg Greenleaf. Een in terview zal een goede reclame voor je zijn. Er is maar één soort van reclame, die beter is dan praten, zei Brlstew laco niek gereserveerdheid, geheimzinnig heid. Het maakt de menschen nieuws gierig en doet ze praten. Het gebeurde, zooals Bristew had ge dacht. Toen de commissaris het voetpad afging, kwam de vreemdeling, een spe ciale correspondent van een New-York sche courant op hem af. Ze praatten even samen, terwijl de krantenman tel kens naar no. 9 keek en ten slotte keer den zij om en gingen Manniston Road af. MOCXL. De vacantietüd. ’t ls stil in de woonstraten van de buiten wijken. Men mist er de dagelijks eenige malen herhaalde lawaai-invasies als de kin deren zich opmaken naar de oorden waar hun de wijsheid geleeraard wordt óf met nog iets meer opvallende drukte zwaarbe laden met nieuwe geleerdheid huiswaarts gaan. Het is ook stil omdat zoovele huizen gesloten zijn, wijl de bewoners voor langer of korter tijd naar elders zijn getogen om hun vacantie door te brengen. Er is ook minder lawaai van fietsers en auto’s in die straten nu het aantal bewo ners tijdeljjk is verminderd^ Inderdaad ls die algemeene lawaai-verminderipg terdege merkbaar. Ze doet de achtergeblevenen wel dadig aan en wy mochten wenscirtm dat óok ‘in normale tijden deze vermindering be- t stöpd. Ze is best Toch valt er wel eenige verbetering in dót opzicht te bespeuren. Het valt by voorbeeld op dat de plaag van de kippen-industrie in onze stad is verminderd. Kenners beweren, dat dit ook een gevolg is van de tijdsom standigheden. Het is geen noemenswaard voordeel meer om eieren van „eigen vee” te garen, omdat zy in den handel zóó goed koop zijn dat de exploitatie van de eigen ren daar niet tegen op kan. Bovendien wordt door de huizenverhuurders meermalen met het oog op de buren de eisch gesteld, dat geen kippen gehouden zullen worden. Het ly'kt misschien wat overdreven om over dit stadsch gedoe te spreken, maar als u in de afgesloten kommen die gevormd worden door de huizen-ryen eens de ma theuse concerten had gehoord die vroeger gegeven werden, zoudt u daar andflps over spreken. De andere plaag, van de honden, is ook wel verminderd. Misschien ook als gevolg In onze ongekende ver scheidenheid op het gebied uitsluitend prima regenkleedinig vindt U dat wat U zoekt. plaag, hiervan, dat niet meer die lawaaimakende I telkens honden geprefereerd worden. Het zijn de kleinere genres die meer in de mode zijn en deze schijnen inderdaad minder luidruch tig van nature te zyn. De moderne plaag, de muziek, toont ook verbetering. Het radio-lawaai heeft zijn crisis klaarblijkelijk gehad en het publiek wordt iets verstandiger en meegaander. Dat Washington willen volgen. En als hij dat doet, dan ga Ik ook. Ben je niet bang, dat ons bewijs niet steekhoudend zal zijn? Neen, ons bewijs staat op zichzelf. Geen macht op aarde kan het teniet doen. Welnu dan, waarom Dat zal ik zeggen, amice. Ik woon hier om genezing te zoeken en je weet dat Ik hier nog verscheidene jaren blij ven moet. Waarom zou ik die jaren niet benutten en voor mij zelf gaan werken. Deze zaak heeft de deur voor mij ge opend en ik ga er mijn voordeel mee doen. Lawrence Bristew, detective en ex pert in crimineele zaken. Hoe klinkt dat? Prachtig hoor! zei Greenleaf harte lijk. Je hebt gelijk. Je reputatie ls ge maakt en zelfs als je af en toe eens. een paar dagen uit Turmville weg moest, dan zou dat je gezondheid geen kwaad doen. De neiging van den commissaris om zich de eer toe te kennen voor de arres tatie van Perry was verdwenen. Hij mocht Bristew graag; zijn doorzicht en kalmte maakten grooten indruk op hem. Ik ben blij, dat je er zoo over denkt, gaf de kreupele man zeer verheugd ten antwoord. Nu begrijp je ook, waarom ik met Braceway naar Washington wil gaan Het is alleen maar om er in te blijven. Als je zegt, dat mij de eer toekomt het raadsel te hebben opgelost dan zal ik ook zorgen die' eer te krijgen. Heel goed. Ik zal Morley laten we ten, dat hij vannacht kan vertrekken en dat wij hem niet lastig zullen vallen.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1